ویژه ها

حمایت ویژه از قرارداد خسارت بار توتال، پشتیبانی ویژه از برجام، حمایت تمام قد از آخوندی-وزیر ناکارآمد وقت راه و شهرسازی- و بزک FATF تنها بخشی از کارنامه وکیل الدوله ها در مجلس دهم است.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**زیباکلام:هرکس دیگری هم جای روحانی باشد، وضع همین است

«صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی در روزنامه آرمان نوشت: «آتش توپخانه سه سال است که دولت دوازدهم را گلوله باران می‌کند و مردم کلام دیگری جز حمله به روحانی نشنیده‌اند. اما از سال آینده دیگر دولت روحانی وجود نخواهد داشت، آن زمان باید دید که آنها می‌خواهند مشکلات را بر سر چه کسی خالی کنند. چون دیگر ظریف، نوبخت و روحانی در کار نیستند».

زیباکلام در ادامه نوشت: «مقصود این نیست که دولت روحانی بدون عیب و نقص بوده، از جمله مشکلات دولت روحانی این بوده که در پیگیری مطالبات 24‌میلیون رای‌دهنده ثبات لازم نشان نداد اما واقع مطلب این است که هر کس دیگری هم رئیس‌جمهور شود، تفاوت چندانی با آقای روحانی نخواهد داشت چرا که وقتی قرار است به‌عنوان مثال در بودجه سال 99 بر اساس یک‌میلیون بشکه صادرات نفت بسته شود و در نتیجه تحریم‌ها نمی‌توانیم یک‌میلیون بشکه صادر کنیم، هر کس دیگری که جای آقای روحانی باشد، چه گامی می‌تواند بردارد؟».

اصلاح طلبان در سال 96 تاکید داشتند که اگر آقایان رئیسی و قالیباف به ریاست جمهوری برسند، وضعیت کشور بحرانی شده و در این وضع بحرانی، دلار 5 هزارتومان می شود. هرچقدر آن ادعا درست بود، ادعای زیباکلام مبنی بر اینکه «هرکس دیگری هم جای روحانی باشد، وضع همین است»، درست است.

زیباکلام ریشه مشکلات را سیاست خارجی و تحریم ها جا زده است. این در حالی است که اقدام اخیر در ارسال نفتکش های حامل بنزین به ونزوئلا و شکستن تحریم ها، خط بطلانی بر این ادعا بود.

چندی پیش «احمد شیرزاد» عضو طیف تندروی اصلاح طلب گفته بود: «سیاست اصلاح‌طلبان در سال‌های 92 و 96 هم خودشان و هم روحانی و هم مردم را منتفع کرد زیرا اگر روحانی رئیس‌جمهور نمی‌شد، یک نیروی تندروی اصولگرا بر کرسی ریاست‌جمهوری می‌نشست و معلوم نبود متعاقب سیاست‌های چنان فردی در تمام این سال‌ها چه بر سر ایران می‌آمد».

کارنامه دولت خالی است؛ از سوی دیگر انتخابات ریاست جمهوری 1400 بسیار نزدیک است. برای همین اصلاح طلبان به تکاپو افتاده اند تا هرطور شده، این کارنامه خالی و غیرقابل دفاع را بزک کنند.

بر همین اساس، فعالین این طیف یکروز می گویند که «هرکس جای روحانی بود، وضع همین بود»! و روز دیگر می گویند «روحانی کشور را نجات داد و هرکس جای روحانی بود، وضع به شدت بغرنج می شد»!

«عبدالله ناصری» مشاور رئیس دولت اصلاحات چندی پیش با اشاره به کارنامه دولت روحانی گفته بود: «توجه داشته باشید که دولت روحانی در سال‌های قبل خیلی مسائل کم اهمیت‌تر از کرونا را هم نتوانست مدیریت کند...من معتقدم انتظار مدیریت این شرایط از آقای روحانی اساسا انتظاری واهی است زیرا او مدت‌هاست که به طور جدی نشان داده هیچ برنامه‌ای ندارد و دچار روزمرگی شدید است...حتما ارزیابی جامعه مدنی در سال آینده از عملکرد روحانی و دولت به مراتب منفی‌تر و سیاه‌تر از قبل خواهد بود...البته اگر آقای روحانی این وزرای ضعیف و نالایق را از دور خود کنار بزند و یکسری آدم‌های باتجربه را برای مدیریت کرونا روی کار آورد، در همین شرایط تحریم و با همین محدودیت منابع هم می‌توان تصمیمات خوبی گرفت».

اصلاح طلبان از یکسو دولت را بزک می کنند و از سوی دیگر، سفره خود را از دولت جداکرده و ژست اپوزیسیون و منتقد دوآتشه به خود می گیرند. این در حالی است که وضع موجود در کشور محصول حضور اصلاح طلبان در قدرت است.

دولت اصلاح طلبان در هفت سال اخیر با قصور و تقصیرهای خود، مردم را با مشکلات متعدد اقتصادی مواجه کرد. جریان اصلاح طلب بانی اصلی وضع موجود است.

**توصیه روزنامه اصلاح طلب به نمایندگان:وکیل الدوله باشید

روزنامه اعتماد- به مدیرمسئولی «الیاس حضرتی» نماینده سابق مجلس و کاندیدای ردصلاحیت شده انتخابات مجلس یازدهم- در یادداشتی با عنوان «تعامل یکساله» نوشت: «نمایندگان مجلس یازدهم باید بدانند که تنها یک سال تا پایان عمر دولت تدبیر و امید باقیست و ایجاد چالش و جدال لفظی میان دو قوه در این مدت کوتاه، نه به سود مجلس و دولت خواهد بود و نه به سود مردم».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «باید گفت که کمیسیون‌ها و هیات رییسه مجلس نقش بسیار مهمی را برعهده خواهند داشت. فراموش نکنید که سوال از وزرا یا استیضاح آنان از فیلتر هیات رییسه می‌گذرد و امکان عدم ارجاع آنان یا تاخیر در ارجاع به صحن علنی برای اعضای هیات رییسه وجود دارد».

مدیرمسئول این روزنامه اصلاح طلب علیرغم آنکه در مجلس دهم مسئولیت سنگین و مهم ریاست کمیسیون اقتصادی را بر عهده داشت، یکروز با «شهرام جزایری» -مفسد اقتصادی مشهور در زمان دولت اصلاحات- کله پاچه می خورد و روز دیگر به دنبال رفع حصر سران فتنه بود.

حالا این روزنامه اصلاح طلب صراحتا به مجلس توصیه می کند که در نظارت بر عملکرد دولت، اهمال و کوتاهی کند. این در حالی است که یکی از وظایف اصلی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظارت بر عملکرد دولت و ریل گذاری حرکت دولت است.

یکی از نقاط ضعف جدی مجلس دهم این بود که بخش قابل توجهی از نمایندگان، بجای اینکه نماینده ملت باشند، وکیل دولت بودند. این طیف از نمایندگان، خانه ملت را به دفتر دولت تبدیل کرده و برهمین اساس بر قصور و تقصیرهای برخی دولتمردان سرپوش می گذاشتند.

حمایت ویژه از قرارداد خسارت بار توتال، پشتیبانی ویژه از برجام، حمایت تمام قد از آخوندی-وزیر ناکارآمد وقت راه و شهرسازی- و بزک FATF تنها بخشی از کارنامه وکیل الدوله ها در مجلس دهم است.

** کشورِ فلج و مردمِ روانی، تعریف ارگان دولت از وضع موجود!

«غلامحسین کرباسچی» دبیرکل حزب کارگزاران در یادداشتی در روزنامه ایران نوشت: «بی‌تردید می‌توان اذعان نمود که مجلس یازدهم در بی‌سابقه‌ترین شرایط بحرانی امروز شروع به‌کار کرد. شرایطی بحرانی برای کشور و برای جهان و برای بشریت، نیاز به توضیح نیست که کشور چگونه در بحران عمیق اقتصادی ناشی از تحریم و کسر بودجه بی‌سابقه ٥٠درصدی و تورم و بیکاری فلج کننده گرفتار بود که بیماری عجیب وعالمگیر کرونا از راه رسید و اتفاقاتی را باعث شد که در یکصد ساله اخیر هم مشابه آن در تاریخ ثبت نشده است».

کرباسچی در ادامه نوشت: «از سویی دیگر بلیه‌های طبیعی سیل و زلزله و گردوغبار و آفات طبیعی دیگر و مشکل آب و هوا و... و تنش‌های سیاسی داخلی و بین‌المللی و تهاجم روانی و تبلیغاتی پرحجم شبانه‌روزی و پیامد همه اینها تأثیرات مخرب روحی و عصبی که منشأ بیماری‌های حاد فراگیر روانی در بسیاری از اقشار جامعه شده است».

کرباسچی در یادداشت مذکور، وضع فعلی کشور را بغرنج و اسفناک توصیف کرده و مدعی شده است که بسیاری از اقشار جامعه مبتلا به بیماری های حاد روانی هستند!

این فعال اصلاح طلب در حالی به سیاه نمایی عمیق وضع موجود اقدام کرده که اولا وضع فعلی اصلا آنطوری نیست که وی شرح می دهد، ثانیا علت اصلی مشکلات فعلی اقتصادی در کشور سوءمدیریت در دستگاه اجرایی کشور است.

در حال حاضر قوه قضاییه با جدیت در حال برخورد با فساد است و در این مسیر هیچ ملاحظه و خط قرمزی وجود ندارد. علاوه بر این مجلس یازدهم با اکثریت جوانان مومن و انقلابی و متخصص فعالیت خود را آغاز کرده است. تشکیل فراکسیون مناطق محروم و فراکسیون حمایت از تولید و کارگران در کنار جلسات متعدد نمایندگان جدید با صاحبنظران و کارشناسان این نوید را می دهد که انشاالله مجلس یازدهم قدم های بزرگی برای رفع مشکلات مردم خواهد برداشت.

از سوی دیگر، مردم عزیز ایران در ماههای اخیر در «رزمایش کمک همدلانه» سنگ تمام گذاشته و اقدامات متعدد و تحسین برانگیزی انجام داده اند. در ماههای اخیر در اقصی نقاط کشور بسته های اقلام ضروری خانوار در اختیار اقشار ضعیف قرار گرفت.

کرباسچی از همه چیز از جمله سیل و زلزله و گرد و غبار و آفات طبیعی و کرونا و...صحبت کرده ولی به هیچ عنوان به سوءمدیریت در دولت اشاره نکرده است.

این در حالی است که این فعال اصلاح طلب چندی پیش گفته بود: «بحران مدیریت مدیران ناکارآمد در دولت اول آقای روحانی در دولت دوم نیز نمایان شد و مشکلات امروز را به وجود آورد».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 10
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  37 1
  اصلاح طلب ها احساس خطر کردن!
  • سید IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
   20 0
   کافر همه را به کیش خود پندارد حکایت اصلاح طلبان تهوع آور است که امید دارند همه مثل خودشان پخمه و بی عرضه باشند!
 • FR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  33 3
  اگر امثال روحانی وزیاکلام نبودند هرگز چنین تحریمی به کشور تحمیل نمیشد آنهم با حراج دستاوردهای هسته وتحقیر کشور انقلابی با برجام بی سر انجام
 • نیازمند اصلاحاتیم IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  27 7
  گمشید برید پای پمپئو رو ببوسید وگرنه یه تکه نون هم گیر نمیاد بخوریم .
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
   24 1
   اصلاحات مرد برای همیشه
  • IR ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
   9 1
   نیازننداصلاحات بادیگر تاکید می کنم لطفا خفه وتشریف ببر امریکا شخصا پای پمپئو راببوس به نمایندگی ازهم فکریات
 • FR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  24 2
  شر اصلاح طلبان از کشور برداشته شود همه چیز انشالله درست میشود..... تمام ناراحتی این افراد برای اینست که چطور با مشکلاتی که بوجود آوردند نظام سر پا ماند وگرنه دلشان برای مردم نسوخته است
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  25 1
  آقا این زیبا کلام هنوز نفتش تموم نشده؟؟
 • IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  28 1
  پس غلط میکنید قبل از انتخابات تو بوق و کرنا شایعه میکنید اگه فلانی بیاد اوضاع بدتر میشه ال میشه بل میشه !
 • وطن پرست DE ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  18 1
  نه اشتباه نکن. شما که گفتی اگه فرد دیگه ای بیاد دلار می شه پنج هزارتومن نه ۲۰ هزارتومن.
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  21 2
  اقای دکتر صادق زیبا کلام هفت سال از دولت مورد حمایت شما گذشت بله درست میفرماید سال دیگر نه اقای روحانی میباشدنه اقای ظریف نه اقایان نوبخت نه اقای جهانگیری وحسام آشنا اما خسارات سنگینی که باقی گذاشتند حداقل چند سال یقه مردم را خواهد گرفت و سالها آوار برداری لازم است تا بشود یک سرو سامانی به وضعیت اشفته اقتصاد و تولید ملی داد البته خوشابحال شما و مدعیان روشنفکری و اصلاحات که هنوز مجلس یازدهم و دولت سیزدهم شروع نشده توپخانه اماده خودرا با تمام قوا شلیک میکنید و سر از پا نخواهید شناخت که بتوانید دوباره به خزعبلات گویی خود در مدنیت مدرنیته حقوق شهروندی حقوق اجتماعی و و و ادامه دهید پرچم افراشته پیراهن عثمان شما همیشه برقرار میباشد در این بین مردم بازنده اصلی مغلطه وسفسطه بازی جریان فکری اصلاحات خواهند بود
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  17 0
  یکی از نقاط ضعف جدی مجلس دهم این بود که بخش قابل توجهی از نمایندگان، بجای اینکه نماینده ملت باشند، وکیل دولت بودند. این طیف از نمایندگان، خانه ملت را به دفتر دولت تبدیل کرده و برهمین اساس بر قصور و تقصیرهای برخی دولتمردان سرپوش می گذاشتند. و بجایش برای خود وخانواده هایشان رانت دریافت میکردند
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  16 0
  صادق جان چهار سال مجلس یازدهم را میتوانی دو دستماله برقصی علی برکت ا..
 • سرباز IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  3 0
  چه اکثریت جوانی برادر خودت نوشتی میانگین سنی مجلس 51 ساله
 • رضا IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  5 7
  سلام مشرق جان کسری بودجه از سال 55 تا الان هست کسری بودجه یعنی هزینه بیش از درآمد است بعبارتی چه زمان شاه و چه در تمام دولتهای بعد از انقلاب ما بیش از در آمدمان خورده ایم بماند که عمده درآمد هم نفتی بوده نه حاصل تلاش و کار سازنده پس با این فرمان جلو برویم فرق نمی کند چه کسی رئیس جمهور و چه کسی وزیر یا وکیل یا رئیس مجلس باشد
  • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
   9 1
   بله با اون دولت و وکیل الدوله هایی که انتخاب کردید، وضع همینه امیدوارم من بعد درس عبرت بشه
 • IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  12 2
  زیبا کلام مردم جواب ناسپاسی و خود فروختی شما رادرپای صندوق رای دادن تا به جای نمایندگان وکیل دوله افراد مومن وانقلابی سرکار بیابند
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  12 1
  ننگ بر فرقه اصلاح طلبی و وطن فروش . آخه چقدر وقیح حرف میزنی زیباکلام ؟
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  10 3
  زشت‌کلام مرد همیشه مایوس .
 • IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  2 0
  حالا حالاها مجلس یازدهم باید گند کاری ها وکم کاری های ای مفسد طلبان را راست وریس کنند که البته خودشون هم میدونند -این بدبختی ها را این ازخدا بی خبران درست کردند وحالا هم که شرشان داره کنده میشه بازدست بردار نیستن واقعا خجالت داره مملکت به ناکجا آباد کشاندید دیگه بسه دل مردم از دستتون خونه فقط یاس وناآمیدی به مردم فهیم ما تزریق می کنید-گرگ هایی در لباس میش!!
 • مهرناز IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  2 0
  اشگال روحانی در این بود " که تفکرومدیریت لازم برای اداره قوه مجریه نداشت " بدتر از ان وزرای ناکارامدی را سالها به مردم تحمیل کرد " افتخار بیهوده به برجام " سعی بیهوده در دوستی با کشورهای اروپائی " دادن باج به توتال به فرانسه و وانمود کردن اینکه اروپا بخاطر ایران " در مقابل تحریم ها وزورگوئی های امریک می ایستد.
 • US ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  6 1
  دولت تدبیر و امید کمر اقتصاد کشور را شکاند به آینده اقتصاد ایران هیچ امیدی نیست
 • DE ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  4 0
  اقای زیبا کلام خودت رو برو سیاه کن. ..................خودتی !
 • رحمن DE ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  5 0
  جناب زیبا کلاغ چرا در زمان احمدی نژاد نگفتی هر کسی هم جای احمدی نژاد بود وضع همین بود فقط می خواهید گند وجنابت خود را بپوشانید مرتیکه
 • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  1 0
  پس هرکس هم بخ چای تحمدی نژاد بود وضع همان بود
 • DE ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  3 0
  این زیبا کلام نابغه باز نطق کرد!!!!!!!!!!!!!!!!! تو فعلا برو بشین سرجات که خیلی دسته گل به اب دادی باز با پررویی اومدی نطق میکنی!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  5 1
  آن پسر ۲۸ ساله که مظلوم نمایی کرده و می گوید" جرمش فقط اهل سنت بودنش است" را دریابید. جرمش اهل سنت بودن نیست ، جرمش اغفال یک کودک ۱۳ ساله است ، جرمش آدم ربایی است ، جرمش هتک حرمت یک خانواده و روستا و فامیل آن دختر معصوم است. اگر در بلاد کفر یک پسر ۲۸ ساله یک کودک ۱۳ را فریب دهد و ۶ روز بدزدد قانون با او چه می کند؟7265
 • IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  3 1
  اقای زیبا کلام دولت بعدی هشت سال بایت اوار برداری دولت روحانی رو انجام بده ... مگر روحانی همین کار رو نمیکنه
 • حسين DE ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
  4 0
  اين كرباسچى خودش يكى از مفسدين اقتصادى است عملكرد اين فرد در دوران شهردار بودنش را كسى فراموش نكرده،البته كرباسچى بايد مطمئن باشه كه نوبت وى هم خواهد رسيد،هرچند وجود اين آدم باندازه يك متر كرباس هم نميارزه.
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  7 0
  من از رای دادن به روحانی پشیمونم
  • IR ۰۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
   0 0
   مجبوری صبر کنی تا ۱۴۰۰ بعد اگه دوباره کلاه سرتون نره با دیوار کشی در پیاده رو ها و ربنای شجریان
 • SE ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  7 0
  چه روحانی و چه هر کس دیگری اگر رحمش و جمجمه اش را به اصحالات اجاره نداده بود پول ملی و اقتصاد و تولید کشور را به این وضع اسفبار نمی کشاند.
 • ر IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 0
  ایه ی یئس خواندن از ترس
 • علی IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  0 0
  آقای صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح طلب جنابعالی استاد این کار هستید گاهی به میخ میزنید وگاهی به نعل سیاست یعنی این
 • DE ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 3
  بیجاکلام: هرکس دیگری هم جای روحانی باشد، وضع همین است چون یا باید به حرف ما تمکین کند یا کشور را به هم میریزیم چون مریضیم // آغا زیبا اینبار دست از پا خطا کنید با سرعت صوت با سه سوت میندازیمتون در تاریخ خانه ذباله تاریک دان ! برو روتو کم کن بچه پررو .
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
  1 1
  این نمایندگان تا حالا وکیل الدوله (برای دولت نه مردم) بوده اند کاش وکیل الملت باشند
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 0
  مرده را دركمترين زمان ممكن ازمحل زندكى بازماندگان دورميكنند تا انها دچار بحران وفلج فكرى نشوند وبس از فراهم شدن شرليط اقدام به دفن نمايند دولت اصلاحات مرده وشرايط دفن هنوز فراهم نشده ومرده دولت روى دست مردم مانده است وتا دفن نشود شرايط روحى مردم به همين صورت باقى است
 • علی IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۰
  0 1
  چه روحانی چه خاتمی چه احمدی نژاد فرقی نداره پای امریکا روی گلوی ایرانه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس