بنیامین نتانیاهو - نمایه

اندیشکده آمریکایی شورای آتلانتیک می‌نویسد: ایران امروز، دیگر آن ایرانی نیست که نتانیاهو قبلاً می‌شناخت. این کشور در دوران رئیسی، بر خلاف دوران روحانی، هر تجاوزی را تلافی می‌کند.

سرویس جهان مشرق با روی کار آمدن کابینه‌ی بنیامین نتانیاهو در فلسطین اشغالی، که بسیاری آن را افراطی‌ترین کابینه‌ی تاریخ رژیم صهیونیستی می‌دانند، این رژیم یکی از پرتلاطم‌ترین دوران‌های تاریخ خود را سپری می‌کند. با این حال، بحرانی که نتانیاهو با آن مواجه است، تنها جنبه‌ی داخلی ندارد، بلکه سیاست خارجی او را نیز دربرمی‌گیرد. از زمانی که نتانیاهو وادار به ترک دفتر نخست‌وزیری شد تا اکنون که دوباره روی این کرسی تکیه زده، دنیا تحولات زیادی را به خود دیده است. از جمله‌ی این تحولات، پیشرفت چشم‌گیر برنامه‌ی هسته‌ای ایران و تعمیق روابط تهران با مسکو در سایه‌ی جنگ اوکراین بوده است.

هشدار شورای آتلانتیک درباره شکست سیاست‌های نتانیاهو مقابل جمهوری اسلامی/ ایران دوران رئیسی دیگر ایران دوره روحانی نیست +عکس و فیلم

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در نشست کابینه‌اش در بیت‌المقدس طی اولین روزهای سال ۲۰۲۳. طی دوران نسبتاً کوتاهی که نتانیاهو از کرسی نخست‌وزیری اسرائیل دور بود، تحولات زیادی در دنیا رخ داد. سیاست‌های نتانیاهو در قبال ایران، که در گذشته ناموفق بودند، ممکن است این‌بار نتیجه‌ی کاملاً معکوس برای رژیم صهیونیستی داشته باشند و این رژیم را در دنیا منزوی کنند. (+)

هشدار شورای آتلانتیک درباره شکست سیاست‌های نتانیاهو مقابل جمهوری اسلامی/ ایران دوران رئیسی دیگر ایران دوره روحانی نیست +عکس و فیلم
دنی سیترینوویچ

اندیشکده‌ی سرشناس «شورای آتلانتیک» اخیراً طی گزارشی تحت عنوان «سیاست نتانیاهو در قبال ایران احتمالاً شکست خواهد خورد؛ دوباره[۱]» پیش‌بینی کرد با توجه به این‌که به نظر می‌آید نتانیاهو سیاست‌های خود در قبال ایران را تغییر نداده، انتظار می‌رود این سیاست‌ها بار دیگر به شکست بینجامد. این پیش‌بینی از آن جهت اهمیت دارد که نویسنده‌ی گزارش «دنی سیترینوویچ» عضو غیرمقیم برنامه‌های خاورمیانه در شورای آتلانتیک و کسی است که بیست‌وپنج سال در سِمت‌های مختلف فرماندهی در اداره‌ی اطلاعات نظامی اسرائیل، موسوم به «اَمان» (یا «آمان»)، خدمت کرده و از جمله رئیس شاخه‌ی ایران در دایره‌ی تحقیق و تحلیل این اداره و نماینده‌ی این دایره در آمریکا بوده است. آن‌چه در ادامه می‌خوانید ترجمه‌ی گزارش شورای آتلانتیک است.


لازم به ذکر است که مشرق صرفاً جهت اطلاع نخبگان و تصمیم‌گیران عرصه سیاسی کشور از رویکردها و دیدگاه‌های محافل رسانه‌ای-اندیشکده‌ای بین‌المللی این گزارش را منتشر می‌کند و دیدگاه‌ها، ادعاها و القائات این گزارش‌ لزوماً مورد تأیید مشرق نیست.


بلافاصله پس از ورود بنیامین نتانیاهو به دفتر نخست‌وزیری اسرائیل برای ششمین بار در تاریخ، دولت وی اعلام کرد که هدفش تمرکز بر تمام جنبه‌های تهدید ایران است؛ و برنامه‌ی هسته‌ای این کشور در رأس فهرست [اولویت‌های کابینه‌ی نتانیاهو] قرار دارد. اظهارات[۲] و اقدامات نتانیاهو (از جمله اعزام «ران درمر» وزیر امور راهبردی اسرائیل [و سفیر سابق اسرائیل در آمریکا]، به واشینگتن در تاریخ ۹ ژانویه[۳]) به‌وضوح نشان می‌دهد که نخست‌وزیر اسرائیل رویه‌ی خود درباره‌ی پرونده‌ی ایران را تغییر نداده است. نتانیاهو قصد دارد به مخالفت با هرگونه توافق هسته‌ای با تهران ادامه دهد و در عین حال همچنان تأکید می‌کند[۴] که اسرائیل در خنثی کردن برنامه‌های ایران برای ساخت زرادخانه‌ی هسته‌ای تردید نخواهد کرد[۵].

هشدار شورای آتلانتیک درباره شکست سیاست‌های نتانیاهو مقابل جمهوری اسلامی/ ایران دوران رئیسی دیگر ایران دوره روحانی نیست +عکس و فیلم

«بنیامین نتانیاهو» (ردیف جلو، وسط) نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، در مقر فرماندهی شمالی ارتش اسرائیل در ژانویه‌ی ۲۰۲۳. نتانیاهو در جریان بازدید از این مقر، ضمن تأکید بر این‌که دشمن اصلی رژیم صهیونیستی ایران است، گفت: «ما مصمم هستیم با تلاش‌های ایران برای ساخت زرادخانه‌ی هسته‌ای... و هر گونه تلاشی از جانب این کشور برای تأسیس پایگاه علیه ما در مرزهای شمالی‌مان در سوریه، مبارزه کنیم.» اندیشکده‌ی آمریکایی «شورای آتلانتیک» می‌نویسد نتانیاهو سیاست‌های خود در قبال جمهوری اسلامی را تغییر نداده، و این‌بار نیز مقابل ایران شکست خواهد خورد. (+)

«بنیامین نتانیاهو» می‌گوید تنها دلیل بازگشتش به نخست‌وزیری، مقابله با تهدیدات ایران است. نتانیاهو با افراطی‌تر شدن فضای سیاسی در رژیم صهیونیستی، اکنون صریح‌تر از گذشته ایران را به حمله‌ی نظامی تهدید می‌کند. [دانلود]

در همین راستا، به نظر می‌رسد نتانیاهو عمدتاً بر تقویت روابط اسرائیل با آمریکا[۶] و به این ترتیب، بسیج قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای برای افزایش فشار سیاسی و اقتصادی بر تهران، متمرکز شده است. با این حال، این کار که چند سال قبل برای نتانیاهو سخت بود، به دلایل متعدد، در حال تبدیل شدن به یک کارِ تقریباً غیرممکن در فضای بین‌المللی کنونی است. بزرگ‌ترین مشکلی که نتانیاهو امروز با آن مواجه است جلب‌نظر دولت جو بایدن است. اگرچه دو کشور درباره‌ی تهدید ایران هم عقیده هستند، و بایدن پیشاپیش متعهد شده است که در حمله به ایران «به عنوان آخرین راه‌حل[۷]» تردید نخواهد کرد، اما در عمل، میان اسرائیل و آمریکا در این‌باره شکاف عمیقی وجود دارد. ایران در کانون توجه دولت آمریکا نیست[۸]؛ برای واشینگتن جنگ در اوکراین و تشدید چشم‌گیر تهدید چین، مسائل مبرم‌تری نسبت به پرونده‌ی ایران هستند.

هشدار شورای آتلانتیک درباره شکست سیاست‌های نتانیاهو مقابل جمهوری اسلامی/ ایران دوران رئیسی دیگر ایران دوره روحانی نیست +عکس و فیلم

افسران پلیس اوکراین اواسط اکتبر ۲۰۲۲ به یک فروند پهپاد متعلق به ارتش روسیه در آسمان کی‌یف، پایتخت اوکراین، شلیک می‌کنند. در حالی که رژیم صهیونیستی هیچ تهدید موجودیتی‌ای را بزرگ‌تر از ایران و دستیابی ادعایی این کشور به سلاح هسته‌ای نمی‌داند، پرونده‌ی هسته‌ای ایران فعلاً از دستورکار دولت بایدن خارج شده است. (+)

علاوه بر این، از رفتار دولت بایدن به نظر می‌رسد [اعتقاد واشینگتن این است] که به‌رغم اعتراضات در ایران و کمک تهران به روسیه در جنگ اوکراین، فشار بیش‌تر[۹] می‌تواند ثبات به دست آمده در روابط با تهران را از میان ببرد و مانع از دستیابی به هرگونه راه‌حل سیاسی‌ای در آینده شود[۱۰]. همین مسئله باعث می‌شود نتانیاهو و تیمش برای متقاعد کردن حتی یک نفر در واشینگتن به این‌که اسرائیل دارد در مسیر درست گام برمی‌دارد، کار بسیار دشواری پیش رو داشته باشند. ضمناً، اگرچه مقامات ارشد دولت آمریکا می‌دانند که شانس بازگشت به «برنامه‌ی جامع اقدام مشترک» (برجام) اندک است[۱۱]، اما ظاهراً این را نیز درک می‌کنند که برای جلوگیری از اقدام ایران به تسریع برنامه‌ی هسته‌ایش، هیچ گزینه‌ای غیر از چارچوب سیاسی وجود ندارد.

هشدار شورای آتلانتیک درباره شکست سیاست‌های نتانیاهو مقابل جمهوری اسلامی/ ایران دوران رئیسی دیگر ایران دوره روحانی نیست +عکس و فیلم

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، در حال سخنرانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در سپتامبر ۲۰۲۱. بایدن در این سخنرانی گفت آمریکا پس از پایان جنگ افغانستان «دوران جدیدی از دیپلماسی خستگی‌ناپذیر را آغاز می‌کند.» اگرچه رئیس‌جمهور آمریکا علناً از گزینه‌ی نظامی در مقابل برنامه‌ی هسته‌ای ایران صحبت کرده، اما به‌خوبی می‌داند هیچ گزینه‌ای جز گزینه‌ی سیاسی در مقابل تهران وجود ندارد. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› بلوف‌های توخالی بایدن/ روزنامه کنگره: آمریکا مقابل ایران گزینه نظامی ندارد

›› هذیان جدید بایدن: «ایران را آزاد می‌کنیم» / شواهد زوال عقل رئیس‌جمهور آمریکا

این در تضاد کامل با سیاست نتانیاهوست که هرگونه مذاکره‌ای با تهران را رد می‌کند. حتی اگر دولت بایدن تصمیم بگیرد فشار بر ایران را افزایش دهد[۱۲]، این کار را با هدف بازگشت به توافق[۱۳] انجام خواهد داد، نه به منظور از میان بردن هرگونه شانسی برای مذاکره. آن‌چه این شکاف‌ها در سیاست‌های دو طرف را عمیق‌تر می‌کند، نگرانی‌های دولت بایدن درباره‌ی سیاست نتانیاهو در قبال ایران، و تجربه‌ی تلخ دولت آمریکا از عدم تمایل نخست‌وزیر اسرائیل به در میان گذاشتنِ اقدامات اسرائیل برای خنثی کردن تهدید ایران با آمریکاست[۱۴].

توضیحاتی درباره‌ی تبریک دیرهنگام و سرد «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، به «بنیامین نتانیاهو» درباره‌ی پیروزی در انتخابات رژیم صهیونیستی. گزارش‌ها حاکی از آن است که پس از روی کار آمدن دولت بایدن در آمریکا، نتانیاهو، نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی، دستور داده بود بخشی از گزارش‌های اطلاعاتی این رژیم دیگر با دولت آمریکا در میان گذاشته نشود. [دانلود]

همچنین لازم به ذکر است که توانایی نخست‌وزیر اسرائیل برای جلب حمایت یهودیان آمریکایی در کارزار علیه ایران نیز [با توجه به روی کار آمدن یک کابینه‌ی افراطی جناح راستی] در صورت تصویب قوانینی که حمایت آن‌ها از اسرائیل را تحت تأثیر قرار دهد[۱۵]، یا انجام کارهایی که این یهودیان خارج‌نشین را از کشور اسرائیل دور می‌کند، ممکن است از میان برود. در این صورت، دفاع از سیاست‌های نتانیاهو حتی برای دوستان اسرائیل در کنگره‌ی آمریکا نیز دشوار خواهد بود؛ چه برسد به طرفداران حزب دموکرات. البته این‌ها به این معنا نیست که دولت بایدن و اسرائیل نمی‌توانند درباره‌ی طیف وسیعی از مسائل مرتبط با ایران با یک‌دیگر همکاری کنند؛ چنان‌که نگرانی مشترک آن‌ها درباره‌ی تقویت روابط میان تهران و مسکو[۱۶] نیز نشان می‌دهد. اما به هر حال، اختلافات دو طرف در موضوع هسته‌ای همچنان باقی هستند.

پس از قوت گرفتن احتمال معرفی «بنیامین نتانیاهو» به عنوان مأمور تشکیل کابینه و نخست‌وزیر احتمالی آینده‌ی رژیم صهیونیستی، روزنامه‌ی آمریکایی «نیویورک‌تایمز» طی یک مقاله‌ی سردبیری آن‌چه را که ادعا می‌کند «دموکراسی در اسرائیل» است، در معرض خطر توصیف کرد. [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› ایتامار بن‌گویر کیست؟ / تروریستی که نتانیاهو را به قدرت برگرداند

›› حزب «اُتسما یِهودیت»؛ توسل نتانیاهو به تروریست‌های آمریکایی برای پیروزی در انتخابات

با وجود آن‌چه که گفته شد، موانع پیش پای نتانیاهو برای بسیج جهان به همین‌جا ختم نمی‌شود. مسئله‌ی فلسطین یک چالش امنیتی و سیاسی مهم برای اسرائیل است[۱۷]. وخامت اوضاع امنیتی در کرانه‌ی باختری، ارتش اسرائیل را وادار خواهد کرد تا مأموریت‌های خود را، به جای نقاط دیگر، در این منطقه متمرکز کند[۱۸]، که احتمالاً تنش‌ها میان اسرائیل و جامعه‌ی بین‌الملل را افزایش خواهد داد.

مستند آمریکایی «پاتک غزه» درباره‌ی مقاومت غزه در مقابل تجاوزگری اسرائیل [دانلود با حجم ~ ۱۹۲ مگابایت]

در همین‌باره بخوانید:

›› هزینه‌های جنگ غزه برای اسرائیل؛ چرا دوست و دشمن حماس را پیروز جنگ می‌دانند؟

›› پاتک غزه: مستند آمریکایی درباره مقاومت فلسطینی‌ها

از این گذشته، حتی اگر دولت نتانیاهو بتواند معضل هسته‌ای ایران را، که طی سال‌های اخیر تشدید نیز شده[۱۹]، به طور کامل در اولویت قرار دهد، باز هم مشخص نیست آیا می‌تواند به طرز قابل‌توجهی مانع پیشرفت تهران شود یا خیر. ایران از زمان خروج آمریکا از برجام (با تشویق دولت نتانیاهو) در سال ۲۰۱۸، پیشرفت چشم‌گیری در غنی‌سازی داشته، بر همه‌ی موانع فنی‌ای که در گذشته پیش پایش بودند غلبه کرده، و به دستیابی به مواد شکافت‌پذیر کافی برای ساخت بمب هسته‌ای بسیار نزدیک شده است[۲۰]. این مسئله، هر طرح عملیاتی‌ای را به چالش می‌کشد و این سؤال را مطرح می‌کند: حتی اگر همین فردا، تأسیسات نطنز و فردو از جهان محو شوند، آیا می‌توان دانشی را ایران به دست آورده[۲۱]، پاک کرد؟

هشدار شورای آتلانتیک درباره شکست سیاست‌های نتانیاهو مقابل جمهوری اسلامی/ ایران دوران رئیسی دیگر ایران دوره روحانی نیست +عکس و فیلم

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل، در جریان یک کنفرانس خبری در ساختمان وزارت دفاع رژیم صهیونیستی در تل‌آویو، در آخرین روز از ماه آوریل سال ۲۰۱۸ (هشت روز قبل از خروج رسمی آمریکا از برجام) سخنرانی می‌کند در حالی که پشت سرش نوشته شده «ایران دروغ گفت.» تشویق‌های نتانیاهو یکی از اصلی‌ترین دلایل پشت تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران بود. (+)

علاوه بر این، تقویت روابط میان روسیه و ایران[۲۲] نیز ممکن است کار اسرائیل برای تشدید عملیات‌های مخفیانه‌اش علیه تهران را از نظر سیاسی و حتی امنیتی دشوار کند. ایرانِ امروز، ایرانی نیست که نتانیاهو [در دوره‌های قبلی نخست‌وزیری‌اش] می‌شناخت؛ آن ایرانی که به‌ندرت به عملیات‌های خرابکارانه و حملات سایبری واکنش نشان می‌داد. تهران برای مقابله با کارزار «فشار حداکثری» دولت دونالد ترامپ، به نوبه‌ی خود کارزار «مقاومت حداکثری[۲۳]» را به راه انداخت تا عنصر بازدارندگی را دوباره به دست آورد و به «توازن قدرت» مقابل اسرائیل و غرب دست پیدا کند.

سخنرانی «مایک پمپئو» وزیر خارجه‌ی سابق آمریکا، درباره‌ی سیاست ضدایرانی دولت ترامپ پس از خروج از برجام و اِعمال «شدیدترین تحریم‌های تاریخ» علیه ایران. اگرچه سیاست «فشار حداکثری» ترامپ راه به جایی نبرد، اما دولت بایدن همچنان اصرار دارد این سیاست را ادامه دهد. [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› همکاری‌های جدید تهران و مسکو/ آیا موشک‌های ایران می‌توانند اسرائیل را نابود کنند؟

بر خلاف دوران حسن روحانی، که هدف اصلی سیاسی‌اش حفظ توافق هسته‌ای بود، ایران در دوره‌ی ابراهیم رئیسی (تحت تسلط سپاه پاسداران[۲۴]) تمایل بیش‌تری دارد تا هرگونه تجاوزی را تلافی کند. به همین دلیل است که اگر اسرائیل در آینده دست به اقدامات فیزیکی [و نظامی] بزند، خطر جنگ روزبه‌روز بیش‌تر خواهد شد. اگر نتانیاهو فکر می‌کند بسیج قدرت‌های منطقه‌ای (به رهبری عربستان) ایران را تحت فشار قرار خواهد داد، بهتر است در این‌باره تجدیدنظر کند. اگرچه کشورهای عربی، به ایران به چشم دشمن نگاه می‌کنند، اما ترجیح می‌دهند کانال‌های گفت‌وگو[۲۵] و روابط اقتصادی[۲۶] با تهران را حفظ کنند، چون می‌دانند این تنها راه کاهش تنش با ایران است. این کشورها از یک درگیری نظامی منطقه‌ای به‌شدت می‌ترسند و به دلیل تأثیرات احتمالی چنین درگیری‌ای بر امنیت‌شان، بعید است از آن حمایت کنند.

تهران-تل‌آویو در ۷ دقیقه: ۵ سلاح قدرتمند ایران به روایت نشریه آمریکایی +عکس و فیلم

ایران سلاح‌های متفاوتی برای واکنش به هرگونه تجاوزی از سوی هر کدام از کشورها یا رژیم‌های منطقه دارد [جزئیات بیش‌تر]. بنابراین همسایگان ایران ترجیح می‌دهند مشکلات خود با تهران را از طریق گفت‌وگو و تعامل حل‌وفصل کنند، نه از راه درگیری مستقیم و گسترده‌ی نظامی. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› تهران-تل‌آویو در ۷ دقیقه: ۵ سلاح قدرتمند ایران به روایت نشریه آمریکایی

›› پهپاد آرش-۲؛ تل‌آویو و حیفا چگونه با خاک یکسان خواهند شد؟

آن‌چه همه‌ی این موانع را صعب‌العبورتر می‌کند، مشکلاتی است که نتانیاهو در بسیج افکار عمومی در خود اسرائیل برای کارزار علیه ایران با آن‌ها مواجه است؛ به‌ویژه زمانی که عمدتاً تصور می‌شود اقدامات نتانیاهو با هدف انحراف توجهات از پرونده‌ی فسادی انجام می‌شوند که علیه او در جریان است. همین سوءظن‌ها و شکاف گسترده میان جناح‌های راست و چپ در اسرائیل، تردیدها را درباره‌ی هرگونه اقدامی که نخست‌وزیر بخواهد در قبال ایران انجام دهد، افزایش خواهند داد. در نتیجه، نتانیاهو برای جلب کمک از جانب مخالفانش به مشکل برخواهد خورد.

«ایتامار بن‌گویر» وزیر افراطی کابینه‌ی اسرائیل کیست؟ تروریستی که حتی پلیس رژیم صهیونیستی هم او را به تندروی متهم می‌کند. [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› مذهبیون افراطی کنترل رژیم صهیونیستی را به دست گرفته‌اند

از مجموع آن‌چه گفته شد این‌گونه برمی‌آید که مسیر نتانیاهو برای متقاعد کردن جهان به واکنش به تهدید ایران، دست‌اندازهای زیادی دارد. به علاوه، اصالتاً هدف راهبردی این سیاست چیست؟ به هر حال، به‌وضوح پیداست که ایران طی سال‌های اخیر، در غیاب یک چارچوب سیاسی [مانند برجام] و به‌رغم تهدیدهای همه‌جانبه، برنامه‌ی غنی‌سازی خود را تقریباً بدون هیچ مانعی پیش برده است؛ به‌گونه‌ای که تقریباً هر راه‌حل غیرسیاسی‌ای را بی‌اثر می‌کند. عملاً هیچ سناریویی وجود ندارد که در آن بتوان تهدید هسته‌ای ایران را به عقب برگرداند. علاوه بر این، طبق گزارش‌های موجود، ایران درباره‌ی حق غنی‌سازی خود به اجماع دست یافته است[۲۷]. بنابراین، این کشور در آینده‌ی قابل‌پیش‌بینی، تحت هیچ شرایطی تأسیسات هسته‌ای خود را برنخواهد چید.

جروزالم‌پست: اسرائیل باید برای رویارویی با ایران هسته‌ای آماده شود + عکس و فیلم

شماری از سانتریفیوژهای نسل جدید ایران، از جمله سانتریفیوژهای مقایس نیمه‌صنعتی (چپ)، در نمایشگاهی در ماه آوریل سال ۲۰۲۱. جمهوری اسلامی به لطف پیشرفت‌های هسته‌ایش اکنون اهرمی قدرتمند در برابر طرف‌های مقابل در مذاکرات هسته‌ای در اختیار دارد و به هیچ عنوان حاضر نیست از پیشرفت‌های هسته‌ای خود عقب بنشیند و این برگ چانه‌زنی را کنار بگذارد. (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› جروزالم‌پست: اسرائیل باید برای رویارویی با ایران هسته‌ای آماده شود

›› بزرگ‌ترین ارتش خاورمیانه/ ارتش ایران چه‌قدر قدرتمند است؟

از سال ۲۰۱۸ [و زمان خروج آمریکا از برجام]، شکاف عمیق میان سیاست اسرائیل در قبال ایران و سیاست سایر کشورهای جهان در مقابل تهران، صرفاً گسترده‌تر شده است. با این وجود، اسرائیل پیش از این‌که تسلیم شود و تصمیم بگیرد به‌تنهایی در برابر تهدید ایران بایستد، بهتر است در آن دسته از سیاست‌هایش که در حال حاضر غیرواقع‌گرایانه هستند، تجدیدنظر کند و آن‌ها را بیش‌تر با واقعیت تطبیق دهد. به علاوه، اتخاذ سیاست نتانیاهو (بدون در نظر گرفتن این‌که جامعه‌ی بین‌الملل به این نتیجه رسیده است که بهترین و شاید تنها راه‌حل، دیپلماسی است) می‌تواند، در بهترین حالت، منجر به عجله‌ی قدرت‌های جهانی برای امضای توافق [عجولانه] با ایران، و در بدترین حالت، منتهی به تصمیم این کشورها مبنی بر دست روی دست گذاشتن و رها کردن اسرائیل در انزوا شود.

اعلام خروج آمریکا از برجام توسط «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت این کشور، در ماه می سال ۲۰۱۸ [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› مسابقه کودک‌کشی رژیم سعودی و رژیم صهیونیستی با سلاح‌های آمریکا

›› اسرائیل یک رژیم تروریست و آمریکا بزرگ‌ترین حامی دولتی تروریسم در جهان است


[۱] Netanyahu’s Iran policy is expected to fail—again Link

[۲] Netanyahu says he’ll revert to ‘openly’ opposing Iran deal, names security cabinet Link

[۳] Israel's Dermer in Washington for White House talks Link

[۴] Netanyahu Says Israel To ‘Work Vigorously’ Against Iran Link

[۵] Netanyahu sets red lines for Iran on Israel's northern border Link

[۶] Netanyahu to AIPAC: Time for US and Israel to ‘close ranks’ on Iran Link

[۷] Biden says he would use force as 'last resort' to keep Iran from nuclear weapons Link

[۸] Can the US Take on China, Iran and Russia All at Once? Link

[۹] Top Biden administration envoy pushes back on criticism of Iran strategy Link

[۱۰] U.S. still shows interest to continue talks with Iran: report Link

[۱۱] US Focus on Iran Is Thwarting Weapons Aid to Russia, Envoy Says Link

[۱۲] Exclusive: US likely to ratchet up pressure on Iran in wake of talks' failure Link

[۱۳] Analysis: U.S. leaves door open for Iran nuclear diplomacy Link

[۱۴] Netanyahu scaled back intelligence-sharing when Biden took office — report Link

[۱۵] US Jewish leaders warn of rift with Israel over incoming far-right gov't Link

[۱۶] Iran could be contributing to war crimes by sending drones to Russia - White House Link

[۱۷] Netanyahu’s Far-right Israeli Government Could Pose Problems Regionally Link

[۱۸] IDF ‘logistically unprepared’ to continue West Bank arrest op, comptroller warns Link

[۱۹] Iran welcomes increase in uranium enrichment capacity Link

[۲۰] Iran's Nuclear Timetable: The Weapon Potential Link

[۲۱] Israel’s policy toward Iran is failing by ‘a thousand cuts.’ Here’s why. Link

[۲۲] Iran Gives Drones, Receives Nuclear Help From Russia: Zelensky Link

[۲۳] Israeli-Iranian relations: past friendship, current hostility Link

[۲۴] The IRGC in the Age of Ebrahim Raisi: Decision-Making and Factionalism in Iran’s Revolutionary Guard Link

[۲۵] Are Iran and Saudi Arabia on the Brink of a Diplomatic Breakthrough? Link

[۲۶] Iran's exports to Saudi Arabia witness rapid growth in ۲۰۲۲ amid detente: report Link

[۲۷] The Politics of Iran's Nuclear Program Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 9
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  14 15
  سیاست خارجی و امور نظامی تحت امر رهبری هستند. به روحانی،رییسی و احمدی نژاد ربطی نداره
  • IR ۱۰:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   7 6
   دولت قبلی که در مورد برجام از خطوط قرمز رهبری عبور می‌کرد.آب خوردن رو هم منوط به برجام کرده بودن
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   1 6
   دقیقا
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   5 4
   وزارت امور خارجه در اختیار دولت هاست.برجام و بتن ریختن توی نطنز و فردو کار دولت روحانی بود نه رهبری.رهبری فقط خطوط قرمز رو مشخص کردن.
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   6 3
   پس امثال روحانی خیلی غلط میکنند
  • شاکی IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   7 3
   به قول بزرگواری . دوره بزن در رو گذشته. یکی بزنی دو تا میخوری
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   6 2
   برجام پروژۀ هاشمی و رفقا بود نه رهبری؛ رهبری فقط خطوط قرمز تعیین میکنه.
  • دلخور IR ۱۲:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   7 2
   این موجود بی هویت اسرائیلی مطمئنا بابت این خواستش دق میکنه و اونو با خودش به گور میبره
  • مظلوم IR ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   4 4
   سگای از تو بزرگتر و وحشی تر و زرد رنگ هم همین ارزوها رو داشتن و اخرش هم شدن رئیس جمهور یک نوبتی
 • US ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  2 20
  ما بهاییان از طریق بیت العدل واقع در حیفا دربست در خدمت اوامر نتانیاهو علیه نظام جمهوری اسلامی هستیم.
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   3 3
   مسئله جمهوری اسلامی ایران برای سران صهیونی به مثابه یک باتلاق هولناک شده است که هرچه بیشتر تلاش می کنند تا از آن نجات یابند هرسال که می گذرد خود را فرورفته تر و گرفتارتر در این باتلاق می یابند!!
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   4 3
   به زودی شما و نتانیاهو و صهیونیست ها را از سرزمین فلسطین به خواری و خفت بیرون خواهیم کرد ان شاءالله. این روز نزدیکتر از آن است که تصورش را بکنید.
  • محمود IR ۱۲:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   3 4
   شماها مهره سوخته ای بیش نیستید همه چهره‌ای ننگین شما و مختصات مکانی شماها مثل روز برای ایران و جبهه مقاومت اعیان هست.نگران نباشید به موقع خود خدمت شماها خواهیم رسید.زمان همکاری و بزن درو تمام شد.فعلا فقط پماد سوختگی مصرف بفرمایید.
  • یزدان IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   3 3
   تابلو هست که جیره خور کی هستی وهدفت چیه اما زور بیخود میزنی مردم میشناسنت
  • IR ۱۸:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   2 2
   ۱۳:۱۴ تو جیره خور کی هستی که ملت روز به روز فقیر تر میشه وشکم تو چربتر (........)
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   4 1
   درکثافت بودن وبی ناموسی بهاییت که شکی نیست واین که مکتبی ازطرف متجاوزین غارتگره درباره رژیم صهیونیست هم بنظرمن ایران میتونه واردنبردبشه خودش رومیگم حتی میتونه تمام مناطق کاخ سفیدوصهیونیست روهم ویروونه کنه چون زیرهرشهری شهرموشک وپهباد وتجهیزات داره ولی خیلیاکشته وشهیدمیشن وایران تقریباداغون میشه شوخی نداریم وبه همین خاطرباید تیمهای موشک وراکت وچریک فلسطین تقویت بشه
 • علی IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  3 1
  هرچه رژیم صهیونیستی بسمت اعمال خشونت جنون آمیز علیه فلسطینیان گام برمی دارد مردم فلسطین را بسمت انتفاضه نهایی سوق خواهد داد چون استانه تحمل فلسطینان هم حدی دارد همین حالا هم فلسطینیان ساکن کرانه باختری سلاح بدست گرفتند و هر تجاوزی را پاسخ میدهند لذا فروپاشی این رژیم تندتر شده است و به پایان عمر نحس خود نزدیکتر شده است
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  2 6
  افراط در دین در نهایت به بی دینی ختم میشه فرق نداره یهودی باشی یا مسلمان شیعه یا سنی وقتی افراطی شدی به اسم خدا ظلم و فساد میکنی
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  0 1
  علیف یک کرد کرمانچ است
 • یزدان IR ۱۳:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  2 1
  کجای کاری از تو کنفرانس مونیخ هم پرتتون کردن بیرون
  • IR ۲۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   0 1
   کنفرانس یک مشت بادنجون دور قاب چین آمریکا و اسرائیل از اولش هم رفتن نداشت. دو سه تا دکور می آوردندکه مثلأ انتقاد کنند که ایندفعه تحمل همان هم را از دست داده اند. یعنی اروپا و آمریکا فی الواقع ورشکسته اقتصادی و سیاسی شده اند و دیگر نمی توانند هیچ کس را تحمل کنند.
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  0 1
  فتوای رهبری عزیز جان طبق شرایط زمان و مکان صادر شده است.
 • مهدی IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  2 1
  یعنی این اندیشکده آنقدر ابله است که نمی داند فرمانده کل قوا در ایران کیست و تصمیم درباره پاسخ یا عدم پاسخ به تهاجم را چه کسی میگیرد؟!
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 1
  به فکر افزایش حقوق کارمندان باشید. پارسال 10 درصد افزایش یافت و سال بعد بنا بر گفته ها 30 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. این ظلم آشکار است.
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  2 0
  به فکر افزایش حقوق کارمندان باشید.
 • سعید IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 1
  سیاست های منفعلانه اصلاحیون همواره توهمات براندازی را در ذهن غرب به وجود آورده . کشور از زیر بار آن مواضع ذلیلانه بیرون آمده اما ، گویی غرب هم چنان توهماتش باقی است .
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 2
  درود بر آقای رئیسی انتخاب درست همین بود
 • یاران امام IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 1
  اگر خطایی ا زطرف اسرائیل به تاسیسات ایران رخ دهد چه فاجعه های رخ خواهند داد - محو اسرائیل در عرض 10 دقیقه تمام زیر ساختار و تاسیسات هسته اسرائیل موجب محل زندگی نخواهد شد. - سلاحهای سری ایران تمام ناوگانهای آمریکا و متحدانش را برروی اقیانوس یک تکه آهن پاره می ماند. موشکهای قاره پیمای کره شمالی به واشنگتن و آمریکا را زیرو خواهند کرد. - تمام تاسیسات انرژی سعودیها - امارات- بحرین - کویت در عرص 5 دقیقه از بین خواهند رفت پامپئو خودتو برای مرگ آماده کن چون قاتل هستی
 • رضا IR ۱۵:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  0 2
  نتيجه اى كه اين مقاله از شكست احتمالى اسرائيل در روياروئى با ايران ميگيره و مشرق هم با نظرش موافقه زمانى با حقيقت جور درمياد و به وقوع مى پيونده كه مسؤلين نظام از شيطون پياده شن و با مردم شون دوباره آشتى كنند.
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  5 1
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • سعید IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 1
  سیاست های منفعلانه اصلاحیون همواره موجبات توهمات براندازی را در ذهن غرب به وجود آورده . کشور از زیر بار آن مواضع ذلیلانه بیرون آمده اما ، گویی غرب هم چنان در توهماتش باقی است .
 • سعید IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  2 1
  قبل از روی کار آمدن دولت جدید اسرائیل آنچنان فریاد نتانیاهو ، نتانیاهو ی عده ای جاهل آن چنان بلند بود که ، فراموش کرده بودند این همان نتان یابوی خودمان است .
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
   0 0
   لطفا شعر تلاوت کن جناب>>.>>..>>
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  1 1
  چرا کامنت میگذاریم «اقای علیف یک کرد کرمانج است» کامنت چاپ نمیشه؟
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  0 0
  هر چه امروز با بدبختی و تورم و تعطیلیه صنایع و نابودی و گسست خانواده ها و بیکاری جوانان و پس رفت شدید فرهنگ و ریشه های اغتشاشات مواجه هستیم و دشمنانمون گستاخ تر و جری تر و پررو تر و دریده تر شدن همه اش رو مدیون هشت سال صدارت مشعشع و گهربار دولت بنفش کدخداپرست و همفکرانش در سالهای قبل هستیم. واقعا ملت مظلومی هستیم که اینها هنوز دارن خودنمایی و گنده گویی و سم پاشی و طلبکاری علیه نظام و انقلاب و کشور میکنند. خدایا تا کی ما ملت و کشور و انقلابمان قراره بازیچه دست این جریان امتحان پس داده باشیم.
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
   0 0
   مقصر هستیم.
 • یزدان IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  0 1
  این شماهایید که شکست خوردید فعلا گرمید خبر ندارید از کنفرانس مونیخ هم که انداختنتون بیرون
 • پرشیا IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۴
  0 0
  بزار ببینم...اینا یه بازی کثیفی با ایران کردن ..که از دیوار سفارت بالا برن و جنگ راه بندازن و همه را با گشت و توحش فراری دهند و خودشان مافیاسازی کنند و نصف مملکت را مصادره و انحصارات مافیای خودشان کردن. بعد هم دلارها را فرستادن رفت بانک‌های خودشان. حالا ما هم یه بازی تمیزی با اسرائیل سامری میکنیم که همشون یهودیان واقعی اصیل پرشیا برگردن سرزمین پدری خودشان از نفرت ناتان یابو . خوبه پس فعلا باشه، هرچی افراطی داره بیاره :) اما اول افراطیون خرمقدس منافق و شکنجه گرای ساواک را پاکسازی کنید برگردند تل آ ویییوووو .
 • حسین IR ۰۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
  0 0
  ما هم شنیدیم نابودی اسرائیل نزدیکه اقا راسته
 • رضا فهیمی IR ۰۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۶
  0 0
  به این سگ آمریکاییها تو خاور میانه میگیم لااقل دلت برا اسرائیلیها بسوزه و بگذار چند سال دیگه زندگی کنند وگر نه غلطی بکنی ما را مجبور کنی بند پوتینهامونا ببندیم شک نکن نمیزاریم ۱ صهیونیزم حتی نوزادهاتونم جان سالم بدر ببرند از کوچیک و بزرگتونا تکه تکه خواهیم کرد پس مثل سگ سرتا بذار رو دمتو بخواب نتانیاهوی نفهم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس