انتشار فیش‌های حقوقی پرده از رازی سه ساله کنار زده است و بخش دیگری از مناسبات حاکم در دولت یازدهم برای افکارعمومی نمایان شده است. حال این سؤال مطرح می‌شود که لابی فشار اقتصادی و گروه‌های فشار دولت چه کسانی هستند و روحانی چه نقشی در این میان دارد؟!

سرویس سیاست مشرق - این روزها، در همه محافل رسمی یا غیر رسمی کشور سخن از سونامی فیش‌های حقوقی نجومی مدیران ارشد دولت یازدهم است؛ رسوایی فیش‌های حقوقی از مدتی پیش و با افشای حقوق چندصد میلیونی کارکنان بیمه مرکزی آغاز شد. دولت یازدهم در ابتدا تصور نمی‌کرد که انتشار این فیش‌ها به جریانی در کل کشور تبدیل شود و موجی سهمگینی در برابر رفتارهای دولتمردان ایجاد کند.

تیتر پیشنهادی: لابی‌های فشار اقتصادی در دولت یازدهم کدامند؟ / باندهای اقتصادی در دولت یازدهم کدامند؟ / فیش گیت یا افشای باندهای فشار اقتصادیحسام‌الدین آشنا در یادداشتی فیش‌های حقوقی نجومی یاران سیاسی خود در دولت یازدهم را «ضربه به سرمایه اجتماعی دولت»[1] به دلیل «ارتباط آن با زندگی روزمره مردم، نابرابری شدید موجود در جامعه، شرایط رکود و گستره بیکاری» دانست؛ وی که پیش از این در برابر انتقادات در قبال دولت یازدهم موضع‌گیری «تهاجمی» نشان می‌داد، این‌بار با پذیرش رفتار اشتباه یاران سیاسی خود پیشنهاد تشکیل «کمیته ملی شفافیت» را داد که برخلاف نامه حجت‌الاسلام روحانی به جهانگیری مبنی بر «استرداد وجوه وعزل متخلفان»[2]؛ نامی از معاون اول دولت یازدهم به میان نیاورد و خواهان حضور افرادی است که «هیچ یک از اعضای آن در معرض شبهه دریافت حقوق‌های نامتعارف نباشند، جامعه آن‌ها را به سلامت بشناسد و مردم برای ایشان اعتبار قائل باشند».

از سوی دیگر، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در حاشیه همایش سراسری قوه قضائیه اظهار داشت: «درباره موضوع مدیرعامل بانک رفاه که اخیراً نیز فیش حقوقی وی جنجال‌ساز شده است، گزارش تخلف کلان وی در زمان تصدی‌گری در بانک ملی را نیز داشتیم ولی با فشار آقای حسین فریدون و لابی‌گری وی این فرد در سمت مدیرعامل بانک رفاه قرار گرفت. من امروز هم که وی را در این همایش دیدم به او گفتم که با فشار شما این اتفاق افتاد و ما معتقدیم که هر فردی که مشکل داشته باشد در هر سمتی قرار گیرد مشکل‌آفرین خواهد بود.»[3]

کدام گروه فشار رسوایی فیش حقوقی را برای روحانی رقم زد؟

گزاره‌های اعلامی حاوی یک «پیام» جدی است؛ منبع پیام از داخل و خارج دولت دست بر یک موضوع مشترک گذاشته‌اند؛ پیام آنان حضور باندهای اقتصادی قدرت  و به نوعی گروه‌های فشار در دولت یازدهم است. پیش از این دولت یازدهم در فضای سیاست‌ورزی کشور به دولت «سهامی» مؤتلفین انتخابات خرداد 1392 نامیده می‌شد اما گویا انتشار فیش‌های حقوقی پرده از رازی سه ساله کنار زده است و بخش دیگر از مناسبات حاکم در دولت یازدهم در میان افکارعمومی نمایان شده است. حال این سؤال مطرح می‌شود که لابی فشار اقتصادی دولت چه کسانی هستند؟!

· همیشه پای حسین فریدون در میان است

روزنامه اصلاح طلب اعتماد پیرامون نقش و دامنه اثرگذاری حسین فریدون نوشت: «آنجا که محدودیتهای رسمی و سیاسی مانع از حضور روحانی است، او برادرش را روانه می‌کند؛ در تعاملات سیاسی درون جناحی، در تیم مذاکره کننده هستهای و دیدار با اقشار فرهنگی و هنری و ورزشی. حضور حسین فریدون در هتلهای شهر لوزان و وین تا بیمارستانهای تهران و از رختکن بازیکن تا تئاتر شهر همه حکایت از حضور 85غیررسمی رییس جمهور دارد. دستیار امور اجرایی ماموریتی دیگر دارد. آن حرفی که باید رییسجمهور بگوید در تسلیت به یکی و بنا به معذوریتهایی نمیگوید را فریدون می‌رساند؛ حرفی که نباید از زبان رییس دولت گفته شود را او به نقل از وی میگوید؛ نمونهاش گفتههای وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تحریمکنندگان خرید خودروهای داخلی که این فریدون بود که گفت: رییس جمهور به آقای نعمتزاده تذکر داده است که باید رفتار ما با منتقدان، محترمانه باشد.»[4]

نام حسین فریدون با علی صدقی دارنده فیش حقوقی میلیونی گره خورده است؛ آنان در دوران بحران ارزی سال 1390 رفاقتی پایدار با یکدیگر در «صرافی» پایه نهادند. حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور به همراه علی صدقی، مانی مهاجان از اعضای مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی اسدیان، رییس هیئت‌مدیره گروه تجاری آوا و شرکت آواپارس دوران، اقدام به تأسیس یک صرافی می‌کنند تا دو سال بعد کاسبان تحریم‌ها به نبرد با تحریم‌ها بپردازد!

پیش از افشاء نقش حسین فریدون در مهره چینی عوامل اقتصادی باند خود در مراکز مهم، نیروهای انقلابی به رفتارهای ایشان واکنش جدی نشان داده بودند و در همین راستا برخی از سایت‌های انقلابی نوشتند: «با دستور حسین فریدون صراف بزرگ تدبیریون، تودیع و معارفه معاون جدید نظارتی بانک مرکزی برای مدت نامعلوم متوقف گردید. پیش از این قرار بود حیدری به جای حمید تهرانفر در سمت معاون نظارتی بانک مرکزی مشغول به کار شود. تهرانفر معاون سابق نظارتی بانک مرکزی به دلیل ضعف در مدیریت و نابسامانی مؤسسات مالی با انتقاد شدید مواجه بود. اما معلوم نیست چه اتفاقی رخ داده که حسین خان (مرد حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن) وارد میدان شده و دستور داده تا تهرانفر حداقل تا اطلاع ثانوی مشغول به کار بماند.

تیتر پیشنهادی: لابی‌های فشار اقتصادی در دولت یازدهم کدامند؟ / باندهای اقتصادی در دولت یازدهم کدامند؟ / فیش گیت یا افشای باندهای فشار اقتصادیفریدون صاحب صرافی تضامنی صدقی و شریک مانی مهاجان و علی صدقی است. وی تاکنون توانسته بسیاری از رفقا و شرکای خود را در مناصب کلیدی اقتصادی دولت منصوب کند. از جمله انتصاب همین شریک خود جناب صدقی به عنوان مدیر عامل بانک رفاه است.»[5] و «صدقی یکی از مدیران سابق بانک ملی است که در مقطعی همراه با جناب سیف در بانک فیوچر بحرین (وابسته به بانک ملی) فعالیت می‌کرد. صدقی قبل از دولت یازدهم مدیر بانک ملی پی ال سی لندن بود. بانک مستقل ملی پی ال سی در سال 80 (دولت اصلاحات) در انگلیس ایجاد شد و حلقه ارتباطی برخی بانکی‌های خاص است. فعالیت در انگلیس شاید آغاز نزدیک شدن صدقی به خانواده فریدون است. کما اینکه عبدالناصر همتی (مدیرعامل سابق بانک ملی و مدیر فعلی بیمه مرکزی) و ولی لله سیف (رئیس فعلی بانک مرکزی) هم در همین بانک انگلیسی فعالیت داشته‌اند. همچنین گفته می‌شود برخی اعضای خانواده حسین فریدون ساکن انگلیس هستند. انگار انگلیس برای فریدون‌ها محل تحصیل خانوادگی است. گل همکاری صدقی با فریدون در صرافی «صدقی و شرکاء» در دولت گذشته رقم خورد. البته همراهی با فریدون به ثمر نشست و در دولت یازدهم صدقی مدیر عامل بانک رفاه گردید.»[6]

· اسحاق جهانگیری؛ کاخ‌نشین سعدآباد

58کارگزارانی‌ها، مدیران دولت هاشمی رفسنجانی برای اهداف سیاسی گرد هم آمده‌اند؛ آنان یار اصلی خود را در کابینه دولت یازدهم اسحاق جهانگیری می‌دانند؛ پیش از این وی در جلسه حزبی خود در کاخ سعدآباد! تصمیم بر استیلا بر جریان اصلاحات گرفت و در این دیدار حزبی اظهار داشت: «کارگزاران دارای دو ویژگی مثبت است؛ نخستین ویژگی آن کار حزبی قوی است. این حزب در این امر تجربیات خوبی دارد. دومین ویژگی هم ارتباط و نزدیکی آن به دولت است. کارگزاران تا پیش از این تلاش می‌کرد که نقش میانجی را در معادلات سیاسی ایفا کند. به نظر می‌رسد کارگزاران امسال باید این نقش را بیش از پیش ایفا کند. زیرا امسال سال انتخابات است. اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار دولت ناتمام خواهد بود.»[7] و از سوی دیگر بسیار از تحلیلگران از نقش جدی وی در چینش استانداران خبر می‌دهند. اما حسام الدین آشنا در کمیته شفافیت ملی نامی از وی نمی‌برد تا باند دیگر فشار در حوزه اقتصادی مشخص شود.

· همه علیه باند فشار اقتصادی و گروه فشار

«باید در این زمینه مثل چین رفتار کرد. در کشور چین کوچک‌ترین تخلف به صورت جدی و محکم برخورد می‌کنند، برای شخص خاطی اعدام می‌برند و این موضوع را رسانه‌ای می‌کنند تا دیگر مدیران و افراد حساب کار دستشان بیاید»[8] علی نوبخت برادر سخنگوی دولت یازدهم خواهان «اعدام» متخلفان است؛ از سوی دیگر وزیران وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اقتصاد خواهان مقابله با این افراد هستند.

حال این سؤال در افکارعمومی شکل می‌گیرد؛ پایان نبرد درون-دولتی میان باندهای فشار اقتصادی، گروه‌های فشار و مخالفین اقدامات غیرقانونی در دولت یازدهم چه کسی است؟ حجت‌الاسلام روحانی در حمایت از کدامین طرف در دولتش خطابه می‌کند؟ ایا رییس دولت خود جزیی از گروه‌های فشار است یا قربانی گروه‌های فشار و باند اقتصادی دولت؟[1] http://www.ion.ir/News/116653.html

[2] http://www.isna.ir/news/95031713440

[3] http://www.farhangnews.ir/content/211096

 [4] ویژه نامه نوروزی سال 1395 روزنامه اعتماد

[5] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13941201000794

[6] http://www.rajanews.com/news/242626

[7] http://etemadnewspaper.ir/Default.aspx?NPN_Id=127&pageno=7

[8] http://kayhan.ir/fa/news/78926

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 93
 • ۰۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  آقای روحانی برادر بزرگوارشان را کی برکنار میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  برجام رو هم باید لغو بکنیم بره پی کارش تا آمریکا نتونه به ایران تسلط پیدا بکنه....
 • ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  امکان فتنه های جدید وجود داره... همه باید خودشونو آماده بکنند برای مقابله!!!
 • ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  معده اصلاح طلب ها آنقدر بزرگ هست که با هزینه های جاری و حقوق نجومی کل پول بیت المال رو تو روز روشن بخورند!!!!!!! انشاالله این حقوق های نجومی زهر مار بشه براشون!
 • ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  من از رای مردم تهران حرص میخورم . چه تو مجلس که از روی لیست bbc نوشتن و چه تو خبرگان .
 • ۰۶:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  دارم دیگه بالا میارم!
 • اسفندیار ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  به امید تشکیل دولت مردمی بهار بدون حضور و نفوذ چپ و راست زنده باد احمدی نژاد
 • مهدی ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  درود بر دولت تدبیر و امید و درود بر آیت الله هاشمی رفسنجانی(ص).
 • مریم ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  مشرق عزیز پس حقوق های نجومی پزشکان چه شد؟
 • ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  مساله فرد و باند فسار نيست مساله اجراي ساختاري اقتصاد سرمايه داري در كشور و دستورالعمل هاي صندوق بين المللي پول و بانك جهاني است كه باعث غارت كشور ميشود و در تضاد كامل با اقتصاد مقاومتي است
 • حسن ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  فیش های حقوقی یکی ازراه های کسب ثروت های بادآورده است ومتاسفانه درمملکت ما هزاران راه دیگراست که شما هرکزبه آن نخواهیدپرداخت اگرراست می گوییدوجرئت داریدتراکنش حساب افرادرا بررسی کنیدببنیدازکجا تریلیونرشده اند.
 • ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  منصف باشید حداقل در این ماه شریف
 • ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  همه در حال فتنه هستند فقط لطفا با ذکر نام جناح بگید.
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  اینجوری نمیشه اندازه زد باید معده همه طرفها رو اندازه گرفت.
 • امیر ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  تقی نوربخش رئیس سازمان تامین اجتماعی: آقای مرتضوی در سال ٩٠، ١٢ میلیون تومان حقوق می‌گرفت.
 • منتظر ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  پدر مادر بیچاره من در به در دنبال جور کردن رهن خونه هستن بعد آقازاده ها حقوق های چند صد میلیونی بگیرن....خدایا کجایی ؟ چقدر بی عدالتی ؟
 • افشین ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  پاک ترین دولت ...............
 • ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  خدا لعنت كنه اين انگليس رو
 • سعید ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  اقای روحانی که هرچی میشه میگه دولت قبل یه مرتبه بگه داداشم هم تحمیلی دولت قبل بوده اون دولت نکبت اصلاحات که بی حجابی را به ارث گذاشت اینم دولت بی تدبیر بی عرضه پناه بر خدا
 • سعید ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  اقای روحانی که هرچی میشه میگه دولت قبل یه مرتبه بگه داداشم هم تحمیلی دولت قبل بوده اون دولت نکبت اصلاحات که بی حجابی را به ارث گذاشت اینم دولت بی تدبیر بی عرضه پناه بر خدا
 • عبداله حیدری ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  خدمت یا منت ، حقوق های نجومی نوعی فساد است که با سایر فسادها همچون اختلاس و پولشویی و ... تفاوت دارد . این فساد مختص طبقه مدیران دولتی است و ناشی از نوع نگاه دولت به رابطه با مردم می باشد . این دولت رابطه خود را با مردم از سنخ خدمت نمی داند بلکه از جنس منت می داند . لذا این دریافت ها را حق خود میداند چندی پیش یکی از این مدیران با کمال وقاحت گفته بود اگر کار خصوصی می کرد بیشتر درآمد داشت . این گفتار ناشی از همین نوع نگاه اشرافی است
 • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  جرا به عدالت سخن نمي گوييد شوراي عالي بانكها كه كليه امورات بانكها را تحت نظر داشت وكليه برنامه ها اعم از تعيين ميزان دست مزد وحقوق و...را تدوين مينمود در زمان كدام دولت منحل شد؟ اين ديوار كج بنيانش در دولت قبل گذاشته شد وتا امروز پيشرفته است همه قصور را به گردن اين دولت نيندازيم بيايد روشنفكرانه به مسئله نگاه كنيم آنها از قبل براي نابودي دولت بعدي برنامه ريزي كردند وهمان ها بيشترين استفاده را از تاين موضوعات ميخواهند بكنند.مشرق به نام رسالتت سوگند اطلاع رساني فرما
 • محمد ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  این (ص) یعنی چه؟ نکند نعوذ بالله برای ایشان شانی در حد حضرت رسول اکرم صل الله علیه و آله که به اختصار جلو نام مبارکشان کلمه (ص) می آید قائل هستید??
 • محمد ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  این پاکترین دولت، الآن وزیر ارشادش کجا تشریف دارد؟ از کی پولهای کلان می گرفت؟ خرج تحصیل فرزندش رو کی می داد؟ بقیه موارد پیشکش>
 • غیر قابل انتشار ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  راز سه ساله؟؟؟؟؟؟نه بابا...؟؟؟ قبلش گل وبلبل بوده؟عجب؟
 • خانی ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  کجا هستن اون هایی که در دولت قبل از جریان انحرافی دم میزدند اگه این کار ها انحراف از آرمان امام وانقلاب نیست پس چیه؟
 • ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  می دانی مشرق جان... وقتی دولت احمدی نژاد سر کار بود من رسانه های مخالف رو می خوندم تا ببینم دولتمردا چه کار می کنن و حالا که دولت روحانیه رسانه های شماها رو می خونم... تمام مدت هم کارم شده که سلبی رای بدم نه ایجابی... یه ادم درست و سالم انگار تو این مملکت نمیاد سر کار.... خدایا... نظرمو بذار لطفا...
 • ramin ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  خوش به حال دولت با عرضه‌ ی شما!!!راستی‌ از دکل‌های نفتی‌ ،،۳۰۰۰ میلیارد،..........چه خبر؟
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  مشرق میشه بگی اولین بار چطور و توسط چه کسی این فیشهای نجومی درز پیدا کرد؟
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  نظر
 • شهرام ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  سلام آقای ... . بنده بیکارم ولی تا کلاس چهارم ابتدایی خوندم. یک خانه ویلایی 50 میلیارد تومانی در شمال به من ارث رسیده. اگر شما لطفا فرمایید و یک صندلی مدیریت در یکی از ارگان های کشور برایم تهیه فرمایند.اینجا با کمال میل این ویلا را به شما بعنوان شیرنی ی ناقابل اهدا میکنم. راستی سلام مرا به ... محترم برسانید. بگویند تمام اطلاعات راجع به تصرف زمین های کشاورزی توسط فامیل های شما و اعضای مجمع .....از حافظ کامپیوتر شهرداری پاک شده. خداوند محافظ اموال شما ... عزیز کشور باشد انشالله
 • ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  از اعتماد مردم سو استفاده کردن .باید بدانند انتخابات نزدیک است
 • عرشیا فرزند شهید ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  اقای رییس جمهور بدانید حضرت علی ع با برادرش حضرت عقیل و اهن داغ در دستش نهادن عمل کرد شما چه میکنید
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  بصیرت که هیچ مشکل حافظه دارند
 • ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  ظاهراً بیشتر این افراد دارای حقوق های نجومی از دارو دسته خاتمی و هوادارانش هستند - اگر شک دارید از این افرادی که بیت المال را غارت کردند بخواهید طرفدار جورج سوروس یهودی در ایران را محکوم کنند؟
 • ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  خدا لعنت کنه افراد فریبکار و دروغگو به مردم رو مدعیان دروغین مخالف با کاسبان تحریم که در آستینشان این مدیران ارشد با حقوق های نجومی را داشتند
 • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  فکر میکنید بین حفظ و صیانت از منافع مردم و کشور و دلبخواه خودشون کدوم رو ترجیح میدهند؟
 • ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  روحانی با سونامی فیش حقوقی محبوبیتش به شدت کاهش یافت.
 • پابرهنه ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  یقین بدانید هرکسیکه خود یایکی ازاعضای خانوادش بهربهانه درانگلستان باشددردشمنی باانقلاب وجمهوری اسلامی ونفوذی بودنش گمان زیادی میرودوبایدتحت نظرباشد ودرکارهای دولتی گمارده نشود---ایکاش رهبرمعظم تصمیمی دراینمورد بگیرند--اگرجلواینها گرفته ومجازات نشوند بزودی بیت المال سهله انقلاب وخون شهدارابتاراج خاهندبرد-خدایااگه قابل هدایتندهدایت والانابودشان کن
 • علیرضا امانی ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  بیسوادها که معنی کلمه ص را نمیفهمند حامیان جریان اصلاح طلب ودولت تدبیر وامید
 • تنها 55 ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  غلط کردین گذاشتین با وجود تخلف کلان وی در زمان تصدی‌گری در بانک ملی مدیر بانک رفاه شود
 • ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  مثل اینکه پاک ترین آدمها ما مردم عادی هستیم
 • ناشناس ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  بدرود .
 • ص ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  ص یعنی صداش رادرنیارخخخخ
 • ناشناس ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  مفاسد عظیم کرسنت و استات اویل و توتال و اختلاس شهرام جزایری و غیره مربوط به دولت خاتمی بود.
 • ناشناس ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  دادستان دیوان محاسبات: مجوز پرداخت حقوق های غیر متعارف در سال 93 صادر شد.
 • مجید ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  اینا میگفتن دولت قبلی خیلی انحراف داشته**حالا ی نگاه به خودشون بندازن...سه سال پیش گول حرفایی رو خوردم و رای رو خراب کردم..خیلی پشیمون هستم
 • ناشناس ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  سال 96 مردم انتخاب بهتری خواهند داشت ان شاءالله.
 • رضا ن ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  خدا پدرو مادر رسواکننده این داعشیهای داخلی را بیامرزد
 • ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۲
  0 0
  با حرامی ها نمیشه بحث کرد
 • ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  0 0
  حقوق های بالا به دلیل وجود قوانین نادرست می باشد باید اول قوانین پرداخت حقوق اصلاح شود وگرنه فرقی نمی کند چه کسی مدیر و رئیس باشد
 • ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  0 0
  بر فرض حرف شما درست این دولت تدبیـــــــر نداشت که این موضوع را درست کنه و در دام نیفته ؟؟؟ ولی من فکر می کنم خوششان هم می آمد تا از بستر موجود نهایت استفاده رو ببرن و نمیشه تقصیر رو انداخت بر گردن کس دیگری
 • ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  0 0
  گل و بلبل هم نبوده باشه در این موضوع راز سه ساله هستش
 • ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  0 0
  خدار رو شکر یه نفر پیدا شد حاضر به قبول اشتباهش خوبه مدیران دولتی چه قبل ، حال و آینده از این آقا کمی یاد بگیرن
 • ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۳
  0 0
  البته اگه یه گزینه بهتر نامزد انتخابات بشه ان شاءالله!!
 • ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  0 0
  عرضه داری درس بخونن دکتر شو
 • ایران ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۴
  0 0
  همچنان خواهند خورد. چه در فیش بیاید چه نیاید.
 • امید ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۷
  0 0
  گروه فشار بوده یا هر کس دیگه ای عجب دستی رو رو کرد تا باشند به قول خودشان این اصلاح طلبان دیگه سرشونو بالا نگیرن.خدا میدونه تو هر خونه ای چند تا جوان بیکار دارن نابود میشن اونوقت فیش اقا 700میلیون تومان بوده با یه حساب سر انگشتی با حقوق ماهیانه 2میلیون تومان میشد با این 700 میلیون تومان 350 جوان و خانواده رو از دغدغه بیکاری درآورد ععجب نمیدونم چرا بعضی ها اینقد خدارو راحت فراموش کردن
 • محمدعلی ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۷
  0 0
  مثبت دادم به نظرت غیر از اون قسمت "خدایا کجایی"
 • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۸
  0 0
  خداوند، پدر و مادر همه ی رسواکننده ها را بیامرزد از هر دسته و از هر باند
 • فرزین ضرغام ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۷
  0 0
  دلی میخواهد به قده دریا که در رأس باشی و نارو نزنی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس