روزنامه

اصلاح طلبان در سال ۹۶ و در دوره رقابت های انتخابات ریاست جمهوری مدعی بودند که «به عقب بر نمی گردیم». اما ظاهرا در تقلا هستند تا به دوره دیکتاتوری و قوانین حاکم در دوره دیکتاتورها بازگردند.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

** هدف اروپا از وقت کشی، اجرای برجام موشکی و منطقه ای است

روزنامه شرق در یادداشتی نوشت:

«این روزها جامعه اروپایی در پی یافتن مکانی است تا سازمان اداری سازوکار موسوم به "گذرگاه ویژه مالی"(spv) را در آنجا مستقر کند.تاکنون سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، آلمان، بریتانیا و فرانسه نشان داده اند که تمایلی به میزبانی ندارند...اتریش و لوکزامبورگ و بلژیک نیز پذیرش نداده اند...اینکه چرا سه کشور اصلی جامعه اروپایی از رفتن زیر بار مسئولیت میزبانی شانه خالی کرده اند، محل سوال است».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت:

«اسکان گذرگاه ویژه چون فی نفسه امری تکنیکی نیست...و مربوط به اراده سیاسی است، نباید به درازا بکشد...می توان احتمال داد اروپا درصدد است تا با نگاهی فرابرجامی همه مسائلی که با ایران دارد، مانند مباحث و موضوعات حقوق بشر، موشکی و حضور در منطقه به ویژه سوریه را روی میز بگذارد و راجع به آنها با تهران وارد مذاکره شود و متناسب با نتایج حاصل، الگوی رفتاری نهایی خود را تنظیم کند».

روزنامه آرمان نیز در سرمقاله امروز با اشاره به بی عملی اروپا در برجام نوشت:

«درست است که اختلاف و نقاری میان کشورهای اروپایی با آمریکا پدیدار شده، اما از نظر اقتصادی و تجاری در عمل مایل نیستند که وارد رویارویی با آمریکا شوند. حتی قول‌های اروپایی‌ها مبنی بر خرید یک سوم نفت ایران یا نهاد مالی جداگانه‌ای که تعاملاتی با آمریکا نداشته باشد نیز تاحدودی به بیرنگی دچار شده است. لذا به‌نظر نمی‌رسد که اروپایی‌ها خیلی بخواهند خود را وارد درگیری با آمریکایی‌ها کنند».

اذعان روزنامه های اصلاح طلب به وقت کشی و بی عملی اروپا در حالی است که این طیف تا پیش از این مدعی بود که اروپا تمام قد در کنار ایران و در مقابل آمریکا ایستاده است.

روزنامه شرق تاکید کرده است که هدف اروپا از وقت کشی، اجرای برجام موشکی و منطقه ای است. این در حالی است که مقامات اروپایی پیش از این صراحتا این موضوع را اعلام کرده بودند.

برای نمونه، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه-مهر ۹۷- در مصاحبه با فرانس ۲۴ گفت:«احاطه کردن ایران با یک سیاست الزام‌آور، همان چیزی است که من همواره بر آن تاکید دارم. برای من راهبرد با ایران بر چهار مبنا است؛ حفظ توافق هسته‌ای، توان مدیریت فعالیت هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵ (پایان برجام)، کنترل فعالیت  موشک‌های بالستیکی ایران و توان مقابله با نفوذ ایران در منطقه. من هیچ‌گاه دربرابر ایران ساده‌لوح و زودباور نبودم اختلاف نظر ما با آمریکا بر سر شیوه رفتاری ماست».

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز-خرداد ۹۷- چند هفته پس از خروج آمریکا از برجام گفته بود:«درباره برنامه موشکی ایران اختلافی با آمریکا نداریم».

علاوه بر این، اردیبهشت ۹۷، روزنامه «الجمهوریه» لبنان در مطلبی نوشت:«آمریکا قبل از خروج از برجام، از سه کشور اروپایی برای مقابله با برنامه موشکی و منطقه‌ای ایران ضمانت گرفته است».

با یک مرور کوتاه به راحتی پی می‌بریم که دولت‌های اروپایی دقیقا مشابه رفتار خود در پسابرجام، ظرف ۶ ماه اخیر نیز سر سوزنی در مقابل کارشکنی‌های آمریکا و محروم شدن ایران از حقوق برجامی خود واکنشی از خود نشان ندادند. از لحن طلبکارانه و دستوری اروپا به ایران برای اجرای یکطرفه تعهدات برجامی علیرغم خروج آمریکا از توافق تا اعلام صریح منافع مشترک با آمریکا و هم نظر بودن در مسائل موشکی و منطقه‌ای با آمریکا از سوی مقامات اروپایی.

با اینحال متاسفانه مقامات دولتی به هیچ عنوان به این وقت کشی توجه نمی کنند. در روزهای گذشته، «عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه در اظهارنظری تأمل برانگیز گفته بود:«هنوز به نقطه قطع امید کامل از اروپا نرسیده ایم»!. این اظهارات وی مشابه اظهارات وی در واکنش به نقض فاحش برجام از سوی آمریکا بود. در آن دوره وی گفته بود:«هنوز تا نقض فاحش برجام از سوی آمریکا فاصله داریم»!

** عبدی: درباره مشروبات الکلی همانند قبل از انقلاب رفتار کنیم!

«عباس عبدی» در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت:

« پس از شکست فاحشی که در قضیه شبکه‌های اجتماعی رخ داد و هزینه‌های مادی و معنوی فراوانی ایجاد کرد، اکنون مواجه با مسأله‌ای به نام مشروبات الکلی هستیم. در ۴۵ روز گذشته ۹۵۹ نفر بر اثر مصرف مشروبات الکلی که ظاهراً حاوی الکل متانل بوده است دچار مسمومیت‌های شدید شده‌اند. از میان افراد مسموم ۹۲ درصدشان مرد و ۸ درصد زن هستند که فوت‌شدگان نیز برحسب جنسیت به همین نسبت هستند. همچنین اکثریت آنان شامل جوانان ۲۱ تا ۳۰ سال می‌شوند که قابل توجه است.جالب است که این اتفاق در ماه محرم و صفر رخ داده که حتی اگر میزان مصرف کمتر نشده باشد، بعید است که اضافه شده باشد. ولی حجم و تعداد مسمومان به طرز معناداری بیش از گذشته است. از این تعداد ۸۴ نفر فوت شده‌اند، ۳۰۵ نفر به مرحله دیالیز رسیده‌اند و اعضای داخلی بدنشان دچار مشکلات حاد شده است و ۲۷ نفر نیز نابینا شده‌اند.»

عبدی در ادامه نوشت:

« در جامعه‌ای که شرب خمر حرام و جرم است و مستوجب مجازات و نیز در صورت تکرار حکم آن اعدام است، پس چگونه می‌شود که رفتاری به این مهمی که مجازات آن حدی است و قابل گذشت هم نیست، تا این اندازه رواج پیدا می‌کند که ظاهراً درصد و میزان مصرف آن بالاست، بطوری که تعداد افرادی که وابستگی به مصرف آن پیدا کرده‌اند نیز چشمگیر است. آن قدر این پدیده در ایران شایع شده است که بسیاری از افراد در حین رانندگی نیز بیش از حد مجاز مصرف کرده‌اند و تصادفات وحشتناکی در کشور به علت همین عامل رخ داده است. در مقابل در کشورهایی که مصرف آن آزاد است، کمتر شاهد این حد از رانندگی در حالت مستی هستیم.»

وی در ادامه نوشت:

«کارکرد مجازات و فلسفه حقوق با آنچه که ما مدعی هستیم تطابق ندارد. باید قضیه را ریشه‌ای‌تر حل کرد. نگاه ما به موضوع حقوقی و جرم باید مبتنی بر نظر اجتماعی باشد و گناه را باید از طریق دیگری جلوگیری کرد. همچنان که پیش از انقلاب انجام می‌شد. این نگاه در همه امور فرهنگی باید جاری و ساری باشد. از هنر و ادبیات و فیلم و رسانه گرفته تا رفتارهای دیگر. مسأله محوری این است که قانون باید متکی بر عدالت و فرهنگ جامعه و با هدف تأمین نظم اجتماعی باشد. قانون ابزاری نیست که حکومت‌ها بتوانند هر طور که خواستند از آن استفاده کنند. متأسفانه برخی افراد می‌کوشند که راه‌های میانبُر را در جامعه طی کنند. به جای کوشش برای نفوذ در وجدان و ذهن مردم، آن را رها کرده‌اند و می‌خواهند با اتکا به قانون همه امور را درست کنند. بُرندگی ابزار قانون محدود است هنگامی که آن را برای هر هدفی استفاده کنیم، به ناچار از بُرندگی آن کاسته می‌شود... هنگامی که دامنه موضوعات تحت کنترل افزایش می‌یابد و از قانون برای کنترل تغییرات فرهنگی و اجتماعی استفاده می‌شود، نه تنها کارآمدی قانون را در این زمینه‌ها کاهش می‌دهد بلکه از وجاهت و مشروعیت قانون در موارد دیگر نیز کم می‌کند».

اصلاح طلبان در سال ۹۶ و در دوره رقابت های انتخابات ریاست جمهوری مدعی بودند که «به عقب بر نمی گردیم». اما ظاهرا در تقلا هستند تا به دوره دیکتاتوری و قوانین حاکم در دوره دیکتاتورها بازگردند.

عبدی مدعی شده است که نباید با «قانون» و «بگیر و ببند» در موضوع مشروبات الکلی ورود کرد. این اظهارنظر تأمل برانگیز در حالی است که در کشورهای اروپایی اعتراضات به مصرف مشروبات الکلی در حال افزایش است و این مسئله به حرکتی مردمی تبدیل شده است.

در حال حاضر گستردگی استفاده از مشروبات الکلی در سراسر جهان، پیامدهای ناگواری را برای جوامع مختلف به وجود آورده و بسترساز بسیاری از معضلات اجتماعی و اقتصادی بوده است.

«سوزانا جاکاب»(Zsuzsanna Jakab)  مدیر بخش اروپا در سازمان جهانی بهداشت چندی پیش گفته بود که میزان مصرف الکل در اروپا ۲ برابر متوسط مصرف جهانی است که این مساله تاثیر منفی بر سلامت شهروندان اروپایی گذاشته است.

دکتر «هلنا کورتز پینتو»-  (Dr. Helena Cortez-Pinto) -پزشک اروپایی- نیزچندی پیش گفته بود که مدارک علمی زیادی وجود دارد که نشان ‌می‌دهد مصرف مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.اما اکثر افراد به این امر که مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان‌ها را افزایش می‌دهد آگاهی ندارند.

** گرانی تقصیر تحریم است یا بی برنامگی دولت؟!

روزنامه جهان صنعت در مطلبی با عنوان «دیوار بلند گرانی» نوشت:

«اگرچه مسوولان می‌گویند تحریم‌های آمریکا مشکل خاصی برای مردم به وجود نمی‌آورد، اما با توجه به افزایش قیمت هفتگی کالاها به نظر می‌رسد تحریم‌ها بر معیشت و وضعیت اقتصادی مردم چندان بی‌اثر هم نبوده است‌. از این رو در حال حاضر نه‌تنها قیمت انواع کالاهای اساسی در بازار با افزایش روبه‌رو شده بلکه گزارش‌های بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که قیمت بسیاری از گروه‌های مواد غذایی به صورت هفتگی بالا می‌رود. از این رو کارشناسان اقتصادی می‌گویند دولت باید تمام تمرکز خود را بر حل آشفتگی بازار بگذارد...در حال حاضر عمده فشارهای اقتصادی ما ناشی از تحریم‌ها و استمرار تحریم‌ها در سالیان گذشته است».

طیفی که قبل از سال ۹۲ تاکید داشت که ۷۰ تا ۸۰ درصد مشکلات اقتصادی ناشی از «سوءمدیریت» و تنها ۲۰ الی ۳۰ درصد آن ناشی از تحریم هاست، حالا نعل وارونه زده و مدعی است که مشکلات معیشتی مردم ناشی از تحریم هاست.

طیف اصلاح طلب حاضر نیست که «بی برنامگی دولت در حوزه اقتصادی» و «انفعال در سیاست خارجی» را ببیند و صرفا مشغول جاانداختن دوگانه خطرناک «خودکوچک بینی-بزرگنمایی دشمن» است.

لازم به ذکر است که علی‌رغم فضاسازی‌های آمریکایی‌ها درباره تاثیر تحریم‌های ۱۳ آبان بر بازارهای کشور، بررسی‌ها نشان می‌دهد از زمان بازگشت تحریم‌های ۱۸۰ روزه، نه تنها قیمت دلار که تا پیش از این روند صعودی داشت و تا ۱۹ هزار تومان هم رسیده بود، افزایش پیدا نکرد بلکه با کاهش چند هزارتومانی نیز مواجه شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • مهماندار هواپیما IR ۱۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  45 3
  عبدی جان شما سفارشی برایت از اونور اب میاد
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   39 17
   ضریب هوشی ایرانی ها در رتبه بندی جهانی رو برید نگاه کنید و بعد ادعاتون بشه خخخ بدبختا کم مونده برسید به سومالی خخخ .
  • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   11 3
   الان بیش از 70 درصد زندانیان کشور جرمهای در رابطه با مواد مخدر هستو تا کنون نزدیک به 5هزار شهید در این رابطه تقدیم کردیم بنابر نطق ایشون کلا مواد مخدر و قاچاق آن هم باید آزاد شود آخه این چه استدلال تهوع آوریست اتفاقا در کشورهایی که مشروبات الکلی آزاد است هم ازادی مطلق نیست نه در حین کار نه در حین رانندگی و... تازه مگه اونهایی که کوفت می کنند در قید حرام یا حلال بودنش هستند .بله وقتی امثال شما مدام محرم و صفر رو زیر سوال می برید انتظار دارید اذناب شما دیگه برا این دو ماه حرمتی قائل شوند.
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  53 25
  خاک بر سرت عبدی
  • سید IR ۱۶:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   31 9
   اصلاح طلبان تهوع آور مصداق این آیه قرآنند که به ایشان می گویند فساد نکنید، می گویند ما می خواهیم اصلاح کنیم! به پیشنهاد عبدی یک بار دیگ نگاه کنید! دقیقاً مصداق همین آیه نیست؟!
 • IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  27 11
  به نظر من باید قضیه را ریشه‌ای‌تر حل کرد
 • ناصر IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  29 24
  اقای عبدی بیسوادی شما در علوم فقهی همین قدر که دروغ های شاخدار را به نظام جمهوری اسلامی نسبت میدهید اگر نبود حفظ حرمت فرهنگ ورسانه چنان با منطق محکم شما را نیزدیمکه دیگر نگویی در رژیمگذشته اینگونه شرب خمر کمتر بوده است تویی که اکنون دفاع از مشروبخواری وازاد کردن ان میکنی وضع وحالت معلومه غرب گرای طرفدار جدید ومنور الفکر امریکایی
  • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   17 3
   در رژیم گذشته شرب خمر به وضعیت نگران کننده ای رسیده بود و پدیده ای شایع تر و حاد تر از وضعیت مواد مخدر در دوره کنونی داشت
 • عبدالله IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  26 26
  بسم الله الرحمن الرحیم ؛ همه این مشکلات مردم و نظریه های شیطانی برخی به اصطلاح مسئولین ، ریشه در عدم اعتقاد به خدای متعال دارد. وقتی اعتقاد به خدا و معاد و روز جزا نباشد و همین زندگی چند ساعته دنیا هدف غائی باشد ، معلوم است که این مشکلات پیش خواهد آمد. اگر قرار بود وضع مثل قبل از انقلاب باشد اصلا چه نیازی به انقلاب بود؟ یک نصیحت به تو فرد از خدا بی خبر (عبدی) دارم. ساکت باشی بهتر از این است که چنین سخنان سخیف و ضد خدایی بگویی! اگر نمی توانی کلمه خداپسند بر زبان جاری سازی پس همان بهتر که خاموش باشی و مردم را در ضلالت نیفکنی. والسلام
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  31 26
  لعنت خدا بر فتنه گران. عبدی حرمت شکن عرصه فرهنگی و دینی است. می فهمد که چه می گوید.
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  13 28
  به درک که مردند می خواستند مشروب نخورند خربزه خوردی پای لرزش هم بشین حالا چرا این افساد طلبها میترسند؟
 • US ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  22 23
  روزنامه ایران واسه دولته دیگه؟! که عبدی توش مقاله میزنه که حکم خدا رو زیر پا بذاریم و مشروب رو آزاد کنیم؟! هیچ برخوردی هم حتما نمیشه چون نظارت مطبوعات هم دست افرادی چون مدیرمسئول روزنامه ابتکاره که نماینده مجلس هم هست و روزنامه اش به محرم و عزاداری امام حسین(ع) بی احترامی کرده بود....
  • melahat IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۵
   0 0
   وای که شما چقدررررر بی عقل و داغونید
 • AU ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  16 24
  لعنت خدا بر كساني كه اين افساد طلب رو اعدام نمي كنند
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   10 6
   فتنه کر خارج نشین....
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  22 21
  شبها بشین پای فیلمهای آنچنانی ماهواره مشروبتو بخور لازم نکرده فتوا بدی
 • GB ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  21 25
  بهتره که مشروبات ممنوع باشه و همین هزینه ها را بدهیم .این اصلاح طلب یا نادانه یا خود را به خریت زده ...تمام کشورهایی که مشروب ازاده دایم دنبال راه و چاره فرار از هزینه های ثانوی اون هستند .اسیبهای اجتماعی و هزینه های اقتصادی از جمله خروج ارز .هزینه های بیمه .بیمارستانی .اجتناب ار کار و قبول مسوولیت .نارساییها در فرزندان .هزینه های پلیس .اموزش برای مصرف نکردن .و هزاران هزینه دیگر ....
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  14 26
  اره دیگه فک و فامیل و دوستاتون باید بنوشن شماهم آزادش کنید لعنت الله علیه
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  33 4
  کی گفته به عقب برگشته ایم؟ ما فقط به زمان قاجار برگشته ایم. همه انتصابهای کشوری به سبک دوره قاجار است. رفتار مدیران با مردم هم همینطور
  • DE ۲۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
   1 2
   چقدر دقیق گفتی؛ مو نمی زنه با اون دوران و زدی تو خال. قجر هم دقیقا همینطور بود
 • IR ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  14 8
  یک کلام از مادر عروس!!!!!!
 • DE ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  20 21
  عبدی: درباره مشروبات الکلی همانند قبل از انقلاب رفتار کنیم!/ مگر ملاقه خورده کف دیگ؟ به این زودی تمومش کردین؟
 • NL ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  6 16
  از همه جالب تر اون خبر با تیتر کوچک بالای سمت چپ روزنامه آرمان هست که با هنر گفته تو جلسه مجمع به احمدی نژاد تذکر دادم خخخخ. آقای عبدی به جای این که نسخه برای مشروبات الکلی بدهی برو تحقیق کن ببین ساقی باهنر کی هست، خخخخخخ
 • علی IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  9 11
  مگه یادتون رفته که آقای عارف گفته بود از سروش تا گوگوش در دایره اصلاح طلبانند یکی از اونا آقای عبدیست دیگه.
 • علی IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 2
  بعضی از اظهار نظر عبدی تعجب میکنن درحالی که این نظر ایشان مشتی است نمونه خروار خیلی از اینها اگه مکنونات قلبیشون رو آشکار کنن در آن صورت وحشت میکنی عزیزم. حالا چون مجال پیدا نمیکنن به همین مقدار اکتفا میکنن. شما ببین کسی از اصلاح طلبان به او اعتراض میکنه ؟ نمیکنه.
 • BE ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 22
  بدترین آفتی که گریبان دنیا رو گرفته همین الکلیسمه ، کاش لااقل میفهمیدی چی داری میگی
 • BE ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  7 7
  اینا اصلاح طلب نیستن اسهال طلبن
 • IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  7 22
  یه دو سه تا استکان از همین مشروبات فاجعه آفرین نصیبت بشه جناب عبدی به یاد دوران طاغوت بزن تورگ تا ملت از افاضات بی جا وبی مایه ات راحت بشن
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 22
  جامعه ومردمیکه منطق مدارباشند هیچگاه به فلاکت نمی افتند:استاددکترمحمدرضاعلیرضایی،سلام این پیامهارا نگاه کردم حقیقتا سایت مشرق خودش یک میزگردسیاسی اجتماعی فرهنگی مذهبی و....بامباحثی که مطرح مینمایدتبدیل شده است خداقوت.درپاسخ به اظهارات نسنجیده اقای عبدی بایدگفت انقلاب اسلامی به دلیل گستاخیهای حکومت فاسدوفاسق پهلوی که نسبت به امورمذهبی واعتقادی مردم شیعیه ایران داشت به وقوع پیوست لذا اظهارات اقای عبدی درانظارعمومی ازمصادیقی است که مدعی العموم میتواند ورودکند ونامبرده راتحت تعقیب قراردهد
 • IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 21
  از فتوا در باره حجاب و باشگاه رفتن زنها به مشروب رسیدن.
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  4 1
  دلیل رواج مشروبات الکلی و سایر محرمات اتفاقا اجرا نشدن حدود اسلامی است که متخلفین را جری و جامعه را بی تفاوت می کند. دلیل اجرا نشدن هم وجود خائنینی همفکر شما جناب عبدی است که 40 سال است منافقانه با جو سازی چوب اجرای احکام را بر سر دغدغه مندان جامعه می کوبید در حالی که عملا به اجرای احکام بسیار بی توجهی می شود
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۷
  5 2
  اصلاح طلبان فاسد
 • احمد IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  1 0
  کسی که از جمهوری اسلامی میخواهد حرام خداوند راحلال کند باید درمسلمانی او شک کرده واورا فاسق نامید .دادستان باید وارد عمل شود.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۸
  1 0
  چی شد اقای عبدی شما که شعارتون به عقب بازنگردیم بود چی شد این مورد شراب رو استثنا کردید مثل قانون بازنشستگی کلا تا زمانی به عقب بازنمی گردید که نفع شخصی تون باشه.
 • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  0 0
  حال ببینیم دوستان اصلاح طلبشان در این مورد چگونه اظهار نظر می کنند. واقعا از حد گذرانده اند.
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  0 0
  قبل از انقلاب رژیم طاغوتی بود مصرف مشروبات ترویج می شد حالا که نظام اسلامیه چرا این همه زیرزمینی مشروبات مصرف می کنند؟ بعد از چهل سال کار فرهنگی به کجا رسیدیم؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس