فایزر - نمایه

کمپانی آمریکایی فایزر فقط از سال ۲۰۰۰ به این سو حدود ۵ میلیارد دلار جریمه بابت بسته شدن پرونده‌های تخلفاتش پرداخته است؛ تخلفاتی از جمله تجویز داروهایش برای استفاده در موارد غیرمجاز.

سرویس جهان مشرق - «کریم همتی» رئیس سازمان هلال احمر ایران، روز گذشته خبر داد که «خیرین خارج از کشور» قرار است ۱۵۰,۰۰۰ دوز واکسن کرونای تولید مشترک کمپانی آمریکایی «فایزر [۱] » و کمپانی آلمانی «بیواِن‌تِک [۲] » (به عبارت درست‌تر «بایانتِک») را به ایران اهدا کنند [۳] (که با توجه به دومرحله‌ای بودن واکسیناسیون با این واکسن، برای واکسیناسیون ۷۵,۰۰۰ نفر کافی است). در بحبوحه رقابت برای دستیابی به واکسن کووید-۱۹ و در تب‌وتاب شتاب برای واکسیناسیون عمومی مردم علیه این بیماری، این خبر شاید خبر خوبی به نظر بیاید، اما بررسی ابعاد آن نشان می‌دهد خبری تلخ‌وشیرین است. در گزارش پیش رو جزئیات بیش‌تری درباره این واکسن خاص کووید-۱۹ و همچنین کمپانی آمریکایی فایزر خواهید خواند.

واکسن کووید-۱۹ مشترک فایزر-بیوان‌تک، اولین واکسنی که مجوز استفاده به صورت گسترده را دریافت کرد (+)

واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیوان‌تک

«توزینامِران [۴] » با اسم رمز «بی‌ان‌تی۱۶۲بی۲» (BNT162b2) که عموماً تحت عنوان «واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیوان‌تک» شناخته می‌شود و با برند «کومیرناتی» (Comirnaty) فروخته می‌شود، واکسنی برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ است که بیوان‌تک با همکاری فایزر آن را ابداع، تولید و توزیع می‌کند. این واکسن که به صورت عضلانی تزریق می‌شود و سازوکار عملکردش بر اساس اسید ریبونوکلئیک (RNA) است، اولین واکسن کووید-۱۹ تولیدشده در جهان است که برای استفاده در سطح گسترده مجوز گرفت. در عین حال، توانایی این واکسن برای پیشگیری از ابتلای شدید کودکان، زنان باردار، یا افراد دچار نقص سیستم ایمنی، و همچنین مدت زمان ماندگاری تأثیر آن همچنان محل سؤال است [۵] .

کووید-۱۹ ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد و ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ توالی اسید نوکلئیک آن منتشر شد. همزمان با شیوع کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۰، تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با همه‌گیری این ویروس و همچنین ساخت واکسن برای آن آغاز شد. مراحل آزمایش واکسن توزینامران در آلمان و آمریکا اواسط سال ۲۰۲۰ انجام شد و ماه نوامبر همان سال نتایج فاز سوم آزمایش از تأثیر ۹۵ درصدی این واکسن حکایت داشت [۶] . انگلیس اولین کشوری بود که با «اختیارات اضطراری» مجوز استفاده گسترده از این واکسن را صادر کرد [۷] . به فاصله یک هفته، کشورهای دیگری مانند بحرین [۸] ، کویت [۹] و کانادا [۱۰] نیز مجوز واکسیناسیون با این واکسن را صادر کردند.

یکی از داوطلبان آزمایش واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیوان‌تک در دانشکده پزشکی دانشگاه مری‌لند در آمریکا در ماه می سال ۲۰۲۰ یک دوز از این واکسن را دریافت می‌کند (+)

چند نکته وجود دارد که واکسن فایزر-بیوان‌تک را نسبت به واکسن‌های دیگر جهان برای بیماری‌های دیگر متمایز می‌کند. تا قبل از این واکسن (و البته واکسن‌های دیگر کووید-۱۹) همه واکسن‌هایی که برای بیماری‌های واگیر تولید می‌شدند، چندین سال پس از شیوع آن بیماری آماده‌ی استفاده می‌شدند. به علاوه، هیچ واکسنی برای پیشگیری از آلودگی انسان به ویروس کرونا وجود نداشت [۱۱] (ویروس کرونایی که عامل بیماری کووید-۱۹ است، یکی از اعضای خانواده ویروس‌های کروناست که پیش از سال ۲۰۱۹ نیز شناسایی شده بودند).

توضیحات علمی برای سرعت ساخت واکسن توزینامران وجود دارد. مثلاً این واکسن از فناوری کاملاً جدیدی به اسم «پیامرسان-اسید ریبونوکلئیک» (mRNA) استفاده می‌کند که تا پیش از این هرگز مجوز واکسیناسیون انسانی را دریافت نکرده بود. در این فناوری، به جای استفاده از مقادیر کنترل‌شده‌ی ویروس جهت تحریک سیستم ایمنی بدن، سیستم ایمنی را آموزش می‌دهند تا پروتئین اسپایکِ روی سطح ویروس کرونا را هدف بگیرد. این اسپایک همان ابزاری است که به ویروس امکان حمله به سلول‌های انسانی را می‌دهد. روی کاغذ، جلوگیری از عملکرد این اسپایک به معنای آن است که ویروس، دیگر نمی‌تواند انسان‌ها را آلوده کند. «ریچارد بسر» رئیس «بنیاد رابرت وود جانسون» آمریکا و مدیر موقت سابق «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها [۱۲] »ی این کشور، معتقد است این فناوری می‌تواند سرعت تولید واکسن را به‌شدت افزایش دهد، اما باید توجه داشت که توزینامران اولین واکسنی است که از این فناوری استفاده می‌کند و به انسان‌ها تزریق می‌شود؛ و بنابراین داده‌های مربوط به ایمنی این واکسن را باید به‌دقت مطالعه کرد [۱۳] .

واکسن فایزر-بیوان‌تک از فناوری جدیدی استفاده می‌کند که تا کنون در هیچ واکسن انسانی دیگر به کار نرفته است (+)

سابقه کمپانی فایزر در تبلیغات دروغ

نکته‌ای که «بسر» به آن اشاره می‌کند، اهمیت زیادی دارد؛ به‌ویژه از این جهت که کمپانی آمریکایی فایزر، به صداقت شهرت ندارد. برای توضیح بیش‌تر در این‌باره ابتدا باید برخی نکات درباره حوزه دارو و درمان در آمریکا شفاف‌سازی شود. بر خلاف تصوری که ممکن است مردم ایران از حوزه درمان به عنوان یک حوزه یکپارچه‌ی ملی داشته باشند، این حوزه در آمریکا به‌شدت خصوصی‌سازی شده است. غول‌های دارویی آمریکا (مانند بسیاری از کمپانی‌های غول‌پیکر دیگر در این کشور) مستقیماً برای منافع مالی خود لابی می‌کنند و ارتباط تنگاتنگی با دولت به صورت بده‌بستان دارند. فایزر یکی از غول‌های دارویی و یکی از بزرگ‌ترین لابیگرهای سیاسی در آمریکاست [۱۴] . به عنوان نمونه، این کمپانی سال ۲۰۱۰ مبلغ ۲۵ میلیون دلار برای اصلاح نظام بهداشت در آمریکا هزینه کرد. همچنین اسکات گاتلیب که ماه آوریل سال ۲۰۱۹ از سِمت خود به عنوان رئیس «سازمان غذا و دارو [۱۵] »ی آمریکا استعفا داده بود، سه ماه بعد به هیأت‌مدیره فایزر پیوست [۱۶] .

این ارتباط نزدیک به معنای تغییر ماهیت روابط میان فایزر و سازمان‌های دولتی در آمریکا از «همکاری در جهت سلامت مردم» به «تراکنش‌های مالی در راستای منافع» است. فایزر یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کمپانی‌های داروسازی در جهان به شمار می‌رود، اما سابقه تخلف‌های کلانی را نیز در کارنامه خود دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این کمپانی و کمپانی‌های وابسته به آن تنها از سال ۲۰۰۰ تا کنون بیش از ۴/۷ میلیارد دلار جریمه بابت مواردی مانند «جرائم مرتبط با ایمنی» و «جرائم مرتبط با نظام درمانی» از جمله با «تجویز در موارد تأییدنشده»، «طرح ادعاهای دروغ»، «تخطی از مقررات ایمنی دارویی یا تجهیزات پزشکی» و «فساد در تعاملات خارجی» (مثلاً پرداخت رشوه) پرداخت کرده‌اند [۱۷] . کمی دقت بیش‌تر در این‌باره برای اثبات اهمیت شفافیت در «داده‌های مربوط به ایمنی» واکسن این کمپانی ضرورت دارد.

فایزر یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کمپانی‌های داروسازی در جهان است، اما با توجه به عجله‌اش در تولید واکسن کرونا باید این واکسن را با دقت، و بلکه با وسواس، راستی‌آزمایی کرد (+)

کمپانی فایزر، ۲ سپتامبر ۲۰۰۹ (۱۱ شهریور ۱۳۸۸)، با دولت آمریکا به توافق رسید تا ضمن اعتراف به «تبلیغات» درباره داروی ضددرد «بِکسترا» (که بعداً از بازار جمع شد)، مبلغ بی‌سابقه ۲/۳ میلیارد دلار جریمه بابت بسته شدن پرونده «بازاریابی نامناسب» ۱۳ عدد از داروهایش پرداخت کند [۱۸] . (سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از بکسترا برای درمان ورم مفاصل و دردهای عضلانی دوران قاعدگی را صادر کرده بود، اما فایزر به بازاریاب‌هایش گفته بود به پزشکان بگویند استفاده از این دارو در دوزهای بسیار بالاتر از مقدار مجاز می‌تواند دردهای شدید یا ناشی از عمل جراحی را از بین ببرد؛ در حالی که خطرات استفاده از بکسترا از جمله مشکلات کلیوی، پوستی و قلبی، با افزایش دوز افزایش پیدا می‌کرد.) این رقم که «بزرگ‌ترین جریمه کلاهبرداری نظام درمانی» و «بزرگ‌ترین جریمه کیفری از هر نوعی در تاریخ» لقب گرفت، چهارمین جریمه‌ای بود که فایزر بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ بابت توافق با دولت و بسته شدن پرونده‌های کلاهبرداری علیه خودش پرداخت می‌کرد. نام کمپانی فایزر در فهرست «۲۰ جریمه بزرگ پرداختی کمپانی‌های دارویی به وزارت دادگستری آمریکا بین سال‌های ۱۹۹۱ تا ۲۰۱۲ [۱۹] » دو بار آمده است. این کمپانی بارها به تجویز و تبلیغ داروهایش برای درمان بیماری‌هایی متهم شده است که تأثیرگذاری آن داروها روی آن‌ها اثبات نشده است.

کمپانی فایزر بارها به دلیل تجویز غیرمجاز داروهایش برای درمان بیماری‌های مختلف مقصر شناخته شده است (+)

آیا نباید از واکسن فایزر استفاده کرد؟

چنان‌که گفته شد، توزینامران اولین واکسن کووید-۱۹ است که به صورت گسترده برای استفاده انسانی مجوز گرفته است، اما به هیچ عنوان آخرین واکسن نخواهد بود. در حال حاضر، نتایج واکسیناسیون با توزینامران، به‌رغم وجود گزارش‌هایی درباره عوارض جانبیِ بعضاً شدید آن در برخی افراد، امیدوارکننده تلقی می‌شوند. اما باید توجه داشت که کمپانی‌های دیگری نیز در نقاط دیگر جهان، از جمله کشور خودمان، واکسن‌های دیگری تولید کرده‌اند. چه‌بسا نکته مهم‌تر این باشد که نتایج مثبت واکسیناسیون با توزینامران، علاوه بر تأثیرگذار بودنِ خود این واکسن، معنای دیگری هم دارد: واکسن‌های دیگر نیز می‌توانند، اگرچه دیرتر اما، همان اندازه نتیجه‌بخش (و بلکه ایمن‌تر) باشند [۲۰] . سابقه‌ی کمپانی فایزر در کلاهبرداری و سپس «بستن پرونده با پول» نشان می‌دهد باید در باور کردن ادعاهای این کمپانی و خرید واکسن از آن نهایت دقت را به خرج داد.

ماجرای پیچیده‌ی تولید واکسن کووید-۱۹ تبدیل به یک رقابت سیاسی-علمی در جهان شده است و باید در تهیه این واکسن برای کشور دقت کرد تا گرفتار تبلیغات غلط نشویم (+) 

فایزر اقدام به پنهان کردن واقعیت و طرح ادعاهای دروغ درباره ایمنی و کارآمدی داروی بکسترا کرد، اما دولت ترامپ باز هم حدود ۲ میلیارد دلار (به طور دقیق‌تر، ۱/۹۵ میلیارد دلار) بودجه در اختیار این کمپانی و بیوان‌تک گذاشت تا قبل از پایان سال ۲۰۲۰ صد میلیون دوز واکسن کووید-۱۹ را تولید کنند [۲۱] . این اقدام ترامپ، اگرچه احتمالاً تلاشی ناموفق برای افزایش شانس موفقیتش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ بود، اما نشان می‌دهد کمپانی‌های دارویی آمریکا ممکن است در ازای دریافت بودجه، خدمات خود را در اختیار منافع سیاسی افراد یا جناح‌های مختلف بگذارند. با توجه به خبرهای امیدوارکننده‌ای که، همزمان با نگارش این گزارش، از واکسن ایرانی کرونا به گوش می‌رسد، چه‌بسا بهتر باشد صبر کرد و مطمئن شد واکسن کرونای کمپانی فایزر مانند بسیاری از داروهای این کمپانی بعد از مدتی به دلیل تخلف، از بازار جمع‌آوری نمی‌شود [۲۲]

مشخصات برخی از واکسن‌هایی که آماده عرضه عمومی هستند یا مراحل پایانی قبل از دریافت مجوز نهایی را طی می‌کنند (+)

توضیحاتی درباره واکسن ایرانی کووید-۱۹ [دانلود]

 

در همین‌باره بخوانید:

›› «ماه عسل» چگونه با ادعاهای «اشکی» از مردم کلاهبرداری کرد

›› تمام آن‌چه باید درباره HPV بدانید و «ماه عسل» به شما نگفت

›› این آمپول را بزنید مهمان «ماه عسل» می‌شوید! / واکسنی که شما را فلج می‌کند و می‌کُشد


[۱] Pfizer Link

[۲] BioNTech Link

[۳] هلال احمر: خیرین خارج کشور تعدادی واکسن فایزر به ایران اهدا می‌کنند لینک

[۴] Tozinameran Link

[۵] Pfizer's Covid-۱۹ vaccine promising, but many questions remain Link

[۶] Update on our COVID-۱۹ vaccine development program with BNT۱۶۲b۲ Link

[۷] Coronavirus (COVID-۱۹) vaccine Link

[۸] Bahrain becomes second country to approve Pfizer COVID-۱۹ vaccine Link

[۹] Kuwait approves emergency use of Pfizer vaccine Link

[۱۰] Regulatory Decision Summary - Pfizer-BioNTech COVID-۱۹ Vaccine - Health Canada Link

[۱۱] What you need to know about the COVID-۱۹ vaccine Link

[۱۲] Centers for Disease Control and Prevention Link

[۱۳] منبع شماره ۵

[۱۴] Lobbying, Campaign Contributions, and Health Care Reform Link

[۱۵] Food and Drug Administration Link

[۱۶] Senator Warren asks former FDA chief Gottlieb to resign from Pfizer board Link

[۱۷] Violation Tracker Parent Company Summary Link

[۱۸] Pfizer to pay $۲.۳ billion, agrees to criminal plea Link

[۱۹] List of largest pharmaceutical settlements Link

[۲۰] Pfizer’s Covid Vaccine: ۱۱ Things You Need to Know Link

[۲۱] Pfizer Gets $۱.۹۵ Billion to Produce Coronavirus Vaccine by Year’s End Link

[۲۲] Pfizer Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 68
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  42 12
  واقعیت اینه که یه عده به این حرفا توجهی ندارن. بهترین کار اینه که حق انتخاب بذاریم واسه مردم. هرکی دلش میخواد ایرانی‌شو استفاده کنه، هرکی هم به ایرانی اعتماد نداره، خارجی بزنه. دیگه هرچی هم شد پای خودشون
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   20 9
   متاسفانه جوی راه افتاده و مردم در یک دو راهی قرار دادن که به هر طرف برن بن بسته. دوگانه واکسن ایرانی یا خارجی یک تله است. اصلا هیچ دلیلی نداره واکسن بزنیم اون هم برای یک ویروس به شدت مشکوکی مثل کرونا و اون هم وقتی که برای این ویروس حداقل از نظر طب سنتی درمان وجود دارد.
  • سوسان IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   17 3
   یک مثل ترکی میگه مرده رو بحال خودش رها نمیکنند آدم جاهل هم با مرده فرقی نداره و نیاز به کمک داره امروزه همه واسه خودشون دانشمند و فوق تخصص شده اند و به حرف هیچ صاحب نظری گوش نمیدند در هر رشته ای باید به اهل فن رجوع بشه و مردم نیاز به یک راهنما دارند
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   18 2
   یه لحظه فکر کن به بچه خودت میخان فایزر بزن بی وجود!!!!!!!
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   17 1
   این طور موقعیتهای تاریخی فرصت خوبیه برای درگیر کردن بخشی از منابع کشور مقصد برای سالیان طولانی. هزاران مرض و بیماری جدید از این فایزر بیرون میزنه.
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   15 2
   هر کی به صهیونیسم اعتماد داره برود تزریق کند به خودش بسم الله...
  • مردم IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   9 25
   لطفا واکسن ایرانی را فقط برای بچه حزب الله ایها بزنید و برای بقیه واکسن خارجی بزنید تا همه بجز حزب الله مریض بمانند.
  • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   0 1
   جیگر اتفاقی نمیفته اخرباید حرف خودتا بزنی
  • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   3 1
   واکسن فقط واکسن ایرانی برای واردات واکسن های غیر ایمن خارجی نباید هزینه کرد.
  • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   7 0
   برای غربگداها هم فقط فایزر، شاید از شرشون خلاص شدیم!!
 • Japer IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  19 50
  اگه بجای اینکه اینقدر دنبال سابقه و کارهای کشورهای دیگ بودید یه مقدار به مسائل و مشکلات کشور خودمون می‌پرداختید الان این همه مشکل نداشتیم
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   30 3
   این حرف رو باید به اونایی بزنی که آب خوردن ملت رو هم به بستن به هر قیمت با آمریکا و چند کشور اروپایی گره زدن و از ظرفیت‌های داخلی غافل شدن
  • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   1 0
   تخسیر اینا (سایت های خبر رسانی) چیه؟
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   5 0
   باز هم خدا را شکر بعد 7 سال به حرف ما رسیدید
 • IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  12 10
  سازمان نظارتی در این مورد، سازمان غذا و داو خواهد بود که مجوز استفاده در کشور رو صادر میکنه. بررسی با اوناست
 • US ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  9 3
  عمو ساده ایی کی به کیه! خون مردم کردن به شیشه فروختن به خودشونه خدا یه شفایی بده به همه مریض ها که نصفیش روانیه!
 • US ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  18 1
  بهداشت رو رعایت کنید، کم تر بخورید بیشتر تلاش کنید خوراکی های سمی نخورید مراقب سلامت روح و جسمتون که باشید تنتون به ناز طبیبان نیازمند نمیشه که این همه بازی بخورید از چیزی که بهش علم ندارید!
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  16 4
  تزریق واکسن فایزر به جهان سومی ها مثل ایران آخرین قسمت سریال کوید ۱۹ خواهد بود . نه از بمب و نه ترور پر سر و صدا و نه ... بلکه این خیلی بی سر و صدا و با کلی منت بر سر قربانی ، نه یک نفر در این بمباران کشته خواهد شد بلکه تمام افراد و نسل بعد از آنها . این تکمیل ترین پروژه برای پاکسازی بعضی نسلها خواهد بود . اگر قرار است از فردی سیلی بخورید بهتر است آن فرد برادرت باشد چون هم در آن پند است و هم اگر گوشت شما را بخورد استخوان شما را دور نخواهد انداخت . پس اصول بهداشتی را رعایت کنیم ولی واکسن مشکوک را تزریق نکنیم . چقدر باید ضربه بخوریم تا ثابت بشود که وقتی یک داروی عادی را بر شما تحریم میکند بعید است که به شما واکسن بدهند تا ناجی شما شوند . کسانی که برای منافع یا از روی ساده لوحی اقدام به ورود این واکسن کنند باید جوابگوی نسل ایرانی باشند
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  11 3
  وقتی هنوز اثرات این واکسن ها مشخص نیست و حتی به واکسن داخلی اینقدر با وسواس و شک و تردید نظر دارید چطور پیشاپیش به استقبال واکسن های امریکا و انگلیس میروید؟! آنهم در حالیکه چین در مقابله و توقف این بیماری از هر جهت بهتر عمل کرده است.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  15 0
  اولا / این " خیرین خارج از کشور" چه افراد و موسساتی اند که اینقدر قدرت و اجازه و اعتبار مالی دارند که سخاوتمندانه میخواهند واکسن یک شرکت متخلف و منهم امریکایی را به داخل کشور بفرستند ؟ ثانیا / ایا اقای روحانی و هیئت محترم دولت حاضرند خود و خانواده های محترمشان اولین در یافت کنندگان واکسن امریکایی باشند ؟ ثالثا / اگر بلایی مثل خون های الوده فرانسوی و مرگ ومیر و مریض شدن صدها نفر در زمان اقای خاتمی توسط واکسنهای امریکایی تکرار شد چه کسی جوابگو خواهد بود ؟
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  18 0
  کدام عقل سلیم به دشمن بشریت اعتماد میکند دشمنی که فقط وفقط خواستارچپاول وغارت ملتها است چه اعتمادی هست ازکجامعلوم که باپخش این واکسن بین ملتهااانها رو به انواع واقسام بیماریها مبتلانکند!مگرایران ازفرانسه خون واردنکردنتیجه چه شد؟ الوده شدن بیماران به ایدز کسانی که خواستارواکسن امریکایی هستند باهزینه خود وبامسولیت خودازان استفاده کنند دراین چهل سال امریکا بارها اثبات کرده سرسوزنی صداقت ندارد فقط منافع وچپاول کشورها برایش مهم است انسایت هرگز....درجنگ ویتنام چقدرانسان روازبین بردن درحمله به ژاپن عراق افغانستان جنگ ایران وعراق سوریه لیبی ووو عبرت چیزبدی نیست...
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  24 1
  اول به تاج زاده زیباکلام ... بزنید
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  2 0
  فیلم را نمی توان مشاهده کرد
 • US ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 28
  شما نزنید. برای مردم تعیین تکلیف نکنید.
  • پری مجرد42ساله IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   19 7
   تو یکی خفه شو منافق
 • مهاجر IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  20 2
  خواهشمندم واکسن فایزر را فقط به اصلاح‌طلبان وطن فروش، سلبریتی های دو زاری، و جریان رسانه ای تحریف داخلی و......تزریق کنید تا اگر خدا بخواهد نسلشان از بین برود
  • ایرانی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   8 0
   موافقم
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  20 4
  این واکسن فایزر رو بزنید به مهناز افشار تا یکم بخندیم
 • FR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 0
  از دست این غربیها که همه جا میخوان شیطان پرستی و سرسپردگیشون به شیطان رو نشون بدن کسی که بخواد شی کوچکی مثل شیشه واکسن رو تو دست بگیره معمولا از انگشت شست و اشاره استفاده میکنه نه این که به زور با انگشت وسط و شست اون رو نگه داره و علامت شیطان پرستان رو نمایش بده به هر حال از همه اینها گذشته به واکسن ساخت کشور خودمون بیشتر میشه اعتماد کرد دم دانشمندان خودمون گرم
  • BE ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   5 0
   آفرین -- دمت گرم -- این درست است.... کور هم میبینه والی اصلاح طلب نه ...
 • FR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  16 0
  هر کسی اختیار خودشو داره ولی در صورتی که این واکسن در معرض استفاده عمومی قرار بگیره من استفاده نخواهم کرد
 • US ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 0
  در حوزه سلامت و دارو هر کسی به بیگانگان بخصوص آمریکا و اروپا اعتماد داشته باشد و حداقل ی ذره شک و تردید نداشته باشد یک الاغ به تمام معناست و فقط ظاهر انسانها را دارد. اینها در واقع الاغهایی هستند که روی پلت فرم انسان نصب شده اند.
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  9 0
  حالا که واکسن ایرانی اول رو دختر آقای مخبر تست شد.... واکسن های خارجی هم اول باید روی خانواده، دولتی ها و اصلاح طلبان عاشق غرب باید تست بشه
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  16 2
  مگه آمریکا ما رو تحریم نمی کرد..... چی شد الان می خواد برامون واکسن بفرسته؟؟
  • ساسان IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   10 1
   حرررررررف حساب !!! متاسفانه جواب هم نداره ظاهراااا ههههههه
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   12 1
   نکته همین است ، آمریکایی که اگر توانایی داشت روزی 24 مرتبه در ساعت ایران را با انواع موشک می کوبید چطور شده یکهو دلسوز شده؟ شاید آب بریزن تو واکسن ها یا اصلا و بطور عمد مردم را با واکسن های تقلبی که میفرستند بیشتر آلوده کنند. شیطان بزرگ است دیگه ، همه چی ازش برمیاد.
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   1 5
   ما در زمینه دارو تحریم نیستیم اینم حرف حساب که اون رفیقت گفت جواب ندارد یه کم عقلتا به کار بنداز ما در زمینه دارو هیچ وقت تحریم نبودیم
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  6 0
  یه نگاهی به سایت های بی بی سی و وی او ای بندازی کاملا مشخص است که این بیچاره ها بدنبال درست کردن کلاهی از این نمد واکسن است به امیدند که ایراندر تهیه و استفاده از آن دچار مشکل شود و آنها موج سواری را شدت بخشند اما از این ترفند و حقه نصیبی نخواهند برد. مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 0
  واکسن فایزر زرزرزرررررررررر مردم نباید از واکسن فایزر استفاده‌کننده
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 0
  به هیچ عنوان
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  3 4
  آره من میخواهم واکسن آمریکایی بزنم. ظریف عراقچی و... همینطور
  • ایرانی IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   5 1
   روحت شاد
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   3 1
   انا للّه و....!
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  0 8
  نمیدونم چه اصراری بر اثبات نظر خود و تحمیل نظر به طرف مقابل هست. هر کس هر واکسنی خواست اختیار داره برای خودش و خانواده تهیه کنه اجباری نیست. مثل خیلی از داروها که مشابه داخلی و خارجی دارند.
  • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   4 0
   اگر واکسن کارایی درست نداشته باشه بقیه رو هم گرفتار میکنه! تنوع در نوع واکسن تزریقی اصلا عاقلانه نیست.
 • ho3ein021 IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  5 2
  فقط واکسن ایرانی
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  7 0
  به قول طرف ، به اعضای هیئت دولت تزریق کنید . کشور ایمن میشه .
 • DE ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  4 0
  هرمسئولیکه ازخارج بخصوص شیظان بزرگ واکسن وارد کنه اول خودشو خانوادش تست کنن. گرچه اگه سرسوزنی وجدانو انساندوستی داشته باشن ازامریکا وارو پا نباید واکسن وارد کنن
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  0 2
  وقتی عده ای از مردم معتقد هستند این واکسن خارجی خوبه نباید محدودشون کرد باید مردم آزادانه انتخاب کنند واکسن خارجی یا ایرانی یا هیچ کدام.
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  5 0
  هرکی میخواد زامبی بشه، فایزر بزنه !!
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  0 7
  معلومه که میشه اعتماد کرد کشورهای پیشرفته اعتماد کردن ما که جهان سومین چرا نباید اعتماد کنیم
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  3 7
  من فایزر باشه میزنم. ایرانی اصلا نگاهش هم نمیکنم.
 • محسن IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  6 0
  اول خود دولتیا بزنند تا آزمایش بشه . فوقش انتخابات را زود تر برگزار میکنیم
 • ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 0
  علاوه بر عوارض جبران ناپذیر ناشناخته بلند مدت برای سیستم ایمنی بدن و دیگر سیستمها و اعضای بدن، هر واکسنی بنام کرونا، هیچ ایمنی سازی نمی کند و دروغ و دکانی بیش نیست و فقط برای سود آوری کمپانی ها از شرق تا غرب است. حدود 20 سال هست که برای واکسن ویروسهای از نوع کرونا ( از زمان بروز ویروس سارس ) برای واکسن بر روی حیوانات کار شده و تا بحال فقط عوارض شدید نتیجه ای دیگر نداشته. الان به بهانه پاندمی از این مرحله گذشتند و مردم را موشهای آزمایشگاهی کردند.
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  4 0
  عده ای فکر ثابت دارند که واکسن خارجی اونهم امریکایی بهترین هست. بنظر من واکسن هدیه شده را بمبلغ صد دلار ب افراد مشتاق بفروشید و درآمد انرا صرف ساخت واکسن ایرانی کنید.
 • محمد IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  4 0
  البته برای اعتماد به این شرکت قدری حماقت وقدری دیا... لازم است.
 • BE ۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  0 0
  حداقل کاری که بهداشت و درمان ما می توانست انجام دهد...
  • BE ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
   5 1
   واکسن pfizer مهندسی معکوس DNA است
  • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
   0 4
   اسکول بلژیکی خودت فهمیدی چی گفتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  0 4
  شما نزن داداش. هر کی مختار جونش هست شما حق دخالت در انتخاب افراد را ندارید
 • ... IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  2 2
  گر، اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی گر: کچل دوا: درمان
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  8 0
  مگه آدم عقلش کم باشه واکسن کرونا بزنه وقتی سالمی نباید زده بشه این واکسنا با واکسن های قدیمی که ویروس ضعیف شده بوده فرق داره و بر اساس تغییر ژنتیک ساخته شده نباید هیچ واکسنی به اسم کرونا اجباری بشه چون تماما زیر نظر سازمان بهداشت جهانی ساخته شده
 • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۱
  4 0
  در روز ۱۴ آبان بودجه درخواستی وزارت بهداشت برای کرونا ، تخصیص داده شد . بلافاصله در روز ۱۵ آبان ، ۴ تا داروی سنتی کرونا رونمایی شد ....!!!!!!!!! پرتقال فروش کجاست؟
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  5 0
  این واکسن DNA شما را تبدیل به خوک خواهد کرد شاید مردم خیلی هاشون واکسن فایزر رو نزنن ولی پایگاه های بهداشت با دستور شخص وزارت بهداشت واکسن خارجی رو بجای واکسن داخلی تزریق خواهند کرد تا هم بگن دیدید گندش درومد هم نسل مارو از بین ببرند
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  3 0
  من واکسن نمیزنم ولی اگر بزنم قطعا ایرانی میزنم. به شیطان بزرگ و توله هایش هیچ وقت اطمینان نکنید.
 • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  3 0
  من که هیچ وقت هیچ واکسن خارجی نمیزنم مخصوصا اروپایی و امریکایی رو، چون نمیخوام به دست این غرب پرستا به اون دنیا برم
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  3 1
  فقط واکسن ایرانی
 • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۲
  3 0
  آمریکا اگه واکسنش کار میده، به ما نمیداد، یادتون رفته اون اوایل که کرونا اومده بود، کشتی های ماسک همدیگه رو توقیف میکردن و استفاده میکردن، حالا این جماعت میخوان به ما واکسن بدن؟ خب اگه واکسن خوبیه برا مردم خودتون استفاده کنید که بیش از 20 میلیون مبتلا دارید ( تقریبا 1/3 جهان )، چرا به فکر ما شدید؟؛ سگ گاز بگیره به عده رو ولی جو نگیره! کاه که تو کلمون پر نکردیم که بشیم موش آزمایشگاهی شما.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس