المپیک

ثبت نام کاندیداهای انتخابات کمیته ملی المپیک وارد سومین روز شده اما برخلاف آنچه آئین نامه به آن تأکید دارد ستاد نظارت بر انتخابات، هنوز تشکیل نشده است.

به گزارش مشرق، تشکیل ستاد نظارت بر انتخابات و برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک یکی از موارد مورد تأکید در آئین نامه انتخاباتی این کمیته است.

براساس آنچه در بخش اول (ستاد نظارت بر انتخابات- الف: ساختار ستاد) آئین نامه انتخاباتی کمیته ملی المپیک به آن اشاره و تأکید شده است، باید به منظور نظارت بر فرآیند ثبت نام و برگزاری انتخابات براساس مفاد اساسنامه کمیته، ستادی ۵ نفره تشکیل شود.

دبیر کل، مدیر حراست و مشاور حقوقی کمیته ملی المپیک همراه با دو عضو هیئت اجرایی از میان روسای فدراسیون ها، ترکیب اعضای ۵ نفره ستاد نظارت بر انتخابات را تشکیل می دهند. آنچه مسلم است سه عضو این ستاد براساس جایگاه تعیین شده، مشخص هستند اما دو عضو دیگر هنوز معرفی نشده اند و در مجموع برای هیچ یک از اعضا حکمی جهت اطلاع و آغاز به کار زده نشده است.

این در حالی است که در همان بخش اول آئین نامه انتخاباتی کمیته ملی المپیک، تأکید شده است که ستاد نظارت بر انتخابات باید بلافاصله پس از تعیین تاریخ انتخابات، تشکیل شود!

هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک در نشست ۲۰ آبان ماه خود، تصمیم به برگزاری انتخابات این کمیته در تاریخ ۲۵ دی ماه گرفت. از روز شنبه هم ثبت نام از کاندیداها به صورت رسمی در محل کمیته ملی المپیک آغاز شد اما هنوز ستاد نظارت تشکیل نشده تا آغاز به کار کند.

این اولین تخلف در روند انتخابات کمیته ملی المپیک نیست. پیش از این هم در معرفی کارشناسان خبره انتخابات تخلفاتی صورت گرفته بود چرا که طبق اساسنامه خبرگان ورزشی مجمع کمیته ملی المپیک باید از میان کارشناسان خبره به امور بازی های المپیک انتخاب شوند اما در تصمیم گیری برای معرفی ۵ خبره ورزشی این فاکتور لحاظ نشد.

انتخابات کمیته ملی المپیک مهمترین انتخابات ورزش کشور است که نتیجه آن در رویدادهای مهمی مثل المپیک و بازی های آسیایی تأثیرگذار بوده و به نوعی نمره ورزش کشور را مشخص می کند. با این اوصاف چنین تخلفاتی سلامت برگزاری انتخابات را در هاله ای از ابهام قرار داده است. شاید به جا باشد نهادهای نظارتی ورود لازم را در این زمینه داشته باشند تا بعد از این روند برگزاری انتخابات حداقل طبق اساسنامه و آئین نامه انتخاباتی پیش برود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس