مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

اخبار پیشنهادی
دغدغه این روزهای دولت؛
دولت یازدهم در بند اول ماده 23 برنامه ششم توسعه آنچنان نگران بوده است که نهادهای نظامی و امنیت‌ساز را برای جبران لغو یک کنسرت بسیج کرده و آن‌ها را ملزم به پرداخت خسارت کرده است.
تمدید 10 ساله تحریم‌های ایران از سوی مجلس سنا با اکثریت آرای دموکرات و جمهوری‌خواه غبار خوش‌خیالی که روزنامه‌های اصلاح‌طلب در فضای رسانه‌ای کشور پراکنده بودند را کنار زد.
در فرهنگ غیر اسلامی کنار گذاشتن از مسئولیت، مجازات است اما در دید اسلامی مسئولیت واقعاً مسئولیت است و اگر کسی خطا کرده باید پاسخگو باشد و الا به خدمت خود ادامه دهد.
سؤالات مردم درباره حقوق‌های نجومی و فاجعه برخورد قطار را چه کسی پاسخ می‌دهد؟
بررسی یک استعفای بی‌ربط؛
باید از آقای روحانی پرسید همان‌طور که در حکم اعدام بابک زنجانی دخالت کردید و می‌گویید مردم سؤالاتی دارند، چرا درباره جان مردمی که در حادثه قطار به واسطه بی‌کفایتی مسؤولان از دست رفته است، هیچ دخالتی نمی‌کنید.
چرا اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند نقض برجام را باور کنند؟
نظر شما چیست؟
در شرایطی که دولت، مجلس و افکار عمومی بر سر بدعهدی آمریکا و نقض برجام به نقطه مشترک رسیده‌اند، اصلاح‌طلبان همچنان در این باره مواضع متفاوتی دارند.
نیازی به اجرای «ایسا» نیست؛ امضای اوباما هم نقض برجام است
یکپارچگی مجلس، دولت و ملت در مقابل نقض عهد آمریکا؛
هرچند بد عهد بودن امریکا در زمان مذاکرات بارها از سوی رهبر انقلاب به مذاکره کنندگان گوشزد میشد، اما این واکنش رئیس جمهور را نیز در صورتیکه مطابق آنچه در قانون آمده عملی شود می توان به فال نیک گرفت.
وقتی ملاک همه چیز برای خانم رئیس در «زن بودن» خلاصه می‌شود +تصاویر
بررسی کانال معاون روحانی؛
ارائه تصویر پست و نازل از زنان روستایی و از سوی دیگر نشان دادن اقتدار زنان مدرن شهری که وارد حوزه سیاست شده‌اند ازجمله شاخصه‌های اهدافی است که معاونت امور زنان و خانواده بدان اهتمام ورزیده است.
بررسی اصطلاحات و مکاتب دنیای سیاست در مشرق
آغاز دوره مطالعاتی آشنایی با مفاهیم سیاسی:
مشرق سعی دارد تا با آغاز یک دوره مطالعاتی، به بازخوانی مفاهیم، اصطلاحات و مکاتب سیاسی از منظری دیگر بپردازد و با به چالش کشیدن بسیاری از آنان وجه ای دیگر از این مفاهیم و جریان های تاریخی-سیاسی ارائه دهد.
آیا دولت نمی‌توانست برای فقدان بیش از 100 نفر از هموطنانمان عزای عمومی اعلام کند؟
نظر شما چیست؟
در دو روز خون‌بار 100 ایرانی در عراق و ایران جان خود را از دست می‌دهند؛ دولت بر بیمه بودن جان‌باختگان و خطای انسانی تاکید می‌کند. اما سقوط هواپیمای برزیل با 76 کشته، سه روز عزای عمومی در این کشور به دنبال دارد.
نظر شما درباره اظهارات وزیر راه پس از فاجعه برخورد قطار چیست؟
نظرسنجی مشرق درباره حادثه سمنان؛
آیا مردمی که عزیزان‌شان را از دست داده‌اند با شنیدن جمله « همه جان‌باختگان بیمه هستند» دردهایشان تسکین می‌یابد؟ رفتار دولت و مسئولان وزارت راه در این حادثه را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
آقای حضرتی؛ لطفا نام نماینده دموکرات آمریکایی را بیاورید
نماینده مجهول الهویه‌ای که اعتماد ادعا کرده کیست؟
روزنامه اصلاح‌طلب «اعتماد» امروز شنبه اقدام به انتشار مصاحبه‌ای به نقل از یک نماینده دموکرات آمریکایی کرد، که با واکنش‌های مختلف کاربران فضای مجازی مواجه شده است.
آقای لاریجانی! کاش همانند عجله در برجام، 20 دقیقه هم برای صادقی وقت می‌گذاشتید
فراکسیونی که «امید» ضدانقلاب شده است؛
چندی است که علی لاریجانی به شکل شفاف، موضع خود را نسبت به غیرخودی‌ها و بعضاً ضدانقلاب مشخص نکرده و سکوت کرده است؛ رفتارهایی که اگر در کوتاه‌مدت به نفع لاریجانی باشد ولی قطعاً در بلند مدت به ضرر ایشان تمام خواهد شد.
تأکید دست‌اندرکاران برجام بر نقض تعهد آمریکا با تمدید تحریم‌های ١٠ ساله
بازخوانی مواضع مسئولان ایرانی درباره اقدام اخیر آمریکا:
دست‌اندرکاران اجرای برجام در کشور در این موضوع اتفاق نظر دارند که تمدید تحریم‌های ایران توسط آمریکا نقض برجام است و تهران به طور قطع به این موضوع واکنش نشان خواهد داد.
واکنش ایران به تمدید تحریم‌های 10 ساله از سوی آمریکا چه باید باشد؟
نظر شما چیست؟
پس از تصویب تمدید تحریم‌های 10 ساله ایران در مجلس نمایندگان آمریکا، مجلس سنا نیز با رای قاطع آن را تایید کرد. ایران بارها هشدار داده بود این اقدام نقض برجام و موجب واکنش خواهد شد.
گل «تقریباً هیچ» به سبزه «تمدید تحریم‌ها» هم آراسته شد/ آیا افکار عمومی واکنش دولت را می‌بیند؟/ روایت شمخانی، صالحی و تخت روانچی از نقض برجام
برجام در حالی با ۹۹ رأی مثبت در سنای آمریکا نقض شد که تحلیلگران نگرانند بار دیگر بی‌حسّی دولت در قبال موارد نقض قبلی و بی‌ دستاوردی آن تکرار شود.
آقایان برای قطع یارانه‌ها ده‌ها جلسه می‌گذارند اما درباره حقوق‌های نجومی دست روی دست گذاشته‌اند/ الان وقت مقابله به مثل با آمریکاست
خطیب نماز جمعه تهران:
آیت الله موحدی کرمانی گفت: مسئولان برای قطع یارانه ۴۵ هزار تومانی ده‌ها جلسه برگزار کرده‌اند، اما در حقوق‌های نجومی دست بر روی دست می‌گذارند.
تمدید تحریم ایران توسط آمریکا خلف وعده، پشت پا زدن به یک تعهد بین‌المللی و نقض حقوق بشر ملت ایران است/ انتظار است اوباما وتو کند
امین‌زاده:‌
دستیار رئیس‌جمهور در امور حقوق شهروندی گفت:‌ تمدید تحریم ایران پیمان‌شکنی، خلف وعده و نقض حقوق بشر ملت ایران است چراکه هر گونه تحریمی که بخواهد اعمال شود قطعا آثارش به ملت ایران وارد خواهد شد.
تمدید تحریم‌ها مخالف برجام است/تحولات سیاسی آمریکا توجیهی برای اهمال یا استنکاف از اجرای تعهدات بین‌المللی نیست
سخنگوی وزارت خارجه:
قاسمی با تاکید براینکه تمدید تحریم‌ها مخالف برجام است،‌ گفت: تحولات سیاسی داخل آمریکا و ارتباطات بین قوای مقننه و مجریه آن کشور نمی‌تواند توجیهی برای اهمال یا استنکاف از اجرای تعهدات بین‌المللی آن کشور محسوب شود.
در حقوق‌های نجومی کلاه سر ملت رفت و 20 میلیون تصویب شد/ وضعیت عدالت اجتماعی جای گریه دارد
عماد افروغ:
در همین بحث فیش‌های حقوقی یک سر و صداهایی شد، انگار دعوا سر این بود که سر و صدایی راه بیفتد و 20 میلیون تصویب شود!
وزن کشی دستور روحانی برای «کشته‌های سانحه قطار» در کفه ترازو با «سخنرانی علی مطهری» +جدول
یک حادثه به کشته شدن هموطنان در خط آهن سمنان ختم شد و اتفاق دیگر به لغو سخنرانی مطهری؛ در هر دو موضوع رئیس‌جمهور دستوراتی صادر کرده است که مقایسه این دو، قابل تأمل است.
شروع دوباره تحریمی که زمانش تمام شده، تحریم و نقض تعهدات است/ نتیجه رسیدگی به حقوق‌های نجومی روشن نشد و سؤالات در ذهن مردم باقی ماند
رهبر انقلاب در دیدار فرماندهان نیروی دریایی ارتش:
رهبر انقلاب تاکید کردند «شروع کردن یک تحریم» با «دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش» فرقی نمی‌کند و این دومی نیز تحریم و نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است.
تقلب و بی‌اخلاقی فراکسیون امید در زمان ریاست علی مطهری در مجلس
توجیه دروغ برای مطامع سیاسی؛
متأسفانه در چند روز اخیر جریانی در کشور در حال اولویت دادن به امور صرفا سیاسی و دامن زدن به یک دوقطبی کاذب فرهنگی سیاسی است که دقیقا منافع یک جریان را تامین می‌کند.
آقای استاندار لغو یک سخنرانی مهم‌تر است یا جان هموطنان؟/ مسئولان چگونه در برابر یک بحران غافلگیر می‌شوند
دغدغه این روزهای آقای خباز؛
محمدرضا خباز استاندار سمنان در حالی از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد انتقاد کرده که دیروز حادثه برخورد دو قطار در حوزه مدیریتی وی رخ داد که با کمبود امکانات و امدادرسانی صحیح همراه بوده است.
آخوندی: اگر لوکوموتیوران سکته هم کند به مسافران صدمه‌ای نمی‌رسد+فیلم
وعده چند ماه قبل؛
گزارش ۳ شهریور ۱۳۹۵ آخوندی درباره سیستم جدید قطار تهران-مشهد حاکی از این بود که حتی اگر لوکوموتیوران سکته هم کند هیچ صدمه‌ای به مسافران نخواهد رسید!
خانم حسینی! به جای بیانیه دادن، پاسخگوی حقوق نجومی پدرتان باشید
نماینده همیشه طلب‌کار؛
فاطمه حسینی که بیانیه خوانی معروف او در حمایت از مسائل مالی خانواد‌ه‌اش در صحن علنی مجلس یکی از موارد فراموش ناشدنی خانه ملت است با صدور پیامی از لغو سخنرانی علی مطهری انتقاد کرد.
آخوندي بايد در مجلس پاسخگو باشد/ از صدر تا ذيل خاطيان فاجعه سمنان بايد محاكمه شوند
نماينده مردم مياندوآب در گفتگو با مشرق:
جهانبخش محبي نيا گفت: آخوندي بايد در كميسيون عمران و در صورت نياز در صحن مجلس حضور يابد و پاسخگوي فاجعه سمنان باشد.
برای بی‌تدبیری مسؤولان «صدقه» بدهیم!
نكته اما اينجاست كه جايگاه «تدبير» در اين وقايع پس كجاست؟ آيا مي شود هر آنچه بر وفق مراد ما رخ دهد نتيجه تدبير و كار و زحمت ما باشد و هر آنچه خلاف آن نتيجه قضا و قدر الهي و نحوست ماههاي حرام و ....؟
آخوندی بايد از مردم عذرخواهی كند و استیضاح شود/ به راحتی میگویند خطای انسانی بوده و به اشتباهاتشان اعتراف نمی کنند
نماينده تبريز در گفتگو با مشرق:
سعیدی گفت اين رسم نامباركي است كه در حوادث اينچنيني، تقصير را به گردن مدير دون پايه يا مامور ساده مي اندازند و مسئولان اصلي به راحتي از زير بار آن فرار مي كنند.
دشمنی و اتهام، توهین و نشر اکاذیب؛ همه فعالیت توئیتری یک نماینده +عکس
صادقی؛ هوچی‌گر مجازی/
این روزها نماینده عضو فراکسیون امید، فعالیت‌های خود را در توئیتر افزایش داده است؛ نوع کنش وی در فضای مجازی حاوی اثرپذیری قابل‌توجهی از رسانه‌های ضدانقلاب است.
ماجرای تصویب 20 دقیقه‌ای برجام؛ لاریجانی گفت نمی‌توانم صحن را جمع کنم/ عده‌ای در داخل مجلس می‌گفتند باید به آمریکا اعتماد کرد/ اسناد کرسنت وحشتناک است/ دوم خردادی‌ها فتنه 78 را سازماندهی کردند
زاکانی در گفتگوی تلویزیونی مطرح کرد؛
عده‌ای در مجلس این سند [برجام] را نخوانده بودند و اظهار می‌داشتند با این سند همه مشکلات حل خواهد شد و باید به امریکا اعتماد کرد.
آقای رئیس‌جمهور! #مایه_شرمساری است...
مصادیقی برای یادآوری؛
پاسخ روحانی به نامه مطهری موج انتقاد در قبال عدم عملکرد مناسب دولت یازدهم در مواجهه با معضلات کلان کشور شد؛ به‌نحوی‌که کاربران با هشتگ #مایه_شرمساری سایه‌های سیاه کارنامه دولت را برای پیگیری، به کلیددار پاستور یادآوری کردند.
دلواپسان بوئینگ و ایرباس چه تدبیری برای کارشکنی‌ آمریکایی‌ها دارند؟
رسانه‌های اصلاح‌طلب در تخریب منتقدان قردادهای خرید هواپیما آنان را دلواپس بوئینگ و ایرباس نامیدند ولی به نظر می‌رسد امروز خود دلواپسان واقعی فسخ قراردادهای خرید هواپیما هستند.
ترامپ به کمک راست گرایان ایرانی رئیس‌جمهور شد!
ادعای کارشناس اصلاح‌طلب؛
اینکه فریدون مجلسی خطر کلینتون برای ایران را کمتر عنوان کرده است به نظر می‌رسد از القابی که برای توصیف وی به عنوان «مادر جنگ» و «مادر داعش» استفاده شده، بی خبر است.
سردار نقدی از تولد در خیابان شاپور تا مبارزه در بوسنی
گفتگو با فرمانده بسیج؛
فرمانده بسیج می‌گوید: در ابتدای انقلاب بچه‌ها با وجود اینکه سن‌وسالشان کم بود، کارهایشان معجزه‌آسا بود. چون ساواک هم منحل شده بود و کشور اطلاعات داشت. همه بچه‌ها دانشجو بودند و تحصیلات امنیتی نداشتند. پرونده‌های ساواک را مطالعه کرده بودند که چطور تعقیب و مراقبت می‌کنند.
حلالیت‌طلبی مرحوم موسوی از مردم بابت قصور روحانیت/ نظر آیت‌الله اردبیلی درباره مدیریت سخت رهبری برابر فتنه‌گران
گذری بر زندگی مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی؛
مرحوم اردبیلی در دیدار با رهبر انقلاب گفتند: «آقا! کار شما خیلی سخت است. اینهایی که با امام بودند، امروز با توجه به منافعشان در مقابل شما ایستادند.»
روزنامه «شرق» برای کلینتون بیشتراز روحانی تبلیغات کرد/ خاتمی برای کار سیاسی از شاه عربستان پول گرفت
سردار نقدی:
رئیس سازمان بسیج گفت: روزنامه شرق برای کلینتون بیشتر از آقای روحانی در دوره‌ای که می‌خواستند رئیس جمهور شوند، تبلیغات کرد.
دو قطبی سازی؛ ایجاد چالش آمریکایی و فتنه سبز ایرانی
مراقبت برای انتخابات آینده؛
تأکید مقام معظم رهبری بر مضرّ بودن دوقطبی برای دولت و ملت، نصحیت گروهی و جریانی نیست. ایشان به نگاه کلان خود، این گرا و جهت را نشان می‌دهند که دوقطبی‌سازی کاذب برای هر فرد یا جریانی که پیروز انتخابات آتی باشد ضرر خواهد داشت.
پشت پرده لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد چه بوده است؟
هموار شدن راه برای حذف رحمانی فضلی؛
دولتی که بعد از گذشت سه سال نتوانسته است زیرساخت‌های داخلی برای رفاه زائران در راهپیمایی اربعین را فراهم کند، باید برای فرار از پاسخگویی، لغو سخنرانی مطهری را تبدیل به بحران کند.
۱
آخرین عناوین