سولوگامی

یکی از اشکال جدید ازدواج در دنیای مدرن ازدواج با خود است امری که بسیاری اعتقاد دارند فلسفه ازدواج را زیر سوال برده است.

سرویس گزارش ویژه مشرق - در دهه‌های اخیر نرخ ازدواج در غرب به نسبت قابل توجهی کاهش یافته است و فقط نیمی از بزرگ‌سالان آمریکا ازدواج‌کرده‌اند. در سال ۱۹۶۰، ۷۲ درصد بزرگ‌سالان ۱۸ سال به بالا ازدواج‌ کرده بودند، در حالی که امروزه تنها ۵۱ درصد افراد این گروه سنی ازدواج کرده‌اند. سن متوسط ازدواج برای زنان به ۲۶.۵ و برای مردان به ۲۸.۷ رسیده است. آمارهای اتحادیه اروپا نیز نشان می‌دهد که از سال ۱۹۸۵، تعداد زنان متأهل ۳۰ تا ۴۰ ساله در بیشتر کشورها (به ‌جز چین و هند) به ‌شدت در حال کاهش است. با این حال در طول قرن‌ها همواره یک الگوی ثابت برای ازدواج در همه جای دنیا وجود داشته اما امروزه الگوهای جدید و بعضا عجیبی از زندگی در غرب رواج یافته است. سولوگامی(SOLOGAMY) یکی از الگوهای جدیدی است که در آن فرد با خود ازدواج می‌کند. این روند در حال رشد، بیشتر در کشورهای ژاپن، استرالیا، تایوان، انگلیس و ایالات‌متحده مشاهده ‌شده است.

لیندا بیکر  نخستین فردی بود که در سال ۱۹۹۳ به «ازدواج با خود» دست زد. همچنین بوردیو از جمله اولین زنانی است که بعد از طلاق در سن سی‌ سالگی، ازدواج با خود را انتخاب کرد. وی اظهار کرد که این کار او را به رویایی رسانده که در ازدواج اول خود به آن دست نیافته بوده است. بوردیو به مخالفت‌هایی که نزدیکان او با این کار داشته‌اند اشاره کرده و در پاسخ به آنان گفته است: "مجبور نیستید به مراسم ازدواجم بیایید!"

لیندا بیکر اولین عروس تنهایی

در دهه ۱۹۹۰ ازدواج با خود روندی آرام و کاملا حاشیه‌ای بود و تنها عده معدودی از زنان غربی با این پدیده آشنا بودند. اما در دهۀ بعدی این پدیده به وسیلۀ یک سریال تلویزیونی در سال ۲۰۰۳، به جامعه معرفی شد. شخصیت اصلی داستان در مورد ازدواج با خود فکر می‌کرد. کری برادشاو بعد از اعتراض به این‌که دوستان متأهل او هرگز برای تصمیم او برای مجرد ماندن جشن نگرفته‌اند، ایده ازدواج با خود را به‌طور مستقیم مطرح کرد.

دکتر هو؛ شخصیتی تلویزیونی که به ترویج سولوگامی پرداخت

در موردی دیگر در سریال دکتر هو در قسمت عصر فرشتگان، شخصیت اصلی سریال (دکتر) معتقد است کلیسا مخالف ازدواج با خود است و ازدواج سنتی را به یک مسابقه دو جانبه به نام آپلانز تشبیه می‌کند.

در دهه ۲۰۰۰ میلادی علاوه بر فیلم‌هایی که به معرفی این مسئله پرداختند، برخی نشریات نیز اقدام به ترویج سولوگامی به عنوان یک ایده جدید برای زندگی نمودند. همچنین این ایده در کتابی با نام "یک مانیفست برای عاشقانه‌های انعطاف ناپذیر" از  ساشا کاگن نیز به صورت مبسوط معرفی شد .

کاگن با این کتاب یکی از اولین معرف های سولوگامی بود

به تدریج و بعد از گذشت دو دهه از ابداع چنین روشی برای زندگی، این موضوع تاحد زیادی در برخی جوامع مدرن فراگیر شده است که حتی سازمان‌های دولتی نیز بدان توجه نموده‌اند. در همین راستا "افق‌های سیاست کانادا" (یک سازمان دولتی که مسئول تصمیم‌گیری در مورد سیاست‌های عمومی این کشور است)، به این موضوع توجه کرد و درباره آن نوشت:

«تا زمانی که افراد بیشتری زندگی مجردی را انتخاب می‌کنند، مهمانی‌ها و مراسمات مذهبی بیشتری برای مشروعیت بخشیدن به این انتخاب پدیدار خواهد شد. در کشورهای صنعتی تعداد بی‌سابقه‌ای از زنان سی ‌ساله و بالاتر زندگی می‌کنند که با انتخاب الگوی ازدواج با خود، شورشی نمادین را علیه رویکرد قدیمی جامعه برای فشار به زنان مجرد و وادار کردن آنان به ازدواج شکل داده‌اند.»

خودشیفتگی و ازدواج با خود

ازدواج باخود در دید کارشناسان و افراد مختلف دارای یک وجه مشترک است، «خود شیفتگی» محور اصلی این پدیده است. در همین راستا کریستوفر لاش، نویسنده و منتقد فرهنگی در کتاب پرفروش خود با عنوان "فرهنگ خودشیفتگی" که بر اساس مقاله کلاسیک زیگموند فروید با نام «در مورد خودشیفتگی» نوشته ‌شده، ازدواج با خود را یک پیامد منطقی از خودشیفتگی دانسته است. خودشیفتگی به عنوان احساس خودبزرگ‌بینی و عشق بیش‌ از حد به خود تعریف شده است.

کریستوفر لاش

 لاش فردی مذهبی نبود، اما فهمید چگونه ارزش‌ها، باورها و شیوه زندگی در فرهنگ‌ مدرن به فراگیری خودشیفتگی منجر خواهد شد. خودشیفتگی از فردگرایی مدرن شدیدتر است. بر این اساس، خودشیفتگی بر مبنای یک اختلال روحی به وجود می‌آید که مارتین لوتر با الهام از گزاره‌ای از آگوستین آن را «خرابکاری به خود پیچیده شده» توصیف می‌کند.

لاش در این کتاب به توصیف روند روزافزون خودشیفتگی در جامعه آمریکا می‌پردازد

واژه "خودشیفتگی" از نام یک اسطوره یونانی به نام نارسیس گرفته‌ شده است. او یک مرد جوان، زیبا و خوش‌تیپ بود که تمام دختران عاشق او می‌شدند. اما نارسیس بر اساس احساساتی ویژه تنها خودش را جذاب می‌دانست و به دخترانی که عاشق او بودند توجه نمی‌کرد. سرانجام یک روز در حالی که در جنگل قدم می‌زد، برای نوشیدن آب از برکه‌ای توقف کرد. در این هنگام با دیدن تصویر خود در برکه، به گونه‌ای محو تماشای چهرۀ خود شد که در برکه افتاد و غرق شد.

در عصر حاضر عنصر اصلی جامعه، که ما را در زمان سختی‌ها و مشکلات حفظ کرده، در حال نابودی است. در طول قرن‌ها خانواده جامعه انسانی را از اضمحلال حفظ کرده است. لاش خانواده را به عنوان «پناهگاهی در دنیای بی‌عاطفه» توصیف کرده است. در همین راستا این تاریخدان و منتقد اجتماعی توضیح می‌دهد:

«بهترین امید بلوغ عاطفی در شناخت نیازها، وابستگی به افرادی است که از ما جدا هستند. این یعنی دیگران نه به‌عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌های ما، بلکه به‌عنوان موجودات مستقلی با خواسته‌های مخصوص خود تعریف می‌شوند. به طور عام، این موضوع به پذیرش محدودیت‌ها از طرف ما بستگی دارد. این دنیا فقط برای ارضای نیازهای ما به وجود نیامده، بلکه دنیایی است که ما می‌توانیم لذت و معنا را پیدا کنیم و دریابیم دیگران نیز حقی برای چیزهای خوب دارند. روانکاوی تصدیق کرده است که تنها راه دستیابی به شادی پذیرش محدودیت‌هایی است که حقیقت آن در روح تسلیم و شکرگزاری است. »

ربکا تریسر، یکی از مدافعان سولوگامی

ربکا تریسر، نویسنده کتاب «تمام خانم‌های مجرد، زنان مجرد و ظهور یک ملت مستقل» با جانبداری از این ایده گفته است:

در نسل‌های پیاپی، فشار اجتماعی و اقتصادی زیادی روی زنان وجود داشت که آنان را مجبور می‌کرد برای ثبات زندگی خود، به ازدواج دست بزنند. شخصا به‌عنوان کسی که برای سال‌های طولانی زندگی متأهلی داشته‌ام، می‌دانم نوعی تأکید بر ازدواج وجود دارد که بسیار ناعادلانه است. فرهنگی برای تداوم ازدواج شکل‌ گرفته است که آن را هیجان‌انگیزترین اتفاقی معرفی می‌کند که در زندگی هر کس رخ می‌دهد. با این حال اگر با خودتان ازدواج کنید، می‌توانید بگویید زندگی من همان لذتی را دارد که افراد متاهل تجربه می‌کنند.

تریسر در این کتاب تنهایی زنان را ستوده است

رسمیت یافتن سولوگامی در آمریکا

اگرچه بیشتر ایالت‌های آمریکا ازدواج با خود را به‌عنوان یک گزینه رسمی تشکیل خانواده به رسمیت نشناخته‌اند، اما پنسیلوانیا این نوع ازدواج را از مدت‌ها پیش به رسمیت شناخته است. در این ایالت برای ازدواج با خود مدارک و مستندات رسمی نیز ارائه می‌شود و رسمیت یافتن آن، تنها نیازمند امضای دو شاهد در یک مکان رسمی است. با این ‌وجود بر سر صدور سند ازدواج برای ازدواج با خود، بحث‌های زیادی وجود دارد. در دیگر ایالت‌های آمریکا، ازدواج‌هایی به رسمیت شناخته می‌شود که بر اساس باورهای یکی از فرقه‌های مذهبی شناخته‌شده (مانند بهائیت، کوئیک‌ها یا آمیش‌ها) برقرار شده باشد. در سال ۲۰۰۷ یک قاضی فدرال تصویب کرد یک فرد اهل ایالت پنسیلوانیا که ازدواج با خود را بر اساس باورهای سکولار خود شکل داده بود، سند ازدواج دریافت کند.

ایالت ویسکانسین نیز اجازه ازدواج با خود را بدون هیچ‌گونه سؤال و جوابی صادر کرده است، با این حال فرد فرمی را امضا می‌کند که بر اساس آن دولت تضمینی برای به رسمیت شناخته‌ شدن این سند ارائه نکرده است. در ایالت کولارادو نیز ازدواج با خود، تنها نیازمند شاهد و امضای یک فرم خاص است. ایالت کلمبیا نیز به افراد اجازه می‌دهد مراسم ازدواج با خود را به‌طور رسمی انجام دهند. در ایالت کالیفرنیا نیز در صورتی اجازه ازدواج بدون حضور روحانی صادر می‌شود که دو شاهد برگه‌هایی مخصوصی را به صورت کامل تکمیل و امضا کنند.

پاپ فرانسیس در اجلاس «بشریت: مکمل بودن زن و مرد»

در دهه‌های اخیر روندهای مخالف ازدواج سنتی در غرب به گونه‌ای رشد کردند که در نهایت در سال ۲۰۱۴ پاپ فرانسیس یک اجلاس بین‌المللی به نام «بشریت: مکمل بودن زن و مرد» را در رم ایتالیا راه‌اندازی کرد. در این اجلاس سخنرانانی از ملل و سنت‌های مذهبی گوناگون از سراسر جهان جمع شدند تا زیبایی روابط بین مرد و زن را دوباره بررسی و از ازدواج و زندگی خانوادگی حمایت کنند. در این کنفرانس پاپ فرانسیس در مورد ازدواج و بحران موجود در جوامع غربی اینگونه سخن گفت:

«امروزه خانه‌هایی که با ازدواج ساخته شده‌اند در برابر لشکری از بی‌توجهی، دزدان و دشمنانی که آمده‌اند آن را ویران سازند بی‌پناه رها شده‌اند. ازدواج‌ها کمتر شده‌اند و کودکان از آن هم کمتر. زمانی که فقر از می‌آید، ازدواج کاهش می‌یابد.جایی که جنگ دامن گیر می‌شود، خانواده ها از بین می‌روند. هرکجا ازدواج از بین می‌رود، ما کالاهای مادی ومعنوی که تمامی بشریت باید از آن لذت ببرد را از دست می‌دهیم. همه ما گناه کاریم برای زمانی که ازدواج در معرض باد و باران قرار می‌گیرد. زمانی که نیاز کودکان در برابر خواسته‌های بزرگسالان تسلیم می‌شوند و ما اغلب در برابر این قضیه سکوت می‌کنیم. مفهوم عشق به یک کالای مصرفی تنزل پیدا کرده است، یک تصویر رنگی یا یک شعار صادراتی. این به درد نخواهد خورد و ما به شکوفایی نخواهیم رسید.»

پاپ: مفهوم عشق به یک کالای مصرفی تنزل پیدا کرده است، یک تصویر رنگی یا یک شعار صادراتی

مینی رو، استاد روانشناسی، درباره سولوگامی می‌گوید:

«مردم در حال عجیب‌تر شدن هستند! به نظر می‌رسد آنان می‌خواهند همه چیز را بیرون بکشند و نشان دهند از خودشان رضایت دارند، در حالی که در واقعیت این‌گونه نیستند. مفهوم اصلی ازدواج، همراهی است، به همین خاطر کل هدف ازدواج در سولوگامی از بین می‌رود.»

دکتر کارن لوسکوکو، استاد جنسیت‌شناسی دانشگاه آلبانی در مورد سولوگامی از جنبه ای دیگر توضیح می‌دهد:

«"خود" بازتابی از یک‌ روند اجتماعی وسیع برای جداسازی بخش‌های مختلف زندگی است. ما ابتدا ازدواج و بارداری را از هم جدا کردیم؛ این یک تغییر اجتماعی عظیم است. بعد از آن شاهد تفکیک مراسم عروسی و ازدواج هستیم. شما می‌توانید به‌ عنوان یک عروس به زندگی خود ادامه دهید بدون آن که همسر کسی باشید. هنوز هم ازدواج مورد قبول بسیاری افراد هست، ولی افراد نیازی به آن حس نمی‌کنند. در زندگی امروز گزینه‌های متعددی برای جایگزینی ازدواج وجود دارد و زندگی و ازدواج مثل گذشته نیست.»

شرکت­های برگزارکننده مراسم سولوگامی

در کشورهای مختلف شرکت‌هایی برای برگزاری مراسم ازدواج با خود تاسیس شده‌اند. یک شرکت آمریکایی یک بسته خدماتی به ارزش ۲۳۰ دلار برای مراسم ازدواج با خود ارائه می‌دهد. این بسته پیشنهادهایی را (از گروه موسیقی گرفته تا کارت دعوت مراسم) در بر می‌گیرد. این سایت توسط جواهرسازی جفری لوین تأسیس ‌شده است. در این سایت در مورد سولوگامی نوشته شده است:

من معتقدم در سال‌های آینده ازدواج با خود افزایش پیدا خواهد کرد و بیشتر مورد قبول قرار خواهد گرفت.

یک شرکت مسافرتی به نام کیودو در شهر کیوتو ژاپن مراسم ازدواج با خود را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند. خدمات این شرکت برای جشن عروسی سولوگامی، تمام امکانات یک عروسی معمولی را در بر می‌گیرد. این شرکت اظهار کرده است:

این بسته خدماتی یک تجربه بسیار فوق‌العاده است که احساس عزت‌ نفس فرد را افزایش می‌دهد. تومئو سوانو یکی از اولین کسانی است که از این بسته خدماتی استفاده کرده و آن را مانند تجربه بازدید از یک قلعه قدیمی جهانی توصیف می‌کند.

از زمان تأسیس این شرکت، تقریبا ۳۰ زن در سراسر ژاپن با خدمات این شرکت به «عروس تنها» تبدیل‌ شده‌اند.

جمع بندی

اندیشه‌ لیبرالی «انتخاب» در فرآیند حداکثری شدن و ضدیت لیبرالیسم با سنت‌های عقلانی و مذهبی منجر به تولد رویدادهایی عجیب، غیر عقلانی و ناسازگار با فطرت انسانی شده است به طوری که تنهایی را که همواره یکی از بزرگترین رنج‌های بشر بوده است به صورت امری مقدس درآورده و برای آن جشن برگزار می‌کنند. ناتوانی اندیشه لیبرالی از هدایت سعادتمندانه بشر و شکست در نوآوری سازگار با فطرت منجر به خلق آدابی روان‌پریشانه گشته که بسیاری در خود غرب تنها توجیه وجود چنین پدیده‌هایی را بیماری‌های روانی می‌دانند. بیماری خودشیفتگی انسان لیبرال هر روز نمودی تازه می‌یابد که تنها یک نمونه آن سولوگامی است. مسیری که سرنوشتی بهتر از نارسیس نخواهد داشت.

منابع:

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 53
 • در انتظار بررسی: 19
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  75 6
  صرف اعلام تنهایی که نیست، چون خیلیها همین طوری هم تنها زندگی می کنند؛ ولی چون ازدواج یک عنصر برآورده شدن نیاز جنسی هم داره با عرض معذرت آیا هدف از این نوع ازدواج یعنی اعلام رسمی خودارضایی؟
  • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   62 3
   رسمی و غیر رسمیش فرق نداره فقط گناهش پای مسئولینیه که شرایط ازدواج راحت فراهم نکردن
  • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   6 10
   یعنی هدف از ازدواج مسائل جنسی است؟! چقدر بد
  • IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   9 7
   شما احتمالا در مورد راهبه ها هم چنین استدلالی داری! یه مدت به این غریزه جنسی اهمیت نده تاببینی چطور وجودت خالی از هوس میشه
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  18 81
  چرت نگو مشرق
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  31 0
  ممنون
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  45 8
  من یکی که ده بار تا حالا ازدواج تنهایی کردم و مراسم هم گرفتم
  • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   68 4
   من دو بار هم از خودم طلاق گرفتم چون دست بزن داشتم‌ :)
  • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   15 5
   منم ۷ یا ۸ باری با خودم ازدواج نموده ام نمیدانم چرا همش تکرار میشه
  • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   8 4
   افرین
  • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   9 2
   ببخشید زن گرفتن با شوهر کردن چه فرقی داره
  • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   5 2
   ببخشید زن گرفتن با شوهر کردن چه فرقی داره
  • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   2 2
   خخخخخخخخخخخخ
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  7 103
  برای شما مشرقی های نفهم آرزوی شفا داریم. اخه این چیه کی میگی. مگه میشه آدم با خودش ازدواج کنه
 • مجید IR ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  20 1
  خانه ما که 5 تا بچه داره چطوری تنهایی ازداج کنیم. حد اقل 5 نفر هستم
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  21 2
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ ملت با خودشون درگیر میشن بعد انتظار داری با خودشون ازدواج نکنن؟
  • علی IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   6 2
   حالمو با این خخخخخخ بهم زدی درست مثل صدای زشتی است که کسی با دهانش بجای سخن گفتن از خود درآورد
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  42 8
  وَلَا يُكَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا يَنْظُرُ إِلَيْهِمْ يَوْمَ الْقِيَامَةِ وَلَا يُزَكِّيهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ) [آل عمران :77]
 • GB ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  29 4
  بیایید ازدواج حقیقی کنیم
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
   23 8
   ازدواج حقیقی خرجش زیاده
 • مرتضیsk RO ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  41 15
  اینم یک نوع از چند بنیان خانواده تو سند ننگین2030 بود مثل ازدواج با حیوانات ، که با ورود مستقیم مقام معظم رهبری بخیر گذشت
  • US ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   4 7
   کمتر دروغ بگو عزیز
 • سلام IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  26 1
  آمریکا و گردانندگان آمریکا همگی دچار خودشیفتگی سیاسی هستند لذا از کوزه همان تراود که در اوست در بعد اجتماعی آن پدیده های تروریسم و ازدواج باخود - جهاد انکاه و... همه وهمه زائیده پدیده های شومی هستند مثل خود آمریکای شوم - خواه ناخواه نهضت جهانی برعلیه این همه بدعتهای حرام بوسیله آمریکا همراه خود آمریکا را محو خواهند کرد ا
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  7 7
  چرا به نکاح میگید ازدواج ؟!
 • علی IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  40 3
  همه اینها نشان دهنده دوری از معنویت هست واقعا جهان نیاز به منجی داره یا صاحب الزمان ظهور کن
  • IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   8 0
   امام زمانم بیاد اولین چیزی که میاره عقله، نمیاد مفتی کسیو که در عمق نفهمیه نجات بده و منجیش بشه که باید هر کس خودش بره دنبال عقل بره دنبال امام
 • 136657m0 IR ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  38 2
  ياد شهردار رشت افتادم...
 • ناشناس IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  10 0
  به نظر میرسه در ایران هم 50 درصد افراد ازدواج می کنند .
 • خودم ! IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  3 11
  دآشتم فکر می کردم آدم بآ خودش ازدوآج کنه .. خیلی چندشه ! :| مشرق سوآله برآم هآ ! ینی بآید بپرسم .. ینی اگر نپرسم ذهنم درگیر می شه .. ینی می دونی ؟! ینی این کِ ازدوآج اصولن و به طورِ درست و اصولیش یک اتفآق دو طرفه اس .. دو طرفِ ینی طبیعتن یک عدد مذکر و یک عدد مونث ! :)) می گم هآ خب این دو طرف در قبآل هم وظآیفی دآرند ... یک سری مسئولیت هآ .. بعد سوآلم اینه کِ این هآ کِ بآ خودشون مزدوج می شوند وظآیف و مسئولیت هآی یک ازدوآج رو در قبآل خودشون اجرآ می کنن ینی ؟!!! :| خو سوآل بود مشرق .. زهرمآر ! :| :| :| همش پیش خودت می گی این بچه یِ بآر درست حسآبی کآمنت نذآش کِ بی دردسر تأیید بشه ... نه ؟! درست نمی شم .. همینه ! :| :| :| :| :| یِ تحقیقی هم در بآب وظآیف می کردی خو ! :((
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  2 6
  ببخشید زن گرفتن با شوهر کردن چه فرقی داره
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   5 0
   کی داده کی گرفته؟ مهریه رو میگم
 • پسر IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  8 1
  تو ایران ولی یه طور دیگس، همین که جوانان بیکار هستند و شرایط ازدواج ندارن و با بالا رفتن سن جوانان رغبت به ازدواج کم میشه خودش میشه ازدواج با خود
 • IR ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  5 4
  حضرت آدم حق انتخاب نداشت . بنی آدم هم نداره . همسر انتخابی نیست
 • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  6 1
  طوری از آمار غرب حرف میزنی که انگار از آمار ازدواج و طلاق داخل کشور خبر نداری !!!
  • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   2 2
   نشانه ی خوبیه به نظرم . میشه اسلام را دقیقتر تبیین کرد !
 • حنون IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  11 2
  خدایا این دیگه چه صیغه اییه نکنه خواستگار نداشته باشم مجبور بشم با خودم ازدواج کنم
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۰
  8 1
  من با چوب لباسی اتاقم ازدواج کردم!!! هر وقت ناراحتم بغلش میکنم زار زار اشک میریزم. اونم بدون هیچ اعتراضی به حرفام گوش میده و شونه اش همیشه واسه اینه من سرم رو بذارم روش آماده س... مریض نیستما فقط از تنهایی به ستوه اومدم!
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  4 2
  دیدم بعضی ها بیکارن و با کیف هروز میرن تو مترو و ظهر به خانه برمیگردن اینها شاغلین خیالی هستند یا دیدم طرف خودش رو پول دار خیالی کرده اما این واژه ازدواجی جدید رو اول باره شنیدم
 • IR ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  8 3
  در امریکا ۵۳% زنان بالای ۵۰ سال مجرد هستند ، چون فساد جامعه ازدواج رو از بین برده ، حالا که مجبورن تنها زندگی کنند میخوان یه جوری خودشون رو با این اسم ها راضی کنند
 • NL ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  5 2
  اول ازدواج تعریف شود هم ازنظرشرقیهاوهم غربیها . شایداشکال در ترجمه کلمات باشد مانند کلماتی که در برجام به کار رفت و معنای یک کلمه را طرفین انطور که دوست داشتند می گفتند و هر یک روایت خودش را داشت . وقتی معنای ازدواج زوج شدن و دو تایی شدن باشد تکلیف معلوم است . اشکال در ترجمه است . ظاهرا در ترجمه جهت احترام به مخاطب ایرانی به هر نوع کار خلاف مرتبط با هوسرانی یک برچسب ازدواج زده می شود تا حد اقل ظاهر شرعی داشته باشد .
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  14 2
  آقا با خودتون ازدواج نکنید خطرناکه ... من با خودم ازدواج کردم بعد چند وقت دیدم با خودم تفاهم ندارم مهریه ام رو گذاشتم اجرا الان افتادم زندان نکنید خطرناکه ... کیه کیهههه ...
 • د IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  10 2
  اونجا لابد به مجرد یارانه نمیدن باید سند بیاره که یه خانواده یه نفرست!!! ... از شوخی گذشته یه مفهوم دیگه هم میتونه داشته باشه به این ترتیب که مثلا بخواد به اطرافیان بگه من رو راحت بذارین! مثلا کسی که تحمل یا تمایلی به شنیدن پیشنهادهای ازدواج یا تمناهای دیگه! از طرف اطرافیان نداره!
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  5 0
  تو 31 سالگی از خودم طلاق گرفتم.و با یکی دیگه ازدواج کردم.
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  4 6
  مزاح چیز خوبیه,ولی اینها نتیجه فاجعه باریه که ما هم داریم به سمتش میریم؛خودپرستی وخودخواهی ای که دخترا به خرج دادند,آخرش شد همین...!!!
 • IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  16 3
  من هم برای خانواده حرمت قائلم و هم خودم را هم خیلی دوست دارم. برای همین ازدواج نمیکنم چون این دو با هم تعارض دارن چون خودم را خیلی دوست دارم نمیتونم در زندگی مشترک از خودگذشتگی کنم یا تحقیر و توهین بشنوم طلاق هم نمیتونم بگیرم چون دلم نمیاد خانواده ای را که خودم ساختم برهم بزنم و میدونم تا آخر عمر خودم را سرزنش خواهم کرد! حالا شما اسمم را میخای بزار سولوگامی یا ترشیده یا پیر دختر مهم این من خالی از احساس بد هستم!
  • IR ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
   1 4
   خودشیفته، بی مسئولیت
  • IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
   3 2
   چرا فکر میکنی همه مردها به همسران خودشون توهین و اونها رو تحقیر می کنند؟ !! اینکه یک یا چند مورد دیدی دلیل نمیشه همه اینطور باشن
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
   3 9
   اگر زن زن باشد با هنر خود بی نزاکت ترین مردها را به راه می آورد. اما اگر زن بی هنر باشد مهربانترین مردها را تبرین به غول وحشی می کند
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۱
  0 1
  خخخخخخ عجب
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  3 3
  مهمترین هدف ازدواج بقای نسل سالم است و این جز با ازدواج فراهم نمی شود، زوج در مقابل فرد یعنی پیوند دو چیز یا دو فرد با هم و لذا معنا ندارد که یکی با خود ازواج کند!
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
  5 2
  ازدواج با خود بعد از مدتی ضعف چشم و رعشه و لرزش دست هارا همراه داره قدر سلامتی جسم خود را بدانید با دیگران ازدواج کنید تا بعد از مدتی دیوانه وار سر به کوچه و خیابون بزارید
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۳
  5 3
  من اگر یک خبر نگار بودم هیچوقت مطالبی را که ممکن است حتی یک نفر را به راه نادرست بکشاند خبر رسانی نمی کردم
 • امیر IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۳
  1 0
  منم به این نوع ازدواج علاقه‌مند شدم. به نظرتون چقدر مهریه بدم. اونوقت کدوم وسایل خونه رو من باید بگیرم؟؟؟