مصطفی درایتی

نقش گوساله سامری در فتنه آینده؛ «مستان خیابان» در ستاد اصلاحات چه می‌خواهند؟!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

ابتکار: اصلاح‌طلبان پیشرفت‌هایی مثل "کنسرت" را به مردم بگویند!

«معصومه ابتکار»، فعال اصلاح‌طلب و معاون رئیس‌جمهور روحانی در اظهاراتی که روزنامه دولتی ایران آنها را منتشر کرده است، اظهار کرد:

«جریانات اصلاحات در عین حال که نقدهای منصفانه خود را درباره کارهایی که باید انجام می‌شد و نشد، بیان می‌کنند، باید درباره محدودیت‌ها و مشکلات دولت حرف بزنند و دستاوردها و پیشرفت‌های این دوره را برای مردم بگویند.بگویند چه شرایطی قبل و بعد از دولت یازدهم در دانشگاه‌ها بود، وضعیت روزنامه‌ها و رسانه‌ها چه‌طور بوده و الان چه طور شده و فضای عمومی جامعه، برگزاری کنسرت‌ها و ایجاد نشاط فرهنگی چه تغییراتی کرده است ؟»[۱]

*علل دورافتادگی اصلاح‌طلبان از ساحت عمومی جامعه ایرانی در این صحبت‌های خانم ابتکار به روشنی مشهود است.

به سخن دیگر اینکه برای ستاد جریان چپ مقولاتی مثل گرانی گوشت، گرانی خودرو، خرابی آسفالت خیابان‌ها، مالیات زباله، گرانی مسکن و اجاره و غیره مسئله نیست.

بلکه دغدغه اصلی آنها کنسرت و وضعیت روزنامه‌ها و دانشجویان ستاره‌دار و غیره است.

البته هر دوی این جریانات در بخش‌هایی با یکدیگر متداخل می‌شوند اما بحث بر سر رویه اصلی است.

و همین رویه اصلی بود که اصلاح‌طلبان را واداشت که دولتی را بر سر کار بیاورند که در عین برداشتن لجام از کنسرت‌ها و البته از قیمت‌ها؛ وضع موجود را برای مردم و نظام اسلامی پدید بیاورد!

ما هم همانند خانم ابتکار حتماً توصیه می‌کنیم که اصلاح‌طلبان درباره اوضاع کنسرت‌ها و روزنامه‌ها با مردم صحبت کنند تا سره از ناسره بازشناخته شود و در انتخابات‌های بعدی کسی نتواند در حال گوش دادن به موسیقی و با تَکرار می‌کنم، گوشت ۱۰۰ هزار تومانی را در دامان مردم بگذارد...

***

نقش گوساله بسته سامری در فتنه آینده

«مستان خیابان» در ستاد اصلاحات چه می‌خواهند؟

«مصطفی درایتی»، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، در یادداشتی که کانال تلگرامی امتداد آنرا منتشر کرد، نوشته است: ریشه چالش‌های اجتماعی را در بحران اعتماد بین مردم و حاکمیت باید جستجو کرد. آثار بی‌اعتمادی در بخشی از گرانی‌های موجود قابل مشاهده است، زیرا برخی از افزایش قیمت‌ها جنبه روانی دارد.
او همچنین می‌افزاید: این نوع بی‌اعتمادی در گذشته در شکل‌های متعدد همچون اعتراضات گسترده مدنی و صنفی نمود پیدا کرد و اگر چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، امکان مواجهه با حوادث غیر مترقبه و اتفاقات غیرقابل پیش بینی دور از ذهن نیست.

*با رصد ما، درایتی نفر پنجم از لیست تئوری‌پردازان اصلاح‌طلبی است که طی روزهای اخیر، گزینه «اعتراضات گسترده» (بخوانید خیابانی) را در پیش پای مردم می‌گذارد.

قبل از او کسان دیگری مثل حجاریان، ربیعی، جلایی‌پور و محمدرضا تاجیک نیز در اشاره به گرانی‌های موجود و مشکلاتی که دولتِ اصلاح‌طلبان پدید آورده از تعابیری مثل احتمال بروز خشونت فیزیکی، شرایط عام‌البلوی، دلیلی برای صبر بیشتر مردم وجود ندارد، کشتی تایتانیک و سال ۹۸ سال بی‌ثباتی است استفاده کرده بودند.

نکته این اظهارات که در حالت تأنی و خوشبینانه بایستی آنها را "ناجوانمردی" خواند در حالی است که اولاً صاحبان این حرف‌ها هرگز حاضر به تقبیح کارای حرکت خیابانی نشده‌اند و دائماً از آن با عنوان گزینه پیش روی مردم صحبت می‌کنند.

و ثانیاً این افراد ولو به قاعده یک ذره هم حاضر نیستند بیان کنند که وضع موجود و خاصّه گرانی‌های فعلی تماماً اثر وضعی «تَکرار می‌کنم» و حمایت‌های همین افراد از رئیس‌جمهور روحانی است.

آیا آقایان فراموش کرده‌اند روزی را که می‌گفتند ما «فدائیان روحانی» هستیم، ما تضمین روحانی هستیم، ما به راهی می‌رویم که روحانی بگوید و ما هیچ پیش‌شرطی برای حمایت از روحانی نداریم؟

بدیهیست که صاحبان این حرف‌ها در یک نگاه جوانمردانه امروز بایستی ضمن اعتراف در پیشگاه مردم و نظام سیاسی به ناکارآمدی و اشتباه بودن تحلیل‌های سیاسی خود؛ به مثبتات رقیب خاصّه در بحث کارآمدی و «مدیریت جهادی» اشاره کنند نه اینکه دائماً بر گزینه «خیابان» اصرار کنند و جالب‌تر آنکه مدعی باشند قصدی برای ایجاد فتنه اقتصادی ندارند!

گفتنیست، «احمد زیدآبادی» از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در واکنش به مطالب وبلاگ مشرق پیرامون «فتنه اقتصادی» و اصرار ستاد جریان چپ بر حضور مردم در خیابان، طی مطلبی نوشته است: گویا بخشی از جناح اصولگرا اصرار دارد که در هر وضعیتی، فقط اصلاح‌طلبان را تهدید اصلی خود معرفی کند چراکه آنان را هدفی سهل و آسان و دم‌دستی برای برخورد و تواب‌سازی و دستاویز مناسبی برای بسیج هواداران خود می‌داند.

او تصریح می‌کند: تهدید به انتقام از "گوسالۀ بسته" گمان نمی‌کنم علامت خوبی از اعتماد به نفس لازم برای رویارو شدن با تحولات عینی باشد!

***

لایحه دولت روحانی به‌خاطر یک زن

«اسحاق جهانگیری»، فعال اصلاح‌طلب و معاون اول رئیس‌جمهور روحانی، روز دوشنبه گذشته طی اظهاراتی در جشنواره ملی زن و علم در دانشگاه تهران گفته است: خوشحالم شادروان پروفسور میرزاخانی توجه همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای علمی را به موضوع علم جلب کرد. او افق‌های جدیدی در دانش ریاضیات ایجاد کرد.

به گزارش ایسنا، او سپس با بیان اینکه دولت شنیده بود که شادروان میرزاخانی اصرار داشت فرزندش تابعیت ایرانی داشته باشد، افزود: بنابراین دولت قانون قدیمی تابعیت که فرزند از پدر تابعیت می‌گرفت را تغییر داد و لایحه‌ای به مجلس فرستاد تا فرزند بتواند از مادر هم تابعیت بگیرد، این لایحه در مجلس است. [۲]

*جدای از اینکه میزان عقلانیت این درخواست و این اقدام عجیب کابینه دولت اعتدال مبنی بر دادن تابعیت از جانب مادر به فرزند، مشخص نیست! اما می‌توان در اینجا از آقای جهانگیری خواست که به جای توجه به درخواست یک خانم ایرانی_آمریکایی؛ ایکاش به درخواست اکثریت مردم ایران برای «نظارت بر قیمت‌ها و مبارزه با گرانی» توجه می‌کردند.

بدیهیست که همین نحو رفتارهای آقای جهانگیری است که موجب می‌شود این سؤال به ذهن خطور کند که معاون اول اصلاح‌طلب دولت، نمی‌تواند یا نمی‌خواهد بر قیمت‌ها نظارت کند ؟![۳]

ما قضاوت درباره اقدام دولتِ اصلاح‌طلبان برای لایحه دادن بر اساس درخواست یک تبعه آمریکا با تبار ایرانی و اینکه کدامین مقولات در دولت ضریب بیشتری از توجه می‌گیرند را بر عهده مخاطبان محترم وامی‌گذاریم.

در اشاره به صحبت‌های جهانگیری مبنی بر اینکه «خوشحالم شادروان پروفسور میرزاخانی توجه همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهای علمی را به موضوع علم جلب کرد!» نیز لازم به اشاره است که توجه دستگاه‌های اجرایی و علمی ایران به موضوع علم پیش از خانم میرزاخانی صورت گرفته بود؛ خاصّه اینکه خانم میرزاخانی دانشجوی ریاضی دانشگاه‌های ایران بوده‌اند و ایران اسلامی صاحب مدارج بزرگی از پیشرفت علمی در منصه‌هایی مثل نانو، هوافضا، فیزیک، فناوری‌های نفتی، ساخت زیردریایی و غیره نیز هست.

***

1_ http://www.iran-newspaper.com/newspaper/item/508607

2_ https://www.isna.ir/news/98020200427/

3_ mshrgh.ir/951782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • سید IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  135 9
  کیست که اکنون قبول نداشته باشد که اصلاح طلبان جمیعاً از صدر تا ذیلشان تهوع آورند! مگر آن که خودش هم دارای همین ماهیت باشد!!
  • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   36 2
   شاید این هم یکی از الزامات سند 2030 باشه...!!!
  • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   4 48
   از اصلاحات عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیری
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   27 2
   اصلاخ طلب یا خودفروخته گانی که به نوبت فرار به نزد ملکه
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  65 4
  این ها چه جوری بگن یهودی هستند فقط تو در یهود نسب از مادر منتقل میشه ؟
  • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   6 7
   بحث نسب نیست، دانشمند! بحث ملیت است.
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   4 12
   شما خوبید
  • حسین DE ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   20 1
   بعید نسیت بعضیهاشون باشن , ولی مساله مهم طرز فکر شبه یهود هست , همین که در دانشگاههای اونها تربیت شده باشند مثل دانشگاههای انگلیس میتونه منتج به اون طرز فکر بشه
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  39 0
  دولت ماست دیگه!!! خیلی جدی نگیریدشون. بهتره فیلمای شبکه پویا رو براشون بفرستین
 • دیدگا IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  51 0
  جناب نماینده جریان اصلاح طلب که سینه سپر میکردی و میگفتی من نماینده فلان هستم و سخنگوی بهمان هستم!!! دلار رو بکشید پایید مردم یه خورده نفس بکشن! یه خورده نظرتون به اوضاع اقتصادی و وضعیت معیشت مردم هم جلب بشه بد نیست! هزینه های زندگی مردم چند برابر شده! شما که خانه های چند ده میلیاردی دارید و خودروهای اشرافی سوار میشید براتون فرقی نداره!
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  53 1
  خاک تو سر آقای جیم و دلارش و افاضاتش
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   2 18
   زنده باد رئیس جمهور اینده ایران زمین.تا 1408 با سوزاننده قالیباف
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  22 2
  کثیف گم شو....
 • IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  5 61
  "لایحه دولت روحانی به‌خاطر یک زن"! منظورتون از این تیتر چیه!؟ با همین عنوان اولا ضد زن بودن خودتون رو نشون دادید! دوما این بانو نابغه ریاضی تاریخ و افتخار مردم کشورش بوده و هست! سوما خانم مریم میرزا خانی با وجودی که شوهرش خارجی بوده با درخواست تابعیت ایرانی برای فرزندش عرق و علاقه قلبی به سرزمین مادری اش رو نشان داده!
  • RO ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   25 2
   الان سلبریتیا اسم فیلمشونو بذارن: "همیشه پای یک زن در میان است" خیلی کول و نایس و فمینیست هستن ولی مشرق بذاره, بده؟!
  • IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   31 5
   اگر عرق ایرانی دارد، چرا با یک آمریکایی ازدواج کرده است.
  • ناشناس IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   26 2
   با سلام.زمانی که خانم میرزاخانی از ایران می رفتند عرق ملیشون کجا بود؟چرا زمانی که تحصیلشون در آمریکا تمام شد به ایران برنگشتند پس عرق ملیشون کجا بود؟ از این صحبتا که بگذریم،آقایون نمیدونند با تغییر قانون تابعیت چه تبعات امنیتی و اجتماعی بر کشور تحمیل میشه یا اینکه خودشونا به خواب زدند؟ وقتی ملاک انتخابمون کنسرت و ربنای شجریان و قس علی هذا میشه، وقتی یه برگ برجاما نمیخونیم، وقتی یه برگ از کنوانسیون پاریسا نمیخونیم، افرادی را انتخاب می کنیم که فقط به فکر خودشونند و مردم را پلکان ترقی می کنند.
  • IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   11 0
   صحبت سر میرزا خانی نیست! صحبت سر سطح دغدغه ی معاون اول رییس جمهور تو این شرایط هست! چپ ها کلا این مسائل براشون مهمتره گویا کاری به چیزای دیگه مثل گرونی و مشکلات ندارن!
  • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   5 1
   جاسوس از آب درنیاد خوبه
  • IR ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۴
   1 0
   اگه ایران مونده بود الان چی شده بود؟
 • IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  24 2
  مشرق فقط نوشتن بلدی که همین موضوع در ذهن ماهم مطرح هست که آیا جهانگیری نگران یک نفر هست؟!!! همه میدانند گادفادر مافیا رحم به هیچکس جز باند و خانواده خود ندارد- پس الان داره سوزه تبلیغات برای خودش دست و پا میکند!!! من جای قوه قضائیه باشم برای بچه مریم میرزاخانی یک تبصره استثنا استفاده میکنم و شناسنامه ایرانی بهش میدم تا از فریبکاری انحصار طلبان جلوگیری بشود. لطفا توطئه ها را خنثی کنید نه فقط مطرح!!!!!!!!!!
 • US ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  11 0
  همه میدانند که اقتصاد مهم است
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  35 1
  سر تا پای هیکل افساد طلبان!
 • ناشناس IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  18 0
  ان شا الله در اینده نزدیک هر دو نفر شما محاکمه میشوید
 • ناشناس IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  13 0
  ان شا الله در اینده نزدیک هر دو نفر شما محاکمه میشوید
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  5 17
  این زنی که شما گفتید از تمام نوابغ مرد دو سه دهه اخیر ایران برتر بود. اگر مثالی دارید بیاورید.
  • IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
   9 2
   شما مثل اینکه خیلی اهل مطالعه هستی! پس یه دور دیگه نوابغ مرد و زن دو سه دهه اخیر ایران رو بخون خودت به جواب میرسی :)
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  18 3
  مثنوی 70 من کاغذ اندر حکایات وادادگی اصلاح طلبان
 • جواد IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  19 0
  کنسرت وسایر پیشرفت های اصلاحات فقط به درد ننه ی ابتکار می آید وبس چون مردم دراثر دزدی اینها دارند از نداری می میرند....
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  4 2
  آخ جووون کنسرت
 • AE ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  20 1
  بنظر میاد همه پیشرفت افساد طلبان همان اجرای کنسرت باشد.چقدر هم پیشرفت کردند.!!!!
 • AE ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  13 1
  بنظر میاد همه پیشرفت افساد طلبان همان اجرای کنسرت باشد.چقدر هم پیشرفت کردند.!!!!
 • IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  15 0
  مشمئز کننده تر از این دو عکس سراغ ندارم
 • IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  19 1
  فقط تو کار تغییر نام و اهدای ملیت و پاسپورت چند گانه و کنسرت و شادی و این چیزها نمی گویند از ارزش پول، فساد بانکها ، بنادر ،قراردادهای نفت و حقوق های نجومی و دشمنان داخلی و...
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  15 2
  هم و غم اصلاح لجنها فقط تو پایین تنه و قر کمر و اختلاس و نوکری آمریکا خلاصه میشه و بس
 • DE ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  13 2
  تایلند هم خیلی پیشرفته ست . همش کنسرت و دیسکو و از این جور هنرهای مهم .
 • هادی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  7 1
  لطفا مردم تلاش کنند ما به اهدافمون برسیم .همین متشکریم
 • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  2 10
  مشرق نیوز چقدر بچه گانه خبر می نویسد! کم مانده مثل بچه ها دهنکجی هم کند!! شما فکر کن میرزاخانی برمیگشت! اینجا مثل اغلب نخبگانی که امکان رفتن نداشته اند، بیکار نمی ماند!؟؟ تلف می شد از این کوته نظری ها! ایکاش بدون تنگ نظری، یک گزارش کامل و بدون سانسور از علت رفتن اغلب نخبگان بنویسید!
 • IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  13 2
  میرزاخانی اگه خودشو خیلی ایرونی میدونست لااقل وصیت میکرد جسدشو بیارن تو ایران دفن کنن
 • جلیل IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  3 6
  دوستانی که به عرق ملی مریم میرزاخانی ایراد میگیرن که چرا رفت امریکا!... مطمئنا ایشان اگه ایران می موندن هیچ وقت مریم میرزا خانی نمیشدن! و نمیتونست مهمترین جایزه ریاضی دنیا رو بگیره نهایتا میشد یه معلم ریاضی معمولی در یکی از دبیرستانهای تهران! باید قبول کنیم اینجا سقفش برای خیلی از مغزها کوتاهه !
 • سید رضا IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۳
  6 1
  اینا مغزشون ؛ کلا تکون خورده !!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس