سیدابراهیم امینی

"موضع‌گیری شورای ناکارآمدان علیه مجلس یازدهم"؛ نایب رئیس شورای شهر تهران می‌گوید مجلس یازدهم در شعار دادن و عمل نکردن جا پای دولت احمدی نژاد گذاشته است!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

*** 

جهانگیری می‌گوید: نظارت بر قیمت‌ها نه، "کالابرگ مجلس" هم نه!

"معاون اول گرانی" یا معاون اول روحانی!؟

اسحاق جهانگیری، معاون ‌اول اصلاح‌طلب رئیس‌جمهور روحانی اخیراً در اظهاراتی پیرامون طرح نمایندگان مجلس برای توزیع کالابرگ برای حمایت از سبد معیشتی مردم گفته است: ما تا این لحظه با کالابرگ موافق نیستیم. علت آن هم این است که کالابرگ به این معناست که دولت باید خود تامین‌کننده و توزیع‌کننده بوده و کالا را به اقصی نقاط کشور برساند.

به گزارش ایرنا، او می‌افزاید: در دوران جنگ ستاد بسیج اقتصادی، کارگروه‌ها و مراکز تهیه و توزیع و تشکیلات وسیعی وجود داشت که کالا را از هر جایی که تامین می‌کرد، به سیستم توزیع در سراسر کشور می‌رساند و بعد با کالا برگ آن را تسویه می‌کرد که در این سال‌ها این سیستم کاملا به هم خورده و ‌نظام تقریبا آزادی از نظر کالا در کشور شکل گرفته است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: کسی که می‌خواهد موضوع کالابرگ را مطرح کند، باید ساز و کار دولتی آن را ایجاد کند و ایجاد آن ساز و کار به معنای هزینه سنگین و نیروی انسانی بسیار زیاد و یک شبکه توزیع مناسب است.

او تصریح می‌کند: به اعتقاد ما الان، شرایط ما هنوز در حدی است که می‌توانیم کالاهای مورد نیاز مردم را به وفور تامین کنیم و شرایط ما شرایط سختی نیست و هنوز اینقدر با محدودیت کالا روبرو نشدیم و انشاءالله هم نخواهیم شد که بخواهیم به سمت کالابرگ برویم. [۱]

*شوربختانه بایستی بیان کرد که آقای جهانگیری بعنوان یک مقام بلندپایه دولتی ظاهرا نمی‌داند هدف از این طرح حمایت از قدرت خرید مردم است نه تأمین کالا به دلیل توهّم کمبود کالا!

کما اینکه رئیس مجلس یازدهم نیز پیش از این طی سخنانی درباره طرح مجلس برای کالابرگ و تأمین دور از تنش مایحتاج اساسی مردم گفته است: معنای بررسی این طرح کمبود کالا در جامعه نیست بلکه مشکل، عدالت و دسترسی جامعه به کالاهای اساسی با وجود تخصیص ارز ترجیحی به آن است. [۲]

اظهارات عجیب جهانگیری مبنی بر اینکه "کسی که می‌خواهد موضوع کالابرگ را مطرح کند، باید ساز و کار دولتی آن را ایجاد کند"! نیز مقوله‌ایست که مردم و مخاطبان بایستی در مقابل آن قضاوت کنند. خاصّه اینکه آقای جهانگیری حقوق ماهیانه می‌گیرد که اجرائیات کشور را به پیش ببرد نه اینکه در مقابل مصوبات عقلانی مجلس بگوید نمی‌شود و نمی‌توانیم.

جهانگیری سال گذشته نیز در اظهاراتی پیرامون پیشنهاد عقلانی "نظارت بر قیمت‌ها" تأکید کرده بود که دولت توان چندانی برای نظارت بر قیمت‌ها ندارد!

متأسفانه نگاه غلط دولت اعتدال به مقوله اقتصاد سبب گرانی و مشکلاتی برای مردم شده است.

در همین راستا و پس از محرز شدن ایرادات نگاه دولت؛ پیشنهاداتی از سوی چهره‌های دلسوز به دولت ارائه شد تا کشور از تنش‌های اقتصادی دور بماند. از جمله این پیشنهادات نیز طرح کالابرگ بود تا کالاهای سبد معیشتی مردم از تنش‌های قیمتی و آتش دامنگیر بازار بدون نظارت! دور بماند.

این پیشنهاد طی ۲ سال گذشته و حتی قبل از انتخابات مجلس یازدهم نیز از سوی افرادی از جمله دکتر احمد توکلی به دولت داده شد اما علت عناد ستاد دولت با این پیشنهاد مصلحانه همچنان بر ما مکشوف نیست.

پر واضح آنکه وظیفه و شأن حکومتی دولت؛ نظارت بر توزیع اجناس اساسی با قیمت‌های عادلانه است و دولتی که به هر دلیلی اهل نظارت بر بازار نیست حتما بایستی با راهبرد کالابرگ نسبت به این کار اهتمام داشته باشد تا معیشت مردم و قشرهای کم‌درآمد آسیب نبیند.

بدیهیست که عدم اجرای راهکارهایی با عقلانیت بدیهی؛ آنهم در زمانی که ایرادات نگاه غلط دولت اعتدال به مقوله اقتصاد آشکار شده است؛ انگاره‌هایی را مبنی بر وجود تعمّد ایجاد می‌کند. ویژه آنکه شاهد هستیم آقایان ستاد دولت در مقابل تئوری‌پردازان اغتشاش میلیونی علیه نظام اسلامی زانوی ادب بر زمین می‌زنند [۳] و شنوای حرف‌هایی مثل باقی بودن حکایت آبان ۹۸ نیز هستند!

***

شکست کرونا از تئوری "اقتصاد مقاومتی"

تودهنی کرونا به محمود سریع‌القلم؛ تئوریسین وابستگی حرفش را پس گرفت

محمود سریع‌القلم، از رجال اصلاح‌طلب و فردی که گفته می‌شود سمت مشاورت رئیس‌جمهور روحانی را بر عهده داشته است، به تازگی طی یادداشتی پیرامون تأثیرات کووید ۱۹ در جهان نوشته است: ظهور ناگهانی کووید-۱۹ با مرگ و میر بسیار بالا در برزیل، شیلی و مکزیک عواقب جدی برای مصرف و تولید کالاهای کشاورزی و حتی امنیت غذایی در نیمۀ دوم ۲۰۲۰ و احتمالا تا بخش‌هایی از سال ۲۰۲۱ می‌تواند داشته باشد.

او در بخش دیگری از این یادداشت می‌نویسد: اهمیت مسائل تجاری، مالی و اقتصادی در جهان در حدی بود که از دسامبر ۲۰۱۹، دولت‌های بزرگ تلاش کردند تا از اهمیت پاندمی کرونا بکاهند و آن را قابل کنترل بدانند. آمریکا و چین در حدی به بازارهای یکدیگر وابسته بودند و هستند که تمایلی به علنی کردن نگرانی های ناشی از ویروس جدید وجود نداشت. وابستگی فقط در کالاهای مصرفی نیست بلکه به عنوان مثال ۱۵۶ داروی مهم که به مرگ و زندگی انسان ها مربوط می شود از چین و هند به آمریکا صادر می شود... نگرانی از اختلالِ (Disruptions) درآنچه همه بدان عادت کرده، برنامه ریزی کرده و وابسته شده بودند شاید به لحاظ روانی باعث شد تا با تاخیر به کویید-۱۹ و پی‌آمدهای گسترده آن واکنش نشان دهند.

به گزارش جماران در بخشی دیگر از یادداشت سریع‌القلم همچنین می‌خوانیم: تولید در جنوب، تابع مصرف در کشورهای غربی و شرق آسیا است. به عنوان مثال، زنجیره های تولید در کشوری مانند بنگلادش، که نقش مهمی در صنعت پوشاک دارد، تابع مصرف در اروپا و آمریکای شمالی است. با ظهور ۴۲ میلیون نفر بیکار در آمریکا و کاهش قابل توجه مصرف در اروپا، بسیاری از این کارگاه های تولیدی تعطیل می شوند و تابع بازگشت بازارهای غربی در سال ۲۰۲۱ خواهند بود. به دلیل پس انداز اندک و وجود اقشار فقیر در این نوع کشورهای آسیایی، آفریقایی و آمریکای لاتین، می توان پیش بینی کرد که سطح فقر و بی ثباتی اجتماعی-اقتصادی در جنوب حداقل طی سال ۲۰۲۰ شدت یابد. [۴]

*شاید هیچ چیز دیگری مثل کروناویروس نمی‌توانست محمود سریع‌القلم که از وی با عنوان تئوریسین دولت اعتدال نیز نام برده می‌شود را مجبور کند تا از مقولاتی مثل "امنیت غذایی"، نگرانی قدرت‌هایی مثل آمریکا و چین از وابستگی در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و بیکار شدن مردم در یک کشور به دلیل کاهش مصرف در کشور دیگر حرف بزند...

و مردم باید بدانند که همین فرد در ایام دولت اول آقای روحانی و در روزگاری که آقایان خودشان را در ماه عسل برجام و جهانی‌سازی و غیره فرض می‌کردند؛ در نقش تئوریسین وابستگی نیز حضور یافت و تأکید کرد که "خودکفایی" خوب نیست!

او طی اظهاراتی در سال ۹۴ و در تقبیح خودکفایی گفته بود: "ما (ایران) دوست داریم در بولیوی و آفریقا نفوذ داشته باشیم، خاورمیانه هم که اولویت اول ماست! دوست داریم در کشاورزی اول باشیم؛ درحالی‌که تولید یک کیلو گندم در دنیا یک دلار تمام می‌شود و در ایران پنج دلار. متخصصان کشاورزی می‌گویند تولید گندم در ایران به‌صرفه نیست. بهتر است ما در جای دیگری تولید ثروت کنیم و ارزش افزوده به دست بیاوریم و گندم بخریم، همان‌گونه که کره‌جنوبی این کار را می‌کند. کره در آفریقا زمین اجاره کرده و غله می‌کارد. تمام نیازهای کشاورزی‌اش را از آنجا رفع می‌کند و بقیه‌اش را هم در دنیا می‌فروشد. ما می‌خواهیم در هر مورد قابل‌تصوری اول باشیم. نمی‌توانیم. آمریکا هم نمی‌تواند. "

سریع‌القلم کسی بود که در سال ۹۳ هم اظهار می‌کرد:‌ بنده بارها تاکید کرده‌ام که خودکفایی معنایی ندارد، هیچ کشوری خودکفا نیست! [۵]

برای ما و مردم جالب است اکنون که ویروس کرونا توانسته مضارّ وابستگی حیاتی را به رخ جهانیان بکشد و درستی تئوری "اقتصاد مقاومتی" خاصّه در بخش "خودکفا شدن" را به اثبات برساند؛ آیا امثال سریع‌القلم حاضر به عذرخواهی در قبال سخنان سابق خود هستند!؟

آیا آنها حاضرند به مردم بگویند که اگر حرف‌هایشان در مذمت خودکفایی اجرا شده بود؛ امروز حاکمیت ایران نه تنها مثل آمریکا و اروپا مجبور به ماسک دزدی بود بلکه مردم ایران بسا که نان خوردن هم نداشتند و حیات و مماتشان وابسته به اعانه و نان استعماری بخور و نمیر کشورهای خارجی بود.

نداشتن داروهای حیاتی، افلیج شدن صنایع داخلی و توسری خوردن از اجنبی هم که بخش دیگر این رمان غم‌انگیز خیالی بود...

بدیهیست که اگر این قبیل روشنفکران و به زعم خودشان تئوریسین‌های توسعه! حاضر به عذرخواهی نباشند و واقعیت‌های پیش‌گفته را به مردم نگویند؛ بساط فریب خوردن مردم و گرم ماندن تنور انتلکتوئل‌های بی‌قاعده جمع نخواهد شد و اصطلاحا آش همان آش خواهد بود و کاسه همان کاسه!

در این روزهای بحرانی جهانی کرونا؛ اهمیت نگاه راهبردی رهبر معظم انقلاب در تأکید بر خودکفایی، تولید علم و جهش تولید بیش از پیش مشخص می‌شود. نگاهی که توانست حتی در طوفان کرونا هم مردم ایران را از تنش‌هایی مثل بحران بیکاری، ناامنی غذایی و ناامنی دارویی در امان بدارد.

***

"مجلس جا پای دولت احمدی نژاد گذاشته"

موضع‌گیری شورای ناکارآمدان علیه مجلس یازدهم!

ابراهیم امینی، ‌ عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و نایب رییس شورای شهر تهران اخیراً طی اظهاراتی در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا پیرامون مجلس یازدهم گفته است: این مجلس در شعار دادن و عمل نکردن پا جای پای دولت احمدی نژاد گذاشته است. برخورد دوگانه نمایندگان در هفته‌های اخیر تردیدها را به خط فکری این نمایندگان افزایش داده است. آیا عمل نمایندگان مجلس واقعا آن گونه که مدعی‌اند با شعارهای خودشان مطابقت دارد؟

او همچنین اظهار می‌کند:‌ این سیکلی است که در کشور ما طی می‌شود. مردم با عشق و علاقه رای می‌دهند اما منتخبان امکان تحقق برنامه‌های خود را ندارند...این امر موجب بی انگیزگی شهروندان و قهر با صندوق‌های رأی می‌شود و در نتیجه جریانی که از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار نیست با آرای حداقلی موفق به کسب قدرت می‌شود. [۶]

*اگر آقای امینی به جای نفی مجلس یازدهم و اکثریت اصولگرای آن به اثبات خود و دوستان اصلاح‌طلبش در شورای شهر پنجم می‌پرداخت و از کارنامه این شورا حرف می‌زد؛ آنگاه بهتر مشخص می‌شد که چه کسی حتی تندتر از احمدی‌نژاد پا جای پای احمدی‌نژاد گذاشته است!؟

"خدمت نکردن و سیاست‌بازی" دو خصلت سال‌های آخر صدارت احمدی‌نژاد بود که البته گویا اصلاح‌طلبان شورای شهر نیز این رفتارها را خوب بلدند!

وگرنه این سطح از خدمت نکردن، سیاست‌بازی و نفرت پراکنی علیه دیگران در یک دوره از شورای شهر نمی‌تواند اتفاقی باشد...

جالب توجه است که عملکرد شورای شهر تهران به حدی از بیقاعدگی و بی‌عملی رسیده که حتی احمد حکیمی‌پور، از فعالان اصلاح‌طلب و عضو سابق شورای شهر تهران نیز زمانی گفته بود: بعضی اعضای شورا برای تلگرام بیشتر از تهران کار می‌کنند! [۷]

شرکت فعال برخی اعضای شورای شهر در فرایند تحریم انتخابات مجلس یازدهم، محکوم شدن به حبس و شلاق به دلیل دروغ‌پراکنی علیه شهردار سابق تهران، تشویق مردم به اعتراض خیابانی، ارائه شهردار دوچرخه‌سوار به جای شهردار جهادی به مردم و تأکید بر هموار شدن مسیر برای اعتراض علیه مقامات بالای نظام نیز بخش دیگری از کارنامه اعضای شورای شهر پنجم است.

در این فضا البته مقایسه کارنامه این شورا با مجلس یازدهم و اکثریت اصولگرای آن که در همین ابتدای کار دو طرح مردم محور "اخذ مالیات از خانه‌های خالی" و "کالابرگ تأمین کالاهای اساسی برای مردم" را در دستور کار خود قرار داده است؛ اصلا کار سختی نیست...[۸]

در بحث اشاره امینی به انتخابات مجلس یازدهم و کاهش مشارکت در آن؛ البته اگر با عوامل تحریم انتخابات و مفتیان این رفتار شریرانه در اردوگاه اصلاحات که منجر به کاهش مشارکت شد، برخورد لازم صورت گرفته بود؛ امروز شاهد زبان‌گشایی عامل این رفتار علیه منتخبان قانونی ملت نبودیم.

***

1_ www.irna.ir/news/83897491/

2_ mshrgh.ir/1097947

3_ mshrgh.ir/836280

4_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1461831

5_ https://www.farsnews.ir/news/13940330000426

6_ www.irna.ir/news/83899653/

7_ mshrgh.ir/849901

8_ mshrgh.ir/1103355

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 15
 • حسین IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  54 4
  آقای معاون اول لطفا دهنتونو ببندید
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   33 0
   سلطان هلدینگ های ایران مدیران هلدینگ ها را چه کسی انتصاب وچه کسانی هستند علی برکت الله
  • IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   47 1
   من یه مایع دستشویی تولید داخل سه هفته پیش بیشتر، گرفتم 40 تومن امروز همون رفتم بگیرم شده بود 48 هزار و سیصد! اینو باید به کی بگیم؟ خدا بیخ و بن اصلاحات رو خاکستر کنه که ملت رو به روز سیاه نشوندن. وطن فروش های پست. بی عرضه تر و خائ تر از شماها ندیدم.
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   24 0
   لیبرال های غربگدا اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
  • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   2 0
   دیشب رفتم برای پسره ۲۰۶ تیپ دو گرفتم فروشنده می گفت تو بازار افتاده ۲۰۶ تیپ پنج را تا ۳۵۰ می خواهند بالا ببرند همونجا گفتم لعنت بر مدیر بی عرضه ای که کار بلد نیست و فقط با پر کردن صندلی داره پول حروم می بره خونش و اقا زاده هاش را با خون مردم پروار می کنه و به خون شهدا و امام و انقلاب خیانت می کنه
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  39 1
  عجب! دولت روحانی که خودش روی دولت احمدی نژاد و حتی بی کفایترین شاهان چون ناصرالدین شاه و فتحلی شاه قاجار را هم سفید کرد، چقدر پررو هستند این اصلاح طلبان خدایا!!!
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  6 23
  منتظر دولت انقلابی شماهم هستیم
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   36 4
   همین الان هم مدیریت انقلابی تو قطع وابستگی و تکیه به داخل تو نیروهای نظامی وجود داره و عیارشون تو دنیا زبانزد هست. امروز حجت بر همه ی آدم های عاقل تمام شده.
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   15 0
   این همه کار شکنی بخاطر همین هست تا دولت انقلابی شکل نگیره تا بلکه رسواتر نشید
  • SE ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   23 0
   جوری میگی منتظر هستی که آدم فکر میکنه ایرانی نیستی مثلا سرباز ترامپ یا نتانیاهو هستی؟ اخه ادم اگر به وطنش علاقه و عشق بورزد اینجوری تابلو مبارزه طلب نمیکنه و رجز نمی خونه!
  • SE ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   19 0
   با زمین سوخته ای که ببار آورده اید و تحویل میدهید باید محاکمه و مجازات شوید
  • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   0 0
   شاید عمرت قد نداد
 • سید IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  27 1
  آرزوی اصلاح طلبان تهوع آور برای سیطره مجدد بر همه ارکان تصمیم گیری کشور با خودشان به گور سپرده خواهد شد!
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  23 1
  داستان ارز 4200 چی شد؟ این حجم از بیت المال رو به باد دادن و امروز مردم رو در سختی نگه داشتن. جواب بده جناب معاون! اصلاحات باید نسبت خودش با ایران و منافع ملی رو مشخص کنه، مدارا تا کی؟!
  • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   12 0
   توزیع ارز 4200 تومانی نشانه کم سوادی جهانگیری بود.
 • RO ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  14 3
  احمدی نژاد اول عمل می کرد بعد کارنامه ارائه می داد که آن موقع می گفتند خوب کشور باید پیشرفت کند این حق مردم است الان که زمان گذشته و فکر می کنید غبار فراموشی بر روی ذهن ها نشسته بگذار غیر مستقیم جهت باور کردن مردم بگوییم هیچ کاری نکرد ،شرمنان باد ازاین همه دروغ
  • IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   6 0
   آفرین. زمان کرباسچی میگفتن : کرباسچی اگر دزدی کرد بجاش کلی کار کرد. زمان نجفی میگفتن : نجفی اگر کار نکرد بجاش دزدی هم نکرد. این بی منطقا زمانی که به قالیباف و احمدی میرسن زایش میکنن.توف به این منطق کثیف و دوگانه لیبرال ها.
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  17 1
  مشکل از ذات خصوصی سازی است و نه شکل خصوصی سازی. گوشت خوک حرام است و بد بودنش به خاطر اینکه خوشمزه درست نشده نیست. برای مثال فرض کنید واقعا خصوصی سازی درست رخ بدهد - مطابق آرزوی شما- و مدیران واقعا کاری و مغزهایی در حد بیل گیتس و استیو جابز هم کنترل این شرکتها را به عهده بگیرند و نفروشند که بروند خارج و یا خصولتی کنند و... اما بعد چه می شود؟ آیا مدیر خصوصی اقدام به مدرنیزاسیون شرکت و اتوامسیون و افزایش بهره وری نخواهد کرد؟ قطعا اینکار را خواهد خواهد کرد و قطعا نسبت به اخراج و تعدیل نیروی انسانی اقدام می کند و تا بتواند از ربات به جای انسان در کارخانه استفاده می کند تا سود خود را حداکثر کند و کیفیت کالا را هم افزایش دهد. اما آن وقت فکر کرده اید با این خیل جمعیتی که بیکار می شوند چه می خواهید بکنید؟ وقتی تعدادی کارخانه با پرسنل اندک و رباتهای زیاد توانستند نیاز بازار را تامین کنند دیگر چه این کارگران بیچاره بیکار شده کجا باید بروند؟ جز همان لشکر بیکاران که مستعد همه نوع شورش و بحران هستند؟ در کشوری مانند ایران با این رقم بیکاری بالا اصلا حرف زدن از خصوصی سازی یک حرام عقلی و شرعی است. حال کارگر بدبخت یا باید بیکار بشود و یا با دستمزدی بسیار پایین کار کند به گونه ای استفاده از او برای سرمایه دار و کارخانه دار ارزانتر از استفاده ربات تمام شود. و این است معنای حقیقی بردگی مدرن و استثمار انسانها. اینکه کارگر چینی بدبخت باید با دستمزد بسیار اندک کار کند و حتی در همان محل کارخانه بخوابد تا مبادا کارخانه دار تصمیم بگیرد به جای او از ربات استفاده کند. این است راز محصولات ارزان چینی و هندی. و سوال دیگر اینکه اگر قیمت کارگر کمتر از قیمت ربات نشد و در نتیجه کارگر اخراج شد و بیکار شد، این جماعت بیکار شده با کدام درآمد قرار است محصولات همان کارخانه ها و رباتها را بخرد و مصرف کند؟ نتیچه می شود این همان محصولات روی دست کارخانه دار و رباتهایش می ماند و در نتیجه رکود رخ می دهد و همان کارخانه های مدرن شده هم یکی پس از دیگری ورشکست می شوند و همان پرسنل اندکشان هم بیکار می شوند! و این است راز بحران بزرگ اقتصادی فعلی در جهان سرمایه داری. و بحران شنبه های فرانسه و وال استریت. آن وقت سرمایه داری چه راه حلی برای این بحران دارد؟ عملا هیچ.
  • BE ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   10 1
   آفرین -- سرمایه دار همیشه درامد بالا سود بالا بهروری بالا میخواد ...کاری به جامعه خدا و انسان نداره ---- چون احتیاج برده داری مدرن احتیاج به برده کمتر شده -- یواش یواش به اسامی مختلف حالا باید کمشون کنه!! یکیش اسمش کوروناست !!
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  19 2
  اقای امینی واقعاادم میتوانداینقدراحمق باشدکه ازمجلسی که تازه شروع بکارکردن انتظارات انچنانی داشته باشه
 • رضوی نژاد - یاسوج IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  20 2
  این کند ذهن درجه 1 بی معنی بودن خودکفایی گندم را برای دوست و استاد نازنینش حجاریان می خواست تا رانت واردات گندم را نصیبش کند؟!!
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  21 0
  طیح ا لله حظکم . اقای جهانگیری خواهشمند یم یک کلمات نامبارک خودت را در باره تورم و دلار و ...مرور کن ببین در پیشگاه خداوند متعال چه جوابی خواهی داشت گردنت را پل عبور دیگران کردی البته خودت هم به نوایی رسیدی ولی ایا قیامتی نیست ایا نشتی مقایسه که امیر مومنان (ع) در باره حکومت و حکومت داری چه میخواست و صدها سوال دیگر ؟؟؟؟مطمئمن باش مرگ بسیار نزدیک تر از آن است که فکرش را هم نمی کنی
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  19 2
  اقای سریع القلم بشکند ان قلمی که برای غیر خدا بنویسد ببین چقدر برای خدا نوشتی اگر برای خدا نوشتی خوش بحالت اگر برای غیر خدا نوشتی وای بحالت و قلمت با دستت بشکند .
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  15 0
  اینا اهل خدمت به مردم نیستند اومدن دو روز تو پست و تصویر تلویزیون باشند درآمدی کسب کنند و همیشه با حکومت مخالفت کنند سهم خواهی کنند و نونی برای خودشون و وابسته کردن ایران به غرب درست کنند بعدش هیچی
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  12 1
  در کشورهای پیشرفته دنیا که مردم رضایت زیادی از حکومت دارند یک نفر حرف اول و آخر را در اقتصاد و سیاست میزند و همه تصمیمات با اوست . اردوغان در ترکیه و پوتین در روسیه و حتی پادشاهان و شیوخ خلیج فارس نمونه بارز این جریان هستند اما در کشور ما متاسفانه همه مسئولان یک دیگر را متهم میکنند و سیستم به گونه ای است که همه میتوانند فرافکنی کنند و بگویند: من بی تقصیرم.
  • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   7 1
   اصلا هدف هم همینه . تازه کجاشو دیدی
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  20 2
  متاسفانه از اول انقلاب تا امروز دولتها در دست آدمهایی بوده که با ولایت زاویه داشته اند از بازرگان و بنی صدر و میرحسین و هاشمی گرفته تا خاتمی و احمدی نژاد و روحانی. یعنی توی این چهل و دو سال فقط خون به دل امام و رهبری و ملت ایران شده و روز به روز وضعمان بدتر شده که بهتر نشده
 • علی IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  20 0
  آقای رییسی باید روحانی وجهان گیری ونوبخت و تیم اقتصادی آنها را به جرم خیانت به وطن، گرانی، بی ارزش کردن پول ملی و..... محاکمه ومحازات کند. جنایتی که اینان کردند ازهرنوع جنگی ویرانگرتر است. واقعا این افراد نفرت انگیزند، نفرت انگیز. خیانت ازاین بالاتر که دلار3000 تومانی را26000، پراید 6ملیونی نزدیک 100ملیون،بنزین را3000 تومان و.....
 • سرباز IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  3 16
  خب بابا بنده خدا تا حدودی درست میگه خودکفایی صدرصد که اصلا امکان نداره ولی میشه با ایجاد روابط تجاری دو سویه باکشورهای دیگه اون دسته از کالاهایی که نمیشه در کشور تولید کرد رو به دست آورد یعنی تو چیزی که اون میخواد رو بهش میدی و اون چیزی که تو میخوای و چون دو طرف به هم نیاز دارن روابط مستحکم میمونه البته حکومت باید با مساعد کردن فضا عرصه رو برای تولید هموار کنه و از تمام ظرفیت ها استفاده کنه
 • املشی الاصل گیلانی تبار IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  15 0
  دراین روزگار کرونایی و گرانی و بالارفتنهای مرتب دلار و بدبختی اداره برق شهرستان املش هم دست بکار شد تا برق مشترکانی که بدهکاری دارند را قطع کند. شرکت مخابرات نیز قبلا در همین ایام و برهه حساس اقدام به قطع تلفن مشترکان بدهکار نموده بود. واقعا که .ما چه مردمان نجیبی هستیم.
 • علی علیمحمدی IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  17 0
  ای کاش شخصی که کاری از دستش بر نمی آید مرد ومردانه اون پست را رها میکرد مردم را به دردسر نمی انداخت
  • IR ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
   3 0
   اگه صاحب منصب مردونگی بدنه چیه!
 • خشم ملت IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  17 0
  اعمالی ک نباید دولت در ایام کرونا بکند. یکی از ان اعمال فرستادن «قطع کن» درب منزل مشترکان اب برق گاز است. خشم ملت را باید جدی گرفت
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   8 0
   پس چجوری مردم رو بیان تو خیابون؟ باد هر جور می شه کلافه شون کرد
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  14 0
  اقای جهانگیری میدونست دلار4200اعلام نمیکردبدون کنترل توجونه قاضی گردو زیاده
 • اکبر کریمی IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  14 0
  لطفاً زر مفت نزن
 • مسعود IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  13 0
  همه چیز گران پیدا میشه و انبار میکنند برنج هندی با ارز دولتی شده ۲۲۰هزار ان موقع اقای جهانگیری بیاد با قیمت پاینتر عرضه کنه .بهترین راه همون کوپن هست اگر مسولین نظارت داشتن به کوپن احتیاج نداشتیم و همه از بی عرضگی دولت هست
 • IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  14 0
  بله اقای جهانگیر برای شما که جهانی را به املاک خود اضافه کرده اید شرایط سخت نیست و نیاز به کالابرگ نیست اصلا تو چه میفهمی حقوق دو میلیونی در این گرانی یعنی چه ؟ و ما ادراک؟!!!!
 • مجید IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  6 6
  سلام، چپ و راست چه تلاشی می‌کنند برای تخریب احمدی نژاد
  • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   10 1
   اون نامه ی فدایت شوم احمدی نژاد به بن سلمان خودش گویای خیلی چیزهاست. خیلی سنگ این ... رو به سینه نزنین!
  • IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
   4 1
   قبول کن خود احمدی نژاد اون احمدی نژاد قبلی رو نمیشناسه
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  6 0
  مرگ بر افساد طلبان.
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  6 0
  جهانگیری توانمند در عرضه ارز ۴۲۰۰ به دلالان . و توانمند در مدیریت و گرانی کالا و مسکن و هر نوع گرانی . متبحر در فقط مصاحبه و دروغ گویی و تحریف واقعیت . و هزار توانمندی دیگر . حیف که قوه قضاییه باید پیش از همه رانت خواران ارزی باید از ایشان باز خواست می کرد که عامل اصلی بدبختی های اخیر مردم است .
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  5 0
  هردو هم معاون اول گرانی هم روحانی.! اینا احیانا نمی‌دانند آخرت جوابگویی به خدا وپل صراطی که از متن جهنم می‌گذرد یقینی وهست. وهرکاری دلشون خواست می‌کنند. تا حالا توجه کردند که خدا بالای سرشان هر چی میگند یا می‌نویسند حتی فکر می‌کنند همه را می‌داند.!
 • کسری IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  5 0
  من نمی دونم این اسهالیون چقدر وقیحن که هنوز هم برای توجیه کردن خودشون دولت احمدی نژاد رو مسخره می کنن . خب آخه مرده شور برده ها، شما که ششصد برابر بدتر بودید که. یه موی گندیده ی احمدی نژاد می ارزه به صد تای شما اسهالیون وطن فروش
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  6 0
  اسلاحتلب بی شرف برو گمشو از کشور ما
 • US ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  4 0
  جناب سريع القلم كرنا دوچيز مهم را افشاكرد اول معلوم شد عالمان علوم طبيعه وماوراءطبيعه جهت مقابله با كرنا دستشان خالى است وچيزى درچنته ندارند دوم معلوم شد نظام حاكم بركشورهاى غربى مثل عصاى توخالى وپوسيده است وافراد عصا دركف درحال فروافتادن مى باشند درمورد چين هم مشخص است كه اين كشور از بابت دسترسى به بازار مواد خام وانرژى وبازار مصرف كالاهاى خود درفاصله دورى قراردارد ياد گيرى زبان مردم چين براى ديگران وزبان ديگران براى مردم چين سختر است با اين نكات منفى چين چگونه توانسته است به امريكا پهلو بزند واگرزودتر از امريكا واكسن كرنا را بسازد برسرنوشت سياسى كشورهاى غربى ازجمله غرب پرستان وطنى چه تأثير خواهد گذاشت دنيا را بدون عينك رنگى بايد ديد
 • شاهرخ IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 0
  چرا پیامهای مرا چاپ نمیکنید چرا گزینشی عمل نیکنید
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
  2 0
  ما از سال های قبل از بیسواد بودن و بی خاصیت بودن جهانگیری و روحانی و کلا اصلاح طلبان اطلاع داشتیم و این شد که هیچ وقت به روحانی رای ندادیم و به اصلاح طلبان هم رای ندادیم چون از سالها قبل این جانوران رو می‌شناختیم ولی صد حیف به اطرافیان گفتیم ولی حرفمان رو گوش نکردند و به جانورانی رای دادند که هیچ خاصیتی نداشتند ، جز غارت کردن و بیت‌المال پارو کردن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس