ویژه های مشرق 21 اردیبهشت

پس از اقدام جنایتکارانه دولت آمریکا در ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، اصلاح طلبان بارها مدعی شدند که این اتفاق نباید مانع مذاکره با آمریکا شود!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

 ** محمود صادقی: اصلاح طلبان خواهان اجرای اصولی جمهوری اسلامی هستند

«محمود صادقی» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس و کاندیدای ردصلاحیت شده مجلس یازدهم در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:«اپوزیسیونِ برانداز اساسا وجود پدیده‌ای به عنوان "اصلاحات" را با "براندازی" در تضاد و تنافر می‌بیند و به‌نحوی ما را سدِ راه خودشان می‌داند...اصلاح‌طلبان موضع اپوزیسیون درون‌نظامی دارند و به نوعی اپوزیسیون قانونی هستند و می‌خواهند در چارچوب نظام قانونی مستقر، با عملکرد اصلاح‌طلبانه و انتقادی، وضع موجود را به وضع مطلوب نزدیک کنند. از این منظر، طبیعی است که آنها ما را رقیب خود و سد راه خود بدانند، بنابراین با ما مخالفت می‌کنند».

صادقی در ادامه گفت:«اصلاح‌طلبان خواهان اجرای درست و اصولی جمهوری اسلامی هستند...اصلاح‌طلبان، جمهوریت و اسلامیت را توامان می‌خواهند».

فتنه ۸۸ عیار ادعاهای اصلاح طلبان درباره جمهوریت و اسلامیت را آشکار کرد. در آن مقطع اعضای اصلی جریان فتنه که همگی از فعالین مطرح اصلاح طلب بودند با دروغ تقلب، علیه جمهوریت شورش کرده و ماهها کشور را درگیر آشوب و اغتشاش کردند.

در ادامه سران و اعضای اصلی جریان فتنه، با شورش علیه اسلامیت، شعار «جمهوری ایرانی» سر دادند.

اقدامات جریان فتنه در سال ۸۸ به حدی دشمن را به وجد آورد که سران رژییم صهیونیستی صراحتا جریان فتنه را «سرمایه های اسرائیل در ایران» خواندند.

«مصطفی تاجزاده» از فعالین اصلاح طلب و از محکومین فتنه ۸۸ چندی پیش صراحتا گفته بود:« تفاوت ما با براندازان عمدتاً در راه‌حلی است که ارائه می‌کنیم آنان یا به انقلاب باور دارند یا به سرنگونی با کمک قدرت‌های خارجی به طور مشخص امریکا. ما با هر دو راه مخالف هستیم به دلیل اینکه هزینه چنین اقداماتی به مراتب بیشتر از مزایا و فواید آنها می‌بینیم و معتقدیم که اصلاحات اگر چه کند و زمانبر اما با اطمینان بیشتر و هزینه کمتر و با حفظ نظم و ثبات می‌تواند ما را به اهداف مشترک نزدیک کند».

«عیسی سحرخیز» مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد دولت اصلاحات نیز در اظهارنظری مشابه گفته بود:«بسیاری از اصلاح‌طلبان برخلاف اول انقلاب دیگر علاقه‌ای به [امام] خمینی ندارند».

** حیف شد ترور سردار سلیمانی مانع مذاکره شد

«فریدون مجلسی» دیپلمات سابق و از حامیان برجام در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: «در فضا و بستر واقعی کنونی هیچ‌گونه روزنه‌ای برای برقراری تماس و مذاکره میان دو طرف(ایران و آمریکا)، حداقل در دوره دونالد ترامپ وجود ندارد».

مجلسی در ادامه نوشت:«خروج دونالد ترامپ از برجام در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، آغاز سیاست کاهش تعهدات برجامی ایران در ۱۸ آبان ۱۳۹۸، ترور سردار سلیمانی در ۱۳ دی‌ماه سال گذشته و از آن مهم‌تر اعمال تحریم‌های ظالمانه، یکجانبه و تقریباً بی‌سابقه ایالات متحده آمریکا و پیگیری سیاست فشار حداکثری در طول دو سال گذشته ضد ایران، تنش تهران و واشنگتن را به نقطه‌ای رسانده است که حداقل گشایش در این روابط در یک پروسه کوتاه‌مدت و میان‌مدت قابل تصور نیست. حتی اگر جو بایدن هم روی کار بیاید قطعاً دولت‌های دو کشور برای آماده‌سازی بستر گفت‌وگوها باید شرایط سیاسی و دیپلماتیک متناسبی را شکل دهند که خود این مساله مستلزم اقدامات زمان‌بری است».

این دیپلمات سابق در ادامه نوشت: « این در حالی است که اگر در صورت پیروزی جو بایدن ما در سال ۱۴۰۰ شاهد پیروزی یک شخصیت رادیکال در ایران نباشیم؛ چون در این صورت باز هم وضعیت دو کشور همانند دوران دونالد ترامپ پی گرفته خواهد شد. خصوصاً اینکه اکنون برخی از گمانه‌زنی‌ها این ظن را تقویت کرده است که با روی کار آمدن مجلس یازدهم احتمال بسترسازی برای حضور یک نیروی رادیکال و حتی نظامی به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران در سال ۱۴۰۰ تقویت شده است».

این فعال اصلاح‌طلب در یادداشت مذکور با اشاره به ترور سردار سلیمانی، حسرت خورده است که چنین اتفاقی، روزنه های برقراری تماس و مذاکره میان ایران و آمریکا را مسدود کرده است!

در روزهای گذشته «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در اظهارنظری گستاخانه اعلام کرد که ترور سردار سلیمانی براساس ماده ۲ قانون اساسی آمریکا مجاز بوده است. این یعنی تروریسم در قانون اساسی آمریکا گنجانده شده است. این اظهارنظر، بیش از پیش ثابت کرد که دولت آمریکا- فارغ از آنکه یک دموکرات در کاخ سفید باشد یا یک جمهوری خواه- دولتی تروریست و جنایتکار است و در حقیقت دولت آمریکا، مصداق اتّم تروریسم دولتی است.

این اظهارنظر ترامپ، بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب را درباره ماهیت اصلی دولت آمریکا و شرکای اروپایی اش به یاد آورد و آن اینکه، «تروریست های فرودگاه بغداد همان جنتلمن های پشت میز مذاکره هستند».

ذات دولت آمریکا و تروئیکای اروپایی(انگلیس،فرانسه،آلمان) بر پایه زورگویی، تروریسم و غارتگری است. جنایات این دولت ها در فلسطین، یمن،سوریه، عراق، افغانستان، لبنان، پاکستان، کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین، شرق آسیا و دیگر کشورها مصداق بارز تروریسم، غارتگری و وحشی گری است.

ترور دانشمندان هسته ای ایران، آغاز جنگ تحمیلی و تصویب شدیدترین تحریم های ضدایرانی همگی در دوره روی کاربودن دموکرات ها رخ داده است اما اصلاح طلبان همچنان در آرزوی روی کارآمدن دموکرات ها در دولت بعدی آمریکا هستند!

لازم به ذکر است که پس از اقدام جنایتکارانه دولت آمریکا در ترور سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، اصلاح طلبان بارها مدعی شدند که این اتفاق نباید مانع مذاکره با آمریکا شود!

** اعتراض روزنامه اصلاح طلب: چرا نجفی همچنان در زندان است؟!

روزنامه شرق در گزارشی با عنوان «اشد مجازات برای محمدعلی نجفی» نوشت:«قضات دادگاه کیفری بعد از سومین دور محاکمه محمدعلی نجفی، او را به اتفاق آرا به اشد مجازات محکوم کردند...در این جلسه اتهام قتل عمدی بر اساس بند ب ماده ۶۱۲ به نجفی تفهیم شد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:«نجفی ۷ خرداد سال گذشته به اتهام قتل همسر دومش، میترا استاد، بازداشت شد و از آن زمان با وجود اینکه رضایت اولیای‌دم را جلب کرده و قرار وثیقه صادر شده است، همچنان در زندان به‌سر می‌برد».

روزنامه شرق گلایه کرده است که چرا علیرغم رضایت اولیای دم، نجفی همچنان در زندان است؟! این روزنامه اصلاح طلب به هیچ عنوان به «جنبه عمومی جرم» نجفی توجه نکرده است. یک سیاستمدار اصلاح طلب، همسر دومش را که ۳۰ سال از وی جوانتر بود با سلاح غیرمجاز به قتل رسانده است. اما طیف اصلاح طلب از زمان وقوع قتل تاکنون به دفعات از «قاتلِ یک زن» دفاع کرده و حتی وی را در حد یک قهرمان هم بالا بردند. این در حالی است که اقدام جنایتکارانه نجفی علاوه بر اینکه جان یک انسان را گرفت، بازخورد بسیار منفی در جامعه داشت.

طیف اصلاح طلب برای نجات قاتلِ یک زن، حدود ۱۰ میلیارد تومان تأمین کرد. نماینده دادستان در این خصوص گفته بود:«نجفی با پرداخت وجه المصالحه گزاف رضایت اولیا دم را اخذ کرده است و براساس آنچه شنیده ایم، با این مبلغ می توان نیمی از محکومان به قصاص در زندان رجایی شهر را که بخاطر خشم آنی مرتکب قتل شدند، آزاد کرد».

در روزهای گذشته، «علی علیزاده» تحلیلگر مسائل سیاسی مقیم لندن در صفحه توییتر خود نوشت:«اصلاح طلبان در همه انتخابات های ۲۴ سال قبل خود را مدافع حقوق زنان و اصولگرایان را زن ستیز خوانده اند. اما مهمترین روزنامه شان(روزنامه شرق) در یکسال گذشته بارها تریبون سیاستمدار مذکری شده که همسرکُشی و زن کُشی و خشونت خانگی کرده است. کاش اصلاح طلبان شرم کنند و مدتی از حقوق زنان نردبان انتخاباتی نسازند».

پس از اقدام جنایتکارانه نجفی در قتل همسر دوم خود، اصلاح طلبان با زیرپا گذاشتن همه دعاوی گذشته خود در زمینه ضدیت با خشونت، دفاع از حقوق زنان و احترام به قانون و دادگاه و پرهیز از اقدامات خودسرانه، یا با بی اخلاقی سکوت کردند و یا مدعی شدند که نجفی کار خوبی کرده که همسرش را به تشخیص خودش به قتل رسانده است!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  38 7
  اقای صادقی خداوند رحمت کند استاد ما را می فرمود طلبه ای که لباس طلبگی را در می آورد و مکلا می شود مثل ادم جنبی می ماند که پاک نمیشود . من هر وقت شما را می بینم به یاد این حرف استادم می افتم و فکر می کندم ناپاکی ذاتی پیدا کردی
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   19 1
   14:16 داداش دم شما و استادت گرم! ازین به بعد من هم هروقت عکس ایشونو ببینم حس میکنم غسل واجبه!! خخخخخ
  • سید IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   9 0
   این جماعت اصلاح طلب امثال صادقی و وکیلی و مطهری و مجلسی و بیگدلی و سریع القلم و زیباکلام و امین زاده و دهها نفر دیگر از این دست، چه ناشیانه قیافه حق به جانب و مظلومانه به خود می گیرند و خواهان اجرای اصولی جمهوری اسلامی هستند! احتمالاً به اتفاق خانم موگرینی و سفیر انگلیس هم این تقاضا را دارند!
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   11 0
   سلام خدا بر شهیدان ایران اسلامی بزرگ مرگ و لعنت خدا بر وطن فروش کثیف
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   1 0
   صادقی مظهر دروغگویی و فریبکاری اصلاح طلبان است.
  • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   1 0
   صادقی وکیل الدوله است و به مردم خدمتی نکرد و به آرای مردم خیانت کرد.
  • رضا IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   0 1
   جنابعالى و حضرت استادتون هر دو شكر خورديد ! اتفاقاً ايشون در اين هيبت مقبول ترند ! وجود اصلاح طلب ها براى نظام از هر جهت غنيمته ، حيف كه عده اى تند مزاج و شيرين عقل درك نميكنند !
  • IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
   2 0
   آقا رضا شما خودت شکر خوردی قند هم شکستی با این آقای صادقی که به همراه بقیهٔ لیدرهای اصلاحات اومدن گند بزنن به مملکت، شماها مرزهای خیانت و حماقت رو جابجا کردین!
 • ازتبارمجتباییم IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  5 32
  دهنتو ببندید ما فقط از مریدان امام حسن مجتبی هستیم و خواهان مذاکره با آمریکا .
  • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   14 11
   منافقین کودک کش و متعفن از کمپ تیرانای آلبانی که جیره خور آمریکا هستند برای مذاکرات دارند ماهیت وابستگیشان به آمریکا را نشان میدهند.
  • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   9 3
   عاقبت صلح حسن جنگ حسینی دارد.
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   6 8
   14:23 عجب، مریدان امام حسن مجتبی پاشون به کمپ آلبانی هم باز شده؟؟! قدرت خدارو ببینین!! خخخخ
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   7 6
   اصلاح طلبان ابتدا خسارات برجام نافرجام را تسویه کنند بعدا"درباره مذاکره مجدد بحث می کنیم !
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   7 4
   تنها فایده ترکمنچای برجام همین بود که به مذاکرات 12 ساله فرسایشی و بی حاصل بین ایران و غرب پایان داد.
  • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   5 0
   صلح امام مجتبی جنگ حسین به کربلا صلاح دین بود حقیقت این بود حسن فدای دین حق حسین تنش ورق ورق صلاح دین بود حقیقت این بود
  • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   9 0
   تودهنت رو ببند مرید امام حسن مجتبی هیچوقت با شیطان بزرگ مذاکره نمی‌کند.!!!
  • IR ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   0 0
   بعد از مذاکرات خسارت بار که جز گرانی و افزایش مشکلات معیشتی مردم نتیجه ای نداشت ، و مخالفت مردم با مذاکرات خسارت بار برجام را بوجود آورد، معلوم میشود که فقط منافقای جیره خور آمریکا که با مردم ایران دشمنی شان ثابت شده و 17500 نفر مردم بیگناه را کشته اند ، برای خدمت به آمریکا طرفدار مذاکرات خسارت بار هستند.
 • IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  17 2
  اصلاح طلب امروز= افساد طلب؛ غرب گدا؛ انصار طلب ؛ قدرت طلب؛ دروغگو؛ منافق؛ نون به نرخ روز خور و ......
 • DE ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  3 18
  تف به روی شرق فسادپراکن در روی زمین که مثل داعشی ها ادمکشی ، زن کشی رو مباح و اسان میکنه. امنیت جانی 40 میلیون زن ایرانی رو با خطر مواجه میکنه. همین زن ها حساب شرق رو کف دستش میگذارند تا از این غلط های زیادی نکنه. بدون در نظر گرفتن پست این اقای قاتل، قانون به جرایم عمومی ایشون رسیدگی میکنه شرق چیکارست؟ این شرق بی وجدان میخواد حتی قانون رو تبدیل به بازی سیاسی کنه.
  • IR ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   14 4
   حمایت اصلاح طلبان از نجفی قاتل مایه تاسف و شرمساری فراوان است.
  • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   3 8
   تو کمپ تیرانا به شما منافقای متعفن اجیر آمریکا دستور داده اند تا به سایت محبوب و پرطرفدار مشرق نیوز توهین کنید؟
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   3 2
   نجفی هفت تیرکش چرا اعدام نشد ؟!
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   6 16
   تف به روی منافقینی که دستشان بخون 17500 مردم بیگناه از جمله زنان و کودکان معصوم آغشته است. منافقین بجای توهین به سایت مشرق بهتر است بابت آدمکشی ها و زنده بکور کردن مردم بیگناه و دست گدایی دراز کردن پیش آمریکا و اسرائیل برای ادامه زندگی متعفنشان ، از خدا طلب مرگ کنند تا دنیا از شر وجودشان پاک شود.
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  7 3
  خون حاج قاسم عزیز تاوان افتضاح برجام است.
  • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   9 3
   آنهم برجامی که ارزشش در حد یک میخ هم نیست . چه ضررها از این ذلت نامه که بعدها آ شکار خواهد شد .
  • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
   1 0
   امیر کبیر قلابی که صدها سکه از بیت المال را برای مذاکرات خسارت بار گرفته باید سکه ها را بیت المال برگرداند. مردم از این ریخت و پاش بیت المال برای برجامی که گرانی و افزایش مشکلات معیشتی داشته ناراضی هستند.
 • DE ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  5 2
  اعتراض روزنامه اصلاح طلب: چرا نجفی همچنان در زندان است؟// خخخ پس میخواستی مانند سایر خلافکاران در حصر!! باشد. آخه گوگولی نجفی مستقیم آدم کشته ولی اون خلافکارها با تحریک مردم آدم کشتند .لذا اول سالها میمانند حصر تا مغبونها و گول خورده ها کم کم به خطا و گناه خود پی ببرند بعد سران فتنه محاکمه خواهند شد.
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  0 0
  روح ونگاه حقیقت گرایانه مبتنی برواقعیات بیرونی حادث در فضای واقعی پس ازانتخاب محور نوشتار چه درمورد مانع مذاکرات !! و اعمال اصلاطلبانه نجفی ویارانش در مباحث عالی وابتردر مقام سخن اززن وکشتن زن باتیر وقلمدان باشد که به هدف گرفتن مرجع ضمیر ذاتی برخی ادامه داده شود چراکه آنان در تعریف ازخود هم یک نظر ندارند باشد که متفرق بمانند ودرزیست جامعه آب ریختن اصلاحات نمایان هم باید تعملی جالب کرد ! انصافا این جماعت همین گونه اند که درمتن چسبناک دلبرانه وذهن آرام گر آمده است !! بعدازسالها یک قلم خاص دیدم که خوشم آمد چراکه واقعا نگاه تیزی به روح اصلاحطلبان انداخته است هرچند دوکلمه اصلاح وطلبان ترکیبشان رسانیست ودرنامگذاری دوستان خودهم تقلب کرده اند وگرنه حالا بعداز دهه ها از اصول قانون اساسی زدن کاری بازهم شلخته وابترازخودنشان داده اند ! نمیدانم چرا وقتی سیاه سفید نامیده میشود ذهن آنراپس میزند البته امیدوارم زرق وبرقهایی مثل انگشتر وکلید ورنگ و موها ولباسها وکوته کردن بسیاری ازاین طبیعیات بازگو نشود . میدانید ؟! اصلاحطلبان خودرا دوره کردند وبازهم به اول ولی آخررسیدند چراکه خودشان میگویند مااینها نیستیم !! آخرچرا ازاول که معلوم بود راه ترکستان میروید ؟! انصافا قلم شمادوست عزیز بسیار زیبا وامیدآفرین بود شایدهم من دیر قلم شمارادیده ام ! موفق باشید
 • SE ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  0 0
  سر بر آستان ابلیس مجسم نهادن چه ذلیلانه و نابخردانه است
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  2 0
  آیا نجفی آدمکش نباید توزندان باشد. حتی اگر اولیا دم بخشیده باشند. اجتماع هم حقوقی دارد که باید متهم طبق قانون در زندان باشد. تا طبق قانون با وی رفتار شود.!!!
 • @ IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  0 0
  ترور سردار سلیمانی در ۱۳ دی‌ماه سال گذشته و از آن مهم‌تر !!!!!!!!!! اعمال تحریم‌های ظالمانه
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  0 0
  بهای خون حاج قاسم ذلت آمریکاییهاست
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۱
  0 0
  صادقی هیچ اقدامی برای مقابله با فساد مسئولین دولتی هم حزبی اش نداشته .
 • SE ۰۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  حسرت را با خود به گور خواهید برد
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  خب راست میگه ! باید در قبرستان می بود ! چرا در زندان است. وقتی خودش به قتل عمدی اعتراف کرد چه دلیلی دارد که در قصاص او اخلال ایجاد شود. این جماعت ابتکار و مولاوردی و سلحشوری و.. که از حقوق زنان دفاع می کردند کجا هستند ؟!!!
 • مهدی IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۲۲
  0 0
  یکی نیست به روزنامه شرق بفهماند که الاغ آدمی که یه نفرو به عمد بکشد رو سر مردم جا نمی دن که باید جایش تو زندان باشد نفهم ، برای خودتان جایگاه بزرگ قائل نشویدبی عرضه های خائن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس