موشک ایرانی - نمایه

نیویورک‌تایمز می‌نویسد: کاربری ساختمان هدف حمله اسرائیل در ابتدا مشخص نبود، اما اصفهان یکی از مراکز موشکی ایران است و رئیس سابق موساد می‌گوید این کشور در تأسیسات مذکور مشغول ساخت موشک فراصوت بوده است.

سرویس جهان مشرق حمله‌ی ناکام اخیر به تأسیسات مهمات‌سازی وزارت دفاع در اصفهان از جنبه‌های زیادی یک اتفاق جدید بود. همه‌ی شواهد نشان از دخالت مستقیم اسرائیل در این عملیات دارد و قطعاً باید پاسخ درخوری به این گستاخی داده شود تا از تکرار حوادثی از این دست جلوگیری گردد. با این حال، سؤالی که در این‌جا مطرح است این است که چرا تأسیسات اصفهان برای حمله‌ی پهپادی اسرائیل انتخاب شد و آیا این حادثه، جنبه‌های عمیق‌تری نیز داشته است یا خیر. روزنامه‌ی آمریکایی نیویورک‌تایمز طی گزارشی تحت عنوان «چرا برنامه‌ی موشکی ایران موجب نگرانی دشمنانش است[۱]» به سؤالاتی درباره‌ی این حادثه پاسخ داده است. آن‌چه در ادامه می‌خوانید، ترجمه‌ی گزارش نیویورک‌تایمز است.

توضیحاتی درباره‌ی انفجار ریزپرنده‌ها در محدوده‌ی کارخانه‌ی مهمات‌سازی وزارت دفاع در اصفهان [دانلود]


لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های محافل رسانه‌ای-اندیشکده‌ای بین‌المللی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.


حمله‌ی پهپادی اخیر به یکی از تأسیسات نظامی ایران[۲]، مجدداً توجه‌ها را به اقدام این کشور در ساخت موشک‌های پیشرفته جلب کرد؛ برنامه‌ی موشکی‌ای که رقبای منطقه‌ای تهران عمیقاً از آن نگران هستند. به گفته‌ی مقامات ارشد اطلاعاتی، که از گفت‌وگوهای اسرائیل و آمریکا درباره‌ی این حمله مطلع بودند، حمله‌ی روز شنبه [۸ بهمن ۱۴۰۱] که انفجار بزرگی را در شهر اصفهان ایجاد کرد، کار موساد، آژانس اطلاعاتی ارشد اسرائیل، بود. در زمان انجام حمله، اطلاعاتی درباره‌ی کاربری تأسیسات هدف در دست نبود؛ اما اصفهان، در مرکز ایران، مرکز تولید، تحقیقات، و ساخت موشک‌های این کشور، از جمله مونتاژ موشک‌های بالستیک میان‌برد «شهاب» است که می‌توانند به اسرائیل و فراتر از آن برسند.

لحظه‌ی انفجار یکی از پهپادهای مهاجم در حمله‌ی ناموفق به کارخانه‌ی مهمات‌سازی در اصفهان [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› اندیشکده اسرائیلی: فراتر از اسرائیل هم در تیررس موشک‌های ایران است

›› همکاری‌های جدید تهران و مسکو: آیا موشک‌های ایران می‌توانند اسرائیل را نابود کنند؟

ایران طی سال‌های اخیر پیوسته در حال افزایش ظرفیت‌های موشکی دوربرد خود بوده و اسرائیل نگران است روزی از این موشک‌ها برای حمل کلاهک هسته‌ای احتمالی استفاده کند. اسرائیل که این برنامه‌ی تسلیحاتی تهران را تهدیدی موجودیتی برای خود می‌داند، سال‌هاست درگیر یک جنگ سایه با ایران است. با این وجود، حملات مکرری که برنامه‌ی هسته‌ای و اهداف نظامی ایران را هدف قرار داده‌اند، نتوانسته‌اند پیشروی‌های مداوم این کشور در هیچ‌کدام از این دو حوزه را متوقف کنند. در این‌جا به چند سؤال اساسی درباره‌ی برنامه‌ی موشکی ایران پاسخ داده شده است.

مستند آمریکایی «جنگ سایه» درباره‌ی نقش حاج قاسم در جنگ ایران با آمریکا بر سر کنترل خاورمیانه [دانلود با حجم ~ ۲۰۰ مگابایت]

در همین‌باره بخوانید:

›› روایت مستند آمریکایی از نقش حاج قاسم در «جنگ سایه» بر سر کنترل خاورمیانه

›› خرابکاری در نطنز و حضور اسرائیل در مذاکرات وین/ موضع بایدن درباره‌ برجام را نتانیاهو تعیین می‌کند

چرا اصفهان هدف قرار گرفت؟

طبق گزارش «مؤسسه‌ی بین‌المللی مطالعات راهبردی»، مستقر در لندن، اصفهان دارای دو سایت موشکی و حداقل دو سازمان مرتبط با موشک است[۳]. این شهر همچنین میزبان چهار تأسیسات کوچک تحقیقات هسته‌ای است، اما به نظر نمی‌رسد تأسیساتی که روز شنبه مورد حمله قرار گرفت، مرتبط با برنامه‌ی هسته‌ای ایران بوده باشد. «دنی یاتوم» رئیس سابق موساد، روز دوشنبه [۱۰ بهمن ۱۴۰۱] به «رادیو ارتش» اسرائیل گفت این حمله یک مرکز ساخت موشک‌های فراصوت را هدف قرار داده است؛ مهمات دوربردی که می‌توانند سرعتی حتی تا ۱۵ برابر سرعت صوت و دقتی هولناک داشته باشند و می‌توان آن‌ها را قادر به حمل کلاهک هسته‌ای نیز ساخت؛ اگر ایران در نهایت چنین کلاهک‌هایی بسازد. این در حالی است که وزارت دفاع ایران، تأسیسات هدف قرار گرفته را کارخانه‌ی مهمات‌سازی توصیف کرده است.

پیام همکاری‌های جدید تهران و مسکو برای تل‌آویو/ آیا موشک‌های ایران می‌توانند اسرائیل را نابود کنند؟ +عکس و فیلم

سربازان اسرائیلی، ماه فوریه‌ی سال ۲۰۱۶، در جریان مانور مشترک «جونیپر کبرا» میان آمریکا و رژیم صهیونیستی در پایگاه هوایی «ختسور» متعلق به نیروی هوایی این رژیم در مرکز فلسطین اشغالی، از کنار یک پدافند هوایی اسرائیلی «گنبد آهنین» (چپ)، یک پدافند موشکی آمریکایی «ام‌آی‌ام-۱۰۴ پاتریوت» (وسط)، و چند فروند موشک ضدبالستیک آمریکایی-اسرائیلی «پیکان ۳» (راست) رد می‌شوند. مانور جونیپر کبرا هر دو سال یک بار با هدف تقویت آمادگی اسرائیل برای مقابله با حملات بالستیک احتمالی از سوی ایران و ایجاد هماهنگی بیش‌تر میان ارتش‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود. با این وجود، هیچ‌کدام از این پدافندها در مقابل موشک‌های فراصوت ایران کاری از پیش نخواهند برد. (+)

جزئیات حمله‌ی ناموفق به کارخانه‌ی مهمات‌سازی وزارت دفاع در اصفهان از زبان «محمدرضا جان‌نثاری» معاون سیاسی، امنیتی، و اجتماعی استانداری اصفهان [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› بزرگ‌ترین ارتش خاورمیانه/ ارتش ایران چه‌قدر قدرتمند است؟

›› جروزالم‌پست: اسرائیل باید برای رویارویی با ایران هسته‌ای آماده شود

زرادخانه‌ی موشکی ایران بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین زرادخانه در خاورمیانه است. ژنرال «کنت مک‌کنزی»، که اخیراً به عنوان رئیس مقر فرماندهی مرکزی آمریکا [موسوم به «سنتکام»] بازنشسته شد و در آن سِمت بر برنامه‌ریزی‌های نظامی برای مقابله با ایران نظارت داشت، سال گذشته پیشرفت‌های این کشور در فناوری موشکی را برای کمیته‌ی نیروهای مسلح سنا توصیف کرده بود. مک‌کنزی آن زمان گفت: «[ایرانی‌ها] بیش از ۳۰۰۰ موشک بالستیک از انواع مختلف دارند که برخی از آن‌ها می‌توانند به تل‌آویو برسند. طی پنج تا هفت سال گذشته، سرمایه‌گذاری زیادی روی برنامه‌ی موشک‌های بالستیک خود انجام داده‌اند. موشک‌هایشان بردی بسیار بیش‌تر و دقتی بسیار بالاتر [از گذشته] دارند.»

تهران-تل‌آویو در ۷ دقیقه: ۵ سلاح قدرتمند ایران به روایت نشریه آمریکایی +عکس و فیلم

موشک بالستیک ضدکشتی «خلیج فارس». برخی این موشک ایرانی را «قاتل ناوهای هواپیمابر» می‌دانند. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› تهران-تل‌آویو در ۷ دقیقه: ۵ سلاح قدرتمند ایران به روایت نشریه آمریکایی

›› ایران در تولید موشک‌های بالستیک به نهایت تخصص رسیده است

›› نگرانی اندیشکده آمریکایی از قدرت موشکی ایران

«مارک فیتزپاتریک» از مقامات سابق وزارت خارجه‌ی آمریکا در حوزه‌ی منع اشاعه‌ی هسته‌ای، که اکنون عضو مؤسسه‌ی بین‌المللی مطالعات راهبردی است، می‌گوید موشک‌های بالستیک مدت‌هاست به عنوان یک گزینه‌ی احتمالی حمل کلاهک در نظر گرفته می‌شوند که می‌توان از آن‌ها برای حمل کلاهک هسته‌ای احتمالی [توسط ایران] استفاده کرد. دانشمندان ایرانی هنوز قابلیت تسلط بر کارِ دشوارِ پرتاب موشک بالستیکی را که بتواند با موفقیت یک سلاح هسته‌ای را (در صورتی که ایران چنین سلاحی را در آینده بسازد) به مقصد برساند و آن را منفجر کند، از خود نشان نداده‌اند. در عین حال، فیتزپاتریک می‌گوید ایران دست‌کم نُه موشک بالستیک دارد که ممکن است بتوانند چنین وظیفه‌ای را انجام بدهند.

تهران-تل‌آویو در ۷ دقیقه: ۵ سلاح قدرتمند ایران به روایت نشریه آمریکایی +عکس و فیلم

بخشی از زرادخانه‌ی موشکی ایران و برد آن‌ها تا ماه آوریل سال ۲۰۲۰ به گزارش «پروژه‌ی دفاع موشکی» اندیشکده‌ی آمریکایی «مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل». ایران بخش قابل‌توجهی از دشمنان و رقبای منطقه‌ایش و همچنین امکانات نظامی آمریکایی‌ها را زیر برد موشک‌های خود دارد. شماری از موشک‌های ایران توان هدف قرار دادن تمامی نقاط حاشیه‌ی خلیج فارس و همچنین فلسطین اشغالی، و حتی بخش‌هایی از شرق و جنوب شرقی اروپا را دارند. (+)

ایران از مدت‌ها قبل اصرار داشته که برنامه‌ی هسته‌ایش صرفاً اهداف صلح‌آمیز دارد. ارزیابی‌های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهند این کشور ظرفیت تولید سلاح‌های هسته‌ای در آینده را دارد، اما هنوز بر تمام فناوری‌های لازم تسلط پیدا نکرده است. این ارزیابی‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که ایران برنامه‌ی تسلیحات هسته‌ای خود را متوقف نموده است.

توضیحات «ویلیام برنز» رئیس سی‌آی‌ای، در کنفرانس «انجمن امنیتی اَسپِن» وابسته به اندیشکده‌ی آمریکایی «مؤسسه‌ی اَسپِن» درباره‌ی فروش پهپادهای ایرانی به روسیه [جزئیات بیش‌تر] [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› سفر پوتین به تهران و ارسال پهپاد به روسیه/ ایران در کانون توجه «انجمن امنیتی اسپن»

چرا دشمنان ایران نگران موشک‌های این کشور هستند؟

جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سیاست خارجی اسرائیل است. «علی واعظ» مدیر بخش ایران در [اندیشکده‌ی بین‌المللی] «گروه بحران بین‌المللی» [که یکی از بازیگران مؤثر در امضای برجام بود و بخشی از بودجه‌ی آن را «جورج سوروس» تأمین می‌کند]، می‌گوید: «اسرائیل هر دو طرفِ دستورکار تسلیحات هسته‌ای (تولید سلاح‌های هسته‌ای و همچنین ابزارهای حمل آن‌ها) را یک تهدید می‌بیند.»

گزارش نشریه آمریکایی درباره پهپاد آرش-۲/ تل‌آویو و حیفا چگونه با خاک یکسان خواهند شد؟ + عکس و فیلم

تصویر منتسب به پهپاد انتحاری «آرش-۲» مجهز به جست‌وجوگر اپتیکی. ایران می‌گوید این پهپاد را با برد ۲۰۰۰ کیلومتری برای هدف قرار دادن تل‌آویو و حیفا ساخته است. [جزئیات بیش‌تر] (+)

«اسرائیل آمادگی حمله‌ی نظامی به ایران را دارد.» ادعای «بنجامین گانتز» وزیر دفاع وقت رژیم صهیونیستی، در گفت‌وگو با «جفری گلدبرگ» سردبیر مجله‌ی آمریکایی «آتلانتیک» در حاشیه‌ی نشست سال ۲۰۲۲ «انجمن امنیتی اسپن» وابسته به اندیشکده‌ی آمریکایی «اسپن» [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› گزارش نشریه آمریکایی درباره پهپاد آرش-۲/ تل‌آویو و حیفا چگونه با خاک یکسان خواهند شد؟

رهبران اسرائیل همچنین نگران مداخله‌ی ایران در داخل و اطراف مرزهایشان نیز هستند. طی سال‌های اخیر، ایران ترکیبی از موشک‌های نقطه‌زن، پهپادها، و تجهیزات نظامی را در اختیار نیروهای نیابتی‌اش در لبنان و سوریه قرار داده است؛ نیروهایی که دشمن اسرائیل هستند. حمله‌ی اخیر به عنوان بخشی از راهبرد گسترده‌تر اسرائیل مبنی بر گسترش اهدافش به منظور تضعیف توان نظامی ایران برای تسلیح شبه‌نظامیان نیابتی‌اش تلقی می‌شود.

پیام همکاری‌های جدید تهران و مسکو برای تل‌آویو/ آیا موشک‌های ایران می‌توانند اسرائیل را نابود کنند؟ +عکس و فیلم

بخشی از زرادخانه‌ی راکت‌های غیرهدایت‌شونده‌ی متعلق به گردان‌های «قدس» شاخه‌ی نظامی جهاد اسلامی فلسطین، که به صورت بومی با کمک خارجی، تولید شده‌اند (ستون راست)، به صورت بومی، تقویت شده‌اند (ستون چپ، بالا)، و یا از خارج از نوار غزه تهیه شده‌اند (ستون چپ، پایین). (+)

پیام همکاری‌های جدید تهران و مسکو برای تل‌آویو/ آیا موشک‌های ایران می‌توانند اسرائیل را نابود کنند؟ +عکس و فیلم

بخشی از زرادخانه‌ی راکت‌های غیرهدایت‌شونده‌ی متعلق به گردان‌های «عزالدین قسام» شاخه‌ی نظامی «حماس» در فلسطین، که به صورت بومی با کمک خارجی، تولید شده‌اند (ستون راست)، یا از خارج از نوار غزه، تهیه شده‌اند (ستون چپ). گروه‌های همسو با ایران از درون فلسطین به‌راحتی می‌توانند نقاط مختلف فلسطین اشغالی را هدف راکت‌های خود قرار دهند. حال اگر این گروه‌ها، موشک‌های هدایت‌شونده داشته باشند، چه می‌شود؟ (+)

«عملیات ایوب» و پرواز پهپاد حزب‌الله بر فراز فلسطین اشغالی [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› جاده تهران-بیروت؛ تحریم و بمباران نمی‌تواند مسیر لجستیک محور مقاومت را ببندد

›› «کوریدور زمینی تهران-مدیترانه» : حضور نیروهای حاج قاسم پشت مرزهای اسرائیل

›› «امنیت جمعی» و «بازدارندگی چتری» در ائتلاف تحت رهبری ایران

آیا موشک‌های ایران می‌توانند به جنگ روسیه علیه اوکراین کمک کنند؟

چندین هفته قبل، مقامات آمریکایی علناً ایران را به عنوان تأمین‌کننده‌ی اصلی پهپادهای روسیه[۴] برای استفاده در جنگ اوکراین معرفی کردند و گفتند معتقدند مسکو همچنین در تلاش است تا موشک‌های ایرانی را نیز برای استفاده در این جنگ به دست بیاورد. با این وجود، آمریکایی‌ها می‌گویند حمله به اصفهان ریشه در نگرانی‌های امنیتی خود اسرائیل داشته است. به نظر می‌رسد مسکو در حال تعمیق روابط خود با ایران در حوزه‌ای است که دولت بایدن آن را «مشارکت دفاعی تمام‌عیار[۵]» توصیف نموده است. واعظ معتقد است: «در حال حاضر، علاقه‌ای به مواجهه با ایران وجود ندارد. اما واقعیت این است که یک بمب ساعتی، در قالب برنامه‌ی هسته‌ای این کشور، هست که قرار نیست [خودبه‌خود] متوقف شود.»

پهپاد در ازای سوخو-۳۵/ گمانه‌زنی‌ها درباره معامله تسلیحاتی میان ایران و روسیه/ چشم روسیه دنبال کدام پرنده‌های ایرانی است؟ +عکس و فیلم

«بنیامین نتانیاهو» (راست) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در کنفرانس امنیتی مونیخ ۲۰۱۸ قطعه‌ای را در دست دارد که ادعا می‌کند متعلق به یک فروند پهپاد «شاهد-۱۹۱ صاعقه ۲» ساخت ایران است. سال ۲۰۱۸، رسانه‌ها خبر دادند یک پهپاد صاعقه‌ی ایرانی موفق شده تا عمق آسمان فلسطین اشغالی نفوذ کند، بدون این‌که پدافند رژیم صهیونیستی موفق به شناسایی یا سرنگونی آن شود. با فرض این‌که این ادعا صحت داشته باشد، موشک‌های ایران نیز به‌راحتی خواهند توانست دورترین نقاط فلسطین اشغالی را هدف بگیرند. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› رادارگریز و مرگ‌بار؛ تأثیر پهپادهای ایرانی بر جنگ اوکراین

›› گندم، پهپاد و ماهواره؛ هشدار وال‌استریت‌ژورنال درباره گسترش روابط ایران و روسیه

›› پهپاد در ازای سوخو-۳۵/ گمانه‌زنی‌ها درباره معامله تسلیحاتی ایران و روسیه

وضعیت برنامه‌ی هسته‌ای ایران چگونه است؟

کارشناسان می‌گویند برنامه‌ی هسته‌ای ایران در حال حاضر پیشرفته‌تر از هر زمان دیگری است؛ تهران از سال ۲۰۱۹ تا کنون آن‌قدر پیشرفت کرده که به اعتقاد متخصصان، زمان تخمینی مورد نیازش برای تولید اورانیوم با غنای کافی برای مصارف تسلیحاتی و به اندازه‌ی ساخت یک بمب، از یک سال به کم‌تر از یک هفته کاهش یافته است. رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اواخر ماه گذشته [ژانویه‌ی ۲۰۲۳] گفت ایران اکنون آن‌قدر اورانیوم با غنای بالا انباشته کرده است که، اگر تصمیم بگیرد، می‌تواند چندین سلاح هسته‌ای بسازد. واعظ می‌گوید: «ایران هرگز تا این اندازه به آستانه‌ی ساخت سلاح‌های هسته‌ای نزدیک نبوده است.» وی معتقد است ایران «مواد غنی‌شده‌ی کافی برای ساخت یک زرادخانه» کلاهک هسته‌ای را دارد. واعظ می‌افزاید: «فقط چهار روز طول می‌کشد تا برای ساخت اولین کلاهک‌شان به اندازه‌ی کافی مواد غنی‌سازی کنند؛ طی یک ماه اول، ممکن است بتوانند دو یا سه کلاهک بسازند.»

ادعای رئیس سابق موساد درباره تأسیسات اصفهان/ چرا اسرائیل به یک کارخانه مهمات‌سازی حمله کرد؟ +عکس و فیلم

شماری از سانتریفیوژهای نسل جدید ایران در سال ۲۰۲۱. مقامات و کارشناسان غربی اذعان دارند برنامه‌ی هسته‌ای ایران پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ تا کنون جهش عظیمی داشته است. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› اعراب خلیج فارس هیچ پاسخی مقابل موشک‌ها و سپاه پاسداران ایران ندارند

›› راه ایران به سوی ساخت موشک‌های قاره‌پیما هموار است

حتی اگر مقدار کافی اورانیوم غنی‌شده نیز وجود داشته باشد، باز هم تصور نمی‌شود ایران توان تبدیل این مواد به یک کلاهک هسته‌ای عملیاتی را داشته باشد. مقامات اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل می‌گویند تبدیل سوخت به یک سلاح عملیاتی با قابلیت سوار شدن روی موشک، دو سال طول می‌کشد. با این وجود، برخی کارشناسان، مانند «دیوید آلبرایت» رئیس «مؤسسه‌ی علوم و امنیت بین‌الملل» (گروه خصوصی‌ای مستقر در واشینگتن که گسترش سلاح‌های هسته‌ای را دنبال می‌کند) تخمین زده‌اند[۶] که ایران ممکن است بتواند حتی در عرض شش ماه نیز یک سلاح هسته‌ای عملیاتی بسازد.

ادعای رئیس سابق موساد درباره تأسیسات اصفهان/ چرا اسرائیل به یک کارخانه مهمات‌سازی حمله کرد؟ +عکس و فیلم

تصویری از رآکتور هسته‌ای اراک. مقامات و رسانه‌های غربی سال‌هاست ادعا می‌کنند ایران «فقط چند ماه و بلکه چند هفته» با توانایی ساخت اولین سلاح هسته‌ایش فاصله دارد. (+)

آیا توافق هسته‌ای ایران مرده است؟

توافق سال ۲۰۱۵ که به دنبال مهار برنامه‌ی هسته‌ای ایران در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی بود، دیگر اجرا نمی‌شود. اسرائیل مدت‌ها با این توافق مخالف بود و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، سال ۲۰۱۸ آن را کنار گذاشت[۷] و «بدترین توافقی که تا به حال بر سرش مذاکره شده» توصیف کرد. ایران پس از چندین سال پایبندی به این توافق، سال ۲۰۱۹ غنی‌سازی اورانیوم تا سطوح فراتر از سطوح تعریف‌شده در مذاکره را از سر گرفت. اورانیوم غنی‌شده تا سطوح پایین می‌تواند برای تولید انرژی استفاده شود، در حالی که از اورانیوم با غنای بالا می‌توان برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده کرد. توافق هسته‌ای قبلی هیچ محدودیتی برای برنامه‌ی موشکی ایران وضع نمی‌کرد، و همین یکی از دلایل متعددی بود که اسرائیل به‌شدت با آن مخالفت می‌کرد.

اعلام خروج آمریکا از برجام توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت این کشور، در ماه می سال ۲۰۱۸ [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› رئیس‌جمهور «بزدل»؛ بایدن «نمی‌تواند» یا «نمی‌خواهد» برجام را احیا کند؟

›› بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف برجام چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟

›› خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای؛ ابتکاری که می‌تواند جایگزین برجام شود


[۱] Why Iran’s Missile Program Alarms Its Rivals Link

[۲] Israel Launched Drone Attack on Iranian Facility, Officials Say Link

[۳] Open-source analysis of Iran’s missile and UAV capabilities and proliferation Link

[۴] U.S. Scrambles to Stop Iran From Providing Drones for Russia Link

[۵] Russia and Iran are strengthening their defense partnership, the Biden administration warns. Link

[۶] Iran Building Nuclear Weapons Link

[۷] Trump Abandons Iran Nuclear Deal He Long Scorned Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  47 27
  به زودی دنیا در نقشه های جغرافیایی بجای نام جعلی «خاورمیانه» نام اصلی آنجا یعنی «ایران» را چاپ خواهد کرد. ___ خاورمیانه را پس میگیریم و دوباره نامش را میکذاریم ایران
  • IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   19 10
   ما ایرانیان چنین نظری نداریم موش غاصب صهیونیست که فارسی خوب یاد گرفتی. ما به دنبال امت واحده اسلامی و انسانی هستیم، با برادران و خواهران عراقی و افغانی و سوری و روسی و لبنانی و پاکستانی و آذربایجانی و حاشیه خلیج فارس و ... . امت واحده در مقابل جبهه کفر به سرکردگی آمریکا و در برابر توله سگ موقتش رژیم غاصی صهیونیستی
  • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   6 7
   گسترش مرزهای ایران خیلی به البانی نشین ها بر خورده و زیر کامنت این بنده خدا حمله میکنند.
  • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   5 9
   چه بخواهیم و چه نخواهیم پرچم ایران تبدیل به پرچم شیعه شده است. گسترش ایران گسترش همان شیعه است.
  • IR ۱۸:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   8 12
   خاورمیانه که مال شما نیست.هند وطن اصلی شماست.شما ازهند رانده شده بروید هند را پس بگیرید. فهمیدید؟
  • IR ۱۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   8 4
   آلب ارسلان دیگری میشویم و انکارا را به ایران بازمیگردانیم.
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   6 3
   این واقعا ننگه که پهپاد تا اصفهان می رسد! باید زودتر می زدند
  • IR ۰۳:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
   3 1
   21:52 - پهپاد از اسراییل برنخاسته که بزنند. از نزدیکی هدف پرواز داده شده. به احتمال 99 درصد کار کانونهای شورشی رجویست که برای دریافت پول حاضرند هر خیانتی بکنند. ایران باید به تلافی هر خرابکاری 100 موشک به البانی بزند همانطور که رجوی میگوید جنگ صد برابر.
 • IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  35 5
  ایران نام هیچ نژادی نیست، ایران شلاق خدا بر صورت نزادپرستی و فاشیسم است.
 • US ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  22 18
  خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از پیشرفت نظامی اسرائیل در تولید نسل جدید و پیشرو پهپادهایی خبر داده که قادر به حمل بمب‌ و مهمات به وزن یک تن خواهند بود؛ بمب‌هایی که با استفاده از جاذبه زمین و بدون صدا و دود عمل می‌کنند و به همین علت غیرقابل ردگیری‌اند و ممکن است تا لحظه اصابت هیچ‌کس متوجه آنها نشود.
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   11 16
   مهمتر از خبرگزاری رویترز وعده خدا در آیات 4 و 5 سوره اسراء خداوند می‌فرماید و در کتاب به فرزندان اسرائیل خبر دادیم که‏ قطعاً دو بار در زمین فساد خواهید کرد، و قطعاً به سرکشی بسیار بزرگی برخواهید خاست‏؛ پس آنگاه که وعده نخستین آن دو فرا رسد، بندگانی از خود را که سخت نیرومندند بر شما می‏‌گماریم‏ تا میان خانه‏‌ها به جستجو درآیند و این تهدید تحقّق‏‌یافتنی است‏ اسرائیل بهترین و قدرتمندترین سلاحها رو هم داشته باشه از روی زمین محو خواهد شد این وعده خداست
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   5 16
   موشک های قطبی اهنربایی اینا عزیزم باسیگنالهای مخصوص oic21براحتی فابل شناسایی هستند اصل این پهباددرجنگ سرداستفاده شدوالعان باتورهای گشتی سیگنالیست قادربه حتی هدایت هم هستند
  • IR ۱۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   12 14
   آره ،کسی متوجه نمیشه چون تا اون موقع نیستند که بخوان ازش استفاده کنن در ضمن اگه این سلاح رو دارند پس چرااز پهپهادهای فتوشاپی ایران می‌ترسند 🤣🤣🤣
  • آرش IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   10 5
   وای وای ترسیدم... عزیزم تمام بمب ها با استفاده از جاذبه و بدون صدا و دود گلاید می کنند. مانند بمب های سری قائم و سدید خودمون که از پهپادهای مختلف شلیک میشه. اون موشک هستش که موتور داره. که اون هم نسل های جدیدش بدون دود و صدای کمه که بازهم خودمون به روز ترین هاشو تولید می کنیم و می کوبیم تو سر تکفیری ها و اسرائیلی ها. فکر کردی ایرانی ها مثل صهیونیست های ترسو هستند که با یک پخ خودشونو خیس می کنند و با یک حمله به اسرائیل مهاجرت معکوس شکل میگیره؟؟ نخیر اینجا ایرانه...
  • آرش IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   5 13
   وای وای ترسیدم... عزیزم تمام بمب ها با استفاده از جاذبه و بدون صدا و دود گلاید می کنند. مانند بمب های سری قائم و سدید خودمون که از پهپادهای مختلف شلیک میشه. اون موشک هستش که موتور داره. که اون هم نسل های جدیدش بدون دود و صدای کمه که بازهم خودمون به روز ترین هاشو تولید می کنیم و می کوبیم تو سر تکفیری ها و اسرائیلی ها. فکر کردی ایرانی ها مثل صهیونیست های ترسو هستند که با یک پخ خودشونو خیس می کنند و با یک حمله به اسرائیل مهاجرت معکوس شکل میگیره؟؟ نخیر اینجا ایرانه...
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   1 2
   به همین خیال باش. این ازون وعده‌ هاییه که چهل ساله میگن سرهفته درمیدان آزادی جشن میگیریم .ویا یک ماه دیگه .یا تا آخر امسال جمهوری اسلامی سقوط خواهد کرد.. مطمئن آنها هر ثانیه ای احساس کنن که میتونن پیروز بشن یک میلیاردم ثانیه رو ازدست نمیدن و بخاطر غافل گیری کلمه ای حرفی وادعائی نمیکنن ونصف شب به ایران حمله میکنن.هرزمان که تهدید میکنن یا حرفی میزنن مطمئن .هیچ خبری نیست.
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   15 5
   ۱۱:۳۳ از خداوند دایم به سود خودتون استفاده نکنید خداوند فیزیکی نیست بلکه همون اراده ی که انسان میکنه از خواسته خداوند هست شما روز به روز گند میزند به مملکت بعد انتظار دارید خداوند از اسمون براتون بندازه پایین
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   6 15
   ایران بادهها ماهواره هرچیزی رورصدمیکنه مگه میشه باپهباد بی صدا وبی صوت وبی ارتعاش بیادایران برفرض محال بیادوبزنه جوابش نابودکننده اس
 • US ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  10 18
  بهاییان از این تحقیر شما بی نهایت خرسند هستند،
  • آرش IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   7 1
   تحقیر؟؟؟ هههه . دلتونو به همین ترقه بازی ها خوش کنید. تحقیر میدونی یعنی چی؟ یعنی پایگاه آمریکا رو با موشک شخم بزنی و با اینکه قبلش تهدید کرده که جواب میده هیچ غلطی نتونه بکنه. تحقیر یعنی اینکه گرون ترین و پیشرفته ترین پهپاد آمریکا رو که خیلی از کشورها از اسمش هم می ترسن با پدافند ایرانی بزنی تیکه هاشو بیاری جلو دوربین به دنیا نشون بدی. تحقیر یعنی سالم نشوندن rq170 بعدش التماس کردن اوباما برای پس گرفتنش. تحقیر کردن یعنی از سال 2006 به اینور توی تمام جنگ های منطقه آمریکا و ناتو و اسرائیل و عرب هارو شکست بدی. یعنی جنگ 33 روزه. جنگ سوریه. جنگ با داعش و تکفیری ها. یعنی جنگ یمن. یعنی آرامکو که هنوز هم نفهمیدن از کجا خوردن. یعنی آمریکا هفت هزار میلیارد دلار تو منطقه خرج کنه ولی خودش بگه شکست خوردیم. فهمیدی بچه جان؟
  • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   7 11
   بهائیان خر جدید هستن؟!!
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  19 16
  این پهپاد با بردی در حدود ۲۰ کیلومتر ساخته شده اند !! یعنی عمق نفوذ ، یعنی تمام سیطره اطلاعاتی وزارت اطلاعات کشک!! یعنی شعید فخری زاده روز روشن شهید شد!! یعنی هزاران سند محرمانه اتمی سرقت شد یعنی هزاران .... و مسئولان ما تا خواسته از سوی مردم بیان می شود با یک برچسب ... حال آنکه دشمن در لانه خود شماست
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   11 3
   عمق نفوذ این ترقه‌ها که به سقف یک سوله هم نرسید‌ عمق نفوذ را در موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین‌الاسد دیدیم و شاید بزودی در حیفا و تل‌آویو و...
  • IR ۱۳:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   8 2
   خیلی احمقی اگر فکر کنی انچه را سرقت اسناد محرمانه هسته یی می گویی، توسط ایران و جهتدار برنامه ریزی نشده بود. بعدها معلوم می شود که ایرانی ها در این فقره چه کلاهی سر امریکا گذاشتند. رژیم غاصب که عددی نیس و امادر مورد دستمال توالت خارجی ها همان حضیره خود گویا است.
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  3 3
  رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی عمومی در هیجدهم شهریورماه سال 1394 در دیدار اقشار مختلف مردم با ایشان و در پاسخ به زیاده‌گویی سران رژیم صهیونیستی فرمودند: «بعد از اتمام این مذاکراتِ هسته‌ای، شنیدم صهیونیست‌ها گفتند فعلاً با این مذاکراتی که شد، تا 25 سال از دغدغه‌ی ایران آسوده‌ایم؛ بعد از 25 سال فکرش را میکنیم. بنده در جواب عرض میکنم اوّلاً شما 25 سال آینده را نخواهید دید. ان‌شاءالله تا 25 سال دیگر، به توفیق الهی و به فضل الهی چیزی به نام رژیم صهیونیستی در منطقه وجود نخواهد داشت؛ ثانیاً در همین مدّت هم روحیّه‌ی اسلامیِ مبارز و حماسی و جهادی، یک لحظه صهیونیست‌ها را راحت نخواهد گذاشت؛ این را بدانند»
 • ش. AE ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  4 6
  خاک برسر رژیم کودک کش اسرائیل با سازمان جاسوسی اش موساد آخه یکی نیست به این احمقها بگه مگر این بچه های سپاه موشک رو در سوله سر باز میسازن اون هم فراصوت واقعا خاک بر سرشون البته تقصیر ندارن وقتی نتانیابو به قالی شویی میگه زرادخانه هسته‌ای این احمقها هم از همون قماش هستند
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  13 4
  جناب مشرق لطفاً صدای ما رو به دولت انقلابی برسان الان چند ماهی میشه که سایتهای خارجی کلاً فلتر شدن از جمله صرافی های مجازی ( کوینکس) که خیلی ها اونجا ترد میکردن و سرمایه شون غیر قابل دسترسی شده لطفاً پیگیری کنید ، علت فیلتر شدن چی بود ؟ آیا در اغتشاشات اخیر این صرافی دست داشته ؟ ما چه گناهی کردیم که تو ایران به دنیا اومدیم ، کل دنیا ما رو تحریم کرده ، از داخل هم کلی محدودیت ، این درستش نیست
 • IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  6 13
  برادران نیروی دفاعی کشور! حالا که نتانیاهو اینقدر مشتاق رسیدن به موشک‌های فراصوت ایرانی هست، لطفا یک سفارش ویژه را برای اسرائیل تدارک ببینید.
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  6 12
  دلیلش اینه که هر تخم حروم جاسوسی رو که میگیرند، زنجیره‌ای های داخلی و خارجی میگند طرف بیگناه بوده و مشتی ابله ایرانی سر حرفای این زنجیره‌ای ها میگند ولشون کنید. در ضمن مثلا امثال داعشجو، نه دانشجوهای دانشگاه‌‌های کشور، که سر باخت ایران خوشحالی میکردند، اگه پاش بیفته حاضر نیستند از این کارا برای اسراییل بکنند؟ واضحه که میکنند
 • سعید IR ۱۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  14 5
  باید واقع بین بود نه اینکه همش شعار الکی بدیم که اسراییل را نابود میکنیم .اسرائیل در این چند سال اخیر ضربات مهمی به نظام وارد کرده ولی ما هنوز ضربه مهمی نزدیم. باید فکر اساسی کرد.
 • IR ۱۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  9 13
  تا وقتی ایران موشک قاره پیما و غنی سازی ۹۵ درصد نکند غرب به روند افزایش تحریم ها ادامه میدهد. فقط این ۲ گام بلند میتونه آمریکا را راضی به امتیاز دادن کنه برای همین با انواع پیامها و تهدید ها مانع این ۲ گام شده اند.
  • IR ۱۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   5 5
   مطمئنا بمب اتم بهتربن‌بازپارندگی برای ایران عزیزمان است.
  • IR ۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   3 15
   صدها هزارموشک نقطه زن باانواع بردداریم هزاران پهبادداریم که همه جهان استکباررامیتواند نابود کنه
 • تبریزی IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  10 2
  دشمن مطمئنا از بین خودیها هست لطفا وزارت اطلاعات دقت فرمایند
 • ایرانی وا داده بیکار IR ۱۴:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  3 14
  حمله پهبادی اخیر به اصفهان چه کار رژیم منحوس اسرائیل باشد و چه کار منافقین و یا هر کشور دیگر ؛ چه موفقیتی برای دشمنان و عوامل آن داشته باشد و چه شکست ؛ بحث دیگری می باشد . اما سوال اینجاست که : چگونه موقعیت و مختصات جغرافیایی این کارخانه و کارگاه و نیز ماهیت ساختاری و نوع فعالیتش که معمولا در سایر کشور ها این گونه کارگاه ها و ساختمانها از پنهان کاری و امنیت بالایی برخوردار می باشد ؛ در اختیار دیگران قرار گرفته و آنها را برای تهاجم و خرابکاری مصمم نموده است .؟!؟! آیا این از اثرات اشراف اطلاعاتی و جاسوسی کشور های متخاصم با ما نیست؟!؟ آیا وادادگی اطلاعاتی دستگاهای نظارتی و امنیتی ما را اثبات نمی کند؟! اگر این حملات وسیع تر و با تعداد بیشتری از پهباد ها همراه می بود باز هم می توانستیم که از شکست عوامل تهاجم حرف بزنیم ؟! آیا مادامی که دشمن این توانایی را دارد که به عمق کشور و حساس ترین نقاط کشور نفوذ کرده و اهدافش را با همکاری عوامل داخلی و یا بدون مشارکت این عوامل پیاده کرده و خسارات سنگین مالی و جانی و از همه مهمتر بار سیاسی عظیمی برای کشور ما تحمیل کند نباید نگران بود ؟!؟! « امنیت » کشور همیشه چوب خط مسئولین و مدیران سیاسی و نظامی و مستمسکی بوده برای پاسخ هر گونه انتقاد و اعتراض در برابر کم کاری ها و نا به سامانی ها و اوضاع آشفته اقتصادی و گرانی و تورم و خلاصه دشوار شدن امرار معاش مردم .که عالی جنابان به ضرس قاطع «امنیت» حاکم در کشور را در عوض مایه مباهات و افتخار کشور آنهم در این برهه زمانی و منطقه پر خوف خطر میدانستند .اما به لطف نداشته اغیار و معاندین و حملات و خسارات و ترور های گاه و بی گاه آنها چوب بطلان بر ادعای وجود « امنیت » خورده است.
 • علی افصحی IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  0 6
  بله ایران اسلامی عزیز اوج اقتدارش نه همین اندازه است که شما می گویید چرا که بسیار توانمندتر و مفتدرتر از آن است که شما بتوانید تصورش را بکنید. تمام توان ایران اسلامی عزیز نیز منحصر به موشک و انرژی و پهپاد نیست بلکه بخشی و فقط بخشی از توانمندی ایران اسلامی عزیز را این امور تشکیل می دهد. چون چنین است با چند ترقه بازی دزدانه هیچ کشوری، توان رو به ارتقاء همیشگی اش نیز توقف پذیر نبوده بلکه آمران و عاملان این ترقه بازی ها می دانند ایران جواب ترقه را ترقه نمی دهد بلکه جواب انتقامی ایران عزیز «درون سوز و ذات گداز»! است هستی ترقه باز را نشانه می گیرد نه شاخ و برگش را. ایران اسلامی طبق امور متعارف هر حاکمیتی باید در قدرت اندوزی گام های بلند بردارد آن هم نه برای بازدارندگی که برای تهاجم مرگ آفرین به شیاطین متجاوز. ایران اسلامی دست و پا زدن دشمن را کاملا طبیعی میداند اما نه عقلانی! طبیعی از آن جهت که دشمن هستی اش را در خطر می بیند و طبیعی است که دست به کارهایی بزند ، اماعقلانی نیست برای این که وقتی قرار است حتی دشمن با ایران مقتدر دشمنی کند باید محاسبه دقیقی داشته باشد چرا که پیش از هر حرکتی مثل ترقه بازی بخواهد انجام دهد باید ظرفیتی در خود ایجاد کرده باشد که یارای حداقل مقاومت در برابر پاسخ کوبنده داشته باشد نه این که پس از کار کودکانه راه بیفتد و دوره گردی کند که ایران اسلامی در پی انتقام غلطی است که رژیم صهیونیستی بی بنیاد. ادعای آن را کرده است! برای این که رهبر شجاع ایران با افتدار فرموده «دوران بزن در رویی گذشته است» علنی هم فرموده«یکی بزنید ده تا می خورید» حالا هر که زده باید منتظر سیلی های آبدار ایران اسلامی باشد. به هیچ کشوری هم مربوط نیست که ایران چه دارد و چه می سازد و چه می فروشد و به چه کسی کمک می کند چنان که شیطان بزرگ آمریکا ، رژیم صهیونیستی ، غرب وحشی و دنباله هایشان هر کاری که بخواهند می کنند حتی به درون کشور ایران اسلامی دزدانه نفوذ کرده و ترقه بازی می کنند و بعد اقرار می کنند که « اسرائیل غاصب بوده و یا ....» امام خامنه‌ای فرمود ما برای رفع نیازهایمان از کسی اجازه نمی گیریم و برای کمک به جبهه مقاومت علنی عمل کرده واعلام هم می کنیم (نقل به مضمون)سلامتی و طول عمر امام خامنه‌ای صلوات.
 • US ۱۶:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  6 13
  ايران بايد خيلى زود و بدون ضيق وقت پاسخ دندان شكنى به رژيم جعلى اسرائيل بدهد و نه اينكه انتقام نسيه و شعار بدهد. همين امروز نه فردا. مردم ايران اينطور ميخواهند ؛نقد ؛نقد؛نه ؛نسيه؛ و شعار
 • IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  1 12
  من احتمال اینکه فقط چندساعت فاصله با بمب اتم داشته باشه رو هم میدم
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  4 11
  ای کاش چند تا موشک به البانی می خورد و جهان را تمیز می کرد
  • IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
   18 3
   مگه شما چیزی هم در دنیا اباد یا درست میکنید؟!!!!!!!! فقط هنرتون تخریب هست/
  • IR ۰۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۵
   2 6
   ۱۸:۴۵ بیدار کردن دنیا که میشه جلوی آمریکا ایستاد و آقای خود بود، فقط یکی از چیزاییه که ما ساختیم‌. ما حکومت اسلامی و مردمی ساختیم. برای خودمون و اطرافمون امنیت ساختیم‌. در تولید علم جهانی نقش داریم و ... اونم کاملا مستقل. اما چون شیاطینی مثل شما فقط خراب‌کاری بلدن، در مقابل شما فقط تخریب و سیلی بلدیم. اگه خواستی بیا وسط میدون
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
   0 0
   ۰۲:۴۶ الان که شما ایران را نابود کردید این را هم عینا میبینن!!!
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  4 11
  دنیای بدون رژیم جعلی زیبا تر است
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  0 1
  ب
 • آئران IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۴
  1 2
  خیال کردن داریم موشک پارا سونیک می‌سازیم :) نمیدونم کی بهشون گفته، من که نگفتم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  2 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۷
  1 0
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • بیپ IR ۱۲:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۵
  0 0
  ۱. حمله کرد ببینه ساختمون برا چیه، لو دادین. ۲. ببینه سیستم دفاعی چند لایه بید. ۳. چه نوع پهپادی رد میشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس