1

روزنامه اصلاح‌طلب: تحت هر شرایطی صندوق رای راه‌حل نهایی است و باید شرایط را به سمت و سویی پیش ببریم که همه چیز از مسیر صندوق رای حل و فصل شود.

سرویس سیاست مشرق- در میان انبوهی از گزارش‌ها و تیترهای خبری، در یک بسته کامل بانام «ویژه‌های مشرق» شمارا در جریان مسائل مهم و اثرگذار از نگاه روزنامه‌های کشور قرار می‌دهیم.

در این ویژه‌نامه، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی، خارجی، اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان بامطالعه آن به رهیافت‌های مهم، نکات و تأملات از سیر وقایع اثرگذار دست خواهند یافت، در این بخش با ما همراه باشید

************

روزنامه‌های امروز چهارشنبه پنجم مهرماه در حالی چاپ و منتشر شد که طلسم شکنی والیبال ایران در کسب طلا، گفتگوی دولت و مجلس بر سر برنامه هفتم توسعه، بنگاهداری؛ غلط اضافه بانک‌ها و آخرین تحولات قفقاز در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده اند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت‌های یازدهم و دوازدهم در جریان دیدارهای دوره‌ای خود با فعالان گروه‌ها و احزاب سیاسی، روز گذشته با اعضای کمیته سیاسی حزب کارگزاران سازندگی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. حاشیه‌های این دیدار مورد توجه روزنامه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است.

روزنامه شرق درباره دیدار روحانی با اعضای حزب کارگزاران سازندگی نوشته است:

روحانی با بیان اینکه کنار کشیدن در شرایط فعلی به نفع آینده کشور و نظام ما نیست، افزود: حتی اگر احساس کنیم توان و اثرگذاری حرف و کنش ما فقط ده درصد است، نباید از آن دریغ کنیم. نقد ما بی‌تاثیر نیست. نگوییم همه چیز در اختیار آن‌هاست، پس چه فرقی می‌کند ما حرف بزنیم یا نه؟ می‌بینید که وقتی یکی دو نقد در رسانه‌ها مطرح می‌شود، بازتاب دارد، با وجود اینکه به جای پاسخ، دست به تخریب و تهمت می‌زنند. روحانی در بخشی دیگر از سخنانش گفته است: اگر بدانیم فداکاری ما اثر مثبتی برای نظام دارد باید فداکاری کنیم؛ این فداکاری یا می‌تواند همین نقد کردن با وجود تخریب شدن باشد و یا مشارکت در انتخابات در شرایطی که با هجمه‌ها و فشارهای مختلف مواجه شویم. این کنشگری حتی اگر پرهزینه باشد از انفعال بهتر است.

چرا حسن روحانی نمی‌خواهد رهبر آشوب‌های خیابانی باشد؟ / تولید رادیکالیسم در دانشگاه استارت خورد!

روزنامه سازندگی نیز در یادداشتی به قلم محمدقوچانی درباره این دیدار می‌نویسد:

اگرچه کارگزاران نهاد انتخابات را اساس جمهوریت نظام می‌داند اما موج اعتراضات سال ۱۴۰۱ سبب شده است بدنه جامعه حتی در جبهه اصلاحات با تردید انتخابات بنگرند. اما با وجود به بن‌بست رسیدن راهکارهای دیگر به خصوص در خیابان هنوز اشتیاقی به انتخابات دیده نمی‌شود و همین سبب محافظه‌کاری اصلاح طلبان در سیاست ورزی شده است. تا جایی که در میانه دو راهبرد کاملاً متضاد مشارکت و تحریم گرفتار شده‌اند!

چرا حسن روحانی نمی‌خواهد رهبر آشوب‌های خیابانی باشد؟ / تولید رادیکالیسم در دانشگاه استارت خورد!

روزنامه آرمان ملی نیز با اشاره به دو گفتمان متضاد در جبهه اصلاحات روحانی را رهبر جناح رفورم‌گرا خوانده و در بیان تمایزش با هواداران آشوب نوشته است:

دو نوع نگاه نسبت به انتخابات مجلس دوازدهم وجود دارد که هرکدام مبنای یک تفکر هستند و تبعا نیز هوادارانی دارند. دیدگاه نخست از سوی اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و اصولگرایان میانه‌روها مطرح می‌شود که معتقدند تحت هر شرایطی صندوق رای راه‌حل نهایی است و باید شرایط را به سمت و سویی پیش ببریم که همه چیز از مسیر صندوق رای حل و فصل شود. ادوار انتخاباتی گذشته نیز حداقل نشانگر این بوده که این جریانات همواره در انتخابات حضور فعالی داشته‌اند؛ به جز ۲ دوره اخیر که البته در آنها حضور حداقلی داشتند.

در ادامه این گزارش آمده است:

این رویکرد معتقد است که روند قانونی حضور در انتخابات بسیار بهتر می‌تواند به حل مشکلات منتج شود. اما رویکرد دیگر نگاه تندروها، دلواپسان و جریان خالص‌ساز است که معتقد به حضور حداقلی مردم و انتخابات مدیریت شده است که بر پایه آن بتواند اهداف و منویات خویش را پیش ببرد. اساسا نیز نگاه و نظری به مشارکت گسترده ندارد و خود را مصدر تمامی امور و تصمیم‌گیر می‌داند. حال نکته اینجاست که اگر جامعه به سمت رویکرد نخست برود و به حضور در انتخابات رضایت دهد احتمال اصلاح وضعیت موجود وجود دارد؛ اما در غیر این صورت مطمئنا نگاه دوم انتخابات پیش‌رو را نیز از آن خود خواهد کرد و شرایط از حال فعلی نیز سخت‌تر خواهد شد.

چرا حسن روحانی نمی‌خواهد رهبر آشوب‌های خیابانی باشد؟ / تولید رادیکالیسم در دانشگاه استارت خورد!

روزنامه هم‌میهن نیز در یادداشتی با عنوان «براندازی و سیاست‌گریزی راه‌حل نیست» نوشته است:

بخشی از جوان‌های ما هم مانند ما که در جوانی ساده‌انگار بودیم، فکر می‌کنند براندازی راه‌حل است. البته این موضوع از سوی جوانان هم ناشی از تئوری خشم است، یعنی جامعه‌ای است که الان خشمگین است، جامعه‌ای که احساس محرومیت جدی می‌کند و بنابراین دچار خشم شده است؛ این خشم اگر فروکش کند جوان‌ها هم به این نتیجه خواهند رسید که براندازی راه‌حل نیست. یک راه دیگر هم سیاست‌گریزی است که انزوا، گوشه‌گیری و پناه بردن به سمت تصوف و عرفان و بی‌توجهی است.

در ادامه این یادداشت آمده است:

راه دیگر این است که به‌دنبال منافع فردی و شخصی بروند، انسان‌هایی که غیرت و هویت ملی دارند، این کار را جایز نمی‌بینند. یک راه دیگر در این مسیر همکاری با این آقایان است که البته این آقایان همکاری را نمی‌پسندند، به این معنی که دو سه دهه است بحث خودی و غیرخودی را مطرح کرده‌اند و این حلقه خودی‌شان روزبه‌روز تنگ‌تر می‌شود و طبیعتاً امکان همکاری در این دایره نیست. در این میان یک راه می‌ماند که راه گسترش قدرت بدنه جامعه از طریق مسالمت‌آمیز است که بخشی از آن از طریق انتخابات است اما بخش دیگر از طریق توسعه، تعمیق و نهادینه کردن نهادهای مدنی و گروه‌های اجتماعی مدنی و تقویت جامعه است که بخش مهمی به شمار می‌رود اما متاسفانه جامعه ما به این قسمت توجه ندارد و اساساً قدرت را فقط در مناصب رسمی می‌داند!

چرا حسن روحانی نمی‌خواهد رهبر آشوب‌های خیابانی باشد؟ / تولید رادیکالیسم در دانشگاه استارت خورد!

پشت پرده اخراج‌ها اغتشاشات است!

لایه‌های رادیکال جریان اصلاحات با بیان اینکه برنامه این جریان تلاش برای فعال سازی دانشگاه و دانشجویان برای ۶ ماه دوم سال بوده تاکید دارند اخراج اساتید به عنوان یک عامل شتاب دهنده کمک موثری از سوی دولت به برنامه های اصلاح طلبان بوده است.

روزنامه اعتماد در گفتگو با محسن برهانی همین خط تحلیلی را پیش برده و نوشته است:

یکی از مهم‌ترین ارکان هر جامعه‌ای، نهاد علم و دانش است؛ نهاد علم و دانش در ایران در حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها ظهور و بروز پیدا می‌کند. یکی از ارکان اصلی این نهادها، استادان هستند که قرار است مفاهیم علم و دانش را منتقل کرده و فضای گفت‌وگو را در محیط‌های دانشگاهی و حوزوی و جامعه بپرورانند. اما حوزه‌ها و دانشگاه‌ها صرف نظر از داشتن نقش آکادمیک، دارای پایگاه اجتماعی هم هستند. یعنی علاوه بر اینکه یک استاد بایستی در کلاس‌های خود، سرفصل‌های مشخص و مباحث آکادمیک را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و مقاله و کتاب بنویسد و راهنما و مشاور رساله‌ها و پایان‌نامه‌ها شود، در جامعه نیز باید به وظیفه اجتماعی خود نسبت به مردم، حقوق شهروندی و مناسبات اجتماعی و نظام حکمرانی نیز نقش ایفا کند. نباید این تلقی ایجاد شود که استادان تنها باید در حوزه شغلی خودشان در حوزه و دانشگاه اظهارنظر نمایند بدون اینکه به امور اجتماعی بپردازند و از اظهارنظر نسبت به امور اجتماعی استنکاف کنند.

چرا حسن روحانی نمی‌خواهد رهبر آشوب‌های خیابانی باشد؟ / تولید رادیکالیسم در دانشگاه استارت خورد!

گفتنی است که رادیکال های اصلاح طلب همچنین از شدت و کیفیت اعتراضات به عنوان عاملی برای تغییر سیاست برخورد با آشوب سخن به میان آورده و تاکید دارند، استراتژی دولت در برابر اعتراض محتمل، فعلا کاربرد مشت آهنین است. اما امکان تغییر آن هست: فقط زمانی که حجم و کیفیت اعتراضات داخلی دانشگاه‌ها بیش از مقدار پیش‌بینی شده اش باشد!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • CA ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  3 2
  تورج موسس توران، فرزند دوم امپراطوری ایران یعنی امپراطور فریدون بود توران یک کشور ایرانی است.
  • IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
   24 9
   اصلاح طلب اصولگر ها دیگه تمومه ماجرا
  • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
   8 2
   مشرق تصویر چندش آور فریدون رو شظرنجی کن! آخه چقدر باید کفاره بدیم!
  • IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
   8 4
   روحانی و خنده هاش. الان اگه بود خنده هاش بر اپوزیسیونی که قرار بود قبل عید در تهران باشند محشر بود
  • چیذری IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
   2 0
   خریت کامل همینه که بازم رفتن سراغ حسن قفل ساز! خخخخ
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  14 4
  روحانی ... افزود: حتی اگر احساس کنیم توان و اثرگذاری حرف و کنش ما فقط ده درصد است، نباید از آن دریغ کنیم.// مردک ده درصد چیه؟ 8 سال 100 درصد مملکت دست شما غربگداهای کدخداپرست بود و عمدا" به سرتاپای مملکت گند زدین. حالا طلبکارین؟ اگه این کثافتکاری هارو تو چین کرده بودین همه تونو به جرم خیانت میذاشتن سینه کش دیوار.
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  15 1
  عکس عمروعاص تو روزی نامه سازندگی جالب بود. ایشالا رو آب بخندی. تو 8 سال هرکاری از دست خودت و دارودسته ت برمیومد کردین تا جمهوری اسلامی از داخل سقوط کنه ولی جمهوری اسلامی مثل کوه زاگرس استوار و سر به فلک کشیده س و عنترمنترای مریم جلاد تروریست و تفاله های بیدین آمریکا نتونستن این کوه رو 1 میلیمتر تکون بدن.
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  13 1
  روزنامه "آرمان خانواده هاشمی" تیتر زده شیشلیک و کنتاکی برای آقازاده ها و ... یکی نیست به این مفنگی های کپک زده بگه اول یه فکری به حال BMW زیرپای زن یاسر اسب فروش (پسر رفسنجانی) و ماشینای میلیاردی طاق و جفت بقیه اعضای خاندان هاشمی بکنین بعد تریپ هندی بردارین. چرا ملت رو خر و بیخبر فرض میکنین؟ ضمنا" دیگه وقتشه یه رپرتاژ آگهی برای مادام فاجعه تون برین! بالاخره نوکری گفتن.اربابی گفتن. باید به ارباب تون خدمت کنین.
 • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  12 3
  براندازی و سیاست‌گریزی راه‌حل نیست>> هههه. نه اوس کرباس. تو نمیری بیا و براندازی کن! آب ریخته رو نذر امامزاده میکنی؟! پارسال همه زورتون رو زدین. توپخانه تبلیغاتی عربستان و کل غرب هم 24 ساعته در خدمت تون بود. آخرش نتیجه چی شد؟ یعنی حالا از روی "نجابت" دیگه دنبال براندازی نیستین؟! نه جیگر. از زور بیزوری شما پیزوری ها از این حرفا میزنین. بقول مولانا شما پیزوری ها "شیرعلم" هستین. پس بقاعده زورتون حرف بزنین نه به قاعده دهنای گشادتون.
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  13 3
  بدبخت ملتی که یه مشت درپیت درجه 3 غربگدا بشن اپوزیسیونش!
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  0 2
  نعل ها کوبیده شد شمشیر ها از نیام برکشیدند سپر کنار سپر، خون درون خون آتش بر روی آتش، مژده بر مظلومان عالم که امپراطوری فرانژادی ایران دوباره زنده شده است.
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  7 3
  بزرگترین فداکاری این است که دست از پارتی بازی بردارید و پای عروس و داماد و بچه و ... را به شرکت ها و سازمان های دولتی باز نکنید و جای اینکه دنبال حقوق و مزایای پست های دولتی (وزارت و ریاست دولت) باشید فکر کار کردن باشید
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  1 7
  با اینکه مخالف این مرد بودم ولی نمیشه کتمان کرد یکی از چند نفر رده بالای قدرتمند مملکت است همه رئیس جمهور های قبلی تخریب خانه نشین کردین ولی زورتون به این نمیرسه
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  19 7
  رییسی گوشت قرمز رو ۱۰۰ هزار تحویل گرفت و ۵۰۰ هزار قیمت الانش هست دولت محرومان تا همه رو محروم نکنه ول کن نیست !
  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
   4 4
   عمله انگلیس دولت رو با خزانه بدهکار (500 هزار میلیارد تومن بدهی) و تورم 60 درصدی تحویل رئیسی داد. درست کردنش چند سال زمان میبره.
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۵
  10 3
  چون جاسوس انگلیس است و به دستور انگلیس هنوز وقت سوختن این مهره نشده و به موقع خودش این مهره هم سوخته می شود
 • IR ۰۰:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  1 1
  وبسایت اکوایران خائن است
 • SE ۰۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  2 1
  قالی دزد نمیخواهد سرش بالای دار برود
 • IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  1 1
  چرا خودش رو لو بده؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  8 3
  روحانی. و ما ادراک روحانی..
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  17 3
  نباید غرب گراها حتی یک کرسی در مجلس داشته باشند. خود همین انقلابیها هم پیچ و مهره هاشون شل شده اونوقت ی عده آت و آشغال که دوست انگلیس خبیث هستند نماینده مجلس شورای اسلامی ما بشن. پس شورای نگهبان چه کاره است؟ نباید به هر قیمتی دنبال مشارکت حداکثری بود.
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  9 1
  حسن روحانی وتیمش خیانتکاران به نظام وکشو باعث این فضاحت اقتصادی وفرهنگی وتوهین به اقاشدندکشوررابهشت دلال وجاسوسان کردندوحالارییس قوه قضائیه چون دوست ایشان است بااوبرخوردنمی کند!!!
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 4
  این سخن مثلا ده درصدی آقای روحانی نه بخاطر میزان بلکه پیشرفت راضی کننده است . چون از این دولت امیدی دارد . والا در زمان تصدی خودشان با آنهمه ایضإ و اشاره های مختلف و متعدد الاضلاع. بقول معروف در هیچ زمینه ای توپ تکونش نداد
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  2 3
  خنده های شیطانی روحانی
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  1 0
  کنار کشیدن در این زمان به نفع کشور ونظام نیست! الحق که استاد نیرنگ ودروغی به نفع کشور ونظام نیست یا به نفع کذاب سرخه ای ودارودسته ی عالی جناب سرخ پوش نیست دوروز به عمر دنیا مونده باشه از محاکمه تو کذاب خاعن ذلیل دست بر نمی داریم خدا به زمین گرم بزنت امین
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  1 0
  زمانی که ۸ سال مملکت رو در مضیقه گذاشته بود و مملکت ول معطل بود و به حال خودش رها شده بود روحانی به ریش مردم داره میخنده
 • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 0
  دانشجویان رشته های برق و اتوماسیون صنعتی دانشگاه شهرکرد قابلیت هرگونه طراحی مدارات کنترلی و داشجویان مکانیک شهرکرد قابلیت طراحی هر گونه مکانیزم صنعتی را دارند چرا از توان علمی دانشجویان شهرکرد استفاده نشده است ؟ چرا طرح های توسعه حجاب شهرکرد نیاز به کمک داشته باشد. مگر تولید نداشته ؟ مگر مدیریت نتوانسته سود سازی کند ؟ چرا کمک هنگفت شود به شرکتی که در دانشگاه شهرکرد اسم و اثری از آن دیده نمی شود
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 1
  متاسفانه مسئولان شهرکرد و چهارمحال ، مسئولانی غیر بومی یا ریشه بریده از این استانند .
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  1 2
  چرا حسن روحانی نمی‌خواهد رهبر آشوب‌های خیابانی باشد؟".مگه نبوده!؟.
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 1
  چرا شمال استان چهارمحال در نقشه ها از این استان به اصفهان منتقل شده ؟ چرا طرح های صنعتی و پتروپالایشی استان زمین هایش در نقشه ی چهارمحال دیگر نیست ؟
 • عارف IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  3 3
  رای دادن به این قماش تکرار اشتباه هست.....
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 0
  نظرات و تحلیل‌ها متفاوت است اما گمان می‌رود کنار زدن پدرخوانده به نفع ایشان بوده باشد برای جایگزینی هاشمی با روحانی. بنابراین بقیه باید جلو بیفتند و مهره اصلی صرفا لبخند بزند.
 • اریا IR ۱۸:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 0
  اینان تا مملکت رو یه فروش نرسانند تا با پولش برن امریکا شاهانه زندگی کنند دست از سر مردم برنمیدارند. میگن روحانی ملعون حسرت زندگی شاهان افریقایی و عربی در امریکا رو میخوره.
 • بهلول IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۶
  0 0
  دولت فریدون و ژنرالهای ...برای اتهامهای متعدد و خائنانه باید محاکمه شوند.
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۷/۰۷
  0 0
  اون آخوندی لعنتی که مسکن نساخت و با عث گرانی مسکن شد چرا زندگانیش نمی‌کنند من که خانه دارم ولی دلم برای مستاجرین میسوزد ظلم تا کی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس