ابراهیم رحیم پور

یک مقام وزارت خارجه در دولت اعتدال اخیرا طی اظهاراتی گفته است:‌ از هر جهتی مساله بحران اوکراین بیشتر به ضرر تهران تمام شده تا خود روسیه!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

سوء استفاده منافقین از بی‌اعتنایی به "جهاد تبیین"

"ترور امید"؛ اگر منافقین موفق شوند!

"ترور امید"؛ اگر منافقین موفق شوند!/ نقش حجاریان در گرانی‌ها

محمدصادق کوشکی، فعال اصولگرا و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در مصاحبه با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) پیرامون فعالیت‌های منافقین علیه مردم ایران گفته است: این روزها عمده فعالیت آنها بر جنگ روانی متمرکز شده است. این جنگ علیه مردم ایران و نظام جمهوری اسلامی است. تمرکز این گروه بر ایجاد یاس در بین قشرهای مختلف مردم و بزرگنمایی مشکلات است. این گروه می‌کوشد به جامعه این‌گونه القاء شود که جامعه به بن بست رسیده است.
وی افزود: این فعالیت‌ها توسط بقایای سازمان منافقین در پایتخت کشور آلبانی (اردوگاه تیرانا) به‌وسیله افرادی بالغ بر 2 هزار نفر انجام می‌شود. این افراد اسلحه ترور را کنار گذاشتند و در فضای مجازی و به‌طور مشخص اینستاگرام، توییتر و تلگرام به فعالیت مشغول هستند. این گروه به دنبال «ترور ذهن» و «ترور امید» در جامعه هستند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه منافقین به شدت فضای جامعه را تیره و تار می‌کنند ادامه داد: اعضای این گروه چون ایرانی هستند با آداب و فرهنگ ایرانی آشنا هستند. به همین دلیل در قالب‌هایی فعالیت می‌کنند که جامعه احساس نمی‌کند این گروه، ترور را در فضای ذهن‌ها و در بستر رسانه‌ها دنبال می‌کند. اعضای این گروه برای عملیات‌های این چنین خود در قالب یک ایرانی، هم‌وطن و با بهانه‌های مختلف ظاهر می‌شوند و بذر نفرت و یاس و ناامیدی را در جامعه می‌کارند.
کوشکی تاکید کرد: گروهک منافقین در یک فاز دیگر نیز مشغول این هستند که جوانان جامعه را به حرکات خشن و اقدامات براندازانه سوق بدهند که این نوع از فعالیت‌هایشان هم در ادامه فعالیت‌های تروریستی گروه مذکور است.

او در پاسخ به این سوال که آیا برای طیف نخبگان جامعه کتاب‌های پژوهشی مناسب برای شناخت بیشتر و بهتر با گروه مجاهدین خلق (منافقین) وجود دارد، این‌طور گفت: یک دوره سه جلدی از فعالیت این گروه از دوران‌های متفاوت تا دوره اخیر در موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی آماده شده است. این کتاب مناسب پژوهشگران و افرادی است که خیلی جدی در زمینه این گروه کار و مطالعه می‌کنند.

او همچنین در پاسخ خبرنگار ایبنا که آیا کتاب‌هایی برای عامه مردم هم وجود دارد تا بهتر با فعالیت‌ها و ماهیت گروه تروریستی مجاهدین خلق (منافقین) آشنا شوند، گفت:‌ برای عامه مردم شاید کتاب مناسبی –هنوز- تالیف نشده باشد.

کوشکی ادامه داد:‌ در مورد اقدامات گروهک منافقین لازم است کتاب‌هایی برای نوجوانان داشته باشیم که نداریم. همچنین برای جوانان و مطالعه عمومی لازم است کارهایی داشته باشیم که متاسفانه ندیدم.[1]

*گزاره مؤکد صحبت‌های دکتر کوشکی "کم‌کاری تبیینی در حوزه معرفی و شناخت منافقین" است.

کوتاهی و اهمال آسیب‌زایی که ادامه یافتن آن صد البته بخشودنی هم نیست.

دقت شود که یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگ و رسانه در یک جامعه "مناسبت‌زدگی" است. یعنی اصحاب رسانه و فرهنگ صرفا به مقتضای حال و مناسبت‌ها درباره قضایا صحبت کنند و به مقولاتی مثل "آگاهی‌بخشی بینا نسلی"، "تداوم جهاد تبیین" و "جلوگیری از فراموشی جمعی" توجهی نداشته باشند.

الزام این 3 گزاره البته در رخدادهایی مثل پرونده منافقین، سیاه‌نمایی دشمنان، مثبتات اقتصادی نظام جمهوری اسلامی، لزوم احترام به پرچم کشور و قدردانی از اقدامات مثبت مسئولان بیشتر هویدا می‌شود.

گفتنیست خبرگزاری کتاب در مقدمه مصاحبه دکتر کوشکی متن جالبی نوشته است که دقت و تأمل در آن ضروری به نظر می‌رسد:

در این مقدمه می‌خوانیم:

"مدتی است در فضای جامعه شاهد اتفاقات عجیبی هستیم. یک روز سامانه‌های مدیریت شهری هک می‌شود و روز دیگر تصاویری از دیدار و سخنرانی مسعود رجوی، رئیس گروه تروریستی مجاهدین خلق که در ادبیات سیاسی ایران به «منافقین» مشهور هستند در شبکه‌های تلویزیون داخلی ایران در قالب حملات سایبری دیده می‌شود.
از سویی در فضای مجازی هم فعالیت‌های گسترده‌ای در جریان است تا مردم ایران از همه چیز ناامید شوند. یکسری از اکانت‌های سایبری هم در شبکه‌های اجتماعی به این ناامیدی دامن می‌زنند."

در کنار تأکیدات دکتر کوشکی مبنی بر تقلای منافقین برای القای شرایط بن‌بست همچنین بایستی متوجه "دنباله‌های داخلی دشمن" نیز بود که چگونه هم‌جهت با دشمن در جهت القای بن‌بست حرکت می‌کنند. مثلا تشکل اصلاح‌طلب مجمع روحانیون مبارز، پیش از این طی بیانیه‌ای به مناسبت سالروز ارتحال امام(ره) درباره شرایط ایران و مردم ایران نوشته بود: "نه تنها امروزش تیره و تار است که آینده اش وحشتناک تر از امروز است"!

جدای از دقت در رصد حرکات منافقین؛ توجه به حرکت جریانات داخلی همسو با آنها نیز یک ضرورت است...

***

بدخواهی آقای دیپلمات علیه دولت رئیسی

"ترور امید"؛ اگر منافقین موفق شوند!/ نقش حجاریان در گرانی‌ها

ابراهیم رحیم‌پور، معاون پیشین آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه در مصاحبه با ایلنا پیرامون سفر دکتر امیرعبداللهیان به کشور هند گفته است:

"باید به موضوع بحران اوکراین هم توجه کنیم که موجب شده روسیه به بازارهای نفت ایران نگاه داشته باشد و کشوری مانند هند به دلیل روابط بهتری که با روسیه دارد، در شرایط تحریم مسکو را به تهران ترجیح داده است. می‌توان گفت از هر جهتی مساله بحران اوکراین بیشتر به ضرر تهران تمام شده تا خود روسیه و باید به تبعات این موضوع توجه شود!"[2]

*واقعا کدام عقل سلیم این حرف را می‌پذیرد که بحران اوکراین از تمام جهات بیشتر به ضرر ایران است تا روسیه؟!

دقت شود که نقد و انتقاد در فضای جامعه اسلامی لازم و بلکه واجب است. بلکه در تفکر انقلابی و اسلامی ما حتی تخریب و تخطئه هم بایستی با پاسخ عقلانی و نه هیجانی مواجه شود.

گاهی هست که میزان بی‌منطقی در یک گفته یا نقد سیاسی به حدّی است که یک نفر می‌تواند به این قضاوت برسد که پیش از انتقاد؛ پای بدخواهی در میان بوده است.

دقت شود که آقای رحیم‌پور در حالی مدعی شده آسیب‌های بحران اوکراین برای روسیه کمتر از ایران بوده است که ما اساسا نه هم‌مرز دو کشور هستیم، نه درگیر جنگیم و نه بحران خاصی در ایران مشاهده می‌شود.

گفتنیست آقای رحیم‌پور همان دیپلماتی است که در جریان سفر مقامات وزارت خارجه کشورمان به بنگلادش برای کمک‌رسانی به آوارگان میانماری؛ تصاویر تفرّج وی کنار دریا حاشیه‌ساز شد.[3]

***

 

انتفاع مضحکه‌کنندگان "نظارت بر بازار" از گرانی چیست؟

نقش حجاریان در گرانی‌ها

"ترور امید"؛ اگر منافقین موفق شوند!/ نقش حجاریان در گرانی‌ها

سعید حجاریان، تئوریسین جریان اصلاح‌طلب به تازگی در یادداشتی اقتصادی با عنوان "نئولیبرالیسم ناصری" مدعی برخی نزدیکی‌های رفتاری بین سیستم اقتصادی ناصرالدین‌شاه و اقتصاد نئولیبرال شده است.

حجاریان در این یادداشت مدعی می‌شود که هم ناصرالدین شاه اهل قیمت‌گذاری در بازار نبود و هم لیبرال‌ها/نئولیبرال‌ها مخالف این کار هستند و مخالف ورود حکومت و دولت به بازار هستند.

او در ادامه مذمت این رفتار (دخالت دولت در بازار برای کنترل قیمت‌ها) که البته فقط بخشی از یادداشت او را به خود اختصاص داده است، همچنین درباره دولت فعلی می‌نویسد:

"می‌بینیم دولت به‌نحوی خشن در بازار دخالت می‌کند و به امر کنترل‌گری مبادرت می‌ورزد اما عملاً نتیجه عکس می‌گیرد"![4]

*در این باب بایستی در یک حرکت جهادی و تبیینی به مردم عزیز ایران گفت که "نظارت بر بازار" و "حضور نظارتی دولت در فرایند قیمت‌گذاری" یکی از اصلی‌ترین شئون اقتصادی است.

و گرنه اگر نظارتی نباشد؛ شبکه افراد طمّاع و سودجو با ایجاد ائتلاف‌های منفعت‌جویانه قواعد را زیر پا می‌گذارند و مردم را سرکیسه می‌کنند. (اتفاقی که هم‌اکنون نیز رخ داده است!)

اینکه چرا یک جریان خاص سیاسی در ایران دائما این رفتار عقلانی را به سخره می‌گیرد، دقیقا مشخص نیست. اما احتمال اینست که آنها برای پیگیری پروژه "فتنه اقتصادی" است که دست به این کار می‌زنند.

به این معنی که آنها هر نوشدارویی که علیه گرانی مطرح شود را فی‌الفور زیر ضربه می‌برند تا نکند آب به هیمه جمع‌آوری شده از سوی آنها برای اشتعال در فتنه اقتصادی راه یابد و اتفاق نهایی رخ ندهد.

فلذا گرانی به نفع آنهاست و از همین رو به تقویت آن از طرق مختلف می‌پردازند...

وگرنه همانطور که اشاره شد حضور نظارتی حاکمیت در بازار یک اصل عقلانی پذیرفته شده است که از دیرباز تا امروز در همه اقتصادهای جهان نیز انجام می‌شود.

در این رابطه می‌توان از قدم زدن امیرالمؤمنین(ع) با تازیانه در بازار برای نظارت بر صحت فرایندهای داد و ستد نام برد.

و یا از مثال‌های متأخر نیز می‌شود به اقدام چندی قبل سازمان رقابت کشور هلند اشاره کرد که شرکت سامسونگ را به دلیل گرانفروشی و  قیمت‌گذاری بیقاعده به پرداخت 47 میلیون دلار جریمه محکوم کرد.[5]

در بحث نگاه‌های فعلی اجرائیات کشور به مقوله نظارت بر بازار نیز مجددا حجاریان مرتکب خلاف‌گویی شده زیرا همچنان اثری از نظارت خاص بر بازار نیست و از همین روست که شاهد گرانی‌های بیقاعده و انفجار جرم گرانفروشی هستیم.

***

1_ https://www.ibna.ir/vdcaoune649nui1.k5k4.html

2_ https://www.ilna.ir/fa/tiny/news-1240743

3_ https://www.jahannews.com/news/550714

4_ https://mashghenow.com/?p=5700

5_ http://fna.ir/47jtc

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 88
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  38 8
  آلبانی یک گروه تروریستی را در خود پناه داده است مگر طبق قوانین بین الملل نمی‌توانیم به اردوگاه آنها حمله کنیم؟ مثلا چند پهپاد انتحاری به اردوگاه بفرستیم
  • IR ۱۳:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   14 2
   نمی دانم چرا شما مشرقی ها اینقدر منافقین را به حساب میارید. مردم حتی به اندازه پشکل هم برایشان تره خورد نمی کنند
  • یک ایرانی و هموطن LB ۱۳:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   2 4
   مرگ بر منافق... اما خیلی ها باعنوان "هموطن" یا "یک ایرانی" کامنت میگذارند و خیلی هم انقلابی و دشمن منافقین هستندو یا حداکثر انقلابی منتقد هستند این حرف این آقا که منافقین با عنوان "یک ایرانی و هموطن" کامنت میگذارند نه علمی بود نه عاقلانه
  • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   11 2
   نیازی به پهپاد نیست! مریم رجوی تروریست هر ماه, سر چند منافق بشدت ناراضی که میخواد از کمپ جدا بشه رو زیر آب میکنه و همینطور پیش بره با توجه به سالمند بودنشون بزودی منقرض شده و به فاضلاب تاریخ میپیوندند.
  • بختیاری IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   4 0
   فقط وفقط دهه شصت!!
  • IR ۱۴:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   4 4
   عزیز دل اکثر مردم منافقین را پشگل هم حساب نمی‌کنند ولی اگر دقیق بخوانید متوجه می‌شوی متن میگه مردم نمیدونند اینها منافقین همه چیز فروش هستند که در فضای مجازی ایجاد یاس و ناامیدی میکنند
  • IR ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   1 1
   عضو هیئت رئیسه مجلس: دولت باید کالابرگ بدهد، اما هنوز سوئیچ‌های بانک مرکزی برای این کار آماده نیست درمورد زمان اجرایی شدن کالابرگ، دو، سه تاریخ به ما اعلام کرده‌اند؛ مشاور خارجی هم گرفته‌اند؛ امکان دارد این موضوع بعد از شهریور عملی شود
  • IR ۰۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   5 0
   پاسخ 13:25 = پشگل برای گیاهان بسیار مفید است و نجاست ندارد ولی به محض دیدن قیافه نحس پر نجاست مسعود رجوی و سلیطه قجر باید کفاره داد.
  • IR ۰۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   3 0
   متروپل از درون پوک بود و با تمام بزک فرو ریخت. سلیطه قجر هم با تمام بزک های میلیون دلاری در لباس ،آرایش،دکوراسیون تجمعات و سخنرانی هایش بالاخره فرو میپاشد.
  • IR ۰۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   3 0
   با توجه به وطن فروشیهای افزایش یافته فرقه رجوی آیا وقت ان نرسیده رضا پهلوی از نامه حمایتش از فرقه اعلام برائت کند ؟
  • IR ۰۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۳
   3 0
   اگر اکنون اریک آرتور بلر ( جرج اورول ) بود بر اساس فرقه تیرانا قلعه حیوانات 2 را مینوشت.
 • IR ۰۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  21 37
  مهندس ! چند ماه کشتی های نفتکش ما بدون مشتری در آبهای آزاد سرگردان هستند چون روسیه نفتش را با 30درصد تخفیف میدهد و مشتریان ما را از چنگمون در آورده . شما خبر نمی خونید ؟
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   19 10
   من خبر میخونم و این مطلبی که تو گذاشتی دروغ محضه!!!!
  • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   25 12
   اتفاقا ما خبر زیاد میخونیم اما چون برای شعور خودمون احترام قائل هستیم دروغهای سعودی عنترنشنال و بی بی سی و رو نه می خونیم نه باور میکنیم
  • ابوالفضل IR ۱۳:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   3 2
   دوست من اینا که زیر هر خبری توهین هم میکنن بابت نوشتن هر کلمه از منافقین پول میگیرن بنا بر این سعی نکن چیزی رو بهشون حالی کنی چون به نفعشون نیست که بفهمن
  • IR ۱۳:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   9 1
   چنین چیزی ممکن نیست چون فرمول ترکیب خوراک نفت خام ورودی پالایشگاهها را نمی توان راحت تغییر داد. به این ترتیب مشتریان ایران نمی توانند به سرعت تبدیل به مشتریان روسیه شوند که اساسا نوع نفتش با نفت ایران تفاوتهای چشمگیری دارد.
  • IR ۱۳:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   6 1
   جنگ اوکراین به ضرر غرب تمام شده قیمت موادغذایی و سوخت در امریکا و اروپا گران شده و حالا پوتین به امریکا و اروپا پوزخند می زند اما هیچ تاثیری در فروش نفت ایران نداشته و ندارد.
  • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   13 1
   دکتر! خود روسیه تاکید کرد نفت خود را بهیچوجه زیر قیمت نمیفروشد و سرگردانی نفتکش های ما هم دروغ محض انگلیسی تیرانایی سعودی است.
  • پژمان IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   1 8
   خب بیشتر تخفیف بدین تا ازتون بخرن. هند مگر روانی هست که وقتی روسیه نفت ارزان می فروشد از بقیه نفت گران بخرد؟
  • IR ۱۴:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   1 4
   متاسفاه شما در ست میگویید.
  • IR ۱۹:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   2 9
   شما خبر نمی خونید ؟ جواب : اینها فقط کیهان میخونن و بیست و سی میبینن.
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  18 19
  iq جان منظورش اینه که تحریم روسیه باعث شده که روس‌ها روی اون آب باریکه‌ ما هم دست بگذارند و اون کمی نفتی که می فروختیم هم افتاده دست روس‌ها. منظورش بعد اقتصادی هست
  • IR ۱۳:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   6 2
   ایران اکنون روزانه 1/5 میلیون بشکه نفت صادر می کند و ارز حاصله هم به کشور می آید و مشکل خاصی وجود ندارد.
  • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   2 5
   پاسخ : ایران اکنون روزانه 1/5 میلیون بشکه نفت صادر می کند/ پس چرا اینقدر اوضاع خزابه سکه و دلار چند؟ لابد تقصیر روحانیه.
  • IR ۱۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   4 1
   برای مریم رجوی و برده هایش همین بس که با صدام قاتل ملعون محشور میشوند
 • سید IR ۰۸:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  37 9
  امثال ابراهیم رحیم پور با آن عقل ناقص شان وقتی در وزارت خارجه معاون بودند، نتیجه اش شد خسارت محض (برجام)!!
  • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   4 1
   خخخخخخخخخخخخخخخخ
  • محمد IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   15 18
   الان که برجامی نیست چرا وضع هر روز بدنر میشه
  • IR ۱۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   11 2
   برجام رفته اما ویرانه هایش مانده.
  • IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   11 1
   وضع فعلی نتیجه 8 سال مذاکره و فرصت سوزی با برجام است.
  • IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   10 1
   برجام خنجری زهرآلود بود بر پیکره اقتصادمون که روبراه شدنش مدت ها طول درمان میخواد. لعنت خدا بر فریدون مغول!
  • IR ۱۴:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   8 1
   جناب حسن روحانی و برادرش 8 سال اقتصاد را درنوردیدند اکنون انتظار دارید تو عرض یک سال به حالت 8 سال قبل برگرده!
 • محمدایوب IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  12 5
  باید برای این وزارت خارجه فکری کرد ویک فکر اساسی کرد در فیلم ناصرالدین شاه می‌گفت تو سلطان بانوی ما هستی یا آنها. از این وزارت خارجه سلطان بانویی برای کشور در نمی آید یکی میشود ظریف که در هنگام مذاکره به نمایندگی مردم ایران مارااز آمریکا می ترساند میگوید با یک بمب مارانابود می‌کنه یکی هم میشود این که اصلا شعور سیاسی ندارد
 • سید IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  22 2
  سلطان واردات گندم باید هم از دخالت دولت در بازار و قیمت ها ناراحت باشد! اگر امثال او ناراحت از این موضوع نباشند، مردم عادی ناراحت باشند؟!؟!؟!!!!!
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  9 5
  همه چیز درست خواهد شد
 • ماحسون IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  6 0
  این چی میگه فارسی حرف میزنه من که چیزی نفهمیدم،لیبرال و نان ولوبیا دیگه چیه
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 7
  دولت در برخورد با خدمتگزاران به خود اب به آسیاب دشمن می ریزد
 • مصطفی IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  10 2
  واقعا کسی نبود که این شده دکتر و تحلیل کننده،فقط مزخرف گفته
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   3 4
   چرا ناراحتی همه چی واضع روشن دوست عزیز
 • فینا IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  13 7
  سفره ها نشون میده
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 0
  چی بگم والا
 • منوچهر دهقان منشادی IR ۰۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  9 8
  درود . اقای نگارنده لطفا بفرمائید دولت‌ها در کدامین دخالتشان در بازار در دراز مدت موفق بوده‌اند (اگر چه اکثر این دخالت ها برنامه ريزي خودشان بوده برای خودنمايي انهم موقتی) این طمع ورزی ها عموما ریشه در فسادهای رانتی دولت مردان داشته ...نداشته ؟؟؟
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   5 1
   مثال هلند از تجربه موفق دخالت در بازار رو نوشته نگارنده
 • ناشناس IR ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 7
  آقای کوشکیهمه چیزو پای آمریکا اسرائیل اخیرا پای منافقین می اندازد
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  7 3
  جوانان و نوجوانان عزیز اگه اهل مطالعه باشند حتی مجازی، وظیفه دارن نسبت به جنایات دهه شصت منافقین آگاه باشن پیشنهاد میکنم جنایت فوق قرون وسطایی«عملیات مهندسی» سال ۱۳۶۱ را جستجو و متن اعترافات «مهران اصدقی»ملعون را بخونن تا به میزان درندگی و خونخواری این گرگهای درنده پی ببرن(البته خواندن این اعترافات به بیماران قلبی یا اعصاب توصیه نمیشه خود من با اینکه مشکلی نداشتم نتونستم متن کامل اعترافات این دیوسیرت عضو فرقه را بخونم)
 • TR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  7 1
  منافق جنايتكار و خاين هستند
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 1
  وقتی که نظام از روی ترس متهمین انفجار دفتر نخست وزیری وحزب جمهوری را محاکمه نکند همین عوامل هر روز جنایت اقتصادی وسیاسی می کنند.
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 2
  اینها غرب را اروپارا که در خودتحریمی دارد غلط می زند توجه توجه اروپارا ایران می دانند تا خود ایران را که ایران است و ایران را نشناخته اند و نمی شناسند و نمی دانند ایران قدرت وظهور عالم امروز دارد می درخشد- اکنون اقتصاد روسیه سرما خورده ارووپا اقتصادش سینه پهلو کرده تلفات جانی عفونت سینه پهلوی اقتصاد اروپا بازدم مسموم و آلوده به میکرب صدای این ارازل اوباش سیاسی هستند که در ایران دارند بجای اروپائی ها جان می سپارند.
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  7 5
  گور بابای حجاریان
  • IR ۱۳:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   1 1
   اونم میگه
 • IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  7 2
  منافقین قشر منفور جامعه ایرانن ...
 • احسان IR ۰۹:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  4 1
  کاش روزی به فجایعی که امثال رحیم‌پور در وزارت خارجه به وحود آوردند و به منافع ملی ضرر زدند، رسیدگی بشه
 • سیف IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 0
  برخی موجودات خبیث حاضرند چند میلیون نفر رو فدای مصالح جناحی کنند،
 • IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 3
  اردشیر زاهدی می گفت من یه پام توی گوره و بنده خدا چهارتا حرف حساب در حمایت از کشور و ملت و بعضا موفقیت های جمهوری اسلامی هم به زبان می آورد، اما آدم حیرت می کند از این به اصطلاح خودی های ریش و محاسن سفید کرده پا لب گور که از برکت انقلاب به جایی رسیده اند لکن مواضعشان کاملا روشنه که از شیطنت و از سر خود خواهی حزب خواهی است اگه این آدم در این دولت هم منصبی داشت باز از سر مخالفت بر می آمد و این حرف ها را بر زبان می آورد؟ امام علی (ع) فرموده است: در گذر ایام چهره واقعی انسان ها مشخص می شود، قریب به همین عبارت.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 0
  متاسفم. همین و بس
 • NL ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  12 4
  همه مقصرند به جز رییسی
 • IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  1 2
  یعنی واقعا مسخره
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 1
  پایگاههای آلبانی رو بفرستید هوا ببینیم کی حرف میزنه! تو سر آمریکایی ها زدیم جرات پاسخ نداشتند این ها که دیگه فقط یک مشت تروریست هستند. خرجش یک موشک است. از لبنان یا سوریه موشک بزنید بردش خیلی خوشگل تا پایگاههاشون میرسه.
 • بیر تورک IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  1 2
  جالب بود
 • مهران DE ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  7 4
  با سلام تنها بقایای منافقین در آلبانی نیستند که تخم یاس را در میان مردم میپاشند بلکه تعدادی از آنها از جمله همین آقای سعید حجاریان مشغول به همین کارند.
 • یاس کبود IR ۱۰:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  6 6
  مرگ بر منافقین مرگ بر ضد ولایت فقیه زنده باد جمهوری اسلامی ایران لبیک یا امام خامنه ای مرگ بر رجوی قاتل خون آشام
 • مجید IR ۱۱:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 0
  سلام چرا ؟
 • IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 0
  مسولین و مدیران لطفا خودشان اختلاس ، ودزدی نکنند ، رانت نگیرند و ندهند ، رشوه ندهند و نگیرند ، شغل ها را برای فامیل اشغال نکنند ، حقوق نجومی نگیرند و... آن وقت که از بالا دست آلودگی و فساد پاک شد ، عامه مردم زلال تر از آب خواهند شد .
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  6 3
  بحران خاصی در کشور احساس نمی شود؟!
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   3 1
   الحمدلله دولت در تامین ارز و تامین کالاهای اساسی مردم و پرداخت حقوق کارمندان و بازنشستگان موفق بوده و مشکل خاصی وجود ندارد.
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  14 1
  اتفاقاً منافقین موفق شدند مردم را گیج و گم و ناامید کنند والا مردم نمیرفتند این واکسن های خارجی آلوده رو بزنند
 • IR ۱۱:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  8 4
  هشت سال ناجوانمردانه به دولت منتخب مردم حمله کردید
  • IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   2 4
   دولت اصلاح طلب بی تدبیر بیشترین ضربه را به اعتماد مردم وارد کرد و نتیجه اون کاهش شرکت مردم در انتخابات شد.
 • !! IR ۱۱:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  4 1
  عمله های داخلی دشمن !!
 • محمدرضا کیانفر FR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  4 1
  منافقین بر بزرگنمایی مشکلات است.
 • رضا IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 0
  آقای کوشکی
 • علی IR ۱۱:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 0
  افساد طلبها 30 سال سه دولت رانداشتن وبامدیریت غلط وغربگدایی افتصادکشور رابه تورم وگرانی عادت دادند وحالا مدعی شده اندکه رئیسی باید چندماهه گونه‌ای 30 ساله شان را بپوشاندد عجب پررویی هستن بزارین حداقل 4 سال ذره بعد زبان درازی کنید البته اگر نفوذهای شما وجاسوس هایی که دردوره شما درادارات وزارتخانه ها نفوذکردن بزارن
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 1
  به نظر شما چرا باید یک نفر فقط دویست میلیارد تومان طلا در بانک داشته باشه .؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۱:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  0 0
  در حادثه قطار سمنان خواستار استیضاح وزیر وقت می شود
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 0
  مگر می شود که کسی که مورد هدف گلوله در صورتش در روز روشن قرار گرفته و ضارب پس از شش ماه آزاد شده و پس از مدتی هم در ستاد حزب متبوع شخص گلوله خورده به فعالیت سیاسی مشغول است از کشوری که میزبان چنین مجموعه ای است کینه هزار ساله به دل نگیرد؟ خنده دار اینستکه این شخص گلوله خورده تئوریسین حزب ضارب هم هست و پس و پیش تئوری هم صادر می کند.
 • ابوالفضل IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 8
  از مجاهدین خلق متنفرم اما اونا مشکلی با مردم ایران ندارن
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   2 1
   13:00.... خودتی.
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
   3 1
   مشکلی با مردم ایران ندارند فقط ترورشون میکنند!!!
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 1
  یگ گروه منفور و از هم پاشیده که کوچکترین پایگاهی بین مردم ندارند
 • SE ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 0
  جناب محمدصادق کوشکی، فعال اصولگرا و استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 0
  اللهم عجل لولیک الفرج
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  5 1
  وضعیت موجود نتیجه عملکرد روحانی است ولی واردات واکسن طی یک ماه پس از استقرار دولت نتیجه عملکرد رییسی
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  6 0
  مطمئن باشید آل زیاد و آل مروان به اندازه حجاریان حرومخور نیستند. حجاریان و همفکرانش دست هرچی حرومخور رو از پشت بستند. در این مورد شک نکنید.
 • سید فروزان CH ۱۶:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 0
  خدایی چگونه بک مشت نادان امثال ایشان در مدیریت وزارت امورخارجه و یا داخل کشور پست و مقام داشتهاند یکی دیگر مثل این حجاریان که در امور امنیتی مملکت ، یکی مثل زنگنه و کلانتری در وزارت
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 1
  این اصلاح طلب ها بعد از ۸ سال دست تکان دادن برای اروپا و نفرت پراکنی علیه کشورهای مستقل از غرب رسیدن به این جا که امسال حتی یه قطره نفت نتونستیم بفروشیم و باید عضو FATF بشیم حالا اومدن تز میدن
 • اویس IR ۱۸:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  2 0
  4200 طرف قطع شده دچار هذیان گویی و چون همیشه خوراک تبلیغاتی دشمنان و گرا دادن به انها برای فشار به مردم جزء رسالتش بوده با ادبیات منورالفکری مشغول پاشیدن ناامیدی و یاس است یارو اگر تو اینقدر که مینمایی استادی دراین سی واندی سالی که مشاور حکومت های دلخواهت بودی دردی را درمان میکردی که به این روز گرفتار نشویم
 • DE ۱۹:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  3 0
  اقای حجاریان بیسواد! حتی در همین کشورهای غربی فروشندگان و تولید کنندگان کلان و خرد نمیتونن بدون حساب و کتاب دقیق هزینه های صرف شده و ارائه کیفیت کارشناسانه قیمت کالاها رو ساعت به ساعت بالا ببرن. در همین المان اداره فربراخرشوتس هست که اداره حفاظت از حقوق مصرف کنندگان نامیده میشه که کارش کنترل کیفی و کمی کالاها و ممانعت از هرج و مرج قیمت گذاری است. وقتی اینجا کنترل قیمت هست درایران نباشه میشه حرج و مرج. این یعنی فتنه اقتصادی که فتنه گرانی امثال شما به اسم ازادی و لیبرالیسم میخواهید هرج و مرج قیمت ها رو به مردم تحمیل و فتنه بپا کنید! تا از این اب گل الود برای دل های بیمار مغرض خودتون ماهی بگیرید. البانی روندگان دوم در داخل ایران همین اصلاحاتچی های اسرائیل دل شادکن هستند!
 • DE ۲۰:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۲
  4 1
  اقای حجاریان گندم فروش سودجو معلومه باید از کنترل معقول و کارشناسانه قیمت ها شاکی و ناراحت باشی! چون ورودی جیب ات کم وزن تر خواهد شد!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس