ظریف کری جان کری ظریف

مذاکرات هسته‌ای در دولت آقای روحانی درست از زمانی منحرف شد که برخی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان با بی‌توجهی به خطوط قرمز، به نفس مذاکره و توافق موضوعیت بخشیدند و اعتماد مطلق به آمریکا داشتند.

سرویس سیاست مشرق - «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه- ۱۹ بهمن ۹۷- در مصاحبه با شبکه روسیاالیوم گفت: «ایران بسیاری از اهداف خود را در توافق هسته‌ای محقق کرد، و آنها اهداف بزرگی هستند اما اینکه آمریکا به برجام پایبند نبود این نشان می‌دهد که آنها قابل اعتماد نیستند...در حقیقت آمریکا کشوری است که قوانین را نقض می‌کند و هیچ اهمیتی به قانون نمی‌دهد، آمریکا تمام معادلات روابط سیاسی بین المللی را نقض کرده و جهان به خوبی این مساله را درک می‌کند، هرجا بروی می‌بینی که رایج‌ترین مساله در جامعه بین المللی رفتارهای یکجانبه آمریکا و نقض قوانین است بنابراین برجام دستاورد بسیار مهمی برای ایران و جامعه بین المللی بود و آمریکایی‌ها با خارج شدن از آن نشان دادند که طرف خوبی در توافقات بین المللی نیستند. هیچ توافقی در دنیا وجود ندارد مگر اینکه آمریکا از آن خارج شده باشد».

ظریف بارها ضمن اذعان به عهدشکنی آمریکا در توافق هسته‌ای، برجام را یک توافق موفق جا زده و مدعی شده است که دولت روحانی، برجام را با درنظرگرفتن بی اعتمادی به آمریکا، امضاء و اجرا کرده است!

اما متاسفانه این ادعا هیچ نسبتی با واقعیت ندارد. حداقل به ۷ دلیل، برجام مصداق اعتماد بلاوجه دولت روحانی به آمریکاست. به این موارد دقت کنید:

۱- امضای هر توافق، بهتر از عدم توافق!

در شهریور ۹۳ و در میانه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵، ظریف در مصاحبه با رادیو «ان‌پی‌آر»‌ آمریکا در اظهارنظری عجیب گفت: «رسیدن به هر نوع توافقی، بهتر از عدم توافق است»!

این اظهارنظر عجیب از سوی ظریف در حالی بود که در سوی مقابل، «جان کری» وزیر خارجه وقت آمریکا در مصاحبه با سیان ان گفته بود: «من بارها اعلام کرده‌ام توافق نکردن بهتر از توافق بد است».

چند روز بعد از اظهارات تأمل برانگیز ظریف، یک کمپین مشکوک از سوی برخی از سینماگران در حمایت از تیم مذاکره‌کننده راه‌اندازی و شعار عجیب «هیچ توافقی بدتر از عدم توافق نیست» برای آن انتخاب شد. اظهارنظر ظریف و کمپین مذکور با واکنش منفی افکار عمومی مواجه شد. یکی از سینماگرانی که نامش در این کمپین ذکر شده بود با تأکید بر اینکه «کدام عقل سلیمی توافق به هر قیمت را قبول می‌کند» به رسانه‌ها گفت: «چند روز پیش از سوی آقای ظریف با ما تماسی گرفته و خواسته شد که عده‌ای از هنرمندان که وجهه بین‌المللی دارند در مسیر مذاکرات هسته‌ای و برای احقاق حقوق حقه مردم ایران، دولت را یاری رسانند و به همین منظور پوستری از سوی وزارتخانه آماده شد که ما نیز آن را تأیید کردیم و مؤکداً تشکیل یک کمپین را رد می‌کنم».

تعبیری که رسانه‌های خارجی و ضدانقلاب از اظهارات ظریف و راه‌اندازی چنین کمپینی داشتند، جالب توجه بود. این رسانه‌ها پیام چنین کمپینی را نیاز شدید ایران به توافق ولو به هر قیمتی قلمداد کردند.

رهبر معظم انقلاب- بهمن ۹۳- در دیدار فرماندهان نیروی هوایی ارتش فرمودند: «من همین جا این را بگویم: اولاً بنده با توافقی که بتواند انجام بگیرد موافقم؛ البته توافق بد نه. آمریکایی‌ها مکرر تکرار می‌کنند و می‌گویند "ما معتقدیم که توافق نکردن، بهتر از توافق بد کردن است"؛ بله، ما هم همین عقیده را داریم؛ ما هم معتقدیم که توافق نکردن، بهتر است از توافق بد، توافقی که به‌ضرر منافع ملی است، توافقی که موجب تحقیر ملت بزرگ و باعظمت ایران است».

یک سؤال، به نظر شما وقتی ظریف می‌گوید، امضای هر توافقی بهتر از عدم توافق است، آیا این اظهارنظر مصداق اعتماد مطلق به آمریکا نیست؟!

بیشتر بخوانید:

۲- اجرای توافق به صورت یکطرفه، نامتوازن و غیرهمزمان در ۲ ماه!

در سال ۹۴ تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف در اقدامی عجیب و نامتعارف پذیرفت که ایران به صورت پیش دستانه تعهدات خود را اجرا کند و پس از پایان تعهدات ایران، طرف مقابل از جمله آمریکا اجرای تعهدات خود را آغاز کند!

بر همین اساس ویژگی‌های بدیهی یک توافق بین المللی از جمله توازن در اجرای تعهدات، همزمانی اجرای تعهدات، ضمانت اجرا و مکانیسم شکایت، پیش بینی عهدشکنی طرف مقابل و دریافت خسارت از طرف عهدشکن به هیچ عنوان در برجام رعایت نشد!

دولت روحانی در مدت حدود ۲ ماه تمامی تعهدات خود را به صورت شتابزده و یکطرفه انجام داد. شتابزدگی دولت حتی تعجب رسانه‌های خارجی را نیز در پی داشت.

بر همین اساس ۱۲ هزار سانتریفیوژ از چرخش ایستاد، در قلب راکتور اراک بتن ریزی شد، ۹۷۰۰ کیلو از ۱۰ هزار کیلوگرم ذخایر اورانیوم غنی شده از کشور خارج شد و حتی تحقیق و توسعه نیز متوقف شد!

پس از آن، روز اجرای تعهدات طرف مقابل آغاز شد. آمریکا در اولین روز اجرای تعهدات ۱+۵، برجام را نقض و تحریم‌های جدید ضد ایرانی را تصویب کرد! پس از آن نیز برجام بارها و بارها توسط دولت اوباما و سپس دولت ترامپ به صورت فاحش نقض شد و آمریکا هیچگاه تعهدات خود را اجرا نکرد.

این در حالی بود که رهبر معظم انقلاب- ۲ تیر ۹۴- در دیدار سران قوا و مسئولان و مدیران ارشد نظام با تاکید بر لزوم همزمانی و توازن تعهدات فرمودند: «لغو تحریم‌ها نباید به اجرای تعهدات ایران منوط شود نگویند شما تعهدات را انجام دهید بعد آژانس گواهی دهد تا تحریم‌ها لغو شود ما این مسئله را مطلقاً قبول نداریم. اجرائیات لغو تحریم‌ها نیز باید با اجرائیات تعهدات ایران متناظر باشد».

رهبر معظم انقلاب- ۹ آذر ۹۵- در دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش فرمودند: «مشکلات موجود در مساله توافق هسته‌ای، به خاطر عجله در زودتر به سرانجام رساندن توافق است... در مذاکرات هسته‌ای بحث‌های فراوانی راجع به تحریم‌ها شد اما اکنون در کنگره آمریکا، مسئله تمدید تحریم‌ها را مطرح می‌کنیم. وقتی عجله داریم که کار را زودتر تمام کنیم، از جزییات غفلت می‌کنیم که موجب ایجاد رخنه و نقطه سلبی در آن کار می‌شود».

یک سؤال، به نظر شما وقتی تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف تمام تعهدات خود را با عجله و پیشاپیش و نامتوازن انجام می‌دهد، آیا این رویکرد مصداق اعتماد بلاوجه به آمریکا نیست؟!

۳: لغو تمامی تحریم‌ها در روز اجرا!

حسن روحانی، رئیس جمهور -۲۳ تیر ۹۴- گفت: «به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم که طبق این توافق (برجام)، در روز اجرای توافق (دی ماه ۹۴) تمامی تحریم‌ها، حتی تحریم‌های تسلیحاتی، موشکی هم به صورتی که در قطعنامه بوده، لغو خواهد شد. تمام تحریم‌های اقتصادی شامل مالی، بانکی، بیمه، حمل و نقل، پتروشیمی و فلزات گرانبها بطور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق».

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه -فروردین ۹۴ در بیانیه‌ای مشترک با فدریکا موگرینی- تاکید کرد: «تمام تحریم‌ها لغو خواهد شد».

علاوه بر این ظریف- شهریور ۹۴ در کمیسیون برجام- گفت: «کل تحریم‌های اقتصادی، مالی و پولی اتحادیه اروپا، کل تحریم‌های ایالات متحده که بر شخصیت‌های غیرآمریکایی اعمال می‌شود از روز اجرا لغو خواهد شد، علاوه بر آن تحریم ۳۵ ساله هواپیمایی نیز لغو می‌شود».

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه نیز - فروردین ۹۴- گفت: «تمامی تحریم‌ها لغو می‌شوند و نه تعلیق».

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز-فروردین ۹۴- گفت: «در همان روز توافق کلیه تحریم‌ها لغو خواهد شد».

صالحی- ۲۰ شهریور ۹۵- گفت: «در بعد تحریم و مسائل دیگر سیاسی، امریکایی‌ها از شیوه نادرستی استفاده می‌کنند، اگر ما وقتی برجام را تنظیم می‌کردیم دقت بیشتری می‌کردیم این فرصت برای امریکا پیش نمی‌آمد که از این قابلیت تفسیر بودن سوء استفاده کند».

یک سؤال، به نظر شما تاکید دولتمردان مبنی بر لغو یکباره تمامی تحریم‌ها در روز اجرا، مصداق اعتماد بلاوجه به آمریکا نیست؟!

۴: امضای کری تضمین است!

روزنامه اصلاح‌طلب شرق- ۱ دی ۹۴- در تیتر اصلی نوشت: «اطمینان تهران از اجرای برجام، امضای کری تضمین است».

در متن این گزارش آمده بود: «به دنبال اعتراض ظریف [به قانون محدودیت ویزا که نقض برجام از سوی آمریکا بود] جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در نامه‌ای خطاب به ظریف نوشت این قانون به‌هیچ‌وجه مانع ما نمی‌شود که تعهدات خود طبق برجام را اجرا کنیم...عراقچی-۳۰ آذر ۹۴- تأکید کرد که این نامه، امضای وزیر خارجه آمریکا را دارد و اجرای موفق برجام را تضمین کرده است. وی تأکید کرد: آنچه برای ما مهم است این است که برجام در مرحله اجرا با هیچ‌گونه خدشه و صدمه‌ای مواجه نشود، آقای کری این تضمین را به‌عنوان وزیر خارجه آمریکا به‌صورت کتبی با امضای رسمی داده است»!

این تیتر بارها به‌عنوان نماد سهل اندیشی طیف اصلاح‌طلب و دستگاه دیپلماسی دولت در موضوع برجام و مواجهه با کشورهای سلطه‌گر غربی معرفی شد. علاوه بر این مقامات ارشد دولت روحانی بدون توجه به خوی سلطه گری آمریکا و فریبکاری مقامات این کشور، مدعی شدند که باراک اوباما- رئیس جمهور سابق این کشور- فردی مؤدب و باهوش است!

رهبر معظم انقلاب- ۱۹ بهمن ۹۷- در دیدار همافران ارتش فرمودند: «درباره امریکا هم از چند سال قبل و در مذاکرات هسته‌ای، هم در جلسات خصوصی و هم در جلسات عمومی مکرر به مسئولان می‌گفتم به امریکایی‌ها اعتمادی ندارم و شما هم به قول و حرف و لبخند و امضای آنها اعتماد نکنید. اکنون نتیجه این شده است مسئولانی که آن روزها مذاکره می‌کردند، خودشان می‌گویند امریکا غیرقابل اعتماد است. باید از اول این را تشخیص می‌دادند و بر این مبنا حرکت می‌کردند».

یک سؤال، به نظر شما وقتی عضو ارشد تیم مذاکره کننده‌ای هسته‌ای به ریاست ظریف و مقام ارشد دولتی بدون توجه به سلطه گری و فریبکاری و سابقه سیاه آمریکا در اجرای توافقات بین المللی می‌گوید «امضای کری تضمین است» و «اوباما را فردی مؤدب و باهوش یافتم» آیا این رویکرد مصداق اعتماد بلاوجه به آمریکا نیست؟!

۵- اشکالات فاحش در متن برجام!

تیم ضعیف مذاکره کننده هسته‌ای در دولت یازدهم به ریاست ظریف با اهمال در متن برجام و سستی در شناخت اهمیت واژگان در فرهنگ‌های مختلف، لطمات جبران‌ناپذیری به منافع ملی وارد کرد.

«وندی شرمن» عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا- فروردین ۹۶ - در اندیشکده وودرو ویلسون و در حضور «کاترین اشتون» با تمسخر درباره توافق هسته‌ای گفته بود: «اعضای ۵+۱ و اتحادیه اروپا توافق کردند که (با پوزخند) تحریم‌های هسته‌ای را «موقتاً متوقف کنند»، «lift»  لغتی است که در زبان انگلیسی به معنی (معلق نگاه داشتن و یا موقتاً متوقف کردن) است اما طرف ایرانی «lift»  را به معنی «پایان دادن و خاتمه دادن ترجمه می‌کرد» و به همین دلیل هم ما از این لغت استفاده کردیم».

«احمد توکلی» نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیش از این گفته بود: «سه شنبه ۳۰ تیر ۹۴ آقای دکتر ظریف به مجلس آمد و گزارشی از برجام و حواشی آن، از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ تقدیم مجلس کرد. چهار سئوال نوشتم و برای رئیس جلسه، آقای لاریجانی فرستادم...از جمله پرسیدم در حالی که لااقل ۴ بار لفظ تعلیق صراحتاً در برجام آمده است چرا آقای وزیر چند بار با تأکید گفتند تمام تحریم‌ها لغو شده است؟ با کمال تعجب وزیر محترم در پاسخ گفت: «اصلاً تعلیق هیچ جا نیامده، در هیچ جای برجام تعلیق نیامده، هر کس تعلیق ترجمه کرده اشتباه کرده، هیچ جای برجام تعلیق نیامده. کلمه تعلیق وجود ندارد. لغو کرد... لغو، تمام شد.» من کلمه انگلیسی suspend را در متن برجام با ماژیک برجسته کردم و چون خودم منتظر اجازه اخطار بودم، از آقای دکتر نجابت خواهش کردم برود آن‌ها را به دکتر لاریجانی نشان دهد. لاریجانی که مطمئن شد، به نجابت گفت برو به ظریف نشان بده. آقای دکتر ظریف در واکنش به دکتر نجابت گفت من ندیده بودم! عذر بدتر از گناه»!

یک سؤال: به نظر شما، اهمال در متن برجام از سوی تیم مذاکره کننده به ریاست ظریف، مصداق اعتماد بلاوجه به آمریکا نیست؟!

بیشتر بخوانید:

ظریف مسلط به زبان انگلیسی است، آیا این برای شما کافی نیست؟!

۶- امریکا قول داده است!

مهرماه ۹۵، روحانی پس از بازگشت از سفر به نیویورک و در جمع خبرنگاران گفت: «آمریکا قول داده است به تعهدات خود عمل کند»!

رئیس جمهور به این نکته هیچ اشاره‌ای نکرد که آمریکا که به تعهدات مکتوب و وعده‌های امضا شده خود عمل نکرده است، براساس کدامین معیار و مبنا و الزامی به قول شفاهی خود پایبند خواهد بود!

یک سؤال: به نظر شما، حساب کردن روی قول مقامات واشنگتن، مصداق اعتماد بلاوجه به آمریکا نیست؟!

۷- امریکا از برجام خارج نمی‌شود!

«محمد جواد ظریف» در تابستان ۹۴ در نشست بررسی برجام در شورای راهبردی روابط خارجی تاکید کرد: «به شما اطمینان می‌دهم آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود»!

اما آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۹۷ بدون هیچ هزینه‌ای از برجام خارج شد.

کارشناسان تاکید داشتند که برجام به لحاظ حقوقی حتی یک Gentleman agreement هم نیست و صرفاً یک Deal است. به همین خاطر تیم حقوقی ایران عملاً امکان استفاده از آن را در شکایت علیه آمریکا نداشت و ناچار به عهدنامه مودت استناد کرد.

یک سؤال: به نظر شما، اینکه با اطمینان بگوییم که واشنگتن از برجام خارج نمی‌شود، مصداق اعتماد بلاوجه به آمریکا نیست؟!

مذاکرات هسته‌ای در دولت آقای روحانی درست از زمانی منحرف شد که برخی تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان با بی‌توجهی به خطوط قرمز، به نفس مذاکره و توافق موضوعیت بخشیدند و به‌جای اصالت دستاورد، اصالت مذاکره و توافق را برگزیدند و چون در رویکردی اشتباه و خسارت‌آفرین، هر توافقی را بهتر از عدم توافق می‌دانستند، به دلیل عدم رعایت ۲۸ شرط ابلاغی توسط دولت، هیچ دستاوردی از برجام عاید مردم کشورمان نشد.

به عبارت دیگر، تیم مذاکره کننده هسته‌ای به ریاست ظریف، به دلیل توهم مهارت بی‌نظیر در عرصه دیپلماسی و عدم توجه به هشدارهای کارشناسان و صاحبنظران و همچنین اولویت دادن منافع فردی و جناحی بر منافع ملی و... موجب شد تا بجای تأمین منافع ملی و سرازیر شدن عوائد حاصل از مذاکره، بیشتر موجبات بهره‌مندی طرف مقابل از منافع مذاکره و بالتبع ضربات و لطمات جبران‌ناپذیر به مردم کشور را فراهم کند.

رهبر معظم انقلاب- ۱۹ بهمن ۹۷- در دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش فرمودند: «به مسئولان توصیه می‌کنم به اینها (اروپایی‌ها) هم اعتماد نکنند البته نمی‌گوییم با آنها مراوده نداشته باشیم بلکه با چشم بدبینی به اروپایی‌ها نگاه کنید. درباره امریکا هم از چند سال قبل و در مذاکرات هسته‌ای، هم در جلسات خصوصی و هم در جلسات عمومی مکرر به مسئولان می‌گفتم به امریکایی‌ها اعتمادی ندارم و شما هم به قول و حرف و لبخند و امضای آنها اعتماد نکنید. اکنون نتیجه این شده است مسئولانی که آن روزها مذاکره می‌کردند، خودشان می‌گویند امریکا غیرقابل اعتماد است. باید از اول این را تشخیص می‌دادند و بر این مبنا حرکت می‌کردند».

متاسفانه دولتمردان در حال حاضر بدون توجه به تجربه مهم و پرهزینه برجام، همچنان به وعده‌های توخالی اروپایی‌ها دلخوش هستند!

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 58
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • محمد RU ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  برجام دستپخت نظام است و همه باید مسولیت قبول کنند که به این دیو انسان نما اعتماد کردند ..از اول نباید مذاکره می کردند اما چه شد که بادیو مذاکره کردند ؟ والبته دیواری کوتاه تر از دولت هم یافت نمیشود
  • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   36 7
   خیلی مسخره اظهار فضل فرمودید دلیلش هم کوتاهی جریان به اصطلاح ارزشی دبیان خیانتها و خسارتهای افراد و مدیران نا لایق و خائن است.
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   36 1
   اگر اینطوریه ماجرای اشعری و عمرعاص هم دستپخت علی (ع) بود
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   42 3
   برجام دستپخت انسان های نادانی مانند تو و دولت برآمده از رای تو هست
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   42 2
   چرا هروقت اصلاح طلبان در کشور به قدرت می رسند نظام درباره تعلیق و تخریب صنعت هسته ای به تصمیم می رسد ؟!!
  • IR ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   35 1
   وقاحت به معنای حقیقی کلمه همین است. وقتی خوارج گند حکمیت در آمد گفتند علی کافرشد که حکمیت را قبول کرد!
  • موبین IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   36 1
   در طول تاریخ دیوار کوتاه همیشه دیوار ولایت بوده است. مگر خوارج احمق نبودند که به تحریک معاویه ساز مذاکره کوک کردند؟ و مگر همانان نبودند که شرایط و نمایندگان مذاکره را به دلخواه خودشان تعیین کردند؟ اما در نهایت که فهمیدند چه کلاه گشادی بر سرشان رفته از مولا علی خواستند که توبه کند!!! به اعتقاد احمقهای از خودراضی آن زمان هم مذاکره تصمیم نظام علوی بود و مولا باید توبه می‌کرد!!! تاریخ چقدر زیباست.
  • IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   28 0
   تو و اصلاح طلبان عادت دارید تقصیر ها رو همیشه گردن نظام بندازید
  • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   19 2
   برجام دستپخت آقایان روحانی,ظریف,عراقچی و صالحی هست
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   16 1
   قالیباف دربرنامه بدون توقف دلیل موافقت رهبری بامذاکرات رابیان کردکه درهمین مشرق هم موجوده ومیتونی ببینی!ولی رهبری علاوه برتوصیه ها و.... شروط 9گانه ای هم قراردادکه دولت رعایت نکرد واگررعایت میشدقطعا ماجراطور دیگری پیش میرفت!
 • روزبه IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  42 1
  آیا خبر موافقت تیم مذاکره کننده با باقی ماندن تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیرغم تاکید روسها و چینیها برای لغو اونها درست هست؟ حتما از جناب ظریف سوال بشه، چون تمامی طرفهای مذاکره این موضوع رو تایید کردن.
 • محمـّ؁د IR ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  46 0
  ۱- عیب و ایراد از آمریکا و اروپا نیست (چون اونها تو دشمنی با ما کاملا صادق هستن) بلکه عیب و ایراد از دولت منفعل و ساده لوح خودمونه! ٢- آقایون الانم باز بدون توجه به منافع ملی، بدون توجه به تجربه ی سعادت آباد، بدون توجه به تجربه ی برجام و متاسفانه با انفعال و ساده لوحی باز دارن همون اشتباهات گذشته رو تکرار می کنن! ۳- الان برید با آقایون منطقی حرف بزنید حتما بهتون می گن از برجام خارج بشیم جنگ می شه (!) وضعیت بدتر می شه (!) و کلا از اینجور مزخرفات؛ این توجیهات دروغ برای گرفتن چراغ سبز مذاکره با آمریکا بود که ظاهرا اونقدر تکرارشون کردن که باورشون شده!
  • IR ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   10 2
   مسولیت خسارت محض برجام صد در صد بر عهده دولته
 • محمد IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  7 41
  این کارها رو کرد چون نظام در حال فروپاشی بود
  • محمد IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   12 0
   روزگار شمارو سباه میکنیم حال خیال بباف
  • IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   24 1
   قبل از برجام گوشت 28 هزار تومان و دلار 3 هزار تومان بود.
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   21 2
   نظام در حال فروپاشی بود یا منافع امثال تو و اون تیم بیسواد روشنفکرنما!!!
 • NATO NL ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  0 31
  ما اصلا عيران رو كشور حساب نميكنيم كه بخوايم بهش حمله كنيم ، عيران يه دهاتيه پشت افغانستان .
  • DE ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   3 0
   unjaye amalia
  • محمد IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   10 0
   کم بخور با ارباب هات بخور
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   5 0
   عمو.. جنسی که زدی اصل نبوده ..داری واق واق میکنی هاااا ..!!!!
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  24 0
  ساده لوحی قابل قبول نیست این یک خ.......نت است
 • IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  1 37
  ظریف، امیرکبیر و مصدق عصر ماست.باید قدرش را بدانیم
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   27 1
   امیرکبیر میساخت اما تخریب و بتن ریزی نمی کرد !
  • IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   21 1
   اینقدر این کامنتو تکرار کن تا امیرکبیر و مصدق عین زامبی از قبر بیان بیرون بخورنت
  • IR ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   17 3
   ظریف هیچ شباهتی به امیرکبیر نداره
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  23 0
  مگه پس میگیره حرفشون رو!؟ متاسفانه یا خیلی مغرور هستند، یا که برنامه ریزی شده دست به مشکلات بخوانید خی.ی.ا.نت زدند
 • IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  8 31
  مرگ بر ضد وزارت ظریف
  • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
   21 2
   مرگ بر سازشکار.
  • RO ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   27 2
   مرگ بر حامیان غرب و وطن فروش
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  36 3
  به هر حال ظریف نون و نمک اونها رو خورده، ابن ملت بودند که به چنین اشخاص و تفکری اعتماد کردند ،
  • فرهاد IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   0 7
   هموطن گرامی چرا بهانه جویی عده ای را تکرارمیکنید ومیگویید ملت انتخاب کرد.سرنوشت 70میلیون نفروآینده ایرانیان بعدازنسل ما را این دولت با اشتباهش به برجام گره زده است حال اگر23میلیون یک انتخاب اشتباه کردن چرابقیه باید بسوزیم .اما طبق نوشته های این مقاله منتخب مردم آقای روحانی چه گناهی داردفقط تنهااشتباهش اعتمادبه وزیرخارجه ای بود که توانایی چنین ماموریت مهمی رانداشت وباید بجای آقای ظریف از یک وزیرخارجه توانا استفاده میکردن
 • MD ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  9 1
  بعد از چند سال، معدود مقاله به درد بخور این سایت بودر.
  • IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   4 1
   خیلی عالی بود.تشکر
 • محمد IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  21 0
  چرا فقط حرف می زنید چرا کسی اقدامی برای برکناری این حضرات مشکوک نمی کند نوشدارو بعد مرگ سهراب نشود.
 • مسافر IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  28 0
  لعنت خدا بر مسؤولانی که بواسطه غرب گرایی و اعتماد یک طرفه و احمقانه منافع ملی و وضعیت اقتصادی مردم را به این روز رساندند
 • علیرضا IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  6 0
  شاید مطالب این خبر درست باشد ولی واقعیت این هست که باید به همه مردم ثابت میشد مذاکره با سران دولت های امریکایی و اروپایی بی ثمر است . در واقع این واقعه نوعی اتمام حجت بود که مذاکره کار ساز مشکلات کشور نیست .
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  0 4
  هدف(آمریکا،غرب حتی روسیه،چین وابرقدرتها)سرعقل آوردن(ایران،کره شمالی،کوباوونزویلا...)بوده-که بگویند آخروعاقبت حق با واقعیت وابرقدرتهاست-حالا هرکی مثل کره شمالی سرعقل بیادمیشود به نفعش ومثل ژاپن والمان که باجنگ سرعقل آمدندنمیشوند
 • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  0 7
  تاکی میخواهید بیت االمال مملکت را غارت کنید وشعاربدید-ابرقدرتها(آمریکا،غرب،حتی روسیه وچین...)مسیر دنیا را به لحاظ(اولا منافع خودشان دوما پیشرفت همگام با دنیا سوما به لحاظ اقتصادی وفرهنگی....مشخص کرده اند واین بچه بازیهای(امپراطور ژاپن-هیتلر آلمان-فیدل کاستر،چاوز...)به پایان رسیده چون مردم میخواهندوهرکی مثل کره شمالی بدون جنگ سرعقل بیاید به نفعش هست
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  10 1
  برجام درس عبرت است
 • IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۰
  8 0
  سلام.خودروحانی که قابل اعتماد نیست که این مسائل پیش می آید.خانه از پای بست ویرانست خواجه درفکر نقش ایوانست.
 • IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  26 0
  ظریف باید به اتهام خیانت محاکمه شود
  • RO ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   12 0
   باید به جرم خیانت به ملت محاکمه شود
  • RO ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   2 0
   ظریف؟
  • RO ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   0 0
   وبه پست دیگر رفتند
 • IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  18 0
  کشتین ما رو با این برجام برجام . خفه مون کرد . بوش عالمو برداشته . سیفونو روش بکش بره
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  6 0
  ملاقات با شیطان
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  11 0
  راه حل رفع مشکلات,اجرای اقتصاد مقاومتی است
 • IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  7 0
  اعتماد به آمریکا هیچ دستاوردی ندارد
 • IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  2 7
  ظریف از خارج نیامده او وزیر امور خارجه ی دولت جمهوری اسلامی است که از سر تا پای اقداماتش را نظام امضا کرده!
  • احمد IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   7 0
   ما در طول تاریخ اکثر ضربه هایی که خورده ایم از این خودی نماها بوده.دشمن خارجی که دشمنیش عیان بوده این نامردایی که از پشت خنجر می زنند رو چیکار میشه کرد؟
  • NL ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   0 5
   خودی نما؟ آیا امضایی بالاتر از سخنرانی رهبر درباره ی ظریف و تیم مذکره کننده که اونها رو فرزند نظام و مورد اعتماد خطاب قرار داد؟
  • به NL ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
   0 0
   و ظریف چه خوب پاسخ این اعتماد را داد!
 • FI ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  12 0
  مقصر اول و آخر ساده انگاری آقای ظریف بود بس نه هیچکس دیگر؟
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  7 0
  در برجام خطاي بچه گانه كرديم ولي اداي سياستمداران باهوش درمياورند قبول كنيد گشاد ترين كلاه تاريخ سرمان رفت وامريكا واروپا كاملا ما را دور زدندوهر چه خواستند به ما تحميل كردند ولي تيم مذاكره كننده سفسطه ميكند تا بيش از اين گندش درنيايد
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  6 0
  اي كاش جلوي غارت بيتالمال ميگرفتند تا فريب خوردن در برجام راجبران كنند
 • حمید RO ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  9 0
  چاپ کن...!!!! از فالوده خورهای بنیاد راکفلر بیش از این توقعی نیست..!!!!!!
 • سید رضا IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۱
  10 0
  دیپلماسی حماقت !!