کد خبر 549724
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۳

نکته شایان توجه نشست امسال آیپک این بود که برنی سندرز دموکرات که خود یک یهودی است، دعوت آیپک را رد کرده بود و حضور نداشت. وی در نامه‌ای خطاب به آیپک ، علت عدم حضورش را برنامه‌های کمپین‌اش اعلام کرده بود.

گروه بین‌الملل مشرق - نشست سالانه آیپک -کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل- امسال در حالی آغاز شد که در ابتدای برنامه پیام ویدیویی بنیامین نتانیاهو -نخست وزیر اسرائیل- پخش شد و با حضور نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شکل دیگری به خود گرفته بود. هیلاری کلینتون، یکی از سخنرانان اصلی این نشست بود. در پی حضور ترامپ، برخی از میهمانان همیشگی این نشست، حضور را در آن را تحریم کردند. تد کروز، مواضعی محکم‌تر و تندتر از بقیه اتخاذ کرد و ترامپ را زیر سوال برد. جو بایدن -معاون اول رییس جمهور آمریکا- نیز در این نشست حضور داشت. دعوت از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سنتی دیرینه در آیپک است. آیپک، قوی‌ترین لابی حامی سیاست‌های رژیم صهیونیستی در آمریکاست. این نشست سالانه، موجب ایجاد فرصت برای نمایندگان جامعه یهودی ساکن آمریکا را به وجود می‌آورد که بر نمایندگان کنگره آمریکا و حتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری تاثیرگذار باشند.

در نشست سالانه لابی ایپک چه گذشت؟ + عکس

در نشست آیپک علاوه بر «جو بایدن» و نامزدهای ریاست جمهوری، بیش از دو سوم اعضای جمهوریخواه و دموکرات کنگره آمریکا و در حدود ۱۵ هزار آمریکایی حامی اسرائیل، اعم از گروه‌های دانشجویی و رهبران مذهبی جامعه یهودیان شرکت کردند. در نشست امسال، دیدگاه‌های هر یک از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در زمینه مسئله صلح فلسطین و اسرائیل و همچنین در مورد برجام مورد بررسی قرار گرفت.

نکته شایان توجه نشست امسال آیپک این بود که برنی سندرز دموکرات که خود یک یهودی است، دعوت آیپک را رد کرده بود و حضور نداشت. وی در نامه‌ای خطاب به آیپک ، علت عدم حضورش را برنامه‌های کمپین‌اش اعلام کرده بود. به ادعای برخی رسانه‌ها، سندرز، پیش از این به سران آیپک اطلاع داده بود که مایل است اظهاراتش را در قالب پیام ویدئویی بفرستد اما آنها این پیشنهاد وی را رد کرده‌اند.

هیلاری کلینتون، اولین نامزد ریاست جمهوری بود که سخنرانی کرد. وی، که تجربه پست وزارت خارجه را داشته و خود را عامل اصلی تحریم‌های ایران و بانی تسلیم ایران به توافق هسته‌ای می‌داند، در نشست آیپک اظهار داشت: «اگر رییس جمهور شوم، اولین کاری که می‌کنم این است که بنیامین نتانیاهو را به کاخ سفید دعوت می‌کنم. اگر رییس جمهور شوم، اسراییل را از نظر نظامی کاملا حمایت خواهم کرد و جدیدترین تکنولوژی‌های کشف تونل مخفی فلسطینیان را در اختیار دوستان اسراییلی‌مان قرار خواهم داد. اکنون، زمان تقویت پیمان اخوت با اسراییل است و من از هیچ همراهی و همکاری در زمینه‌های دیپلماتیک و امنیتی با اسراییل دریغ نخواهم کرد».

در نشست سالانه لابی ایپک چه گذشت؟ + عکس

وی ادامه داد: «برای من، این 12 میلیون مهاحر غیرقانونی در امریکا محترم هستند. من دانلد ترامپ را مثل هیتلر می‌دانم. کسی که به مذهب دیگران توهین می‌کند و خواستار اخراج 12 میلیون انسان از خاک کشور ماست. تاریخ ما گذراهای سخت و سنگینی داشته، پس اگر خشونت ببینیم باید محکومش کنیم و اگر قلدری ببینیم باید در مقابلش بایستیم».

پیش از نشست روز یکشنبه آیپک، گروه‌هایی از خاخام‌های اسراییلی و رهبران جامعه یهودیان آمریکا با صدور بیانیه‌هایی اعلام کردند که در صورت سخنرانی ترامپ، از جلسه خارج خواهند شد. دانلد ترامپ که به دلیل اظهارات متفاوتش نسبت به مسئله صلح فلسطین و اسرائیل و توافق هسته‌ای با ایران، پیوسته مورد نفرت سران رژیم صهیونیستی و در راس آنها بنیامین نتانیاهو قرار داشته، با آمدن در جایگاه ابراز داشت: «باور کنید که امشب نیامده‌ام که مجیز اسراییل را بگویم». ترامپ که سعی داشت به نوعی اظهارات قبلی خود را جبران نماید، ادامه داد: «من آمده‌ام تا تعهد خود به اسراییل را ابراز کنم. به نظرم توافق هسته‌ای احمقانه بود. به حکومتی 150 میلیارد دلار بی‌زبان دادیم که حامی اصلی تروریسم است و به جایش هیچ چیز نگرفتیم. از آنطرف هم، جامعه بین‌المللی را دو دستی تحویل ایران دادیم و الان در حال مراوده با هم هستند. به شما اطمینان می‌دهم که بیش از هر کس دیگر جزییات این توافق را مورد بررسی قرار دادم». در این لحظه، برخی از حضار در سالن با خنده تمسخرآمیز به وی واکنش نشان دادند.

در نشست سالانه لابی ایپک چه گذشت؟ + عکس

ترامپ ادامه داد: «دختر من ایوانکا، تا چندی دیگر صاحب یک فرزند جذاب یهودی خواهد شد و افتخاریست برای من داشتن یک نوه یهودی. سفارت امریکا را به پایتخت واقعی اسراییل یعنی اورشلیم انتقال خواهم داد و به فلسطینیان می‌فهمانم که پیوند آمریکا و اسراییل غیر قابل نابودیست و آنها هستند که باید با اسراییل کنار بیایند و بپذیرند که تا ابد این دولت یهودی وجود خواهد داشت. همه شما دیدید که اوباما و هیلاری کلینتون که از نظر من این خانم یک فاجعه کامل است، چگونه و چقدر بد با اسراییل برخورد کردند و دشمنان آن را مورد تفقد و شفقت قرار دادند. فلسطینیان بر این باورند که قاتلان یهودی‌ها شهید هستند. تا این تفکر وجود دارد، صلح قابل حصول نیست و من ذره‌ای باج نمی‌دهم. باورم کنید. اسراییل پیوسته به دنبال صح بوده و بدون هر گونه پیش‌شرطی به پای میز مذاکره امده و نمونه بارز آن را می‌توان در مپ دیوید دید که «ایهود باراک» با پیشنهاد زائدالوصفی به استقبال عرفات رفت و او اما نپذیرفت». در سال 2008، «اولمرت» دوباره سخاوت اسراییل را نشان داد و فلسطینی‌ها نپذیرفتند و «جان کری» هم تلاش کرد و «محمود عباس» نپذیرفت. اگر رییس جمهور شوم، دیگر اجازه نخواهم داد که فلسطینیان شهروندان اسراییل را تحقیر کنند. و وقتی من حرفی بزنم، به آن عمل خواهم کرد».

«تد کروز» به عنوان سومین نامزد ریاست جمهوری براس سخنرانی بر روی سن آمد و اظهار داشت: «از نظر من، از سال 1948 ببعد، دیگر فلسطین وجود ندارد. به همه قول می‌دهم که تا چند ماه نگذشته از دوره ریاست جمهوری من، اتحادی را با اسراییل تشکیل خواهم داد تا ریشه تروریسم اسلامی را بکنیم. کشور ما، باید رییس جمهوری داشته باشد که مثل یک قهرمان برای اسراییل و آمریکا عمل کند. اسراییل، نور تابنده بر جهان است و صلح فقط از راه قدرت به دست می‌آید. ضعف تحریک‌آمیز است و مماشات احتمال درگیری نظامی را افزایش می‌دهد. برای اجتناب از درگیری، باید گردن قلدرها را شکست. به یاد داشته باشیم که ایران همزمان با جلوس «رونالد ریگان» بر کرسی ریاست جمهوری، گروگان‌های ما را آزاد کرد و این یعنی یک رهبر قدرتمند برای ما لازم است. در کنار هم خواهیم بود و آنچه که بخواهیم را انجام خواهیم داد». کروز با اطمینان گفت: «من سفارت را به پایتخت همیشه جاویدان اسراییل یعنی اورشلیم انتقال خواهم داد و مثل رقبای خودم فقط حرف نمی‌زنم». کروز همچنین اطمینان داد که «کمپین انزواء، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم اسرائیل» موسوم به «جنبش BDS» که بودجه دانشگا‌ه‌های حامی اسراییل را محدود می‌کند را کنار خواهد گذاشت و هر دانشگاهی که این عمل وی را حمایت نکند، شدیدا تنبیه خواهد شد.

در نشست سالانه لابی ایپک چه گذشت؟ + عکس

وی در مورد میلیاردر نیویورکی هم گفت: «دانلد ترامپ معتقد است که در مسئله فلسطینیان با اسرائیل باید بی‌طرفی اتخاذ کنیم. من اگر رییس جمهور شوم، بی‌طرفی در این مورد برایم معنا نخواهد داشت و قطع یقین از اسراییل حمایت خواهم کرد. ترامپ می‌خواهد که دوباره درباره توافق هسته‌ای با ایران مذاکره کند. اما من سند این توافق افتضاح را در اولین روز ورودم به کاخ سفید، پاره خواهم کرد. 150 میلیارد دلار را برای سردمدار تروریست‌های جهان آزاد کردیم و بدانید اگر رییس جمهور شوم این توافق بی‌شرمانه را کنار خواهم گذاشت و تحریم‌ها را دوباره علیه ایران وضع خواهم کرد. ایران هم اگر جرات دارد یه آزمایش موشکی کند تا ببیند موشکش را در دم مورد اصابت قرار خواهیم داد».

وی افزود: «من سیاست هیلاری کلینتون در سال 2014 در قبال درگیری بین حماس و اسراییل را اصلا قبول ندارم. حماس مدارس اسراییلی را مورد حمله موشکی قرار داد و خودش مردم غزه را سپر دفاع کرد. ما و همه دنیا در آن شرایط با اسراییل همدردی کردیم. وقتی نیروهای خیر ائتلاف نداشته باشند، شر و شیطان حاکم می‌شود. اما من اجازه ایجاد شکاف بین آمریکا و اسراییل را نخواهم داد. به لطف طبقه کارگر، سیاه‌پوستان، زنان، جوانان، و دموکرات‌های طرفدار ریگان پیروز انتخابات خواهم شد ائتلاف و اتحاد را به کشور بازخواهم گردانید و ریشه تروریسم رادیکال را می‌خشکانم.

در نشست سالانه لابی ایپک چه گذشت؟ + عکس

«جان کسیچ» که اخرین سخنران در بین نامزدهای ریاست جمهوری بود، ضمن محکوم کردن دولت اوباما در رابطه با توافق هسته‌ای، اعلام کرد که در صورت جلوس بر کرسی ریاست جمهوری، توافق با دشمن خودخوانده را قبول ندارد. وی اظهار داشت: «اگر رییس جمهور شوم، از دولت یهودی دفاع و حمایت تمام‌قد خواهم داشت و این همراهی و برادری دیرینه بین آمریکا و اسراییل را تقویت خواهم کرد». وی از شوق خود برای گوش دادن به سخنان نتانیاهو که نگران توافق هسته‌ای است سخن گفت و ابراز داشت: «همه بدانید که من از کسانی بودم که از اوباما خواستم در قبال آزمایش موشکی اخیر ایران واکنش جدی نشان دهد. این اقدام ایران نقض برجام است و دیگر جای مماشات و گذشت نیست. ایران با گستاخی تمام به زبان عبری بر روی یکی از موشک‌ها نوشته بود: «اسراییل باید معدوم گردد». وحشتناک نیست؟ اگر رییس جمهور شوم و اران فقط یک واو از توافق را عمل نکند، همه دنیا را بر علیه‌اش متحد خواهم کرد».

وی افزود: «اسراییل، همسایه بسیار بدی دارد. فلسطینی‌ها کینه‌جو و نفرت‌ساز هستند. و در کمال گستاخی نام کوچه‌هایش را مزین به نام مشتی تروریست کرده‌اند. من کسی بودم که موزه یادبود هولوکاست در اوهایو را به همت مهندس «دانیل لیبسکیند» ساختم. دوستی و برادری من برای رفیق قدیمی‌مان اسراییل، 35 سال است که ثابت شده است». کسیچ، با رفیق و یار قدیمی خواندن اسراییل، گفت: «تنها کشور دارای دموکراسی در خاورمیانه، اسراییل است. هر چند که در برخی برهه‌های زمانی بین آمریکا و اسراییل اختلافاتی بوده، اما پیوند این دو هیچگاه گسستنی نیست».

ترکتازی و یکه‌تازی نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا در آیپک، در حالی رخ داد که موجی از حامیان آمریکایی فلسطین و یهودیان ارتدوکس با گرد هم آمدن در مقابل کاخ سفید، خواستار پایان موجودیت اسراییل و بازگرداندن اراضی اشغال شده به فلسطینیان شدند. در نقطه دیگر واشنگتن، جعمیت بسیاری از مخالفین اسراییل در مقابل ساختمان نشست آیپک جمع شدند و اعتراض شدید خود را به رژیم صهیونیستی ابراز داشتند. معترضین، نسبت به حمایت‌های مالی و نظامی آمریکا از اسراییل اعتراض کردند و رژیم صهیونیستی را تجاوزگر خواندند.

منابع:

http://www.theguardian.com/us-news/live/2016/mar/21/us-election-2016-live-trump-clinton-sanders-cruz-kasich

http://www.presstv.ir/DetailFa/2016/03/21/456819/Americans-streets--Israeli-regime

http://ir.voanews.com/content/aipac-us/3245304.html

http://www.9and10news.com/story/31529259/presidential-candidates-address-american-israel-public-affairs-committee-conferenceنظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • عباس ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
  5 0
  خخخخخخخخخخخ جمع پاچه خوارها و چاپلوس ها جمعه فقط یکیشون کمه ( سندرز)
 • kambiz ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
  0 0
  هیلاری کلینتون منتخب اپیک هست شرط میبندم!؟
 • ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
  0 0
  اینا دیگه عجب بیکارایی هستن
 • محمد ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۴
  0 0
  من موندم مردم آمریکا با این سردمداران وحشی و بیسواد چطور پیشرفت کرده اند؟
 • ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  خیلی دوست دارم تدکروز رئیس جمهور آمریکا بشه
 • فلفل سوزان ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  تو نخ این تدکروز بروید اگر رئیس جمهور شود همه آمریکا را مسخره خواهند کرد ازبس که قیافه خاله زنکی داره
 • ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  امیدوارم کروز ریس جمهور بشه بعدش ما موشک بزنیم ببینم چه غلطی میکنه ... اتفاقا اگه آمریکا تحریم موشکی رو زیاد کرد نظر من اینه که بریم به سمت موشک قاره پیما تا موشک هامون به خاک آمریکا برسه چون خودشون هم گفتند ایران با تست موشک های ماهواره بر توانایی ساخت موشک های قاره پیما رو داره پس نباید تردید کنیم چون اگه بخواد جنگ بشه ما نمیتونیم به خاکش ضربه بزنیم ولی اونها میتونند
 • ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  از هر لحاظ بابی سندرز به نفع ما هست از جمله کسایی بود وقتی که این مردک نتانیو بدون دعوت امد کنگره در سخنرانی شرکت نکرد الانم که نیامد.
 • ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  ساده نباش.
 • ناشناس ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  با چاپیدن و غارت ملتهای دیگه . تو دنیا جنگ راه میندازن خودشون از جنگ دور فقط اسلحه میفروشن .
 • ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  جالبه اوباما هم شرکت نکرده تو اجلاس امسال
 • ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۰۵
  0 0
  درباره مواضع سندرز مطالعه کن