ستاره سرشناس آلمانی در دیدار نیمه نهایی جام جهانی 1970 صحنه ای از غیرت و تعصب به نمایش گذاشت که برای همیشه در تاریخ فوتبال جهان ماندگار شد.

ویژه نامه جام جهانی مشرق - بیستمین دوره جام جهانی فوتبال از 12 ژوئن 2014 (22 خرداد 93) در برزیل آغاز خواهد شد و 32 تیم راه یافته به این رقابت بسیار مهم، برگی دیگر از تاریخ پرماجرا و پرطرفدار توپ گرد را خواهند نوشت.
در ادامه سلسله گزارش‌های خود با نگاهی متفاوت به وقایع جام جهانی در ادوار مختلف نگاه کرده و با کمک از حروف الفبا به نتایج جالبی رسیده‌ایم و قصد داریم در بخش‌هایی جداگانه این وقایع را شرح دهیم به این صورت که به ترتیب از A تا Z که هر کدام حرف اول یک رویداد جالب یا اول اسم یک شخصیت هستند را به صورت تفصیلی تقدیم شما خواهیم کرد.
بخش اول (حرف A) از این سلسله گزارشها را در اینجا بخوانید
بخش دوم (حرف B) از این سلسله گزارشها را در اینجا بخوانید
بخش سوم (حرف C) از این سلسله گزارشها را در اینجا بخوانید
بخش چهارم (حرف D) از این سلسله گزارشها را در اینجا بخوانید
بخش پنجم (حرف E) از این سلسله گزارشها را در اینجا بخوانید

 بخش ششم::

Franz Anton Beckenbauer

به گزارش مشرق، یک دیدار در تاریخ جام جهانی به قدری معروف شده است که پس از گذشت 44 سال فوتبال دوستان هنوز آن را فراموش نکرده اند. این دیدار مهیج علاوه بر داشتن گلهای زیاد موجب شد نام دو بازیکن در تاریخ فوتبال ثبت شود؛ جیووانی ریورا به خاطر زدن دو گل تاریخی و فرانتس بکن باوئر به خاطر بازی با کتف شکسته که در زیر شرح آن را خواهید خواند.

بکن باوئر بدون شک بزرگترین ستاره تیم ملی فوتبال آلمان است که با 103 بازی ملی در پست دفاع آخر موفق به زدن 14 گل شد. وی به همراه ماریو زاگالو تنها کسانی هستند که هم به عنوان بازیکن و هم سرمربی فاتح جام جهانی فوتبال شده است. قیصر فوتبال آلمان یکی از موفق ترین مدیران فوتبالی جهان به شمار می رود که سالهاست در بایرن مونیخ مشغول به کار است. وی دو بار نیز در سالهای 1972 و 1976 مردسال فوتبال اروپا شد.

اتفاقی ماندگار در "بازی قرن"
وقتی که در تاریخ 17 ژوئن 1970 آرتورو یاماساکی مالدونادو داور اهل پرو، سوت بازی نیمه نهایی جام جهانی را به صدا درآورد فکر نمی کرد که این دیدار لقب "بازی قرن" را به خود اختصاص دهد.

دو تیم ایتالیا و آلمان در مرحله نیمه نهایی جام جهانی 1970 مکزیک به مصاف هم رفتند. این بازی در ورزشگاه آزتکا مکزیک برگزار شد و تنها بازی در تاریخ جام جهانی بود که 5 گل در وقت های اضافه زده شد. دیدار دو تیم در 90 دقیقه 1-1 مساوی به پایان رسیده بود.

فیلم شرح گلهای این دیدار مهیج با صدای عادل فردوسی پور

دانلود

90 دقیقه ابتدای دیدار به هیچ وجه در خور نام "دیدار قرن" نبود. ایتالیا در دقیقه هشتم با گل "روبرتو بونینسنیا" از حریف پیش افتاد و بعد از گل به دفاع جانانه پرداخت. آلمان‌ها به حملات خود افزودند و حتی فرانس بکن بائر معروف به "قیصر فوتبال" با کتف آسیب دیده به بازی ادامه داد تا در نهایت در آخرین دقایق بازی "کارل هاینز اشنلینگر" در دقیقه 90 دروازه "آلبرتو زی" را که تا پیش از این دیدار تنها یک گل خورده بود باز کرد تا دو تیم به وقت‌های اضافه بروند.

یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در
آنچه در وقت اضافه این دیدار رخ داد قابل پیش بینی نبود: 5 گل در 30 دقیقه فراموش ناشدنی

بازی در وقتهای اضافه آغاز شد و در دقیقه 94 گردمولر 8 گله آلمان را پیش انداخت ولی در دقیقه 98 "تارکیزیو بورن ئی" بازی را برابر کرد و دوباره در دقیقه 104 "لوئیجی ریوا" ایتالیا را پیش انداخت اما این داستان در اینجا پایانی نداشت و در دقیقه 110 دوباره "گرد مولر" ملقب به بمب افکن ژرمنها بازی را برابر کرد و تعداد گلهایش دورقمی شد و در حالی که هنوز گوینده تلویزیون آلمان داشت نام او را صدا می زد، "جیانی ریورا" که بیشتر نیمکت نشین بود و در این دیدار هم از ابتدای نیمه دوم به بازی آمده بود در دقیقه 111 گل برتری ایتالیا را به ثمر رساند تا لاجوردی پوشان به یک پیروزی تاریخی و شگفت انگیز برسند.


یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در
فرانتس بکن باوئر و جیانی ریورا دو بازیکنی که نامشان با این بازی در تاریخ ثبت شد

پلاک یادبود این بازی در روبروی ورزشگاه "آزتکا" نصب شده و بر روی آن نوشته شده است: ورزشگاه آزتکا از تیم‌های ملی آلمان و ایتالیا برای بازی قرن که در جام جهانی 1970 درخشیدند تجلیل می‌کند.

یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در

اما در ديدار نهايی تيم خسته و فرسوده لاجوردی پوشان رمقی برای مهار بازيكنان تکنیکی و قدرتمند برزيل نداشت و به شكست  4 بر  1 تن دادند. آلمان هم با یک گل اروگوئه را برد و سوم شد.

جدا از زیبایی و پرگل بودن، اتفاقی تاریخی در این دیدار رقم خورد؛ در جریان بازی که برخی از آن به عنوان زیباترین بازى تاریخ جام جهانى یاد می کنند، فرانتس بکن باوئر دچار در رفتگى کتف شد ولی در حالی که طبق اعلام پزشکان باید از زمین بیرون می رفت پس از چند دقیقه مداواى اورژانسى دوباره به زمین بازگشت.

یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در
آلمان تعویض هایش را انجام داده بود و باید با یک بازیکن کمتر بازی را ادامه می داد اما بکن باوئر کتف مصدوم خود را بست و به بازی برگشت.

یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در
"قیصر" نتوانست باعث پیروزى تیمش شود اما به خاطر نکته سنجى یک روزنامه ورزشى آلمان در تاریخ ماندگار شد. عکاس روزنامه فوق صحنه اى را شکار کرد که نشان مى داد بکن باوئر با یک دست کتف باندپیچى خود را گرفته و با پاهایش مشغول دریبل زنى است!

یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در
ستاره فوتبال آلمان به عنوان اولین بازیکن تاریخ فوتبال، با یک عضو شکسته تا پایان در میدان حضور یافت

 بكن باوئر بزرگترین موفقیت های خود را در سطح باشگاهی بابایرن مونیخ جشن گرفته و در طول 12 سالی كه در خدمت این باشگاه بوده، 5 بار قهرمان بوندس لیگا، 4 بار قهرمان جام حذفی آلمان و 3 بار پیاپی هم قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد.او مجموعاً 103 بازی برای تیم ملی فوتبال آلمان انجام داده و 50 بار هم به عنوان كاپیتان، این تیم را هدایت كرده، اگر چه بكن باوئر بدون داشتن بازوبند كاپیتانی هم یكی از راهبران بی قید و شرط در میدان محسوب می شد.

یک اتفاق بی نظیر و ماندگار در  
این قدرت و سلطه او به عنوان بازیكن در خود میدان بود كه لقب "قیصر" (به آلمانی و انگلیسی: kaiser به معنی رهبر) را برای او به ارمغان آورد و سبب شد كه او را بهترین فوتبالیست آلمان در قرن بیستم بدانند.

For the United Arab Emirates

در این بخش یک مورد دیگر (هرچند کوتاه) نیز قابل ذکر است که طرح آن خارج از لطف نیست: در سال 1990 امارات به جام جهاني راه يافت و براي آن ها همين يعني همه چيز! امارات با سه باخت پي در پي در مرحله گروهي حذف شد. اما آن ها موفق شدند دو گل به ثمر برسانند. اينكه گلزني در جام جهاني براي بازيكنان اماراتي لايق خوشحالي برابر با قهرماني در اين جام باشد خيلي جاي سوال نيست اما جالب است بدانيد مسولان اين كشور براي هر گل يك رولس رويس به همه بازيكنان پاداش دادند. امارات در این جام با 2 گل زده و 11 گل خورده حذف شد.**شما مخاطبان عزیز هم اگر مطلبی اضافه بر گزارش فوق به ذهنتان می رسد می توانید در بخش نظرات بیان کنید. لازم به ذکر است فقط نظرات مرتبط با گزارش نمایش داده خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • عشق فوتبال ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  2 0
  مشرق عالی بود. ابتکار خلاقانه ای رو در پیش گرفتی و عاشقان فوتبال خارجی مثل من رو سیراب می کنی منتظر شاهکارهای بعدیت هستیم.
 • ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  0 0
  بازی قرن ایران و آمریکا بود به گمانم؟
 • ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  1 2
  بازيكناي امارات تو جام جهاني گل زدن ولي علي لابي با اونهمه ادعاش تو جام جهاين يه گل هم نزده ادعاشم ميشه بهترين گلزن جهانه.خخخخخخخخخخخخخخخ
 • میستر ک ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  0 0
  ببخشید شما گله ملخ هاتون رو فروختین اینترنت بخریدین بیاین اینجا نظر بدین؟یا شاید ملخهاتون خواب زمستونین؟
 • ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۲/۱۱/۱۷
  0 0
  برار اون برای ما بود نه برای دنیا...
 • ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
  0 0
  اول همین بازی بازیه قرن شد بعد ایران و آمریکا رو بازی قرن اعلام کردن