گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

** کیهان

تغییر تاکتیک از «نه غزه نه لبنان» به «مقاومت بدون بشار اسد»!

عضو حزب منحله مشارکت به طور کاملاً اتفاقی! ادبیات محافل آمریکایی و غربی را درباره سوریه تکرار کرد.
حسین واله که در دولت اصلاحات معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور بوده در مصاحبه با روزنامه بهار مدعی شد برای حمایت از مقاومت ضرورت ندارد از بشار اسد حمایت کنیم. روزنامه بهار وابسته به سعید پورعزیزی از مسئولان معاونت ارتباطات دفتر رئیس جمهور در دولت اصلاحات بوده است.
این عضو حزب منحله مشارکت ضمن ادعای اینکه دوران سیاست عدم تعهد تمام شده، می‌گوید: باید برقراری ثبات و امنیت در سوریه اصل اول راهنمایی در سیاست ما باشد و باقی ثانوی شود. حفظ مقاومت یک اصل است، اما برای اینکه خط مقاومت آسیب نبیند نباید کاری کرد که همه نیروی مقاومت خرج حفظ خودش یا خرج حفظ همپیمانش شود. باید از مقاومت حمایت کنیم، نه از اسد.
لاف حمایت از مقاومت در حالی است که فتنه‌گران در انتخابات سال 88 علناً به حمایت از رژیم صهیونیستی و بر ضد مقاومت اسلامی، شعار نه غزه نه لبنان سر دادند اما اکنون که یقین کرده‌اند ملت و نظام، مقاومت اسلامی را خط اول دفاع می‌دانند، با تغییر تاکتیکی مدعی می‌شوند که برای حمایت از مقاومت لازم نیست از اسد حمایت کنیم! این اظهارنظر فریبکاری در واقع پر کردن خانه‌های جدول آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و توجیه خواسته آنهاست که می‌گویند ایران کمک کند تا بشار اسد را کنار بزنیم؛ حال آن که بشار اسد اولاً منتخب مردم سوریه و ثانیاً رکن هماهنگی محور مقاومت در سوریه است.
جالب اینکه همزمان مارتین شولتز رئیس پارلمان اروپا در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با علی لاریجانی گفت: باید همه جنایتکاران جنگی در سوریه - نظیر حکومت سوریه- محاکمه شوند. مسئله سوریه را نباید به اسد منحصر کرد. آینده بلندمدتی برای اسد وجود ندارد ولی زمان حال برای وی وجود دارد و این دو مسئله باید با هم دیده شود.
یادآور می‌شود پیش از این در جریان سفر وزیر خارجه آلمان به تهران و در جریان اتفاقی خلق‌الساعه، نشست مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ با موضوع سوریه برگزار شد که در آن از دولت سوریه نماینده‌ای حضور نداشت. وزیر خارجه آلمان بلافاصله به ریاض رفت و در آنجا از خلیج فارس به عنوان خلیج عربی!! یاد کرد.
شایان ذکر است گروهک موسوم به شورای هماهنگی سبز در سال پیش همسو با ادبیات آمریکا و متحدانش بیانیه‌ای صادر کرده و همانند گروهک منافقین مدعی شده بود اسد باید برود!

شبکه اجاره‌ای آمریکا برای القای تغییر در ایران

یک‌روزنامه زنجیره‌ای ضمن استقبال از سناریوپردازی مجله تایم، به هم‌پوشانی با این مجله آمریکایی درباره آزادی تغییر در ایران در 10 سال آینده پرداخت.
شرق عکس بزرگ صفحه اول و چند مطلب داخلی خود را ذیل عنوان «ایران به وقت تایم- تحلیل مجله تایم از ایران 2025» اختصاص داد. تایم در کنار تحلیل‌های خود چند عکس از عکس‌های «نیوشا- ت» را منتشر کرده و یکی از این عکس‌ها را در صفحه اول خود نشانده است. در این تصویر دختری با ظواهر مدرن و حجاب نصف و نیمه دیده می‌شود و در پس زمینه تصویر نیز ساختمان‌های مدرن به چشم می‌خورد. تایم با این عکس و تحلیل‌های خود تلاش کرده تغییر ایران به سمت غربی شدن را در پسابرجام و دوره 10 ساله اجرای آن القا کند. به نوشته شرق تایم تلاش کرده تا بگویدایران دارد پوست می‌اندازد و از استعداد ژورنالیستی بهره جسته است... تایم می‌کوشد بگوید در دوره شعارهای ضد غربی جوانان به سمت دیگری رفته‌اند.
اما نکته جالب در هم سویی شرق و تایم و برخی عکاسان همکاران این محافل، شبکه‌سازی طرف غربی است. «نیوشا-ت» که عکس سفارشی تایم را ساخته و تهیه کرده، اتفاقاً همسر توماس اردبرینک خبرنگار 39 ساله روزنامه نیویورک تایمز است که از 13 سال پیش (2002) در تهران اقامت دارد و به واسطه ازدواج مذکور توانسته ارتباطات گسترده‌تر در ایران بگیرد. اردبرینک که دارای مواضع مغرضانه‌ای علیه جمهوی اسلامی نیز هست، می‌گوید در یک بیابان در ایران عاشق عکاس مذکور شده است. وی پیش از این درباره حضور خود در ایران گفته است: «من در سال 2002 به ایران رفتم و در سال 2003 با نیوشا یک عکاس و هنرمند ایرانی ازدواج کردم. در سال 2008، من خبرنگار واشنگتن پست در تهران شدم و تا سال 2012 و زمانی که جیسون رضاییان این مسئولیت را برعهده گرفت، در این سمت بودم. وقتی به خیلی‌ها می‌گویم که من 13 سال در ایران زندگی می‌کنم، غالباً آنها شوکه می‌شوند. آنها از من می‌پرسند چطور می‌شود در کشوری که دیدگاهی ضد غربی دارد و در آن پرچم آمریکا را آتش زده و شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهند، زندگی کرد؟ آیا تو نگرانی نداری؟ من به آنها می‌گویم؛ نه. ایران کشور مدرن‌تر و قابل زندگی‌تر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید و مدرنی جامعه ایرانی فراتر از سمبل‌هایی چون تعداد برج‌های شهر تهران و یا ویراژ دادن بیشترین تعداد خودرو پورشه در شهر تهران است... من اینجا با همسرم و گربه خانگی‌مان در یک آپارتمان سه خوابه در یک برج 26 طبقه که سازنده آن یک شرکت آمریکایی پیش از انقلاب است، زندگی می‌کنیم. نیوشا همسرم راهنمای من برای زندگی در این جامعه پیچیده بوده است و او همچنان مهم‌ترین منتقد و راهنمای من است. من بسیاری دوست ایرانی یافته‌ام و فارسی صحبت کردن را یاد گرفته‌ام و این زبان‌آموزی باعث شده زندگی و کار در یک شهر 12 میلیونی برایم راحت‌تر شود. من یک شهروند هلندی هستم که با یک زن ایرانی ازدواج کرده‌ام و ویزای من تنها برای 6 ماه اعتبار دارد. من یک خارجی پذیرفته شده و در عین حال تنها در این کشور هستم. ایران کشوری منزوی است(!) که شهروندان غربی معدودی در آن زندگی می‌کنند».
یادآور می‌شود عکاس یاد شده با برخی نشریات زنجیره‌ای نظیر روزنامه زن همکاری داشته و برخی تصاویر فاقد روسری خود را در محافل و رسانه‌ها منتشر کرده است. روزنامه شرق در تمجید از کار تایم و عکاس همکار آن، به مصاحبه با «مجید-س» دیگر عکاس بازداشت شده در آشوب 88 پرداخت که پس از آزادی از کشور گریخت. هر دو عکاس به اعتبار همکاری با فتنه‌گران در برخی جشنواره‌های خارجی مورد تفقد قرار گرفته‌اند.
مروری بر اقدام تایم و بازنشر آن از سوی شرق نشان می‌دهد اقداماتی از این قبیل به صورت پروژه‌های واگذار شده توسط شبکه‌های مشترک داخلی- خارجی تهیه می‌شود و هدف آن قبل از هر چیز القای تغییر مرتجعانه ایران و فاصله گرفتن از آرمان‌های انقلابی است.
شرق روز گذشته نیز سرمقاله خود را به آینده سید حسن خمینی اختصاص داد و به همین بهانه تصریح کرد: باید از هر احتمالی برای تغییر استفاده کرد. سید حسن خمینی بالقوه‌ای است که می‌تواند فعلیت پیدا کند.
شرق مرداد ماه نیز در سرمقاله‌ای با تمجید از هاشمی- با وجود سوابق منفی وی- نوشته بود: «هاشمی مؤسس اولین دولت پساانقلابی ایران است. او با نام‌گذاری دولتش- دولت سازندگی- به تلویح اعلام کرد که یک دوره تمام و دوره دیگری آغاز شده است. در آن زمان به جز هاشمی چه کسی می‌توانست چنین موضعی- ختم دوره‌ای و آغاز دوره‌ای دیگر- را این قدر صریح اعلام کند به عبارتی، هاشمی با رمز سازندگی،‌ انقلابی در دل انقلاب سامان داد. پیامد جانبی این سیاست هاشمی، خواسته یا ناخواسته به کنار رفتن آدم‌هایی انجامید که آمادگی روحی یا استطاعت ورود به دوران تازه را نداشتند. پس به ناچار کنار رفته یا بازنشسته می‌شدند. از همین جا واگرایی آغاز شد. قرائت هاشمی از آرمان‌های انقلاب به نحوی بود که بسیاری را با چهره‌ای از انقلاب مواجه می‌کرد که هم غرابت داشت و هم دشوار بود. از این رو شکافی تاریخی به وجود آمد. از همین مختصر برمی‌آید که هاشمی در نهان، انقلابی است و در انظار محافظه‌کار. کلی‌نگری بخشی از خصلت انقلابی او است که با رفتارها و رویکردهای دموکراتیک‌اش ناهمساز به نظر نمی‌رسد... اهمیت هاشمی، نه در روان‌شناسی شخصیت سیاسی او، که در ایجاد شکاف بین دو دوره [انقلاب و پساانقلاب!] نهفته است.
این نکته نیز شایان ذکر است که با وجود همه صحنه‌سازی‌ها، اردبرینک در آخرین نوشته خود در نیویورک تایمز اذعان کرد: واکنش‌ها علیه آمریکا در ایران به دنبال توافق هسته‌ای تقویت شده و هر کس امیدوار بود که توافق، گشایشی در این زمینه باشد از دیدن مجموعه تحرکات ضد آمریکایی شوکه شده است. آیت‌اله خامنه‌ای رهبر عالی ایران گفت شعار مرگ بر آمریکا ابدی است. اخیراً چند روزنامه‌نگار آمریکایی‌تبار بازداشت شدند و شعبه KFC بسته شد.

مردم ایران با نظر 4 وزیر موافقند که توافق اثر مثبت اقتصادی نداشت

روزنامه گاردین نوشت انتظار بهبود وضعیت اقتصادی به دنبال توافق هسته‌ای در ایران عملی نشد.
این روزنامه که غالبا از موضع همسویی با طیف مدعی اعتدال تحلیل و گزارش منتشر می‌کند، از قول یک شهروند به نام الهام که راننده تاکسی است نوشت: آنها برای دو سال با بیان اینکه توافق هسته‌ای به زودی حاصل می‌شود ما را فریب دادند. آنها دو سال به ما گفتند که صبور باشید و با دستیابی به توافق، تحریم‌ها برداشته می‌شود. این همه وعده و وعید چه شد؟
گاردین نوشت: با گذشت بیش از دو سال از ریاست‌جمهوری حسن روحانی و سپری شدن سه ماه از توافق هسته‌ای، بسیاری از اقشار طبقه متوسط احساس می‌کنند دولتی که خود را دولت تدبیر و امید نامیده به وعده‌هایش درباره بهبود وضعیت اقتصادی عمل نکرده است.
گاردین در ادامه نوشت: «روحانی در مناظره تلویزیونی‌اش در مه 2013 (اردیبهشت 92) گفت: با تدبیر و امید همه مشکلات حل خواهد شد. مسئله هسته‌ای و تحریم‌ها حل خواهند شد و ما اقتصادی شکوفا خواهیم داشت. روحانی پس از تبلیغات انتخاباتی‌اش در ژوئن 2013 (خرداد 92) گفت: «در دو ماه نخست دولت تدبیر و امید، مردم تاثیرات مثبت تلاش‌های ما را احساس خواهند کرد. من طرح‌هایی یک ماهه، سه ماهه و چهار ساله برای رفع مشکلات اقتصادی دارم.» وی همچنین وعده داد مشکل بیکاری را به طرز چشمگیری کاهش دهد.
 این روزنامه با استناد به گزارش مرکز آمار ایران نوشت: نرخ بیکاری در سال‌های 2013 و 2014 میلادی به ترتیب 10/4 و 10/6 درصد بوده است. «مجید سلیمی بروجنی» تحلیل‌گر اقتصادی ایران در مارس 2015 (فروردین 94) تخمین زد در سال 2015 نرخ بیکاری احتمالا 10 تا 12 درصد خواهد بود. «در 25 اکتبر (3 آبان)، خبرگزاری ایسنا گزارش داد که در ماه گذشته ایرانی (تا 30 مهر) نرخ تورم ماه به ماه با سه دهم درصد افزایش به 13/3 درصد و نرخ سالانه آن با 7دهم درصد کاهش به 10/9 درصد رسیده است. وضعیت اقتصادی زنگ هشدار را برای مقامات دولت به صدا درآورده است.
در 3 اکتبر (11 مهر) 4 وزیر ایرانی یعنی وزیران صنعت، اقتصاد، رفاه و دفاع با ارسال نامه‌ای سرگشاده به روحانی درباره رکود اقتصادی هشدار دادند. در این نامه آمده بود هر چند توافق هسته‌ای منافع اقتصادی داشته است اما وضعیت نامعلومی را در بازارها ایجاد کرده که به زودی باید برطرف شود.
گاردین تصریح کرد: «الهام با نظر 4 وزیر ایرانی درباره این که کشور در وضعیت رکود اقتصادی به سر می‌برد، موافق است. وی می‌گوید توافق هسته‌ای تاثیری مثبت در زندگی ما نداشته است.»
صاحب یک مغازه نانوایی کوچک در تهران نیز در این زمینه گفت: من نمی‌خواهم بگویم روحانی ما را فریب داده اما واقعا در دو سال گذشته اتفاقی نیفتاده است.

چرخه اقتصادی - تسلیحاتی خائنانه میان عربستان، غرب و داعش

روزنامه‌های گاردین و رأی‌الیوم فاش کردند که کشورهای عربی مرتجع بخشی از تسلیحات وارداتی خود را به داعش می‌دهند.
به گزارش پایگاه العالم، روزنامه گاردین چاپ انگلیس تأکید کرد برخی کشورهای عربی به علت خریداری تسلیحاتی سنگین خطری بزرگ برای امنیت و آرامش منطقه محسوب می‌شوند. سازمان بین‌المللی شفافیت در تازه‌ترین گزارش خود هشدار داد که گروهی از کشورهای عربی با عقد قراردادهای تسلیحاتی سنگین خطری دائمی برای امنیت و آرامش منطقه خاورمیانه محسوب می‌شوند.
سازمان بین‌المللی شفافیت اعلام می‌کند که 17 دولت از دولت‌های خاورمیانه به علت قراردادهای تسلیحاتی سنگین در لیست کشورهای بسیار خطرناک برای امنیت و آرامش منطقه گنجانده شده‌اند.
گاردین به سفر فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلیس به خاورمیانه اشاره کرد و افزود: عربستان بزرگترین وارد کننده سلاح‌های ساخت انگلیس است و تسلیحات و مهماتی به ارزش 4 میلیارد پوند (بیش از 6 میلیارد و 100 میلیون دلار آمریکا) در 5 سال گذشته خریداری کرده است. اردن و امارات نیز همچون عربستان تهدیدکننده بسیار جدی امنیت و آرامش منطقه هستند و قطر، کویت و بحرین هم از این قافله عقب نمانده‌اند.
سازمان شفافیت بین‌المللی از عربستان به عنوان بزرگترین خریدار تسلیحاتی در جهان یاد کرد و از فساد و نبود شفافیت در هزینه کردن بودجه‌های نظامی و خرید سلاح برای عناصر مسلح در سوریه از سوی عربستان خبر داد.
به گزارش روزنامه رأی‌الیوم، هزینه‌های نظامی سری در شمال آفریقا و خاورمیانه در سال 2014 میلادی بالغ بر بیش از 135 میلیارد دلار می‌باشد.
سازمان شفافیت بین‌المللی خاطرنشان کرد: درگیری و تنش در خاورمیانه و نبرد در سوریه، یمن و عراق باعث بالاترین رشد بودجه دفاعی کشورهای منطقه، در سطح جهان شده است. بنا به این گزارش، عربستان سعودی بیشترین افزایش هزینه‌های تسلیحاتی در جهان را از آن خود کرده است که طی سالهای 2010 و 2015 به بیش از 17 درصد رسیده است.
واقعیت این است که درآمدهای هنگفت نفتی رژیم سعودی و برخی رژیم‌های مرتجع، تبدیل به وسیله‌ای برای خروج آمریکا و برخی کشورهای اروپایی از رکود و بحران شدید اقتصادی شده است که خریدهای صدها میلیارد دلاری تسلیحات از جمله این کمک‌هاست. از سوی دیگر غرب محل استفاده این سلاح‌ها را نیز مشخص کرده و در حقیقت این تسلیحات به واسطه بازوهای نیابتی نظیر داعش و القاعده و... صرف معارضه با کشورهای محور مقاومت ضدصهیونیستی می‌شود.

** خراسان

دستور فوری دولت برای حل مشکل بام نفتی ایران

در حالی که بر اساس مصوبه اوایل مهرماه امسال دولت، مقرر شده بود مبلغ 180 میلیارد ریال به صورت کمک بلاعوض برای نوسازی تعداد 3000 واحد مسکونی در شهر دو گنبدان گچساران قرار بگیرد، این مصوبه به دلیل برخی مغایرت های قانونی، مورد ایراد نهادهای نظارتی قرار گرفت که بر اساس دستور فوری یک مسئول ارشد اجرایی، این مغایرت ها در اسرع وقت رفع شد و مبلغ  100 میلیارد ریال دیگر نیز برای آواربرداری خانه های فرسوده در بام نفتی ایران اختصاص یافت.

درخواست برخی مسئولان برای حمایت از صادرکنندگان به ونزوئلا


پس از آنکه هیئت دولت در هفته های گذشته با صدور دستوری، برای اختصاص 200 میلیون دلار برای حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به عراق اقدام کرد، بر اساس نامه برخی مسئولان اقتصادی کابینه به مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری، پیشنهاد شده است با توجه به مشکلات برخی صادرکنندگان ایرانی فعال در آمریکای جنوبی، برای صدور مصوبه ای حمایتی به منظور کمک به بازپرداخت تسهیلات اعطایی بانک ها به اشخاص فعال در امر صادراتی، فنی و مهندسی در کشورهایی مانند ونزوئلا اقدام شود که با کلیات آن موافقت شده است.


** وطن امروز

وداع با پیکر شهید مدافع حرم در لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص)


محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ با پیکر شهید قدیر سرلک وداع کردند. به گزارش فارس، مراسم وداع با پیکر شهید مدافع حرم «قدیر سرلک» صبح دیروز با حضور همرزمان این شهید در محل ستاد لشکر عملیاتی 27 محمد رسول‌الله(ص) برگزار شد. شهید قدیر سرلک صبح روز 13 آبان در نبرد با تروریست‌های تکفیری در حومه شهر حلب در سوریه به شهادت رسید. وی فرماندهی گردان امام حسین(ع) سپاه ناحیه محلاتی را نیز در کارنامه خود داشت. پیکر شهید سرلک امروز ساعت 9:30 در خیابان خاوران تشییع و در گلزار شهدای 15 خرداد دفن خواهد شد.

۳ اصل مورد تأکید ایران برای حل بحران سوریه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، «منع دخالت خارجی، تصمیم‌گیری توسط مردم سوریه و قطع پشتیبانی از تروریست‌ها» را 3 اصل مورد تأکید ایران برای حل بحران سوریه خواند. سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به تلاش‌های سیاسی جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورها برای حل سیاسی بحران سوریه از جمله برگزاری نشست وین در هفته گذشته اظهار داشت: غربی‌ها مجبور شدند جمهوری اسلامی را به نشست وین دعوت کنند چون می‌دانند بدون حضور ایران امکان حل این بحران وجود ندارد و غربی‌ها نیز چنین توانایی‌ای ندارند. وی با اشاره به 3 محور مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران برای حضور در نشست وین گفت: اولین اصل از این اصول این نکته است که ما دخالت خارجی را قبول نداریم و قبول نمی‌کنیم از بیرون برای سوریه تصمیم‌گیری شود یا درباره بودن یا نبودن افراد در حکومت سوریه تعیین تکلیف شود.  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: اگر چنین مساله‌ای رویه شود که از بیرون از مرزها برای یک نظام سیاسی تصمیم‌گیری شود، دیگر هیچ نظام سیاسی ثبات نخواهد داشت و این اتفاق برای همه کشورها می‌افتد. نقوی‌حسینی با اشاره به دومین اصل مورد تاکید جمهوری اسلامی برای حل بحران سوریه گفت: خود مردم سوریه باید برای آینده خود تصمیم بگیرند و این اصل، مبتنی بر اصول اولیه دموکراسی است.  وی با اشاره به اصل سوم در این زمینه تاکید کرد: تا زمانی که حمایت همه‌جانبه از گروه‌های تروریستی و مقوله جنگ نظامی وجود دارد، نمی‌توان بحران را حل کرد.

مجلس یادبود کنگره آمریکا برای منافقین

پس از اعلام همدردی دولت اوباما با به هلاکت‌رسیدگان حمله به لیبرتی، حالا تعدادی از نمایندگان کنگره آمریکا به بهانه حمله موشکی به کمپ لیبرتی و هلاکت ۱۹ نفر از اعضای گروهک تروریستی منافقین، مجلس یادبود برگزار کردند.  به گزارش فارس به نقل از پایگاه «واشنگتن‌اگزماینر»، نمایندگان جمهوری‌خواه در این مراسم از دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا خواسته‌اند تلاش‌ برای جابه‌جایی اعضای این گروهک تروریستی را تسریع کند. «تد پو» که رئیس کمیته فرعی «تروریسم، اشاعه و بازرگانی» در کمیسیون روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکاست در این مراسم یادبود که روز پنجشنبه برگزار شد خواستار برکناری مقام عراقی مسؤول محافظت از کمپ ‌لیبرتی به دلیل حمله موشکی روز ۲۹ اکتبر شد.  وی گفت: «وظیفه او محافظت از ساکنان [این کمپ] است و اگر او نمی‌تواند یا نمی‌خواهد این کار را انجام بدهد، باید کنار برود؛ عراق باید فردی را به جای او بگذارد که وظیفه محول‌شده‌اش را انجام بدهد تا امنیت ساکنان کمپ‌ لیبرتی را تأمین کند». «پو» همچنین در این جلسه گفت او و گروهی متشکل از نمایندگان هر دو حزب آمریکا، در ماه سپتامبر طی نامه‌ای به جان کری، وزیر خارجه آمریکا خواستار تأمین تجهیزات برای ساکنان اردوگاه کمپ لیبرتی شده‌اند.  الیوت انگل، نماینده دموکرات ایالت نیویورک نیز در این نشست، ایران را به انجام این حمله موشکی متهم کرد و با تکرار اظهارات جان کری، وزیر خارجه آمریکا از دولت عراق خواست تجهیزات پزشکی در اختیار ساکنان کمپ‌ لیبرتی قرار دهد. اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس هم از دولت آمریکا خواست فرآیند جابه‌جایی اعضای کمپ‌ لیبرتی تسریع شود و آنها به اروپا انتقال داده شوند.

** جمهوری اسلامی


صدور فتوای جهاد علیه نظامیان روسیه

به گزارش روزنامه نزاویسیمایا گازتا، کامل حضرت سمیع اوگلین (سمیعولین) از صدور فتوای جهاد علیه نظامیان روسیه به بهانه حمله نظامی این کشور به تکفیری‌ها در سوریه خود‌داری کرده است. رستم منی خانوف رئیس‌جمهور تاتارستان قبل از همه سران مناطق روسیه، از عملیات نظامی روسیه در سوریه پشتیبانی کرد. سپس مطران قازان و تاتارستان رفتار نیروهای روسی را تایید کردند. در روز چهارم عملیات هواپیماهای جنگی روسی در سوریه، شورای جهانی علمای اسلامی طی بیانیه‌ای به محکوم کردن هرگونه مداخله خارجی در امور سوریه دعوت کرد. رسانه‌های گروهی این بیانیه شورا را که در آن شیخ یوسف القرضاوی نظریه پرداز غیر رسمی اخوان‌المسلمین نفوذ اساسی دارد، به عنوان اعلام جهاد علیه روسیه تعبیر کردند. بعد از آن سمیعولین مفتی تاتارستان که یک سال پیش عضو شورای مذکور شد، اعلام جهاد را فاقد اعتبار دانست. مسلمانان روسیه ریاست سازمان را به تخلف از اساسنامه شورای جهانی متهم کردند زیرا ریاست شورا ابتدا بایستی نظر همه اعضای آن را بخواهد و منعکس نماید.

بیانیه شورای ملی ائتلاف احزاب مخالف در جمهوری آذربایجان علیه جنبش اتحاد مسلمانان

شورای ملی ائتلاف احزاب مخالف در جمهوری آذربایجان با انتشار بیانیه ای، ضرب و شتم رهبر جنبش اتحاد مسلمانان این کشور را در اداره پلیس منطقه «یاسامال» شهر باکو محکوم کرد. به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، شورای ملی جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعمال فشار مقام‌های دولتی علیه «طالع باقرزاده» روحانی مشهور این کشور در اداره پلیس را محکوم کرد و از دولت باکو خواست تدابیر لازم به منظور جلوگیری از تکرار چنین رفتاری اتخاذ کند. در این بیانیه آمده است، اعمال فشار بر اسلام‌گرایان به ‌دلیل درخواست برای انجام واجبات دینی، در اداره پلیس یک کشور مسلمان، در تضاد با ارزش‌های دینی و قوانین بین‌المللی است. حزب اسلام جمهوری آذربایجان نیز اقدام پلیس منطقه یاسامال باکو را محکوم و بر آزادی فوری بازداشت شدگان اسلامگرا در شهرهای باکو، لنکران و گنجه تاکید کرد.


ایران و اسرائیل درگیر جنگی تکنولوژیک هستند

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نوشت رئیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل در جلسه‌ای خصوصی گفته که ایران و اسرائیل درگیر جنگی تکنولوژیک هستند و هشدار داد که جمهوری اسلامی به سرعت در حال پر کردن فاصله‌اش با اسرائیل در این نبرد است.بنا بر این گزارش «هرتزل لوی» در یک جلسه سخنرانی خصوصی گفته است: اگر از من بپرسید آیا ما در ده سال آینده وارد جنگ با ایران خواهیم شد یا نه، پاسخ من این است که ما هم اکنون درگیر جنگی تکنولوژیک با ایران هستیم. مهندسان ما امروز در حال نبرد با مهندسان ایرانی هستند و این جنگ روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. وی نبرد دو طرف را جنگ بر سر قابلیت‌های اطلاعاتی، تسلیحاتی و نظامی دانسته و از سرعت پیشرفت ایران در این زمینه ابراز نگرانی کرده است.

** قانون

انتقاد‌ د‌فتر‌ آيت‌ا... مكارم از شيطنت رسانه‌‌هاي خاص
‌‌‌‌‌‌‌‌‌
ايرنا   پایگاه اطلاع رسانی د‌فتر این مرجع تقلید‌ «makarem.ir» مرجع رسمي‌و مورد‌ تایید‌ جهت د‌سترسی به اصل اخبار، بیانیه‌ها و فتواهاست، نظر به اینکه انتخاب تیتر برای اخبار تاثیر بسیار زیاد‌ی د‌ر برد‌اشت خوانند‌ه از مطلب د‌ارد‌، لازم است از د‌رج تیترهایی که القا کنند‌ه برد‌اشتی مغایر با روح خبر است اجتناب شد‌ه و تیترهایی استفاد‌ه شود‌ که مطابق با متن و روح خبر باشد‌.د‌ر اد‌امه اطلاعیه آمد‌ه است: با توجه به بد‌اخلاقی‌هایی که گاهی د‌رنشر اخبار رخ مي‌د‌هد‌ و باعث ایجاد‌ حاشیه‌ها مي‌شو‌د‌، جهت تنویر افکار عمومی، هوشیاری بیشتر سروران اهل قلم و توجه فعالان فضای مجازی، به اطلاع عموم عزیزانی که سخنرانی‌ها و اخبار مرتبط با حضرت آیت‌ا... مکارم شیرازی را د‌ر رسانه‌های تحت مد‌یریت خود‌ از جمله خبرگزاری‌های فعال د‌ر فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و مطبوعات منتشر مي‌كنند مي‌رساند‌، نظر به اینکه انتخاب تیتر برای اخبار تاثیر بسیار زیاد‌ی د‌ر برد‌اشت خوانند‌ه از مطلب د‌ارد‌، لازم است از د‌رج تیترهایی که القا کنند‌ه برد‌اشتی مغایر با روح خبر است اجتناب شد‌ه و تیترهایی استفاد‌ه شود‌ که مطابق با متن و روح خبر باشد‌، د‌ر غیر این صورت کار آنها خلاف اصول اخلاقی است.

استقبال جهانگیری از معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی

مهر  معاون اول رئیس جمهوربعد‌ از ظهر (شنبه) از «رامافوزا» معاون رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، به طور رسمي‌استقبال کرد‌. د‌ر این مراسم که د‌ر مجموعه سعد‌آباد‌ تهران برگزار شد‌، پس از نواخته شد‌ن سرود‌ ملی جمهوری اسلامي‌ایران و جمهوری آفریقای جنوبی و معارفه مقامات د‌و هیات، اسحاق جهانگیری و رامافوزا از یگان احترام سان د‌ید‌ند‌.معاون اول رئیس جمهور کشورمان و معاون رئیس جمهور آفریقای جنوبی قرار است د‌ر خصوص فرصت‌ها و راهکارهای توسعه همکاری‌های د‌وجانبه د‌ر زمینه‌های مختلف گفت‌وگو کنند‌.

اعلام فهرست کاند‌ید‌اهای کارگزاران

ايسنا حزب کارگزاران سازند‌گی ایران با تأکید‌ بر حضور انتخاباتی د‌ر قالب جبهه اصلاحات فهرست کاند‌ید‌اهای پیشنهاد‌ی خود‌ را به جریان اصلاحات و شورای عالی سیاستگذاری منتشر کرد‌.محسن‌هاشمی،‌ رضا امراللهی، فاطمه مقیمی، فرزانه ترکان از تهران، ید‌ا... طاهرنژاد‌ از چالوس- مازند‌ران، شهربانو امانی از ارومیه- آذربایجان غربی، سید‌ افضل موسوی از زنجان، سید‌عبد‌ا... حسینی از بند‌رلنگه هرمزگان، د‌ل‌انگیزان و عباسعلی اللهیاری از کرمانشاه و احمد‌ی از اسلام‌آباد‌ غرب از جمله کاند‌ید‌اهای پیشنهاد‌ی هستند‌.همچنین گفتنی است این حزب اعلام کرد‌ه که از کاند‌ید‌اتوری معین،‌ جاسبی، طاها‌هاشمي‌و فاطمه‌هاشمي‌نیز حمایت خواهد‌ کرد‌.

تکذیب استعفای رئیس مرکز ارتباطات د‌فتر روحانی

تابناك رئیس مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات د‌فتر رئیس جمهور با تکذیب خبر استعفای خود‌، اظهار کرد‌: اخباری که به لطف برخی د‌وستان د‌رباره استعفا یا جابه‌جایی بند‌ه منتشر شد‌ه، سراسر کذب است و موضوع هیچ خبرنگاری اعم از د‌اخلی و خارجی به من مرتبط نیست و من نیز هیچ نقشی د‌ر این موضوع ند‌ارم.طاهر قیومي‌با بیان این مطلب، افزود‌: من همچنان محکم‌تر از قبل د‌ر مسئولیت خود‌م فعالیت می‌کنم و پشتیبان د‌ولت یازد‌هم هستم.وی با بیان اینکه رأی من به د‌ولت تد‌بیر و امید بود‌ه و تا پایان نیز از این د‌ولت حمایت می‌کنم، گفت: هر زمان که مقامات بالاد‌ستی و مد‌یران من تصمیمي‌د‌ر رابطه با محل فعالیت و خد‌مت من بگیرند‌ من سرباز و مطیع هستیم و از این د‌ستور تبعیت می‌کنم اما د‌ر حال حاضر نه خبری از استعفای من است و نه قرار است که جابه‌جا شوم.رئیس مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات د‌فتر رئیس جمهور خاطرنشان کرد‌: اخباری که به لطف برخی د‌وستان منتشر شد‌ه است سراسر کذب بود‌ه و هیچ خبرنگاری اعم از د‌اخلی و خارجی ارتباطی با من ند‌ارد‌ و من هیچ نقشی د‌ر این موضوعات ند‌ارم.

پايان رويكرد‌ منفي كاناد‌ا به ايران

خانه ملت عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت تاکید‌ کرد‌: کاناد‌ا مي‌خواهد‌ با کشور ایران که نقش بسزایی د‌ر تعاملات بین المللی و منطقه ای د‌ارد‌ ارتباط بر قرار کند‌.غلامرضا اسد‌ اللهی با اشاره به ابراز تمایل کاناد‌ا جهت برقراری ارتباط مجد‌د‌ با ایران، اظهار د‌اشت: خوشبختانه رویکرد‌ کشورهای غربی د‌ر مقایسه با گذشته نسبت به ایران تغییر کرد‌ه است و د‌ر واقع ایران هراسی که ایجاد‌ شد‌ه بود‌ با شکست مواجه شد‌ چرا که با رفع برخی مسائل، موضوعاتی که باعث عد‌م ارتباط بود‌ برطرف شد‌.نمایند‌ه مرد‌م تربت جام و تایباد‌ د‌ر مجلس نهم شورای اسلامي‌اد‌امه د‌اد‌: البته د‌ر خصوص کاناد‌ا باید‌ به این نکته اشاره کرد‌ که د‌ر انتخابات اخیر این کشور جریان عاقل تری روی کار آمد‌. این حزب از رفتار افراطی فاصله د‌ارد‌ و رویکرد‌ منفی نسبت به ایران ند‌ارد‌.

** ایران

16000 میلیارد ریال واردات دولت سابق از امریکا

دولت محمود احمد‌ی‌نژاد براساس آمار بالغ بر بیش از شانزده هزار میلیارد ریال کالا از کشور امریکا به ایران وارد کرد. به گزارش «ایلنا»؛ در یک ماه گذشته برخی رسانه‌ها در قالب پروژه «مقابله با نفوذ»، هرگونه واردات از امریکا را بخشی از پروژه نفوذ در شرایط پساتحریم عنوان می‌کنند. 

احمدی‌نژاد در دادگاه حاضر نشد

عضو «کمیسیون اصل ۹۰» گفت: «در حال حاضر مهم‌ترین پرونده تخلف درخصوص قانون هدفمندی یارانه‌هاست که رسیدگی به این تخلف تا به امروز ادامه داشته است.» مصطفی افضلی فرد در گفت‌و‌گو با «ایلنا»، با اشاره به تحقیقات این کمیسیون از تخلفات حوزه نهاد ریاست جمهوری گفت: «هرچند قوه قضائیه قبلاً به صورت رسمی دعوتنامه داد و حتی نمایندگان کمیسیون به دادگاه رفتند، اما متأسفانه آقای احمدی‌نژاد در دادگاه حاضر نشد.» وی افزود: «اکنون منتظریم در صورتی که شعبه مربوطه مجدداً بخواهد، نمایندگان خود را به دادگاه اعزام کنیم.»

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی به استفتای رسایی

آیت الله مکارم شیرازی در پاسخ به استفتای حمید رسایی پیرامون «برجام» اعلام کرد:« از اینکه قبول دارید برجام مراحل پنج گانه خود را پشت سر گذاشته است خوشوقتیم؛ ولی در مورد بعضی از اشکالات اجرای آن سوال کرده بودید، آنچه ما در بیانیه و سخنرانی سابق عرض کرده ایم درباره اجرای برجام نبوده است، لذا اگر در اجرای برجام اشکالی وجود داشت و یا شرایط نه گانه مقام معظم رهبری مدظله العالی رعایت نشده بود، شما و دیگران می توانید از مجریان برجام توضیح بخواهید و اگر توضیح آنان قانع کننده نبود از طرق قانونی دنبال نمایید. ان شاء الله تعبیرات، دوستانه باشد که تمام ملت و مسئولین را به وحدت نزدیک تر کند».

دستگیری 170 مدیر گروه‌های شبکه‌های اجتماعی موبایلی

«تسنیم» گزارش داد: «سپاه صاحب‌الامر(عج) استان قزوین تعدادی از مدیران گروه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی موبایلی را به دلیل اقدامات ضدامنیت اخلاقی و در یک عملیات فنی اطلاعاتی پیچیده، شناسایی و بازداشت کرد». براساس این گزارش، «مهم‌ترین اقدامات این افراد که منجر به دستگیری آنها شده، موارد زیر است: تسهیل شیوه دستیابی کاربران به محتویات مستهجن و مبتذل از طریق راه‌اندازی گروه در شبکه‌های ارتباطی موبایلی، انتشار متون مبتذل و مستهجن در قالب «داستان متنی و تصویری» «طنز، مشاوره جنسی و...» و «تصاویر مبتذل و مستهجن ایرانی و خارجی»، تشویق افراد به ارتکاب جرایم منافی عفت در راستای قبح‌زدایی و عادی‌سازی این جرایم (انتشار شماره تلفن افراد به منظور برقراری ارتباط نامشروع و...)،  و انتشار متون توهین‌آمیز به قومیت‌ها و مسئولان و چهره‌های شاخص ملی. تعدادی از این افراد جهت طی مراحل قضایی، به مراجع ذیربط تحویل داده شدند.»

تماس مجدد مازندرانی از زندان


عصر جمعه احسان مازندرانی، مدیرمسئول روزنامه «فرهیختگان»، طی تماس تلفنی با همسرش، از آخرین وضعیت خود در بازداشت خبر داد. به گزارش روزنامه «فرهیختگان»، مدیرمسئول این روزنامه طی تماس تلفنی کوتاه خود ضمن تشریح وضعیت و شرایط نگهداری‌اش در بازداشت، از آخرین اخبار پیرامون نمایشگاه مطبوعات باخبر شد. وی همچنین درباره چگونگی توزیع ویژه‌نامه‌های روزنامه «فرهیختگان» که برای نمایشگاه مطبوعات امسال آماده شده، اطلاعات لازم را در اختیار همکاران خویش قرار داد. این دومین تماس تلفنی مدیرمسئول روزنامه «فرهیختگان» است که از روز دوشنبه هفته گذشته تاکنون در بازداشت به سر می‌برد.

** شرق

آیت‌الله رحمت:رسانه ملی به امام جفا می‌کند

جماران: یکی از شاگردان امام‌خمینی‌(س) معتقد است یکی از آفت‌های مهم شناساندن امام، «سیاسی‌کاری» است و کسانی که می‌خواهند امام را معرفی کنند نباید با این شیوه عمل وارد شوند. آیت‌الله محمدرضا رحمت، ضمن تأکید بر اینکه رسانه ملی در ارتباط با امام جفا می‌کند، پخش‌نشدن مراسم‌هایی که در حرم امام برگزار می‌شود از رسانه ملی را مثالی برای این امر دانست و ضمن طرح چند سؤال در این زمینه گفت: مگر صداوسیما متعلق به ملت نیست؟ مگر صداوسیمای جمهوری اسلامی نیست؟ همه حرف ما این است که چرا رسانه‌ای که به عنوان رسانه ملی است، این رفتار را با تشکیلات منسوب به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی می‌کند؟آیت‌الله رحمت این رفتار را سیاسی‌کاری دانست و افزود: حضرت امام وقتی حجم کارهای مربوط به خودشان را در صداوسیما و رسانه‌ها مشاهده کردند، خطاب به بعضی از دست‌اندرکاران تبلیغات، صداوسیما و مطبوعات فرموده بودند «من مدت‌هاست که وقتی می‌بینم رادیو- تلویزیون را هر وقتی بازش می‌کنم از من اسم می‌برد، خوشم نمی‌آید. ... من گفته‌ام که آن چیزهایی که مربوط به من است گفته نشود». اما امروز صداوسیما تفریط پیشه کرده و حتی اخبار مربوط به حرم ایشان را پوشش خبری نمی‌دهد.

سپاه در نمایشگاه مطبوعات در انتظار مخاطبین است

ایسنا: سردار رمضان شریف، مسئول روابط‌عمومی کل سپاه، با اشاره به حضور مجله «پیام انقلاب» به عنوان ارگان رسمی سپاه در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها گفت: در انتظار مخاطبان عزیز هستیم. او با اشاره به گشایش بیست‌ویکمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها و شرکت سپاه در آن گفت: جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها یکی از رویدادهای مهم فرهنگی و در واقع بزرگ‌ترین رخداد رسانه‌ای کشور و فرصتی مناسب برای عرضه کارکردها و نقش‌های اصحاب رسانه در انجام رسالت و مسئولیت‌های خطیر آنان به شمار می‌رود. او انتخاب شعار «نقد منصفانه» و «پاسخ مسئولانه» برای نمایشگاه امسال را اقدامی هوشمندانه دانست و گفت: «پیام انقلاب» در سالن اصلی (شبستان) غرفه ٥٦٦ میزبان بازدیدکنندگان عزیز نمایشگاه و در انتظار مخاطبان فهیم خود بوده و از نظرات و دیدگاه‌های آنان برای ارتقای تعاملات فیمابین و تقویت محصولات خود استقبال می‌کنند.

پاسخ استعلام‌ مجمع ایثارگران هنوز نیامده است

ایلنا: حسینعلی امیری، ‌قائم‌مقام و سخنگوی وزارت کشور در پاسخ به این سؤال که وضعیت مجوز مجمع ایثارگران به کجا رسیده، گفت: کمیسیون ماده ۱۰ احزاب اخیرا جلسه داشت و چند پرونده در آن مطرح شد که یکی از آنها بحث مجوز مجمع ایثارگران بود، ازهمین‌رو به لحاظ اینکه پاسخ استعلام‌های اعضای این تشکل سیاسی هنوز نیامده، بحث در این خصوص به زمانی موکول شد که ما پاسخ این استعلام‌ها را در اختیار داشته باشیم. او درخصوص نحوه تعامل وزارت کشور با شورای نگهبان خاطرنشان کرد: تا الان تعامل خوبی بین وزارت کشور و شورای نگهبان وجود دارد و اختلاف خاصی بین این دو نهاد نیست. امیری با اشاره به وضعیت صندوق‌های شفاف افزود: در مورد صندوق شفاف، نمونه صندوق به شورای نگهبان ارائه کردیم که یکی از آنها مورد تأیید اعضای شورای نگهبان قرار گرفت. ویژگی این صندوق‌ها این است که در عین شفاف‌بودن و اینکه برگه رأی در آنها دیده می‌شود، اما رأی افراد قابل‌خواندن نیست.

شهادت تعدادی از مدافعان حرم

تسنیم: در ادامه درگیری‌ها و مبارزات نیروهای تروریستی و تکفیری با مدافعان حرم، سه مستشار ایرانی، امیرحسین هیودی، روح‌الله قربانی و اسماعیل زاهدپور به شهادت رسیدند. شهید هیودی، نخستین شهید مدافع حرم شهرستان دزفول است که در درگیری با گروه‌های تروریست وهابی داعش، به شهادت رسید. طبق اطلاعات به‌دست‌آمده روز ١٣ آبان خودرو روح‌الله قربانی و قدیر سرلک مورد اصابت موشک قرار گرفت و در حلب به شهادت رسیدند. شهید زاهدپور نیز از نیروهای بازنشسته تیپ مردم پایه نینوا که یک ماه پیش به صورت داوطلبانه برای دفاع از حرم به سوریه رفته بود، روز جمعه در حلب سوریه به شهادت رسید.


** آرمان

اعلام برائت زنجاني‌ها از بابك زنجاني

شنیده شد که شب شنبه در گردهمايي خيران زنجاني، يكي از بزرگ‌ترين خيران اين استان از «بابك زنجاني» اعلام برائت كرد. «بانك و بيمه» نوشت؛ در اين گردهمايي كه توسط انجمن خيريه حمايت از بيماران مبتلا به سرطان در برج ميلاد تهران برگزار شد، اميرنعمت بني‌آدم به عنوان يكي از متوليان اين انجمن سخنراني كرد. وي در سخنان خود با اعلام برائت از اقدامات افرادي مانند بابك زنجاني كه به گفته او پول مردم را پس نمي‌دهند، او را اهل يكي ديگر از استان‌هاي كشور خواند!
 
سوءاستفاده سیاسی از پادشاه هخامنشی

شنیده شد که تب طرفداري از «كوروش كبير» براي عده‌اي بالا گرفته و گويا برخي هم به دنبال سوءاستفاده از نگاه مردم به پادشاه دوره هخامنشي هستند. جمهوري اسلامي نوشت؛ اخيرا ويدئو كوتاهي در سايت‌هاي اينترنتي و شبكه‌هاي اجتماعي منتشر شده كه عده‌اي را در حال هلهله كردن و سوت زدن نشان مي‌دهد كه به سمت آرامگاه كوروش مي‌دوند و به محض نزديك شدن به آرامگاه، بر خاك افتاده و به سمت آرامگاه سجده مي‌كنند! گويا اين ماجرا در روز 7 آبان سال جاري صورت گرفته و عده‌اي مدعي هستند اين روز، روز ورود كوروش به بابل و صدور منشور كوروش است؛ اما كاملا روشن است كه اين صحنه‌سازي داراي هدف سياسي است و اغراض خاصي را دنبال مي‌كند. 
 
تلاش اطرافيان مداح مشهور براي تغيير اذان!

شنیده شد که افراط بعضي مداحان ، در حال كشیده شدن به بدعت‌گذاري در اذان و ساير شعائر ديني است. جمهوري اسلامي نوشته است؛ اخيرا يكي از اطرافيان شاخص‌ترين مداح سياسي تلاش كرد در اذان تغييراتي ايجاد كند؛ از جمله اينكه بعد از «اشهد ان علياً ولي‌ا...»، «اشهد ان فاطمه صديقه الكبري» و بعد از آن «اشهد ان الحسين ثارا...» را زياد كند. اخيراً يكي از اين افراد در بيت يكي از مقامات عاليرتبه، شهادتيني درباره حضرت فاطمه زهرا (س) در اذان خود به كاربرد كه با واكنش صريح، سريع و شديد نزديكان اين مقام عاليرتبه كه در هنگام اذان گفتن اين فرد به خاطر تجديد وضو حضور نداشت، مواجه شد. آنها تاكيد كردند كه اين كار يك بدعت است و نبايد صورت گيرد و اين فرد مجبور به عذرخواهي شد. 
 
اتفاق عجيب در پيكارهاي جهاني كوراش

شنیده شد که در پيكارهاي جهاني كوراش اتفاق عجيبي افتاد و پس از اينكه داور وسط رأي به برتري‎ ملي‌پوش ايراني برابر حريف ازبكستاني داد، بعد از چند دقيقه رأي برگشت و قاسم نوري‎زاده بازنده اعلام شد. در مبارزه ماقبل فينال وزن 66- كيلوگرم، قاسم نوري‎زاده به مصاف معروف گايي‎بلو از ازبكستان رفت كه اين پيكار حواشي زيادي داشت. با اينكه يك ثانيه به پايان مسابقه باقي مانده بود و كوراش‎كار ايراني در حال خوشحالي بود، برادر نوري‎زاده به روي تاتامي آمد و روي هر 2 ورزشكار فن اجرا كرد كه بلافاصله توسط ماموران نيروي انتظامي دستگير شد. اين حركت باعث شد كه حضار در سالن تعجب كنند. ابتدا همه فكر مي‎كردند كه او از خوشحالي برتري برادرش دست به اين كار زده اما وقتي روي حريف ازبك فن اجرا كرد، همگان تعجب كردند كه انگيزه اين كار چه بوده است!
 
 عذرخواهي رئيس سازمان مديريت بحران كشور

شنیده شد که رئيس سازمان مديريت بحران كشور گفت: بابت سوءتفاهم ايجادشده از مردم ايلام و ساير مناطق سيل‌زده عذرخواهي و تاكيد مي‌كنم كه اگر فيلم مصاحبه با صداوسيما به‌صورت كامل پخش مي‌شد هيچ‌وقت زمينه اين سوءتفاهم فراهم نمي‌شد. ايسنا نوشت؛ «اسماعيل نجار» اظهار كرد: مصاحبه‌اي كه بنده با صداوسيما درباره سيل اخير و خسارت‌هايي كه به 9 استان كشور وارد آمده است حدود 2 ساعت به طول انجاميد اما متاسفانه بخش‌هايي از اين مصاحبه كه ابتدا و انتهاي آن حذف‌شده از رسانه پخش‌شده و همين بريده مصاحبه موجب سوءتفاهم در بين سيل‌زدگان مخصوصا مردم شريف ايلام شده است. 
 
چهره معروف «شاه رفت» درگذشت

شنیده شد که صبح ديروز يك فقره تصادف بين دو دستگاه پژو، در محور گناوه به ديلم (10 كيلومتري ديلم)، اتفاق افتاد كه متاسفانه چهار نفر از سرنشينان يكي از خودروها جان خود را از دست دادند و در خودرو ديگر نيز يك نفر كشته و دو نفر زخمي شدند. «مشرق‌نيوز» نوشت؛ در اين حادثه ناگوار رانندگي، «قائد اسلامي‌نسب» از چهره‌هاي معروف حوادث روزهاي انقلاب جان خود را از دست داد؛ ضمن اينكه همسر و دختر وي نيز در بين كشته‌شدگان اين حادثه رانندگي بودند. همچنين بر اساس اين گزارش، پس از وقوع اين حادثه بلافاصله نيروهاي امدادي در محل حادثه حاضر شدند و زخمي‌ها به بيمارستان ديلم منتقل شدند. قائد اسلامي‌نسب همان چهره معروف انقلابي است كه در روز فرار شاه از ايران، در 26 دي‌ماه 57، روزنامه اطلاعات را روي سر خود گذاشته بود. اين چهره انقلابي مسئوليت‌هاي مختلفي در شهرهاي ديلم و گناوه داشت و در استان خوزستان نيز سابقه فرمانداري بندر ماهشهر نيز داشته است. 
 
ميرباقري ادعاي ضرغامي را تكذيب كرد

شنیده شد که داود ميرباقري كارگردان سريال فاخر مختارنامه كه ميهمان بهروز افخمي در برنامه «هفت» بود اظهارنظر عزت ا... ضرغامي درباره نمايش چهره حضرت عباس(ع)در سريال «مختارنامه» را تكذيب كرد. پارسينه نوشت؛ پيش از اين ضرغامي در صفحه اينستاگرامش نوشته بود كه زمان فيلمبرداري صحنه‌هاي مربوط به حضرت عباس(ع) در سريال «مختارنامه» به ميرباقري گفته كه اين صحنه از تلويزيون پخش نخواهد شد. اما ميرباقري اين حرف‌ها را رد كرد و گفت كه من اين مطلب را اخيرا ديده‌ام و‌اي كاش آن موقع آقاي ضرغامي به عنوان رئيس سازمان صدا و سيما چنين حرفي را به ما مي‌زد تا فكر ديگري مي‌كرديم. ميرباقري گفت: زماني كه ضرغامي سر صحنه فيلمبرداري سريال «مختارنامه» آمد ما داشتيم صحنه‌هاي كربلا را ضبط مي‌كرديم، اما پيش از آن ما صحنه‌هاي مربوط به حضور حضرت عباس(ع) را ضبط كرده بوديم. 
 
بازداشت برخی مديران گروه‌هاي موبایلی غیراخلاقی

شنیده شد که تعدادي از مديران گروه‌هاي فعال در شبكه‌هاي اجتماعي موبايلي به واسطه اقدامات ضدامنيت اخلاقي بازداشت شدند. آفتاب نوشت؛ سپاه سايبري صاحب الامر (عج) استان قزوين تعدادي از مديران گروه‌هاي فعال در شبكه‌هاي اجتماعي موبايلي را دستگير كرد. اين افراد كه در حوزه ضد امنيت اخلاقي فعاليت مي‌كردند، در يك عمليات فني- اطلاعاتي پيچيده شناسايي و دستگير شدند. مهم‌ترين اقدامات اين افراد كه منجر به دستگيري آنها شده، موارد زير است: 1ـ تسهيل شيوه دستيابي كاربران به محتويات مستهجن و مبتذل از طريق راه‌اندازي گروه در شبكه‌هاي ارتباطي موبايلي 2ـ انتشار متون مبتذل و مستهجن در قالب داستان متني و تصويري ، طنز، مشاوره جنسي و... ، تصاوير مبتذل و مستهجن ايراني و خارجي  3 ـ تشويق افراد به ارتكاب جرايم منافي عفت در راستاي قبح‌زدايي و عادي‌سازي اين جرايم (انتشار شماره تلفن افراد براي برقراري ارتباط نامشروع و...) 4 ـ و انتشار متون توهين‌آميز به قوميت‌ها و مسئولان و چهره‌هاي شاخص ملي. در اين عمليات، مديران بيش از 170گروه فعال در شبكه‌هاي اجتماعي موبايلي شناسايي و تعدادي از آنها جهت طي مراحل قضائی، به مراجع ذيربط تحويل داده شدند. 
 


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ناشناس2 ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  چرا کیهان رو اول از همه میذارید؟؟
 • بید ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  طولانی و جامع و کامل
 • ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  تیترهای خوبی میزنید خوشمان میاد گاهی وقت ها
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  باشه حالا
 • خخخ گو ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  خخخخخ
 • شیرفرهاد ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  قابل شمارو نداشته بید
 • خخخ گو ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  خخخخخ
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  چون!
 • سیروس ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  چه فرقی به حال تو داره!!؟ مطلبو بخون برو پی کارت!
 • ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  مشرق مخاطبان جالب داری از نظراتشون فهمیدم...
 • ناشناس ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  خخخخخ نه؟ بگو ها ها ها ها ها ها ها
 • ریاستی ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۷
  0 0
  یو اف 6را از هفته دیگر میفروشیم کیک زرد میگیریم؛رییس جمهور .ایا بر اساس فرمان رهبری است!!!یا بیخیال فرمان مقتدا علی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس