تجام

پشت پرده رقابت غول‌های دارویی جهان برای فروش و صادرات واکسن کرونا، یک جنگ بزرگ برای پول‌های کلان و بازار جهانی چند میلیارد دلاری واکسن در جریان است.

سرویس جهان مشرق - گلوبال ریسرچ در مقاله‌ای به قلم پروفسور میشل چسودوفسکی بنیانگذار و مدیر اندیشکده مرکز پژوهش‌های جهانی‌شدن و استاد اقتصاد دانشگاه اوتاوای کانادا نوشت: در ماه اوت ۲۰۱۹، درست پنج ماه قبل از هجوم بحران کووید-۱۹، دو مورد از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی دنیا تصمیم گرفتند در قالب یک شراکت راهبردی دست‌به‌دست هم بدهند. خبر این شراکت در رسانه‌ها چندان بازتاب نیافت.


مخاطبان گرامی، محتوا و ادعاهای مطرح‌شده در این گزارش، صرفاً جهت تحلیل و بررسی رویکردها و دیدگاه‌های اندیشکده‌های غربی منتشر شده است و ادعاها و القائات احتمالی این مطالب هرگز مورد تأیید مشرق نیست.


شراکت شک‌برانگیز دو غول دارویی جهان درست پیش از بحران کرونا

در ماه اوت ۲۰۱۹، شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین طی یک بیانیه مطبوعاتی، شکل‌گیری یک شراکت عمده با شرکت فایزر تحت عنوان «سرمایه‌گذاری مشترک سلامت مصرف‌کننده» را تائید کرد:

«شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین امروز اعلام کرد که توافق با شرکت فایزر را نهایی کرده تا بدین طریق طرفین کسب‌وکارهای خود در حوزه سلامت مصرف‌کننده را در غالب یک سرمایه‌گذاری مشترک جهانی با هم متحد سازند.»

علیرغم تأکید بر این نکته که این رابطه به «برندهای معتبر در حوزه سلامت مصرف‌کننده» محدود می‌شود، با این وجود، قرارداد مربوطه فراگیر است. این قرارداد شامل مسائل مالی و همچنین پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک چندمیلیارد دلاری احتمالی می‌شود.

این توافق به معنای ادغام کسب‌وکارها نیست، اما گزارش شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین به ادغام گزینشی (تلویحاً تبانی بالفعل) در حوزه‌های بازاریابی و توزیع اشاره دارد:

«سرمایه‌گذاری مشترک [گلاکسواسمیت‌کلاین ـ فایزر] بر تکمیل روند یکپارچه‌سازی [محصولات بهداشتی مصرفی] دو کسب‌وکار متمرکز است که انتظار می‌رود مجموع هزینه‌های نقدی را به ۹/۰ میلیارد پوند و مجموع هزینه‌های غیرنقدی را به ۳/۰ میلیارد پوند برساند و صرفه‌جویی ۵/۰ میلیارد پوندی هزینه‌های سالانه را تا سال ۲۰۲۲ محقق سازد. تا حداکثر ۲۵ درصد هزینه‌های صرفه‌جویی شده قرار است مجدداً در راستای حمایت از نوآوری و دیگر فرصت‌های رشد سرمایه‌گذاری شود.»

بازار واکسن

در حال حاضر، پنج شرکت چندملیتی از جمله گلاکسواسمیت‌کلاین و فایزر ۸۰ درصد بازار جهانی واکسن را تحت کنترل خود دارند. طبق قرارداد منعقده میان گلاکسواسمیت‌کلاین و فایزر، این دو شرکت قرار است نقش غالب و هماهنگی در خصوص واکسن کووید-۱۹ ایفا کنند.

منبع: فارما بوردروم

رابطه میان گلاکسواسمیت‌کلاین و فایزر همچنین شبکه‌ای از شرکت‌های دارویی شریک، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، مؤسسات ویروس‌شناسی، نهادهای نظامی و زیست‌فناوری، و غیره را در بر می‌گیرد که بسیاری‌شان در حال حاضر در ابتکار واکسن کووید دخیل هستند.

تأمین مالی واکسن کووید با اوج‌گیری بدهی دولتی

روند تولید واکسن کووید یک پروژه چند میلیارد دلاری است که موجب افزایش بدهی دولتی بیش از ۱۵۰ دولت می‌شود. محرک ورای این ابتکار نه سلامت عمومی بلکه پول است و ایجاد هول و هراس نیز به آن دامن زده است:

«تکمیل سرمایه‌گذاری مشترک با فایزر به مثابه آغاز مرحله بعدی تلاش ما جهت دگرگون‌سازی شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین است. این لحظه مهمی برای گروه است و راه را برای دو شرکت بزرگ، یکی در حوزه داروسازی و ساخت واکسن و دیگری در حوزه سلامت مصرفی، هموار می‌سازد.» (گلاکسواسمیت‌کلاین، ۱ اوت ۲۰۱۹)،

گلوبال ریسرچ در ادامه نوشت: با اینکه دو شرکت یک بند «تفکیک» را در پی فرآیند تجدید ساختار پیش‌بینی کرده‌اند، اما گلاکسواسمیت‌کلاین و فایزر روند تصمیم‌گیری خود را مشخصاً در خصوص بازار واکسن یکپارچه ساخته‌اند. :

«با توجه به قصد ما جهت جدایی در آینده، توافق همچنین به مثابه یک مسیر شفاف است تا گلاکسواسمیت‌کلاین یک شرکت جهانی جدید در حوزه داروسازی/ساخت واکسن تأسیس کند و یک رویکرد در حوزه تحقیق و توسعه که بر روی علوم مرتبط با سیستم ایمنی، استفاده از علم ژنتیک، و فناوری‌های پیشرفته متمرکز است اتخاذ کند ... در نهایت، هدف ما ایجاد دو شرکت جهانی استثنایی در انگلیس است که از ساختارهای سرمایه‌ای مناسب برخوردارند.» (گلاکسواسمیت‌کلاین)

موضوع ایجاد بالفعل انحصار جهانی شرکت‌های بزرگ دارویی در قالب شبکه‌ای جهانی از «شرکا» در میان است. اکثر به اصطلاح ۱۲۵ گزینه («شرکت‌های دارویی کوچک») در فعالیت‌های پیمانکاری فرعی (برون‌سپاری)، تولید، و بازاریابی به نیابت از مجموعه‌های بزرگ دارویی دخیل هستند.

ابتکار کوواکس و شرکت‌های دارویی بزرگ

ابتکار کوواکس در ماه آوریل ۲۰۲۰ به منظور تسهیل روند توزیع جهانی واکسن کرونا راه‌اندازی شد. این ابتکار توسط ائتلاف برای نوآوری جهت آمادگی علیه امراض فراگیر (CEPI)، اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی (GAVI)، اتحاد واکسن، و سازمان جهانی بهداشت ساماندهی شده است (همه اینها تا حدودی توسط بنیاد گیتس تأمین مالی می‌شوند).

بنیاد گیتس به نوبه خود سهامدار عمده شرکت‌های دارویی بزرگ تولیدکننده واکسن نظیر گلاکسواسمیت‌کلاین و فایزر است:

«سانوفی و گلاکسواسمیت‌کلاین در ماه جولای حدود ۱/۲ میلیارد دلار از عملیات واکسیناسیون فوری آمریکا در حمایت از ساخت و تولید گسترده یک واکسن مبتنی بر پروتئین کمک‌کننده نوترکیب دریافت کردند و ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن مذکور را در اختیار دولت فدرال قرار دادند. این شرکت‌ها همچنین دارای قرارداد عرضه واکسن با انگلیس، کانادا، و اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی هستند.» (بیو ورد، دسامبر ۲۰۲۰)

ائتلاف سرمایه‌گذاری مشترک گلاکسواسمیت‌کلاین ـ فایزر جهت گسترش کنترل بر فروش و تولید واکسن در همه مناطق بزرگ دنیا از جمله چین و آمریکای لاتین از طریق شبکه‌های از شرکای شرکتی و علمی استفاده می‌شود. دیگر بازیگران اصلی عبارتند از سانوفی فرانسه که با گلاکسواسمیت‌کلاین شریک است، مدرنا که با فایزر در ارتباط است، مرک، آسترازنکا، و جانسون‌اند جانسون.

راه‌اندازی واکسن کووید در ماه نوامبر ۲۰۲۰

آیا تست‌های آزمایشگاهی استاندارد بر روی موش‌ها انجام شد؟ یا آیا فایزر و مدرنا «مستقیماً به سراغ انسان رفتند و از انسان‌ها به‌عنوان موش آزمایشگاهی استفاده کردند»؟ آزمایشات انسانی در اواخر ماه جولای و اوایل ماه اوت آغاز شدند. «قبلاً پیش نیامده که آزمایش یک واکسن جدید به یک بازه زمانی سه ماهه محدود شود. این امر معمولاً چند سال طول می‌کشد.»

چرا ما نیازمند واکسن کووید-۱۹ هستیم آن‌هم وقتی که سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا هر دو به صراحت تائید کرده‌اند که بیماری کووید-۱۹ «شبیه آنفلوانزای فصلی» است؟ پاسخ ناگفته «پول کلان» است.

بزرگ‌ترین عملیات ساخت واکسن در تاریخ جهان

برنامه ساخت واکسن کووید-۱۹ یک برنامه منفعت‌محور است. این برنامه توسط دولت‌های فاسدی حمایت می‌شود که در خدمت منافع شرکت‌های دارویی بزرگ هستند. دولت آمریکا ۱۰۰ میلیون دوز واکسن در ماه جولای ۲۰۲۰ سفارش داده و اتحادیه اروپا نیز قرار است ۳۰۰ میلیون دوز خریداری کند. پای پول‌های بزرگ برای شرکت‌های دارویی بزرگ و پاداش‌های سخاوتمندانه برای سیاستمداران فاسد آن‌هم به هزینه مالیات‌دهندگان در میان است.

هدف نهایی، پول درآوردن از طریق واکسیناسیون کل جمعیت ۸/۷ میلیارد نفری دنیا علیه بیماری سارس-کووید-۲ است.

واکسن کووید در برخی موارد بیش از یک دوز را شامل می‌شود. اگر این طرح طبق برنامه پیش برود، بزرگ‌ترین ابتکار واکسن در تاریخ جهان و بزرگ‌ترین عملیات پول‌سازی برای شرکت‌های بزرگ دارویی رقم خواهد خورد. علاوه بر این، ذیل ابتکار فایزر ـ مدرنا، واکسن ساخته‌شده به شیوه mRNA ژنوم انسان را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

پلتفرم واکسن هویت دیجیتال ID۲۰۲۰

همچنین، پروژه اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی جهت تعبیه «گذرنامه دیجیتال» مطرح است. این پروژه که دستورکار ID۲۰۲۰ نام دارد، به گفته پیتر کوئینگ شامل «یک برنامه هویت الکترونیک است که از واکسیناسیون تعمیم‌یافته به‌عنوان بستری برای هویت دیجیتال بهره می‌گیرد

«این برنامه از عملیات‌های موجود در زمینه ثبت موالید و واکسیناسیون بهره می‌گیرد تا یک هویت دیجیتال بیومتری سیار و دائمی به نوزادان تخصیص دهد.» شرکای بنیانگذار پروژه ID۲۰۲۰ از جمله مایکروسافت، بنیاد راکفلر، و اتحاد جهانی واکسن و مصون‌سازی را شامل می‌شوند.

ذکر زمان‌بندی مربوطه نیز خالی از لطف نیست: ائتلاف ID۲۰۲۰ نشست خود با عنوان «خیزش برای چالش هویت خوب» را ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۹ در نیویورک برگزار کرد، درست یک ماه قبل از آنکه رزمایش شبیه‌سازی کووید-۲۰۱۹ با عنوان رویداد ۲۰۱ در دانشگاه جان هاپکینز نیویورک برگزار شود: «آیا همزمانی پروژه ID۲۰۲۰ با آغاز آنچه سازمان بهداشت جهانی همه‌گیری می‌نامد، تصادفی است؟ یا اینکه یک همه‌گیری لازم بود برای اینکه برنامه‌های مخرب چندگانه ID۲۰۲۰ به اجرا گذاشته شوند؟»

گلوبال ریسرچ در پایان مدعی شد: برنامه ID۲۰۲۰ بخشی از یک پروژه «حاکمیت جهانی» است که در صورت اجرا، آنچه برخی تحلیلگران یک وضعیت پلیسی جهانی نامیده‌اند را محقق می‌سازد و اطلاعات شخصی چند میلیارد نفر انسان در سرتاسر دنیا را از طریق واکسیناسیون جمع‌آوری می‌کند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • مونا US ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  5 15
  زدن واكسن چه ربطي به هويت بيولوژيك دارد ؟
  • حامد IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   12 4
   شما سوادش رو داری مقاله بنویس، به نویسنده اصلی مقاله که اسمش هم عنوان شده و جوابشون رو بده
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   14 2
   اولا بیولوژیک نه! و هویت دیجیتال . همه چیو همینطوری اآلبالو گیلاس می‌بینی؟ دومااینکه میگن قراره با واکسن‌ها، نانو میکروچیپ هایی وارد بدن بشه که قابلیت‌های مکان یابی و پایش و پرداخت دیجیتال و وضعیت سلامتی و .... داره
  • پری مجرد 43ساله IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   8 3
   خفه شو منافق
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 11
  بس کنید بس کنید نوبره بخدا
  • ۱۴۲۷ IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   13 2
   چیو بس کنه؟ افشاگری در مورد این شیطان صفتان رو؟ یا تلاش برای از بین بردن حهل بعضی مردم غرب پرست؟
  • NL ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   11 2
   بضعیا اینقدر فریبخورده غرب و رسانه‌های جعلیشون هستن که حتی حقیقت رو نمیخان و نمیتونن باور کنن. جای تاسف داره
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   16 2
   به اعصاب و روانت مسلط باش این مقاله رو برای وطن دوستان دانا نوشتن شما برو همون ایران عنترنشنال و منوتو و بی بی سی رو ببین خلایق هرچه لایق
  • پری مجرد 43ساله IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   5 2
   خفه شو منافق
 • جلال IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  9 2
  خدا خیرتون دهد .... خیلی فراتر از اینها برنامه دارن در نظم نوین جهانی مشرق نیوز عزیز حتما دنبال اطلاعات جهانی سازی گلوبالیستها باش و مردم ایران رو آگاه کن ممکنه دیر بشود الان مردم در اروپا و آمریکا به این دلایل واکسن نمی زنند چون میدونند همه این کارها در راستای نظم نوین جهانی است متاسفانه اطلاعات مردم ایران براساس جریان رسمی لیبرال است مشرق حتما شما پیشگام این جریان سانسور شده باش و مردم رو آگاه کن
 • NL ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  13 2
  چند سال قبل سریالی به نام(سریال همتا) پخش شد که در دنیایی موازی یه ویروسی پخش میشه که منجر به مرگ میلیون ها نفر میشه و بعد از اون همه جا قرنطینه اعلام میشه. در پارک ها کسی نبود. همه باید ماسک می‌زدند و .... دقیقا انگار داشتن در مورد توطئه‌ای به نام کرونا ذهن ها رو آماده می‌کردن. صحنه‌های فیلم شبیه وضعیت جهان بعد از کرونا بود. به نظرم من کرونا همونطور که الان خیلی از اندیشمدان و متخصصان می‌گویند: توطئه‌ای شیطانی برای پیاده کردن نظم نوین جهانی و فروپاشی اقتصاد جهان و از بین بردن دین از روی زمین بود. والله خیرالماکرین... مشرق لطفا منتشر کن
 • بنده خدا IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  4 16
  پلت فرم واکسن هویت دیجیتال را نمی شناسم. همچنین اکنون هیچ کس از عوارض احتمال تکنولوژی واکسن های پایه اسیدنوکلئیک اطلاعی ندارد اما دو نکته کاملا محرز است. اولا که این mRNA قابلیت دستکاری در ژنتیک میزبان را ندارد. ثانیا این روش در آینده پیشگام بسیاری از درمان های شخص محور خواهد بود.
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   10 2
   اینکه با قطعیت میگید خیلی جالبه. یعنی کاملا در اشتباه هستید. دانشمندا با هم جنگ دارن سر mrna بعد شما با قطعیت میگید تاثیری رو ی ژنوم و سلول و دی ان ای نداره. البته این ادعای شما یر اساس اولین نتیجه سرچ گوگل هست نه تحقیق و پژوهش و تخصص شما
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 1
  شاید برخی از نکات سری که بگوش ترامپ میرسید ..او بی محابا با توئیت بعضا در میون میگذاشت . اینجا اشاره به چین شده . و همچنین نهاد نظامی و آزمایشگاه های ویروس شناسی . همانجاهائی که عنوان میشد کوید 19 در آزمایشگاهی در چین با شراکت آمریکائی ها ساخته شده و بعد عنوان فرار از آزمایشگاه هم سرش گذاشتند . در کنار خفاش و دیگر مطالبی که از دید کارشناسان بهداشتی و ویروس شناس جهانی کمتر مورد تردید و یا کامل بشود رد کرد . اخیرا هئیتی از سازمان جهانی بهداشت قصد بررسی در چین برای چگونگی آغاز و پیدایش و شیوع ویروس . که دولت چین در آخرین لحظات . با ورود آنها مخالفت ورزید . بیل گیتس هم که حامی همه جوره بعنوان کمک برای مبارزه از اول اعلام کرد . حالا راکفلر و بقیه . یعنی مثل دیگر سازمان های مخوف صهیونیستی . چی از این بهتر . ویروسی که از طریق آن بتو انند همه چیز را در اختیار خود در آورند . از ژنتیک و رفتار انسان ها تا مسائل اقتصادی دنیا . همه بسان کارگر کار کنند برای آنها . حتی آن روسای بیش از صد و پنجاه کشور مد نظرشون . تابع هستند ... شاید تصمیم گرفته شده آمریکا جایگاهش را به چین واگذار کند . کم کم از ابهت جهانی سابق فاصله بگیرد . با مشکلات عدیده داخلی و بین المللی که از خود بر جا گذاشته . همه روسای جمهور و حاکمان سر در گریبان صهیونیست ها داشته و دارند . بطوریکه در زمان بوش یازده سپتامبر بوجود آوردند تا بهانه باشد برای حضور و استیلا بر منافع اقتصادی و سیاسی در آینده . هر کدام اذعان واضح بر صهیونیست بودن خود دارند . حالا هم که گفته میشه ثروتمندان در حال ترک آمریکای فرسوده هستند . بدنبال سرمایه گذاری در ممالکی که ارزان تمام شود رفته و میروند . فقر در آمریکا گسترش خواهد یافت . کارگر گران صرف نمیکند . با پول او چهار کارگر دیگر مثلا در آسیا . هند چین و ... کار میکنند . بالاخره برای حفظ استیلای خود از همه ابزار خاصه سلامتی ارزشمندترین دارائی انسان که حاضر به پرداخت هزینه گزاف حتی با فروش دارائی های خود میباشد . سوءاستفاده میکنند .
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  14 3
  رهبری آمریکا را از درآمد بزرگی محروم کرد. بیچاره کشورهایی که موش آزمایشگاهی محققان غربی خواهند شد.
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  3 4
  اگر مشکلی داره این واکسنها چرا از این واکسن خریداری کرده؟؟؟؟
 • IR ۰۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  2 0
  الجزیره امشب گفت آلمانی ها طوریکه نشون میداد کاری کردند که موش فلج پاهاش بحرکت افتاد . یعنی شل و فلج را بحرکت انداخت . مهمه
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  2 0
  چشم وگوش بستهتا کی فریب غرب را می خورید؟ تا دو ماه دیگر معلوم خواهد شد واکسن هم مانند داروها یک حقه بازی بود. این حقه بازی به قیمت جان تعداد زیادی در دنیا و پر شدن جیب چند شرکت داروسازی تمام شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس