ترامپ، بایدن، پوتین و شی - نمایه

در انتخابات امسال ریاست‌جمهوری آمریکا، طرفداران بایدن، ترامپ را به دریافت حمایت از روسیه متهم می‌کنند و حامیان ترامپ، بایدن را به دریافت پشتیبانی از چین؛ جامعه اطلاعاتی آمریکا هر دو را تأیید می‌کند.

سرویس جهان مشرق - نهادهای اطلاعاتی آمریکا به طور گسترده‌ای روسیه را به دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ این کشور [۱] در حمایت از دونالد ترامپ متهم کرده‌اند [۲] . بین ماه‌های می سال ۲۰۱۷ تا مارس سال ۲۰۱۹ پرونده‌ای قطور در این‌باره تشکیل شد [۳] که یکی از مهم‌ترین موضوعات آن ارتباط نزدیکان ترامپ با مقامات دولت روسیه و حتی شخص ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور، بود. اگرچه این پرونده اوایل سال ۲۰۱۹ عملاً با تبرئه‌ی ترامپ بسته شد، اما مقامات اطلاعاتی آمریکا تا امروز هم روسیه را به حمایت از ترامپ با هدف تضعیف آمریکا و اختلاف‌افکنی در فضای سیاسی این کشور متهم می‌کنند و حتی می‌گویند شخص پوتین دستور این عملیات را صادر کرده است [۴] . این اتهامات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا هم ادامه داشته و نهادهای اطلاعاتی آمریکا روسیه را به تلاش برای کمک به پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات متهم کرده‌اند.

 

ترامپ می‌گوید فقط در صورتی بازنده‌ی انتخابات خواهد بود که دموکرات‌ها انتخابات را دستکاری کرده باشند [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› آخرین نظرسنجی‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا/ پیشتازی بایدن و خاطرات تلخ دموکرات‌ها

از سوی دیگر، همین نهادهای اطلاعاتی اکنون چین را هم به تلاش برای دخالت در انتخابات آمریکا متهم می‌کنند؛ البته این‌بار در حمایت از جو بایدن، نامزد دموکرات و رقیب اصلی ترامپ در انتخابات امسال. با توجه به این‌که چین یکی از نقاط تمرکز ترامپ در دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش بوده، نهادهای اطلاعاتی آمریکا می‌گویند «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین، تمایلی به تمدید دوره ریاست‌جمهوری ترامپ ندارد، بلکه ترجیح می‌دهد بایدن به ریاست‌جمهوری برسد تا بلکه جنگ تجاری میان دو کشور و فشارها علیه پکن پایان یابد.

تفاوت‌های «ترامپِ نامزد» با «ترامپِ رئیس‌جمهور» طی یک سال ابتدای ریاست‌جمهوری [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› همه آن‌چه درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باید بدانید

 

روسیه و چین از جانِ انتخابات آمریکا چه می‌خواهند؟

فارغ از این‌که ادعاهای نهادهای اطلاعاتی آمریکا علیه روسیه و چین صحت دارد یا نه، تحلیل‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که روسیه واقعاً علاقه‌مند است ترامپ یک بار دیگر رئیس‌جمهور آمریکا بشود. با توجه به سیاست‌های ترامپ طی دوره اولی ریاست‌جمهوری‌اش، پوتین معنای شعار «آمریکا را دوباره عالی کنیمِ» ترامپ را به خوبی می‌داند و از اعماق وجود امیدوار است نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات امسال هم بتواند با شعار «آمریکا را عالی نگه داریم» رأی مردم را جلب کند. آن‌چه برای پوتین اهمیت دارد، تضعیف همه‌جانبه آمریکاست و به نظر نمی‌آید هیچ‌کس در انجام این کار حرفه‌ای‌تر از ترامپ باشد. با منزوی کردن آمریکا در جهان، تمرکز روی چین و ایران به جای روسیه، و سیاست‌های دیگری از این دست، ترامپ بهترین نامزد برای ریاست‌جمهوری آمریکا از نظر پوتین است.

«دونالد ترامپ» (راست)  رئیس‌جمهور آمریکا، و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه؛ نهادهای اطلاعاتی آمریکا می‌گویند روسیه هیچ‌گاه دست از دخالت در سیاست‌های آمریکا برنداشته است (+)

از طرف دیگر، چین طی تقریباً چهار سال گذشته با چالش‌های کم‌سابقه‌ای مواجه شده است که همه آن‌ها کم‌وبیش زیر سرِ آمریکا بوده‌اند. ترامپ با وعده مقابله اقتصادی با چین روی کار آمد و به این وعده‌اش هم به نحو احسن عمل کرد. این‌که آیا سیاست‌های ضدچینی ترامپ برای آمریکایی‌ها پیامدهای مثبتی داشت یا نه، موضوع بحث دیگری است، اما شکی نیست که جنگ تجاری با آمریکا، تأثیر مخربی روی شتاب اقتصادی چین و آرمان‌هایی مثل «ساخت چین ۲۰۲۵ [۵] » داشت. در بحبوحه جنگ اقتصادی، بحران کرونا هم به فهرست مصائب چین اضافه شد و دستاویزی برای ترامپ شد تا فشار سیاسی علیه چین را هم تشدید کند. رئیس‌جمهور چین، دست‌کم به اندازه پوتین، اهمیتی به قدرت سیاسی یا نظامی آمریکا نمی‌دهد، مگر این‌که از این قدرت برای سرکوب قدرت چین استفاده شود؛ دقیقاً همان کاری که دونالد ترامپ انجام داد. بنابراین شی، با توجه به تمرکز مفرط ترامپ روی کشورش، ترجیح می‌دهد رئیس‌جمهوری مثل بایدن در آمریکا روی کار بیاید که سیاست «مسامحه» با چین را جایگزین سیاست «مقابله» با پکن بکند.

«جو بایدن» (چپ)، معاون اول رئیس‌جمهور سابق آمریکا، و «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین؛ مقامات دولت ترامپ می‌گویند احتمال دخالت چین به نفع بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال بسیار بیش‌تر از احتمال دخالت روسیه است (+)

در همین‌باره بخوانید:

›› آشنایی با «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا

›› «کامِلا هریس» معاون اول و شریک انتخاباتی بایدن کیست؟

 

پایگاه اینترنتی شبکه خبری انگلیسی بی‌بی‌سی اخیراً طی گزارشی [۶] به بررسی نقش روسیه و چین (و البته تا اندازه کم‌تری ایران) در انتخابات پیش روی آمریکا، عمدتاً از دید نهادهای اطلاعاتی و مقامات آمریکا، پرداخته است [۷] . آن‌چه در ادامه می‌آید، برگرفته از گزارش بی‌بی‌سی است.

 

دیدگاه آمریکا چیست؟

آیا کرملین از شعار «آمریکا را عالی نگه داریم» حمایت می‌کند؟ آیا پکن طرفدار بایدن است؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در آستانه انتخابات ماه نوامبر، ذهن جامعه اطلاعاتی آمریکا را به خود مشغول کرده‌اند. «ویلیام اِوانینا» مدیر «مرکز ملی ضداطلاعات و امنیت» و یکی از مسئولان عالی‌رتبه نهادهای اطلاعاتی آمریکا در بیانیه‌ای [۸] با اشاره به کشورهای روسیه، ‌ چین و ایران، نسبت به استفاده قدرت‌های خارجی از «اقدامات مخفیانه و آشکار» برای تأثیرگذاری روی رأی‌دهندگان آمریکایی هشدار داده است. البته این سه کشور را البته نباید کنار هم قرار داد، چون از نظر جامعه اطلاعاتی آمریکا، هر یک اهداف و توانایی‌های خاص خودشان را دارند.

 

«ویلیام اِوانینا» مدیر «مرکز ملی ضداطلاعات و امنیت» و عالی‌رتبه‌ترین مقام ضداطلاعاتی آمریکا، ادعا می‌کند روسیه، چین و تا حدی حتی ایران، به دنبال تأثیرگذاری روی نتیجه انتخابات آمریکا هستند (+)

 

نکته قابل‌توجهْ این‌که حتی خودِ گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی آمریکا هم تحت نظارت شدید هستند. «برایان مورفی» تحلیلگر اطلاعاتی وزارت امنیت داخلی آمریکا، اخیراً ادعا کرد [۹] او را تحت فشار گذاشته‌اند تا خطرِ دخالت احتمالی روسیه در انتخابات امسال را کم‌رنگ جلوه دهد، چون «وجهه رئیس‌جمهور را خدشه‌دار می‌کند [۱۰]

 

روسیه

نهادهای اطلاعاتی آمریکا معتقدند روسیه تلاش کرده روی نتیجه انتخابات سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ تأثیر بگذارد؛ و در این زمینه به ملاقات‌های تیم ترامپ با مقامات روسیه، حمله سایبری علیه کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون و حزب دموکرات، هدف قرار گرفتن پایگاه‌های اطلاعاتی رأی‌گیری، و تلاش برای شیوع مطالب نادرست و جانب‌دارانه در اینترنت اشاره می‌کنند.

 

صحبت‌های «نیوت گینگریچ» رئیس سابق و جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا درباره اهمیت انتخابات ریاست‌جمهوری امسال و شانس ترامپ [دانلود]

 

ماه گذشته میلادی (سپتامبر ۲۰۲۰)، یکی از کمیته‌های مجلس سنا (که اکثریت جمهوری‌خواه هم دارد) شواهد دیگری در دفاع از این دیدگاه ارائه داد که روسیه خواهان پیروزی ترامپ در انتخابات امسال است. اعضای این کمیته، کمپین انتخاباتی ترامپ را هدفی آسان برای نفوذ دولت‌های خارجی توصیف کردند، اما با این وجود، ترامپ را متهم به توطئه‌ی مجرمانه با روسیه نکردند.

برای پی بردن به نظر نهادهای اطلاعاتی آمریکا درباره انتخابات امسال، کافی است نام «جو بایدن» را به جای نام «هیلاری کلینتون» بگذارید. در گزارش اوانینا، که برای انتشار عمومی و اطلاع افکار عمومی در آمریکا نوشته شده، آمده که روسیه «طیفی از اقدامات را عمدتاً برای خدشه‌دار کردن اعتبار بایدن، معاون اول رئیس‌جمهور سابق آمریکا، انجام داده است.» «کریستوفر ری» مدیر اف‌بی‌آی، معتقد است روسیه هرگز دست از دخالت در سیاست‌های آمریکا برنداشته و تلاش‌های مسکو برای تأثیرگذاری بر انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در سال ۲۰۱۸ (جزئیات بیش‌تر) «تمرینِ نهایی برای نمایش بزرگ سال ۲۰۲۰» بوده است.

توضیحاتی درباره انتخابات میان‌دوره‌ای سال ۲۰۱۸ کنگره در آمریکا [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› همه آن‌چه باید درباره انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بدانید

›› اگر انتخابات در آمریکا تأثیر داشت، آمریکایی‌ها حق رأی نداشتند

 

مسکو مرتباً هرگونه دخالتی در انتخابات‌های خارجی را تکذیب کرده است. اوایل سال جاری میلادی، سخنگوی دولت روسیه این اتهامات را «بیانیه‌های توهم‌آلودی» دانست که «هیچ ارتباطی با واقعیت ندارند.»

نامزدهای انتخابات آمریکا هم مفصلاً درباره دخالت خارجی در انتخابات امسال موضع‌گیری کرده‌اند. جو بایدن اخیراً روسیه را «دشمن» آمریکا خطاب کرد و به مسکو هشدار داد بابت تداوم دخالت‌هایش در انتخابات آمریکا «هزینه اقتصادی» پرداخت خواهد کرد. بایدن صراحتاً گفت: «پوتین من را می‌شناسد. دلیل این‌که نمی‌خواهد من رئیس‌جمهور بشوم این است که من را می‌شناسد و می‌داند حرف‌هایم [درباره تحمیل هزینه به روسیه] جدی است [۱۱]

در طرف مقابل، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در رویه‌ای که حتی با نظر کارشناسان اطلاعاتی دولت خودش هم در تضاد است، بارها اتهامات درباره مداخله روسیه در انتخابات آمریکا را کم‌اهمیت جلوه داده است. ترامپ بعد از نشستی با ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۱۸، ‌ در پاسخ به این سؤال که درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا، حرف پوتین را قبول دارد یا جامعه اطلاعاتی آمریکا را، گفت:‌ «پرزیدنت پوتین می‌گوید [دخالت در انتخابات] کار روسیه نیست. من هم دلیلی نمی‌بینم [کار روسیه] باشد.» رئیس‌جمهور آمریکا وقتی با انتقادات شدید سیاسی و رسانه‌ای مواجه شد، اذعان کرد این حرفش درست نبوده است.

«دونالد ترامپ» (راست)  رئیس‌جمهور آمریکا، سال ۲۰۱۸ صریحاً اعلام کرد حرف‌های «ولادیمیر پوتین» (چپ) رئیس‌جمهور روسیه، درباره دخالت احتمالی مسکو در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را موثق‌تر از ارزیابی‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا می‌داند (+)

چین

برخی مقامات برجسته در دولت ترامپ می‌گویند چین است که تهدید اصلی علیه انتخابات امسال به حساب می‌آید، نه روسیه. «ویلیام بار» دادستان کل آمریکا، در تأکید روی همین نکته می‌گوید: «من گزارش‌های اطلاعاتی را دیده‌ام و از آن‌ها به این نتیجه رسیده‌ام.» این در حالی است که «آدام شیف» رئیس دموکراتِ کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، بار را به «دروغ در روز روشن» متهم کرده است.

 

 حامیان ترامپ تلاش می‌کنند روابط «جو بایدن» (چپ) معاون اول رئیس‌جمهور سابق آمریکا، با «شی جین‌پینگ» (راست) رئیس‌جمهور چین، را خطرناک‌تر از حمایت‌های ادعایی روسیه از ترامپ جلوه بدهند (+)

 

اوانینا در گزارش خود می‌گوید نهادهای اطلاعاتی آمریکا معتقدند: «چین ترجیح می‌دهد ترامپ (که از نظر چینی‌ها فردی غیرقابل‌پیش‌بینی است) دوباره در انتخابات پیروز نشود. پکن دارد تلاش‌های نفوذگرانه‌اش برای شکل‌دهی به فضای سیاست‌گذاری در آمریکا را گسترش می‌دهد، شخصیت‌های سیاسی‌ای را که به نظرش مخالفِ منافع چین هستند تحت فشار می‌گذارد، و با انتقادها علیه خودش مقابله می‌کند.»

استفاده از واژه «نفوذ» در این‌جا قابل‌توجه است. اگرچه چین روش‌های پیچیده‌ای برای نفوذ در افکار عمومی دارد (که طبق گزارش [۱۲] «رصدخانه اینترنتی» دانشگاه «استنفورد» شامل تأسیس «مزرعه‌ی محتوا [۱۳] » [وب‌سایت‌هایی مملو از محتوای انتخاب‌شده با هدف نمایش در ردیف‌های بالا در جست‌وجوهای اینترنتی]، به‌کارگیری نظرگذارهای [کامنت‌گذارهای] جعلی، و همچنین ایجاد حساب‌های کاربری و شخصیت‌های ساختگی در شبکه‌های اجتماعی می‌شود [۱۴] )، اما معلوم نیست این کشور واقعاً حاضر است تا کجا پیش برود. با این حال، اوانینا می‌گوید: «چین همچنان به ارزیابی هزینه‌ها و فایده‌های اقدام تهاجمی ادامه خواهد داد.»

ممکن است هدف چین از این اقدامات، بیش‌تر از تأثیرگذاری روی انتخابات آمریکا، ترویج جهان‌بینی خودش در دنیا باشد. فیس‌بوک اخیراً شبکه‌ای از حساب‌های کاربری وابسته به چین را بست که اکثراً از دولت این کشور حمایت می‌کردند؛ مثلاً از منافع پکن در منطقه موردمناقشه‌ی دریای چین جنوبی. دولت چین، به نوبه خود، مداخله در امور داخلی سایر کشورها را تکذیب می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه این کشور اخیراً در پاسخ به سؤالی درباره اتهامات ویلیام بار به چین در خصوص دخالت در انتخابات آمریکا، گفت پکن «علاقه یا تمایلی به انجام این کار [۱۵] » ندارد، و در عوض؛ واشینگتن را به استفاده از «دیپلماسی دروغ‌گویی» متهم کرد.

پس از انتخاب مجدد «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین، به عنوان دبیرکل حزب کمونیست این کشور در اواخر سال ۲۰۱۷، شماری از روزنامه‌های این کشور در اقدامی هماهنگ، اقدام به انتشار یک صفحه‌ی اولِ عیناً یکسان با خبر انتخاب مجدد شی و تبریک دونالد ترامپ به او (گوشه بالا سمت راست) کردند (+)

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری امسال آمریکا هم صریحاً یک‌دیگر را به دریافت حمایت از کشورهای دیگر متهم کرده‌اند. ماه گذشته میلادی، ترامپ در تأییدِ گزارشی که در وب‌سایت راست‌گرای افراطی «برِیتبارت» با عنوان «گوردون چانگ: ظاهراً چین در انتخابات ریاست‌جمهوری «طرفدار جو بایدن» است [۱۶] » منتشر شده بود، آن را در حساب توئیتری خود بازنشر داد و توضیح داد:‌ «معلوم است که بایدن را می‌خواهند. من میلیاردها دلار از چین گرفته‌ام و به کشاورزهایمان و وزارت خزانه‌داری آمریکا داده‌ام. اگر بایدن و «هانتِر» [پسرِ بایدن که در چین منافع اقتصادی دارد] روی کار بیایند، چین صاحبِ آمریکا خواهد شد [۱۷]

جو بایدن تلاش کرده مقابل اتهامات ترامپ درباره سهل‌انگاری او در قبال چین، از خودش دفاع کند؛ و وعده داده در برخورد با چین درباره حقوق بشر و مسائل دیگر «قاطع» و «محکم» خواهد بود [۱۸] . در عین حال، دموکرات‌ها معتقدند می‌گوید دست‌کم درباره انتخابات آمریکا، روسیه تهاجمی‌ترین رویکرد را نسبت به کشورهای دیگر دارد.

 

آیا ایران به دنبال دخالت در انتخابات آمریکاست؟

اگرچه بی‌بی‌سی در گزارش خود بخشی را هم به تلاش‌های ادعایی ایران برای دخالت در انتخابات آمریکا اختصاص داده، اما اذعان دارد که نه در گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی آمریکا، و نه حتی در تبلیغات نامزدهای انتخابات امسال آمریکا علیه یک‌دیگر، خیلی اسمی از ایران به میان نمی‌آید. به عنوان نمونه، اوانینا می‌گوید ایران با انتخاب مجدد ترامپ مخالف است، چون اعتقاد دارد در این صورت «فشار آمریکا علیه ایران در تلاش برای تغییر رژیم» ادامه پیدا خواهد کرد، اما صرفاً ادعا می‌کند ایران به دنبال «نفوذ آنلاین، مثلاً با انتشار ضداطلاعات در شبکه‌های اجتماعی و بازنشر محتوای ضدآمریکایی» است.

توضیحاتی درباره سیاستِ دولت احتمالی بایدن در قبال ایران [دانلود]

کمپانی آمریکایی مایکروسافت اخیراً در گزارشی ادعا کرد هکرهای وابسته به روسیه، چین و ایران به دنبال جاسوسی از مقامات مهم دخیل در انتخابات آمریکا هستند [۱۹] . این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گزارش مایکروسافت را «مضحک» توصیف کرده و می‌گوید: «برای تهران، اهمیتی ندارد چه شخصی در کاخ سفید ریاست می‌کند. بلکه آن چه مهم است پایبندی واشینگتن به حقوق، قواعد و نُرم‌های بین‌المللی و دست برداشتن از دخالت در کشورهای دیگر و عمل به تعهدات خود است [۲۰]

اندیشکده شناخته‌شده و تأثیرگذار «شورای آتلانتیک» اوایل سال جاری میلادی (۲۰۲۰) در گزارشی مدعی تلاش ایران برای «نفوذ دیجیتال» شد و حتی این تلاش‌ها را «پخش برنامه‌ی چریکی در قرن بیست‌ویکم» توصیف کرد، اما اذعان داشت: «تا امروز، سندی وجود ندارد که نشان بدهد ایران به دنبال تأثیرگذاری روی یک انتخابات در آمریکا بوده است [۲۱] این اندیشکده آمریکایی می‌نویسد: «تقریباً تمامِ محتوایی که ایران در تلاش‌های خود برای نفوذ دیجیتال منتشر می‌کند، مستقیماً با [صدور] جهان‌بینی یا اهداف مشخص سیاست خارجی این کشور ارتباط دارد.»

بی‌بی‌سی همچنین اعتراف می‌کند که هر یک از نامزدهای انتخابات آمریکا هم، چنان‌که گفته شد، روسیه و چین را به حمایت از رقیب خود متهم کرده‌اند، اما درباره ایران، صرفاً به انتقاد از مواضع و سیاست‌های طرف مقابل در قبال تهران اکتفا کرده‌اند. ترامپ با خروج از برجام و ترور [شهید] سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، سیاست خصمانه‌ای علیه ایران اتخاذ کرده است. این در حالی است که بایدن می‌گوید سیاست ترامپ در قبال ایران شکست خورده و باید «راهِ هوشمندانه‌ای برای سخت‌گیری علیه ایران» جایگزین آن شود که از مسیر دیپلماسی عبور می‌کند.

بخشی از مواضع جو بایدن درباره ایران [دانلود]

در همین‌باره بخوانید:

›› پخت‌وپز دموکرات‌ها برای برجام ۲/ برنامه سه‌مرحله‌ای بایدن برای ایران چیست؟

 


[۱] Timeline of Russian interference in the ۲۰۱۶ United States elections Link

[۲] Russian interference in the ۲۰۱۶ United States elections Link

[۳] Special Counsel investigation (۲۰۱۷–۲۰۱۹) Link

[۴] Officials: Master Spy Vladimir Putin Now Directly Linked to US Hacking Link

[۵] Made in China ۲۰۲۵ Link

[۶] US election ۲۰۲۰: Who do Russia, China and Iran want to win? Link

[۷] انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا؛ روسیه، چین و ایران می‌خواهند چه کسی برنده شود؟ لینک

[۸] US election ۲۰۲۰: China, Russia and Iran 'trying to influence' vote Link

[۹] Whistleblower Reprisal Complaint Link

[۱۰] US official claims pressure to downplay intelligence reports Link

[۱۱] Biden warns Russia will be punished for election meddling Link

[۱۲] Telling China's Story: The Chinese Communist Party's Campaign to Shape Global Narratives Link

[۱۳] مزرعه محتوا لینک

[۱۴] New White Paper on China's Full-Spectrum Information Operations Link

[۱۵] Foreign Ministry Spokesperson Hua Chunying's Regular Press Conference on September ۴, ۲۰۲۰ Link

[۱۶] Gordon Chang: China Seems ‘to Be Favoring Joe Biden’ in Presidential Election Link

[۱۷] Of course they want Biden. I have taken $Billions from China and given it to our Farmers and U.S. Treasury... Link

[۱۸] China-US relations not a zero-sum game, says ‘tough’ Joe Biden Link

[۱۹] New cyberattacks targeting U.S. elections Link

[۲۰] ایران گزارش مایکروسافت مبنی بر تلاش هکرهای ایرانی برای مداخله در انتخابات آمریکا را رد کرد لینک

[۲۱] Iranian digital influence efforts: Guerrilla broadcasting for the twenty-first century Link

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  16 14
  چرا پوتین بعنوان یک هم پیمان هرگز از ترامپ نخواست تا فشار حداکثری بر روی ایران را بردارد؟
  • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   21 30
   اولا از کجا میدونی نخواست؟ دومأ پوتین هر خری که باشه یه موی گندیدهٔ سگش میارزه به ترامپ و بایدن و اوباما با کل دارو دستشون!! این وسط سعی نکن یانکی‌هارو تبرئه کنی، دشمن اصلی ما آمریکاست و لاغیر، اگرهم بعد از 42 سال اینو نفهمیدی برو دکتر خودتو نشون بده!!!
  • وطن پرست IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   27 4
   پوتین ضامن رفاه کشور ما نیست. وقتی همه اذعان دارند (حتی روحانی و ظریف) که تاثر تحریم ها 30درصده ولی با عمل نکردن به وظایف و ایجاد جو فشار به مردم حتی آب خوردن مردم رو به برجام ربط می دهد، پوتین بیچاره چه گناهی کرده؟؟ وقتی غربگداهای داخلی و شبه لیبرال های داخلی و منافقان و مزدوران سعودی و وهابی گرای تحریم به آمریکا میدهند از روسیه چه ساخته است؟؟
  • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   5 4
   این مرتیکه متوهم ترومپت همه یانکی ها رو به فنا می ده!!!!
  • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   9 4
   احسنت جناب وطن پرست! کلا یه روش فرافکنی رو من در بین این دوستان غربزده دیدم که هرجا میگی آمریکا فلان، میگن روسیه، چین....!! آقا در اینکه هرکسی باغچه خودشو بیل میزنه که شکی نیست( تازه خود شما ها هم دارین باغچه آمریکا رو بیل میزنین!) ولی موضوع اصلی اینه که آمریکا کمر به نابودی ایران و ایرانی بسته نه بقیه و شما نمیخواین اینو قبول کنین و با قیاس مع الفارق میخواین بقیه کشورها و سرانشونو در حد یانکی‌ها بیارین پایین!! مثل اینه که بگین همسایه ما قاتل سریالی بوده ده تا زنو کشته، من بگم همه اینها مثل همن، این همسایه ما هم دیروز چکش برگشت خورد!!!
  • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   4 4
   مخاطب 8:30 عجب پاسخ منطقی دادی علاوه بر مخاطب پیامگذار همه از منطق ات شگفت زده شدند!!!!! ولی فراکنی کردی پاسخ اش را ندادی سیاست. پاسخ مخاطب اینست: علت اینکه پوتین از امریکا نخواست تا فشار حداکثری را بر روی ایران بردارد اینست که تنها ملاک و معیار در روابط بین الملل منافع ملی است. منافع ملی روسیه ایجاب میکرد نخواهد. الان هم که روسیه بدنبال پیروزی ترامپ است دقیقا منافع ملی روسیه را دنبال میکند تحریم ایران توسط امریکا بنفع روسیه چین و خیلی از کشورهاست. منافع این کشورها از تحریم ایران بمراتب بیشتر از منافع امریکاست.
  • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   9 0
   روسیه خودش هم تحت تحریم است آنوقت چطور می خواهد برای لغو تحریمهای ایران رایزنی بکند ؟!
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  27 0
  ایران گیر کرده وسط یک مشت شیطان؛ به علاوه ستون پنجم دشمن
  • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   17 6
   واقعأ حق باشماست، گیر کردیم بین اوباما و کلینتونو ترامپ و بایدن ولی باید فهمیده باشیم که همهٔ اینها سرو ته یک کرباسن و از مذاکره با آمریکا جز ضرر به ما نمیرسه!!
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   10 0
   برای ایران که دمکرات و جمهوری خواه فرقی نمی کنه.
 • US ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  14 4
  وقتی رهبر کره شمالی حاضر شد با ترامپ دیدار و دست بده کسی توجه نکرد که رهبر کره شمالی تحت فرمان حزب کمونیسم هست و در واقع حزب کمونیسم ترامپ را تایید کرده و یعنی که ترامپ به نوعی اسب تروی حزب کمونیسم در آمریکاست و بودنش در قدرت برای آمریکا بسیار خطرناکه اما برای مردم ایران فرقی نمیکنه ترامپ برنده بشه یا بایدن چون مشکل ایران داخلیه مثال بارزش برجام که باعث شد میلیاردها دلار وارد کشور بشه اما مردم نفهمیدند کجا رفت
  • IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   5 5
   اصلا اینطور نیست، کیم جونگ اون چون عاقل بود با همون ملاقات صوری به ملت خودش و دنیا نشون داد که آمریکا قابل اعتماد نیست و حتی اگه با رئیس جمهورش ملاقات کنی فرداش دوباره ادعاهای خودشو تکرار میکنه و دست آخر چیزی نصیبتون نمیشه به همین خاطره دیگه باهاش ملاقات نکرد. در زمان برجام هم هیچ میلیاردها دلاری وارد ایران نشد بجز اونی که اوباما داد، بقیش همش شو آف و نمایش بود وگرنه در واقعیت برجام فقط برای بعضی ها اعتبار و سکه و مدال و لقب امیرکبیر و غیره داشت و لا غیر!!!
 • دکترای روابط بین الملل US ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  33 2
  از نظر روسها کشورهایی که توسط ترامپ تحریم میشن برای دور زدن تحریم ها دها میلیارد دلار حاضر میشن به دشمنان امریکا مثل روسیه پول بدن مثل ایران که قصد داره میلیاردها دلار سلاح از روسیه بخره برای حمایت سیاسی روسها از برجام در شورای امنیت...و ماندن ترامپ به نفع روسیه هست
  • فوق دکترای روابط IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   13 10
   نه، روس‌ها میدونن یه احمقی مثل ترامپ اولأ چهرهٔ واقعی آمریکا رو نشون میده و اعتبارشو میاره پایین که همین کارو کرد و در ضمن احتمال اینکه اگه ترامپ انتخاب بشه با همین دست فرمون آمریکا رو ببره ته دره زیاده، بنابراین ازش حمایت میکنن!! در ضمن فراموش نشه که دشمنی اصلی ما آمریکاست!!
 • محمد IR ۰۶:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  5 0
  سلام چیدمان خوب خبر و طبقه بندی دقیق و متناسب نشان گر تلاش آگاهان شما عزیزانه حرکت شما بعنوان پیشانی کار و خط دهی فکری و عملی برای رسانه های خرد پر اثره دست مریزاد
  • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   4 0
   موافقم، دست دوستان مشرق درد نکنه، صبحتونم بخیر!
 • ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  6 1
  دلیل:جنایتکاران چو جنایتکاران ببینند خوششان آید. 4 تا وحوش که با نقشه های شیطانی همدستان جنایتکارتر از خودشان دنیا را بستوه درآورده اند.
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   7 4
   موافقم، بایدن و ترامپ که همدیگه رو میبینن خوششون میاد ولی این ربطی به شخص پوتین نداره چون در مقایسه با تک تک رئیس جمهورهای آمریکا و دارو دسته شون یک هزارم اونها هم جنایت نکرده، میدونم میخوای موضوع رو پرت کنی ولی دشمن اصلی ما آمریکا و گردانندگان شیطان صفتشونه!!!
 • ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  4 3
  آسیا برای دو ابرقدرت جای زیادی ندارد دو کشور با سیاست خارجی موذیانه بلاخره وارد رویارویی آشکار خواهند شد
  • IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
   5 5
   پس ان شاء الله با کمک ابر قدرت نوظهور، ابر قدرت قبلی رو با تیپا و پس گردنی میندازیم بیرون!!!
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  8 3
  راستش نگفتین ما کدوم رو میخوایم!!! نظر شخصی من اینه که ترامپ با حماقتی که داره زودتر به اضمحلال آمریکا کمک میکنه. هرچه چرندتر بگه، بهتر. زودتر تجزیه آمریکا رقم میخوره.
 • پ IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
  1 0
  ویلیام اِوانینا من هم چیزی کم ندارم ازش فقط اقبال ندارم که اونم از شکم مادر بهمون ارث رسیده
 • IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
  1 0
  ولی برای صهیونیستها فرقی نمیکنه برده شون اسمش بایدن باشه یا ترامپ ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس