طرح جدید مجلس درباره حکم زندان محکومان مهریه و دیه

رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور از کاهش چشمگیر زندانیان مهریه در ایران به کمتر از 600 زندانی خبر داد.

سرویس سیاست مشرق -  «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

کاهش تعداد عاشقان زندانی

"فرمانده سایه‌ها"؛ صهیونیست‌ها از کابوس او خواب ندارند/ کاهش چشمگیر تعداد عاشقان زندانی!

سیداسدا... جولایی، رئیس هیات امناء ستاد دیه کشور با مقایسه آمار زندانیان بدهکار مهریه در اردیبهشت‌های ۵ سال گذشته گفت: جمعیت مردان بدهکار صداق (مهریه) از آمار ۲۵۰۰ زندانی در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ به مرور در سال ۱۳۹۸ با یک شیب تند به تعداد ۱۲۲۹ محبوس کاهش می‌یابد و در ادامه با تاکید مکرر مراجع عظام تقلید در خصوص «عذر حبس بدهکاران دیون غیرمعوض» و البته دغدغه و اهتمام مسئولین قوه قضائیه این اعداد در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب تا عدد ۹۴۵ و ۸۲۱ زندانی مهریه تقلیل می‌یابد.

به گزارش ایسنا، او ادامه داد: امروز هم که آخرین آمار استخراجی در هفته پایانی اردیبهشت ۱۴۰۱ بررسی و اطلاع‌رسانی شد، خوشبختانه این عدد به کمتر از ۶۰۰ زندانی مرتبط با مطالبات و شکایات مهریه کاهش یافته است.[1]

*کاهش تعداد زندانیان مهریه یک خبر بسیار خوب است که از عزم جهادی قوه قضائیه و خیرخواهی عمومی ایرانیان خبر می‌دهد.

خبری امیدوارکننده که البته مقیاس و معیاری دقیق‌تر و واضح‌تر پیرامون چیستی جامعه ایرانی و نشان‌های وحدت عمومی مردم را به دست می‌دهد.

نکته‌ای که در بحث فعالیت‌های ستاد دیه در کشور به شدت خود را به رخ می‌کشد؛‌ اعتماد عمومی مردم به نهادهای امین نظام برای کار خیر است.

این مسئله باید مدّ نظر رسانه‌ها و مراجع اجتماعی باشد که ایرانی‌ها برای امور خیریه و پرداخت پول در جهات عام‌المنفعه به نظام سیاسی و حکومت کشور اعتماد کاملی دارند و از همین روست که شاهدیم میزان کمک‌های مردم به نهادهایی مثل کمیته امداد و یا ستاد دیه که هر دو نهادهایی حاکمیتی محسوب می‌شوند؛ بصورت سالانه رو به تزاید است.

***

برگ برنده برای کِیس ترور اسرائیل

"فرمانده سایه‌ها"؛ صهیونیست‌ها از کابوس او خواب ندارند

"فرمانده سایه‌ها"؛ صهیونیست‌ها از کابوس او خواب ندارند/ کاهش چشمگیر تعداد عاشقان زندانی!

"یحیی السنوار" رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی(حماس) در نوار غزه، روز شنبه گذشته در اولین حضور پس از فراخوان اسرائیل برای ترور وی؛ از دفتر شبکه الجزیره در این منطقه بازدید کرد و ترور «شیرین ابوعاقله»، خبرنگار این شبکه را تسلیت گفت.

السنوار در این بازدید گفت: شیرین بارها کشته شد. بار نخست وقتی که مجروح شد و بار دوم وقتی که تلاش کردند مانع از خاکسپاری وی شوند و به تابوتش حمله کردند.

وی جامعه بین الملل در غزه را به اقدام فوری برای مجازات اسرائیل به سبب جنایتهایی که مرتکب شده فراخواند و گفت: عوامل ترور ابوعاقله همانهایی هستند که دفتر الجزیره را منفجر کردند.

این مقام برجسته حماس در نوار غزه با اشاره به آمادگی کامل برای حمایت از فلسطین، در خصوص فراخوان اسرائیل برای ترور وی عنوان کرد که هراسی ندارد و آماده حضور در صحنه است.

او همچنین افزود:

"فرماندهی قسام و در راس آنها ابوخالد الضیف اوضاع مناطق حضور فلسطینیان را با دقت زیادی زیر نظر دارند و ما کاملا آماده هستیم و اگر از مردممان محافظت نکنیم، هیچ ارزشی نداریم."[2]

*نکته برجسته در سخنان آقای سنوار، اشاره به حضور "محمد الضیف" در جبهه فلسطینی مبارزه با اسرائیل است.

مردی که گفته می‌شود مغز متفکر عملیات‌های ضد اسرائیلی در نوار غزه است و اسرائیل سال‌هاست که مشغول اجرای نقشه‌هایی برای ترور اوست اما دائما شکست می‌خورد.

نام "محمد الضیف" بعنوان فرمانده سایه‌گون گردان‌های قسام (شاخه نظامی حماس)‌ سال‌هاست که به گوش می‌رسد اما شاید برای مخاطبان محترم جالب باشد که این مغز متفکر عملیات‌های فلسطینی؛ پس از شهادت چند عضو حزب‌ا... لبنان و سپاه پاسداران در قنیطره سوریه توسط صهیونیست‌ها به سیدحسن نصرا... نامه نوشت. ضیف در این نامه خطاب به دبیر کل حزب‌ا... ضمن عرض تسلیت بر هماهنگی نیروهای مقاومت علیه اسرائیل تأکید کرده بود.[3]

ضیف که مهار او برای صهیونیست‌ها به یک آرزوی محال تبدیل شده است تاکنون از چندین کمین تروریستی اشغالگران قدس رهیده و گفته می‌شود صهیونیست‌ها او را یکی از عوامل اصلی شکست‌های خود در جریان جنگ‌های سال‌های اخیر در باریکه غزه می‌دانند.

***

بهداشت ذهنی کودکان در خطر "کتاب بد"

لطفا از این سم‌ها به کودکان ندهید!

"فرمانده سایه‌ها"؛ صهیونیست‌ها از کابوس او خواب ندارند/ کاهش چشمگیر تعداد عاشقان زندانی!

مصطفی رحماندوست، شاعر و کارشناس ادبیات کودک اخیراً طی اظهاراتی در حاشیه سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران گفته است: بگذارید بچه‌ها خودشان کتاب‌هایشان را انتخاب کنند؛ البته بچه‌ها کتاب‌های رنگ و وارنگ و اجق وجق را انتخاب می‌کنند؛ اما شما به آن‌ها کمک کنید تا کتاب‌های بهتری را انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) او می‌افزاید: درباره کشورهایی که سطح مطالعه بالایی دارند، یک بررسی انجام دادم، متوجه شدم در هر کشوری که در آن بزرگترها برای بچه‌هایشان کتاب می‌خوانند یا قصه می‌گویند سطح مطالعه بالا می‌رود و کودکان در بزرگسالی کتابخوان می‌شوند.

رحماندوست می‌گوید: برای بچه‌هایمان کتاب بخوانیم و حتی اگر حواسشان جای دیگری بود، بدانیم که به کتاب گوش می‌دهند و تلاشمان بی‌تاثیر نیست. پس آنقدر باید برایشان کتاب بخوانیم تا کم‌کم به کتاب خواندن علاقه‌مند شوند.

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره وجود کتاب‌های زرد در بازار کتاب کودک و نوجوان گفت: خوراک زرد، کتاب زرد، مجله زرد و ... در همه جای دنیا وجود دارد و نمی‌توان با انتشار این کتاب‌ها مقابله کرد.

این نویسنده تصریح کرده است: فسنجان بهتر است یا ساندویچ؟ فسنجان خوب است اما اگر فسنجان ندارید همان ساندویچ را به کودکتان بدهید. برای آن‌ها کتاب بخوانید ولو کتاب زرد. باید کتاب زرد هم به بچه‌هایمان بدهیم تا به کتاب خواندن علاقه‌مند شوند.[4]

*صحبت‌های آقای رحماندوست در برقراری بین کودک و کتاب کاملا صحیح و برای دانش خانواده ضروری هستند. اما ادعای ایشان در بحث کتاب زرد و مقایسه مثالی فسنجان و ساندویچ منطقی نیست.

چه اینکه اولا مصداق کتاب زرد و کتاب خوب، "سم و فسنجان" است که طبعا همه باید از سم مهلک دور باشیم و کودکان را هم از آن دور نگه داریم.

ثانیا باید دانست بر اساس بیان علامه جوادی‌آملی، ذهن و جان آدمی همچون زمینی آماده کشت است که میتوان هر بذر و گیاهی را در آن کاشت. یعنی میتوان گیاهانی بی‌ثمر و حتی مضرّ در آن کاشت یا اینکه این زمین حاصلخیز را به کشتزاری از درختان مثمر و گیاهان معطر و ضروری اختصاص داد. انتخابی که پاسخ آن در عرصه منطق کاملا روشن است.

منطق اشاره شده نشان می‌دهد که اتفاقا بایستی در بحث تغذیه کودکان با کتاب و در ادامه رسانه؛ حتما دقت‌های لازم اعمال شود تا بهداشت ذهنی کودکان ما حفظ شود و نسل آینده در محیطی فلسفی و پاک رشد کند.

***

1_ https://www.isna.ir/news/1401022516355/

2_ https://fa.shafaqna.com/?p=1371739

3_ mshrgh.ir/383128

4_https://www.ibna.ir/vdcgzq9w7ak9xn4.rpra.html

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  22 0
  حاج قاسم رو هم دشمن از قصد بر سر زبان ها انداخت و از سایه بیرون آورد تا به شهادت برسونه. بگذارید الضیف درسایه باشد. شناختنش و پرداختن به او توجهات رو به سمتش معطوف میکنه و امنیتش رو پایین می آره.
  • IR ۱۰:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   4 0
   دشمن سرزبونها انداخت تا شهیدش کنه؟ اینجوری شد که معروف شد؟خوب بذارین این فرمانده تو سایه بمونه به هرحال دشمن ازش می ترسه خودش گفته
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  22 5
  سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی پیدا شد ـــــ گاوهای بولوند چشم آبی آماده شیر دهی می شوندــــ آمریکا بر تنورجنگ می دمد تا سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی بیشتری پیدا شود ـــــ آمریکا ؛ گاوهای بولوند چشم آبی شیرده پرورش می دهد ــــــ سرانجام با توطئه ودخالت های آشکار و نهان و کارگردانی آمریکا ؛ و بازی موفق مهره یهودی ــ رییس جمهور به ظاهر دلقک اوکراین ــ در یک جنگ زرگری تمام عیار(سیاست تحریک حداکثری)؛ پای روسیه در باتلاق جنگ اوکراین وارد شد. اکنون آمریکا به کمک رسانه هایش از روسیه غولی می سازد که هر لحظه تصمیم دارد کشورهای اروپایی را یک لقمه چپ کند. و بدین ترتیب ؛ آمریکای پس از ترامپ ؛ با انبوهی از مشکلات ؛ موفق گردید ، بحران های خود را صادر نماید. با افزایش سرسام آور نفت ؛ از یک سو ؛ اقتصاد چین را مهار می کند و از سوی دیگر؛ مهار دو جانبه ای در اروپا ایجاد نماید: 1ـــ روسیه را با تحریم اقتصادی و تهاجم رسانه ای و بحران های سیاسی مهار زده و به سقوط بکشاند . و 2ـــ نژاد جدید گاوهای شیرده؛ این بار؛ بولوند چشم آبی اروپایی (آلمان ، فرانسه ؛ فنلاند ؛ سوئد ، هلند؛ نروژ ؛ لهستان و .....) را ــ همانند گاوهای شیرده خلیج فارس ــ سر کیسه کند و کارخانه های اسلحه سازی خود را رونق بخشد و سلاح های بنجل خود را به اروپایی ها بیندازد. از نتایج بدیهی این آتش افروزی آمریکایی : 1- فرار سرمایه های اروپایی به آمریکا 2- فرار مغزهای اروپایی به آمریکا 3- فرار سایر نخبگان (هنری ؛ ورزشی و..... ) اروپایی به آمریکا می باشد. و برای قدردانی از بازی موفق دلقک اوکراینی ؛ در فریب روسیه ؛ به جای اسکار ؛ جایزه صلح نوبل به او داده می شود. زلنسکی: «من تبعه رژیم صهیونیستی هستم و شهروند اسرائیل! اما در اوکراین زندگی می‌کنم» به خاطر بیآوریم: آمریکایی ها ؛ به کابوی Cowboy معروفند. کابوی یعنی گاوچران یعنی: متخصص شناسایی ، به دام انداختن ؛ رام سازی و پرورش گاو وحشی
  • IR ۱۲:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   3 3
   حاجی چی میزنی؟؟؟
  • شسم IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   1 1
   تو خسته نميشى از تكرار اين ؟!
  • ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   0 0
   سانسورچی هم ....
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 0
  در عوض از سال 97 آمار رهاشده وسرگردان دهها برابر شده است
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  13 4
  روزی را میبینم که همه جبهه مقاومت و ایران و انسانهای آزاده و با شرف بر روی کوههاس مشرف به بیت المقدس جمع شده اند و آماده ورود و آزادسازی قدس شریف هستند.
  • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   6 5
   با پیروزی روسیه زمینه اتحاد مسلمین هموار خواهد شد و با هدایت همسایه شمالی اسقاطیل نابود میگردد.
  • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   4 3
   پرت میشی یه هو.
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  5 10
  توهم
  • IR ۰۹:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   12 31
   اینی که شما بهش میگی توهم اسرائیلی ها از ترسش شب و روز خواب ندارن و برای ترورش جایزه میلیون دلاری گذاشتن.
  • IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   2 0
   اگه شما واقعیتی باشه ما هم توهم ولی....
  • IR ۱۰:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
   4 8
   چه رویی دارند این دوستان حقوق بگیر توی این فضای مجازی هر هفته اسرائیل داره حزب الله یا حماس یا .... بمب باران می کنه بعد میگن اسرائیل از ترس فلان شده رو که نیست
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 2
  ادعای مصطفی رحماندوست در بحث کتاب زرد و مقایسه مثالی فسنجان و ساندویچ کاملآ منطقی است بنده در 12 سالگی با سه تا کتاب رمان فوق زرد شروع کردم و به مطالعه و کتابخوانی علاقمند شدم و بعد به کتاب های تاریخی ادبی علمی فلسفی علاقه مند شدم و دیگر هیچ کتاب زردی نخواندم
 • تنتنذر IR ۱۱:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  2 6
  مردم هم با روغن 350 هزار تومنی خواب ندارن
  • IR ۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   0 0
   من شنیدم نیم لیتریش شده یک میلیون تومن، اطلاعاتت قدیمیه!!!
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 2
  فرمانده سایه ها از سایه خودشم میترسه
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۷
   0 1
   اون بنیامین و نفتالی (!) شماهان که از صدای ج.جه هم میترسن مناخیم !!! خخخخخخ
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 0
  خوب شما آمار زندانی طلاق را پایین آوردی اما آمار زنهایی که نمیتونن از شوهر شون جذا بشن رو بالا بردی به هردلیلی زن دوست نداره با شهرش زندگی کنه و تنها ابزار فشارش مهریه بود و شما این ابزار رو از اون گرفتین مرد هم میگه همین جور بمون سالی یک سکه بهت میدم و طلاقتم نمیدم
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  0 0
  همین دیروز زدن
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  0 0
  سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی پیدا شد ـــــ گاوهای بولوند چشم آبی آماده شیر دهی می شوندــــ آمریکا بر تنورجنگ می دمد تا سر و کله گاوهای بولوند چشم آبی بیشتری پیدا شود ـــــ آمریکا ؛ گاوهای بولوند چشم آبی شیرده پرورش می دهد ــــــ سرانجام با توطئه ودخالت های آشکار و نهان و کارگردانی آمریکا ؛ و بازی موفق مهره یهودی ــ رییس جمهور به ظاهر دلقک اوکراین ــ در یک جنگ زرگری تمام عیار(سیاست تحریک حداکثری)؛ پای روسیه در باتلاق جنگ اوکراین وارد شد. اکنون آمریکا به کمک رسانه هایش از روسیه غولی می سازد که هر لحظه تصمیم دارد کشورهای اروپایی را یک لقمه چپ کند. و بدین ترتیب ؛ آمریکای پس از ترامپ ؛ با انبوهی از مشکلات ؛ موفق گردید ، بحران های خود را صادر نماید. با افزایش سرسام آور نفت ؛ از یک سو ؛ اقتصاد چین را مهار می کند و از سوی دیگر؛ مهار دو جانبه ای در اروپا ایجاد نماید: 1ـــ روسیه را با تحریم اقتصادی و تهاجم رسانه ای و بحران های سیاسی مهار زده و به سقوط بکشاند . و 2ـــ نژاد جدید گاوهای شیرده؛ این بار؛ بولوند چشم آبی اروپایی (آلمان ، فرانسه ؛ فنلاند ؛ سوئد ، هلند؛ نروژ ؛ لهستان و .....) را ــ همانند گاوهای شیرده خلیج فارس ــ سر کیسه کند و کارخانه های اسلحه سازی خود را رونق بخشد و سلاح های بنجل خود را به اروپایی ها بیندازد. از نتایج بدیهی این آتش افروزی آمریکایی : 1- فرار سرمایه های اروپایی به آمریکا 2- فرار مغزهای اروپایی به آمریکا 3- فرار سایر نخبگان (هنری ؛ ورزشی و..... ) اروپایی به آمریکا می باشد. و برای قدردانی از بازی موفق دلقک اوکراینی ؛ در فریب روسیه ؛ به جای اسکار ؛ جایزه صلح نوبل به او داده می شود. زلنسکی: «من تبعه رژیم صهیونیستی هستم و شهروند اسرائیل! اما در اوکراین زندگی می‌کنم» به خاطر بیآوریم: آمریکایی ها ؛ به کابوی Cowboy معروفند. کابوی یعنی گاوچران یعنی: متخصص شناسایی ، به دام انداختن ؛ رام سازی و پرورش گاو وحشی .
 • مهدی مختاری 291 IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 0
  با سلام. یهودی های صهیونیست (اسرائیلی های جنایتکارو ملعون) از نسل حضرت ابراهیم (ع) و حضرت یعقوب (ع) نیستید؛ آن ها از نسل «یأجوج و مأجوج (گاگ و مگاگ) یعنی قوم خزریان» هستند؛ آن ها اقوامی بت پرست بودند که به خاطر سیاست یهودی شدند؛ اجداد آن ها هرگز در فلسطین زندگی نکرده اند؛ این کشور سرزمین واقعی آن ها نیست؛ آن ها فلسطین را به زور اشغال کرده اند. یهودی های صهیونیست فقط حق دارند در آتش جهنم برای خودشان کشور داشته باشند. بر روی کرۀ زمین کشوری با عنوان اسرائیل وجود ندارد. کشور مظلوم فلسطین فقط به مردم مسلمان عرب زبان بومی آنجا که از چندین هزار سال پیش در آن جا ساکن بودند تعلق دارد. یهودی های بومی فلسطین (بنی اسرائیل) اولین ساکنین فلسطین نبودند؛ بلکه زمانی بسیار طولانی، قبل از مهاجرت حضرت ابراهیم (ع) به فلسطین، این سرزمین دارای سکنه و از سابقۀ تمدن چند هزار ساله برخوردار بود؛ در 3500 سال پیش از میلاد حضرت عیسی (ع)، قوم های «سامی» از قلب حجاز (عربستان) به سوی مصر، عراق، سوریه، لبنان و فلسطین کوچ کردند؛ بعضی از آنها (فنیقی ها) در لبنان ساکن شدند؛ بعضی از آن ها (کنعانی ها) هم در فلسطین ساکن شدند. کنعانی ها اولین ساکنین شناخته شده در کشور فلسطین بودند؛ آنها حدود دو قرن قبل از میلاد، دولتی تحت عنوان «کنعانیه» را در آنجا تأسیس کردند. حضرت ابراهیم خلیل الله (ع) در شهری به نام «اورِکلدان» در عراق به دنیا آمد؛ سپس بعد از گذشت صدها سال به دستور خداوند یکتا، ابتدا به فلسطین (منطقۀ کنعان) و سپس به حجاز (عربستان) و مصر هجرت کرد. بعد از اینکه حضرت عیسی (ع) در شهر «ناصرۀ فلسطین» به پیامبری مبعوث شد، قوم بنی اسرائیل به دو بخش «یهودی» و «مسیحی» تقسیم شدند؛ بعضی از آن ها به حضرت عیسی (ع) ایمان آوردند و مسیحی شدند و بعضی از آن ها هم سرپیچی کردند و با مسیحی ها درگیر شدند؛ بنابراین همۀ بنی اسرائیل، یهودی باقی نماندند. بعد از گذشت چند قرن، پیامبر اسلام (ص) به رسالت مبعوث شد و در سال 638 میلادی سپاهیان اسلام وارد «بیت المقدس» شدند و با مردم فلسطین پیمان صلح امضا کرده و آن ها را در پذیرش دین آزاد گذاشتند و چون حقانیت دین اسلام را دیدند، بیشتر آن ها مسلمان شدند. از قرن 7 میلادی به بعد فلسطینی ها پیروان سه دین بزرگ «اسلام_مسیحیت_یهودیت» را تشکیل دادند؛ که مسلمان ها دارای بیشترین جمعیت بودند.
 • مهدی مختاری 291 IR ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  1 0
  در سال 1896 میلادی، تئودور هرتسل کتاب «دولت یهود» را منتشر کرد؛ او در آن کتاب خواستار «ایجاد دولتی برای یهودیان سراسر دنیا در کشور فلسطین» شد؛ صهیونیست های اروپا هم از این تفکر استقبال کردند. در جنگ جهانی اول که از تاریخ 1914/07/28 تا تاریخ 1918/11/11 اتفاق افتاد، امپراتوری عثمانی از نیروهای متفقین شکست خورد؛ و در نهایت نیروهای متفقین، سرزمین های امپراتوری عثمانی را طبق توافقنامۀ «سایکس _ پیکو» بین خودشان تقسیم کردند. شکست امپراتوری عثمانی از نیروهای متفقین باعث شد سرزمین فلسطین توسط انگلیس اشغال شود. بر اساس این توافق قرار بود استان‌های خارج از عربستان به مناطق تحت کنترل و نفوذ انگلیس و فرانسه تقسیم شود؛ و در نهایت در سال 1920 میلادی احکام قیمومیت انگلیس بر سرزمین‌های اشغالی و نیز فلسطین امضا شد. قیمومیت انگلیس بر فلسطین در تاریخ 1924/07/24 در سازمان ملل تصویب شد و تا سال 1948 میلادی ادامه داشت. در تاریخ 1917/11/02 میلادی، اعلامیۀ بالفور توسط وزارت خارجۀ انگلیس نوشته شد؛ و در آن از موضع مثبت دولت انگلیس برای «ایجاد خانۀ ملی برای یهودیان مهاجر در کشور فلسطین» خبر داده شد. بعد از صدور این اعلامیه تعداد زیادى از یهودیان سراسر دنیا در طی 7 مرحله مهاجرت، وارد سرزمین فلسطین شدند؛ و در نهایت چهار گروه تروریستی «هاشومیر _ هگانا _ اتسل _ لِحی» از میان این مهاجران به وجود آمد. در تاریخ 1947/11/29 سازمان ملل طبق «قطعنامۀ 181» طرح تقسیم فلسطین را به دو دولت «عرب ها (ساکنان بومی فلسطین)» و «عبری ها (یهودیان مهاجر)» تصویب کرد و مقرر شد شهر بیت‌المقدس به صورت بین‌المللی اداره شود. این قطعنامه مقدمه اشغال نهایی فلسطین مظلوم توسط یهودیان مهاجر بود و در نتیجۀ آن از تاریخ 1947/11/30 تا 1948/05/14 میلادی میان مردم مظلوم فلسطین و یهودیان ملعون مهاجر جنگ های خونینی در گرفت. در تاریخ 1948/05/14 میلادی (روز نکبت) چند ساعت بعد از پایان دورۀ قیمومیت انگلیس بر فلسطین، تشکیل دولت غیر قانونی اسرائیل جنایتکار توسط بن‌گوریون اعلام شد؛ سپس سه گروه تروریستی «هگانا _ اتسل _ لِحی» با هم ادغام شدند و نیروهای نظامی این رژیم نامشروع را تشکیل دادند؛ آن ها گروه هایی با زبان های مختلف هستند که از «آسیای مرکزی_قفقاز_اروپای شرقی_اروپای مرکزی_اسپانیا_آفریقا_روسیه_رومانی_فنلاند» به فلسطین مهاجرت کرده اند.
 • مهدی مختاری 291 IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  2 0
  آن هایی که می گویند: «فلسطین به ما چه؟ ؛ ما خودمان هزار تا مشکل داریم.» این را بدانند که تمام مشکلات دنیا (کرونا_جنگ_قحطی_تحریم_گرانی_بی کاری) به خاطر وجود نحس اسرائیلی ها است. دزد و قاتل در هر منطقه ای که نفوذ کند، خیر و برکت از آنجا می رود. اسرائیلی های جنایتکار فقط دشمن فلسطینی ها نیست؛ دشمن همۀ ما است. تا زمانی که این دشمنان زنده هستند مشکلات ما حل نخواهد شد. وقتی که فقط با یک جملۀ ساده که از دهان کثیف دشمنان بیرون می آید، دلار گران می شود یعنی «گرانی» تقصیر آمریکا و اسرائیل است. وقتی که با ایجاد جنگ روسیه و اوکراین قحطی گندم و روغن به وجود می آید یعنی «گرانی» تقصیر آمریکا و اسرائیل است. وقتی که کالاهای غیر ضروری توسط نفوذی های دشمن به ایران وارد می شود و در نهایت تولید کننده هم ورشکست می شود یعنی «بی کاری» تقصیر آمریکا و اسرائیل است. وقتی که با ساخت و انتشار یک ویروس، اقتصاد یک کشور فلج می شود یعنی «بی کاری» و «گرانی» تقصیر آمریکا و اسرائیل است. من مطمئن هستم با نابودی آن ها همۀ مشکلات دنیا حل می شود.
 • ۲۳:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۲/۲۶
  0 0
  مشرق....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس