ویژه ها

اقدام دولت رئیسی در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، رانت خواران و قاچاقچیان را نقره داغ کرد. یک سوال؛ چرا جریان اصلاح طلب از این اقدام ناراحت و گلایه مند است!؟

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با    «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** شرط و شروط بانیان فتنه ۸۸ برای دولت و نظام!

روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «استاندارد دوگانه، عامل تبعیض و خشم» به قلم «حسین نورانی نژاد» از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ و از اعضای حزب اتحاد ملت نوشت: «فضا خشمگین است و بهترین راه برای کنترل آن، حل ریشه‌های برخی مشکلات است. برخی از این موارد راه‌حل کوتاه‌مدت و در دسترس ندارند مثل حل مسائل اقتصادی که البته درباره آنها هم حداقل نیاز فوری افکار عمومی، باور اراده و برنامه لازم برای حل آنهاست. مانند تغییر برخی رویه‌ها در دیپلماسی، به‌کارگیری غیر سیاسی و غیر ایدئولوژیک نیروها در مدیریت منابع انسانی، فراگیری غیر تبعیض‌آمیز چتر حاکمیتی، اصلاح بودجه و کاهش هزینه نهادهای خاص که افکار عمومی اکثریت جامعه به انحای مختلف نظر منفی خود درباره آنها را عنوان کرده است و...اما یک راه مهم و کوتاه‌مدت و زودبازده، حل برخی مصادیق از تبعیض‌هایی است که موجب حس تحقیر و خشم مردم می‌شوند.»

در ادامه این مطلب آمده است: «در بحث اشتغال، دسترسی به منابع قدرت و ثروت، مواجهات غیر یکسان و غیر عادلانه در برابر عدلیه و نهادهای دولتی و عمومی...سوءاستفاده شخصی و خانوادگی از فرصت‌های شغلی و مناصب در پیش چشم مردمی که تحت فشارهای مختلف هستند و ... نمونه‌های دیگری‌اند که هم برخی از آنها غیرقانونی‌اند و هم همه آنها غیر اخلاقی و مصداق سوءاستفاده از قدرت و موقعیت و ایجاد حس تحقیر و تبعیض و خشم در جامعه محسوب می‌شوند»

روزنامه اعتماد همچنین در یادداشتی با عنوان «تبدیل طلای باور مردم به مس» به قلم «محمدصادق جوادی حصار» از بازداشت شدگان فتنه ۸۸ و سخنگوی حزب اعتماد ملی نوشت: « مقامات ارشد کشور درک شفافی از نقطه ثقل و وزن رخدادها ندارند و داده‌های اطلاعاتی به صورت طبقه‌بندی شده به سطوح بالای قدرت می‌رسد...این سطح از کم‌تحرکی، تلاش برای عادی‌سازی رخدادها و خونسردی در برابر حوادثی که باعث واکنش‌های شدید مردم شده، برای دولتمردان امر پسندیده‌ای نیست.»

در ادامه این مطلب آمده است: «تخلف، فساد و رانت به صورت بنیادین در متن جامعه جاری و ساری است... فساد عمیقی...در بخش‌های تصمیم‌ساز کشور جریان دارد...باید دید چه اتفاقی رخ داده، مردمی که در دهه ۶۰ خورشیدی و زیر شدیدترین بمباران‌ها از نظام‌شان دفاع می‌کردند، چرا در سال‌های اخیر هر رخدادی را به بهانه‌ای برای اعتراض علیه حاکمیت بدل می‌کنند؟ یک عنصر مبدل، طلای باور مردم را به مس ناباوری بدل کرده است. بنابراین به کیمیاگرانی احتیاج داریم که این مس ناباوری را به طلای باورمندی تبدیل کنند. البته سیستم نیز باید پذیرای این کیمیاگران شایسته باشد و آنها را با روش‌های سلبی و تیغ تند نظارت‌های بی‌دلیل از چرخه خارج نکند.»

شرط و شروط بانیان فتنه ۸۸ برای دولت و نظام! / دلار جهانگیری فسادهای کلانی به وجود آورد

این روزنامه اصلاح طلب با این ادعا که فضا خشمگین است، برای دولت و نظام شرط و شروط گذاشته است. از تغییر رویه در دیپلماسی تا به‌کارگیری غیر سیاسی و غیر ایدئولوژیک نیروها در مدیریت منابع انسانی و...

این رسانه اصلاح طلب از تبعیض و بی عدالتی گلایه کرده است. این در حالی است که تبعیض و بی عدالتی آنجا بود که جریان اصلاح طلب در مدت ۸ سال در دولت روحانی با القابی همچون ژنرال و نخبه و ژن خوب، مدیران خسته و ناکارآمد و آقازاده های بی هنر و جاسوس های دوتابعیتی را در مناصب ارشد جا دادند و با این رویکرد، خسارات هنگفتی به کشور و مردم تحمیل کردند.

تبعیض و بی عدالتی آنجا بود که عده قلیلی و از جمله برخی سلبریتی های پرمدعا- که اتفاقا در جشنواره کن هم سخنرانی کردند- سرمایه معلمان و فرهنگیان عزیز کشورمان را در فساد صندوق ذخیره فرهنگیان بالا کشیدند و به این قشر زحمتکش ظلم کردند.

تبعیض و بی عدالتی آنجا بود که عده ای از مدیران نالایق و بی کفایت، حقوق های نجومی گرفتند ولی جریان اصلاح طلب بجای برخورد با آنان، تمام قد از این افراد دفاع کرده و آنان را ذخایر نظام! نامید!

تبعیض و بی عدالتی در اعطای مسئله دار کارخانه هفت تپه در «دولتِ اصلاح طلبان» بود. تبعیض و بی عدالتی در اعطای مسئله دار کارخانه رشت الکتریک بود؛ در کرسنت و توتال و استات اویل و...

بی عدالتی آنجا بود که فتنه گران در سال ۸۸ با دروغ تقلب، آدرس تحریم به دشمن دادند و دولت آمریکا نیز با چراغ سبز فتنه گران، قطعنامه سنگین ۱۹۲۹ را علیه ملت ایران تصویب کرد.

جریان فتنه بجای شرط و شروط های مضحک، باید به دلیل کارنامه اسف بار خود به مردم و افکارعمومی پاسخگو باشد، کارنامه ای که تورم ۶۰ درصدی و ۲ برابر شدن تحریم ها تنها بخش کوچکی از آن است.

این روزنامه اصلاح طلب با ادعای فساد عمیق در حاکمیت، مدعی شده است که طلای باور مردم به مس ناباوری بدل شده است. این ادعا هیچ نسبتی با واقعیت ندارد. همراهی مردم در جریان اخلال در پمپ بنزین ها و همچنین همراهی مردم در اجرای طرح یارانه ای دولت سیزدهم در کنار تشییع پیکر تماشایی سردار سلیمانی و فراگیری سرود سلام فرمانده، دلایلی بر رد این ادعاست.

و اما گلایه مندی مردم ریشه در عملکرد دوستان و همقطاران جریان اصلاح طلب در نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز دارد. از دولت روحانی تا فراکسیون امید مجلس دهم و شورای شهر پنجم تهران.  

** دلار جهانگیری فسادهای کلانی به وجود آورد

«محمدجواد حق شناس» فعال اصلاح طلب و عضو شورای شهر پنجم تهران در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: «بی‌شک ارز ترجیحی فسادهای کلانی در عرصه اقتصاد به وجود آورده است...به نظر من سؤالی...که باید از دولت پرسید این است که آیا دولت به نام مبارزه با فساد ناشی از ارز ترجیحی باید حذف این ارز، تشدید تورم و افزایش فشار معیشتی به مردم را پیش می‌برد یا اینکه جا داشت دولت و کابینه سیزدهم به‌جای حذف ناگهانی این ارز، آن هم با این شیوه، نظارت‌ها را بر رانت‌ها و فسادهای ناشی از ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی بیشتر می‌کرد تا نه کل این فساد که بخش عمده آن کنترل و مدیریت شود و به‌دنبالش حذف کامل این ارز در زمان و جای درست که اقتصاد کشور از یک شرایط پایدار و ثبات نسبی برخوردار بود انجام می‌شد

وی افزود: «واقعا دولت می‌توانست درباره تخصیص این ارز به شرکت‌ها، افراد، واردکنندگان، صادرکنندگان، فعالان اقتصادی و... به‌راحتی عمل کند، چون دست دولت و دستگاه‌های نظارتی در حمایت از رئیسی کاملا باز است. بانک مرکزی هم می‌تواند عوامل فسادزای ارز ترجیحی را برای دولت سیزدهم شناسایی کند، اما رئیسی در این شرایط که بحران اقتصادی در کشور موج می‌زند، ساده‌ترین راه را انتخاب کرد.»

شرط و شروط بانیان فتنه ۸۸ برای دولت و نظام! / دلار جهانگیری فسادهای کلانی به وجود آورد

این فعال اصلاح طلب ضمن اذعان به فسادهای کلان ارز ۴۲۰۰ تومانی- که به دلار جهانگیری مشهور شد- مدعی است که چرا دولت رئیسی، به یکباره این سیاستگذاری فسادزا را حذف کرده است! این در حالی است که در ماههای گذشته فعالین و رسانه های اصلاح طلب- که پیش از این تمام قد از ارز ۴۲۰۰ تومانی دفاع میکردند- در اقدامی دیرهنگام تازه به حرف کارشناسان و صاحبنظران رسیده و تاکید داشتند که ارز ۴۲۰۰ تومانی، «استخوانی در گلو است».

حق شناس در مصاحبه مذکور مدعی شده است که دولت رئیسی در مسئله ارز ۴۲۰۰ تومانی، ساده ترین راه را انتخاب کرده است. برخلاف این ادعا، اتفاقا دولت سیزدهم در این خصوص راه سختی را در پیش گرفت. این در حالی است که دولت روحانی که خود مسبب ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، باید خودش این ارز را حذف می کرد، اما با بی مسئولیتی، این اقدام ضروری را به گردن دولت سیزدهم انداخت.

در ماجرای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در دولت رئیسی،  صداقت دولت و حضور میدانی دولتمردان در میان مردم و اقناع افکارعمومی و واریز یارانه کمک معیشتی در کنار صبر و متانت مردم عزیز ایران، نقشه دشمن را نقش بر آب کرد. دولت سیزدهم با مسئولیت پذیری، برای حل مشکلات مردم شانه خود را زیر بار مشکلات می برد و صبح جمعه وسط میدان نظارت و بازدید و سرکشی است و در دولت دوازدهم، رئیس جمهورش صبح جمعه تازه متوجه تغییر قیمت بنزین می‌شود!

در آبان ۹۸، یک اقدام لازم و ضروری- اصلاح قیمت بنزین- را به بدترین نحو ممکن اجرا کرددر آن سال رئیس جمهور بعد از گرانی یکباره بنزین، در اقدامی تأمل برانگیز گفت من هم تازه صبح جمعه از گرانی بنزین خبردار شدم؛ این اظهارنظر در کنار واریز دیرهنگام سهمیه سوخت خودروها توسط دولت و قصور و تقصیرهای دولت در بی اعتنایی به پرسش های افکارعمومی، در نهایت ناآرامی های آبان ۹۸ را رقم زد.

اقدام دولت رئیسی در حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، رانت خواران و قاچاقچیان را نقره داغ کرد. یک سوال؛ چرا جریان اصلاح طلب از این اقدام ناراحت و گلایه مند است!؟

** شکایت بانیان وضع موجود از شرایط سخت تأمین مسکن

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: «رسیدن به خواسته به حق و طبیعی (تأمین مسکن) با افزایش افسارگسیخته قیمت مسکن تقریبا به رویایی دست نیافتنی برای اکثر متقاضیان واقعی مسکن مبدل شده است به گونه‌ای‌که خریداران از هر فرصتی برای تحقق این رؤیا استفاده می‌کنند

در ادامه این مطلب آمده است: «کلاف سردرگم بازار مسکن هر روز پیچیده‌تر می‌شود و این در حالیست که اخبار و وعده‌هایی که در راستای ساماندهی بازار و افزایش قدرت خرید مصــرف کنندگان واقعی داده می‌شود خــود به عاملی برای دامن زدن به مشکلات مسکن منجر می‌شود.»

شرط و شروط بانیان فتنه ۸۸ برای دولت و نظام! / دلار جهانگیری فسادهای کلانی به وجود آورد

رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب از یکسو به مسائلی از جمله قیمت سرسام آور مسکن اشاره می کنند اما از سوی دیگر از ذکر نام بانیان این وضعیت و عاملان گرانی مسکن امتناع می کنند؛ چرا!؟ چون بانیان وضع فعلی مسکن، هم قبیله اصلاح طلبان هستند.

سید ابراهیم رئیسی- ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱- در سومین جلسه شورای‌عالی مسکن در دولت سیزدهم، با بیان اینکه ساخت حداقل یک میلیون واحد مسکونی در سال و رفع دغدغه مردم در این زمینه هم نیاز جدی جامعه، هم وعده دولت و هم تکلیف قانونی است، گفت: «امکانات و ظرفیت‌های لازم برای تحقق اهداف نهضت ملی مسکن کاملا فراهم است اما این ظرفیت‌ها باید به شکل صحیح مدیریت شود و به فعلیت برسد

وی با بیان اینکه برنامه دولت سیزدهم برای ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی نیازمند جدیت و اهتمام همه اجزای دولت است، تصریح کرد: «کسانی باید مسئول عمل به این وعده شوند که از روحیه انقلابی و جهادی برخوردار باشند؛ کسانی که به هر دلیل نمی‌توانند یا خدای ناکرده نمی‌خواهند این برنامه عملیاتی شود، قطعا برای اجرای این برنامه مضر بوده و باید کنار گذاشته شوند.»

 و اما نکته قابل توجه اینجاست که دولت قبل در حوزه مسکن به هیچ عنوان کارنامه قابل قبولی ارائه نداددولت روحانی در بخش مسکن بدترین کارنامه در همه دولت‌های پس از انقلاب را دارد. عملکردی که عمدتاً مربوط به عملکرد عباس آخوندی در حد فاصل سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ رقم خورد. وزیری که دومین عملکرد بد در حوزه مسکن هم مربوط به او در دوره دوم دولت سازندگی است. کاهش عرضه مصرفی و افزایش تقاضاهای مصرفی و سوداگرانه، دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن است.

یکی از مهمترین ترک‌فعل‌های صورت گرفته که بخش مهمی از شرایط امروز بازار مسکن به آن مرتبط است، کاهش قابل توجه ساخت مسکن در کشور از سال ۱۳۹۲ به بعد است. این ترک فعل که با اسم رمز تخریب پروژه مسکن مهر کلید خورد، در نهایت زمینه نابسامانی گسترده در بازار مهمترین نیاز خانواده‌های کشور را پدید آورد.

عملکرد تأسف بار در بازار مسکن در دولت قبل به حدی بود که حسن روحانی رئیس جمهور وقت، ضمن اشاره به اشتباه خود در انتخاب عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی در جلسه رای اعتماد مجلس به محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی،    گفت: «نسبت به مسکن اعتراف می‌کنم که عقب‌ماندگی در دولت یازدهم داشتیم چرا که برخی طرح‌های ما اجرایی و عملیاتی نشد. تلاش کردیم مسکن‌های ناتوان و بدون خدمات را به جایی برسانیم و دچار عقب‌ماندگی شدیم و در دولت دوازدهم با تلاش فراوان باید این عقب‌ماندگی را جبران کنیم.»

روزنامه اعتماد- بهمن ۱۴۰۰- در مطلبی نوشته بود: «از سال ۹۵ تاکنون قیمت تمام کالاهای کشور اعم از مصرفی یا سرمایه و واسطه‌ای تغییر کرده؛ برخی تغییرات قیمتی مانند ارز، طلا و سکه، زمین و ساختمان و برنج و گوشت محسوس‌تر بوده و به چند صد درصد رسیده‌اند. مقایسه اعداد و ارقام نشان می‌دهد طی سال‌های ۹۵ تا دی ماه سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در پایتخت افزایشی ۷۰۰ درصدی داشته؛ البته که قیمت زمین نیز در این مدت افزایشی نزدیک به ۹۲۰ درصدی داشته است.»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۰
  5 0
  وریای دوست داشتنی؟ کارگزارانی ها دیگه به گدایی افتادن!
  • DE ۰۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
   4 0
   طبق گزارشات سایتهای معتبر جهانی دلار در جهان به بالاترین رقم خود طی بیست سال گذشته رسیده است و بالاتر هم میرود زیرا امریکا با تحت فشار قرار دادن اروپا که بخش عمده ای از روسیه هم در اروپا قرار دارد ، اروپایی ها را مجبور به خالی کردن انبارهای اسلحه کرد و از طرف دیگر اروپایی که با کسی جنگ نداشت و بودجه های نظامی خود را به حداقل رسانده بودند و ثروت خود را در تولید و صادرات گذاشته بودند ، اکنون بایستی در مجموع هزاران میلیارد دلار اسلحه از امریکا بخرند این یعنی تثبیت و قدرت دلار و همزمان تضعیف دو برابری یورو زیرا منطقه یورویی هم مخارج جنگ اوکراین را میدهد هم بخاطر تحریم نفت و گاز ارزان و هزاران واردات ارزان دیگر از روسیه باید نفت و گاز گران امریکا را بخرد و از سرمایه گذاری در صنعت کم کند و بودجه نظامی را وحشتناک بالا ببرد. در اینترنت بگردید ببینید اول که اتحادیه اروپا یورو را رایج کرد ۱.۵ یورو یک دلار بود .الان حدودا یورو و دلار نزدیک شده اند یعنی نزدیک به ۵۰ درصد یورو ضعیف شده است . تازه اروپا نه تحریم است نه ۷۵ سال بود جنگ داشت . باز یعنی بیلیاردها پول اروپایی ها به جیب امریکایی ها تزریق شده است. امریکایی ها مانند اراذل و اوباش و نزولخواران و دزدان سر گردنه اند. سیستم بانکی دنیا را کاری کرده اند که چه در شاخ افریقا چه در سُم رودزیا یا در ته جنگلهای آمازون چه در سایت اینترنتی آمازون هر تحرک مالی بشود سر آنرا امریکایی ها ودر حقیقت صهیونیستها میمکند. منظور یک تکه سر آنرا صهیونیستها میکَنند.
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  2 0
  دلار 23 تومنی رو دولت رئیسی کرده
  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
   2 0
   به یاد آن چه که در مورد دوران حکومت حضرت علی علیه السلام خوانده ایم، می افتیم که معاویه ملعون و کارگزاران منفورش خرابکاری می کردند و بعد خرابکاری های خود را به یاران حضرت امیر نسبت می دادند و مردم را علیه آن حضرت می شوراندند! گویا اصلاح طلبان ت....ع آور در طول تاریخ فقط در سر درس یک استاد بوده اند! لعنت بر ابلیس!!!
 • IR ۰۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  6 0
  اگر به ما بگویند واحدی برای سنجش طول داریم که اسم آن متر است، که اگر طاقه پارچه‌ای را امروز با این متر اندازه گیری کنید ممکن است 20 متر باشد؛ اما اگر فردا همان را دوباره متر کنید ممکن است 40 متر شود، چقدر این امر مضحک و مسخره خواهد بود؛ اما وقتی مثلاً امروز یک قوطی پنیر 400 گرمی 20 هزار تومانی، فردا با هر توجیهی 40 هزار تومان می شود، این امر منطقی و عقلانی است! اگر پول اساساً برای تعیین ارزش کالا و خدمات است، آیا خودش نباید دارای ارزش معینی باشد؟! پول اعتباری که ارزش آن را میزان عرضه و تقاضا تعیین می کند، اساساً پول اسلامی نیست و منشأ ربا، گرانی و تورم است. البته کشورهایی که زور بیشتری دارند با غالب کردن پول خود به دیگران، تقاضا و در نتیجه ارزش آن را افزایش می دهند. در این حالت مثلاً وقتی کشور روسیه، اعلام می کند که از این پس پول فروش گاز و نفت را فقط با روبل دریافت خواهد کرد، ارزش روبل بالا می‌رود؛ اما ما در مقابل فروش نفت به دنبال دلار آمریکای زورگو و مستکبر که اتفاقاً ما را هم تحریم نموده است، می دویم و ارزش پول خود را در مقابل این پول کثیف شیطان بزرگ، پایین می‌آوریم؛ بعد هم مجبور می‌شویم برای جلوگیری از قاچاق کالاهای اساسی به کشورهای همسایه، قیمت کالاها را افزایش دهیم، و باز هم به چرخه‌ی باطل گرانی‌ها دامن بزنیم! مرحوم آیت الله حائری شیرازی دیدگاه های خود درباره‌ی پول را در کتاب‌های «پول رایج جهانی و احیای پول اسلام» و «در اسلام پول نباید کار بکند» بیان کرده‌اند. این عالم و اندیشمند اسلامی در کتاب «پول رایج جهانی و احیای پول اسلام» به ذکر ۱۰ مورد از تناقضات و مشکلات اساسی پول فعلی که مبتنی بر اعتبار است، اشاره کرده و در کتاب دیگر با عنوان «در اسلام پول نباید کار بکند» جایگزینی را برای پول رایج پیشنهاد نموده است؛ اما متأسفانه اقتصاددان‌های ما که علمشان را از علوم نظام لیبرال و سرمایه‌سالار غرب گرفته‌اند، گوش شنوایی نداشته و ندارند. ولی امروز کار به جایی رسیده است که اصلاح اقتصاد کشور، بدون اصلاح پول و ایجاد پول اسلامی و به تبع آن بانک اسلامی بدون ربا و مبتنی بر قرض‌الحسنه، امکان‌پذیر نیست؛ و در عوض اگر بتوانیم پول اسلامی را ایجاد نموده و آقایی دلار را بشکنیم، قطعاً این پول ملی اسلامی، اعتبار بین المللی هم پیدا خواهد کرد.
 • عطا IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  3 3
  هر جا سخن از فساد و تزویر است نام افسادطلبان ایران در تمام دنیا می درخشد.
  • علی IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
   2 4
   اصلاحطلبان خاری در گلوی شما که گیر کردهاست!
 • حیدر صالح IR ۰۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  3 0
  راند خواران فقط با حذف دلار 4200 نقره داغ نشده و نمی شوند هر زمانی که هرچه خوردن رو پس بدن نقره داغ میشن
 • IR ۰۲:۳۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  1 0
  اعلام هشدار و خطر فروپاشی کامل سلامت علمی نظام آموزشی کشور// اینکه انواع انتقاد بر ساختار آمورشی است مانند دروس اضافی، آموزش موارد غیر ضروری، نحوه آموزش و مطالب اضافیکتب درسی و خجم بالای منابع برای تستها و..، اما خطر بزرگی که با غفلت بزرگان نظام و با دسیسه مافیای ضد علمی در آموزش کشور طی چند دهه شده (و هیچ بعید نیست دست دشمنان اسلام و ایران در داخل و خارج هم در کرا باشد تا ایران تهی از دانش پذیری دانش آموزان و دانشجویان کند، مثلا ترکیب مخرب مدرکگرایی و فرار مفزها)، اکنون مکمل مدرمکگرایی شده (بیخودی برای استخدام و ادامه اشتغال حتی مشاغل ساده مدرک دیپلم و بالاتر خواسته میشود، به طوری مثلا یک کارگر ساده و شریف که د0بیست سال نان حلال زحمت کشی درآورده را مجبور میکند به کار خلاف و حرام ضد علمی خریدن مدرک روی بیاورند! چون در سن میانسالی توانایی درس خواندن ندارد! آن هم بابیحفظ شغلی که تجربی تخصص دارد! حقیقتا در کشورهای پیشرفته اگر بشنوند در ایران چنین مدرکگرایی جاهلانه با دسایس مافیای آموزشی روی داده آیا به عقب ماندگی ما نمی خندند؟!، مدرگفروشی توسط مراکز بخش خصوصی و غیر دولتی با سوءاستفاده امتیاز دادن برگزاری آزمونها و نمره به این موسسات است، دوران کرونا، فاجعه مدرکفروشی عمیقتر کرد، آزمون آنلاین شده بزرگترین مفسده شده است (چرا که مقدار تقلب فراگیر و مثل براحتی آب خوردن شده و شغل کاذب و فاسد تست زنی بجای دیگران باب شده!)، حال این مفسده آزمون آنلاین میخواهند به کنکور بکشند! مدرکفروشی وقتی میگوییم، به این معنی نیست که فلانی یک دکان زده و مدرکفروشی میکند، تمام پروسه مدرکفورشی ظاهری قانونی دارد، کلاسها صوری و حداقلی و بدون بار علمی لازم است، حتی زمان ثبت نام ها قول و قرار قبولی گذاشته شده است. //متاسافنه بسیاری از این افرادی مدرک میخرند و از دیپلم و مدرک مهاتری تا مدراک بلای دانشگاهی، با هدف استخدام در نهادهای مهم حاکمیتی و حتی امنیت است، پارتی بازی هم مزید شده تا افراد نالایق و به شدت مستعد فساد و خیانت در نهادهای حاکمیتی نفوذ کنند و بخشی از ناکارآمدی و فساد در کشور بخاطر همین غفلت چند دهه به این دو بلای خانماسوز مدرکگرایی و مدرکفروشی است! بهترین راه حل، همان روش کنکور حضوری است، گرفتن امتیاز آزمون و نمره از موسسات خصوصی. این را باید تا زمانی که کشور از بحرانهای اجتماعی و اقتص
 • بوسجين IR ۰۳:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  2 1
  جناب رييسي البته لازم بود اصلاحات باشد اما نه به اين شكل باور كنيد ان سران مافيا از خداشون بود كه مجددا پول قلنبه نصيبشات شود در يك شب صاحبان سرمايه هر يك به نسبتي ره صد ساله را در جمع كردن پول يكرشبه رفتند اين مردم فقير بود بيشتر نقره داغ شدند قيمت ها در كليه زمينه ها چندين برابر بالا رفته
 • US ۰۶:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  4 0
  هدف از انقلاب 57 ایجاد حکومت الهی بود که الگویی شود تا مردم کشورهای دیگه هم تشویق شوند تا انقلاب کنند
  • DE ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
   1 0
   هدف از انقلاب 57 ایجاد حکومت الهی بود که الگویی شود تا مردم کشورهای دیگه هم تشویق شوند تا انقلاب کنند .و دقیقا این را امریکای جنایتکار میدانست و میداند لذا غربگداها و اصلاح طمعکاران و اشرافیون و اشرفیون منافقین و بهایی ها و رانتخواران و دادچ ها....را پشتیبانی و تقویت کرده تا ایران الگویی برای کشورهای اسلامی نشود . وظیفه غربگدایان و اصلاحطمعکاران دقیقا مانند داعش نشان دادن شکست اسلام انقلابی و روی آوردن به اسلام مرفهین بی درد و اسلام نوکری غرب و اسلام رانت و دزدی و مال حرام و اسلام بیعت با یزید ها و شمرها و معاویه ها اسلام آخوندهای درباری ...و در یک کلام اسلام امریکاییست که در آن امریکا ارباب و دیگران رعیت هستند
 • کارشناس IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  2 0
  کسانیکه تا دیروز مشکلات مملکت را گردن دولت می انداختند امروز با افزایش بودجه و حقوق خود خاموش شده اند
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۱
  0 0
  پرو ان دیگه کاریش نمیشه کرد. جمهوری اسلامی دست محبت سرشون کشیده ک اینطوری شدن دیگه اینا باید تو آمریکا بدنیا میومدن تا بدونن فتنه و براندازی چقد براشون آب میخوره.. ایران براشون زیادیه
 • IR ۱۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۸
  0 0
  اصلاح طلبان قیمت قلم خود را نمی‌دانند وبه نازلترین قیمت می‌فروشند! ولی دم از مملکت داری می‌زنند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس