نرخ تورم سالانه دی‌ماه 1401 به 46.3 درصد رسید

"اجرای قانون کالابرگ، نظارت بر بازار و تثبیت مسکن"؛ 3 تکلیف فوری است که اگر دولت عزمی برای ورود به حل مشکلات مردم داشته باشد؛ بایستی به آنها بپردازد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و اتفاقات کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

آماده‌باش دنباله داخلی آمریکا برای یک جایزه موسیقی

آمریکایی که حاج‌قاسم را می‌کُشد، آمریکایی که جایزه می‌دهد

آمریکایی که حاج‌قاسم را می‌کُشد، آمریکایی که جایزه می‌دهد/ پیشنهاد جالب شاعر تاجیک برای پیشرفت زبان فارسی

محمدعلی ابطحی، از دستگیرشدگان فتنه 88 و فردی که گفته بود: "اصلاحات روحانی است"؛ طی یادداشتی پیرامون جایزه موسیقی یک فستیوال آمریکایی به یکی از حامیان اغتشاشات اخیر نوشته است: شروین حاجی پور را امروز همه می شناسند. جایزه تاثیر گذاری را که در گرَمی گرفت بیشتر شناخته شد. در روزهای اولیه پس از رفتن مهسا امینی که بغض ها و تحقیرهای غیر خودی ها بیرون ریخت و همه را شوکه کرد، یک صدای آرامی از جوانی مثل خیلی از جوانان خوش صدا و موسیقی دان وطن بدون داشتن امکانات ویژه از گوشه یکی از شهرهای شمال بلند شد. خواسته های آن روزهای جوانان را که معمولا با توییتر و با کلی امید و صادقانه می نوشتند لیست کرد و برای همه آن شعرش را با صدای ملیحش خواند. شعری که دغدغه عادی جوانهای دیار ما بود. این قدر هم همه جانبه بود که حتی ازدرختان ولی عصر و پیروز و توله هایش هم یاد کرد. شعر و آواز و موسیقی شروین خیلی ساده بود. اما با سرعت عجیبی به عمق دلها رفت.

به گزارش جماران، او می‌افزاید: خواسته هایی که شروین آن را خواند نه براندازی بود. نه خشونت بود. بسیاری از آنها را سال هاست که مصلحان دلسوز در داخل و خارج آن را تکرار می کنند و موفقیت ملک و ملت در اجرای آنها است. دلیل اصلی وایرال شدن این موسیقی و شعر هم این بود که همه، دردهایی را که برمی شمرد میفهمیدند. لمس کرده بودند. بارها آن را خواسته بودند. محتوای اصلی اش داشتن یک زندگی معمولی بدون خوردن قرص های اعصاب بود.

ابطحی در بخش پایانی یادداشت خود نیز می‌نویسد: من نه شروین حاجی پور را دیده ام و نه میشناختمش. اما بارها و بارها کار آخرش را گوش کرده ام. به تک تک خواسته هایش دقت کرده ام. و آرزو داشتم او تاثیر گذار کشور خودمان بود. اما حیف که واسطه ای برای ترجمه خواست این نسل با حاکمیت وجود ندارد. اینها نسل متفاوتی هستند و به جبر زمان دیر یا زود باید بر صدر بنشینند.[1]

*بخش زیادی از قشر "مصلحان اجتماعی" یا همان خواص در ایران دچار کژکارکردی هستند و این کژ کارکردی نیز عملا منجر به معاضدت برای دشمن شده است.

مثال واضح این قضیه نیز همین اظهارات ابطحی در دفاع از فردی است که صراحتا در خون‌های بر زمین ریخته شده نقش دارد و با ترانه‌ای که منتشر کرد؛ موجب تشجیع اغتشاشگران و فریب‌خوردگانی شد که هیچ مطالبه منطقی‌ای نداشتند و اعتراضشان هم به جا نبود.

یعنی ابطحی به جای اینکه دو سمت غلط ماجرای جایزه گرَمی برای یک اقدام مشوّق اغتشاش (دشمنی آمریکا و اقدام غلط شروین حاجی‌پور) را مورد تبیین و حلّاجی قرار دهد؛ اتفاقا به عنوان پیوست داخلی اقدام آمریکا وارد صحنه شده است و همچنان به اغتشاشگران پشتگرمی می‌دهد.

البته از بازداشت‌شدگان فتنه 88 انتظاری هم جز همین کینه‌های فروخفته که هر از گاهی به صورتی رخ می‌نماید، نیست.

لکن اما این انتظار از مردم عزیز ایران و خاصّه جوانان هست که هرگز مسیر عقلانیت را گم نکنند و از تزویر دشمنی که در داخل و خارج؛ امنیت و آزادی و آینده‌ی آنها را هدف گرفته است غفلت نکنند.

مردم باید بدانند آمریکایی که به امثال شروین حاجی‌پور جایزه می‌دهد؛ همان آمریکایی است که ملت ایران را تروریست می‌نامد، اگر بداند مردم ایران یک نیاز ویژه دارند بلافاصله آنرا تحریم می‌کند و برای کشتن و ترور افتخارات ایران مثل "شهید سلیمانی" هم از هیچ جنایتی فروگذار نیست.

اکنون بهتر مشخص می‌شود که چرا گفتیم ابطحی بعنوان پیوست داخلی آمریکا وارد صحنه شده است...

***

کالابرگ، نظارت بر بازار و تثبیت مسکن؛ 3 تکلیف فوری دولت

آمریکایی که حاج‌قاسم را می‌کُشد، آمریکایی که جایزه می‌دهد/ پیشنهاد جالب شاعر تاجیک برای پیشرفت زبان فارسی

محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده تبریز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه طی سخنانی در جلسه علنی سه‌شنبه گذشته‌ی مجلس گفته است: کمیسیون برنامه گزارش جامعی را در خصوص هدفمندسازی یارانه و تبصره 14 قانون بودجه سال جاری ارائه کرد. اقدام دولت در تفکیک هزینه‌های یارانه‌ای و جدا کردن بودجه‌هایی که با هدفمندسازی مرتبط نبود از تبصره 14 و انتقال آن به بودجه عمومی کار شایسته‌ای در راستای اصلاح ساختار بودجه بود.

به گزارش ایسنا، او اما در ادامه تصریح می‌کند:

"نکته حائز اهمیت این است که همراه با پرداخت یارانه نقدی که در سال آینده 315 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است باید کالابرگ الکترونیکی عملیاتی شود و این درخواست مجلس شورای اسلامی از دولت است تا کسانی که کارت یارانه دارند به اندازه اعتبار در کارت بتوانند 12 قلم از کالاهای مورد نیاز خود را با نرخ دولتی خریداری کنند. تثبیت قیمت کالاهای اساسی از مواردی است که باید مورد توجه باشد.[2]

*"گرانی" در ابعاد مختلف، جان مردم را آزرده است. از بازار قیمت‌های کالاهای اساسی تا خودرو و مسکن و...

در این فضا اگرچه لازم است که دولت نسبت به انجام قوانین مهمی مثل کالابرگ؛ اهتمامی ویژه داشته باشد (همانطور که میرتاج‌الدینی هم تصریح دارد) و در ادامه با نظارت کارا بر بازار نسبت به جلوگیری از لجام‌گسیختگی قیمتی اقدام کند اما ضروریست که قوه عاقله دولت نسبت به امر مهم مسکن نیز اهتمامی ویژه به خرج دهد.

دقت شود که اگر با معضل "گرانی بیقاعده" که از هیچ قاعده دلاری، بازاری، تحریمی و تورمی پیروی نمی‌کند؛ برخورد عقلانی صورت نگیرد؛ مسئله شبیه به یک مکعب روبیک خواهد شد که اگرچه مزاج آن گرانی است اما شعوب و ابعاد آن مختلف خواهد بود. همانطور که نبود یک نظارت ساده اما کارا بر بازار و یا عملی نشدن وعده‌های وزیر اقتصاد موجب شد که همه بازارها اعم از مسکن و خودرو و... دچار تلاطم قیمتی شوند.

اولویت ورود جهادی به حل مشکلات اقتصادی شامل 4 گام زیر است که به ترتیب هستند و بایستی فی‌الفور اجرا شوند:

1_ اجرای قانون کالابرگ مجلس

2_ نظارت کارا بر بازار برای کنترل قیمت‌ها

3_ اجرایی کردن مصوبه سران قوا برای ایجاد سقف نسبت به قیمت مسکن و اجاره‌بهای مسکن.

(جالب است که این مصوبه با اینکه در جلسه شورایعالی هماهنگی سران قوا تصویب شد اما هرگز اجرا نشده و سبب مضحکه خاص و عام را فراهم است)

***

پیشنهاد جالب شاعر تاجیک برای پیشرفت زبان فارسی

آمریکایی که حاج‌قاسم را می‌کُشد، آمریکایی که جایزه می‌دهد/ پیشنهاد جالب شاعر تاجیک برای پیشرفت زبان فارسی

عسگر حکیم‌اُف، شاعر تاجیکستانی و معاون اول رئیس مجلس عالی تاجیکستان در مصاحبه با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفته است: فارسی تاجیکی و دری شاخه‌ها و لهجه‌های زبان فارسی هستند.

او همچنین می‌افزاید: علم اقتصاد، سیاست و شاخه‌های دیگر، هر کدام اصطلاحاتی دارند و پیشنهاد بنده این است که بین ایران و افغانستان و تاجیکستان کمیته‌ای تشکیل شود برای گردآوری اصطلاحاتی که در زمینه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی بین این سه کشور مشترک است تا اصطلاحات موجود در کشورها را همگون سازد.

آقای حکیم‌اُف تصریح می‌کند:‌ این کار سبب افزایش بار علمی کشورها و همچنین فهم و درک متقابل بیشتر و صمیمیت بیشتر بین سه کشور می‌شود؛ البته صحبت‌هایی شده مبنی بر اینکه در آینده نزدیک صداوسیمای سه کشور شبکه‌ مشترکی ثبت کنند.[3]

*زبان فارسی یکی از عوامل بی‌بدیل خون‌شریکی، همدلی و همکاری بین مردمان چند کشور مهم غرب آسیاست.

خاصّه اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز در قلب تپنده این زبان قرار دارد و حاکمیت عقلانی و هژمونی بزرگ ایران موجبات قوام‌یابی بیشتر آن همدلی را فراهم ساخته است.

جای خوشوقتی است که خاصّه در سالیان اخیر به همت فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ فعالیت‌های مختلفی در عرصه‌های داخلی و خارجی برای صیانت از زبان فارسی و تنقّح و پیشرفت آن انجام شده است.

لکن توجه به پیشنهاداتی نظیر آنچه که آقای حکیم‌اُف پیرامون "تشکیل کمیته مشترک برای یکسان‌سازی واژه‌های علمی مشترک" ارائه کرده است نیز می‌تواند در این زمینه سودمند باشد و به بالندگی بیشتر ایران و زبان فارسی کمک کند.

***

1_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1584006

2_ isna.ir/xdNj8t

3_ https://www.ibna.ir/vdciprapqt1ap52.cbct.html

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 69
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 31
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  29 17
  پرچم حسین ع را در باکو پایین کشیده اند هل من ناصر ینصرنی
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   24 11
   برای زندگی معمولی مسکن ارزان و فراوان لازم بود که ابطحی و دوستاش با مزخرف خواندن ان بعد از کودتای ننگین 88 بر علیه جمهور 85 درصدی و گرای تحریم فلج کننده نابودش کردند برای زندگی معمولی اختصاصی نکردن هفت تپه هپکو و دشت مغان نیاز بود برای زندگی معمولی خروج اصلاحاتی های غربگرا از خانه های 2 هزار متری ولنجک سعدابادنشینی فرعونی ویلاهای صدها میلیاردی لواسان ازدواج های متعدد پیران غربگرا با دخترکان جوان زیبا رو با هزینه گزاف بیت المال سپس تیرباران کردن انها بعد از کامیابی و پرداخت 10 میلیارد تومان ( معادل 30 میلیارد امروزی ) از طرف عبا شکلاتی و همسطح مردم شدن لازم بود برای زندگی معمولی فریب شیطان بزرگ نخوردن بتن نریختن نابود نکردن صنعت کشور لازم بود پتروشیمی ساختن را کثافت ننامیدن لازم بود گرای دانشمندان جوان اقتدار افرین ندادن لازم بود که همه را اینها از بین بردند و حالا با حمایت از این خواننده حکومتی حکومت جهانخوار و خونخوار یانکی ها و اشاعه فحشا قرار است حلال زادگی ایرانی را نیز بیش از پیش از بین ببرند
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   26 24
   شروین حاجی پور جایزه گرفت چون در ترانه اش در مورد ایران سیاه نمایی کرده بود جایزه او ارزش هنری نداشت زیرا رنگ و بوی سیاسی داشت.
  • ابطحی باید سکوت کنه IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   16 11
   شروین حاجی پور گفت باید بگویم بخش زیادی از زندگی و شادمانی مردم ایران و منطقه توسط دولتی از بین رفته (امریکا) که همسر رئیس جمهور اون این جایزه را به من اهداء کرده است.
  • بختیاری IR ۱۴:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   12 3
   نسل جوان و همه مردم بدانند مشکلات کشور و زندگی آنها از کجا شروع شده و توسط چه کسانی.! همه باید بدانند کسانی که مدعی زبان بلدی و کلیددار حلال مشکلات کشور هستند دقیقا همان کسانی هستند که از سالهای دور دهه شصت در جلسات مخفیانه با دشمنان ایران(مک فارلین ،مایکل لدین،جورج سورس ) تا فتنه 88 که پیشنهاد تحریم های فلج کننده و شوک آور داده بودند وبلافاصله هم تحریم ها(1929) اجرایی شد.متاسفانه همین جماعت در انتخابات 92 با دروغ های دلار 5تومنی و دیوارکشی پیاده رو و... پا به میدان گذاشتند برای حل مشکلات و تحریم هایی که پیشنهاد وخواسته خودشان از ارباب تروریستشان بود برای به زانو دراوردن ملت و تغییر رژیم که در واقع نابودی وتجزیه ایران عزیز و سرافراز بود.
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   9 0
   از تک تک جملات شما آقای ابطحی نفاق، دورویی، شیطنت و فریب میباره، از مرحله ای عبور کردی که دیگه نمیشه گفت از اون لباس و خون شهدا خجالت بکش،فقط دیدار تا قیامت.
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   5 1
   از تک تک جملات شما آقای ابطحی فریب میباره
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   6 1
   آقای ابطحی فقط دیدار تا قیامت.
  • عباس IR ۲۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   2 1
   اخه مسلمان خداچرادروغ میگی ملت اذربایجان ایمان شان به امام حسین(ع) از توی دروغگوخیلی بهتر
 • IR ۰۷:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  9 12
  شهید شد شما هنوز فرق کشته و شهید رو نمیدونی تیتر نزن حاج قاسم توسط رییس جمهور ترامپ به درجه رفیع شهادت نائل شد الان وسط بهشته
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   9 2
   یک موقعی فکر میکنم بعضی خود ی ها هم دست داشتن تو شهادت حاج قاسم از محبوبیت ایشون احساس خطر کردن.خدایا تو شاهدی،نه جو گیر شدیم.نه ریا کاریم اعماق قلبمون نشسته حاجی .حتی کشورهای دیگه دیروز سر مزارش یک جوانی ۳ تا دختر داشت همراه خانمش از پاکستان آمده بود .سخنرانی کوتاهی کرد فارسی بلد نبود،زیاد،ولی خدا شاهد،حرفشرهنوز تمام نشده اشکش،جاری،بود.میگفت مردم اونجا شهید،سلیمانی را دوست دارن و من هم دعا میکنم و دلم میخواد،سربازش باشم.فیلم نشون دادن با این ابهت این مرد،یک بچه شیر خوره بغلش بود .چنان مهربانانه به طفل میگفت چطوری خوشکله چند،بار تکرار کرد.محبت کسی تو دل داشتن کار خداست وسلام. .
 • IR ۰۷:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  7 12
  هل من ناصر ینصرنی
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  6 12
  متاسفانه همان هایی که از شهادت حاج قاسم خوشحال شدند با وعده برگرداندن فیلترشکن ها و اینترنت به راحتی در انتخابات رئیس جمهوری و‌مجلس های آینده پیروز‌میشوند و دایم این مسدودی اینترنت را به یاد مردم می آورند. که حتی بچه ۵‌ساله نمیتواند در اینترنت بازی کند
 • IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  3 16
  درود بر نماینده تبریز
  • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   7 9
   درودبرنمایندگان ایران.
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  11 14
  ابطحی دلش برا خودش بسوزه
  • IR ۰۴:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   1 0
   جای شکرش باقیست که ابطحی بشیوه اوباش همپالگیش وارد مباحث فلسفی حکمی یا حقوقی نشد!
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  13 13
  ...کالا برگ یا کوپونیسم واقعا فاجعه ست
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   14 7
   هر چیزی که امنیت غذایی عادلانه مردم رو تامین میکنه باید اجرا بشه حالا رسانه های لیبرال صفت هر برچسبی میخوان رو ش بزنن. کشوری که بیشترین حد ممکن تحریمه نباید گول تئوری های اقتصاد ازاد رو بخوره ما فرق داریم با سوئد و آلمان. باید ارایش متناسب با این جنگ اقتصادی بگیریم تا مردم در رفاه و امنیت باشن
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  13 4
  برای این اقتصاد دستوری!... این خود تبلیغ نئولیبرالیسم هست که مکمل تحریمه و اقتصاد مملکت مارو به روز سیاه نشونده! اقتصاد دستوری یه فریبه برای عدم کنترل بازار بی قاعده و عدم نظارت!
  • ناشناس IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   1 3
   مردم که کوپن نمیخواهنداماکوگوش شنوا
 • IR ۰۸:۰۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  13 7
  مردم ای کاش میفهمیدید که اصلاحات رادیکال هدفی جز نابودی ایران نداره
 • سید IR ۰۸:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  17 7
  این جناب ابطحی که دلش غنج رفته است برای مطربی حاجی پور آیا فراموش کرده است که جوانان اول انقلاب تلاش های وی و پدرش در حمایت از سیدکاظم شریعتمداری و نشان دادن آن روحانی درباری به عنوان رهبری همتراز امام راحل را هنوز به یاد دارند!!!؟؟؟
 • IR ۰۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  8 7
  اینکه در حالت عادی نه آشوب یه جوانی آهنگی اعتراضی بخونه که توهینی توش نباشه مشکلی نداره. ولی اینکه گزاره های مثل یوز پلنگ و اقتصاد دستوری تو شعر باشه، آمریکا جایزه بده و اسرائیل تبریک بگه قضیه رو از حالت خودجوش بودن و دلی بودن خارج میکنه...
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  15 17
  محمدعلی ابطحی گفت : خواسته هایی که شروین آن را خواند نه براندازی بود. نه خشونت بود. /// وقتی حکومت با شماها مماشات می کند و توی دهنتان نمی زند نتیجه اش میشود حمایت از یک زباله خائن. شماها باید حساب پس بدین و خلع لباس بشین نه اینکه راست راست بگردین و کرم بریزین.
 • فرشاد IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  6 8
  دمت گرم که پیگیر مسائل اقتصادی و معیشتی هست و همزمان دست غربگدا ها رو رو میکنی.
 • فرشاد IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 8
  دمت گرم
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  7 9
  پیشنهاد استراتژیک شاعر تاجیک در حقیقت راه بازگشت ایران به امپراتوری گذشته را نشان داده است آنها رهبر و بزرگ می خواهند و ایران را مناسب این رهبری می بینند یک ایران قدرتمند با هژمونی جهانی زمانی شکل میگیرد که تنوع اشتراکات در همه حوزه اعم از زبان و مذهب و مشی انقلابی و غیره با سایر ملل داشته باشد و آن را تشکیلاتی و سازمان یافته کند این اشتراکات با ملل شیعه مذهب در عراق و آذربایجان و لبنان و بحرین و با ملل فارسی زبان در آسیای میانه و افغانستان و بخش هایی از ترکیه و عراق و چین تا زنگبار و با ملل انقلابی در آمریکای جنوبی می تواند از ایران بعنوان رهبر و کانون قدرت و تصمیم گیری در ارتباط با بخش قابل توجه ای از ملل دنیا بسازد ما بسیاری از فرصت ها را برای هژمون سازی از دست داده ایم اگر روی اشتراکات با سایر ملل کار شود ایران بعنوان یکی از کانون های قدرت جهانی در برابر هر دشمنی و فشاری از سوی دشمنان مصونیت پیدا می کند
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   8 8
   زنده بادایران بزرگ.
 • فامیل دور IR ۰۹:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  5 6
  نون اصلاح طلبها داخل ایرانه برای کرسی ریاست جمهوری و مجلس ، سر و دست میشکنن مردم هم متاسفانه شناختی از اینا ندارن وگرنه این بیشرفها نمیدونن وطن یعنی چه
 • سربدار IR ۰۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  9 6
  مرگ بر آمریکا ، آمریکا شیطان بزرگ است، آقای ابطحی شما که در انقلاب بودید لابد زحمت هم کشیدیدزحمت تان را به بهای اندک نفروشید چرا فرمایش حضرت امام را (ره) ول کردید چسبیدید به جایزه آمریکا مثل اینکه در زمان حضرت امام حسین ع امام معصوم را ول کردید چسبیدید به یزید چرا پریشان گویی می کنید فتنه های گذشته مایه عبرت نشد پس این همه در حوزه درس خواندید همه اش بیهوده بود و این همه خودسازی بیهوده بود زیاد مطالعه کنید ببینید چه اتفاقی افتاده که اینطور شدید
 • جان به لب IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  13 7
  درود بر شما،همه ما فارسی زبانها نگران آینده این زبان شیرین هستیم،چون به شدت از لغات بیگانه در این زبان استفاده شده و می‌شود.
  • IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 3
   درودبرایران و ملت بزرگ ایران.
 • IR ۰۹:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 10
  شیطانی که دشمنش را میکشد وبه خدمتگذارش جایزه میدهد مگر شما دراضاع بندگی خالق جایزه نمی گیریر ودرنافرمانی جزا.البته فرقش خداوشیطان است
 • ناشناس IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  5 6
  اصلاحاتی ها هم در کشتن حاج قاسم بیتقصیر نیستند
 • IN ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  0 9
  آفرین
 • علی افصحی IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  11 11
  ابطحی هیچ هویتی جز رانت خواری نداشته و فرصت نه تحصیل و نه مطالعه و نه حتی انقلابی گری داشته است!یک تازه به دوران رسیده ای است که پس از انقلاب فقط در جاهایی حضور یافته، البته حضوری بی خاصیت و مترسک وار، که هیچ تهدید مالی و جانی در آن نباشد. از رادیو گرفته تا وزارت ارشاد دوره خانمی و دفتر خاتمی و دست آخر حضور در فتنه هشتاد و هشت !هیچ سابقه جبهه نداشته و سرود «سلام فرمانده »را که اتفاقا آن هم از روستایی در گوشه دور افتاده شمال کشور و توسط یک مسجد و هیأت روستایی با شعر بسیار حماسی و انقلابی و با آهنگ بسیار دلنشین چنان رواج یافت که به ناگهان ابطحی و دوستان فاسد اختلاسگرش را واداشت تا با قرص خواب آور صبح کنند. ابطحی که برای ولنتاین فساد و فحشا یقه درانی و در فتنه هشتاد و هشت، هم به انقلاب خیانت کرد و هم به «دوستان فاسدتر» از خودش ،ترانه پیش پا افتاده و سیاه و ضد اجتماعی شروین را ده ها بار گوش کرده و آن را صدای نسل جدید می داند!این احمق اما چرا هنه گیری بین المللی سرود «سلام فرمانده»نجیب ، انسانی و پر از امید و سرزندگی را صدای نسل جدید نمی داند اما صدای سرد و تلخ و سیاه و تباهی جوانک بی هویت را صدای نسل جدید می داند؟ برای این همه خبث باطن ابطحی یک دلیل بیشتر نیست و آن فقط تن پروری و دوری شدید از میادین انقلاب اسلامی است. ابطحی مترفی است که از فرط اسراف و تبذیر و زندگی اشرافی دلمرده و عقل کشته بوده که جز گمراهی و مجالست با گمراهان کار دیگری ندارد.امیرالمومنین در وصف امثال ابطحی در خطبه هشتاد و شش نهج البلاغه می فرماید :«والشقی من انخدع لهواه ...مجالسة اهل الهوی منسأةللایمان و محضرة للشیطان شقی کسی است که فریب خواهش های نفسانی اش را خورده و هم نشین امثال خودش که همگی نفس پرستند شده نفس پرستی ای که حضور همواره در محضر شیطان ره آورد آن است. ابطحی چنین منشی چون تقدیس فساد والنتاین تا تقدیر از شروینی که مورد تمجید شیطان بزرگ آمریکا قرار گرفته نشان از حضور همواره ابطحی و دوستان فاسدش در محضر شیاطین دارد. باز هم شروین از روی خامی و نادانی بنویسد« ما بردیم» باخت شروین همین بس که ابطحی مأنوس با شیطان و نیز شیطان بزرگ امریکای تروریست او را تحسین کردند! مایه بسی شرم و خفت هرکس است که توسط دولت تروریست آمریکا تمجید شود. مرگ بر آمریکا.
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 1
  خدا به داد برسد.
 • سید احد صفری IR ۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  4 3
  برای دل خودت وردی بزن آقای ابطحی مثل چل اصلاحات با ایران و ایرانی دلت درست نخواهدشد
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  6 7
  خدایا این جماعت ذلیل و کدخداپرست اصلاحات چی کی میخوان دست از گزافه گویی و طلبکار و گستاخی علیه کشور و ملت و نظام بردارن، فقط دنبال فرصتی هستند تا همصدا با دشمنان جنایتکار کشور یک سوژه ای پیدا کنند تا با خوشرقصی برای کدخدایشان در معرکه دشمنی با جمهوری اسلامی ایران دوباره دیده بشن. حالا هم با تنفس مصنوعی به لاشه متعفن اغتشاشات به بهانه مثلا جایزه نیم گرمی به آن جوانک جفنگ خوان خودشیفته از طرف قاتلان رذل و جهنمیه ملت رشید ایران از جمله دانشمندان مظلوم هسته ای و دانشمند بزرگمان شهید فخری زاده و در نهایت ترور سردار عزیز و محجوب و پرهیزگارمون سردار سلیمانی.... بنده خدارو مثل دلقک بادکنکی بادش کردن و امر به خودشم مشتبه شده که واقعا هنرمنده که اگر ذره ای فهم و شعور و عرق میهن پرستی دروجودش بود این به اصطلاح جایزه رو پرت میکرد تو صورت همین جنایتکاران و اعلام برائت میکرد از آنها و با همین عمل تاج افتخار ایرانی واقعی بودن را بر سر میگذاشت.
 • مصطفی IR ۱۰:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  7 4
  در این چهل ساله از رهبری انقلاب اصلاحاتی تر انقلابی تر ندیدم . اصلاحات یعنی درست کردن کسب و کار مردم اصلاحات یعنی ایجاد رونق شوق به آینده. امید، زندگی و عفت . ولی این آقایون...
 • IR ۱۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 7
  آمریکا «ملت ایران» را تروریست اعلام کرده؟؟؟؟
 • :) IR ۱۱:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  6 13
  ابطحی چقدر ساده و زیبا تفسیر کردن.مرحبا.
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
   4 4
   ابطحی چقدر احمقانه و احساساتی بیان کرده این آمریکایی که حتی دارو را برای بچه های بیمار ما تحریم می کند ؟
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 5
  جوانان ونوجوانان عزیز ایران زمین ،فریب امثال این افساد طلبان رو نخورید اینها کار اساسی برای این مملکت نمیکنن ،نکردند ونخواهند کرد فقط حرف میزنند . دریغ از یک ارزن عمل به این حرفها، دم از جوانان میزند ولی چنان به مال دنیا وپست و مقام ان چسبیدند که انگار قرار تا ابد زندگی کنند. شما کابینه روحانی رو یادتون هست .سن بالای کابینه روحانی خود خبر دهد از سر درون این جماعت فقط حرف میزنن یا جمله معروف ایشون نبندید دهانها را نشکنید قلمهارا ولی کسی جرعت نداشت در زمان ریاست جمهوری کوچکترین انتقادی از اینها انجام بده در راس حکومت کاری انجام نمیدن وپاسخگوی ندانم کاریها خود نیستند بعد از اتمام دوره ی خود شروع به سنگ اندازی برای دولت اقای رییسی کردندوتقلا برای اینکه دوبار بییان سر کار نمیدنم درد این جماعت چییه ،تا سر کار کار انجام نمیدن وقتی دورشون تمام میشه شروع به سنگ اندازی میکنند فقط پست و قدرت مقام دنیا براشون مهمه؟
 • رضا IR ۱۱:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  3 7
  وهابیها برای تضعیف شیعه در باکو دارن جولان میدن
 • محمد اسکندری IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  1 3
  باید مینوشتی آمریکا حاج قاسم را ترور می کند.
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  1 4
  مرگ بر آمریکا
 • محمدیان IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  1 2
  بخاطر همین به آمریکا میگن شیطان بزرگ
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  4 1
  فعلا معیشت و زندگی حرف اول را میزند گرانی و هزاران بلای دیگر مشرق این چرندیات را علیه اصلاح طلب ننویس
 • عبدالله IR ۱۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  5 5
  از قضا ابطحی درست گفته
  • عباس IR ۰۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
   1 0
   ابطحی کجادرست گفته ایران کشور قومیتهاست نه دُری استان درضمن در افغانستان هم قدرت دردست پشتون هست نه دُری ها
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  1 3
  مرگ بر آمریکای جنایتکار
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  0 0
  اگر بخواهیم اوضاع اقتصادی کنونی را گردن دولت قبل بیاندازیم و هر روز مقاله بزنیم و گفته های این جماعت بی حیا رو نقد کنیم فقط دلمون رو خنک کردیم ولی اصل موضوع باقی خواهد ماند.
 • IR ۱۶:۵۰ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 0
  ازجناب ابطحی و امثال و همفکرانش چندسوال مهمی داریم.‌ لطفا به سبک جناح و گروه و طایفه سیاسی تان که مدعی شفاف سازی در امور هستید. می خواهیم، شما هم بدون سانسور و دقیق به پرسش های ما در رسانه های کثیر النتشار به صورت کتبی و یا صوتی و تصویری و...پاسخ دهید.سوالها اینه که: دقیفا شما کی هستید؟ و چرا و به چه دلایلی شما نسبت به بقیه طلاب و سیاسیون هم سن و سال تان معروف شدید.؟ و به درجات ظاهری عالیه و مسندهای بلند پایه سیاسی و....کشور رسیدید؟ نقش و سوابق شما در جریان و فتنه ۸۸ و... چی بود؟ چرا شما ازنظر قوه قضائیه و زیر مجموعه اش متخلف و... شناخته شدید؟ دقیقاجرم و تخلفات احتمالی شما چی بود؟ آیا شما در جمهو ری اسلامی به زندان و ... رفته اید؟ چرا؟ آیا شما در جمهوری اسلامی خلع لباس و منبر ... شده اید؟ دقیقا چرا؟ و چرا؟ آیا شما هم در کنار فرزندان اقشار مختلف ایران در دوران دفاع مقدس و جنگ با منافقان و گروهک های منحله و داعش و...( دفاع از دین و ناموس و وطن...) سابقه رزم و پوشیدن لباس سربازی و رزمندگی دارید؟ و سوابق رزمند گی و ایثار دارید؟ اگر نه!!!! پس چرا؟ چرا؟ و چراهای دیگر؟/ اگه همه مستندا ت قضائی... بر علیه شما صحت داشته، و دارد. اگه شما طبق مقررات جمهوری اسلامی فردی متخلف بوده اید.! پس چرا شما به جای کنار کشیدن دائم از امور و مسائل سیاسی؛باز هم در جریانا ت مهم کشور و جامعه ...؛ که گویا امتحان دخالت در این موارد را قبلا پس داده اید.! باز هم جامعه و... را به افاضه فیوضات سوخته را می رسانید!!!!!!!؟؟/ از آنجائی که به خاطر ابهامات فوق ممکنه سخن و فیوضات شما سوخته تلقی گردیده، و به دلها ننشیند. و به این دلیل اعتماد و اطمینان نداریم.که اگر شما به جایگاهی برسید. باز هم تخلفی نکنید.( ملاک ما مردم ایران برای متخلف بودن کسب،سوابق سوء پیشینه و مدارک و مستدات قوه قضائیه... است لذا از کجا معلومه، که اگر شما باز هم به مقام و جایگاه های خطیر رسیدید.!!؟ بازهم خطا و خلاف نکنید؟!
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  0 0
  اصلاح طلب باشی و روحانی هم باشی.مگه میشه؟ جل الخالق!!!!
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  0 0
  یادشهید گرامی و پر رهرو باد
 • امیر IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 0
  خدمت ممدلی ، هی سر و صدا کنید تا جان نکبت بارتان در بیاد . انشاءالله یکی پیدا بشه تا براتون تفهیم کنه که همه گله خبیث شیاطین داخلی ، این آرزو را به گور میبرید . همه اروپای وحشی و یانکی های بدون قلاده ، بفرمایش حضرت روح‌الله ، هیچ غلطی نتونستن بکنند وای به حال و روزگار سیاه تر از چهره کریه 😈 شماها .
 • ن IR ۱۹:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  1 0
  مرگ بر آمریکا
 • سیدهادی IR ۱۹:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  2 0
  مرده شور هرچه اصلاح طلب و روزنامه اصلاح طلب را ببره که جز نوکری آمریکا و اجانبش و تخریب کشور و ملت کاری دیگر ندارند باید از دیدن آشیانه زیرزمینی و سخنان مقتدرانه رئیس جمهور با سفیر فرانسه دشمن به وجد می آمدند اما همان مسیری را رفتند که دشمنان ایران اسلامی رفتند
 • سید فروزان CH ۲۲:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  1 0
  ابطحی گویا فراموش اعترافاتش را در دادگاه فتنه گران ۸۸ ،
 • بابک IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۹
  0 1
  کل اصلاح طلبان نژادپرست هستند
 • عباس IR ۰۳:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  1 1
  اصلاح طلبان کلاافکارفاشیستی دارنداما باعوام فریبی مردم راگول میزنند
 • بابک IR ۰۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  2 0
  قول سخنان ظاهری اصلاح طلبهارانخور یدبه خداافکارفاشیستی دراندموضع انها رادرشکست امریکادرافغانستان دیدیم که میخواستندبه خاطرنژادپرستی ایران اسلامی رادرگیرجنگ باافغانستان بکنند
 • ناشناس IR ۰۳:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  3 0
  اقای ابطحی مشکلات ایران اسلامی چه ربطی زبان دری داردمشکل مااقتصادی نه نژادی لطفاافکارفاشیستی راکناربگذار یدوبه مشکل اصلی این مردم که اقتصاد باشدتوجه کنید
 • علوی IR ۰۶:۰۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  2 0
  ابطحی و ما ادراک ابطحی ؟! مرحوم پدر بزرگوار ایشان به ادعای ارتباط با امام زمان عج و یکسری اتهامات براشون در مشهد پرونده تشکیل شد .دهه هفتاد با شور و عشقی به جلسات مرحوم پدرش در کانون توحید مشهد میدان صاحب الزمان میرفتم اما از جایی احساس کردم داره کار تشکیلاتی انجام میشه! فردی از دست اندرکاران جلسه اصرار داشت که میتونی از شاگردان خاص اقای ابطحی بشوی ! که گفتیم زیاده عرضی نیست و ترک جلسات نمودیم و سپس اخبار دستگیری ش را شنیدیم اما اینک سخن رو به نهادهای نظارتی است!!!!! چگونه می‌شود فردی برای استخدام در مراکز حساس اگر دختر عمه ش خارج باشه رد صلاحیت میشه اما آقای ابطحی بدون سابقه خاص علمی و مدیریتی ناگهان معاون رئیس جمهور؟! حجتیه و ما ادراک حجتیه ؟!! جبهه انقلاب در بدنه مدیریتی باید پاسخگوی این تناقضات و عدم تصفیه به بهانه توجیهات سیاسی و مصلحت سنجی ناصواب باشد
 • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  0 0
  دقیقا
 • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۰
  0 0
  احسنت
 • IR ۱۲:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۵
  0 0
  خوینی خواه میگوید آنها حتی از من هم بهتر هستند! جناب مگر تو کی هستی ؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس