روزنامه

روزنامه ایران تأکید می‌کند که «به طور قطع از نظر نویسنده محترم در ارائه این پیشنهاد (آزادی مشروب خواری) نظر خیر وجود دارد» این یعنی، دهن کجی به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی، امری خیر است!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** ارگان دولت: آزادی مشروب خواری، یک امر خیر است!

روزنامه ایران در مطلبی با عنوان «سخنی با امام جمعه تهران» نوشت:

«حجت الاسلام و المسلمین  سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران دیروز در خطبه‌های نمازجمعه فرمودند: «در روزنامه‌ای که از بودجه بیت‌المال تغذیه می‌کند می‌نویسند، چون این مشروبات الکلی قلابی بلای جان مردم شده، پس شما بیایید مانند زمان طاغوت مشروبات الکلی را آزاد کنید؛ این یعنی عبور از اسلام؛ من به هیأت نظارت بر مطبوعات می‌گویم شما باید رصد کنید؛ صبح پرسیدم که آیا هیأت نظارت با این روزنامه برخورد کرده؟ گفتند هنوز نه!».

ارگان رسانه‌ای دولت در ادامه نوشت:

«با کمال تأسف حضرت ایشان که پیگیر برخورد هیأت نظارت بر مطبوعات با روزنامه شده‌اند نه تنها آن یادداشت را نخوانده‌اند که حتی پیام و هدف از انتشار این یادداشت را نیز به طور عکس دریافته‌اند...یادداشت آقای عبدی کاملاً روشن بود...ایشان نوشته بود...نگاه ما به موضوع حقوقی و جرم باید مبتنی بر نظر اجتماعی باشد و گناه را باید از طریق دیگری جلوگیری کرد...مسأله محوری این است که قانون باید متکی بر عدالت و فرهنگ جامعه و با هدف تأمین نظم اجتماعی باشد.»

درخصوص فرار به جلوی ارگان رسانه‌ای دولت در دفاع از مشروب خواری چند نکته وجود دارد:

اول اینکه: روزنامه ایران-۲۷ آبان- در یادداشتی به قلم عباس عبدی با عنوان «دوربرگردان فرهنگی»، با ادعای اینکه «در قضیه شبکه‌های اجتماعی شکست فاحشی خوردیم و هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی ایجاد شد و اکنون مواجه با مساله ای به نام مشروبات الکلی هستی»، به مسمومیت برخی از افراد در اثر استفاده از مشروبات الکلی غیر استاندارد و مرگ چندین نفر اشاره کرده بود و کنایه زده بود که این اتفاق در ماه محرم و صفر رخ داده است. ارگان رسانه‌ای دولت در این یادداشت با سیاه نمایی وضعیت کشور ادعا کرده بود که «آن قدر این پدیده (شراب خواری) در ایران شایع شده است که بسیاری از افراد در حین رانندگی نیز بیش از حد مجاز مصرف کرده‌اند و تصادفات وحشتناکی در کشور به علت همین عامل رخ داده است. در مقابل در کشورهایی که مصرف آن آزاد است، کمتر شاهد این حد از رانندگی در حالت مستی هستیم.»!

دوم اینکه: ارگان رسانه‌ای دولت پس از سیاه نمایی وضعیت کشور و بغرنج نشان دادن وضعیت شراب خواری در ایران، در ادامه به نظریه فردی مجهول الهویه- که او را آشنا به امور فقهی جا می زند- اشاره کرده بود که تلویحاً خواستار تعطیل کردن برخورد قانونی با شراب‌خواران و نصیحت اخلاقی و بهداشتی آنان شده و پیشنهاد کرده بود که برای حفظ جان مصرف کنندگان مشروبات الکلی، بهتر است با راه‌اندازی مراکز تست، جنس مرغوب! و باکیفیت! به دست مصرف‌کنندگان برسانیم تا دیگر شاهد مرگ و میر آنها بر اثر مصرف جنس نامرغوب نباشیم!

سوم اینکه: ارگان رسانه‌ای دولت در ادامه تاکید می‌کند که «به طور قطع از نظر نویسنده محترم در ارائه این پیشنهاد نظر خیر وجود دارد»! این یعنی، دهن کجی به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی، امری خیر است!

چهارم اینکه: ارگان رسانه‌ای دولت در ادامه یادداشت مذکور پیشنهاد می‌دهد که برای مواجهه با مسئله شرابخواری از دوران طاغوت الگو بگیریم. این روزنامه در همین رابطه نوشت: «باید قضیه را ریشه‌ای‌تر حل کرد. نگاه ما به موضوع حقوقی و جرم باید مبتنی بر نظر اجتماعی باشد و گناه را باید از طریق دیگری جلوگیری کرد. همچنان که پیش از انقلاب انجام می‌شد. این نگاه در همه امور فرهنگی باید جاری و ساری باشد. از هنر و ادبیات و فیلم و رسانه گرفته تا رفتارهای دیگر. مساله محوری این است که قانون باید متکی بر عدالت و فرهنگ جامعه و با هدف تأمین نظم اجتماعی باشد. قانون ابزاری نیست که حکومت‌ها بتوانند هر طور که خواستند از آن استفاده کنند.»

پنجم اینکه: ارگان رسانه‌ای دولت در یادداشت مذکور با زیر سؤال بردن «قانون» نوشته بود: «در جامعه‌ای که شرب خمر حرام و جرم است و مستوجب مجازات و نیز در صورت تکرار حکم آن اعدام است، پس چگونه می‌شود که رفتاری به این مهمی که مجازات آن حدی است و قابل گذشت هم نیست تا این اندازه رواج پیدا می‌کند که ظاهراً درصد و میزان مصرف آن بالاست، بطوری که تعداد افرادی که وابستگی به مصرف آن پیدا کرده‌اند نیز چشمگیر است...متاسفانه برخی افراد می‌کوشند که راه‌های میانبر را در جامعه طی کنند. به جای کوشش برای نفوذ در وجدان و ذهن مردم، آن را رها کرده‌اند و می‌خواهند با اتکا به قانون همه امور را درست کنند. برندگی ابزار قانون محدود است هنگامی که آن را برای هر هدفی استفاده کنیم، به ناچار از برندگی آن کاسته می‌شود.» متاسفانه تقصیر و قصورهایی که در اجرای احکام مربوط به شرب خمر مشاهده می‌شود، سبب شده است که ارگان رسانه‌ای دولت، رویکردهای قانونی را ناکارآمد جلوه داده و پیشنهاد خود را در پوششی انسان‌دوستانه و در قالب دفع افسد به فاسد به اذهان قالب کند؛ اما چنانچه احکام مربوط به شرب خمر به درستی اجرا شود افراد به طور قابل توجهی از این عمل اجتناب خواهند کرد.

ششم اینکه: در شرع مقدس اسلام و قانون مجازات کشورمان برای شرب خمر در مرتبه اول «۸۰ ضربه شلاق» و در صورت تکرار «اعدام» در نظر گرفته شده است، این احکام جزء حدود الهی است و قانونگذار نمی‌تواند از آن کاسته یا به آن بیفزاید، راه حل کاهش شرب خمر در جامعه این است که در مقام اجرا نیز اغماض‌های نابجا صورت نگیرد. قطعاً چنانچه همان مجازات بدنی مرحله اول (۸۰ ضربه شلاق) بدون اغماض اجرا شود کار اغلب افراد به مرحله دوم و اعدام کشیده نخواهد شد.

هفتم اینکه: برخی یک روز با بالا رفتن از دیوار لانه جاسوسی، قهرمان شدند. بعد با رو کردن پرونده عده‌ای از جمله امیرانتظام، بعنوان سوپر انقلابی، قهرمان شدند. چند سال بعد پشیمان شدند و از دیوار پایین آمدند! لازم به ذکر است که «عباس عبدی» پیش‌تر به دیدار «باری روزنِ» جاسوس شتافت و از او عذرخواهی کرد تا در حال و هوای غرب‌زده دوره اصلاحات، بازهم قهرمان شود! حالا وی با دهن کجی به احکام اسلام و قوانین جمهوری اسلامی، ژست آزادی خواهی می‌گیرد!

لازم به ذکر است که مشرق-۲۷ آبان- در ستون ویژه‌ها در مطلبی با عنوان «عبدی: درباره مشروبات الکلی همانند قبل از انقلاب رفتار کنیم!» به این مقاله اشاره کرده بود.

** حکیمی پور: شورای شهر پنجم برای مردم تهران کاری نکرد

«احمد حکیمی پور» عضو اصلاح طلب شورای شهر اول و چهارم تهران در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت:

«اغلب کسانی که در شورای شهر پنجم حضور دارند برای بار اول است که در این موقعیت قرار می‌گیرند و به همین دلیل از تجربه کافی در این زمینه برخوردار نیستند. به همین دلیل شورای شهر پنجم ورود صحیحی به مسائل شهر تهران نداشت. بدون شک ورود صحیح به یک مسأله می‌تواند تا ۷۵ درصد موفقیت آن مسأله را تضمین کند. اگر ورود به مسأله اشتباه باشد پس از گذشت زمان تازه به این نتیجه خواهید رسید که راه را اشتباه رفته‌اید. نکته دیگر اینکه اعضای شورای شهر از همفکران باتجربه خود نیز استفاده نکردند. شورای شهر پنجم بیش از آنکه دیگر محتوا شود درگیر شکل شده است. شورای شهر تحت تأثیر فضایی است که رسانه‌ها پیرامون مدیریت شهر تهران ساخته‌اند. در نتیجه شورای شهر برای مردم تهران فعالیت نکرده‌اند و بلکه برای رسانه‌ها و فضای مجازی و به تبع آن گروه‌های تلگرامی کار کرده‌اند. شورای شهر از ابتدای شکل‌گیری تا کنون درگیر واکنش بوده و نه کنش. رفتارهایی هم که به صورت واکنشی صورت می‌گیرد به دلیل اینکه یک مرحله از کنش عقب است فاقد ابتکار عمل است».

حکیمی پور در ادامه گفت:

«اعضای شورای شهر فاقد تجربه کافی در زمینه مدیریت شهری هستند. به همین دلیل نیز موضوع را ساده فرض کرده‌اند. به همین دلیل نیز زمان زیادی طول کشید تا شرایط مدیریت شهری را درک کنند. هر چند که هنوز هم سوار کار نشده‌اند و نتوانسته‌اند روی برنامه‌ریزی‌ها مسلط شوند. اشتباه اعضای شورای شهر این بود که گمان می‌کردند در یک فضای سیاسی می‌توانند تهران را مدیریت کنند. این در حالی است که مدیریت شهری دارای کارویژه‌های خدماتی، اجتماعی و فرهنگی است و این کارویژه‌ها نباید تحت تأثیر فضای سیاسی قرار بگیرند».

عضو اصلاح طلب شورای شهر اول و چهارم در ادامه گفت:

«اصلاح‌طلبان استاد قدرنشناسی و هدر دادن فرصت‌هایی هستند که مردم در اختیار آنها قرار داده‌اند. بنده در زمانی که شورای شهر پنجم شکل گرفت گمان می‌کردم دیگر اشتباهات گذشته تکرار نخواهد شد. با این وجود ورود اصلاح‌طلبان به مسائل شهر تهران از ابتدا اشتباه بود. به همین دلیل نیز به نظر من عملکرد شورای اول از شورای پنجم بهتر بوده است».

حکیمی پور افزود:

«لیست اصلاح‌طلبان برای شورای شهر به صورت محفلی طراحی شد».

به جرات می‌توان گفت که عملکرد شورای شهر پنجم، درجازدن در انتخاب شهردار و توقف پروژه‌های شهری بوده است.

کارشناسان معتقدند که شورای پنجم در همان راهی قدم برمی دارد که شورای اول در آن طی طریق کرد و جا در پای شورای اول گذاشته است. شورای پنجم درصدد است تا راهی را طی کند که یک بارموجب سرخوردگی و دل مردگی مردم نسبت به این نهاد مردمی شده بود. تهران در طی چند ماه گذشته شاهد روی کار آمدن شهردار، سرپرست وشهردار آتی خواهد بود، سه نفر در این چند ماه مدیریت و سرپرستی شهر را برعهده داشته‌اند بی آنکه محلی برای تغییر وتوسعه در تهران ایجاد شده باشد.

** مغلطه اصلاح‌طلبان درباره پولشویی در کشور

روزنامه اعتماد در یادداشتی با عنوان «پولشویی نماد فساد» به قلم «مهدی پازوکی» نوشت:

«باید مبارزه با پولشویی را به عنوان یک فرصت پاس بداریم؛ روشن است که این اتفاق نفع اقتصاد ایران است؛ مبارزه با پولشویی، مبارزه با پول‌های کثیف، قاچاق کالا و ارز، مواد مخدر و... این مبارزه باید در دستور کار تمام حاکمیت قرار گیرد. نکته این است که امکان ندارد با فساد مبارزه کنیم اما مبارزه با پولشویی را در دستور کار قرار ندهیم. عمده‌ترین مشکل اقتصاد ایران که متاسفانه تندروها و محافظه‌کاران به آن توجهی نشان نمی‌دهند، فرار مالیاتی و پولشویی است. چه کسانی در این کشور پولشویی می‌کنند؟ کسانی که فرار مالیاتی دارند. شما نگاه کنید آقای ظریف هفته گذشته از وجود پولشویی گسترده در کشور خبر داد اما متاسفانه حتی از این چهره که یکی از بهترین دیپلمات‌های ماست و حرف درست و مستندی زد، حمایت نکردند».

طیف اصلاح طلب که با افتخار با مفسدان دانه درشت اقتصادی مصاحبه می‌کرد و مدعی بود که فرمول اقتصادی مفسدان را باید در جامعه پیاده کرد و این متهمان را استیوجابز! و کارآفرین! و مدیران نجومی بگیر را ذخیره نظام! جازده بود، اکنون برای مبارزه با پولشویی یقه می‌درد!

دغدغه این جماعت مبارزه با پولشویی نیست. چرا؟ به این دلیل که لایحه مبارزه با پولشویی در سال ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و به قانون تبدیل شده بود و بعد از تائید شورای نگهبان، در تاریخ ۱۱ آذرماه ۸۸ آئین‌نامه اجرایی آن نیز تدوین و از سوی دولت وقت ابلاغ شده بود؛ بنابراین چنانچه دولت اراده‌ای برای مقابله با پولشویی داشت و جناب ظریف دغدغه هزاران میلیارد تومان- به قول خودش- پولشویی نگرانش کرده بود به آسانی و بی‌آنکه نیازی به FATF باشد می‌توانست با این پدیده پلشت مقابله کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 12
 • ناصر IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  15 12
  کیست که نداند اکثریت قریب باتفتق ... ها واصلاخ طلبان که عمدتا .. میکنند ا... اینها همه اش سند نظریه بنده است
  • اصلاحات تنها راه نجات IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   27 24
   دیسکو و مشروب را آزاد خواهیم کرد پس به ظریف امیرکبیر معاصر در انتخابات 1400 رای دهید . رونق اقتصادی و آزادی های جنسی در کنار دیپلماسی برد - برد . رای ما محمدجواد ظریف .
  • FR ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
   4 2
   سریعا همه چیز باید ازاد شه.بالاخره میشه چه بهتره که همین الان بشه. یه زمانی هم موها رو با قیچی تو خیابون میزدن الان که میشنویم خندمون میگیره یه روزی هم این چیزایی که الان ممنوعه رو میشنویم و خندمون میگیره.
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  32 0
  اینا فکر کردن اگر مشروب آزاد بشه فیکش تو بازار نمیاد ... وقتی یخچال برند تو بازار فیکش هست مشروب که سهل است.
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  38 20
  مملکت را نابودکردند اصلاح طلبان شماهمه کارکردید مشروب هم آزادکنید قمارخانه وکاواره هم حتما بعدش
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  27 21
  این یعنی خود نویسندگان روزنامه ایران الکلی هستند؟
  • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
   1 3
   این مشکل خود اوناس روشون نمیشه میگن مردم
 • مصلح IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  27 36
  چند نفرو میخواید شلاق بزنید ؟ چند نفرو میخواید اعدام کنید ؟ شماها یاد نگرفتید دارید حکومت میکنید و حکومت باید تابع مردم باشه و از فرهنگ عامه الگو بگیره شاید مردم دوست دارند ناموس خود را هم بفروشند گرچه گناه است اما حکومت باید تابع باشه . شاید مردم بخواهند دختران خود را بفروشند شاید دوست داشته باشند پسرانشان همگی شیشه بکشند و قتل و غارت کنند حکومت باید تابع آن مردم باشد.
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   40 19
   خاک بر سرت احمق نفهم. مصلح بودنت بخوره تو سرت
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   23 10
   حکومت اگر تابع مردم باشه که دیگه خیلی حماقته که . شما میگید آزادی مطلق بده هر حیوانی هرکاری خواس با مردم بکنه ؟؟؟
  • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   21 9
   شما اصلاح طلبا واقعا اوسکلید ها
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   15 7
   خیلی خری
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   28 11
   نه عزیزم این حکومت اجازه نمیده اگر هم بده ما نمیگذاریم . خونمان را هم در این راه خواهیم داد. ناراحت هستی از کشور پاک ایران برو بیرون مصلح مفسد
  • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   17 21
   تو امریکا هم اولش همینجوری شروع شد، سیگار کشیدن زنان و پوشش های خاص و دامن کوتاه تابو بود، انتشار پ.و.؟.ن در مجلات نکوهش پذیر بود و چیزهای دیگه شاید آزادی اسلحه و ... تا اینکه تصمیم گرفتن همه چیز تغییر[!] کنه. حالا آمار جنایت ها و رفتارهای پرتنش در آنجا قابل ملاحظه است. بهترین فرهنگ کهکشان[!] رو هم داشته باشیم، حواسمان نباشد آسیب پذیر خواهیم بود.
  • محمد IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   13 24
   ناموست چند فروختی ؟بی ناموس!!
  • بفروش... IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   15 10
   خاک بر سر افکارت
  • IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
   10 8
   خاک تو سرت بیغیرتت دنباله روهای افسادطلبان بودن یعنی این
  • FR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
   11 3
   15:52 پس چاره ای نمیمونه جز ریختن خون امثال تو.
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  20 3
  خیلی قشنگ راهی رو میرید که امریکای دهه ۱۹۶۰ رفت، الان هم از فرط آزادی تو لجن هست و شما هم فقط پارک و فانتیزی هاش رو میبینید.
 • IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  5 8
  مصرف مسروب طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی یک لیتر به ازای هر نفر است. ایم مقدار 48 لیتر برای کشور اول یعنی فرانسه است. کی گفته مقابله اثری ندارد؟
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  3 0
  جالبه ایسنا از سخنان آیت الله خاتمی در نماز جمعه در پاسخ به روزنامه ایران انتقاد کرده بود و خلاصه با این مضمون گفته بود حضرت آیت الله درست متوجه منظور نویسنده نشده ،نویستده خواستار آزادی شراب خواری نبوده بلکه گفته چون قانون جواب گو نیست و جوانان شراب میخورن بهتره قانون تغییر بدیم ...و شراب خواری قانونی کنیم ...خخخ
 • میرک IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  15 0
  اقای عبدی اگه اصلاحات این استکه فحشاوفسادهمجنس بازی رواج می ومیخوارگی تعطیلی مراکزعلمی ازقبیل صعنای هواوفضاوصنعت هسته ای بتن گیری راکتوراب سنگین اراک گیرادادبه ترویستهاجهت تروردانشمندان جهان اسلام ویانوکرامریکاورزیم کودک اسرائیله لعنت برپدرومادرش .
 • GB ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  13 7
  خیلی جالبه که نظریه های متفکری مثل #زیگموند_فروید با چه دقتی میخواد در کشور تئوریزه بشه. تکنیکی که برای این منظور به سبک #ادوارد_لوئیس_جیمز_برنایز توسط نویسنده ی #روزنامه_ایران به منظور بسترسازی بکارگرفته شده بسیار خلاقانه است. آفرین! ولی فکرش رو نکردی گه دستت رو میخونیم. بینگو #وزارت_اطلاعات
 • کامران IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  13 2
  خداوند بزرگ داره ما را امتحان میکنه که کدامین راه را دوباره برگردانیم با آزادی مشروبی که او آن را ممنوع کرده . این مشروب کدامین ملت جهان را به سرمنزل مقصود و سعادت رسانده که ما دومی اون باشیم ؟ چرا بیخودی دنبال هوسرانیها و هوسهای دنیا میرویم و چرا کم کم داریم از قرآن و عبادت خدا فاصله میگیرم . حواستون باشد عزیزان من خدا داره امتحانمون میکنه
 • AE ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  10 2
  اصلاحطلبان چنان بلایی سر ملت آورده اند که برای فراموشی مردم را به خوردن شراب دعوت می کنند..
 • AE ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  7 2
  اصلاحطلبان چنان بلایی سر ملت آورده اند که برای فراموشی مردم را به خوردن شراب دعوت می کنند..
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  4 0
  از ائمه معصومین علیه السلام : شهری در پای کوههای سیاه ری بوجود می آید مردمان پست همتی در آنجا می زیند که گناه سرلوحه رفتار آنها است اهل دین و معرفت برای مصونیت از گناه فرزندان خودرا به دندان می گیرند همانند موجوداتی که برای مصون ماندن از درندگان برای حفظ جان نوازادشان رفتار می کنند.
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
   2 0
   آقامنبعش کجاست این حدیث؟آخه منم حدیث خوندم توکتاب غیبت نعمانی از امام صادق که فرمودند:امام زمان بااهل سیزده شهرمیجنگند:چندمورد روذکر کردن وآخرش میفرمایند:اهالی ری. پناه برخدا.
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  3 0
  ازمنفی هاومثبت هایی که نظرات خورده میغهمیم چقدربی ناموس بی غیرت توایران وجودداره
 • ناشناس IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  3 0
  احتمالا خود عبدی مصرف میکنه مسئولین اگر عرضه دارن در روز نامه ایران رو پلمپ کنند چون اتفاق های دیگری هم اون جا میفته . که نمیشه اینجا گفت
 • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  3 0
  این حرفا فقط از کسانی بر میاد که خودشون مشروب خوار باشند
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  3 0
  آره براي اونا خوبه مشروب رو ازاد كنند تا يك مشت احمق خل و چل و بي غيرت بخور بخواب و ولنگار خانواده هاي بدبختشونو اسير كنند و اونا هم هي مست كنند؛ بشكنند و بريزند و حرص بدهند؛ خانواده بيچاره هم ندونه چهار تا تئوريسين بيسواد همه اين جوانهاي نادان رو دست گرفتن راستي كه قحط عقله! جامعه رو هم به گند بكشند! بله قول عربا ادم بايد خيلي عريض القفاء و كودن باشه كه مشروب رو راه حل ميدونه!
 • IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  3 0
  تقصير مردم هم هست رو ميدن به اينا مخ جوانان رو ميزنند بلكه امار بدبختي بره بالا؛ اينا مثل كسي هستند كه كشتي جامعه رو سوراخ مى كنند بهشون ميگي اين كار رو نكن جواب احمقانشون اينه: جاي خودمه؛ دوست دارم! و نهايتا همه رو غرق مي كنند.
 • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۴
  0 1
  اون دوستی که می گه دولت نباید تابع مردم باشه چرا به رژیم گذشته ایراد می گیره که چرا در مقابل مردم ایستاد. البته وظیفه دولت فرهنگ سازی است اما اگر مجمومه ای کارش را بلد نیست باید تجدید نظر کند نه اینکه به زور بخواهد در مقابل مردم بایستد همان گونه که برخورد قهر آمیز رضاشاه باعث بی حجابی نشد اما مهندسی فکری پهلوی دوم باعث ترویج بی حجابی در آن سالها بود هرچند که دیگر جبری نبود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس