بحران گرسنگی در چاد

اقتصاددان‌هایی که به دنبال نمایش «کمیته نان» و «تاریکی» در ایران هستند.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

هدیه دوستانِ نجفی به روزنامه کیهان!

کانال امتداد، ارگان رسانه‌ای حزب اصلاح‌طلب اتحاد ملت، در اشاره به پرداخت اخلاقی روزنامه کیهان به اخبار مربوط به محمدعلی نجفی، نوشته است:

«حدس دیروزمان درست بود و برادر حسین دست کم همین یک بار ناامیدمان نکرد»!

امتداد در ادامه می‌افزاید: کیهان امروز در ورود به ماجرای نجفی مسیر نسبتاً منصفانه‌ای در پیش گرفت. نوع ادبیات کیهان و نحوه پرداخت موضوع شاید برای اعتدالگرایان امروز که خود را اصلاح‌طلب می‌نامیدند هم درس‌آموز باشد.

*صد البته اخم و لبخند اصلاح‌طلبان تعیین‌کننده رویکردهای اخلاقی اصولگرایان در سیاست و رسانه نیست و پرداخت‌های اخلاقی روزنامه کیهان نیز زبانزد خاص و عام است.

اما ادبیات سخیف و انتقامجویانه حزب اتحاد ملت علیه روزنامه کیهان و مدیر مسئول این روزنامه می‌تواند یک عبرت تاریخی باشد.

عبرتی تاریخی که نشان می‌دهد یک جریان خاص سیاسی چطور مثبت‌ترین رفتارهای مثبت رقیب را نیز نمی‌بیند و سعی می‌کند از همین اخلاقیات هم حتی در لفافه‌ی عباراتی مثل «منصفانه»؛ ابزار مقابله بسازد و به مخاطب تأکید کند که «برادر حسین دست کم همین یک بار ناامیدمان نکرد»...

اشاره به مثبتات رقیب، بعنوان فاکتور مهم فعالیت‌های حزبی و طیفی، مقوله‌ای است که نبودن آن در اردوگاه اصلاحات سبب می‌شود چپ‌ها همواره گزینه‌های کارآمدتر و اخلاق‌مدارتر را از سبد انتخاب مردم خارج کنند.

***

روحانی به دنبال اختیارات نظامی؟

فرمانده جنگ اقتصادی، اختیارات جنگ نظامی می‌خواهد

«بهزاد نبوی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ ب ه تازگی طی اظهاراتی که سایت اعتمادآنلاین آنها را منتشر کرد در اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور روحانی مبنی بر بی‌اختیار بودن دولت؛ از این حرف حمایت کرد!

او با اشاره به فعالیت «شورایعالی پشتیبانی جنگ» در دوران جنگ تحمیلی گفته است:

«این شورا با دستور امام خمینی تشکیل شد و آیت‌الله خامنه‌ای رئیس این شورا بود. آقای هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی و به نظرم رئیس قوه قضائیه هم در این شورا عضو بودند. اگر خواستیم در جنگ، فوق قانون یک تصمیم و مصوبه‌ای بگیریم و اقدامی را انجام دهیم، باید از این شورا، مجوز را می‌گرفتیم. در این حد فعالیت‌های این شورا را به یاد دارم…تصمیمات این شورا در حوزه جنگ بود و اختیارات فراقانونی داشت.»

نبوی سپس درباره اظهارات روحانی نیز گفته است:

«به نظر می‌رسد حرف درستی باشد و مسئولیت و اختیار باید در کنار هم قرار بگیرند. هر کسی که اختیار دارد، باید مسئولیت داشته باشد و هر کسی که مسئولیت دارد باید متناسب با آن اختیارات هم داشته باشد. آقای روحانی هم همین را می‌گوید که هر کسی اختیار دارد باید مسئولیتش هم برعهده بگیرد.»

این مصاحبه با تیتر: «کم بودن اختیارات رئیس‌جمهور حرف درستی است» منتشر شده است .[۱]

*درباره اظهارات نبوی و ماجرای شورایعالی پشتیبانی جنگ لازم به توضیح است که جنگ نظامی با جنگ اقتصادی تفاوت دارد.

در جنگ نظامی هر آن ممکن است به تصمیم یک نهاد خاص نیاز باشد. گزاره‌ای که ضروری می‌نماید تا یک شورایعالی فراقوه‌ای تشکیل شود که بتواند در لحظه؛ تمام این تصمیمات را بگیرد و مانع از ایجاد خلل در روند دفاعی کشور شود.

اما در جنگ اقتصادی ضرورت‌های آنی وجود ندارد و بلکه این فرایندها هستند که بایستی با نگاه اصولی و کارشناسی در قوای مختلف کشور به جنگ با دشمن در عرصه اقتصاد بروند.

این نکته هم بدیهیست که طبق قوانین موضوعه کشور، رئیس‌جمهور از اختیارات کافی برای فرماندهی جنگ اقتصادی برخوردار است.

ضمن اینکه اساساً سایر دستگاه‌های موجود در کشور نیز به دلیل حد وسیع امکانات، اختیارات و بودجه‌ای که در اختیار رئیس‌جمهور است؛ توان این را ندارند که در حرکات اقتصادی با دولت هماوردی کنند و یا احیاناً باعث خارج شدن برخی از اختیارات اقتصادی از دولت شوند.

فلذاست که اظهارات یا به عبارت بهتر بهانه‌جویی بهزاد نبوی در همینجا باطل می‌شود.

گفتنیست، برخی محافل تحلیلی کشور از ۶ سال قبل پیش‌بینی می‌کردند که عده‌ای پس از روشن شدن شکست‌هایشان بلافاصله به سمت «مقصّرتراشی» حرکت می‌کنند و انگشت اشاره را به سمت حاکمیت نظام می‌چرخانند.

این در حالی است که در مقطع فعلی، دولت محترم نیز باید ضمن پذیرش مسئولیت، به فرایندهای معقول حاکمیتی تن در دهد و با استلزام به اختیاراتی که دارد؛ برای استشفای مشکلات پیش آمده تلاش کند.

موضوعات اشاره شده همچنین در حالی است که از درون دولت نیز صداهایی مبنی بر سیاه‌نمایی از اوضاع کشور به گوش می‌رسد که این مسئله جای تأملات جدی دارد.

در همین حال و در ادامه اصرارهای دولت و اصلاح‌طلبان مبنی بر بی‌اختیار بودن رئیس‌جمهور؛ یکی از نمایندگان مجلس به تازگی اینطور مدعی شد که مجلس هم اختیارات لازم را ندارد!

***

اقتصاددان‌هایی که به دنبال نمایش «کمیته نان» و «تاریکی» در ایران هستند

«فرشاد مؤمنی»، از اقتصاددانان نزدیک به جریان چپ به تازگی طی اظهاراتی با اشاره به فضای عمومی ایران در بحث اقتصاد گفته است: مافیای قدرت و ثروت همه عرصه‌های عمومی را به تسخیر خود در آورده است!

او همچنین در ادامه مدعی می‌شود که در اقتصاد ایران افراد پاکدامن‌تر بیشترین لطمه را می‌بینند .[۲]

* فرشاد مؤمنی چند ماه قبل و در سال ۹۷ نیز طی اظهاراتی گفته بود با تحریم‌های جدید ترامپ در روز ۱۳ آبان، بیش از یک میلیون نفر بیکار می‌شوند ![۳]

او در مقطعی دیگر نیز ادعا کرد که میزان مصرف گوشت مردم ایران طی ۴۰ سال گذشته کاهش یافته است .[۴]

۲ ادعایی که اولی به وضوح هرچه تمامتر تکذیب شد؛ ضمن اینکه نرخ بیکاری تازه اعلام شده ۱۲ درصدی ایران نیز نه تنها افزایش نیافته است بلکه نسبت به سال ۸۹؛ کاهشی ۲ درصدی را نشان می‌دهد.

و دومی نیز به لحاظ آمار و نظرسنجی‌های انجام گرفته به هیچ‌وجه صحیح نیست و میزان مصرف گوشت مردم ایران اتفاقاً طی سال‌های گذشته و حتی با وجود گران شدن قیمت گوشت در دولت آقای روحانی، افزایش یافته است .[۵]

محافل تحلیلی معتقدند این قبیل سیاه‌نمایی‌ها، صحبت‌های عوامانه و عدم عذرخواهی از بابت تحلیل‌های غلط، می‌تواند کشور را در خطر ایجاد «فتنه اقتصادی» قرار دهد.

اظهارات نومیدانه مؤمنی همچنین در حالی است که ایران اسلامی علیرغم تمام مشکلاتی که در اثر ناکارآمدی و ضعف دولت اصلاح‌طلبان بوجود آمده اما دارای کارنامه‌ای مطلوب در بحث کاهش بیکاری، بهبود ضریب جینی، ارتقای جایگاه اقتصاد کلان ایران در جهان و کاهش فقر و گرسنگی است.

بعنوان مثال، جمهوری اسلامی ایران در شاخص جهانی GHI که مربوط به گرسنگی است، در جایگاه سیرترین کشورهای جهان قرار دارد .[۶]

***

1_ https://etemadonline.com/content/308483

2_ https://www.ghatreh.com/news/nn47455515

3_ mshrgh.ir/905877

4_ mshrgh.ir/927542

5_ mshrgh.ir/927542

6_ mshrgh.ir/944980

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • سید IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  50 7
  البته جناب فرشاد مؤمنی تجاهل می فرماید اگر می خواهند بازنمود کند که نمی داند این مافیای قدرت و ثروتی که بر اقتصاد کشور چنبره زده اند همین جریان اصلاح طلبان تهوع آورند، امثال مرعشی و نعمت زاده و وکیلی و .... که ملت ایشان را مفتخر به لقب نوکیسگان کرده است!
 • الهیار IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  21 5
  بذارم بوی گند تصمیم فوق العاده خارج کردن شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو بخوابه بعو برن سراغ تصمیم گیری های خارق العاده دیگر
 • AE ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  20 4
  دوستان نجفی یک کم یواشتر.
 • AE ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  32 4
  بهزاد نبوی فتنه گر لطفاً خفه.
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  28 4
  اقای بهزاد نبوی شما بعنوان قانون شکن اجازه ورود به حریم قانون را ندارید اقای رییس جمهور در حد قانون اساسی وظیفهاش را انجام دهد .
 • IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  8 10
  سال ۸۹ رو مقیاس گرفتی! از نرخ بیکاری میانگین ۹ ساله گرفتی؟؟؟ خخخخخخ خیلی خوبی، بخصوص زمانی که مجبور میشی دفاع کنی! یه زارت قوی از راه دور برات فرستادم، آفرین.
  • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
   11 0
   ماشاالله تربیت
  • IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
   8 0
   تربیت که نداری. لااقل یه کم اخبار رو بخون
 • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  35 6
  نکنید این کار را، دادن اختیارات بیشتر به روحانی مشابه مجوز اسلحه نجفی می شود
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  28 5
  تعجب میکنم چرا فتنه گرانی مثل نبوی رو اجازه میدن دوباره در رسانه ها سم پاشی کنند. واقعا هیچ نظارتی نیست؟
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  41 4
  به نظر می رسد حرف اخرشان این باشد که باید شورای رهبری ایجاد شود و اختیار نیروهای مسلح به اقای روحانی داده شود که نیروی مسلح را هم به امر کدخدا بایکوت نمایند
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  20 4
  آقای رئیس جمهور وظایف خودشان را برعهده بگیرند و انجام دهند کافی است
 • IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  13 2
  روووحانی بیش از اندازه اختیار دارد ولی اینکاره نیست. برفرض محال اختیارات مافوق بشری هم به ایشان داده شود... اگر همه امور کشور را بهم ریخت چه کسی پاسخگوست؟
 • مهماندار هواپیما IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  39 2
  روحانی و دارو دسته اش تنها جایی را که نتوانسته اند اسرار ش را لو بدهند نظامیان هستن که می خواهند با در اختیار گرفتن ان هم اسرار سری مراکز نظامی را به امریکا و انگلیس و اسراییل لو بدهند
 • FR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  28 4
  همین مونده که اختیارات جنگ را هم به روحانی بدهن ! چهههههههههه شود......
 • مجید IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  11 4
  اقای نبوی .خدارحمت کند رجایی و باهنر .الان هنوز دست از این کارها بر نداشتید
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  24 4
  دقیقاً در زمان مناطرات بود که از همه کاندیداها این سوال پرسیده شد و در آرشیو صدا و سیما هم حتماً مو جوده که (ایا شما اختیارات پیش بینی شده در قانون اساسی برای رئیس جمهور را برای اجرای مسئولیت ریاست جمهوری کافی میدانید ؟) که از اقای روحانی هم این سوال پرسیده شد و ایشان با صراحت اظهار رضایت کردند
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  16 4
  اگر روحانی اهل کار بود با این همه اختیارات کار می کرد الان هم به نظر می رسد دولت در سایه است که به او دیکته می کند اختیارات ندارد همان مقدار اختیارات که داشتید جز برجام نافرجام و لو رفتن اطلاعات بانکی و امضای کری تضمین است و ....چکار کردید
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  4 5
  البته من مخالف صد در صد فرقه اصلاحات هستم وآنان را بی اعتقاد به نظام می دانم .ولی با این حرف مومنی موافق هستم اتفاقاهمین جریان بی اعتقاد به نظام این اهرمها رادر اختیار انن قرار داد
 • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  7 4
  اقای بهزاد نبوی نفوذی و قاتل رجایی و باهنر، کمر به نابودی ایران بسته است.
 • هوشیار CO ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  12 4
  یادتان میاید محسن رضایی در زمان دولت آقای احمدینژاد وضع کشور را سیاهنمایی میکرد و مردم را از حمله آمریکا میترساند ؟ چرا به او انتقادی نکردید؟
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
  3 4
  این نجفی قاتل هست و قاتل هم حکمش قصاص هست و هر چه زودتر باید این لکه ننگ از ایران پاک شود ..حیف ملتی که وزیر اموزش و پرورشش یه قاتل جانی بوده و خبر نداشتیم
 • AE ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  0 2
  اختیارات جنگ نظامی را هم بدند اونوقت یکی یه دونه هفت تیر هم بدند خلق الله را بکشید درسته؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس