افسر آمریکایی

در اسناد لانه جاسوسی در اوصاف یک مأمور اطلاعاتی آمریکایی در ایران، ذکر شده است که در هنگام کشتن آدم‌ها نیز قاطعیت و آرامش داشته و ازاین‌رو از او تقدیر به عمل می‌آید.

سرویس تاریخ مشرق - در اسناد لانه جاسوسی در اوصاف یک مأمور اطلاعاتی آمریکایی در ایران، ذکر شده است که در هنگام کشتن آدم‌ها نیز قاطعیت و آرامش داشته و ازاین‌رو از او تقدیر به عمل می‌آید.

سند ب مأموریت مستشاری دریایی

 ناخدا (کاپیتان) هالینگ ورث در طول دوره منتهی به انقلاب ٬ وابسته دریایی سفارت آمریکا در تهران بوده است. وی در طول ماه‌هایی که این انقلاب نضج می‌گرفت به دقت تغییرات رخ داده در نیروی دریایی ایران را گزارش می‌نمود.

خوش‌مشربی و مهارت او در برقراری دوستی منتج به گزارش‌های اطلاعاتی قابل‌اطمینان و به موقع می‌شده است. در کمتر از چند هفته با بسیاری از وابسته‌های خارجی تماس‌های نزدیک گرفته و گفتگوهای تقریباً مفید متقابل ترتیب داده است.

او کشش‌ها و شکاف‌هایی را که در نیروی دریایی ایران خود شاهد بروزشان بود به‌طور بحرانی گزارش می‌نمود. او در آخرین هفته‌های قبل از انقلاب ایران با شرایط تحت‌فشار متعددی مواجه شد، عکس‌العمل او تقریباً در تمام این موارد که شامل اقدام به آدمکشی هم می‌شد (ممکن بود بشود) نمونه‌وار با آرامش، قاطعیت و اندیشه منطقی همراه بود. هنگامی که موقعیت محلی بشدت وخیم گشته و به اخراج آمریکایی‌ها کشید ناخدا هالینگ ورث ٬ رل مؤثری در طرح نقشه به‌تناسب مراحل و فازهای عملیات این تخلیه (فرار) بزرگ به عهده داشت. خبرگی و درک مسئولیت و اقدام به‌موقع او، سلامتی و حرکت به موقع هزاران آمریکایی و خارجی دیگر را هنگام خروج از کشور تضمین نمود.

کوشش‌های خستگی‌ناپذیر و بدون خودخواهی وی کمک بی‌حدی در چنین فرار موفقیت‌آمیزی نمود. بارها در غیبت وابسته دفاع وظایف محوله را انجام داد. در این سطح، او هم‌اکنون مسئولیت و تأثیر بسزایی را به‌عنوان وابسته نظامی قبول کرده است.

ناخدا هالینگ ورث افسری عالی دست در میان هم‌قطارانش و یک حرفه‌ای واقعی و وابسته (A. T. T) بسیار شایسته می‌باشد. رفتار شخصی وی طبعاً با توجه به استاندارد تحمل، عملکرد و ادب و تواضعی که این افسر را برجسته می‌کند نمونه است. حمایت مستقیم و ماهرانه این افسر وی را در مأموریت‌های نظامی در تهران به‌طور قابل‌توجهی اثر کلی دفتر وابسته دفاع را افزایش داده است.[۱]


[۱] - اسناد لانه جاسوسی، کتاب اول، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، صفحه ۱۸

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  82 2
  افسری آمریکایی هم درخرم آباد هرکه درخیابان اصلی هرکه سرراهش می ایستاد زیرمیگرفت ! باورش سخت است امااین لعنتی روزی به زنی میزندویک گروهبان ارتشی ایران خرم آبادی میارش پایین تامیخوره میزنش امااون رومیگیرن وشکنجه هایی بسیار نصیبش میکنند . یک چشمش رادرمی آورند وبعداورا اخراج میکنند . الان پسر اوازافسران بازنشسته وجانبازارتشه ومن شخصاازشون شنیدم بنظر من جنایت آمریکاییهادرایران یک سومش هم درایران ثبت نشده است و گروهبان فلاحی های مرحوم وزنان ومردان بسیاری این خاطرات رادرسینه به گورمیبرند . دفترثبت اسنادتاریخ انقلاب اسلامی بایدبین مردم برود وشهروروستای این کشوررا سرکشی کند . مصاحبه باافرادشناخته شده همه تاریخ انقلاب نیست . یا وقتی خرم آبادتوسط رضاشاه جانی باحیله فتح میشود بسیاری راکشت .مثلابرادر پدربزرگ من چون فرددیگری نمیرود غذا دیر برای سربازان قلدرمیبرد وآنها ازسنگرشان اوراهدف میگیرند ومیکشند . دفن میشود واینگونه باایجادترس خودراباکشتن بی گناهان قلدرمعرفی کرد . اینهابخشی ازتاریخ این ملت هستند وخوب است آنهاکه قدرانقلاب اسلامی رانمیدانند بدانند کشتن بی گناهان به همین راحتی بود . خداراشکر باانقلاب اسلامی آقای خودمان شدیم . مردم راآنچنان ترسانده بودند که اگربچه ای میگفت شاه خوب نیست درروستایی دورافتاده پدرمیگفت نگوپسرم شاه میشنود . الحمدلله برای این ایران آزادوسربلند
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   35 6
   مردم یادشان رفته برای چی انقلاب کردند. یادشان رفته چه جنایتهایی که این آمریکاییهای کثیف در حق ملت ایران نکردند. اینها مردم کشورهای جهان سوم را حتی انسان نمی دانند که بخواهند حقی برایشان در نظر بگیرند. این خود ما هستیم که باید در برابر آنها همچون خودشان باشیم.
  • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
   11 2
   "مردم یادشان رفته برای چی انقلاب کردند". بیان حقایق باعث می شه یادشون نره
  • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
   5 0
   حرف شما درست ولی ئیرانی گری شرکه گلم . مشرک هم ستمگره
 • آریو سوئد IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
  12 4
  در پادگان بروجرد یادم هست سرگردی را که برای یک گروهبان امریکایی احترام نگذاشته بود بردند و بعد از ۵ ماه با سر تراشیده به پادگان برگشت. خیلی از به اصطلاح ایرانیان میخوان امریکا دوباره برگرده که این کارها را بکنه.
 • IR ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
  11 3
  مرگ بر آمریکاااا
 • US ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۳
  2 6
  اگرنیروهای امریکایی را از ایران خارج ساخته این کجایش بد است ؟
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۵
  10 1
  ما ایراینها زود سرگرم دنیا شدیم عافیت غفلت زاست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس