با مجوز وزارت کشور به همایش حزب اتحاد ملت و حضور معاون امور زنان روحانی در این میتینگ، تحلیل‌گران را به این باور رسانده که رابطه‌ای میان حامیان فتنه و دولتمردان وجود دارد و به نظر می‌رسد دولت با این اقدامات به سوی سیر نزولی خود در عرصه سیاست داخلی، سرعت ببخشد.

گروه سیاسی مشرق - فضای سیاسی کشور این روزها بیش از گذشته متأثر از فضای انتخابات مجلس شورای اسلامی و حتی انتخابات آتی ریاست جمهوری است. در این راستا اگر تجزیه‌وتحلیلی از سخنان دولتمردان داشته باشیم به‌وضوح درمی‌یابیم که بخش اعظمی از سخنانی که ایراد می‌شود، منشأ انتخاباتی دارد.

سخنان اخیر رئیس‌جمهور درباره وظیفه شورای نگهبان که آن را نظارتی خواند نه اجرایی بخشی از همین نگاه و رویکرد انتخاباتی دولتمردان است؛ موضوعی که واکنش برخی از سیاسیون را نیز در پی داشت[1].
در این راستا اما برخی از اعضای دولت هستند که سوای کار دولتی به کار حزبی و جناحی نیز مشغول‌اند و کاری دوگانه انجام می‌دهند؛ تا جایی که گاه امور حزبی بر افعال دولتی آن‌ها می‌چربد.


پاستور نشینانی که مأمور نفوذی جناح خود هستندبه‌طور مشخص افعال برخی از دولتمردان که به جناح اصلاح‌طلب تعلق دارند دارای شائبه جناحی است. این افراد به طریقی عمل می‌کنند که رویکرد انتخاباتی و جناحی‌شان حفظ شود و این نوع وفاداری برای تأمین منافع جناحی اصلاح‌طلبان و احزاب حامی دولت بسیار قابل‌تأمل است؛ به عوان مثال خانم شهیندخت مولاوردی که مرکز امور زنان ریاست جمهوری را بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه در همایش حزب اتحاد ملت یا به تعبیر دیگر حامیان فتنه 88 شرکت کرد.

در این میان به بررسی عملکرد دو تن از زنان و همچنین دو تن از رجالی که مثلا در دولت یازدهم، هستند اما رویکرد جناحی در افعال آنان مشهود است، می‌پردازیم.

پاستور نشینانی که مأمور نفوذی جناح خود هستند

آقای سخنگو و مأموریت استانی به انتخابات

پاستور نشینانی که مأمور نفوذی جناح خود هستندمحمدباقر نوبخت: محمدباقر نوبخت حقیقی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، سخنگوی دولت ایران و دبیر کل حزب اعتدال و توسعه است. از همین رو گفته می‌شود که در کنار کار دولتی کار حزبی و جناحی را نیز برای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی در دستور کار خود دارد.

چندی پیش همین مسئله موردانتقاد برخی از شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب و همسو باسیاست دولت واقع شد. به‌طور مشخص حجت‌الاسلام رهامی از فعالیت‌های انتخاباتی نوبخت گلایه کرد و گفت: «دولت به‌عنوان دولت حق دخالت مستقیم در انتخابات را ندارد و نمی‌تواند لیست بدهد، چراکه مجری و برگزارکننده آن است و باید بی‌طرف باشد. اتفاقاً ابلاغ‌های آقای نوبخت هم‌اکنون در جلسات کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مطرح است. در خصوص ابلاغیه‌های آقای نوبخت اگر وی ابلاغ‌ها را به‌عنوان شورای برنامه‌ریزی استان داده است باید گفت استان‌ها شورای برنامه‌ریزی دارند که زیر نظر استاندار است و باید فقط کار اجرایی تحت نظر استانداران انجام دهند و آقای نوبخت نمی‌تواند در کنار شورای برنامه‌ریزی استان که قانون رسمی است، شورای دیگری ایجاد کند. ولی اگر به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور ابلاغ دهد و بگوید آن‌ها می‌خواهند کار تبلیغاتی انتخاباتی کنند، خلاف قانون است و اگر دولت این کار را انجام دهد ما اعتراض خواهیم کرد و در جلسات خصوصی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هم مطرح‌شده که منظور از این ابلاغ‌ها چیست؟»[2]

وی بابیان اینکه برخی فعالیت‌های نوبخت در استان‌ها شبهه انتخاباتی دارد افزود: «اگر قصد این کار برای حمایت از دولت و نخبگان است، یعنی کاری که در حیطه وظایف فرمانداری‌ها و استانداری‌ها است و استانداری‌ها باید بودجه در اختیارشان بگذارند و به سمت توسعه استان بروند؛ اما اگر این‌ها مقدمه‌ای است که حزب گونه‌ای تشکیل شود که این احزاب افراد را شناسایی کرده و کاندیدا معرفی کنند؛ در این صورت آقای نوبخت نیز اگر به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور و نه دبیر کل حزب عدالت و توسعه چنین ابلاغ‌هایی صادر کند، خلاف قانون است و همه به این اقدام اعتراض خواهند کرد.»

نوبخت حتی در سخنان خود برای حمایت از جناح همسو با دولت گاه سیاست حمایت را پیش می‌گیرید و سخنان وی بیشتر معطوف به ساماندهی کار انتخابات در استان‌هاست. به‌عنوان نمونه وی درباره اینکه اصلاح‌طلبان در بعضی شهرها امکان برگزاری جلسات و میتینگ پیدا نمی‌کنند، بیان کرده است: آن‌ها هم باید در چارچوب قانون این فرصت را داشته و همه احزاب قانونی و سیاسی باید در چارچوب تأییدشده از آزادی بیان برخوردار باشند.[3]

اسحاق جهانگیری مسؤول گزارش به کارگزاران و در نتیجه هماهنگی با هاشمی رفسنجانی

پاستور نشینانی که مأمور نفوذی جناح خود هستنداسحاق جهانگیری: معاون اول رئیس‌جمهور این روزها بیشتر به‌واسطه گلاویز شدن با محمود احمدی‌نژاد در فضای سیاسی کشور مطرح‌شده است.

ماجرای شکایت احمدی‌نژاد و افشاگری‌های جهانگیری و به صحنه کشاندن جریان حامی احمدی‌نژاد به صحنه سیاسی کشور درحالی‌که دستکم به‌طور ظاهری احمدی‌نژاد و حامیانش کمتر در فضای سیاسی آفتابی می‌شوند در نوع خود جالب‌توجه است. سیاستی که با به‌کارگیری میراث بگم بگم احمدی‌نژاد علیه وی از سوی دولت اتخاذشده است. سیاست دولت یازدهم همواره انتقاد و گلایه از دولت یازدهم بوده است و با تجزیه تحلیل رسانه‌های حامی دولت و اصلاح‌طلب به‌خوبی می‌توان دریافت که بخش اعظمی از توپخانه زنجیره‌ای‌ها به سمت محمود احمدی‌نژاد نشانه گرفته‌شده است و البته این موضوع نیز شائبه یک قرارداد سیاسی نانوشته میان این دو رقیب و همچنین بازیابی دوقطبی کاذب هاشمی احمدی‌نژاد را تقویت می‌کند.

اصلاح‌طلبان برای به هم ریختن بازی حریف یعنی اصولگرایان احتیاج به یک‌مهره سوخته دارند و ازاین‌رو چشم به احمدی‌نژاد دوخته‌اند که می‌تواند ائتلاف و دیدگاه افکار عمومی در این جناح سیاسی را به نفع آنان به هم بریزد. ازاین‌رو جهانگیری به‌عنوان بازیگر اصلی برای ایجاد یک جنگ روانی تمام‌عیار علیه احمدی‌نژاد و واسطه میان سه جریان دولت - احمدی‌نژاد، هاشمی - احمدی‌نژاد (به سبب حضور در کارگزاران) و اصلاح‌طلبان - احمدی‌نژاد نقش فعالی ایفا کند. ازاین‌رو افعال جناحی معاون اول رئیس‌جمهور در اینجا به‌طور جالب‌توجهی نمود پیدا می‌کند.[4]

امیرحسین قاضی‌زاده عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در همین باب می‌گوید: «می‌ترسم که تبلیغات رسانه‌های اصلاح‌طلب بر ضد احمدی‌نژاد باعث شود که آقای احمدی‌نژاد مجدداً به سرکار برگردد یعنی همان چیزی که اصلاح‌طلبان از آن وحشت دارند. به نظر می‌رسد پیمان نانوشته‌ای میان آقای احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان و آقای هاشمی وجود دارد که هر دوره‌ای به‌گونه‌ای عمل کند که در دوره بعد رقیب روی کار بیاید.»[5]

سیاست فرهنگی اصلاح‌طلبان روی میز ملاوردی

پاستور نشینانی که مأمور نفوذی جناح خود هستندشهیندخت مولاوردی: وی که سکان‌دار مرکز امور زنان در پاستور است، ازجمله اعضای حزب منحله مشارکت است و از مدعیان تقلب در انتخابات 88 بوده است و به گفته خود در صف اول صف‌آرایی‌های خیابانی و آشوب‌های پس از انتخابات قرار داشته است، ازجمله نویسندگان نامه به رئیس دولت اصلاحات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم هست که با ادعای دفاع از شبهه افکنی در انتخابات 88، از وی به‌عنوان نماد اخلاق و قانون‌گرایی، اعتدال و میانه‌روی نام می‌برند.[6]

او بعد از رسیدن به این پست در پاستور رویه گذشته خود را تغییر نداد و در چند نوبت عملکردش درزمینهٔ فعالیت زنان با انتقاد نمایندگان زن مجلس و سیاسیون قرار گرفت. وی پس از پیروزی والیبالیست‌های ایرانی برابر آمریکا از فضای به وجود آمده برای بهره‌برداری سیاسی استفاده کرد و طی یادداشتی از عدم حضور زنان برای تماشای والیبال مردان انتقاد کرد.

مولاوردی به بهانه حضور زنان در ورزشگاه یادداشت سیاه خود را با این تعبیرات نوشت: «در چند هفته اخیر شدیدترین هجمه‌ها و حملات را از جانب کسانی که اکثریت واجدین شرایط دو سال پیش در چنین روزهایی بر روش‌ها و رویکردها و رویه‌های آنان خط بطلان کشیدند تحمل کردیم، کسانی که 8 سال در غار کهف خود خزیده بودند در این دو سال از هیچ کوششی برای پاشیدن بذر ناامیدی و دلسردی در میان مردم دریغ نورزیده‌اند. جماعت مقدس‌نما و مدعی دیانتی که با صدور اطلاعیه پشت اطلاعیه و خط‌ونشان کشیدن‌های پی‌درپی از زلزله به پا کردن در روز مسابقه و برخورد خونین تا قبیح‌ترین و مشمئزکننده‌ترین اهانت‌ها و توهین‌ها که لایق خودشان بود، زنان و دختران پاک‌دامن و عفیف این سرزمین را خطاب قراردادند[7]

همین موضوع نیز موردانتقاد نمایندگان زن مجلس قرار گرفت. در این دولت نیز در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بازهم بحث حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مطرح شد تا شاید سبد رأیی را به همراه داشته باشد.

این اقدامات علاوه بر کارکرد تبلیغاتی باهدف تثبیت گفتمان موردنظر جریان اصلاحات و در همگرایی باسیاست‌های فرهنگی این جریان است که توسط ملاوردی در پاستور صورت می‌گیرد.

کما اینکه بلافاصله پس از مصاحبه خانم مولاوردی هشتگ "# "به احترام مراجع" در شبکه‌های اجتماعی به بستری برای تمسخر و هجمه به مراجع تبدیل شد که نیش یادداشت مولاوردی نیز نسبت به همین انتقادات بود.

ابتکار حافظ منافع اصلاح‌طلبان در دولت

پاستور نشینانی که مأمور نفوذی جناح خود هستندمعصومه ابتکار: رئیس سازمان محیط‌زیست به‌عنوان یکی از چهره‌های جریان اصلاح‌طلبی در کشور و سفارشی اصلاحات به دولت، در دوران فعالیت خود نشان داده است که به‌جای اینکه خود را عضو دولت یازدهم نشان دهد، کماکان در دوران دولت اصلاحات مانده است. ابتکار همواره در جلسات ازجمله در حاشیه‌های سفر خود به کرمانشاه نیز به‌جای آنکه از عملکرد دولت یازدهم دفاع کند، از دولت اصلاحات به‌عنوان یک آرمان یاد می‌کند.

وی در دولت به‌عنوان سخنگو و حافظ منافع اصلاح‌طلبان عمل می‌کند و همواره سعی داشته که گفتمان اصلاح‌طلبی را در دولت تدبیر و امید جا بیندازد. مجموعه سخنان و عملکرد ابتکار ثابت می‌کند که گرایش اصلی وی به جریان اصلاحات است و به دولت یازدهم به‌عنوان یک رحم اجاره‌ای برای فرار از محاق سیاسی اصلاح‌طلبان می‌نگرد.

ابتکار حتی به‌صراحت این نوع تفکر سیاسی خود را در سفرهای مختلف استانی بیان می‌کند. من‌باب مثال رئیس سازمان محیط‌زیست در سفر به بروجن به یکی از رسانه‌های دولتی می‌گوید: «امید است همه جناح‌های سیاسی که حامی دکتر روحانی بوده‌اند ازجمله اصلاح‌طلبان، این ائتلاف قوی خود را استمرار دهند و در انتخابات پیشرو، بتوانند در مجلس، شاهد ائتلاف قوی حامیان دولت برای پیشبرد برنامه‌های ملی کشور در حوزه‌ها مختلف باشند.»[8]

تمایلات اصلاح‌طلبانه ابتکار حتی در مصاحبه غیرمجاز وی با شبکه بی‌بی‌سی نیز رخ عیان می‌کند. آنجایی که رئیس اصلاح‌طلب سازمان محیط‌زیست برای استفاده از حمایت غرب از جریان اصلاحات با دادن پالس همیشگی این جریان به‌طور واضح بیان می‌کند که «توافق هسته‌ای اهرمی در اختیار اصلاح‌طلبان در ایران در مقابل سایر گروه‌های سیاسی قرار می‌دهد.»[9] تا هر چه بیشتر حمایت خود را از جریان متبوعش نشان دهد.

این در شرایطی است که عملکرد معصومه ابتکار در برابر بحران‌های مربوط به حوزه مسئولیتی‌اش در سازمان محیط‌زیست از قبیل بحران ریزگردها و سکوت وی در برابر این مشکلات باعث شده است وجهه این جریان حتی در میان برخی از طرفداران این جناح سیاسی که دارای تمایلات و علقه‌های محیط‌زیستی دارند، با افت شدیدی روبرو شود.[10]

به هر حال به نظر می‌رسد، این افراد در کنار پست دولتی خود، انتخابات مجلس را پیگیری می کنند و شاید بتوانیم بگوییم این اولین دولتی است که کارگزارانش بیشتر به دنبال منافع حزبی خود هستند تا به دنبال توجه به امورات جاری کشور.
از سوی دیگر، مجوز وزارت کشور به همایش حزب اتحاد ملت یا و حضور معاون امور زنان روحانی در این میتینگ، تحلیل‌گران به این باور رسانده است که رابطه‌ای میان حامیان فتنه و دولتمردان یازدهم وجود دارد و به نظر می‌رسد دولت با این اقدامات به سوی سیر نزولی خود در عرصه سیاست داخلی، سرعت ببخشد.


[1] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/455868

[2] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/423572/

[3] http://www.irna.ir/fa/News/81595972/

[4] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/449075

[5] http://www.mehrnews.com/news/2849684

[6] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/254790

[7] http://www.jamaran.ir/NewsContent-id_90300.aspx

[8] http://www.irna.ir/fa/News/81700494/

[9] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/454870

[10] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/451627

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 67
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • جواد ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  عجب کابینه فرا جناحی! هنگامی که نوری مالکی قانون بعثی زدایی از مراکز دولتی در عراق را به مجلس برد "و برخائن بودن بعثی ها اصرار داشت عده ای از سیاستمداران عراقی با بیان این که گذشته ها گذشته است و الان وقت همدلی است " این طرح را ناکام گذاشتند ." اما همگان دیدند که بعثی ها در سقوط موصل چه خیانتی مردند . فتنه گران و مشارکتی ها هم امتحان خود را داده اند و اگر مجال یابند " خیانت میکنند..
 • جواد ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  این بود کابینه فرا جناحی ! از دیدگاه دولت " صدا و سیما وقتی حماسه نهم دی را به تصویر میکشد " جناحی عمل کرده ! کسی اگر از روی دلسوزی از ارزشهای انقلاب دفاع کند" جناحی است .! اما معاون اول دولت و وزرا رسما در جلسه احزاب شرکت میکنند و اشکارا میگویند " ترکیب مجلس اینده باید از ما باشد" وقتی کسی هم اعتراض میکند " تندرو و ضد مردم معرفی میشود . این است دیکتاتوری کت و شلواری که هیچ وقت به اصطلاح زوشنفکران به ان اعتراض ندارند .
 • ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  ماهیت هر کس را میتوان از دوستان و دشمنانش شناخت فاعتبروا یا اولی الابصار
 • اصلاحات ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  خدا رو شکر از جناح تخریبگر احمدی نژاد کسی راه پیدا نکرد به کابینه وگرنه روحانی استیضاح می شد
 • ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  امان از سیاسی کاری
 • ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  مشرق جسور شدی
 • ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  از تابستان 88 خاطرات خوبی ندارم
 • ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  فعالان فته 88 دیگه باید چه کاری انجام بدن تا یه عده بفهمن که اینا خیر مردم رو نمی خوان؟؟!! آشوبهای خیابانی بس نبود؟! توهین به مقدسات مردم بس نبود؟! نامه به کاخ سفید بس نبود؟! ...
 • محمد ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  قطعات یه پازل آشنا در ایام انتخابات داره دوباره تکمیل میشه بازگشایی دفتر بی بی سی در تهران بازگشایی سفارت انگلیس گردهمآیی اصلاح طبان در قالب یک حزب جدید مثلث فتنه
 • ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  مشرق بمیری تا کی می خوای اختلاف افکنی کنی؟! دولت کار خودش رو بلده
 • محمد ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  قطعات یه پازل آشنا در ایام انتخابات داره دوباره تکمیل میشه بازگشایی دفتر بی بی سی در تهران بازگشایی سفارت انگلیس گردهمآیی اصلاح طبان در قالب یک حزب جدید مثلث فتنه
 • دانشجو ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  چرا به حزب به اتحاد ملت مجوز دادن؟ اینا که همشون معلومه چه سابقه های دارن!!!
 • ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  درود بر روحانی و تیمش که به فکر خدمت هستند و از هیچ کاری دریغ نمی کنند!!!
 • روحانی تنها نیست ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  چرا نمیذارید دولت کارش رو انجام بده؟! همیشه دنبال حاشیه سازی برای روحانی هستید...
 • ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  از حزب یکتا چه خبر؟!
 • ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دولت قبل هرچه قدر هم که اشتباه داشت ولی این حاشیه ها رو نداشت
 • متین ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  هزینه های مادی و معنوی که فتنه 88 برای مردم به جا گذاشت رو چه کسی باید پرداخت کنه؟! اینا هم که تو فتنه هر کاری خواستند کردن و هر حرفی خواستند زدن، الان راست راست راه میرن و میتینگ میذارن دولت هم که...
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  از آقای نو بخت انتظار نداشتم!
 • دانشجو ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  مردم منتظر محاکمه سران فتنه و همه اعوان و انصارشون هستند
 • میترا م ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  خانم مولاوردی بیلان کاری بده ببینیم تو این دو سال برای ما چه کار مفیدی انجام داده!؟
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دخالت یک دولت در انتخابات مجلس به این شکل بی سابقه است
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  واقعیت ها ی دیگری هم هست که تا به حال افشا نشده سالها بعد قلم ها خواهند نوشت که چه نقشه ای برای مردم ایرا داشتند
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دولتیها با این کار هاشون به کجا می خوان برسن؟
 • ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  یه مشت اصلاح طلب فتنه گر ... دور هم جمع شدن حزب تشکیل دادن معلوم نیست برای ملت چه نقشه ای دارن؟!
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  اصلاح طلبا تا کی میخوان تو زمین دشمن بازی کنن چرا متوجه نمیشن؟
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  مرگ بر فتنه گر
 • ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  ملت 9 دی ایران اجازه فتنه ای دیگر رو به معلوم الحال های 88 نمیده
 • ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  فعلا که خرازی خیلی خوب برجکشونو زده خخخخ
 • امین سالاری ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  تو این همایش نامه ای چیزی برای پنتاگون ننوشتند احیانا؟!!!
 • مجید آلمانی ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  گفتیم فضای باز سیاسی ولی نه دیگه اینقدر !
 • خوشبخت ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  کی بشه اینا دیگه منافعشون ایجاب نکنه دولت رو حمایت کنن از روحانی هم عبور کنند
 • ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  100 روزه! رفع تحریم ها! تورم تک رقمی!
 • سیاسی ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  حاشیه سازی علیه دولت یا حاشیه سازی های دولتیها؟!
 • پاییز ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دولت قبل حاشیه رو بین مردم نهادینه کرد چی میگی؟ خانه نشینی و...
 • علی تیموری ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  96 کجاییییییییییی؟
 • احمد ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  باید همه با رهبری باشیم
 • ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  هرچی عقب موندگی داریم از همین سیاسی کاریهاست
 • مقانلو ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  احمدی نژاد هم خودشو با همین سیاسی کاری ها خراب کرد. حیف!
 • ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  یادش نخیر
 • ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  این کارها دقیقا در راستای کدوم وعده انتخاباتی دولت است؟
 • ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  آقای روحانی باید سریعا موضع خودشون رو نسبت به این اقدامات مشخص کنن
 • ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  هیچ جوابی ندارن برای حرفهای اقای خرازی. برای نامه به کاخ سفید هم خفه خون گرفتن!!
 • ۱۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دارن برنامه ریزی میکنن نامه بعدی احتمالا به تل آویوه!
 • ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  مرگ بر هر کسی که سال88 دل رهبر و مردم رو خون کرد
 • ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  اینا مشت محکم دیگری از ملت 9 دی میخوان
 • انقلابی ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  آخرش هم 9 دی دیگر
 • ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دشمن نقشه های زیادی برای ایران داره ولی هرچی نقشه پیچیده تر باشه، سیلی ملت ایران محکم تره
 • منتقد ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  کدم کار؟!
 • سینا ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  حرف احمدی نژاد رو دیگه نزنین که...
 • مهدیار نوری ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  برنامه اصلاح طلبا اینه که با تعدد احزاب مردم رو گیج کنن و نا محسوس برنامه هاشون برای انتخابات مجلس رو عملی کنن اصولگرایان هرچه سریعتر باید متحد شوند و اجازه عرض اندام به اینها ندهند
 • ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  منظور؟؟
 • ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  برو بابا
 • ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  منم از جهانگیری انتظار نداشتم
 • ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  فکر کنم اشتباه شده . این بنده خداها اهل این حرفها نیستندها!!!!
 • یک نفر ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  من یادم رفت کل خبر ار بخونم. دیگه حال ندارم یکی بگه چی شده؟؟؟؟
 • استاد فلسفه دانشگاه ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  خوبه و عالی. از این خبرها کار کنیم بهتره. من هم در خدمتم
 • ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  من نمی دونم چرا خانم ابتکار اینقدر که به فکر سیاست و دولت اصلاحات است به فکر محیط زیست و وظیف اصلی شان نیستند!!!
 • ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  اتفاقای خوبی نیافتاده. خلاصه تر از این نمی شد.
 • ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  مشخصه چقد بلده از توزیع سبدکالا همون اول مشخص شد ...
 • مهدی ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  به اینها بگید اصلاحی ها!!!! چون تنها هدفشان تراشیدن سر مردم است نه خدمت به مردم!!!
 • سیدعلی ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  دراین دولت معنی بعضی واژ ها عکس شده یکی همین لفظ فرا جناحیه ودیگه کلماتی مثل دوست ، دشمن ، منتقد ، فتنه گر، مبارزه ، مقاومت ، اصلاح طلبی ] اعتدال ، اتحاد ملت و....
 • رهرو ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  لطفاً از آب گل آلود ماهی نگیرید! یعنی دستگیری رحیمی، بقایی و ... کافی نبود. قهر 11 روزه، افزایش ناگهانی ارز و خیلی چیزهای دیگه. بسه دیگه.
 • رهرو ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  همان طور که در متن هم اشاره شده ایشون کاملاً در حال پیاده کردن سیاست های جناح اصلاح طلب در حوزه زنان هستن.
 • محرم ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  ای کاش این بحث نامحرم و نااهل که امام فرمودند نگذارید انقلاب بدست اینها بیافتد را مسئولان دلسوز کمی شرح و بسط می دادند .
 • ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  سال توبه سال 96
 • ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
  0 0
  اینهمه به شورای نگهبان تنه زدند برای همین موضوع بود . به نظر من امروز فعالیت و دخالت شورای نگهبان از همیشه لازم تر است . چرا که اعضا حزب منحله مشارکت و دیگر فتنه گردان قصد بی تقوائی دارند .
 • User ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  0 0
  معلومه که بدجوری ترس برتون داشته که اینطور آسمون ریسمون می بافید! به جای این کارها و تخریب دولت و رقبا، کمی به فکر ارائه ی برنامه باشید؛ با تخریب راه به جایی نمی برید، مگر در انتخابات گذشته کم روحانی را تخریب کردید؟ نتیجه چه شد؟ روحانی رییس جمهور شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس