image-20230228145521-1.png

تولیدات فیلیمو مجوز ساخت از نهاد قانونی ندارند، و نیروی انتظامی موظف و مکلف است، هر گونه گروه فیلمسازی وابسته به این سامانه را در سطح شهر یا روستاهای مختلف متوقف کند.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - فضای تبلیغاتی درباره سریال‌های پلیسی و امنیتی شبکه نمایش خانگی نسبت به سایر گونه‌های نمایشی پلت‌فرم‌ها طی ماه‌های اخیر ابعاد گسترده‌تری یافته است.

در تولیدات خاص ماه‌های گذشته پلت‌فرم‌ها، پروپاگاندای رسانه‌ای- خبری، حول سریال پوست شیر،خون‌سرد، سقوط، سرگیجه و... ،در فضای مجازی توجهات را به خود جلب می‌کند.

ژانر پلیسی-امنیتی گروگان مناسب برای دور زدن مجوزهای رسمی/ ضرورت ورود قاطع فراجا به آثار در حال تولید فیلیمو +عکس

این سریال‌ها برخلاف بازتاب‌های رسانه‌ای حق‌العمل‌کارانه و به دلیل رخوت تولید و نمایش گونه جنایی - پلیسی در سیمای ملی، بشدت مورد توجه قرار گرفته و نشانه‌های تبلیغاتی هماهنگ حول این آثار در فضای مجازی، یک هدفگذاری معین و مشخص را در قالب سیاست تازه پلت‌فرم‌ها به نمایش می‌گذارد.

تشدید تبلیغات در فضای مجازی و تحلیل‌های هماهنگ و مشابه که درباره این آثار امنیتی - پلیسی منتشر می‌شود، به دنبال موفق جلوه دادن گونه‌های مذکور در خارج از چهارچوب صدا و سیماست.

رسانه‌های وابسته به این سامانه‌ها برای موفق نشان دادن این عرصه، همپوشانی رسانه‌ای را به صورت هماهنگ گسترده‌ای دنبال می‌کنند.

به عنوان مثال ، سریال تحت عنوان پوست‌شیر محصولی از فیلم‌نت است اما برای دست یافتن به مقصود ذکر شده، حتی درگاه «فیلیموشات» وابسته به «فیلیمو» از این سریال تمجید می‌کند.

ژانر پلیسی-امنیتی گروگان مناسب برای دور زدن مجوزهای رسمی/ ضرورت ورود قاطع فراجا به آثار در حال تولید فیلیمو +عکس

بیشتر بخوانید:

چرا چهره‌پلیس در سریال‌ها نامناسب است؟

ژانر پلیسی-امنیتی گروگان مناسب برای دور زدن مجوزهای رسمی/ ضرورت ورود قاطع فراجا به آثار در حال تولید فیلیمو +عکس

یکی از دلایلی که تبلیغات گسترده‌ای برای سریال پوست شیر و سایر آثار پلیسی منتشر شده می‌شود، تقویت تعاملات مستقیم پلت‌فرم‌ها با موسسه ناجی هنر است. در حالیکه بر اساس قانون بدون مجوز ساترا یا وزارت ارشاد، موسسه ناجی هنر نمی‌تواند برای ساخت سریال‌های شبکه نمایش خانگی مجوز فیلمبرداری صادر کند.

ژانر پلیسی -امنیتی گروگان مناسبی برای دور زدن مجوزهای رسمی

روند ساخته شدن آثار پلیسی -امنیتی با توجه به مخاطب‌سنجی کارشناسی و نیاز کاربران پلت‌فرم‌ها ناگهان سیر جهشی به خود گرفت،با این شرح و تفسیر که مسئولان فرهنگی نهادهای مرتبط با گونه‌های ذکر شده تصور می‌کنند که این آثار در جهت تبلیغ سازمان‌های پلیسی- امنیتی ساخته می‌شود.

با تبرئه شدن فیلیمو و فیلم‌نت و اصرار به ادامه فعالیت بدون پروانه ساخت پلت‌فرم‌ها، این سامانه‌ها در اخد مجوزهای رسمی تحت عنوان "فیلمبرداری در اماکن عمومی" از موسسه ناجی هنر با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهند بود.

به طور معمول هر گروه فیلمسازی با دریافت پروانه ساخت از ساترا و یا سازمان سینمایی، با ارائه پروانه مذکور به موسسه ناجی هنر امکان فیلمبرداری در اماکن و معابر عمومی را خواهد یافت .

حالا مدیران پلت‌فرم‌ها تصور می‌کنند با ساخت و توزیع چند سریال پلیسی - امنیتی می‌توانند بدون اخذ پروانه ساخت {از هر نهادی} فعالیت‌های خود را دنبال کنند و با ساخت و انتشار آثاری با محوریت پلیس و کاراکترهای امنیتی سطح تعاملات خود را با ناجی هنر یا نهادی موازی گسترش دهند و به صورت مستقیم از این موسسه پروانه قانونی تصویربرداری در اماکن عمومی را دریافت کنند.

یکی از دلایل تبلیغات گسترده‌ برای سریال‌های پلیسی - امنیتی اخیر، تقویت تعاملات مستقیم پلت‌فرم‌ها با موسسه ناجی هنر است.

در حالیکه بر اساس قانون بدون مجوز ساترا یا وزارت ارشاد{نهاد حاکمیتی مرجع}، موسسه ناجی هنر نمی‌تواند برای ساخت سریال‌های شبکه نمایش خانگی مجوز فیلمبرداری صادر کند.

ژانر پلیسی-امنیتی گروگان مناسب برای دور زدن مجوزهای رسمی/ ضرورت ورود قاطع فراجا به آثار در حال تولید فیلیمو +عکس
تصویری از نمونه مجوز موسسه ناجی هنر با امضای معاونت سابق /در صورت عدم صدور مجوز پروانه ساخت توسط نهادهای نظارتی ناجی هنر نمی‌تواند برای تولید و ساخت به گروه‌های سینمایی مجوز فیلمبرداری و عکس برداری در مرکز یا اطراف شهرهای بزرگ را صادر کند.

متاسفانه مدیران فرهنگی دستگاه‌های پلیسی تصور می‌کنند سریال‌های شبکه نمایش خانگی جنبه تبلیغاتی فراوانی برایشان به ارمغان خواهد آورد در حالیکه بررسی جزئیات این آثار نشان می‌دهد، این آثار بیشتر از آنکه جنبه تبلیغی برای دستگاه پلیسی و قضایی کشور به ارمغان آورد، ضد تبلیغی کاملا برنامه ریزی شده است.

با این حساب به صورت سرانگشتی اگر سریال‌هایی اخیر که با مضمون پلیس ساخته‌ شده‌اند یا شخصیت‌های فرعی پلیس در آن حضور دارند را برررسی کنیم درخواهیم یافت که این تعداد آثار با هدف جلب حمایت ناجی هنر، در خلاء مجوزهای قانونی توزیع می‌شوند تا مسیر دریافت مجوزهای قانونی از نهاد پلیسی ناجی هنر مسدود نشود.

با توجه به اینکه نهادی قانونی برای اعطای مجوز به سریال‌های شبکه نمایش خانگی وجود ندارد و علی رغم مکاتبات اخیر ساترا فیلیمو و برخی پلت‌فرم‌ها برای ساختن آثارشان حاضر به اخذ مجوز از نهادهای حاکمیتی نیستند، موسسه ناجی هنر نباید برای هیچ‌کدام از تولیدات فیلیمو مجوز صادر کند و بر اساس قانون هر سریال در حال ساختی که از پلت‌فرم فیلیمو پخش می‌شود، باید توسط نهادهای قضائی توقیف شود.

مدیرعامل هولدینگ صبا ایده چندی قبل با حضور در پلت فرم کلاب هاوس در پاسخ نداشتن مجوز پروانه ساخت سریال سقوط گفت: تولید و پخش ویدئو در فضای مجازی قانونی ندارد. قوانین حوزه سمعی و بصری وزارت ارشاد مصوب سال ۱۳۸۶ مشمول حامل های فیزیکی {لوح فیزیکال} است و تولید و پخش سریال در فضای مجازی قانون خاصی ندارد، شما می‌توانید در اینستاگرام و آپارات محتوا تولید کنید و کسی از شما مجوز نمی‌خواهد و نه برای ساخت نیازی به مجوز خواهید داشت.

ژانر پلیسی-امنیتی گروگان مناسب برای دور زدن مجوزهای رسمی/ ضرورت ورود قاطع فراجا به آثار در حال تولید فیلیمو +عکس

با اینکه شکوری از این خلاء قانونی می‌تواند استفاده کند تا آثارش را تولید و توزیع کند و مراجع ذی صلاح معرفی شده را دوربزند، اما ناجی هنر تنها مرجعی است که امکان هر گونه فعالیت غیرقانونی توسط فیلیمو را می‌تواند سلب کند.

تولیدات فیلیمو هیچ کدام دارای پروانه ساخت یا نمایش از وزارت ارشاد یا ساترا و هیچ نهاد قانونی دیگری نیستند و بر اساس ضوابط، نیروهای انتظامی و موسسه ناجی هنر موظف و مکلف است، هر گونه گروه فیلمسازی وابسته به این سامانه را در سطح شهر یا روستاهای مختلف متوقف کند.

سابقه سامانه آپارات نشان داده که مدیران صبا ایده نظارت فنی و دقیق بر محتواهای نشر داده شده از اولویت‌های آنان محسوب نمی‌شود و با توجه به رویه‌های سهل‌انگارانه، تولید محتوای ساختار شکنانه جنجالی در میان تولیدات اخیر فیلیمو در خلأ نظارت ساترا بسیار محتمل است.

پس از صدور قرار منع تعقیب این نهاد و با توجه به عدم تمکین از نهادهای نظارتی، هر گونه ساخت اثری نمایشی در اماکن عمومی با مجوز موسسه ناجی هنر تخلف محسوب می‌شود، چون این پلت‌فرم مدت‌های طولانی است که پروانه ساختی دریافت نکرده است.

حتی اگر این موسسه با پروانه‌های ساخت گذشته اقدام به فیلمبرداری در اماکن و معابر عمومی کند، بازهم اقدام به تخلف کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  25 13
  بیخودی ناراحت نشیداین سریالها ضدمجرم وضدتروریسته ومقبولیت داره عوض تشکرتونه
  • IR ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   9 10
   به لجن کشیدن همه چیز عوض کردن چهره جلاد و مظلوم وارونه جلوه دادن منشأ مشکلات و زدن ریشه فرهنگ و دین و بنیاد خانواده و ترویج فساد و خشونت و فحشا کار شما و رفقایتان است .
  • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   11 4
   صداوسیما هزاران برابر فیلیمو هزینه از بیت المال میگیرد و بازدهی خاصی ندارد
 • علوی IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  5 13
  اینبار دیگه تهاجم فرهنگی به نقاط قوت ما یعنی امنیت و نیروهای امنیتی و انتظامی و نظامی است حالا اگر دوستان باز هم مایل هستند با ؛بی تفاوتی ؛ترک مسولیت و پاسکاری؛،امثالهم ؛و تا مطالبه و بحران مجازی امری نشده پس مهم نیست ! و این قبیل عذر و بهانه ها مانع دشمن در ساحت فرهنگ نشوند لااقل دلشون به حال خودشون و همکاران شون بسوزه چون چنان تخریبی شروع شده که فردا فرزندان خودشون حتی شناخت دیگری از ماموران ایران معاصر خواهند داشت ! آقا یکبار این چند هزار نفر رو بگیرین خلاص مون کنید! چند هزار مسول دو تابعیتی و هزار سلبریتی و هزار تا دلال دلار جمعا ده هزار نفر کشور رو گروگان گرفتن !
 • IR ۱۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  13 5
  سریال چرند جیران هم هست حین فتحی این چیه ساخته ، عشقو علاقه ها اینقدر زیاد و در هم بر هم هست که سریال رو زشت کرده شاه عاشق دختری می‌شود دختر عاشق پسری بوده خواجه عاشق کنیز است ننه شاه عاشق قرقاول هست و همینطور همگی عاشق هستن مسلمان هم هستن
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  10 11
  قدرتی که پشت این آدمه و پلت فرم حریفشان نخواهید شد
  • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   0 2
   آره ، حدس زدم همینطور باشه، مثل جریان ارز و گرونی. شایدم مرتبطه.
 • IR ۱۵:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  10 6
  موتوا بغیضکم
 • IR ۱۵:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  13 6
  خیلی دارین زور میزنین
 • م ی IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  4 5
  لطفا منتشر کنید: فیلیمو و آاین سایتهای فیلم را بی خیال، وقتی صدا و سیمای خودمان از موضوع بی حجابی قبح زدایی میکند، آیا انتظار دیگری غیر از بی حجابی عده ای در خیابان ها داریم؟ اینکه بدون هیچ منطقی، بی حجابی زنان غیر ایرانی در سریالهای ما بلا اشکال است آیا موجب سردرگمی دختر جوان این مملکت نمیشود؟ سریال حبیب را میدیدم که همپای فیلمهای سینمای ما، با روشهای من در آوردی مسئله ی حجاب را دور میزند و قهرمان داستان یک زن بی حجاب است، خوب ظاهرا خودمان این شرایط را دوست داریم.
  • IR ۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   0 0
   نخیر قهرمان سریال حبیب یک مرد هست که اسمش را هم گذاشتند رو سریال.
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
   0 0
   در ضمن درسته کارگردان سریال حبیب ایرانیه اما خیلی از عواملش عرب هستند واونا مختصات فیلمسازیشون فرق دارد اونا لزوماخوب بودن ومسلمان را به حجاب ربط نمیده والاحتما باید مثل سریالهای ایرانی قه مان زنش چادری باشه که مثلا قهرمان والرو باشه خب هرکسی می تونه توی یک چیز الگو باشه یکی تو حجاب یکی توچیزای دیگه.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  23 8
  ببندید تعطیل کنید توقیف کنید بگیرید دیوار بکشید خفه کنید لغو کنید اصلا بگید طالبان بیاد براتون انجام بده کارتون راحت شه
  • IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   2 1
   تمام دنیا همین مدلی هست جایی رو نشون بده از تولیدات فیلم مخالف حاکمیت خودشون خرسند باشن
 • علی IR ۱۷:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  9 7
  انقدر به سریال های ایرانی و فیلم سازها گیر بدید تا همین چندتا سریال پربیننده هم جمع بشه مردم برن من و تو و سریال های ترکی و فیلم ها و سریال های غربی ببینن. ...
 • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  6 6
  حاکمیت قدرت رسانه ای رو به مخالفانش واگذار کرده.
  • IR ۱۹:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
   3 0
   حرف الکی نزن
 • سلام IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  4 2
  چرا مقابل سلبریتی ها کوتاه میایید
 • فرشید IR ۲۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  10 2
  اتفاقا سریال هاشون خوبه الکی چرا جو میدین خداوکیلی؟؟فازتون چیه؟؟؟چرا نمیزارید بازیگرا نزدیک بشن ب نظام؟؟؟چرا فکر میکنید همه باید مثل شمل بشن؟؟والا من انقلابیم ب خدا ولی این فیلماروهم دوس دارم چون میبینم بازیگرایی ک زاویه داشتن با نظام الان توی نقشای امنیتی دارن بازی میکنن اتفاقا خوبم هست..چرا همرو میخاین دور کنید از نظام؟بابا بس کنید خدایی
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  6 4
  باید جلوی یاغی گری این رسانه ها ایستاد
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  1 0
  حال بهم زنه ..نگاه نمی‌کنم. فیلم ایرانی خوب کمه راستش.
 • یزدان IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  4 3
  از حسادت داری میترکیا اخه اگه فیلیمو تعطیل بشه که کسی دیگه اینترنت نمیخره
  • IR ۰۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
   0 3
   باشه، کدومش سناریوی براندازیه، می‌بینم.
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  3 3
  کشور کلا بی صاحب شده، وزارت صمت با اون گرانی های روزانه و تسمه بریده، وزارت ارشاد با اون تولیدات ضد ارزشی و دینی و امنیتی و ایرانی، قوه قضائیه با اون تسامح های بیخودی.. خلاصه همه جوره کشور بی صاحبه
 • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۹
  3 5
  خودتونو پاره کردید. نمیبره. اینجا رو کم آوردید. آخ که چه کیفی داره
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  خودتو نکش مشرق
 • IR ۰۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  حتما باید بیت المال صرف آثار مزخرف بشه که حتی خانواده عواملش هم نمیبیننش تا شما راضی بشبد؟
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  3 0
  فیلیمو عالیه، به فیلیمو گیر دادین چون بهتر از صداوسیمای فشل هست
 • یه بنده خدا FR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  تو چرا حرصت گرفته آقای رسانه
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  اون زمانی که موسسه اوج سریال آقازاده رو ساخت و در فیلیمو پخش شد که این مقالات نبود
 • IR ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  0 0
  این موارد فقط دغدغه یک نویسنده است و دغدغه جامعه ما نیست.
 • منصور IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  بنظرم مسئولین محترم صدا و سیما باید بجای این حسادت و کینه ورزی زحمت کشیده و هفته ای چند ساعت نزد مدیران فیلیمو دوره ببینند که چگونه است که یک پلتفرم خصوصی برعکس آنها بدون اینکه بودجه ای هنگفت از بیت المال دریافت کند تمام ملت رو شیفته تولیدات خود کرده است
 • محمد IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  بنظر میاد منافع اشخاص خاصی با فیلیمو به خطر افتاده
 • ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۰
  1 0
  مشرق نیوز بس کن الکی گیر نده مردم با اینا مشغول می شند درد های گرانی ،دزدی ،اختلاس ها و...از یادشان می ره لعنت برا اونایی که زندگی را بر مردم سخت می کنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس