تیمی که در اولین حضورش شگفتی ساز شد و به مقام سوم جهان رسید پس از چند سال افول به نظر می رسد امسال هم می تواند یکی از شگفتی سازان جام بیستم باشد.

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزوویژه‌نامه جام جهانی مشرق – بازهم مستطیل سبز چشم‌ میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا به سوی خود معطوف کرده و علاقه مندان به فوتبال در انتظار جادوی توپ گرد در سرزمین قهوه و کشور صادرکننده فوتبالیست هستند.

بیستمین دوره جام جهانی فوتبال از 12 ژوئن 2014 (22 خرداد 93) در برزیل آغاز خواهد شد و 32 تیم راه یافته به این تورنمنت بسیار مهم، برگی دیگر از تاریخ پرماجرا و پرهیجان فوتبال را خواهند نوشت.
اگر پیگیر اخبار مربوط به جام جهانی در سرویس ورزشی مشرق بوده باشید، می دانید که مدتی است در دو بخش "اتفاقات جالب جام‌جهانی" و روزشمار (0 تا 100) جام جهانی با نگاهی متفاوت به وقایع جام جهانی در ادوار مختلف با کمک حروف الفبا (A-Z) و اعداد 0 تا 100 پرداخته ایم و این رویدادها را شرح خواهیم داد.

در ادامه سلسله گزارش‌های سریالی جام جهانی در 32 قسمت به معرفی تیم‌های حاضر در جام جهانی به ترتیب حروف الفبا خواهیم پرداخت.

** بخش اول معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (آرژانتین)
** بخش دوم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (آلمان)
** بخش سوم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (آمریکا)
** بخش چهارم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (اروگوئه)
** بخش پنجم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (اسپانیا)
** بخش ششم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (استرالیا)
** بخش هفتم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (اکوادور)
** بخش هشتم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (الجزایر)
** بخش نهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (انگلیس)
** بخش دهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (ایتالیا)
** بخش یازدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (ایران)
** بخش دوازدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (برزیل)
** بخش سیزدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (بلژیک)
** بخش چهاردهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (بوسنی و هرزگوین)
** بخش پانزدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (پرتغال)
** بخش شانزدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (روسیه)
** بخش هفدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (ژاپن)
** بخش هجدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (سوئیس)
** بخش نوزدهم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (ساحل عاج)
** بخش بیستم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (شیلی)
** بخش بیست و یکم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (غنا)
** بخش بیست و دوم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (فرانسه)
** بخش بیست و سوم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (کاستاریکا)
** بخش بیست و چهارم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (کامرون)
** بخش بیست و پنجم معرفی 32 تیم حاضر در جام جهانی (کره جنوبی)


ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو26 – کرواسی (Croatia)

سرمربی: نیکو کواچ

کاپیتان: داریو سرنا

ستاره: لوکا مودریچ

بیشترین بازی ملی: داریو سرنا (112 بازی)

بهترین گلزن ملی: داور شوکر (45 گل)

رنکینگ فیفا: 20

حضور در جام جهانی: 3 بار (آخرین بار 2006)

بهترین عنوان: مقام سوم (1998)

شعار تیم در جام جهانی: با آتشی در قلبمان همه برای مردم کرواسی

هم‌گروه‌های کره جنوبی در جام جهانی برزیل: برزیل، کامرون و مکزیک در گروه A

آشنایی کلی با کشور کرواسی
ستارگان بالکان و یک دنیا آرزوکرواسی در 25 ژوئن 1991 از یوگسلاوی سابق جدا شد و اعلام استقلال کرد.اول جولای 2013 کرواسی به صورت رسمی به عضویت اتحادیه اروپا درآمد. این در حالی است که هنوز هم نگرانی‌هایی درباره مشکلات این کشور پابرجا است. از سال 2000 این کشور با سیستم پارلمانی اداره می‌شود و رئیس‌جمهور کرواسی با رای مستقیم مردم برای 5 سال انتخاب می‌شود که این انتخاب فقط یک دوره قابل تمدید است. رئیس‌جمهور کرواسی فرماندهی نیروهای مسلح این کشور را هم برعهده دارد و البته سیاست خارجی این کشور هم برعهده او است. همچنین معرفی و تعیین نخست‌وزیر به عهده رئیس‌جمهور قرار دارد. پایتخت این کشور زاگرب است و از شمال با اسلوونی و مجارستان، از شمال شرقی با صربستان، از شرق با بوسنی و از جنوب با مونته‌نگرو و دریای آدریاتیک هم‌مرز است.


*اقتصاد کرواسی

واحد پول این کشور کونا است و هر کونا به 100 لیپا تقسیم می‌شود وجود حدود 300 بندر کوچک و بزرگ در ساحل دریای آدریاتیک باعث رونق نسبی اقتصاد کرواسی و همچنین گسترش زیاد صنعت گردشگری گردیده است. این کشور با پنجمین سال رکود اقتصادی و نرخ بیکاری بیش از 21 درصد مواجه است البته دولتمردان این کشور انتظار دارند که با پیوستن کرواسی به اتحادیه اروپا مشکلات اقتصادی به حداقل برسد. نرخ بیکاری در این کشور به 50 درصد رسیده و بدهی خارجی کرواسی حدود 40 میلیارد دلار است که برای این کشور کوچک رقم زیادی محسوب می‌شود.

*مردم کرواسی
جمعیت کرواسی در حدود 4.5 میلیون نفر است که به خاطر رشد منفی زاد و ولد سال به سال کاهش می‌یابد. 60 درصد کروات‌ها شهرنشین هستند و امید به زندگی برای مردان این کشور 72 سال و برای زنان 77 سال است. 90 درصد مردم کرواسی دارای نژاد کروات هستند و بقیه صرب، مجار، ایتالیایی و اوسلاو هستند.

*ادیان کرواسی
93 درصد از مردم کرواسی مسیحی‌اند و حدود 2 درصد از کل جمعیت مردم این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند که شامل مهاجران بوسنیایی و آلبانیایی می‌شود که جمعیت آنها در حدود 300 هزار نفر تخمین زده می‌شود. مردم این کشور با زبان کروات صحبت می‌کنند که البفای آنها همانند الفبای انگلیسی است اما الفبای سیریلیک که مانند ادبیات روسی است نیز در بعضی از نقاط این کشور استفاده می‌شود.

*فرهنگ کرواسی
کرواسی دارای مردمی با فرهنگ است و تقریبا بیش از 98 درصد مردم این کشور باسواد هستند. تحصیل در دوره ابتدایی در این کشور اجباری و رایگان است. در کرواسی حدود 70 دانشگاه عالی وجود دارد که دانشگاه زاگرب قدیمی‌ترین دانشگاه ملی کرواسی به حساب می‌آید که در سال 1669 میلادی تاسیس شده است.

*جغرافیای کرواسی
زاگرب مهمترین شهر کرواسی است اما شهرهایی مثل دوبرونیک، پولا، اسپلیت، واراژدین، رییکا، اوسیک، سیساک، زادار و کارلوواتس هم از شهرهای دیگر این کشور به شمار می‌رود. کرواسی همچنین به 20 ایالت تقسیم شده است.

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو

*فوتبال کرواسی
تیم‌ملی فوتبال کرواسی سابقه زیادی در جام جهانی ندارد اما این تیم موفق شد در مسابقات جام جهانی 98 فرانسه به مقام سوم این مسابقات دست پیدا کند که این مقام بهترین مقام تاریخ فوتبال این کشور به حساب می‌آید. کرواسی اولین بازی ملی‌اش را مقابل تیم‌ملی آمریکا در سال 1990 انجام داد که این دیدار را 2 بر یک برد البته بهترین پیروزی کرواسی برد 7 بر صفر مقابل استرالیا در سال 98 محسوب می‌شود. این تیم همچنین بدترین نتیجه تاریخ فوتبالش را مقابل تیم‌ملی انگلیس در سال 2009 کسب کرد که مقابل این تیم با نتیجه 5 بر یک بازنده شد. بهترین گلزن ملی تاریخ فوتبال کرواسی هم داور شوکر با 45 گل زده به حساب می‌آید.

نحوه صعود تیم ملی کرواسی به جام جهانی 2014 برزیل
تیم ملی کرواسی در گروه A قرار داشت که با 17 امتیاز در رتبه دوم قرار گرفت و باید در مرحله پلی آف در 2 بازی رفت و برگشت به مصاف تیم فوتبال ایسلند می‌رفت.
دیدار رفت این دو تیم به میزبانی ایسلند با نتیج تساوی بدون گل به پایان رسیده بود. در دومین دیدار از دور برگشت پلی‌آف جام جهانی 2014 برزیل در قاره اروپا، تیم فوتبال کرواسی در زاگرب میزبان ایسلند بود. این مسابقه در پایان با نتیجه 2 بر صفر به سود کرواسی خاتمه یافت. ماریو ماندژوکیچ در دقیقه 27 و سرنا در دقیقه 47 برای کرواسی گلزنی کردند. بدین ترتیب تیم ملی فوتبال کرواسی هم در مجموع دو دیدار رفت و برگشت موفق شد 2 بر صفر ایسلند را از پیش رو بردارد و به جام جهانی 2014 برزیل صعود کند.

بهترین کرواسی چند سال اخیر
 کرواسی به هویت مستقل و مطمئنی در فوتبالش رسیده است. آنها برعکس خیلی پیش‌بینی‌ها هرگز زیر سایه صرب‌ها قرار نگرفتند و جریان فوتبالشان را به مرور زمان به نقطه‌ای مطلوب رساندند. حاصلش نتایج قابل قبول در بازی‌های ملی و حضور تعداد بسیار زیادی فوتبالیست مطرح در بهترین باشگاه‌های فوتبال اروپاست که بزرگترین سرمایه فوتبال این کشور است.

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو
وقتی تیمی در اولین دوره حضورش در جام جهانی می‌تواند به مقام سوم برسد قطعا این تیم دارای شخصیت بالایی است. چنین تیمی که دو دوره هم در مرحله نیمه نهایی رقابت‌های یورو حاضر شده نشان داد که می‌تواند هر اتفاقی را رقم بزند و شگفتی‌ساز شود.

کرواسی از سال 98 که اولین بار جام‌جهانی‌ را تجربه کرده تا به امروز چند نسل بازیکن درجه یک به فوتبال دنیا معرفی کرده؛ از نسل شوکر، بوبان و یارنی تا بازیکنانی همچون اولیچ، کواچ‌ها و در نسل جدیدتر مودریچ، راکیتیچ و مانژوکیچ همگی بهترین‌های زمان خودشان بودند و هستند. کرواسی پس از موفقیت سال 98 هرگز نتوانست آن نتایج درخشان را تکرار کند.

به نظر می‌رسد تیم جدید آنها قابلیت‌های بالاتری از تیم‌های ناکام سه دوره اخیر داشته باشد. این تیم بعد از برزیل بخت دوم صعود از گروه است و شکی نیست که کرواسی در همین بازی افتتاحیه برزیل را نیز آزار خواهد داد. کرواسی 2014 قابلیت‌های زیادی برای موفقیت دارد. آنها می‌دانند تنها راه تکرار اتفاق تاریخی سال 98 صعود از گروه اول رقابت‌هاست. به اعتقاد خیلی‌ها این کرواسی بهترین تیم یک دهه اخیر فوتبال این کشور است. نیکو کواچ سرمربی جوان این تیم همه چیز را به بازی اول این تیم موکول کرده، جایی که باید مقابل برزیل میزبان قرار بگیرند. شک نکنید کواچ به فکر یک غافلگیری بزرگ برای شب اول بازی‌ها مقابل پرافتخار‌ترین تیم تاریخ جام‌جهانی‌ است.

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو
ترکیب احتمالی تیم ملی کرواسی در جام جهانی 2014 برزیل


آنها همواره در مرکز زمین بهترین هافبک‌ها را داشته‌اند. در نتیجه طبیعی است 1-3-2-4 آرایش محبوبی در فوتبال کرواسی باشد. تیم 2014 نیز با این آرایش به میدان می‌رود. محور تیم، لوکا مودریچ است؛ مودریچ قلب تیم در مرکز زمین است. کواچ به خوبی می‌داند مودریچ قابلیت هجومی بسیار درخشانی دارد و می‌تواند تیم را به تنهایی 30 متر جلو ببرد. مودریچ عقب‌ترین هافبک کروات‌ها خواهد بود اما قدرت مرکز زمین این تیم تنها به مودریچ برنمی‌گردد.

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو
داریو سرنا مدافع باتجربه و کورددار بازی ملی در کرواسی


اگر کرواسی 2014 تیم خطرناکی قلمداد می‌شود، دلیلش حضور سه هافبک درجه یک در این تیم است، سه هافبک همه کاره. راکیتیچ و کواچیچ دو هافبک جوان‌تر کروات نقش هجومی‌تری نسبت به مودریچ در این تیم ایفا می‌کنند اما با توجه به سرعت خوبی که دارند هنگام برنامه‌های هجومی در فاز دفاع آماده می‌شوند. کرواسی از کناره‌ها نیز برنامه هجومی خواهد داشت. داریو سرنا دفاع راست این تیم و همین‌طور پرانیچ در سمت چپ با تجربه بالا در بازی‌های ملی و همین‌طور جام‌جهانی‌ از امیدهای کروات‌ها در کناره‌ها هستند. البته مهاجم درجه یک تیم را نباید از یاد برد؛ ماریو مانژوکیچ که یکی از بهترین مهاجمان فعلی فوتبال اروپا محسوب می‌شود.

حامیان روی سکو
کروات‌ها تعصب زیادی روی فوتبال دارند. این تعصب در سال‌های اخیر افزایش زیادی پیدا کرده و فوتبال در کشور کم‌جمعیت کرواسی یکی از کلیدی‌ترین پدیده‌ها محسوب می‌شود. از کرواسی چند هزار هوادار به برزیل خواهند رفت. آنها باید در اولین دیدار در جو وحشتناک هواداران برزیلی، حضور در ورزشگاه میزبان را تجربه کنند.

هواداران تیم‌ملی کرواسی در جام‌جهانی‌ 98 با لباس‌های خاص کرواسی در ورزشگاه‌ها حاضر شدند و به شهرت رسیدند. آنها خوشحالند یک بار دیگر می‌توانند جام‌جهانی‌ را تجربه کنند.

فوق ستاره
لوکا مودریچ این فصل ثابت کرد شاید پس از کریس رونالدو یکی از مفید‌ترین خرید‌های رئال در 10 سال اخیر بوده. مودریچ در موفقیت‌های این فصل تیم آنچلوتی نقش زیادی داشت. با توجه به مصدومیت‌های پی در پی ژابی آلونسو، مودریچ در مرکز زمین نقش محوری ایفا می‌کرد. مودریچ در بهترین فرم چند سال اخیرش قرار دارد. او این روزها در مرز 28 سالگی است، پخته‌ترین سن برای هافبکی در پست او. مودریچ مهم‌ترین وظیفه را در تیم کشورش دارد و همه توپ‌ها در مرکز زمین به او ختم خواهد شد. مودریچ در گذشته از الگوهای دو هم​تیمی جوانش بوده؛ راکیتیچ و کواچیچ. حالا آنها در یک تیم فرصت همبازی شدن پیدا کرده‌اند.

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو
ماندژوکیچ، مودریچ و راکیتیچ سه ستاره کرواسی در برزیل
پدیده جدید کروات ها
متیو کواچیچ (Mateo Kovačić) پدیده کرواسی و یکی از پدیده‌های احتمالی جام محسوب می‌شود. او از نسل هافبک‌های جدید فوتبال اروپاست، نسلی که پوگبا، وراتی و کوندوگبیا را در این پست رو کرده و البته متیو کواچیچ 20 ساله که در اینتر بازی می‌کند. او در نیم‌فصل دوم تبدیل به یکی از بازیکنان اصلی اینتر شد.

این ستارگان باشخصیت شگفتی‌ساز می شوند؟ +تصاویر

عملکرد بسیار خوب کواچیچ باعث شده خیلی‌ها بگویند او هافبکی در کلاس مارک هامسیک ستاره تیم ناپولی است. کواچیچ قابلیت بازی در مناطق مختلف مرکز زمین را دارد. به احتمال زیاد او در جام‌جهانی‌ هافبک هجومی تیمش خواهد بود، نقشی که اگر از پسش برنیاید به راکیتیچ واگذار خواهد شد.

فهرست 23 بازیکن کرواسی در جام جهانی

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو

دروازه‌بان‌ها: استیو پلاتیکاسا - دانیل سوباسیچ - اولیور زلنیکا

مدافعان: داریو سرنا - دژان لاورن - ودران کورلوکا - گوردون استیلدنفلد - دانیل پرانسیچ - دوماگوج ویدا - سیمه ورسالکو

هافبک‌ها: لوکا مودریچ - ایوان راکیتیچ - ووکوجوویچ - ماتئو کواسویچ- مارسلو بروزوویچ - ایوان موچینیچ - جرج سمیر

مهاجمان: ماریو مانژوکیچ - ایویسا اولیچ - ادواردو داسیلوا - نیکیچا ژلاویچ - انته ربیک - ایوان پریسیچ

ستارگان بالکان و یک دنیا آرزو
لباس تیم ملی کرواسی در جام جهانی برزیل

برنامه بازیهای کرواسی در گروه A جام جهانی 2014 برزیل

جمعه 23 خرداد 93 (13 ژوئن):

کرواسی - برزیل (سائوپائولو - ورزشگاه دی سائوپائولو - دیدار افتتاحیه) :: (ساعت 00:30 بامداد) ::

پنجشنبه 29 خرداد (19 ژوئن):

کرواسی - کامرون (مانائوس - ورزشگاه آمازون) :: (ساعت 02:30 بامداد) ::

سه شنبه 3 تیر 93 (24 ژوئن):

مکزیک - کرواسی (رسیف - پرنامبوکو) :: (ساعت 00:30 بامداد) ::

**شما مخاطبان عزیز هم اگر مطلبی اضافه بر گزارش فوق به ذهنتان می رسد می توانید در بخش نظرات بیان کنید. لازم به ذکر است فقط نظرات مرتبط با گزارش نمایش داده خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • بابک ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۷
  0 0
  در خدمتیم
 • ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۷
  0 0
  باش تا اموراتت بگذرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس