اصلاح طلبان - کراپ‌شده

طیف تندروی اصلاح طلب بجای پاسخگویی درباره عملکرد غیرقابل قبول خود، همچنان با گروگان گیری معیشت مردم در پی تکرار و تعمیم خسارت محض برجام است.

سرویس سیاست مشرق - در روزهای گذشته بیانیه‌ جمعی از اصلاح‌طلبان درباره‌ روابط ایران و آمریکا پس از انتخابات ۲۰۲۰ منتشر شد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: «انتخابات آمریکا با شکست ترامپ به‌پایان رسید و مردی که مصداق بارز مردم‌فریبی و خودشیفتگی بود و از حمایت آدمکشان و نژادپرستان شرم نمی‌کرد و ارمغانش برای مردم آمریکا نفرت‌پراکنی و ایجاد دودستگی، و درسطح جهانی تحقیر و تضعیف نهادها و قواعد و حقوق بین‌الملل، و برای ایران زورگویی و تحریم و ترور بود، از قدرت کنار گذاشته شد».

در بخش دیگری از این بیانیه تاکید شده است: «اکنون که خروج عهدشکنانه ترامپ از برجام و سیاست‌ فشار همه‌جانبه او علیه ایران، به‌رغم لطماتی که به اقتصاد ایران زد و فشاری که بر مردم ایران وارد آورد، به شکست انجامیده است و رئیس جمهور منتخب وعده بازگشت به برجام داده، فرصتی برای شدت بخشیدن به کوشش‌های معطوف به رفع تحریم‌ها از موضع عزت در اختیار ایران قرار گرفته است تا تحریم‌های ظالمانه پایان یابد، ملت نتیجه تحمل و شکیبایی خود را ببیند و کشور به مسیر رشد و توسعه اقتصادی بازگردد».

در این بیانیه تصریح شده است: «ما جمعی از فعالان مدنی و کنشگران سیاسی ایران، از هیئت حاکمه و سیاست‌سازان ایران دعوت می‌کنیم از پنجره فرصتی که برای تامین منافع ملی ایران و کاهش آلام و رنج مردم گشوده شده است، به کارآمدترین شکل استفاده کنند و نگذارند فرصت فراهم‌شده از دست برود و درهم‌شکستن سیاست فشار حداکثری و تحریم‌ها دشوارتر شود.این یک خواست جناحی نیست و نباید گروگان سیاست داخلی قرار گیرد، بلکه مطالبه ملتی است که زندگی آنان تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا زیر فشار شدید قرار گرفته است».

اصلاح طلبان در این بیانیه تاکید کرده اند: «بر این اساس باید هوشیارانه رفتار نیروی‌های اثرگذار سیاسی در ایران را در هفته‌های پیش رو زیر نظر داشت تا خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب مخالفان برجام در آمریکا نریزند و بهانه به تندروهای دولت ترامپ و ایران‌ستیزان در امریکا برای دشوارسازی رفع تحریم‌ها و برگشت‌ناپذیر کردن برجام ندهند. به‌نظر ما امروز ایران در شرایطی است ‌که جریان‌های سیاسی اعم از اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا و مستقل و همه نیروهای ایران‌دوست، لازم است فارغ از اختلافات‌ و تفاوت‌هایشان، در استفاده از فرصت به‌دست‌آمده هم‌صدا شوند و زمینه‌ساز تسریع بازگشت آمریکا به برجام و مشوق بازگشت ایران به تعهدات برجامی (در صورت لغو تحریم‌ها) شوند».

در پایان این بیانیه آمده است: «ما تأکید می‌کنیم بازگشت آمریکا به برجام و احیای این موافقت‌نامه، صرفا زمینه را برای استفاده ایران از ظرفیت‌های بین‌المللی برای قرارگرفتن در مسیر توسعه فراهم می‌کند، اما دستیابی به پیشرفت و رفاه ملی در گرو سیاست‌های اصولی در جهت تأمین رضایت عمومی و تحکیم همبستگی ملی و ایجاد نشاط و امید اجتماعی و نیز ایجاد فضای امن کسب و کار، شفافیت مناسبات اقتصادی، مبارزه اصولی و قاطع با فساد، نوسازی سیستم بانکی متناسب با استانداردهای جهانی، تصویب قوانین مبارزه با پولشویی و خروج از لیست سیاه گروه ویژه اقدام‌ مالی (FATF) با هدف رفع موانع روابط پولی و بانکی با کشورهای دیگر و... است».

درباره محتوای این بیانیه گفتنی هایی است که در ادامه به اختصار به آن می پردازیم:

«تسلیم نامه» برای مذاکره با ترامپ

در بیانیه مذکور از ترامپ با القاب و عناوینی همچون «مردم‌فریب»، «خودشیفته»، «حامی آدمکش ها»، «حامی نژادپرستان»، «عامل نفرت‌پراکنی»، «تضعیف کننده نهادها و قواعد و حقوق بین‌الملل»، «زورگو»، و «حامی تحریم و ترور علیه ایران» و...نام برده شده است.

طبیعتا شخصی با چنین توصیفاتی به هیچ عنوان شایسته مذاکره و توافق نیست. اما جالب اینجاست که امضاءکنندگان این نامه، پیش از این و در خرداد 97 و پس از خروج آمریکا از برجام، در نامه ای تسلیم طلبانه تاکید کرده بودند که باید هر چه سریعتر با ترامپ مذاکره کنیم.

امضاءکنندگان نامه تسلیم طلبانه خرداد 97 که تعداد زیادی از آنها نامه اخیر را هم امضاء کرده اند در آن مقطع تاکید داشتند که «در صورتی که آمریکا ضمانت دهد دیگر بدعهدی نکند ایران می‌تواند با ترامپ پای میز مذاکره بنشیند»! ؛ یعنی اصلاح طلبان در خرداد 97 انتظار داشتند که فردی که او را «مردم فریب» و «زورگو» و «خودشیفته» و «تضعیف کننده نهادها و حقوق بین الملل» نامیده اند، به ایران برای اجرای تعهدات برجامی تضمین بدهد! دقیقا همانطور که «جان کری» با امضای خود تضمین داد!

امضاءکنندگان نامه مذکور، مشکلات اقتصادی فعلی را نتیجه عدم مذاکره و توافق نامیده و مدعی است که اگر با بایدن مذاکره کنیم، اوضاع کشور گل و بلبل خواهد شد. اما این افراد به این سوال پاسخ نمی دهند که مگر همین دولت آقای روحانی با دولت آمریکا مذاکره نکرد و به توافق نرسید!؟

مگر نگفتید تحریم ها بالمره لغو می شود!؟

مگر آقایان روحانی و ظریف تاکید نکردند که برجام آنقدر محکم و دقیق نوشته شده که رئیس جمهور بعدی و دولت بعدی به هیچ عنوان نمی تواند از برجام خارج شود!؟ مگر روحانی و ظریف و عراقچی و صالحی و دیگر دولتمردان تاکید نکردند که در دی ماه 94 تمامی تحریم ها بالمره لغو خواهد شد!؟ در آن مقطع که هیچ خبری از ترامپ نبود و اتفاقا «جو بایدن» معاون اول و به عبارتی نفر دوم دولت اوباما بود.

در روزهای گذشته «بهمن آرمان» کارشناس اقتصادی حامی دولت اذعان کرد که «اگر به بحران به وجود آمده در بورس توجه کنیم این بحران بیش از آنکه به سیاست خارجی ارتباط داشته باشد به ندانم‌کاری و نداشتن مدیریت کافی مدیران ارتباط پیدا می‌کند. ساختن مسکن و آزادراه‌ها در کشور که متأثر از تحریم‌ها نیست».

وی در ادامه تاکید کرد: «قیمت کالاهای مورد نیاز مردم ارتباط مستقیمی به روند تحریم‌های بین‌المللی یا تغییر رئیس‌جمهور در آمریکا ندارد. افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم به دلیل سیاست‌های اشتباهی است که مسئولان تصمیم‌گیر اقتصادی انجام داده‌اند. اینکه خوراک دام مورد نیاز کشور وارداتی است ارتباطی به تغییر رئیس‌جمهور آمریکا ندارد».

حامیان «خانه نساختن برای مردم»

قطعا وقتی «عباس آخوندی» که در دولت روحانی پنج سال و اندی وزیر بوده و پیش از آن نیز در دولت هاشمی رفسنجانی حدود 4 سال وزیر مسکن بوده، می گوید «افتخار می کنم که حتی یک واحد مسکن برای مردم نساختم» این مسئله هیچ ربطی به تحریم نداشته و صرفا به ناکارآمدی و سوءمدیریت مربوط است.

در یک نمونه دیگر، «بیژن زنگنه» که از سال 59 تا 99 – به استثنای 8 سال- یا وزیر بوده و یا معاون وزیر، تاکید می کند که «هیچ اعتقادی به ساخت پالایشگاه ندارم» و «باید بنزین از خارج وارد شود»؛ در سوی مقابل جوانان نخبه و انقلابی در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) پالایشگاه ستاره خلیج فارس را راه اندازی کرده و تحریم های بنزینی را بی اثر کردند.

رهبر معظم انقلاب- 4 آذر 99- در دیدار اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی با تأکید بر اینکه برای علاج تحریم‌ها دو مسیر «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها» و «رفع تحریم» وجود دارد، فرمودند: «البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید. مسیر غلبه بر تحریم‌ها و بی‌اثر کردن آنها، ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد، اما خوش‌عاقبت است».

ایشان در ادامه تاکید کردند: «اگر با تلاش و ابتکار و با سینه سپر کردن در مقابل مشکلات بتوانیم بر تحریم ها غلبه کنیم و طرف مقابل بی‌اثر شدن تحریم‌ها را ببیند، به‌تدریج دست از تحریم برخواهد داشت».

سانسور اجرای 95 درصدی FATF

اصلاح طلبان مدعی هستند که ما باید بهانه های آمریکا را رفع کنیم. در همین رابطه در این بیانیه، همزمان با پیشنهاد مذاکره، تاکید کرده اند که باید لوایح مرتبط با FATF نیز تصویب شود.

امضاءکنندگان بیانیه مذکور عامدانه دست به سانسور برده اند؛ چرا که دولت روحانی از سال 95 تاکنون از 41 بند دستورات FATF  تعداد 39 دستور را عینا اجرا کرده است؛ ولیکن کوچکترین گشایشی در امور بانکی ایجاد نشده است.

شاید برخی بگویند که تا زمانیکه ما هر 41 بند را اجرا نکنیم، نمی توانیم انتظار گشایش در امور بانکی را داشته باشیم. در پاسخ باید گفت که کره شمالی پیش از ما این مسیر را پیموده است.

کره شمالی در سالهای گذشته تمامی دستورات FATF و از جمله لوایح پالرمو و سی اف تی(دو لایحه ای که ایران اجرا نکرده است) را اجرا کرد اما FATF این کشور را از لیست سیاه خود خارج نکرد و بهانه های جدیدی از جمله توان دفاعی و موشکی را مطرح کرد.

علاوه بر این، سازمان FATF تاکید کرده که حتی با اجرای 41 دستور هم ممکن است ایران از لیست سیاه خارج نشود و باید راستی آزمایی از سوی ایران همچنان ادامه یابد! این سازمان همچنین در گزارشی تاکید کرد که یکی از رسالت های FATF اجرای دقیق تحریم های ایران و مسدودسازی مسیر دورزدن تحریم هاست.

پیش از این ظریف صراحتا اعلام کرد که «نه بنده و نه رئیس جمهور تضمین نمی دهیم که با اجرای FATF مشکلات کشور رفع شود».

فتنه 88 و قطعنامه 1929

امضاءکنندگان بیانیه اخیر اصلاح طلبان اشخاصی همچون سعید حجاریان، مصطفی تاجزاده، علیرضا علوی تبار، رجبعلی مزروعی، بهزاد نبوی، عبدالله رمضان‌زاده، فیض الله عرب سرخی، علی تاجرنیا، جلال جالی زاده، حمیدرضا جلایی پور، محمدرضا جلایی پور، محمدرضا خاتمی، عیسی سحرخیز، پروانه سلحشوری، ناهید خداکرمی، سعید شریعتی، احمد شیرزاد، محسن صفایی فراهانی، ریحانه طباطبایی، حسین کروبی، محسن میردامادی و...هستند.

در میان امضاءکنندگان بیانیه مذکور تعداد زیادی از دستگیرشدگان و محکومین فتنه 88 نیز حضور دارند. همان جماعتی که پس از ناکامی در آشوب افکنی چندین ماهه و عدم همراهی مردم، از دولت اوباما خواستند تحریم ها را علیه ایران اعمال کند؛ اما نه به شکل تدریجی که مانند واکسن عمل کند، بلکه دفعتا و فلج کننده!

همچنین در این بیانیه، اسامی اصلاح طلبان متواری هم دیده می شود. برای نمونه رجبعلی مزروعی، از نمایندگان متحصن در مجلس ششم و از فعالین فتنه ۸۸ است که چندی پس از فتنه متواری و سپس به صورت غیرقانونی از کشور خارج شد و اکنون چندین سال است که در حال سرویس دادن برای اقدامات ضدایرانی و تیزکردن چاقوی تحریم است.  

امضاءکنندگان این بیانیه، در سال 88 و به جهت نپذیرفتن رأی مردم، ماهها معیشت مردم و اقتصاد کشور را قربانی کردند و در نهایت قطعنامه ضدایرانی 1929 را به مردم کشورمان تحمیل کردند.

مرغ 35 هزارتومانی دستپخت شماست

امضاءکنندگان بیانیه مذکور همچنین از سال 92 تاکنون دولت را با امکانات و اختیارات بسیار گسترده در اختیار گرفته ولی در نهایت مرغ 35 هزارتومانی و دلار 25 هزارتومانی و افزایش سرسام آور قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن و خودرو و سکه و لوازم خانگی را به مردم تحمیل کردند.

امضاءکنندگان این بیانیه، علیرغم تجربه پرهزینه و خسارت بار برجام و علیرغم آنکه به واسطه برجام «هسته ای رفت ولی تحریم ها ماند»، اصرار دارد که مردم ایران از یک سوراخ چندین بار گزیده شوند.

حجاریان و تاجزاده و علوی تبار و بهزاد نبوی و...در سال 92 و 96 از دسته کلید و آزادسازی خراسان به عنوان مطالبات اصلی جامعه نام برده و بدون هیچ طرح و برنامه ای، قوه مجریه را دربست در اختیار گرفتند.

حالا این طیف بجای پاسخگویی درباره عملکرد غیرقابل قبول خود، همچنان با گروگان گیری معیشت مردم در پی تکرار و تعمیم خسارت محض برجام است.  

لازم به ذکر است که این نامه شباهت بسیار زیادی به نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبری دارد. نامه‌ای که به جام زهر مشهور شد.

در اردیبهشت ماه 1381 رهبر معظم انقلاب با ‌اشاره به پیشنهاد مذاکره با آمریکا فرمودند: «الان ورد و ذکر عدّه‌ای مذاکره با آمریکا شده است! چه مذاکره‌ای!؟ می‌گویند با آمریکا مذاکره کنید تا موذی‌گری نکند؛ فشار وارد نیاورد؛ تهدید نکند و منافع ملی ما را رعایت نماید. مگر کشورهایی که امروز مورد تهدید آمریکا هستند - غیر از جمهوری اسلامی - با آمریکا مذاکره نمی‌کنند؟ مگر آنها با آمریکا رابطه ندارند؟ مذاکره و رابطه، مانع فشار آوردن و تهدید کردن و بدجنسی کردن و افزون‌طلبی نیست؛ مذاکره مشکلی را حل نمی‌کند. دولت آمریکا صریحاً با نظام اسلامی، هویّت اسلامی و ایمان اسلامیِ مردم ما اعلام مخالفت کرده است».

یکی از فعالین رسانه ای چندی پیش در واکنش به رویکرد حقارت آمیز طیف تندرو اصلاح طلب در مواجهه با آمریکا در مطلبی نوشت: «می‌گویند مردی سراغ روانپزشک رفت و گفت "آقای دکتر من هر شب کابوس می‌بینم که با گاوهای زبان نفهم مسابقه فوتبال دارم. گله‌ای حمله می‌کنند و من زیر لگدشان می‌مانم و از خواب می‌پرم. اگر می‌شود قرص و آمپولی تجویز کنید که دیگر از این کابوس‌ها نبینم و شب راحت بخوابم".دکتر برای او دارو تجویز کرد و گفت از امشب مصرف کنید تا حالتان خوب شود. مرد بیمار نسخه را گرفت که برود؛ اما ناگهان برگشت و پرسید : "آقای دکتر! نمیشه داروها رو از فردا شب مصرف کنم!؟ ". دکتر با تعجب پرسید "برای چی؟ مگه نگفتین که کابوس، شما رو اذیت می‌کنه!؟ ". مرد بیمار جواب داد "چرا آفای دکتر؛ گفتم. اما راستشو بخواین... آخه... ه. امشب هیجانش بیشتره. امشب مسابقه فیناله"!... آری برخی دچار شیدایی و جنون گاوزدگی و گاوگرفتگی حادّ هستند؛ فرقی هم نمی‌کند که طرف شان اوباما باشد یا ترامپ [یا بایدن].»

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 80
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  24 1
  اشتون: بازگشت به برجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد. اینو ما نمیگیم اشتونتون گفته.
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   21 1
   این مفت خورهای افساد طلب فقط بفکر انتخابات آینده هستن و اصلا"بفکر حل مشکلات اقتصادی و بهبود معیشت مردم نیستن !
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   15 0
   اعتراف ظریف: مذاکره با امریکا ارزش وقت گذاشتن ندارد.
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   16 1
   برجامو پله کردند و ملتو ذله کردند دست بردار هم نیستن.
  • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   15 1
   تنها راهکار حل مشکلات کشور حذف افساد طلبان بی کفایت از چرخه سیاسی و مدیریتی کشور و جایگزین کردن مدیران جهادی است.
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   13 0
   این سعید حجاریان روز به روز فربه تر می شود.
  • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   11 0
   اثرات مکیدن خون مردم مستضعف است
  • محمد IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   2 15
   بس کنید دیگه تا کی می خواید با آمریکا و غرب بجنگید و این مردم بدبخت رو قربانی کنید
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   14 0
   اسرائیل سگ هار منطقه است اگر امنیت می خواهیم باید جلوی سگ هار بایستیم وگرنه دیگر بار حمله خواهد کرد.
  • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   10 0
   محمد خان ملت بدبخت زمانی قربانی شدن که آب خوردنشون هم به آمریکا گره زده شد.اگرم تنش زدایی کنید به خیال خودتون میشیم مثل لیبی و اونموقع اساسی ملت قربانی طمع و شهوت و استسقای شما و لیبرالها برای مذاکره میشن!
  • IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   0 9
   اشتون الان خودش کجاست که اینو گفته؟ چطور شده یهو سخن اشتون مهم شده قبلا که سگ پست بود
  • سلام۳۸۸۴ IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   8 0
   بسم الله بلوار محل ترور شهید فخری زاده بنام این شهیدعزیز نامگذاری شد. اما واضح است باتوجه به تکرار گستاخیهای اسراییل آدمکش و رجزخوانی هایی که در توئیتر و... به راه انداختند اگر پاسخ سنگین و بازدارنده ندهیم من بعد باید اسم خیابانهای شهرهای دیگر را هم به اسم مردان و زنان و کودکان قربانی ترورها و انفجارات کور تیمهای سعودی صهیونی تغییردهیم. پس غفلت ممنوع! #ترور_فخریزاده #پاسخ_بازدارنده #امنیت_مردم_ایران
 • شرقی IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  22 0
  اصلاحات غده ی سرطانی ست که در صورت جراحی آن ایران از رنج و گرفتاری نجات پیدا خواهد کرد. (اگر این مدارا ادامه داشته باشد ایرانِ عزیز را قوی نخواهید دید.)
  • امیر شهروسوند IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   0 12
   ساکت باش بی ادب همین مانده ها هم تزبدهند.
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   8 0
   مرگ بر منافقین و کفار
 • سید IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  20 0
  اصلاح طلبان تهوع آور کاسبان مذاکره با غرب و به ویژه یانکی ها! و ماحصل این کاسبی به شهادت رسیده نوابغ علمی و جهادی کشور و قربانی شدن برای آن که نان اصلاح طلبان تهوع آور آجر نشود!!!
 • حسن IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  18 0
  همین ترسوها وجریان تعریف هستندکه دشمن راجری ترمیکنند.کورخوانده اند که ملت دوباره گول اینهارابخوردوبهشان رای بدهد.دانشمندان ماتوسط همینها نشاندارشده وبه دشمن آدرس میدهندتاآنهاراشهیدکنند.مرگ براین منافقان مفلوج وخائن وبزدل وترسو.
 • کسری IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  16 1
  هرچی روزنامه این مفسد ها رو دیدید بزنید بسوزونید
 • IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 0
  من ریشم را گرو میگذارم و قل میدم باز مسئولین ما با اون خندهای خودشان به دنبال مذاکرات با امریکا خواهند بود حالا شهید ترور بعدی چه کسی خواهد بود خدا داند
 • علی IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  21 0
  اینا تندرو نیستن خاءین به مردم و وطن هستند. #سرطان اصلاحات
  • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   6 0
   کاملا موافقم
 • avdt IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 0
  چرا با اینها هیچ برخوردی نمیشه!!!؟.
 • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  15 0
  خدا همتونو نابود کنه مفتخورها
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  15 0
  خاک تو سر همشون
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  12 0
  مملکت ما بقدری ضعیف شده که جلوی سه نفر رو نمیتونه بگیره!!!
 • US ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  17 0
  این سه چلغوز باید اعدام شوند، نه تیپ نه سواد و نه اعتبار سیاسی دارند
 • IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 7
  گزارش روشنگرانه و جالبی بود اما من در بخشیهایی از متن نامه که آوردید درخواست مذاکره مجدد ندیدم، دقیقا در کدوم قسمت صراحتا خواسته شده مجدد مذاکره کنیم؟
 • ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  13 0
  بزک کنندگان آمریکا و اسرائیل، سال آینده آماده رفتن به خانه سالمندان باشند
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   14 0
   نه آماده محاکمه و مجازات باشند
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  15 0
  این سه تا جرثومه فساد یعنی تاجزاده و حجاریان و عبدی چرا روز به روز سرحال تر و تپل تر میشن؟ معلومه زندگی بهشون ساخته ها!!!!
 • حسن IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 0
  برجام یعنی:برنامه جامع اقدام مشترک . ولی واقعا همینه !!؟؟ ولی باید بگیم برجای: یعنی برنامه جامع اقدام یه طرفه...
  • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   4 0
   برجام=خسارت محض
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 0
  اینا هر سه تاشون یه زمونی آدم فروش بودن حالا شدن اصلاح طلب !!!!
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  12 0
  این جریان فقط و فقط به منافع غلط دنیوی خودشان فکر میکنند مثل بنی امیه فقط به فکر این هستند که به قدرت برسند که البته نه ادمهای امینی در بیت المال هستند نه ادمهای قابل اعتمادی در سیاست خارجه رهایشان کنی کشور را با دو دستی تقدیم امریکا می کنند. انشاالله هرگز به ارزوی خود نخواهند رسید
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 0
  خداوند لعنتشان کند چقدر کثیف هستند این جریان چپ .
 • عباس IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  10 0
  این افراد بوی از علم و عقلانیت نبرده اند لا اقل سری مکتوبات مکاتب سیاسی غربی ها بزنند تا بفهمند که این مطالبی که بیان می کنند انسان عاقل و دارای اندیشه نمی زند بلکه احمق ها ی خود فروخته نفوذی وطن فروش .....هستند که می گویند.یا من اسمه دوا وذکره هو شفاء
 • بهروز IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  11 0
  سه کله پوک اشغال نفوذی
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  13 0
  سه تاشون مثل عقب افتاده های ذهنی و جسمی هستند.فقط از لحاظ شکم دارن روز به رور پیشرفت میکنند.
 • IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  14 0
  لعنت به هر چی اصلاح طلب غرب پرست عقده ای که اگه دنیارم تو حلق خودشونو بچه هاشون بکنن بازم میگن جا داره
 • علی IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  8 0
  باید اصلاح طلبان ریاکار فریبکار را اعدام کرد
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  8 0
  این ها رو از مملکت دور بندازین.
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  فکر کنم تعدادی عکس سلفی نگرفتن میخوان یه مذاکره ای بشه تا چندتایی سلفی بگیرن به این بیچاره ها رحم کنید
 • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  قابل توجه اصلاح طلبان اشتون: بازگشت به برجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد
 • حسین IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  ابنها همه یه سری رانت خوار سرسفره انقلابند که بهيچوجه حاضر نیستند ازپشت میزشون بيرون بیان
 • --- IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 2
  به همان نسبت که مذاکره کنندگان هیچ گلی به سر مردم نزدن به همان نسبت هم مذاکره نکردن هم هیچ گلی به سرکسی نزده....فقط دلالان تحریم فربه ترشدن ...به تعداد آقازاده هاشون افزوده تر.
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  7 0
  این خبر از بانوی تان اش تون شنیدید اشتون: بازگشت به خرجام پایدار نیست بایدن نمی‌تواند به ایران تضمین دهد. اینو ما نمیگیم اشتونتون گفته.
 • وحيد IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 3
  بدون فروش نفت و محصولات پتروشيمي كشور در فقر و فلاكت خواهد بود وفقط كساني كه از تحريم و شرايط تحريم سود مي برند بدنبال جلوگيري از حل مشكلات كشور بدنبال مذاكره هستند .
  • NL ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
   0 0
   بنده خدا سود رو از تحریم تولیدکنند گان میبرن که واردات بیرویه و تعطیل شدن نابود شدن تو این هشت سال
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  15 0
  ننگ بر خائنین این مملکت
  • IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   1 0
   مرگ بر آمریکا
 • SE ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  خدا عاقبت به خیرمون کنه
 • CA ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 0
  همین سیگنالها رو این اصلاح طلب میده که این وحشی های لیبرال جرات کردند که بیان این ترورها رو انجام بدن! نبایستی اینها رو بنظر شما بازخواست کنیم. این مملکت و اقتصاد هست که برای مردم درست کردند و البته همراه با این تحریم ترور و غیره ترور رسانه ای و سایبری هم در دستور کارشون هست و البته ترورهای دیگه ! آیا با چنین کشور تروریستی اصلا میشه مذاکره کرد؟! چرا اینقدر با این لیبرال های وطنی ما آسان میکیریم؟!
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  5 0
  این خائنین به ملت را به سیاه چالهایی که اربابانشان ساختند منتقل کنید تا دست از خیانت به کشور بردارند
 • IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  اصلاح طلبان بی عرضه ترین وفاسدترین اشخاص سیاسی این کشورن این روالان دیگه همه مردم میدونن ولی من نمیدونم چرا نظام پشت اونها وایساده ونمیزاره برکناربشن
 • کریم IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 0
  سلام. خواهشن عکس اینارو بردارید از جلو چشما.
 • رضا IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 0
  وقتی مشخص شده حجاریان ...مخفی است دیگر انتقاد به او و دلیل آوردن برای نظرات ...اش مثل یاسین خواندن تو گوش خر است
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 12
  درود بر تاجزاده و حجاریان
  • کریم IR ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
   5 0
   درود یا درد؟
 • محسن IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  7 1
  من طرفدار هیشکی نیستم تو ایران ولی وایستادن تو این برجام ذلت بقران
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  13 0
  سه کله پوک
 • محمود IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 0
  تاوقتی این نوکران غرب و جاسوس های بهایی افساد طلب سرمایه عسرایلیی در ایران هیچ هزینه ای ندن اش وکاسه همین هست که از چهل سال پیش تا الان بیست هزار از بهترین نخبه گان ودانشمندانمون روتکه پاره کردند وتعدادشان هروز کمتر ولی اینهایی که صدنفر هم نبودند و روی خود وخانوداها وکاخها وماشینهای این جاسوس های افساد طلب سرمایه عسرایلیی با اینکه حساسترین پستهای کشور رو دراختیار داشتند تابحال خش نیفتاده است هروز بیشتر شدند که کار به اینجا رسیده که هم سی سه سال حاکم کشور باشند هم نامه برای تحریم به غرب بنویسند هم اسم ومحل کار نخبگان کشور رو به دشمنان خونی ایران تو روز روشن تحویل بدن اصلا مگه ارباب به نوکر وغلامی که به این خوبی داره کارشو انجام میده کاری داره تاکی مماشات. تو ترکیه جریانی که یک صدم اینها به کشورشان خیانت نکردند وجمعیتشان بیست برابر این سرمایه های عسرایلیی بود به یک شب جمع کردند ومیبینید که با خیال راحت به کارهای روبرویشان دارند میرسند. اگه ده تا گلوله داشتید نه تاش روخرج خاءنین پشت سر تان کنید یکی هم به دشمن روبرویتان شلیک کنید. تاکی رافت اسلامی با این خط اول دشمنان وسرمایه های عسرایل. تاکی مماشات. تابحال خودشان چندین چند بار هدفشان روگفتند باز شما میگید نه اینها ساده لوح و خوابند. نه ساده لوح نه احمق ونه خوابند بارها هم هدفشان رو گفتند. شما خودتان روبه نفهمی زدید
 • حامد IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  6 0
  کسانی که هر وقت لازم بدانند و بتوانند کل مملکت را به آشوب می کشانند، بانیان و عاملان فتنه 88 و آبان، امروز می گویند در مقابل ترور مقامات و دانشمندان کاری نکنید مبادا کسی عصبانی شود! نسخه ی آنها برای اداره مملکت مذاکره و توافق با آمریکا و دشمن بود. مذاکره کردیم توافق کردیم تحریم ها بیشتر و گرانی ها رکود شکست. در آخر دانشمندی دیگر را نیز ترور کردند. هنوز می گویند بازهم باید مذاکره کنیم زیرا پالان خر عوض شده است. پالان خر عوض شده اما خریت خریت طلبان وطنی عوض نشده است.
 • DE ۱۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 0
  تحلیل پیروز امینی در تسنیم در باره پیامدهای موضع رئیس جمهور در مورد ترور شهید فخری زاده را بخوانید.
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  خدایا ما به تو پناه می بریم شر مفسدان را به خودشان برگردان
 • محمود IR ۲۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 0
  ۸سال مملکت دستتون بود چه گلی سرتون گرفتید که حالا باز برای مردم عورد میدید جز بدبختی و ذلت و سختی از شما هیچی عاید مردم نشد
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 1
  جواب شما خیلی ساده است آقای 17:05 : "نزد حکما و حقوق دانان اعتراف هر کسی بر علیه خود ( و خودی ها) مسموع بوده و نیاز به هیچ دلیل و مدرک خارجی ندارد (که البته این موضوع از بدیهیات عقلی هم هست). حال اگر ادله خارج هم مطابق با این اعتراف باشد که دیگر بهتر". پس لطف کنید برای بدیهیات عقلی افاضه فیض نفرمایید.
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 0
  منتسب به اصلاحات نیست مدیون تکرار آقای تکرار در هر دوره است نوچه های آقای تکرار هم که طبق احساس وظیفه خودشونو کشتند
 • كريم IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 0
  اين سه نفر به اضافه آن سه نفر (سران فتنه 88) و تمام حاميان آنها كه از عاشقان درجه يك آمريكا و اسرائيل هستند را بايد سريعاً محاکمه كرد
 • Mjp IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  4 0
  عکس سه تن از ... سیاسی
 • DE ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 0
  افتخار می کنم که حتی یک واحد مسکن برای مردم نساختم ----------------------------- بدترین وزیر مسکن تاریخ ایران! پس پنج سال و اندی پول مفت از بیت المال دریافت کردی! قاجاری ها هر پدرسوخته ای که بودند در کتابهای تاریخ امده حداقل به ساخت قنات و اب انبار، لایروبی جوب ها و رودخانه ، ساختن کاروانسراها و مساجد، حمام های عمومی یعنی انچه به معیشت عمومی مربوط میشد انجام میدادند. لطفا رئیس جمهور محترم بعدی از وزرایی دلسوز و لایق استفاده کنه که عاشق کار باشند. دلسوزانه با کمال میل به مردم خدمت کنند و دارای حب دنیا و و اهل راند بازی این حرفها نباشند رو انتخاب بفرمایند.
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  1 0
  اقای آخوندی پس کی مسکن مهرها خرید هواپیما ساخت را ووو انجام داد اگر گرانی پس چرا زمین گران شد این که با دولت نبود مقصر روحانی است که تمام مردم را وضعشان را خوب کرد بازنشستگی برای روستائیان وو و انجام داد فقط تنها کسانی که می توانند اقتصاد ان را بچرخانند اصلاح طلبان است تمام کشور یکی مانند هاشمی خاتمی روحانی و زمان احمدی فقط پولها به باد رفت 700 میلیارد دولار مردم که خنگ نیستند
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  2 0
  اگرتروریستهای فخری زاده یک تیر،شلیک میکردند،حداقل به گوش طریف،ظریف زبونش میچرخید ومیگفت(بخاطر این ترورها وحشیانه،تقض برجام وتمام دشمنیها،هیچ مذاکره وبرجامی با امریکا وبا اوباما،بایدن،ترامپ وامثالهم نه تنها انجام نخواهدشد-بلکه هر برجامی که تینطوری مملکت را صعیف ونابود کرده را آتش زدیم وهیچ جاسوس وآژانسی،حق آمدن به ایران راندارد وهرتجهیزات وهرکسی هم هست گروگان میگیریم تا آژانس تروریستها را تحویل بدهدوبعداز انتقام ورفع تحریمها،گروگانها را برمیگردانیم)
 • IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  3 0
  اصلاح طلبان بانیان اصلی وضع موجود هستند
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  0 0
  دمش گرم که باعث عزت ایران بود
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۹
  2 0
  نه به مذاکره با آمریکا چه بایدن چه هر کس دیگه ای نه به مذاکره با آمریکا چه بایدن چه هر کس دیگه ای نه به مذاکره با آمریکا چه بایدن چه هر کس دیگه ای
 • NL ۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  0 0
  بنده خدا سود رو از تحریم تولیدکنند گان میبرن که واردات بیرویه و تعطیل شدن نابود شدن تو این هشت سال
 • US ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  1 0
  انان كه با كفتار وكردار خود عرق شرم برپيشاتى ملت مى اورند وهيچ انديشه نمى كنندمردههاى متحركى بنام اصلاح طلبانند كه روى دست مردم مانده اند ودرمقابل اينان افرادى مثل شهيد سليمانى وفخرى نژاد ند كه لرزه براندام دشمنان اين مرز وبوم انداخته وفخرومباهات براى اين مردم رقم زده اند
 • سید فروزان CH ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
  2 0
  تا به کی باید شاهد اراجیف گوئیها ، جوسازی‌ها ، دعوت مردم به آشوب ،فرستادن پیامهای دلبرانه برای امریکا و اروپا ،این عده چون عبدی ، حجاریان ، تاج زاده ، باشیم
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
  0 0
  انگار یادش رفته که بعد از برجا خودشون گفتن آمریکا دبه کرده، بازم دارن یقه چاک می کنند برا مذاکره. این جماعت نه دغدغه مردم را دارند نه طرح و برنامه فقط در طول این چهل سال بعد از انقلاب اصرار دارن در قدرت باشن اون هم به قیمتی
 • سید م IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۲
  0 0
  سلام و درود خدا بر نمایندگان شجاع این ملت انشاء الله که ورق به نفع ملت برگردد- اگر هم برنگردد دیگر شاهد این همه وادادگی این مدعیان نباشیم اینها روی سنگ پای قزوین راهم کم کرده اند ! از نظر برجامی های افراطی اگر خاک کشور را در توبره کنند باز هم همان راه خودشان را می روند؟!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس