ارتش کره شمالی برای حکومت این کشور حکم الهام‌دهندگی و مهم‌تر از آن، حکم برقرارکننده نظم را دارد و شیوه نظامی‌ای را نشان می‌دهد که جامعه بر اساس آن مدیریت می‌شود، جامعه‌ای که همیشه در حالت هشدار است. کره شمالی کشوری بر اساس ایدئولوژی نظامی است. تلاش برای نگه داشتن حکومتی که در کره شمالی برپاست، یک افتخار محسوب می‌گردد و این موضوع از طریق پخش تبلیغات در مزارع اشتراکی، دائماً به کشاورزان یادآوری می‌شود.

گروه جنگ نرم مشرق- هر روز، از اول هفته تا آخر هفته، بیش از 24 میلیون نفر کار می‌کنند تا ماشین سوسیالیست کره شمالی کار کند. زندگی امروز مردم این کشور نتیجه تجربه سیاسی منحصر به فردی است که حدود 70 سال است بر این کشور حاکم است. همه این‌ها به قیمت داشتن ملتی سرکوب شده و منزوی است که البته بسیاری در این کشور ترجیح می‌دهند بگویند "ملتی که توسط رهبرشان از دنیای بیرون محافظت شده است."

درون کره شمالی چه می‌گذرد
"کیم جونگ اون" رهبر کنونی کره شمالی

سن دقیق "کیم جونگ اون" یک موضوع سری است و حتی مردم کره شمالی هم آن را نمی‌دانند. کیم هم مثل پدر و پدربزرگش رهبری کشوری در حال جنگ را به عهده دارد، کشوری با اقتصادی رو به گسترش، و کشوری که اگرچه آهسته آهسته، اما دارد درهای خود را به روی سرمایه‌گذارها و توریست‌های خارجی باز می‌کند. اما در همین حال هم کشوری مرموز باقی مانده است. "پیونگ‌یانگ" (سرزمین مسطح) مرکز قدرت حکومت کره شمالی محسوب می‌شود، پایتخت این کشور و جایی که اغلب مسافران کره شمالی، تقریباً تمام وقت خود را در آن می‌گذرانند.

"کیم چول هو" شهروند کره‌ای و استاد عضو موسسه تحقیقات بیولوژیک درباره شیوه حکومتی در کره شمالی می‌گوید: "ما در کره شمالی به این نظام سیاسی افتخار می‌کنیم. دنیا خیلی بی‌ثبات است. همه جا صدای شلیک گلوله شنیده می‌شود. هیچ نظمی در دنیای بیرون وجود ندارد. ما و "مارشال" [کیم جونگ اون] اعضای یک خانواده بزرگ هستیم و وضعیت سیاسی و اقتصادی ما همین جا باثبات تر است. خلاصه امر این است که ما شهروندان کره‌ای به حکومت سوسیالیست خود افتخار می‌کنیم."

"کیم چول" چند روز پیش کلید آپارتمان جدید خود را دریافت کرد. وی می‌گوید: "ما هنوز نمی‌توانیم سطح زندگی خود را "خیلی بالا" توصیف کنیم، اما مارشال به ما خانه‌ای بسیار زیبا داده است، در حالی که وضعیت مسکن در کشور، خیلی خوب نیست و اقتصاد هم وضع خوبی ندارد." این کار برای روحیه و انگیزه دادن به دانشمندانی همچون "چول هو" است که رهبر کره شمالی بیش از همه به آن ها نیاز دارد. این دانشمند کره‌ای می‌گوید: "اقدام مارشال به این معناست که او به دانشمندان اعتماد دارد و کار ما برای توسعه کشورمان مهم است.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
"کیم چول هو" استاد عضو موسسه تحقیقات بیولوژیک

تقریبا 90 درصد از اعضای پارلمان کره شمالی از حزب کارگر این کشور هستند که قدرت را در اختیار دارد. بقیه اعضا از حزب وابسته سوسیال دموکراتیک هستند که عملاً قدرتی ندارند. چند عضو به اصطلاح "مستقل" هم در پارلمان حضور دارند. آخرین انتخابات پارلمانی در کره شمالی اوایل سال جاری میلادی در این کشور برگزار شد. در این انتخابات، "کیم جونگ اون" با صد درصد آرای همان مجمعی به عنوان معاون انتخاب شد که او را برای مقام رهبری کره شمالی انتخاب کرده بودند، دو هفته بعد از مرگ پدرش "کیم جونگ ایل" که "دبیرکل ابدی" حزب کارگر به حساب می‌آمد.

"کیم کیو سون" کشاورز مزرعه اشتراکی "میکوک" درباره رهبر فقید کره شمالی می‌گوید: "ژنرال بزرگ در تاریخ 3 دسامبر 2006 به ما سر زد. یادم می آید که برف می‌آمد. ژنرال، بعد از شش ماه که از تحویل این خانه به ما می‌گذشت، آمده بود تا وضعیت خانه را ببیند. همه اعضای خانواده غافلگیر و هیجان‌زده شده بودند. از طرفی هم دلمان برای ژنرال می‌سوخت، چون باید در آن برف سنگین خانه ما را ترک می‌کرد. وقتی با لبخند وارد خانه ما شد، ما هم به او ادای احترام کردیم. بخش‌های مختلف خانه را بررسی کرد و خوشحال شد که وضعیت زندگی کشاورزان بهتر شده است.

کیم کیو سون بعد از فوت پدرش، هشت سال است که در مزرعه اشتراکی میکوک کار می‌کند. وی پس از آن که ده سال خدمت اجباری سربازی خود را سپری کرد، به این مزرعه آمد. این شهروند کره‌ای توضیح می‌دهد: "برنج برای کشور ما بسیار مهم است. کشاورزها هم مثل سربازهایی هستند که در مزرعه خود در حال جنگند. ما این طرز تفکر را غنیمت می‌شمریم، امسال 20 درصد بیشتر از برنامه تولید داشتیم. کشاورزی مایه خوشحالی ما در زندگی است. ما خانه داریم، زندگی می‌کنیم، استراحت می‌کنیم و واقعاً به چیزی بیش‌تر از این هم نیازی نداریم. اگرچه کار ما کشاورزی است، اما آن‌قدرها هم که ممکن است به نظر برسد، کار دشواری نداریم. از این کار لذت می‌بریم."

درون کره شمالی چه می‌گذرد
"کیم کیو سون" کشاورز مزرعه اشتراکی "میکوک"

تلاش برای نگه داشتن حکومتی که در کره شمالی برپاست، یک افتخار محسوب می‌گردد و این موضوع از طریق پخش تبلیغات در مزارع اشتراکی، دائماً به کشاورزان یادآوری می‌شود. بلندگوهای بزرگ که موسیقی انگیزه‌بخش و سخنرانی‌های هیجان‌انگیز پخش می‌کنند، هر روز کشاورزان را به طرف مزارع می‌خوانند. دانش‌آموزانی که پرچم‌های انقلابی و دسته‌های گل در دست دارند، به نوبت تلاش می‌کنند تا روحیه کشاورزان را بالا نگه دارند. شعارهایی که روی دیوارها نوشته شده هم همه شهروندان را به وفاداری و رها کردن تمام دنیا تشویق می‌کنند.

"پاک یونگ سوب" یکی از کارگرانی است که در کارخانه مزرعه اشتراکی "میکوک" کار می‌کند. وی می‌گوید: "مارشال عشق و علاقه فراوانی به این کارخانه نشان می‌دهد. من هم تلاش می‌کنم تا تمام نیرویم را برای کارم بگذارم." در کارخانه‌ها و کارگاه‌های مختلف کره شمالی، تابلوهایی روی دیوار نصب شده که کارگرانی را معرفی می‌کند که به عنوان کارگر نمونه در ماه و سال معرفی شده‌اند. "او یونگ نام" کارگر نمونه ماه در کارخانه شیشه "تائین فرندشیپ"، می‌گوید: "من خوشحالم که توانسته‌ام مارشال "کیم جونگ اون" را خرسند کنم، اگرچه کاری که کردم کار کوچکی بوده است." این کارگر نمونه، در طول ماه، حتی یک شیشه را هم در مراحل بسته‌بندی نشکسته است.

حتی هر جرمی در کره شمالی هم مجازاتی از نوع حمایت از حکومت دارد. جرائم سنگین‌تر با کار اجباری و جرائم سبک‌تر با خدمات اجتماعی جریمه می‌شود. خیانت یا اقدام علیه حکومت، مجازات اعدام دارد. ژنرال "جنگ سانگ تک" مربی اجتماعی "کیم جونگ اون" و دومین شخصیت اصلی در حکومت کره، سال گذشته اعدام شد. یک دادگاه نظامی او را به فساد و تلاش برای سرنگونی حکومت انقلابی کره شمالی متهم کرده بود.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
دانش‌آموزان کره‌ای با پرچم‌های انقلابی و دسته‌های گل روحیه کشاورزان را تقویت می‌کنند

هر کس از کره شمالی دیدن می‌کند، حتماً باید سری هم به "موزه جنگ" زیبای این کشور بزند، جایی که جلوه‌های ویژه و موسیقی به شما کمک می‌کند تا استقامت یک ملت را در مقابل همسایه جنوبی خود و همچنین آمریکا نظاره کنید. این مبارزه مخفی بیش از 60 سال طول کشید و کره شمالی هر سال پایان این تقابل نظامی را با یک رژه عظیم جشن می‌گیرد که قدرت نظامی این کشور را نشان می‌دهد. کیم جونگ اون سال گذشته از این رژه استفاده کرد تا به دنیا نشان دهد که کشورش توانسته است پهپاد بسازد. در ارتش عادی کره شمالی بیش از یک میلیون سرباز حضور دارند، البته این تعداد بدون در نظر گرفتن پلیس به شدت نظامی‌شده این کشور است. بیش از 50 درصد از تولید ناخالص ملی در ارتش هزینه می‌شود.

ارتش کره شمالی برای حکومت این کشور حکم الهام‌دهندگی و مهم‌تر از آن، حکم برقرارکننده نظم را دارد و شیوه نظامی‌ای را نشان می‌دهد که جامعه بر اساس آن مدیریت می‌شود، جامعه‌ای که همیشه در حالت هشدار است. کره شمالی کشوری بر اساس ایدئولوژی نظامی است. همه چیز این‌جا رنگ و بوی نظامی دارد. سیستم متروی این کشور که صد متر زیر زمین است، در دهه 1970 با کمک شوروی و چین ساخته شد و قرار بود در صورت بروز حمله هسته‌ای به پناهگاهی برای مردم تبدیل شود.

یک تندیس غول‌پیکر در خروجی جنوبی پیونگ‌یانگ خودنمایی می‌کند. این تندیس، دو زن را نشان می‌دهد که نماد اتحاد دوباره دو کره است. روی نقشه‌های رسمی، شمال و جنوب، یک کشور واحد به نام "جمهوری دمکراتیک خلق کره" به حساب آمده‌اند. با سه ساعت رانندگی در بزرگراهی رنگ و رو رفته اما عریض و بی‌نهایت تمیز و عملاً خالی از خودرو، از پیونگ‌یانگ به مرز می‌رسید. این بزرگراه که دسترسی به آن محدود است، برای مانورهای نظامی نیز کاربرد پیدا می‌کند. هر از چند گاه به یک ایست بازرسی نظامی می‌رسیم که فیلم‌برداری در آن نقاط اکیداً ممنوع است. مردم محلی با صبر و حوصله در صف می‌ایستند تا مجوز خود را برای عبور نشان دهند.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
موزه جنگ کره شمالی

در روستای "پن مون جام" یکی از سرهنگ‌های ارتش برای بازدیدکنندگان به سخنرانی درباره تاریخ نظامی کره می‌پردازد. این رویداد یکی از اصلی‌ترین عوامل جذب گردشگر در کره شمالی به شمار می‌آید. روی مرز کاملاً مشخص بین دو کشور، اثری از سربازان کره جنوبی نیست. گفته می‌شود نیروهای مرزی کره جنوبی به واسطه دوربین‌های کار گذاشته شده و از مناطقی که توریست‌ها قادر به دیدن آن نیستند، مرز را رصد می‌کنند.

دقیق‌تر که شویم می‌بینیم هنوز وضعیت جنگی بین دو کشور حکمفرماست. این وضعیت در پی نبردی پیش آمد که میلیون‌ها نفر را کشته و زخمی‌کرد و این شبه‌جزیره را به ویرانه‌ای مبدل ساخت. سرهنگ دوم "نام تانگ هو" می‌گوید: "من می‌دانم که همه رسانه‌ها تحت کنترل آمریکا است. اگر واقعاً هدف‌شان برقراری صلح در سراسر جهان و دو کره است، پس باید سلاح‌هایشان را هرچه سریع‌تر از کره جنوبی خارج کنند."

تفاوت‌های زیادی بین دو طرف از لحاظ فرهنگ، تاریخ و اقتصاد وجود دارد. با تداوم این وضع، حتی زبان‌شان از هم فاصله گرفته است. با این حال خانواده‌هایی که در دو طرف این شکاف زندگی می‌کنند درصدد هستند روابط خانوادگی‌شان را با اقوامی که جنگ، آن‌ها را از هم جدا کرده، حفظ کنند. این مسئله دردناک از جمله مواردی است که به‌عنوان ابزار در گفتگوهای ما بین پیونگ‌یانگ و سئول مطرح می‌شود.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
خانواده‌های جدا شده از هم، سه روز وقت دارند در کنار هم باشند

پس از چندین و چند سال، نهایتاً در ماه فوریه به خانواده‌های جدا شده مهلت سه روزه‌ای داده شد تا با عزیزان خود، از عمو و دایی و خواهر و بردار گرفته تا حتی فرزندانی که هرگز فرصت دیدنشان را نداشته‌اند، دیدار داشته باشند. مردمان دو کشور می‌گویند ما خودمان را درگیر سیاست نمی‌کنیم، کاری به مذهب نداریم، فقط می‌خواهیم این دو ملت، یکی شود. با این حال مردم به آینده امیدوارند.

تفاوت‌ها بین شهر پیونگ‌یانگ و شهر "کای سانگ" بسیار است. این شهر یکی از معدود شهرهایی است که دو کره در آن همکاری‌هایی دارند. تنها مجتمع صنعتی مشترک در این‌جا واقع است. بالغ بر یک‌صد شرکت از کره جنوبی 53 هزار کارمند کره شمالی را به استخدام درآورده‌اند.

این منطقه که اسماً از تسلیحات نظامی خالی شده، در حقیقت یکی از مسلح‌ترین مناطق جهان است. اعتقاد "کیم چانگ یون" از سرهنگ‌های ارتش کره شمالی درباره دیواری که در این منطقه و از سوی کره جنوبی ساخته شده، این است که سیاست‌‌های جنگ‌طلبانه آمریکا و کره جنوبی برای جلوگیری از اتحاد در منطقه موجب ساخت این دیوار شده است. ساخت دیوار در سال 1979 به پایان رسید، اما واشنگتن و سئول تا کنون وجود چنین دیواری را انکار کرده‌اند. البته وجود چند سامانه ضد تانک را در این منطقه انکار نمی‌کنند. سرهنگ "کیم" می‌گوید دلیل ساخته شدن این دیوار این است که کره جنوبی بتواند به‌راحتی آن‌ها را هدف قرار دهد. در ادامه معتقد است دلیل انکار وجود چنین حائلی این است که اگر جهان وجود آن‌را تصدیق کند، برای کره جنوبی عواقب منفی به دنبال خواهد داشت.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
شعارهای نوشته شده روی دیوار، مردم کره شمالی را به وفاداری به حکومت تشویق می‌کند

خط‌مشی انقلابی جمهوری خلق کره بر پایه اصل "اول ارتش" قرار دارد. این فلسفه تقدم ارتش، در طول حکومت بیست‌ساله "کیم جونگ ایل" به اوج خود رسید. هرچه زمان بیش‌تر می‌گذرد این موضوع پیچیده‌تر و بحث‌برانگیزتر می‌شود. البته درعین‌حالی‌که این ایدئولوژی ممکن است مرموز یا حتی برای خارجی‌ها خطرناک به نظر بیاید، اما درون کره مرتباً به آن تمسک جسته می‌شود و کاملاً پذیرفته شده است.

دولت کره شمالی مدعی است به خودکفایی رسیده و تنها بر خود متکی است، با این حال این گفته در تضاد کامل با واقعیت اقتصادی این کشور است. اقتصاد کشور هم‌چنان به کمک خارجی وابسته بوده و ارز به‌طرز وحشتناکی دچار کاهش ارزش شده است. کشتی‌های باری از طریق شرق دریای چین از چین کالا وارد می‌کنند، ضمن این‌که هنوز عمده‌ترین بخش تامین آذوقه از طریق کمک‌های بین‌المللی صورت می‌گیرد. سال گذشته بیش از دو میلیون شهروند کره شمالی از کمک‌های سازمان ملل بهره‌مند شدند.

تولید ناخالص ملی کره شمالی بیش‌تر از رهگذر صنایع و معادن به‌دست می‌آید. در رده‌های بعدی، بخش خدماتی و کشاورزی قرار دارد که برای تامین نیاز همه جمعیت این کشور کافی نیست. کمی بیش‌تر از 15 درصد زمین‌ها، قابل زراعت هستند. صنعت گردشگری و سرمایه‌گذاری‌های مخفی خارجی، منبع ارزآوری هستند که این کشور به آن نیاز مبرم دارد. گردشگران خارجی تنها می‌توانند با یورو، دلار یا پول چین خرید کنند و از‌طرفی قیمت‌ها برای گردشگران بالاتر است. گردشگران معدودی به کره شمالی می‌آیند که بیشترشان ملیت چینی دارند. یک راهنمای تور باید حتماً و همه مدت با آن‌ها باشد. توریست‌ها اجازه ندارند بدون راهنما، اتاق هتل 47 طبقه‌شان را ترک کنند.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
مردم کره، نشان‌های خاصی را روی لباس و کنار قلب خود دارند

هر صبح و شام در چند مدت مشخص یک ملودی بلند از طریق بلندگوهایی که در سراسر شبکه ریلی پیونگ‌یانگ نصب‌شده، پخش می‌شود. تازه‌واردها این صدا را برای خود کابوس می‌دانند، آهنگی شبیه به آهنگ عزاداری که به یاد رؤسای فقید حکومت کره شمالی پخش می‌شود. همه بازدیدکنندگان پایتخت باید به مجسمه‌های غول‌پیکر برنزی گل تقدیم کنند. اهالی کره شمالی می‌گویند هر بار به هر شهری که وارد می‌شوند باید این مراسم ادای احترام را به‌جا بیاورند.

بسیاری از نویسندگان در کره شمالی آثار خود را به ژنرال‌ها نسبت می‌دهند. کتابخانه ملی، گزیده‌ای از آثار فاخر بنیان‌گذار ملت را در خود جای داده است. بیش از 700 جلد کتاب از سخنرانی‌ها و نمایشنامه‌های "کیم ایل سونگ" وجود دارد. یکی از شناخته‌شده‌ترین آثار "رئیس‌جمهور ابدی" یکی از سخنرانی‌هایی است که در آن از مردم خواسته که از فرزندش کیم جونگ ایل حمایت کنند.

"کیم سونگ جی" مدرس و قهرمان سابق تکواندو درباره احترام فوق‌العاده مردم کره به این پدر و پسر می‌گوید: "فکر نمی‌کنم جهان شدت علاقه و احترام ما به رهبر بزرگ کیم ایل سونگ، رهبر کبیر کیم جونگ ایل و مارشال کیم جونگ اون را درک کند. این تاریخ است که این موضوع را اثبات می‌کند. آن‌ها خانواده ما هستند، ما هم‌خونیم. آن‌ها پدران و ما فرزندان‌شان هستیم. از وقتی‌که با ژاپن جنگیده‌ایم و آن‌ها زمین‌های ما را گرفتند، ژنرال ما را زیر بال و پر گرفت. سیاستش به نفع مردم بود و خوشبختی را به ما هدیه کرد. این است دلیل ما برای علاقه و احترام به ژنرال. به همین خاطر است که او را رئیس‌جمهور کرده‌ایم. دیگر نمی‌دانم این موضوع را چطور توصیف کنم."

درون کره شمالی چه می‌گذرد
"کیم سونگ جی" قهرمان سابق تکواندو

تقریباً سه‌سال از مرگ کیم جونگ ایل می‌گذرد. در طول آن مدت تصویری که از وی ارائه می‌شد بسیار به تصویر پدرش، یعنی رئیس‌جمهور همیشگی نزدیک بود. تصاویری که با دوربین گرفته می‌شوند باید بی‌نقص باشند و هیچ عکاس یا فیلم‌برداری اجازه ندارد تصاویر محو و تار بگیرد. تمامی مردم کره شمالی روی لباس‌شان یک نشان خاص نزدیک قلب‌شان نصب کرده‌اند و این نشان حاکی از ارادت و شایستگی شخصی است که آن‌را بر تن دارد.

"الخاندرو بنوس" رئیس انجمن دوستی کره در مورد فرهنگ و شیوه رفتار مردم در این کشور می‌گوید: "کره‌ای‌ها انسان‌هایی خجالتی هستند و الگوی رفتاری غرب را نمی‌فهمند. نمی‌فهمند که چرا غربی‌ها این‌قدر از هم سؤال و جواب می‌کنند. اگر از یک کره‌ای سؤالی بپرسید، شک می‌کند که شاید چیز دیگری در ذهن دارید و احتمالاً جواب شما را هم نمی‌دهد. اطلاعاتی که یک کره‌ای دارد، صرفاً به محل زندگی و منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کند، محدود می‌شود."

تربیت ایدئولوژیک و آموزش وفاداری به حکومت، از همان دوران کودکی آموزش داده می‌شود. در مهد کودک "کیم جونگ سوک" به بچه‌ها اقدامات انقلابی ژنرال یاد داده می‌شود. به آن‌ها آموزش داده می‌شود که دوستانشان را دوست بدارند، به رهبرشان وفادار باشند و به اطرافیان احترام بگذارند.

درون کره شمالی چه می‌گذرد
"الخاندرو بنوس" رئیس انجمن دوستی کره

کره شمالی در حوزه فیلم و سینما نیز وضعیت منحصربه‌فردی دارد. "ری یون هو" از کارگردانان کره‌ای در این‌باره می‌گوید: "مهم‌ترین چیزی که بایستی در فیلم‌ها رعایت شود، انتقال روح میهن‌پرستی است. از ‌طرفی، باید فرهنگ و هنر کره شمالی در فیلم‌ها جاری و ساری باشد. البته نباید پیشرفت‌های سینمایی سایر نقاط جهان را از ذهن دور کنیم. نمی‌خواهیم از آن‌ها عقب بمانیم."

چهارشنبه‌ها مردم به پیرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی سر می‌زنند. نزدیک ورودی این اماکن، پوسترهایی نصب‌شده که مدل‌های محبوب مو را نشان می‌دهد. بانوان عموماً از کفش پاشنه‌بلند استفاده می‌کنند و اگر هم موهایشان بلند باشد آن‌را پایین نمی‌ریزند. توجه زیادی به نظم، پاکیزگی و تقارن در خیابان‌های پایتخت می‌شود. هارمونی، هماهنگی و آرامشی که در پایتخت حس می‌شود، نشان‌دهنده سبک زندگی است که مردم باید سرلوحه قرار دهند. سیاست کلی از سوی دولت ابلاغ می‌شود، مردم باید طبق آن‌چه ابلاغ می‌شود بخوانند، بشنوند و ببینند.

"الخاندرو بنوس" این موضوع را بیش‌تر باز می‌کند: "این مردم نیستند که مستقیماً سانسور می‌شوند، بلکه موسیقی یا مدهای خارجی اجازه ورود و نفوذ ندارد. از ‌این رو زمانی‌که جایی برای انتقاد نباشد، نیازی به سانسور نیست. بنابراین غالباً زمانی‌که یک شهروند می‌خواهد کاری کند یا چیزی بنویسد، دولت اجازه این کار را به او می‌دهد."

درون کره شمالی چه می‌گذرد
لیستی از مدل موهای موجود در آرایشگاه برای زنان

کره شمالی اینترنت مخصوص به خود را هم دارد. عده معدودی می‌توانند از شبکه "جهانی" اینترنت استفاده کنند که از این میان می‌توان به دانشمندان و محققان اشاره کرد. "کانگ سونگ چول" سرپرست اداره فناوری اطلاعات کره شمالی توضیح بیش‌تری ارائه می‌کند: "فناوری اطلاعات به ما خیلی کمک می‌کند. هنگامی که سومین ماهواره را به فضا فرستادیم، همین آی‌تی بود که به ما در انجام این مهم یاری رساند. بنده به‌عنوان مسئول کتابخانه فناوری، آی‌تی را بسیار ضروری می‌دانم. کشور دارد دیجیتالی می‌شود و "اینترانت" داخلی به سرتاسر کشور راه پیدا کرده است. همه به کتابخانه فناوری اطلاعات دسترسی دارند و از این طریق می‌توانند بر دانش خود بیفزایند."

پی بردن به واقعیت‌های درون کره شمالی برای افرادی که در این کشور زندگی نمی‌کنند، بسیار دشوار است، چراکه همواره یک حائل نفوذناپذیر بین ناظران خارجی و واقعیت کره شمالی وجود دارد. از طرف دیگر، کره شمالی هم تلاشی برای شناساندن خود به دنیا نمی‌کند. جز آکروبات‌های عضو سیرک ملی پیونگ‌یانگ که گاهی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، تعداد اندکی از مردم کره شمالی نماینده فرهنگ این کشور در خارج از آن هستند. روی هم رفته شمار شهروندانی که پا خارج از مرزهای این کشور می‌گذارند زیاد نیست. بدون شک، دلیل "مرموز" بودن کره شمالی برای تمام دنیا نیز در همین نکته نهفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 128
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 67
 • ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  11 16
  دقیقا به مانند این تحلیل آبکیتون در رسانه های خارجی نیز در مورد ایران صورت می گیرد
 • ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  31 21
  مگه اینکه فقط امثال سایت شما از این کشور فلاکت زده تعریف کنن!!
 • علیرضا ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  14 3
  خوبه حداقل کره شمالی قدر دانشمندش رو میدونه و بهش آپارتمان داده. ولی توی ایران چی؟؟؟؟؟
 • ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  38 6
  از کره شمالی طرفداری میکنید؟ شرم آوره!! بدنام ترین رژیم سیاسی جهان را موجه جلوه دادن یعنی چه؟ کشوری که آزادی را به نقطه انجماد نزدیک کرده و فقر شدید و سو تغذیه باعث مرگ مردمش شده را چگونه معرفی میکنید. حتی سانسور را هم لاپوشانی میکنید؟ حیات مردم کره به کمک های غذایی آمریکا وابسته است که آن را دشمن خود مینامند ولی از گدایی غذا ابایی ندارند! بیشترین کمکهای انساندوستانه توسط امریکا به کره ش سرازیر میشود!! اگر این کمکها نباشد فوج فوج مردم از گرسنگی میمیرند ولی دولت وقیح کره ش همه را با شعار های مضحک میفریبد! شدید ترین نوع اختناق در تاریخ جهان در کره ش برقرار است. رهبر فعلی و پدرش از فاسد ترین سیاستمداران جهانند. هر سال ده ها هزار کره ای از سو تغذیه میمیرند ولی رهبر کره گرانترین شرابها را از فرانسه وارد کرده ومینوشد. باید به حال چنین مردم مسخ شده ای گریست . امیدوار بود روزی بساط این حاکمان فاسد را به دریا بریزند......
 • ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  15 0
  خیلی باحالین! گزارش مغرضانه و بی معنی! دلیلهاتون برای خوب بودن یه مسئله هم جالبه، کسانی که از این کشور خوششون نمی یاد هم دقیقا همین دلیلها رو میگن! خوبیش اینه که به طور غیر مستقیم میگین جامعه آرمانیتون چه جوریه.
 • ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  15 1
  یه جوری تیتر زدی هر کی ندونه فکر میکنه گل وبلبله؟
 • ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 21
  تا گل و بلبل از نظر شما چی باشه! لابد گل و بلبل بنظرت تگزاس و لس انجلس و فلوریدا ست !
 • علی1080 ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  7 2
  10 سال خدمت اجباری سربازی؟؟؟ ما که 24 ماه بود، شد 12 ماه، بازم میگیم زیاده
 • ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  21 0
  پس شما هم میخواین اگه بتونین ایران را اینجوری اداره کنین...
 • ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  20 21
  هر چی باشه کره شمالی دوست ماست این مثال رو شنیدید دشمنه دشمن من دوست من است در زمان جنگ تحمیلی کره شمالی کمکهای زیادی به کشورمان کرد حالا هر دین و نژادی که میخوان باشن
 • کیان ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  10 8
  اگه این کشور فلاکت زده بود تا حالا در مقابل فشارها و تحریمهای آمریکا دوام نیاورده بود. کشور کره در مذاکره با آمریکا در مورد انرژی هسته ای قراری گذاشتند که آمریکا به توافق خود عمل نکرد و این کشور ضرر زیادی متحمل شد ولی باز نیروی هسته ای خود را بازسازی کرد. تعریفهایی که ما از کره شمالی داریم فقط عکسها و فیلمها و خبرهایی است که رسانه های غربی به ما می رسانند چون رسانه ها تماماً در دست غرب است، همانطور که خبرهای ایران در جهان سانسور می شود و همه فکر می کنند که از کره شمالی هم فلاکت زده تر هستیم. وقتی مهمانهای خارجی از مراکز دولتی و حتی پژوهشی بین المللی به اداره ما در تهران می آیند معمولا این جمله را با تعجب همه شان می گویند که: مگر ایران درتحریم نیست، مردم اینجا چقدر خرید می کنند و همه چیز رونق دارد. و دیگر اینکه اینجا خیلی راحت می شود شبها با امنیت در خیابانها قدم زد. چون ما هنوز کیف قاپلها و خفت گیرهای کشورهای غربی را ندیدیم. امیدوارم که هیچ وقت نبینیم.
 • ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  این فیلم با اینکه با مجوز کره ای ها انجام شده ولی فکر نمیکنم به وسیله کره ای ها مونتاژ ، تدوین و پخش شده باشه. چون نماها خیلی بسته و بدون حرکت گرفته شده درست به صورتی که برای فیلمهای سیاه گرفته میشه. موسیقی خوبی نداره و سعی کرده در هر چند صحنه از چهره های خسته و پیر و همینطور لباسهای نظامی استفاده کنه که صحنه های دیگر رو تحت الشعاع قرار میده. چیزی که کارگردانهای ما هم به اون توجه ندارند.
 • مرگ بر آمریکا ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 21
  درود بر کره شمالی درود بر آزادی مرگ بر انگلیس جنایتکار
 • ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 3
  کشور خوبیه برای دیدن. هوای تمیزو پاک ، امنیت صددرصدی که شما ساعت 2 نیمه شب هم میتونی قدم بزنی نه مثل تهران که روز روشن زن مردمو میدزدن. خلوت و بدون ترافیک. ظبیعت بکر و دست نخورده . فقط برخی سیاست های غلط اقتصادی سالهای اخیر مردم را در تنگنا قرار داده که مثل بقیه دنیاست. کسی هم جرأت مزاحمت برای کسی دیگه رو هم نداره نه مثل ما که صدای بوق ناهنجار ، صدای موسیقی همسایه تا 12 شب ، مزاحمت ناموسی ، مزاحمت ترافیکی ، گران فروشی اجناس و مزاحمت معتادان و اراذل را داریم.
 • محسن ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 4
  لابد گل وبلبل شیطان بزرگ و روباه پیر و از این شیاطین هستند...
 • قلی ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  9 5
  خیلی اونجا تحویلت گرفتن مشرق جان چقدر هم به هم میاین انشالله پا به پای هم پیر بشین و در آخرت با هم محشور بشین
 • ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  7 1
  جناب ناشناس ۰۲:۴۴ در مقام مقایسه ،تگزاس و لس انجلس و فلوریدا بهشت برین محسوب میشوند نه گل و بلبل .
 • unknown ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  7 0
  مشرق یه نمایندگی بزن توی کره شمالی:-) فقط مواظب خبرنگارها و گروه خبری اونجا باش چون ممکنه یه روز باشن روز بعد دیگه نباشن.
 • ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 1
  مثل اینکه خیلی دوس دارین ایرانم بشه کره شمالی
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  5 0
  جدی؟ نکنه تا الان امدادهای غیبی اونها رو حفظ کرده؟ اگه دست شما بود تا الان کره شمالی بودیم
 • ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  5 0
  مثل اینکه خیلی دوس دارین ایرانم بشه کره شمالی
 • محمد ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 9
  اقای ناشناس با پرچم شیطان بزرگ فکر کنم جنابعالی فیلمهای هالیوودی زیاد نگاه میکنی که امریکا قطعه ای از بهشت و بقیه دنیا جهنم اخه بیچاره یه کم واقع گرا باش هرچی داخل فیلمهاشون نشون میدن دروغه جنابعالی خودتو زدی به نفهمی وگرنه میدونی امثال ایران و کره شمالی جای بهتری برای زندگی هست فقط دوست نداری سرتو از زیر برف دربیاری
 • کمی فکر کن ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  8 0
  فقط یه متعصب کور میتونه پیشرفت رو محکوم کنه. ترویج خودکامگی ، تحمیل عقاید گروه های خاص، جداکردن مردم از دنیا با ترسوندن اونا از جنگ و تهدید ویژگیهای مشترک ایران و کره شمالیه. واسه همین میگی کره شمالی گل و بلبله حتماً
 • ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  6 0
  عجب! فقط مونده بود دیگه از کره شمالی تعریف بشه که مردمش از برده های افریقایی هم اوضاعشون بدتره!!
 • سلمان ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  نمی دونم مشرق این وسط چه کاره هست گزارش راشا تودی رو ترجمه کرده و تحلیلش با خود شماست ، به هر حال زندگی مردم کره شمالی متاسفانه توسط این دیکتاتوری موروثی ویران شده البته کره جنوبی هم با طی یک دوره طولانی دیکتاتوری ، سرکوب و اختناق به پیشرفت فعلی رسیده و کره شمالی هم اگه بخواد به سرنوشت حکومتهایی مثل تونس و مصر دچار نشه باید از حالت فعلی خارج بشه درهاش رو به روی جهان خارج باز کنه و مالکیت فردی رو به رسمیت بشناسه چون تخصص و دانش مردمش ظرف یک یا دو دهه میتونه اقتصاد شکوفایی رو براش به وجود بیاره
 • یک نفر ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  خجالت آورترین و بی ربط ترین مطلبی که از مشرق تا حالا خوندم!
 • ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 1
  واویلا تمام نظرات غیب شدن.خخخخخخ
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  گفتن همچین خبری گذاشتی اومدیم ببینیم و بخندیم..خخخخخخ ابروتون رو خوب بردید
 • سید علی ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 0
  مردم کره شمالی خیلی بدبخت هستن چون محیط بستس فکر می کنن تو بهشتن در صورتی که سطح زندگی خیلی پایین دارند از مشرق بعید بود اینجور چرت و پرت نوشتن ، جدیدا نظرم راجع به مشرق عوض شده.
 • ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 0
  "کمونیسم را باید در موزه های تاریخ جستجو کرد." امام خمینی متاسفم برای کسانی که خود را معیار انقلابی گری میدانند و از رژیم دیکتاتور و کمونیستی کره شمالی به نیکی یاد میکنند.
 • ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 0
  البته مشرق محترم طرفدار کره شمالی هست چون مقابل آمریکا وایساده اصولا مشرق طرفدار هرکسی که مقابل امریکا بایستد هست حتی اگر روسیه شیطان صفت باشد
 • ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  8 0
  ناشناس 0244 عزیز خودت از نظرت خندت نگرفت؟ تگزاس و لس انجلس و فلوریدا و لاس و گاس و سیدنی و... گل و بلبل نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اونوقت پیونگ یانگ گل و بلبله؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اصن یه کار دیگه شما برو کره شمالی زندگی کن ولی دست از سر بقیه مردم بدبخت بردار برادر
 • ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  70 ساله که درجا زده این یک تا دو دهم روش ببینیم راست میگی ؟
 • ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  واااااااااااااای خدااااااااااااااااااای من سر زمین آرزوهامو پیدا کردم مرسی مشرق مرسی راشا تودی مرسی کیم نام ایل :)))))
 • ناشناس ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 3
  اگر کره شمالی یک نقطه قوت داشته باشه اینه که توانست بمب اتم تولید کنه و امریکا در مقابلش عاجز و ناتوان شد.
 • علیرضا ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  بحث این نیست که کی خوبه و کی بده! بحث اینه که خوب و بد رو آمریکا و رسانه ها تعیین نمیکنن! توی هر کشوری نقاط مثبت و منفی وجود داره اما شاید شرایط کشور اونطوری اقتضاء میکنه در کل بستگی داره خوب و بد بودن یک کشور رو بر چه اساسی بسنجیم! بر اساس معیارهای غربی یا شرقی؟! ثانیا برای اینکه بخواید در مورد کشوری قضاوت کاملا صحیح داشته باشید باید چند وقت اونجا زندگی کنید!
 • sina ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  برخی از کشورهای آسیای میانه که پس از فروپاشی اتحاد شوروی و نظام اشتراکی، به شدت با فقر و تبعیض مواجه شدند، آرزوی روزهای اشتراکی کمونیستی را میکنند به ویژه پیرمردها و پیرزن ها که آن دوران را درک کردند و نه جوانانی که جامعه خود را از لنز دوربین های غربی ها می شناسند. البته این به معنای تایید این نظام خلافت فطرت انسانی نیست، اما نظام های جایگزین هم رفاهی را برای مردم به جا نیاورد و این را در همه کشورهای سوسیالیستی بلوک شرق که از دهه 1990 به اقتصادی سرمایه داری روی آوردند می توان مشاهده کرد، از آُسیانه میانه تا اوکراین.
 • علی ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 0
  کافیه چهره و اندام مردم کره شمالی با همسایه جنوبی شان را مقایسه کنید آنوقت پی به عمق فاجعه خواهید برد.
 • ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  نه كه الان نيست...
 • علی ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 0
  تگزاس، فلوریدا و لس آنجلس هر چقدر هم که گند باشه از این زندان بهتره
 • ناشناس ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 6
  ایکاش ما هم میتوانستیم همانند کره شمالی سلاح هسته ای آزمایش کنیم و قدرت پوشالی امریکا رو به چالش بکشیم و یانکی ها رو تحقیر کنیم .
 • ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  فقط همین مونده بود که توی سایت وزین مشرق از کمونیستهای کره شمالی تعریف بشه. این هم به سلامتی انجام شد. بزن دست قشنگه رو به افتخار مشرق!!!!!!!
 • ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  خبرنگارهای مشرق رو هم اونجا راه نمیدن میدن سگ بخورشون
 • محمود ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 5
  گل بلبل مثل کشور امریکا که توش نژاد پرستی و حقوق بشر مثل کشمش میمونه یه سیاه پوست نمیتونن تحمل کنن پلیس امریکا هزاران کشتار دیگه ولی حداقل کره شمالی درست بعضی موارد مثل اینتنرت جهانی وصل نیستن ولی عوضش امنیت در ثبات کسی هفت تیر نمیکشه دخل مردم در بیاره
 • محمود ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 2
  کدوم جهان مثل یونان بشه که جزایرش فروخت یا مثل نگلیس که به گل نشت به خاطر مکتب اقتصادی نو کینزی یا ایتالیا که کشور صنعتی بود الان پشمک حساب نمیشه یا امریکا که خودش 70 تریلون بدهی داره وضعیت ژاپن و کره حنوبی که در هاشون واز کردن چی شد ژاپن همین چندا ما پیش مجلس منهل کرد و رسما اعلام ورشستگی کرد کره جنوبی وضعیت خوبی نداره هر دو کشور پایگاه امریکا داخل مستقر هستن چقدر خسارت دیدن در این راه اون توس و مصر که همون دست نشانده های امریکایی تون بوده ؟ همون رو به جهانتون؟
 • ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  راشا تودی
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  با این متن تازه فهمیدم که ارمانشهر و اتوپیای شما چه شکلیه.پس هدف ما رسیدن به سطح کره ی شمالی است.
 • ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  اینهایی که خوندی همش ترجمه متن این دو فیلمه
 • ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  مقاله طنز خوبی بود.اینقدر دوس دارین پاسپورتتونو بردارین برین اونجا
 • ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  والا مشرق راه دور رفته مملکت خود ما چیزی مثل کره شمالیه . از اوایل انقلاب ما گرایش شدیدی به کشورهای سوسیالیستی داشتیم ضمن اینکه اکثر مبارزین ایرانی هم توسط سوسیالیست ها آموزش داده بودن حتی تشکیل بسیج هم در واقع تشکیل ملیشیا بود منتهی چون ملت ایران قبلا" حکومت شاهنشایی رو تجربه کرده بودن خیلی زیر بار شرایط سوسیالیستی حکومت نرفتن وگر نه خدا شاهده که ما الان بدتر و بدتر از کره شمالی بودیم .
 • ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  خدا فقط به دادشون برسه
 • امير ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  مشرق من اخه چي بگم اين همه كشور درست حسابي مثل سويد كانادا نيوزلند رفتي گير دادي به اين كره شمالي. در ده نود 7 تا9 ميليون نفر از مردم اين كشور براثر گرسنگي مردن. بين2 تا3 ميليون نفر توسط حكومت اعدام شدن.
 • ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  این آخرین سنگر کمونیسم است.
 • وطن من ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 3
  شما از کره شمالی چی میدونید.همه چیز پول نیست .اینترنت در دست رس دارین.بریت ببینید روزانه چند نفر تو کره جنوبی خود کشی میکنن.ببینید دلیل چیه.پول تا کجا تا چه حد ارزا میکنه.انسان ی چیزایی داری به اسم استقلال شرافت ازادی فرهنگ تاریخ و...اینا روح زندگیه. شما فرزندان کوروش هستید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • reza ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  چراازبدی های این کشوربه طورکامل نمی گید فقط به نفع خودتون تحلیل می کنید
 • علی ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  برو ماهم فرار مغزها انجام میدیم میایم اونجا :)
 • ناشناس ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  کره شمالی؟! آهان فهمیدم قهرمان جام جهانی رو میگی! همین مونده بود از یک کشور تمام دیکتاتوری حمایت کنی مشرق خان
 • ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 3
  خداییش خود آمریکایی ها هم اینقدر به خودشون حسن ظن ندارند که تو داری؟ آمریکایی ها تو خیلی از کشور های آفریقا اول کشاورزی رو نابود کردن بعد بهشون کمک می کنند که وابسته بمونن اونوقت برن به کره شمالی غذا بفرستن!
 • ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  گل و بلبل می خواین این موقع سال فقط باید برید فرگوسن
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 2
  جالبه که همه رو راشا تودی در آورده مردم علیه مترجمش (مشرق) جبهه می گیرند.
 • بارون ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  ببخشیدا کل جمعیت کره ش فوقش بیست و خورده ای باشه اینطوری که شما میگی جمعیتشون ظی یه دهه نزدیک به نصف شده ریاضیتون رو تقویت کنین
 • ایرانی ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  جناب آمریکایی در این خبر خواسته ک سایت راشا تودی اعلام بکنه که کره اینقدر که میگویند هم بد نیست و رسانه های غربی خیلی در بدی هایش بزرگنمایی میکنند
 • مرتضیsk ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  2 0
  یه کلام ختم کلام : هر کشوری متحد اِمریکا باشه فقط خوبه ، بقیه آدمیزاد نیستن !
 • قاسم ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 1
  چرا می گید مقاله داره از کره شمالی تعریف میکنه. چیزی که من خوندم جز توصیف یک زندان با صفا نبود. کره ی جنوبی ، ژاپن و آلمان هم به نحوی مدرن تحت اشغال آمریکایی ها هستند. حالا سیاست گذار های ما هر چی بیشتر بخوان به سمت کره ی شمالی یا جنوبی برن راه به هیچ کجا نمی بریم. باید به آرمان های خودمون بجسبیم و نگذاریم منحرف یا بد اجرا بشن.
 • ali ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  4 0
  سلام به دوستان بزرگوار مشرقی و همفکرانشان به صراحت باید بگوویم بدبخت تر از خودتان فقط خودتان هستید که کره شمالی برایتان الگو است دوستدار حماقت های شما - علی
 • majid ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  یعنی واقعا مشرق از سیاست کره شمالی حمایت می کنی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • صادق ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  خدا به دادمون برسه.
 • صادق ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  محمد جان، روحيات داعشي درت موج ميزنه
 • علي ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  1 0
  يا امام زمان(عج)، از شر اين تفكرات به شما پناه مي بريم
 • ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  6 0
  اگه امریکا بده چرا مقصد اول مهاجرت نخبگان جهان امریکاست.
 • آقا منش ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 1
  من این جوری استنباط نکردم که سایت مشرق از سیستم کره شمالی دفاع کرده باشه. یه یادداشتی یه نفر نوشته و سایت هم ترجمه اش کرده که باید تشکر کرد. اون دوستانی که مطلب رو درست نمی خونند فکر می کنند که سایت داره از شمالی ها دفاع می کنه در حالی که این طور نیست. از دوستانی که انتقاد می کنند باید پرسید شما چند تا مقاله در باره این کشو خونده اید؟ پاسخ اکثریت شاید این باشه که هیچ! به هر حال از خواندن این مقاله هم می توان فهمید که این کشور شدیدا بر کیش شخصیت می کوبد و همه مردم اونجا باید برای شخصی به عنوان جان کیم اونگ یا کیم اونگ چای یا یه زهر مار دیگه ای که قدرت رو بدست می گیره برده وار پاچه خواری دائمی نمایند. یعنی یک نفر حاکم تمامی اجسام و ارواح اون مملکته. از طرف دیگه این آقائی که الان حکومت را داره یکی از خییث ترین آدمهای کره زمینه و بی رحم تر و شقی تر از این فرد در جهان وجود نداره..مقاله رو خوب بخونید دوستان و بعد قضاوت کنید.
 • ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 1
  مفهوم دیکتاتوری و آزادی و ... مفهوم هایی هستند که انگلیسی ها و صهیونیست ها از آن سوءاستفاده می کنند و هر طور به نفعشان باشد معنی می کنند . پس خواسته یا نخواسته با قراردادن مفهوم آزادی در مقابل کره شمالی به نوکر بی مزد غرب تبدیل نشویم . همین کره شمالی اگر با همین سیستم فعلی درهایش را برای سوءاستفاده غرب باز می کرد می شد مظهر دموکراسی و آزادی . من طرفدار حکومت کمونیستی نیستم ، اما شهروندان کره شمالی باید افتخار کنند که کشوری مستقل و امن دارند و باید افتخار کنند که نوامیسشان به مانند ژاپنی ها و کره جنوبی ای ها مورد سوءاستفاده نظامیان آمریکایی قرار نمی گیرد و کشورشان ، جغرافیاشان و منافعشان غارت نمی شود . هر چند که سختی می کشند اما بعد از هرسختی ، قطعا به آرامش و آسایش می رسند البته با عزت و کرامت . شما به وضعیت کره جنوبی نگاه نکنید آمریکا پا از این کشور ببرد تمام ارکان این کشور مثل صنایع سقوط می کند ، همان طوری که ایران بعد از انقلاب مشخص کرد که بادکنک باد شده ترکیده و خیلی باید کار شود تا صنایع و ... بومی شود که الحمدالله تا به حال خیلی کارها صورت گرفته .
 • کاپیتان ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  دمت گرم
 • ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  0 0
  ها!!!! 24 12!!!!!
 • محمد ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  کره شمالی = ازادی ؟؟؟؟؟؟!! پدر بزرگ اول فکر کن بعد حرف بزن
 • ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۳
  3 0
  جمع کن برو کره شمالی شرت کم
 • قاسم ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 0
  خوشحالم که بعضی ها مقاله ها رو تا آخر خوب می خونن
 • ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  2 0
  مشرق خیلی به بته و بی مایه شده. یعنی چی که برداشتین گزارش راشاتودی را مو به مو ترجمه کردین؟؟؟؟؟ خیلی براتون متاسفم
 • غریبه ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  3 0
  مشرق خاک تو سرت کره شمالی شده الگوت مردمش هنوزموبایل ندارن دیوانه اگه کره دشمن ما بود مردانه چه تیترهای میزدی نه فرضکن با کره دشمنیم یه تیتر بزن بینم..
 • بيخيال ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  3 0
  مرگ بر كمونيست و حاميانش مرگ بر چين روسيه كره شمالي
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  4 0
  پس آرمانشهر شما کره شمالی است. خدا به داد ما برسد
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  2 0
  تحلیل و گزارش مضحکی بود
 • ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 2
  آزادی هیچ کجای دنیا وجود نداره الکی جوگیر نشید
 • آقای سه نقطه ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  2 0
  از نظر شما هر چقدر چیزی از غرب دورتر باشه بهتره حتی اگه از اونور بوم افتاده باشه. حالا کمونیسم خوبه دیگه. اینا 60 درصد ناخداباوند شبه مسلمانان.
 • ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  4 0
  خاک بر سرت کره ی شمالی با اون رهبر بی تجربش و با توجه به داشتن بمب اتمی برا کل جهان خطرناکه
 • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 0
  چون نیس دیگه!
 • علیرضا ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  4 0
  پرسش : سوء ظن چیست ؟؟ پاسخ : ای مشرق ناقلا :| :| داری زمینه سازی فکری میکنی واسه تبدیل شدن ایران به کره شمالی 2 ! و البته ورژن اسلامیش :| :| ..... اما جدا از شوخی ، واقعا اطلاعات در مورد این کشور اندک ! این ربطی به سانسور غرب یا غیره هم نداره ! خودشون نمیخوان جهان ازشون بفهمی چیزی ... کاملا مشخص دیکتاتوری تو این کشور .... تو این مطلب هم اگه کامل خونده باشید انتقاد هایی هست داخلش و همش دفاع نیست ... از نظر من محوریت مطلب " ضدِ آمریکایی " بود بیشتر ... حالا این وسط ی دفاع نامحسوسی از بعضی سیاست های کره شمالی هم صورت گرفت .. .به هر صورت ، خوبه از این مطالب هم منتشر بشه بیشتر ، بدون پیش داوری ...
 • شایان ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  1 0
  کره شمالی به خاطر موقعیت جغرافیاییش که تاثیری در معادلات جهانی نداره اینقدر تحت فشار قرار گرفته چون نمیتونه به منافع آمریکا ضربه بزنه ، وضعیت الانشم تنها راهیه که دارن اگه مردم کره شمالی متوجه بدبختیشون بشن و ازاین مسخ شدگی نجات پیدا کنن معلوم نیست عاقبت رژیم دیکتاتورشون چی میشه،دوستان نگران نباشین ما شاید بمب اتم نداشته باشیم اما شاهرگ انرژی دنیا تو چنگمونه ،آمریکا هم خوب میدونه که نباید پاشو از گلیمش درازتر کنه وزیاد ما رو تحت فشار بذاره چون اگه قاطی کنیم نفس خودشو و هم پیمانهای کوچولوی عربشو میبریم!
 • علیرضا ۱۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  2 1
  یه کلام ختم کلام : هر کشوری متحد اِمریکا نباشه فقط خوبه ، بقیه آدمیزاد نیستن ! این هم منطق عده ای دیگر :|
 • ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  2 0
  نه دیگه اینا بدجور دارن از افکار کمونیستی سوء استفاده می کنند خانواده کیم ها مردم رو کردن تو قوطی به اسم دفاع از حقوق کارگران یا یه همچین زهر ماری هیچ چیز قدر و قیمت آزادی رو نداره
 • ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  2 0
  تعریف نکرده ، تایید هم نکرده فقط تصویری از یک زندان بزرگ را به تمایش گذاشته است و اتفاقا توصیفی که از این کشور ارائه گردیده طوری است که در ذهن خواننده تنفر از سوسیالیسم و کمونیسم را القا می نماید ، شعار انقلاب اسلامی عزیز ایران این است "نه شرقی نه غربی، جمهوری اسلامی" - زنده باد اسلام زنده باد ایران
 • ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 0
  علیرضا مگه دنیا عوض شده یا تاریخ دوباره نوشتن
 • ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  5 0
  اگه قراره ایرانم مث کره شمالی بکنند بنده ترجیح میدم برم زیر یوغ اسکبار دست نتانیاهو و راتشیلد ملکه ی ایکبیری و... را هم ببوسم
 • افشین تهران ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 4
  امریکاییها غذا میدن!!!واقعا خودت به این حماقتت نمیخندی؟هرچی تو ماهواره ها قر قره میکنن میشه سند برای شما؟
 • افشین تهران ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 6
  مگه ایران اینجوری داره اداره میشه که هرچی دلت میخواد میگی؟ایران همون جوری اداره میشه که اکثر مردم میخوان و اسلام بهشون یاد داده و کره شمالی هم همونجوری که مردمش میخوان حالا شما کاسه داغتر از اش هستید.
 • افشین تهران ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 4
  این امریکا و اسراییل هستن که برای کل دنیا خطر دارن و طرفداران بی غیرتشون.
 • افشین تهران ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 5
  ناشناس 12.14واقعا که خیلی بی شعوری.حقت همونه که مثل کره با تو وامثال تو برخورد بشه تا قدر این ازادی که اینجوری راحت گالو رو باز میکنی بفهمی.تو باید زیر دست ال سقوط و ال خلیفه و امثالهم باشی تا قدر وطنت رو بفهمی.
 • افشین تهران ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 5
  مرکز مهاجرت اول نخبگان نه اول وطن فروشان و پول پرستان.اقا صادق روحیات غرب زدگی و احتمالا .....در شما طوفان بپا کرده.هر جایی با سبک اجتماعی خودش خوبه و وقتی بد میشه که برات نسخه خارجی میبندن و در امور همدیگه دخالت میکنن و و قتی بدتر میشه که بعضیها مثل شما عاشق فرهنگ دیگری میشن اونم کشوریکه با مهاجرت 72ملت البته از نوع تبعیدی درست میشه و به اندازه یک سلسله در ایران عمر نداره.
 • افشین تهران ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 5
  نظر مردم خود کره شمالی هم همینه؟شما اینو خودت دیدی یا تو ماهواره شنیدی؟
 • افشین تهران ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 4
  از هرکسی به اندازه فهمش باید انتظار داشت از تو هم همینطور.
 • افشین تهران ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 4
  این حرفهای مفت زدن رو اونم از امارات .واقعا که خیلی با حالی !بدبخت نمونه بسیج رو در هیچ جای دنیا نمیبینی و نخواهی دید .مردمیکه خودشون رو فدای کشور میکنن نه مثل تو برن برای عربهای امارات ....کشی کنن.
 • افشین تهران ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 2
  این امار رو از کجا اوردی؟؟مثل نرخ تورم ماست البته چپه.
 • افشین تهران ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 2
  دوست دارن.
 • افشین تهران ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 0
  اشتباهی منفی دادم.
 • افشین تهران ۲۳:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 2
  شماها چکاره هستید که ختم کلام میارید.هر کشوریکه خودش باشه و زیر بار زور نره و بر خط موازین دینی اجتماعی فرهنگی خودش جلو بره خوبه .بعد از این 35سال باید یاد گرفته باشیم که هیچ کسی جز خودمون دلش برای ما نمیسوزه .
 • افشین تهران ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 2
  کاملا درسته.حالا ما با تاریخی چند هزار ساله باید از دیگران تقلید کنیم؟چه غرب و چه شرق وقتی خوبن که برای منافع ملی ما سود داشته باشه و اگه نباشه بدن.مثل بقیه.
 • افشین تهران ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 3
  شما خودت چندتا مقاله خوندی در مورد کره؟؟از کجا فهمیدی که این مرد خبیث هست؟مردم کره هم نظرشون اینه؟اگه اینه چرا پس داره حکومت میکنه؟یکی به نعل میزنی یکی به میخ!!تا در پایان نظرت رو تحمیل کنی!؟اگه بد هست یا خوب بما چه ربطی داره.مردم اونجا هستند که باید تصمیم بگیرن.اگه مردم از حکومتی ناراضی باشن چند سال میشه حکومت کرد؟
 • افشین تهران ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 3
  الان در امریکا ازادی هست که تمام ارتباطات شنود میشود و حتما مردم برای اضافه بودن ازادی در فرگوسن و نیویورک و ......تظاهرات میکنند.در انگلیس که از ازادی حرف میزنه هنوز ملکه از گرده مردم داره بریز بپاش میکنه و در اسراییل هم که اصلا ادم نیستند که بخوای حرفش رو بزنی ولی همینکه با اعراب مثل حیوان برخورد میکنن کافیه.
 • افشین تهران ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 0
  مگه ترجمه جز این هست؟در ترجمه مگه بدلخواه مطلب اضافه میکنن؟مگه پرسپولیسه که داماد داش علی بدلخواه ترجمه کنه؟شما اول معنی ترجمه رو بفهم بعد هم معنی بوته .
 • افشین تهران ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 0
  میدونی مشرق چرا این نطر بی ادبی رو از یک منتقد گذاشته؟در ضمن کره شمالی از ما زودتر موبایل داشته.اول تحقیق کن بعد بیا نظر بده.بعضی از تکنولوژیهایی که ما در عرصه دفاعی داریم رو کره بما داده حالا تو از موبایل داری میگی.؟تازه نداشته باشه هم چی میشه؟
 • افشین تهران ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 1
  نه فرگوسن هست.البته عربستان و بحرین و قطر هم بد نیست.
 • افشین تهران ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 1
  فکر کنم ترجمه بود؟نه.
 • افشین تهران ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۴
  0 2
  از نظر شما چی؟غرب نازه؟چرا ما نباید خودمون باشیم بدون تقلید؟چرا در مسائل علمی دنبال تقلید نیستیم و در مسائل دیگه دوست دارید تقلید کنید؟
 • ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  علی جان بلاهت و عمق کند ذهنی خودتو به مشرق نسبت نده لطفا مشرق فقط گزارش راشا تودی رو ترجمه کرده اما تو ابله حتی این رو هم نفهمیدی
 • ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  عزیزم بی سواد نادون لااقل دقت میکردی که این گزارش ترجمه گزارش یه رسانه خارجیه بعد امثال تو ابله به دیگران میگن متحجر و متصلب
 • ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  کمی فکر کن نادون خودت یه کم فکر کن یه ذره اگه شعور داشتی میفهمیدی که این گزارش ترجمه ست و فقط داره میگه تصویری که از کره شمالی ارائه میشه مطابق واقعیت نیست همین ولی نمیتونی بفهمی میدونی چرا؟ چون ذهنت متصلبه چون اساسا فکر کردن تو قاموس شماها نجسه و جایی نداره هر چی رئیس گفت شما هم بگین چشم اون وقت خنده داره که از پیشرفت هم حرف بزنین
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  الان از ترجمه گزارش راشا تودی به این نتیجه رسیدی ابله؟درود به اون ذهن فعالت
 • ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  از دیچه رسانه های غربی دنیا رو نبینید...حداقل به عقلوتن اجازه شک بدید..شما که استاد شک کردن در همه چیز هستید...به خدا هم شک می کنید...بعد چرا چشم بسته هر چی اینها میگن رو قوبل میکنید؟
 • ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  انشاءالله!!!
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  اگه تو نقشه دقت کنین و یه کم هم به خودتون زحمت بدین، دقیقا در خواهید یافت که: اگه دو کره کنار هم باشند(متحد شوند) یکی از بزرگترین غول های اقتصادی دنیا رو تشکیل می دند که هم به لحاض نظامی قدرت دارد و هم به لحاظ صنعت، و این دقیقا چیزیه که ژاپن، آمریکا، انگلیس، حتی چین بر سر عدم تحققش کاملا اتفاق نظر دارند، بقیه امور همه حاشیه قضیه است، ضمنا شما تو این گزارش طرفداری از کره شمالی دیدی، خوب بد دیدی، دوباره بخون، لعنت به رسانه های کثیف غربی که همه چیز رو مطابق میل اربابشون نشون میدن
 • ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  پس معلومه زیاد مشرق نمیخوونی ههه
 • ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  1 0
  حالا شما چهره ی این دیکتاتوری رو بزک نکنید نمیشه؟ تمام رسانه های غربی دارن زور خودشون رو میزنن که ایران را با کره شمالی مقایسه کنند شما هم که مرتب آب به اسیاب شون میریزی
 • ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 4
  بدنام ترین رژیم سیاسی جهان اسراییل است
 • محمد ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  0 0
  متاسفم برای شما با این نظرت ، ناشناس01:04 این گزارش ترجمه رسانه های خارجی است اول فک کن بعد نظر بده همینطور اونایی که مثبت دادند اول فک کنید چی نوشته بعد مثبت بدید
 • ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۵
  1 0
  بابا شما چی دارید می گید الآن وضع اقتصاد جوری شده نیروی متخصص داره میره پاکستان ترکیه قطر امارات کویت آذربایجان برای کار!...
 • مائده12س ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
  0 0
  حالا اینی که میگی کی هست اصلا نمیتونم اسمش رو تلفظ کنم؟
 • ناشناس ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۰
  0 0
  به نظر من هردو کشور باید تصمیم درستی بگیرن
 • ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۰/۱۴
  4 1
  کمونیستهای ایرانی که در نوع خود عجیب و غریب ترین کمونیستهای جهان محسوب میشوند با رحل اقامت افکندن در کشورهای اروپای غربی و نیز کانادا و آمریکا ، از بام تا شام علیه همین کشورهای غربی ، کانادا و آمریکا در وبسایتها و وبلاگها و فیس بوکهایش مطلب می نویسند اما حاضر نیستند برای یک شب در عمرشان هم که شده است این کشورهای غربی و پادشاهی اروپایی را ول کنند و بروند در کره شمالی یا کوبا زندگی کنند تا طعم زندگی در زیر سایهء یک حکومت کمونیستی و کمونیسم واقعی را بچشند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس