روزنامه کویتی الجریده مدعی شد که نخست وزیر اسرائیل در سفر محرمانه اخیرش به مسکو، ولادیمیر پوتین را متقاعد کرده است تا قرارداد فروش سامانه موشکی اس 300 به ایران را لغو کند.

گروه جنگ نرم مشرق- اخبار ایران و تحلیل‌های پیرامون آن به طور مستمر در رسانه‌های خارجی - اعم از غربی، شرقی و منطقه‌ای - منعکس می‌شود. نگاهی به موضوعات پرداخته شده درباره ایران می‌تواند تصویری کلی از نقاط تمرکز این رسانه‌ها در داخل و نحوه انعکاس و جهت‌دهی آن به فضای افکار عمومی در کشورهای خود و جهان ارائه دهد.

***

پوتين به درخواست نتانياهو از فروش اس 300 به ايران منصرف شد

روزنامه کویتی الجریده مدعی شد که نخست وزیر اسرائیل در سفر محرمانه اخیرش به مسکو، ولادیمیر پوتین را متقاعد کرده است تا قرارداد فروش سامانه موشکی اس 300 به ایران را لغو کند و مسکو نیز تهران را از این امر مطلع کرده است.

روزنامه کویتی «الجریده» در شماره امروز خود به نقل از منابع خود نوشت: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سفر محرمانه چند روز پیش به مسکو توانست قرارداد فروش موشک های اس سیصد روسی را به ایران لغو کند.

چرا ایران دائما نیروی دریایی آمریکا را به چالش می‌کشد؟/ روسیه از فروش S300 به ایران منصرف شد // آماده

این روزنامه به نقل از منبع خود افزود: ولادیمین پوتین رئیس جمهور روسیه و نتانیاهو به طور محرمانه در مسکو دیدار کردند و پس از آن نتانیاهو توانست قرارداد فروش موشک های اس سیصد را به ایران لغو کند. این دیدار به درخواست نتانیاهو صورت گرفت که با یک فروند هواپیمای اختصاصی به همراه رئیس شورای امنیت ملی و مشاور نظامی‌اش وارد مسکو شد و به مدت سه ساعت با پوتین دیدار کرد.

به نوشته این روزنامه، این منبع افزود که دو طرف در این دیدار توافق کردند که اسرائیل تعهد بدهد که با مداخله نظامی نکردن در سوریه برای سرنگونی بشار اسد، حافظ منافع روسیه در خاورمیانه باشد. در مقابل، رئیس جمهور روسیه نیز تاکید کرده است که تلاش کند بشار اسد را متقاعد کند مانع از انتقال تسلیحات پیشرفته به حزب الله لبنان شود. دو طرف همچنین درباره ادامه همکاری در زمینه های مختلف نظامی به ویژه فناوری های پیشرفته که اسرائیل در اختیار روسیه قرار می دهد و وارد چرخه نظامی روسیه می شود با یکدیگر همکاری کنند. این منبع تاکید کرد که روسیه لغو این قرارداد را به ایران اطلاع داده است و در حال بررسی است که سامانه موشکی ضد هوایی و موشک های دور بردی به ایران بدهد که در مقایسه با اس سیصد کمتر پیشرفته است.


بازگشت محسن رضایی به سپاه پاسداران چه معنایی برای نظام ایران دارد؟

موسسه امریکن اینترپرایز به تفسیر حضور مجدد سردار محسن رضایی با لباس نظامی در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان افسری و تربیت پاسداری دانشگاه امام حسین (ع) در کنار رهبر معظم انقلاب پرداخته و می‌نویسد: به نظر می‌رسد که سردار محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دوباره به فعالیت قبلی خود مشغول شده است. سردار رضایی سپاه را ترک کرد و به دنبال سیاست رفت. این درحالیست که نظام ایران وارد شدن نظامیان به صحنه سیاست را منع کرده است. بازگشت وی با لباس نظامی احتمالاً به معنای پایان فعالیتهای سیاسی وی می‌باشد، اما هنوز نمی‌شود درباره دیگر معنای آن اظهارنظر نمود.

ایران

رضایی ادعا می‌کند که بحران‌های منطقه‌ای موجود خصوصاً روبه وخامت گراییدن اوضاع در عراق، سوریه، و یمن باعث شده است تا وی برای انتقال تجربیاتش به نسل آینده به سپاه بازگردد. این توضیح باورکردنی نیست. رضایی قطعاً می‌توانست بدون برگشتن به وضعیت قبلی‌اش به دانشگاه امام حسین (ع) برود. ظاهر شدن وی با لباس نظامی در حالیکه هنوز محمد علی جعفری فرمانده سپاه است سوالات جدی درباره نقش وی در این سازمان بوجود آورده است. این گزینه که احتمالاً تغییراتی در سطح فرماندهی سپاه بوجود خواهد آمد محتمل‌تر از این گزینه است که وی تنها برای هدف تربیت افسران جوان لباس نظامی را بر تن کرده است.

این اولین باری است که ما رضایی را با لباس نظامی و با داشتن درجه سرداری در یک مراسم رسمی می‌بینیم. پیش از این رضایی لباس نظامی می‌پوشید، اما درجه سرداری را روی لباسش نمی‌زد.

محسن رضایی چهره شاخصی در سپاه پاسداران محسوب می‌شود. وی فرماندهی این سازمان نوپا را در سال 1981 برعهده گرفت و آنها در طول جنک هدایت نمود. وی درسال 1997 پس از 16 سال از فرماندهی سپاه استعفا کرد.


چرا ایران دائماً نیروی دریایی آمریکا را به چالش می‌کشد؟

موسسه آمریکن اینترپرایز در گزارشی درباره قدرت‌نمایی نیروی دریایی ایران در آب‌های تنگه هرمز می‌نویسد: به نظر می‌رسد که بحران دیگری با ایران در دریا به پایان رسیده باشد. روز 13 ماه می، ایران اصرار داشت تا کشتی باری را با پرچم هلال احمر این کشور مستقیماً به یمن اعزام کند و اجازه نمی‌داد تا محموله این کشتی توسط عربستان یا هر کشور دیگری مورد بازرسی قرار گیرد. با این حال، در روز 21 ماه می، این کشتی در بندر جیبوتی برای انجام بازرسی توسط سازمان ملل پهلو گرفت. اگر تهران به خواسته‌های آمریکا یا سازمان ملل پاسخ مثبت نمی‌داد، احتمال داشت که تقابل جدی با آمریکا یا عربستان رخ دهد. اگرچه محموله این کشتی کاملاً بشردوستانه بود، اما پیش از این سپاه پاسداران تسلیحات پیشرفته‌ای را در قالب کمک‌های انسان‌دوستانه منتقل کرده بود.

ایران

ماجرای این هفته به دنبال یکسری اقداماتی رخ داد که از زمان آغاز حمله عربستان به یمن شروع شد. نخست، نیروی دریایی سپاه تلاش کرد تا محموله‌ای شامل موشک‌های سطح به هوا را به دست حوثی‌های یمن برساند که از این کار ممانعت به عمل آمد. در روز 28 آوریل، نیروی دریایی سپاه کشتی مارسک را در حالی که داشت از تنگه هرمز رد می‌شد توقیف کرد. سپس، در روز 14 می، نیروی دریایی سپاه به طرف یک کشتی سنگاپوری در آب‌های بین‌المللی خلیج‌فارس آتش گشود و خواست آن را متوقف نماید. این کشتی که آسیب جدی ندیده بود به طرف آب‌های سرزمینی امارات حرکت کرد.

آیا ایران در دریا به شکل خطرناکی حالت تخاصمی به خود گرفته است؟ پاسخ به این سوال این گونه است.

از زمان جنگ نفت‌کش‌ها در دهه 1980، همیشه شاهد میزانی اذیت و آزار از جانب نیروی دریایی سپاه در تنگه هرمز و خلیج فارس بوده‌ایم. قایق‌های تندروی ایران اغلب به کشتی‌های نظامی آمریکایی یا غربی نزدیک می‌شوند و سپاه هر از چندگاهی کشتی‌های تجاری که از آب‌های سرزمینی ایران می‌گذرند را به مسیرهای دیگری هدایت می‌کند. حالت تهاجمی نیروی دریایی سپاه در زمان‌هایی که کشور تحت فشار قرار می‌گیرد افزایش می‌یابد. این گونه اقدامات توسط افراد خودسر انجام نمی‌شوند، بلکه با هماهنگی مقامات بالادستی صورت می‌پذیرند.

می‌توان اینطور فرض کرد که فرماندهان سپاه برای تحت فشار قرار دادن آمریکا و عربستان و ارسال تسلیحات برای حوثی‌های یمن و گوشزد کردن این مساله به دنیا که می‌توانند در هر لحظه تجارت در خلیج فارس را دچار اختلال نمایند با رهبر انقلاب اسلامی هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌اند.

همچنین باید به این نکته توجه کنیم که این گونه اقدمات ایران بخشی از دکترین و راهبرد وسیع‌تر سپاه می‌باشد. ایران می‌داند که از نظر قدرت دریایی نمی‌تواند با آمریکا رقابت نماید و بنابراین تلاش کرده است تا با ایجاد توانمندی‌هایی از قبیل قایق‌های تندرو، موشک‌های کروز ضد‌کشتی، مین‌های پیشرفته و زیردریایی نقاط ضعف ما را مورد هدف قرار داده، عملیات‌های ما را با مشکل مواجه نموده، و جریان تجارت در خلیج فارس را در صورت لزوم دچار اختلال نماید.

حالا انگیزه سپاه پاسداران از این گونه اقدامات چیست؟ آنها می‌خواهند آمریکا را بترسانند، عملیات‌های عربستان در یمن را تلافی کنند و خطوط قرمز عربستان و آمریکا را آزمایش نمایند.

اقدامات ایران می‌تواند باعث ایجاد ریسک محاسبات اشتباه شود. اما، مشخص است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نمی‌خواهد این درگیری‌های را به سمت بحرانی تمام‌عیار سوق دهد.چه کسی به توافق هسته‌ای با ایران بیشتر نیاز دارد؟

موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی درباره توافق هسته‌ای ایران و غرب می‌نویسد: زمانیکه مذاکره‌کنندگان در لوزان سوئیس در روز 24 آوریل به چارچوب توافقی برای موضوع هسته‌ای ایران دست یافتند، آنها 89 روز تا نهایی کردن جزئیات توافق‌نامه فرصت داشتند. حالا بیش از نیمی از آن زمان سپری شده است. اما به جای آنکه طرفین شکافهای موجود را کاهش دهند، به نظر می‌رسد که آنها دارند از هم بیشتر فاصله می‌گیرند.

ایران

مذاکره‌کنندگان هر دو طرف در تلاشند تا جزئیات مذاکره به بیرون درز پیدا نکند. اما این بار به نظر می‌رسد که بی‌خبری به معنای خوش‌خبری نیست. تیم ایرانی بر موضوع رفع تحریمها متمرکز شده است و به نظر می‌رسد که این تیم دیگر علاقه چندانی به جزئیات حذف 13000 سانتریفیوژ، بازطراحی راکتور اراک و اقدامات راستی‌آزمایی ندارد.

به نظر می‌رسد که ایران می‌خواهد این تصمیمات را تا آخر ماه ژوئن به تاخیر بیندازد تا کمبود وقت باعث شود تا از کنار این جزئیات سریع عبور کنند. از منظر ایران، هر چه توافق کوتاه‌تر باشد، بهتر خواهد بود. همچنین به نظر می‌رسد که طرف ایرانی معتقد است که اوباما به توافق هسته‌ای بیشتر نیاز دارد و بنابراین حاضر است از خود نرمش بیشتری نشان دهد. آنها اشتباه فکر می‌کنند، اما چه کسی مسئول القای این تفکر است؟ اگر به سخنان مخالفان اوباما توجه کنیم می‌فهمیم که آنها دائماً می گویند که وی برای اینکه سیاست خارجی خود را موفق جلوه دهد آماده است تا هرگونه نرمشی را از خود نشان دهد.

این ادعایی واهی است. البته که اوباما دوست دارد تا به یک موفقیت دیپلماتیک نادر دست یابد، اما نه به قیمت لطمه زدن به منافع ملی آمریکا. اوباما می‌داند توافقی که نتواند مانع دستیابی ایران به تسلیحات اتمی شود نمی‌تواند میراثی دیپلماتیک محسوب شود. به علاوه، عدم دستیابی به توافق هسته‌ای به وی به لحاظ سیاسی آسیبی نمی‌رساند. اگرچه آمریکایی‌ها از توافق هسته‌ای احتمالی با ایران حمایت می‌کنند، اما آنها خوشحالی خود را با به خیابان ریختن و پایکوبی کردن مثل مردم تهران نشان ندادند.

از سویی دیگر، برداشته شدن تحریمها برای نظام ایران از اولویت بالایی برخوردار است. مردم ایران انتظار دارند که توافق هسته‌ای تجارت بین المللی را دوباره برقرار کرده و به انزوای کشور پایان بخشد. عدم برآورده کردن این نیازها می تواند آینده سیاسی روحانی را به خطر بیندازد.

ایران درحالیکه دارد وقت‌کشی می‌کند در تلاش است تا در جبهه‌ای دیگر اهرمی برای خود بوجود آورد. چندی پیش آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند که اجازه دسترسی به سایتهای نظامی ایران داده نخواهد شد. این مساله نشان می‌دهد که سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در آینده نخواهد توانست عدم‌وجود فعالیتهای اعلام‌نشده هسته‌ای ایران را تایید کرده و یا نمی‌تواند پرونده سوالات درباره فعالیتهای هسته‌ای گذشته این کشور را ببندد. طرفهای مذاکره‌کننده با ایران هیچ‌یک از این مسائل را نخواهند پذیرفت.

زمانیکه آژانس به دلایلی منطقی درباره اقدامات هسته‌ای ایران مشکوک است، ممانعت از دسترسی به اشخاص و سایتها به این معناست که این سازمان نمی‌تواند درباره صلح‌آمیز بودن توافق هسته‌ای ایران قضاوت نماید. بنابراین، تا زمانیکه این سوالات حاصل نشده است، برخی از تحریمهای ایران باید همچنان پابرجا باقی بماند.توافق موشکی آمریکا با کشورهای حاشیه خلیج فارس و ضربه اول به ایران

پایگاه گلوبال ریسرچ درباره توافقات نظامی اخیر کشورهای عضو شورای خلیج فارس با واشنگتن در کمپ‌دیوید می‌نویسد: این چیزی بود که در جلسه بین آمریکا و کشورهای فاسد و مستبد حاشیه خلیج‌فارس حاصل شد؛ آنها توافق کردند که سیستم‌های پدافند موشکی به سمت خاورمیانه سرازیر شود.

ایران

این سلطان‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس در دنیای فعلی هم‌پیمانان اصلی آمریکا محسوب می‌شوند. آنها با همدیگر دارند سوریه، یمن، اوکراین و دیگر جاها را بی‌ثبات کرده و آشوب به پا می‌کنند.

اوباما اعلام کرد که فروش تسلیحات به این کشورها را کارآمد خواهد کرد و رزمایش‌های مشترکی با بحرین، قطر، عمان، عربستان سعودی و امارات به عنوان بخشی از تعهد این کشور در مقابله با ایران برگزار خواهد کرد. کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌گویند که آنها از تسلیحات اتمی ایران می‌ترسند.

در حقیقت، ایران برنامه تسلیحات اتمی خود را سالها پیش متوقف کرد. اما همیشه حقیقت و واقعیت اهمیتی ندارند. این توافق نظامی جدید به معنای تندوری‌های بیشتر آمریکا و اعراب در منطقه است. برنامه این است که سراسر منطقه مملو از موشکهای تاد و رادارهای پدافند موشکی شود.

تمامی این سامانه‌ها مطابق برنامه‌های موجود پنتاگون فعالیت خواهند کرد. همگی آنها از طریق سامانه ماهواره نظامی آمریکا هدایت خواهند شد. معنای این مساله این است که کشورهای حاشیه خلیج فارس در واقع برای خرید سامانه پدافند موشکی در سراسر منطقه پول به آمریکا می‌دهند که هدف اصلی آن مقابله با ایران، سوریه و روسیه است.

پدافند موشکی یکی از مولفه‌های کلیدی برنامه‌ریزی آمریکا برای انجام حمله اول می‌باشد. زمانیکه که کشور مورد تهاجم قرار گرفته تلاش می‌کند تا حمله تلافی‌جویانه‌ای را انجام دهد، در این جا کار این سامانه شروع می‌شود و بقیه توانمندی‌های نظامی کشور مورد نظر را نیز نابود می‌کند تا حمله اولیه واشنگتن موفقیت‌آمیز باشد.نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 96
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 34
 • ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  سایت مشرق !!! حیا کن از تیترهای غیر معتبر - حالا روزنامه کویتی برای تو منبع شده است ؟ البته تو بغض و کینه داری
 • ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  هنگام مذاکره با روسها اول باید عهدنامه های گلستان وترکمانجای را به یاد اوریم بعد وارد مذاکره شویم اگه یه وقت جنگ هم بین ما و اسراییل رخ بده این روس ها نقش کوفی ها را خواهند داشت مانند حادثه کربلا.... شدیم کارت بازی روسیه جلوی غرب و اسرائیل.
 • ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  ای روسیه پست فطرت .
 • مهدی ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  کثیف تر از روسیه کشوری پیدا نمیشه
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  از این روسیه بدعهدتر و کثافت تر ندیدم. سگ آمریکا به روسیه شرف داره. گرچه همه شون سر و ته یک کرباسند.
 • مهدی ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  کثیف تر از روسیه کشوری پیدا نمیشه
 • ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  روسیه همیشه خاین مرگ بر روسیه مزدور صهیونیست
 • مجتبی ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  ای سگ تو روحت روسیه... از اولشم معلوم بود...روسیه کشوری کثیفی است و فقط به فکر منافع خودشه... اینقدرم توی سوریه هی میگن طرفدار اسد هستیم زر مفته اینا با آمریکا سر تقسیم سوریه توافق کردن.... سگ شرف داره به این روسیه...آمریکا که تکلیفش معلومه دشمنه....این روسیه نجس معلوم نیست خودیه ، نا خودیه، نخودیه یا بیخودی.... حرف امام: نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی:)
 • مختار ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  به نظرم این روزنامه کویتی «الجریده» دروغ گقته هز چند احتمالشم هست
 • ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اگر حقيقت اس-300 همين باشد بايد گفت كه جاي نگراني وجود ندارد چون روسها به اقتضاي طبيعت خود عمل كرده اند
 • ناشناس ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  ازروسیه جز این انتظاری نداشتیم
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  تند ندررید اقایون این خبر بزودی تکذیب میشه پوتین ادمی نیست که ناتانیاهو بتونه متقاعدش کنه همه منتظرید یکی مثل مشرق یچیز بگه فحش بدید
 • پویا ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  سگ آمریکایی صدشرف به روسیه داردگرچه سگ زردبرادرشغال است
 • مهدی007 ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اس سیصدشون بخوره تو سرشون
 • با نام ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  شک نکن کثیف تر از روسیه اسرائیله و کثیف تر از اسرائیل آمریکاس و در کل همشون بدتر از هم دیگه هستند و ما باید فقط روی پای خودمان بایستیم و وابسته شرق و غرب نشویم باید طوری کنیم که شرق و غرب وابسته ما شوند.
 • ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  دولتیها کجان؟!! وزیر دفاع کجاس؟!! مسخره کردن یه کشورا؟! پاسخ قاطع.......
 • افسرده ی نا امید از درمان ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  یه ارام بخش بعدازظهر خوردم ولی با ندادن تیتر اس 300 به ایران افسردگیم دوباره قدرت گرفت، ما خدارو داریم لطف رحمت خدا بر ایران حاکم هستش پوتین چی نی,
 • ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  روسيه رو رؤساي ما دوست دارند
 • ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  شما از این حب روسیه حیا کنی بهتره به نظرم
 • ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  جناب با نام شک نکن که اسرائیل و امریکا از روسیه بهتر هستند اونها اگر دشمنی میکنند بخاطر این است که دشمن هستند ولی روسیه گرگ در لباس میش تشریف داره
 • ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  از روز اول عرض کردم نخواهد داد بخدا اگه ما با امریکا رفاقت کنیم بهتر از اینه که با روسیه رفاقت کنیم
 • علی ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  آشغال تر از روس خودشه ! آمریکایی های شرف دارن به روس های کمونیست حد اقل اگه دشمن هستن علنی میگن نه اینکه بخوان از پشت خنجر بزنن
 • ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اگر درست باشد لعنت خدا وملائکه برتو باد پوتین...
 • شاکر ۱۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  بابا،این پوتین هم رفته,چهارتا اهن پاره با یه موشت سیم زنگ زده رو,رویه هم سوارکرده,خیال میکنه خیلی میفهمه.جریمه را ازش بگیریم بهتره
 • حامد گلشن ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  خوب جناب آقایان مشرق بارها کامنت گذاشتم از همون اول که روسیه اعلام کرد اس 300 به ایران می دهد گفتم روسیه دروغ میگه این کاررو نمیکنه اما شماها کامنتهای من رو نگذاشتین توی سایت خیلی ناراحتم از شماها اما بعد از مدتی حالا فهمیدید که این بازی روسیه است برای منافع خودش
 • ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  چرا عربستان
 • مجتبی ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  بهتون قول میدم دروغه...شما چقد ساده این روزنامه خواسته اسم در کنه..شک نکنین دروغ.....مشرق خیلی ....منتشر کن
 • ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  روس ها اصلا چنین قصدی نداشتند فقط تبلیغات بود ولی این موضوع دیگه حساسیت هم نداره ایران خودش امسال عملیاتی می کنه و اونوقت اسراییل چه کسی رو باید متقاعد کنه
 • ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  خدا پدر بعضی از امریکاییها امثال باراک وجان روبیامرزه لااقل به همپیمانانشان پشت نمیکنند.دیدید چطور اعراب واسراییل پوتین روخریدندکه سوریه وبشار رو تنها گذاشته......
 • ابراهیم ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  در طوا تاریخ ایران ،روسیه هرجا منافعش بچربه اونوری میچرخیده الانم که میبینید...
 • ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  شما دیگه چرا..... روسیه اس 300 را به ایران داده حالا روزنامه عربی یه چیزی گفته شما هم روش مانور میدید.... خاک بر سرتون که
 • nm ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  چرانمیریداصل وواقعیت خبروازسپاه پاسداران جویابشید مشرق بروجویاشو...معلوم نیست این خبرچقدرصحت داشته باشه!
 • ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  خاک بر سر خودت بیشعور جنبه نداری نظر نده
 • ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  آمریکا هر چقدر هم بد باشد از متحدانش با تمام وجود دفاع میکند ولی روسیه چی؟؟؟
 • ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  آقا روسیه میخواست یکم امتیاز بگیره با کارت ایران که گرفت مشکل اینجاست که مسئولان ما انقدر ساده اندیش ان که زود ذوق زده میشن
 • ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  روس های کمون همین هستند روس بی خدا همینه به فکر خودتون باشیذ
 • ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  همه کشورها به فکر منافع خودشون هستند ما را نگاه نکن که به فکر همه هستیم به جز مردم خودمان ما که در نظر خواهی گفتیم نمیده/
 • 100 ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  این روسها همیشه خیانت می کنند
 • آخر بازی ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  ما نیازی به اس 300 نداریم.. چون بهترشو ساختیم اما این معامله ها با روسیه سودی ندارد و مقامات کشور هم دیگه این رو درک کردند واقعاً روسیه کشوری کثیف هست.. چون همپیمانانش رو همیشه تنها میزاره روسیه از ایرانی پر قدرت که در همسایگیش است.. هراس داره
 • ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  دیدی به سر یک ماه هم نکشید دوباره بازی کرد. حتی یکبار هم در تاریخ سراغ دارید که چه روسیه یا غرب در زمانیکه ادعا یک شریک یا متحد با ما می کنند خیانت نکرده باشند. حتی هیچ موقع در تاریخ روابط نزدیک قدرتهای غربی یا روسیه با ایران آنچنان نبوده که یا ترکیه یا عربستان بوده و دلایل بسیاری داره مثل ۱. نقش جغرافیایی و استراتژیک ایران ۲. منابع گوناگون سرشار زیرزمینی و معادن گوناگون ۳. یکی از پنج تمدن بزرگ دنیا که چین تنها تمدنی است که پایدار و با اقتدار در مقابل قدرتها ایستاده به لحاظ اینکه عدم اجازه نفوذپذیری در فرهنگ آنها یک باید بوده و هست و همینطور اتکا و پشتیبانی از تولیدات داخلی موجب این شده که غرب قدم به قدم سر تعظیم فرد بیاورد در یک مقایسه کوچک می توانید مدیریت ما را مقایسه کنید با چینی که به لحاظ صنعتی از ما عقب بود امروز کجاست! امروز بجای اینکه ما "مخصوصا در شرایط بسیار خطرناکی که غرب برای تجزیه کشور ما و نابودی ما در سر دارد" پشتیبانی کنترلی و هوشمند تولیدات استراتژیک و مادر را سرلوحه خود قرار دهیم, دائما شعار می دهیم و با خام فروشی یک اقتصاد مریضی را به جلو میبریم که شکننده است و نتیجه اش این میشود که بطور مثال بودجه بیمه و درمان, آموزش ما غیر متناسب است و یا بود جه نظامی و پژوهشی ما بصورت خجالت آوری حداکثر بین ۶ تا ۷ میلیارد است! آیا شما فکر می کنید که دادن سامانه ضعیفتر حالا اگر هم تا خر سال بدهند ان کارایی اس ۳۰۰ را دارد و آیا تمام اینها نشانه یک حالت فوق العاده برای یک حمله تمام عیار به ما نیست؟ بنابراین تا بصورت عملی موانع داخلی را پاکسازی نکنیم و عملا ازتولیدات داخلی و پژوهش و نوآوری حمایت نکنیم نمی توانیم ایستادگی کنیم.
 • ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اقا امریکایی دارن مذاکرات رو به شکست میکشند با دبه در اوردنشون حالا هم که سامانه s300که سامانه دفاعی بود رو بما نمیفروشند با این جنگی که تو منطقه راه انداختن خدا کنه امنیت ایران صدمه نبینه وگرنه این گروه سرطانی تکفیری در ایران نفوز کنه که ایران ویرانه میشه ولی مرگ بر امریکا مرگ بر اسراییل مرگ بر روسیه
 • ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  به خدا قسم لازم نیست اگه با روسیه رفیق نیستیم با آمریکا رفیق باشیم. همین نوع بلاهت را دولت ملی کرد سرنگون شد.
 • ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  مشکل اینجاس که پاسخ قاطعی وجود نداره، چون سی و پنج سال عوض اینکه تلاش کنیم تا حداقل تو یه زمینه ای دنیا به ما وابسته بشه و دست برتر رو داشته باشیم همش شعار دادیم. الان هم احتمال تکرار تاریخ و تبانی روسیه و آمریکا و غرب واسه چپاول و غارت ایران زیاده.
 • عرفان ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اینکه روسیه همیشه فکر منافع خودش هیچ شکی نیست آیا میتوان به وعده های مسولین خودمون هم اعتماد کرد مثلا کشتی نجات؟ یا برنامه هسته ای؟ یا پروتکل الحاقی؟ الان قبول کردن آقای عراقچی امروز ذکر کردند که بازرسی از پایگاه های نظامی رو قبول کردند!
 • عرفان ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  نفوذ کرده اخوی توسط مسولین خودمون که الان به قبول بازرسی از پایگاه های نظامی ایران تن دادن. همین طور پلمپ نیروگاه ها و .... دیگه نیازی به دشمن نداریم!
 • ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  خاک تو سر شما که موس موس پوتین را میکنید! جیبوتی؛ پارلمانش را ایران ساخت، با عربستان ائتلاف کرد !!
 • ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  به زودی تاوانش را در اکراین و جاهایه دیگه خواهد داد ملت روس به زودی از تو متنفر خواهند شد
 • ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  روسیه به مراتب از آمریکا کثیف تر و پست تر هستش. هر از چند گاهی بحث اس 300 ها رو میکشه وسط تا از غربی ها امتیاز بگیره. باید با روسیه مثل خودش رفتار کرد و فقط و فقط به خاطر منافع ازش کولی گرفت نه اینکه جایی حمایتش کرد و به خاطرش خودمون رو به چالش بکشیم
 • ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  مشخصه همه فقط تیتر رو خوندن و نظر زدن
 • کوروش ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  ای روسیه روباه صفت و مثل عقرب میمونه
 • ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  عربستان کارش از کثافت گذشته. کلمه "نجس" بهتر حق مطلب رو عدا می کنه
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  پوتین، پسر آشپز دربار، چی تو کلت میگذره؟!
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  تو خیلی غلط کردی با اسرائیل و آمریکا....شما بی عقل ها با این شگردها قصد دارید ارباب آمریکایی و اسرائیلی خود را تبرئه کنید.
 • ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  پس فطرت از اون آمریکا و نوچه های اویند.
 • ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  تو خیلی غلط کردی آمریکا رو تطهیر می کنی
 • ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  مرگ بر آمریکا و حامیانش...دیدید که خبر قتل وزیر دفاع کره شمالی هم دروغ بود...
 • ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  و آمریکا را پادوهایی مثل تو!
 • ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  کور خوندید ...مرگ بر آمریکا
 • ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  و البته آمریکا هم...
 • ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  هر چه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.
 • ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  مثل آمریکا
 • ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  و خاک بر سر شما که پادویی آمریکا را می کنید
 • ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  آمریکا کثیف ترین و جنایت کار ترین کشور است... مرگ بر آمریکا و پادوهایش
 • ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  آمریکا در حال استقرار سپر دفاع موشکی اش در خلیج فارس است و این بر ضد ایران به تنهائی نیست بلکه بر ضد روسیه هم هست. آمریکا کشورهای جهان را با این ترتیب فریب داده است. حتی چین با این اقدام تحریک آمیز نظامی آمریکا مخالف است.
 • مصطفی ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  به جهنم به حول قوه ی الهی ما باور 373 را بهتر از اس سیصد قدیمیشان میسازیم
 • ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  مشکل اینه که آمریکا نمیخواد رفاقت کنه . میخواد دشمنی کنه... می بینی همین روسیه که دشمن مانیست باما رفاقت نمیکنه چه برسه به آمریکا که دائم نوک اسلحه ش رو به طرف ما گرفته...
 • رضا ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  دوستان روسیه و چین و برزیل و ... هر چقدر هم کثافت باشند امــــــا شیطان بزرگ فقط و فقط آمریکای جهانخوار است. این را هیچ وقت فراموش نکنید.
 • عليرضا ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  پيشرفت با دانش خودمون
 • معترض ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  امام خمینی: شوروی از آمریکا بدتر، آمریکا از شوروی بدتر، انگلیس از هر دو بدتر..
 • ساسان ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  همانطور که امام خمینی گفت نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی ما با روسیه امیدی نداریم گر چه پوتین احمق است اگر نداند امریکا سلطه بر کل جهان را می خواهد و به زودی روسیه را می ترکاند امریکایی ها طراحی های پیچیده ای دارند
 • ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  بهتر! من که از اول گفتم باور خودمون بهتره. به نظرم اگر مسئولین s300 رو قبول کردند شاید به این دلیله که زودتر از باور آماده سازی میشه! شایدم میخواستند اینطور جلوه کنه که باور 373 یه جنگ روانی بیشتر نیست تا همچنان نتیجه پروژه محرمانه بمونه.
 • ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  حالا میرسیم به حرف امام که فرمودند امریکا از شوروی بدتر و انگلیس از هر دو بدتر و یکی از دیگری بدتر هست
 • پسر ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  روسیه فقط به منافع خودش توجه میکنه قضیه مسابقات تکواندو یادتون هست وسط مسابقه قوانین عوض شد
 • اكبر ۲۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  مي خواهد قيمتش را با لا ببرد
 • علی ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اسراییل امریکا روسیه چین هیچ فرقی باهم ندارن همشون نوکرای پاچه خار یهود هستن دلیلش هم اینکه شما تا حالا دیدین این کشورا اسراییل رو تهدید نظامی کنن.
 • ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  بنظرم ممکنه این تیتر خودش صرفا یه عملیات روانی باشه، یعنی یه چیزی زده باشه که ملت فحش بدن بهروسیه بعد اون که تا حالا نمیخواسته نده حالا واقعا نده به ایران اما در کل واقعا به نظرم میاد که ایکاش مسئولین ما هم از این سفرها برا عقد قرارداد میرفتن محرمانه میرفتن نه با اینهمه سر وصدا که طرف مقابل رو به پاتک زدن وادار کنه
 • علی ۲۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۳
  0 0
  اسراییل امریکا روسیه چین هیچ فرقی باهم ندارن همشون نوکرای پاچه خار یهود هستن دلیلش هم اینکه شما تا حالا دیدین این کشورا اسراییل رو تهدید نظامی کنن.
 • MOHAMMAD ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  اولا اشتباه مثبت دادم دوما کلا خاک بر سر پوتین جنایتکار وحشی ما باید به اندازه ای که حواسمان به آمریکا در خلیج فارس هست حواسمان به روسیه ی جنایتکار در دریای خزر باشد پوتین به همراه اوباما از پلیدترین سیاستمداران جهان هستند مرگ بر 3 مفسدین اردوغان و اوباما و پوتین
 • ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  ایران نباید اجازه بده روسهای عوضی با ادعای فروش s300 مانور سیاسی بده و از اب گلالود ماهی بگیرن
 • ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  مشرق جان یادت هست گفتم هنوز جوهر امضای پوتین خشک نشده میزه زیر قرارداد؟ این مرتیکه هیچی درش نیست یه جو شرف نداره یک جو. ما باید دوباره به شعار نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی برگردیم .
 • ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  پوتین بدبخت سیاست نداره که. مثل پینوکیو هی گول میخوره. سکه هاشو زیر خاک مخفی میکنه تا درخت سکه براش سبز بشه!
 • ارش ر ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  به نظر من روسیه فکر کرده زرنگی کرده با این کارش عملا تو دنیا نشون داد قابل اعتماد نیست و دیگه هیچ کشوری توی دوستی باهاش حساب نمیکنه
 • رضا ک ۰۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  اس 300 شون بخوره تو سر مشرق و روس و پوتین پرستان داخلی
 • ناشناس ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  باسلام .به نظرم دوستان ما در گفته هایشان یه کم عجله کردن .از اول هم قرار نبود موشک اس300 به ما بدن فقط خواستن از این طریق به آمریکا واسراییل فشار بیارن وامتیاز گیری کنن .خود ایران هم با این موضوع مخالفتی نداشته.
 • محم ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  به نظر من مسلمون باید در همه حالات فقط و فقط از جانب خدا امید خیر و موفقیت داشته باشه و لاغیر. البته به هر حال روسیه چون با آمریکای جنایتکار مخالفت داره بهتره تا زمانیکه این رفتار رو داره ما هم رابطه خوبی باهاش داشته باشیم. اما چشم امید فقط به خدا. البته از طریق توسل به اهل بیت و همچنین پشتیبانی از ولایت فقیه و نایب عام امام زمان علیه السلام.
 • ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  پوتین همون آدمیه که تو اوکراین تو گل مونده و دست و پاش از حضور ناتو به لرزه افتاده انقدرها هم که شما فکر میکنید گنده نیست
 • ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  از تو حرکت از خدا برکت نمیشه بدون امکانات روز بگیم امریکا هیچ غلطی نمیکنه
 • ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  داده؟؟؟؟؟؟ کو؟؟؟؟؟؟؟ شما دیدی؟؟؟؟؟؟ یا از یه منبع که از این روزنامه عربی چیپ تره شنیدی؟؟
 • حسام ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  حقیقت نداره دوستان ..اعصابتونو خداب نکنید..اگر حقیقت داشت الان تلویزیون دولتی ایران،یا حداقل bbc,voa که دشمن ایران هستند سریعا با خوشحالی اعلام میکردند
 • ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  این روسیه مثل سگ از امریکا ترسیده و میترسه نباید به ترسو اعتماد کرد
 • ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  متنفر هستند
 • رضی ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  ایران باید به گفتگوهای استراتژیک با کشورهای اروپایی وارد شده و با برگ "انرژی ارزان" وضعیت فعلی را تغییر دهد!!
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  کی میگه امریکا پشت متحداشو خالی نکرده؟ امریکا بهره برداریشو از دولت ها و افراد میکنه و بعد طرفو به خاک سیاه می نشونه همین اعرابم تا وقتی در مسیر امریکا حرکت میکنن حمایت میشن و به محضی که پاشونو کج بزارن کارشون تمومه با تمام وجود : مرگ بر امریکا و طرفداران توافق بعه هر قیمتی
 • شهروند ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  غرب و شرق مانند دو تیغه یک قیچی است برای بریدن اسلام. دلخوش کردن به دوول غرب و شرق ایده ابلهانه است . برزگترین سرمایه کشور ملت است
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۳/۰۴
  0 0
  یعنی مرده استدلال این ناشناس آخری هستم حاجی ما رو ترکوندی. پس اونا دشمنی میکنن چون دشمن هستن هان؟
 • ناشناس ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۰
  0 0
  ما باید متکی به خودمون باشیم مثل کره شمالی .سگ که پارس میکنه پاچه بگیره روبه اون بری چخه کنی فرار میکنه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس