علی ربیعی

"دستاوردهای برجام یک روز مشخص می‌شود!" این جمله‌ایست که سخنگوی دولتِ برجام در آخرین تعیین وقت برای چیدن گلابی‌های برجام به مردم می‌گوید...

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

کارچاق‌کن‌های بایدن در دفتر کار روحانی

فردی به نام دیاکو حسینی که گفته می‌شود "مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری" است، طی 2 روز اخیر صحبت‌های عجیبی را پیرامون "جو بایدن" در رسانه‌های دولتی و اصلاح‌طلب ابراز کرده است.

آنچه که در ادامه می‌خوانید بخش‌هایی از اظهارات این فرد در خبرگزاری‌های ایرنا و ایلنا است:

_ بایدن از گفتگوی ایران با کشورهای منطقه برای حل و فصل اختلافات حمایت خواهد کرد.

_ آرایش سیاسی منطقه‌ای که ما در گذشته دیدیم، عمدتا بر محور فشار بر ایران متمرکز بود و با این هدف شکل گرفت و امروز که بایدن قرار است این سیاست را کنار بگذارد؛ طبیعتا مقداری این آرایش‌ها تغییر می‌کند و کشورهای منطقه خود را برای دوره ای آماده می کنند که احتمال کاهش تحریم ها و فشارها بر ایران و افزایش تعامل با تهران وجود دارد.

_ به قدرت رسیدن بایدن و یک دوره ای شدن ترامپ به خودی خود می‌تواند برای ایران یک فرصت محسوب شود زیرا سیاست‌های ترامپ هیچ نتیجه ای جز ویرانی، تخریب روابط ایران و همسایگان و بالا بردن تنش ها نداشت و حتی می توانست به جنگ منجر شود.

_ روی کار آمدن بایدن می‌تواند شروعی برای ترمیم بخشی از اختلافات با هدف کاهش تنش‌های غیرضروری و هزینه ساز نه فقط برای ایران بلکه برای آمریکا و منطقه باشد؛ بنابراین اهمیت دادن به دیپلماسی و استفاده از پنجره‌هایی که برای ما باز شده اهمیت بسیار زیادی دارد.

_ روی کار آمدن بایدن نه‌تنها فرصتی برای کاهش تنش‌ها در منطقه و تقویت صلح و همکاری است بلکه فرصتی برای دور کردن رژیم صهیونیستی از کشورهای منطقه است.

_ ایران اعلام کرده است برداشتن تحریم‌ها نسبت به بازگشت آمریکا به برجام تقدم و اولویت دارد. اگر بازگشت آمریکا به برجام به معنای لغو هر چه سریعتر تحریم‌هایی که بعد از خروج آمریکا از برجام وضع شده است، باشد، در آن صورت ایران نیز از این بازگشت استقبال می‌کند!

_ اگر معنای بازگشت به برجام صرفاً تدارک نیل به مذاکره برای آمریکا و چانه زنی‌های باشد که ایران در مورد آنها توافق ندارد و این اتفاق در حالی بیفتد که تحریم‌های آمریکا هنوز لغو نشده‌اند و چشم‌انداز کوتاه‌مدتی نیز برای لغو آن موجود نباشد، طبیعتا مورد قبول ایران واقع نمی‌شود و این آن چیزی است که توسط مقامات رسمی ما گفته شده است. بنابراین اولویت ایران لغو تحریم‌ها است و نه الزاماً بازگشت آمریکا به برجام و اگر این بازگشت منجر به لغو در زمان کوتاه مدت و معین شود طبیعتا مورد حساب قرار می‌گیرد.[1][2]

*مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری در دولت آقای روحانی به یک نهاد مشکوک تبدیل شده است که حرکاتی مثل "تئوریزاسیون اغتشاش میلیونی علیه نظام" نیز در آن دیده می‌شود.[3]

فلذا شنیدن آنچه که در لسان آقای حسینی مورد اشاره قرار گرفته جای تعجب چندانی ندارد.

پر واضح است که صحبت‌های بالا یک تقلای آشکار جهت خریدن زمان برای جو بایدن آمریکایی است تا بتواند پیش‌شرط صریح نظام اسلامی مبنی بر "لغو تمام تحریم‌ها برای بازگشت به برجام" را دور بزند و "بازی انتظار" را دوباره برای دولت ایران تکرار کند.

سفیدسازی جو بایدن و در حالت خوشبینانه "ندیدن دست چدنی در زیر دستکش مخملی" نیز بخش مصرّح اما در لفافه این اظهارات است که تأمل در آنها از سوی مردم و چشمان بیدار جامعه یک ضرورت است.

برخی محافل تحلیلی معتقدند جمع‌بندی این حرکات که در میمنه آنها شاهد به راه افتادن دوباره "بازی انتظار" و در میسره آن شاهد سیاه‌نمایی از وضعیت کشور، بازی روانی در بورس و فراخواندن مردم به اغتشاش هستیم؛ "فتنه اقتصادی" است و این تحرّکات قصد دارند گلابی موعود خود را نه از درخت برجام که از چاه ویل فتنه اقتصادی برچینند.

پیش از این، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت آقای روحانی هم صحبت‌های تمجیدآمیزی پیرامون "جو بایدن" آمریکایی مطرح کرد که با توجه به تجربه تلخ "پیاده‌روی با جان کری"، از آقای ظریف بعید بود این حد از عبرت نگرفتن از درس‌های روزگار...[4]

گفتنیست، مقام معظم رهبری چندی قبل در سخنرانی خود به مناسبت سالروز قیام 19 دی، با وضع پیش‌شرط لغو تحریم‌ها برای بازگشت آمریکا به برجام فرمودند: "بحث میکنند که آمریکا برگردد به برجام یا برنگردد. ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مسئله‌ی ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آنچه مطالبه‌ی منطقی ما و مطالبه‌ی عقلانی ما است، رفع تحریمها است؛ تحریمها باید برداشته بشود. این حقّ غصب‌شده‌ی ملّت ایران است؛ چه آمریکا، چه اروپا -که آویزان به آمریکا و دنباله‌روِ آمریکا است- وظیفه دارند این حقّ ملّت ایران را اداء کنند. اگر تحریمها برداشته شد، خب آن برگشت آمریکا به برجام معنایی خواهد داشت -البتّه مسئله‌ی خسارتها هست که جزو مطالبات ما است و در مراحل بعدی دنبال خواهد شد- امّا اگر چنانچه تحریمها برداشته نشد، برگشت آمریکا به برجام ممکن است حتّی به ضرر ما تمام بشود؛ به نفع ما که نیست، [بلکه] به ضرر ما هم ممکن است باشد."

***

شاهکار تازه "دولتِ برجام"

دستاوردهای برجام یک روز مشخص می‌شود!

علی ربیعی، فعال چپ و سخنگوی دولت رئیس‌جمهور روحانی به تازگی در یادداشتی که خبرگزاری دولتی ایرنا آنرا منتشر کرد، نوشته است:

"اگرچه امروز فضای رسانه‌ای چنان علیه برجام سنگین شده و بدعهدی امریکا مجالی برای ندیدن قوت‌های آن فراهم ساخته، اما تاریخ نقش برجام در عملی شدن راهبرد صبر استراتژیک و مقاومت فعال را روزی روشن خواهد ساخت و نشان می‌دهد که چگونه حفظ امنیت ملی در سایه دولت غیرقابل پیش‌بینی و خطرناک دونالد ترامپ به کمک برجام ممکن شده است!"

در یادداشت ربیعی همچنین می‌خوانیم:‌ واقعیت آن است که علی‌رغم همه فشارها، این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بوده که باعث جلوگیری از رسیدن دولت ترامپ به اهدافش شده است. این به معنای نادیده گرفتن کاستی‌ها نیست بلکه تلاش برای منصفانه درک کردن واقعیت است.[5]

*این از مظلومیت نظام اسلامی و منتقدان اصیل برجام است که اعضای ستاد برجام با لجاجتی مثال‌زدنی و در روزگاری که بیدستاوردی و بد بودن توافق برجامِ آنها محرز شده است اما از این می‌گویند که بالاخره یک روز دستاورد برجام مشخص می‌شود!

این در حالی است که همین افراد با به راه انداختن "بازی انتظار" طی 7 سال گذشته بازار را ملتهب کردند، مردم را در انتظاری خانمانسوز قرار دارند، جهش اقتصادی ایران را به انتظارات برجامی گره زدند و در دو انتخابات مجلس دهم و دولت دوازدهم از مردم رأی ستادند صرفاً به این بهانه که از فلان روز شاهد لغو تمام تحریم‌ها و بروز دستاوردهای برجام خواهید بود...

اما امروزِ روز که یوم‌الحساب فرا رسیده است و شکست 100 درصدی توافق برجام بر عوام و خواص آشکار شده؛ آقایان به جای عذرخواهی، به جای تمجید از منتقدان اصیل برجام و به جای تبیین اشتباهات خود در جهت جلوگیری از اشتباهات بیشتر و ساخت آخرتی بهتر! اما مشغول انشا خواندن و ادامه این بازی بی‌فرجام هستند و می‌گویند: یک روز معلوم می‌شود!

این رخدادهای تاریخی و این رفتارهای برخی رجال سیاسی چپ و اعتدالی؛ اگر با خوانش خواص در محضر افکار عمومی همراه نباشد و عبرت‌های آن منقّح شود؛ یقینا در سبیل تکرار قرار خواهد گرفت.

***

رسوایی سیاسی ابطحی با یک عکس آرشیوی

"محمدعلی ابطحی"، معاون رئیس دولت اصلاحات و عضو مجمع روحانیون مبارز به تازگی در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی اظهار کرده است: به خاطر محدودیت‌هایی که برای حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 ایجاد شده بود، بزرگان اصلاحات مجبور به حمایت از دکتر روحانی شدند. در بین کاندیداهایی که برای حضور در انتخابات سال 92 و96 وجود داشت، برخی تصور می‌کردند که روحانی بهترین کاندیداست. البته دکتر روحانی هیچ وقت این ادعا را نداشتند که اصلاح‌طلب هستند و از این طیف هم نبودند.

او همچنین می‌افزاید: در دوره دوم ریاست جمهوری روحانی دو اتفاق مهم رخ داد، اول اینکه ایشان از اصلاح‌طلبان فاصله گرفتند و حتی رئیس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هیچ نقشی در پیروزی روحانی در انتخابات نداشته‌اند، و مورد دوم این است که روحانی به دنبال آن می‌گردد تا بعد از دوران ریاست جمهوری خود فعالیت کند و مانند رئیس‌جمهورهای گذشته نشوند و باید به این نکته توجه داشت که روحانی نه تنها با اصلاح‌طلبی، بلکه با شعارهایی که خودشان در انتخابات می‌دادند، فاصله گرفت.

ابطحی در صحبت‌های خود همچنین بصورت تلویحی آقای روحانی را نامزد اجاره‌ای اصلاح‌طلبان می‌نامد و می‌گوید: احزاب و شخصیت‌های اصلاح‌طلب ماه‌ها است که برای رسیدن به یک اجماع برای اعلام کاندیدای نهایی خود در انتخابات ریاست جمهوری در حال تلاش هستند. اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند برای انتخابات 1400 کاندیدای اجاره‌ای معرفی کنند، و به دنبال آن می‌گردند که یک اصلاح‌طلب واقعی برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود و همه دوستان اصلاح‌طلب شبانه‌روز برای یک رسیدن به یک کاندیدای واحد در حال تلاش هستند.[6]

*این اظهارات دوآتشه ابطحی در اجاره‌ای نامیدن رئیس‌جمهورِ اصلاح‌طلبان و ژست "کی‌بود کی‌بود من نبودم" و برائت‌جویی از آقای روحانی در حالی است که همین آقای ابطحی، در سال 96 و در همین روزنامه طی اظهاراتی گفته بود: "اصلاحات، روحانی است".

ابطحی در واقع با یک انتحار سیاسی و با این تصور که حافظه عمومی دچار آلزایمر شده؛ قصد کرده است تا با انکار یواشکی یک گذشته‌ی مشترک با آقای روحانی و شستن دامان ناپاک چپ‌ها در پدید آوردن وضع موجود کشور؛ سبب‌ساز پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات 1400 و ادامه اوضاع فعلی با یک رئیس‌جمهور اصلاح‌طلبِ دیگر شود.

و این رفتار جدای از تأملات فراوان؛ البته به معنای علاقه به ادامه گرانی‌ها و وضع موجودی است که اصلاح‌طلبان و تفکرات آنها به کشور و مردم تحمیل کرده‌اند!

ما با انتشار تصویر اظهارات ابطحی در سال 99 و البته در سال 96؛ قضاوت درباره این تناقضات آشکار اصلاح‌طلبان و خوابی که جریان چپ برای ادامه وضع موجود دیده است را بر عهده مخاطبان محترم می‌گذاریم!

*روزنامه آرمان ملی قبل از این با نام "آرمان امروز" و قبل‌تر با نام "آرمان روابط عمومی" منتشر می‌شد.

اظهارات ابطحی درباره روحانی در سال 96

اظهارات ابطحی درباره روحانی در سال 99

***

1_ www.irna.ir/news/84189706/

2_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-1025507

3_ mshrgh.ir/836280

4_ mshrgh.ir/1169726

5_ www.irna.ir/news/84188560/

6_ http://www.armanmeli.ir/fa/print/main/306219

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  5 53
  اقای ابطحی درست میگوید
  • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   37 2
   درست از نظر عوام فریبان تکرار چی
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   11 1
   شمام درست میگی
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   11 1
   منطقی باشیم افت شاخص از چند روز دیگر خصوصا از نیمه بهمن به بعد مجددا تشدید میشود چون هرچه به پایان سال و خصوصا این دولت نزدیک میشویم دولت و شرکتهای دولتی برای پرداخت حقوق و بدهی ها و ... فروشنده میشوند این منحنی رشد جزئی و افت شدید تا نقطه تعادل و منطقی 600 تا 700 هزار واحد ادامه می یابد و بعد تثبیت میشود.
  • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   23 1
   ادامه حیات اصلاح طلبان تهوع آور در گرو باز بدون باب گفتگو و بده بستان با یانکی ها است و اگر نتوانند در این موضوع کاری بکنند قطعاً زوال و مرگ سیاسی شان فرا می رسد!!!
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  12 0
  ستاد اصلاحات شبانه روزی در حال تلاش برای معرفی کاندیداست (و البته پر کردن چاههای ویل ارزوهایشان با پول مردم )
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  1 4
  نگارنده محترم! کاش نگارش این صفحه را مدتی به دیگری سپرده و یا بصورت گروهی انجام دهید! این صفحه پر شده از جملات ، مصادیق و منطق تکراری، و البته مواضع درست شما تحت تاثیر این تکرار ملالتبار قرار میگیرد.
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  13 0
  مردم باید بفهمند که سیاسیون فریبکاری مثل ابطحی با همین حرفها بود که موجب ایجاد گرانی ها شدند. و دیگر نباید به آنها رأی داد. مشرق ممنونیم.
 • IR ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  12 0
  چند ماه دیگه انشاالله این خرده شیشه ها جمع میشن و انشاالله میرم به زباله دان تاریخ.
  • ناشناس IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   0 0
   انشا الله
  • محسن CA ۰۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   2 0
   بله، ان شاءالله دعات مستجاب میشه و میری به زباله دان تاریخ! ببخشید دیگه، تقصیر بنده نیست، شما خودت اینطور آرزو کرده ای. میگی نه؟ یکبار نوشتۀ خودت رو بخون!
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  9 0
  این اوباش سیاسی با بحران موجودیت طرفن، گفتار ضد و نقیض و احمقانه نشان دهنده این موضوع است.
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  6 0
  برای رئیس کارچاق کنها کسی جرأت کارچاق کنی ندارد.
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 0
  نفوذی و ما ادراک نفوذی
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  14 0
  حالم به هم میخوره از اینا
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  7 0
  دیاکو حسینی،رسما میزان ذوق مرگی عشاق کدخدا ،از امدن بایدن که، مترسکی دقیقا چرخان ،طبق دستورات گلوبالیستهای صهیونیست است ،را نشان میدهد.سکته نزنه ،خوبه !
 • حسینی IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 7
  مسئولین چه جناح راست یا جناح چپ باید تمام تلاش خود را برای ترمیم وضعیت اقتصادی مردم انجام دهند عدم مذاکره با ترامپ بد عهد پذیرفته بود ولی مذاکره نکردن با بایدن که قبول کرده به برجام برگردد پذیرفتنی نیست منتهی بدون باج دادن! ما باید دیپلماسی فعال و مذاکره با بدترین دشمنان خود هم داشته باشیم ولی لازم است بسیارهوشیار عمل کنیم تا امتیازی بصورت قطعی نگرفته ایم کوچکترین امتیازی ندهیم تا انشاءالله این جو روانی که اقتصاد ما را بهم ریخته بشکند و مردم نفسی بکشند
  • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   9 0
   چرند نگو. مذاکره در زمان اوباما چه معنی داشت؟ دیکته نویسی. مذاکره ای که از قبل آمریکا نتیجه اش را اعلام و تعیین کرده اسمش دیکته نویسی است
 • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  9 0
  رئیس جمهور یک قسمتی از مشکل است و اقای روحانی هم تقریبا ضعیف ترین رئیس جمهور است دولت دارای بدنه است و بدنه دولت روحانی از اصلاحات است و این بدنه اصلاحات است که کشور را در سال های مختلف به لجن و زبونی کشیده
 • هاشم US ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 2
  واي عجب رسوايي بزرگي !
 • IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  10 0
  آقای ابطحی محض رضای خدا اگر از مردم خجالت نمیکشید از خدا بترسید شماها بخصوص آن رئیس اصلاحاتتان آرزوی از بین بردن این نظام ویا پوچ کردن آنرا به گور خواهید برد چون یدالله فوق ایدیهم به غرب دل نبندید که نتیجه اش غذاب دو دنیاست.
 • US ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  9 0
  اینها همگی چه اصولگرا و چه اصلاح طلب مثل یک لاشخور می مانند که به دنبال فرصت برای قدرت طلبی خود هستند ک کسی به فکر مردم نیست اگر خود خداوند رحمی کند و ملت را از دست اینها نجات دهد
  • یار IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   7 1
   از همه احزاب در جهان نا امید باشید با مهدی باشید وعده خدا نزدیک است.
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  11 0
  بوی گند نفاق حضرات بیشتر از آلودگی هوا مردم را آزار می دهد !!!
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  6 0
  خس و خاشاک که می گن همین ها هستن
 • IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  3 0
  هر فردی که بصیرت داشته باشد دیگه در این چهل سال باید اصلاح طلبان منافق و خائن و بی کفایت و ناکارامد رو شناخته باشد اعتماد دوباره به اصلاح طلبان از خریت هم بدتر است
 • حسين DE ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  اين يارو دياكو حسينى چه چيز و يا مطلب تازه اى گفت؟اظهارات وى را قبلًا و بارها در طى دو سه ماه گذشته مجموعه طيف اصلاح طلبان و ليبرالهاى غرب پرست تكرار كردند و حالا اين يارو دياكو مجدداً همان اراجيف را نشخوار ميكنه.
 • انسانیت US ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  تاریخ گذشته آمریکا و کشورهای که با اجازه آمریکا آب میخورند ثابت کردن که تا به امروز نمیتوان به آنها اعتماد کرد چون کذاب بودند حالا با این دولت جدید ببینیم آیا یک مرد پیدا میشود که هزار چهره نباشد؟ تفکر...
 • حسین US ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  1 0
  چپ و راست در کشور اسلامی معنی نداره اگر پشتیبان ولایت فقیه باشیم فقط به آبادانی و از بین بردن فقر و ... در کشورمان فکر میکنیم . چرا کسانی که خودشان را به خواب زدن بیدار نمیشن تا کی پول مملکت باید خرج جناح بازی بشه شما را قسم به هر کی که دوست دارید فقط به مردم فکر کنید خدا هم با شما میشه
 • سوت IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  حق باابطحی است اصولگرایان بااین روش بازنده اندمخصوصا ررئیس جمهورشون ترامپ به درک واصل شد شانسی ندارند یعنی مردم دیگرتوان مقابله جنگ ندارن
 • احمد IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  3 0
  مهم اظهارات ضد و نقیض ابطحی نیست مهم این است که آنها شبانه روزی در حال تلاشند تا فرد مورد نظر خود را به مردم معرفی تا 8 سال دیگر حکومت را در اختیار خود داشته باشند!!
 • آرش کمانگیر NL ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  اصلاح طلبان واصول گرایان همگی سرتاپایه کرباسن اینافقط بفکرپرکردن جیبای گشادشونن چنانکه بقدرت میرسن میبینی آقازاداشون وشاهزاداشون توآمریکادارن الواتی میکنن قبل ازرفتن میگن مرگ برامریکاوقتی میرن میشه عشق من امریکا ایناخودشون یکپاامریکایین منوتوبدبخت خودموناگذاشتیم سرکارمیگه ایرانی سرکارمباش!
 • DE ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  کار چاق کن های روحانی در آمریکا هستند . بایدن رشوه خوار فاسد ، اگر آدم حسابی بود ، پسری فاسد و دزد تربیت نمی کرد .. ترامپ ثروتمند و چشم و دل سیر بود و کسی نمی توانست او را بخرد ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس