در سال 1368، نظام بر پایه القائات افراط‌گرایانه، تصمیم به سیاست تحدید نسل گرفت تا بتواند رشد جمعیت را از 3.2 به 2.3 درصد برساند. افقی که قرار بود در سال 1390 محقق شود، ولی با افراط‌هایی که صورت گرفت، صرفا پس از سه سال از آغاز طرح، محقق شد.

گروه اجتماعی مشرق- بعد از مشخص شدن نتایج سرشماری سال 1365، جمعیت شناسان زیادی به میدان آمدند و بابت احتمال وقوع انفجار جمعیت هشدار دادند. کار به جایی رسید که بزرگنمایی‌های غیر علمی و عجیبی نیز صورت گرفت و یکی از این جمعیت شناسان گفت که اگر این رشد جمعیت ادامه پیدا کند، ظرف چند دهه، جمعیت کشور از یک میلیارد نفر هم بیشتر می شود! تخیل جمعیت بیش از یک میلیاردی، حاصل تفکری بود که گمان می کرد پدیده پیچیده رفتار فرزندآوری مردم را می‌توان با «نرم‌افزار جدول ضرب» پیش‌بینی کرد؛ تفکری که گویا داشت در مورد تکثیر باکتری در محیط آزمایشگاهی حرف می‌زد، نه فرزندآوری انسان در جهان واقع!

بالاخره در سال 1368، نظام اسلامی بر پایه همین القائات، تصمیم گرفت سیاست تحدید نسل را در پیش بگیرد تا بتواند رشد جمعیت را از 3.2 به 2.3 درصد برساند، افقی که قرار بود در سال 1390 محقق شود، ولی با دستپاچگی مجریان طرح و افراط‌هایی که صورت گرفت، صرفا پس از سه سال از آغاز تحدید نسل و در سال 1371 محقق شد. با این وجود سیاست تحدید نسل، قریب به بیست سال به صورت بی‌قاعده پیگیری و اجرا شد و کشور را با بحران جمعیت مواجه کرد. امری که در سخنان مقام معظم رهبری نیز مورد اشاره قرار می‌گیرد: "فقدان دستگاه رصدکننده در این زمینه به ما آسیب زد؛ ما که در سال 71 به مقصود رسیده بودیم، متأسفانه کسی اطلاع رسانی نکرد و هنوز هم اعلام نشده است و سیاست‌های کنترلی ادامه دارد" (27/04/91)

اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا جمعیت‌شناسانی که زمانی برای تحدید نسل، تمام قد به میدان آمدند، هیچ یک در طول این بیست سال، بابت عبور جمعیت ایران از مرزهای خطرناک بحران، اطلاع رسانی نکردند و هشداری ندادند؟ برای پاسخ به این سوال به اندرونی جمعیت‌شناسان سرک کشیده‌ایم و عملکرد انجمن جمعیت‌شناسی ایران را مورد نقد و بررسی قرار داده‌ایم.


بحران جمعیت‌شناس
دکتر عباسی شوازی، نایب رئیس انجمن جمعیت‌شناسی (سمت چپ) در کنار دکتر باباتونده اوسوتیمهین (
Babatunde Osotimehin) رئیس صندوق جمعیت سازمان ملل

انجمن جمعیت‌شناسی که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مستقر است، تقریبا مهمترین نهاد تخصصی مرتبط با جمعیت کشور است. مسئولان و اعضای این انجمن پس از تغییر سیاست‌های جمعیتی نظام، مواضع و عملکردهای مخرب و البته عجیبی داشته‌اند، از جمله این که به طرق گوناگون منکر بحران جمعیت شده‌اند، دیگر آن که سالخورده شدن جمعیت کشور را حتمی دانسته‌اند و نهایتا این که گفته‌اند: نباید برای فرزندآوری مردم مشوق‌های اقتصادی قرار داد. در ذیل، این سه محور را به اختصار مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم.


- نفی بحران جمعیت:

دکتر عبّاسی شوازی نایب رئیس انجمن جمعیت شناسی-: مطالعات نشان می‌دهد که وضعیت جمعیتی ما فعلا اورژانسی نیست و نیاز به مُسکّن ندارد. به همین دلیل، باید برای آینده برنامه‌ریزی انجام دهیم که طیّ سال‌های بعد پاسخ دهد. (1) ما واقعا در شرایط بحرانی قرار نداریم؛ بلکه در شرایط استثنایی و دارای جمعیتی رشد کرده هستیم! (2)

دکتر شهلا کاظمی‌پور عضو هیئت موسس انجمن: ما از دید جمعیتی کلمه بحران را نمی‌توانیم به کار ببریم... این بحرانی که مفصل از آن بحث می‌شود این است که یک روزی ممکن است ما به بیش از بیست درصد جمعیت سالخورده برسیم، ولی از دید ما جمعیت‌شناسان این بحران تلقی نمی‌شود!!! (3) در حال حاضر میزان رشد جمعیت 1.3 درصد است و تا به نیم برسد هم جای نگرانی وجود ندارد! (4)

دکتر محمد میرزایی رئیس انجمن: "ما از نقطه نظر کلان (جمعیت) واقعا وضعیت مطلوبی داریم!" (3) از دید کارشناسی، سالخوردگی جمعیت، شاید یک فرصت باشد تا تهدید!!!! (5)

این اظهارات عجیب در حالی است که ایران در سرعت رسیدن به مرزهای سالمندی رتبه‌ سوم جهان را دارد (6) و برخی از دانشمندان و نخبگان غربی سرعت کاهش نرخ باروری در ایران را در طول تاریخ بشر بی‌نظیر عنوان کرده‌اند (7).

اما برخی از اعضای این انجمن پا را از اینگونه اظهارنظرها نیز فراتر گذاشته و برای پوشاندن بحران جمعیت، آمارهای رسمی کشور را نیز زیر سوال برده‌اند. به عنوان نمونه دکتر میرزایی در مصاحبه‌ای می‌گوید: "آمار نرخ باروری شهر تهران 1.6 و آمارهای مربوط به کل کشور بین 1.8 تا 1.9 است" (8)

پشت‌پرده ستاد بحرانی‌کنندگان وضعیت جمعیت ایران را بشناسید + تصاویر // درحال ویرایش
دکتر محمد میرزایی، رئیس انجمن جمعیت‌شناسی: از دید کارشناسی، سالخوردگی جمعیت، شاید یک فرصت باشد تا تهدید!!!

این اظهارات غیرمستند رئیس انجمن جمعیت‌شناسی در حالی است که بر اساس آمار مراجع ذیصلاح، نرخ باروری در شهر تهران 1.22 و نرخ باروری کشور نیز با استفاده از روش‌های غیرمستقیم 1.75 و با روش‌های مستقیم عدد 1.5 فرزند به ازای هر زن در سن باروری است و به نظر می‌رسد ارائه این آمارهای غیرواقعی صرفا برای پوشاندن ابعاد فاجعه بار بحران جمعیت صورت می‌گیرد.

البته ماجرای لاپوشانی بحران جمعیت با اینگونه حربه‌ها به اینجا نیز ختم نمی‌شود، بلکه دکتر میرزایی که خود در اظهارات و مطالعات متعدد، سن آستانه سالخوردگی را 60 در نظر گرفته بود (9) طی اظهاراتی 65 و گاهی 70 سال را سن معیار سالخوردگی عنوان می‌کند، تا مگر به این طریق، از درصد سالمندان کشور کاسته شود.

(ناگفته واضح است که هرچه سن معیار سالمندی بالاتر در نظر گرفته شود، درصد جمعیت سالمند یک جامعه کم می‌شود. مثلا اگر سن معیار سالمندی را 90 سال در نظر بگیریم، احتمالا تا قیامت هم جمعیتمان پیر نخواهد شد. صدالبته که این هم راه‌حلی است و می‌تواند به راحتی و در اسرع وقت جلوی پیری جمعیت را بگیرد! اما این که آقای دکتر میرزایی آمارهای عجیب و این سن معیار سالمندی را از کجا آورده‌اند، بنده به عنوان نگارنده این یادداشت نمی‌دانم.

اما تغییر عقاید علمی دکتر میرزایی، تنها به سن معیار سالمندی ختم نمی‌شود. به عنوان نمونه، وی که پیش از این معتقد بود، بحث کمبود آب ربطی به جمعیت ندارد، اخیرا به وجود این ارتباط پی‌برده است. دکتر میرزایی در تاریخ 31/05/1391 در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌پرسد: (آیا) با رشد جمعیّت، کمبود آب پیدا نمی‌کنیم؟ می‌گوید: کمبود آب که همیشه مطرح بوده است و نمی‌توان به خاطر کمبود آب مثلاًّ اجازه باروری ندهیم (12). اما همین ایشان چندی بعد (18/06/1393) در مصاحبه‌ای می‌گوید: در حال حاضر با بحران آب مواجه هستیم که اگر این روند ادامه یابد، یک یا دو دهه دیگر دچار کم‌آبی می‌شویم. نمی‌گویم که همه این موارد فقط مربوط به جمعیت است، اما به جمعیت هم مرتبط است (13). سیر دگرگونی عقاید دکتر میرزایی طی می‌شود و وی در تاریخ 16/03/1394 ضمن مصاحبه‌ای مدعی می‌شود که خشک شدن دریاچه ارومیه و زاینده رود به دلیل رشد انفجاری جمعیت بوده است! (14) اما سوالی که پیش می‌آید این است، اساسا دکتر میرزایی که دکترای جمعیت‌شناسی خود را از آمریکا گرفته است، چه تخصصی در مورد مسائل زیست محیطی دارد که در این زمینه اظهارنظر می کند؟!

معرفی پشت‌پرده بحرانی‌کنندگان وضعیت جمعیت ایران + تصاویر // درحال ویرایش
دکتر محمد میرزایی، رئیس انجمن جمعیت‌شناسی

خوب است که در اینجا یکی از ادعاهای دکتر میرزایی در مورد عملکرد انجمن جمعیت‌شناسی را نیز مورد بررسی قرار دهیم. وی ضمن مصاحبه‌ای عنوان می‌کند که انجمن جمعیّت‌شناسی ایران در سال 1379 بابت این که میزان باروری کل به زیر سطح جانشینی (2.1 فرزند به ازای هر زن در سن باروری) میل پیدا کرده هشدار داده و زنگ خطر را به صدا درآورده است(15). اما بررسی پیشینه اظهارات دکتر میرزایی نشان می‌دهد که واقعیت چیز دیگری است. دکتر میرزایی، 10 سال بعد از این که نرخ باروری در کشور از حد جایگزینی نیز پایین‌تر آمده (اردیبهشت ماه سال 1389)، ضمن مصاحبه‌ای (16)‌ می‌گوید: "گرچه باروری در مقايسه با گذشته كنترل شده‌تر است، اما آهنگ رشد جمعيت در كشور هم‌چنان بالاست و بايد متعادل شود!" وی در پاسخ به اين سؤال كه نرخ مناسب رشد جمعيت چه رقمي است، می‌گوید: "در بهترين حالت، آهنگ رشد جمعيت بهتر است، صفر يا چند دهم درصد باشد!" بر اساس این اظهارنظر عجیب مشخص می‌شود که برای دکتر میرزایی «نرخ باروری کمتر از حد جایگزینی» لااقل تا سال 1389مطلوب بوده است، چرا که برای نیل به هدف «رشد صفر جمعیت» الزامی است. حال این سوال پیش می‌آید که انجمن جمعیت‌شناسی چرا باید در سال 1379 بابت این امر مطلوب! هشدار داده باشد؟!

البته این مطلوب بودن «رشد صفر جمعیت» نیز با تغییر سیاست‌های جمعیتی نظام، مشمول سیر تطور عقاید علمی دکتر میرزایی می‌شود و وی در مصاحبه‌ای «رشد صفر جمعیت» که زمانی جزء آمالش بود را به عنوان مشکل معرفی می‌کند و می‌گوید: "آینده‌نگری ایجاب می‌کند تلاش شود معیار فرزندخواهی به بالای سطح جانشینی برسد تا در درازمدّت مشکل رشد صفر یا منفی پیش نیاید (17)." (14/10/1392)

با این همه خوب است که آقای دکتر میرزایی لطف کنند و مستندات این هشدار ادعایی را ارائه دهند. خوب است که اگر انجمن جمعیت‌شناسی طی نامه‌ای به مقامات کشور هشدار داده است که باروری به زیر حد جانشینی رسیده است، آن نامه را در اختیار رسانه‌ها قرار دهد، تا اذهان مردم در این زمینه روشن شود و بابت قصور و تقصیر جمعیت‌شناسان در وقوع بحران جمعیت، رفع اتهام صورت گیرد.


محتوم بودن سالخوردگی جمعیت:

دکتر محمد میرزایی: چند دهه پس از طی شدن مرحله انتقالی باروری، سالخوردگی جمعیت اجتناب‌ناپذیر خواهد بود! (17)

دکتر عباسی شوازی: آینده جمعیت کشور یک جمعیت سالخورده باسواد است که هنوز امید به زندگی دارد!(18)

(دکتر عباسی شوازی که در سال 2011 برنده جایزه جمعیت سازمان ملل شد، اکنون رئیس موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور است. از عجایب روزگار این که بالاترین سِمَت تخصصی مرتبط با جمعیت در دولت به کسی سپرده شده است که معتقد است جمعیت ایران قطعا پیر خواهد شد. آیا واقعا فردی با چنین اعتقادی، به جوان ماندن جمعیت کشور کمک خواهد کرد و در این راستا گام برخواهد داشت؟ دکتر عباسی شوازی در نقد طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده نیز مدعی شده است که دستيابي به نرخ باروري 2.5 غيرممکن است (19)، که البته باید از ایشان پرسید: چگونه است که رساندن نرخ باروری کل از 6.4 به 1.7 ظرف بیست سال غیرممکن نبود، ولی الآن رساندن این نرخ به 2.5 غیرممکن است؟!)

دکتر شهلا کاظمی‌پور: ساختار جمعیت ما تغییر خواهد کرد و از سمت جمعیت بسیار جوان که در دهه 60 داشتیم، به تدریج به سمت جمعیت میانسال می‌رویم که پنجره جمعیتی است و بعد از این به سمت سالخوردگی می‌رویم ... ما هم مبتلا خواهیم شد (18).

وی در نظری غیرعلمی و شگفت انگیز می‌گوید: از الآن لازم نیست برویم سراغ این‌که کشور ما در حال پیرشدن است و برای سالمندی برنامه‌ریزی کنیم و فکر کنیم که 30 تا 40 سال دیگر کشورمان پیر می‌شود چه کار کنیم! (20)

معرفی پشت‌پرده بحرانی‌کنندگان وضعیت جمعیت ایران + تصاویر // درحال ویرایش
دکتر شهلا کاظمی پور، عضو هیئت موسس انجمن جمعیت‌شناسی

(قابل توجه آن که اخیرا دکتر کاظمی‌پور در ضمن مطلبی که مورد استقبال سایت‌های معاند روزآنلاین، رادیو زمانه و ... قرار گرفته، پیشنهاد بسیار جالبی را مطرح می کند:

"مرخصی زایمان مرخصی است كه پس از زایمان برای مراقبت از نوزاد به زنان اعطا می‌گردد. این موجب می‌گردد كه زنان برای مدتی طولانی از كار، تولید یا رقابت اداری عقب بمانند. در حالی كه مردان بدون چنین وقفه‌ای به پیشرفت خود در بازار كار یا رقابت اداری ادامه می‌دهند. بر اثر چنین وضعیتی زنان كمتر به فرزندآوری می‌پردازند، چرا كه تولد فرزند، آنها را از مسیر پیشرفت دور خواهد نمود. در حالی كه اگر نیمه ابتدایی مرخصی زایمان به زنان و نیمه دوم آن به همسرهایشان اعطاء گردد. در چنین شرایطی حداقل زنان نسبت به مردان در بازار رقابت اقتصادی و حیثیتی عقب نخواهند ماند. با ایجاد این توازن در جامعه، زنان با اعتماد بیشتری به فرزند‌آوری می‌پردازند و بقای جامعه تضمین می‌گردد" (21)

نگارنده به خانم کاظمی پور پیشنهاد می‌کند، مرحمت فرموده، طرحی بدهند تا نخبگان پزشکی کشور تحقیقات لازم برای تقسیم دوران بارداری بین زن و مرد را نیز انجام دهند، چون الحق و الانصاف، حاملگی هم برای زنان شاغل دردسرهایی دارد که آنها را در این رقابت حیثیتی که گویا بر سر مرگ و زندگی هم هست عقب می‌اندازد!!

نکته بسیار قابل تامل این که خانم کاظمی‌پور با گرایش فمینیست رادیکال، اکنون از طرف سازمان آمار کشور، مسئولیت طراحی شاخص‌های سیاست‌های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری- را بر عهده دارد و اینجاست که آقای عادل آذر رئیس سازمان آمار- حقیقتا باید به خاطر این حسن انتخاب، کلاهش را بالاتر بگذارد!

بحران جمعیت‌شناس

مخالفت با ارائه مشوق‌های مالی به مردم برای فرزندآوری:

خبرنگار: آيا براي جلوگيري از پديده سالخوردگي جمعيت در دهه‌هاي آينده در پيش گرفتن سياست‌هاي تشويق باروري درست است يا خير؟ دكتر ميرزايي: "اين طرح در واقع ايجاد يك دور باطل! در شكل‌گيري ساختار سني كشور است. به علاوه اين كه وقتي نرخ باروري در جامعه‌اي كاهش مي‌يابد، ديگر به آساني افزايش پيدا نمي‌كند" (16) "ارائه‌ی مشوّق‌های مالی تأثیر چندانی بر افزایش زاد و ولد ندارد و تنها ممکن است کسانی را ترغیب به فرزندآوری کند که توانایی نگهداری و پرورش و تربیت صحیح فرزندان را نداشته باشند" (این مطلب با تیتر «مشوّق‌های مالی برای افزایش فرزند زیانبار است» در سایت انجمن جمعیت‌شناسی منتشر شده است) (22) "اگر بخواهیم وقت و انرژی کشور را تلف کنیم تا به متولّدان جدید جایزه بدهیم، یا برای متأهّلان اولویّت اشتغال ایجاد کنیم، یا ... آن هم در این شرایط کسری بودجه کشور، کاری بیهوده و اتلاف منابعی است که می‌توانست صرف رشد اقتصادی بلندمدّت کشور شود." (23)

عباسی شوازی: تجربه نشان داده است كه كشورهايي كه سياست‌هاي تشويقي نقدي را دنبال كرده‌اند، براي رسيدن به هدف چندان موفق نبوده‌اند (24).

خلاصه از منظر این جمعیت شناسان، وضع جمعیت کشور نه تنها بحرانی نیست، بلکه بسیار مطلوب نیز هست. با وجود این مطلوب بودن، جمعیت ایران قطعا سالخورده خواهد شد! از این رو برنامه‌ریزی برای پیشگیری از این امر مقدر، کاری بیهوده است که در صورت توفیق نیز، دور باطل ایجاد می‌کند. اساسا پیر شدن جمعیت یک فرصت است و آینده‌نگری در هر زمینه که خوب باشد، برای پیری جمعیت لازم نیست، چون ممکن است جلوی این فرصت گرفته شود و جمعیت ایران، توفیق پیری را از دست بدهد! مشوق‌های مالی نیز علی‌القاعده نباید در این راستا به کار گرفته شوند، چون ممکن است فرزندآوری در محرومین جامعه بیشتر شود و علی‌القاعده مستضعفین، توانایی تربیت بچه را ندارند. ممکن است بچه‌های بی‌تربیت این جماعت، در آینده نتوانند مانند فرزندان باتربیت برخی‌ها به آمریکا فرار مغزها کنند و ممکن‌تر است که اگر کشور درگیر جنگ شد، در وطنشان بمانند و از دین و خاک و ناموسشان دفاع کنند!

....

با مرور اجمالی این اظهارنظرها متوجه می‌شویم که کشور علاوه بر بحران جمعیت، دچار مصیبت دیگری به نام بحران جمعیت‌شناس نیز هست.

اما جز مواضع مسئولین انجمن جمعیت‌شناسی، سوء‌عملکردهای متعدد این انجمن نیز قابل بررسی است که یک نمونه‌اش همکاری برای برگزاری سمینار پویایی جمعیت در کشورهای مسلمان بود که سال گذشته برگزار شد. سمیناری که توسط موسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور به مدیریت دکتر عباسی شوازی، با همکاری سفارت سوئیس و صندوق جمعیت، در محل انجمن جمعیت شناسی ایران برگزار شد. در سمینار مزبور دکتر هانس گروث -رئیس هیئت مدیره انجمن جهانی جمعیت و سالمندی دانشگاه سنت گالن سوئیس که روابط گسترده‌ای با صهیونیست‌ها دارد- پیشنهاد کرد که «باید با افزایش سطح تحصیلات زنان مسلمان، سن ازدواج را در آنها بالا برد! تا از این طریق فرزندآوری این زنان کمتر شود! و نهایتا ثروت و رفاه این زنان افزایش یابد!»

بحران جمعیت‌شناس

عکس ص 19 از کتابچه سمینار پویایی جمعیت در کشورهای مسلمان که حاوی نسخه دکتر هانس گروث برای جمعیت ایران است

اینگونه حرف‌های شگفت آور، تنها نسخه‌ای بود که در این سمینار برای غلبه بر بحران جمعیت ایران پیچیده شد و صدالبته سمیناری که با دلار صندوق جمعیت و سفارت سوئیس و با مدیریت این جمعیت‌شناسان برگزار شود، نمی‌تواند هم خروجی‌ای بهتر از این داشته باشد.

در این سمینار همچنین از کتابی رونمایی شد که در آن کارشناسان غربی به صراحت، حکومت‌های ترکیه و عربستان را الگوهایی مناسب برای حکمرانی در کشورهای منطقه عنوان کرده‌اند!

- دعوت از یک استاد آمریکایی به نام الن پرسی کریلی (Ellen Percy Kraly)، آخرین حرکت قابل توجه انجمن جمعیت‌شناسی برای اجرای سیاست‌های کلی جمعیت بوده است. فرد مزبور که سابقه همکاری با اداره آمار ایالات متحده آمریکا، دفتر آمار سازمان ملل و البته مرکز تحقیقات وودرو ویلسون (25) را در کارنامه خود دارد، در دهه نخست آبان ماه سال جاری (09/08/1394) در نشستی که در دانشگاه تهران و با همکاری موسسه مطالعات جمعیتی کشور برگزار شد، شرکت و سخنرانی کرد. (مرکز تحقیقات ویلسون (The Wilson Center)، همان مرکزی است که تحت حمایت بنیاد سوروس با اهداف براندازانه در ایران فعالیت می‌کرد و عملیات خرابکارانه‌اش در سال 1386 مورد شناسایی قرار گرفت)

بهانه برگزاری این نشست‌ها، معمولا امری است با عنوان دیپلماسی علمی، مسئله‌ای که بی‌شک می‌تواند بستری مناسب برای تامین اطلاعات غرب از ایران و به انجام رساندن پروژه نفوذ باشد.

بحران جمعیت‌شناس
اِلن پرسی کریلی استاد دانشگاه کُلگیت (colgate) آمریکا

اما در آخر:

دکتر میرزایی در دی ماه سال 1392 گفته بود: چشم و گوش دستگاه‌های برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری و دولت به ارایه دیدگاه‌های کارشناسان است و در صورتی که متخصّصان و کارشناسان، در اظهارنظرهای خود دقّت کافی و جامع‌نگری را مدّنظر قرار ندهند و آدرس اشتباهی به دستگاه‌های ذیربط بدهند، جامعه با مشکلات و تلاطم‌های فرساینده مواجه خواهد شد. (17)

حال با توصیفی که از این متخصصان و کارشناسان رفت، در یک کلام باید گفت: بدا به حال چشم و گوش مسئولان...

نهایتا باید متذکر شد که، اکنون زمان تصمیم جمعیت‌شناسان فرا رسیده است و باید منتظر بود و دید که ایشان بین مصلحت مردم کشورشان و لبخند رضایت صندوق آمریکایی جمعیت، کدام را انتخاب می‌کنند. پاسخ به این سوال اساسی، برگی سفید یا سیاه خواهد شد از صفحات کتاب تاریخ فرزندانمان.

حسین مروتی

منابع:

1- http://www.paiassoc.ir/category/%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/%D8%B7%D8%B1%D8%AD%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%AF%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%B9-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D9%91%D8%AA.html

2- http://www.radiogoftogoo.ir/home/-/asset_publisher/njYNFsUpU0o7/content/id/744264

3- مصاحبه تلویزیونی با برنامه پلاک 1، شبکه ی اول سیما، مورخ 19/07/1393

4-http://ghanoondaily.ir/News/30256/%D9%83%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1%D9%8A-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%85-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%8A%D8%AA-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%8A%D9%85

5- http://www.ettelaat.com/etiran/?p=98651

6-http://isna.ir/fa/news/91082012316/%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AA%D8%AC%D8%B1%D8%AF-%D9%82%D8%B7%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%87

7- http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930904000609

8- http://nasimonline.ir/detail/News/998038/186

9- جمعیت شناسی سالمندان در ایران بر اساس سرشماریهای 1385-1335 منتشره در سال 1386؛ بررسی ابعاد سلامت سالمندان با تاکید بر متغییرهای جمعیتی منتشره در سال 1391.

دکتر میرزایی: ... اين جمعيت عظيم در حال ورود به ميانسالي است و اين جمعيت تا سال 1415 به بالاي شصت سالگي يعني مرحله سالخوردگي مي‌رسد. (۹ ارديبهشت ۱۳۸۹، روزنامه‌ي اطّلاعات)

10- http://nasimonline.ir/detail/News/1008172/179

11- http://www.paiassoc.ir/category/خبرها-و-اطّلاعیه‌ها/جوابیه‌ی-رئیس-انجمن-جمعیّت‌‌شناسی-ایران-به-درج-مطلبی-در-«نسیم».html

12- http://www.khabaronline.ir/detail/237194

13-http://www.mehrnews.com/news/2365840/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D8%B1%D9%87-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%A8%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-50

14- http://nasimonline.ir/detail/News/998038/186

15- http://www.irna.ir/fa/NewsPrint.aspx?ID=80978583

16-http://www.paiassoc.ir/category/%D8%AE%D8%A8%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B7%D9%91%D9%84%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%8A%D9%91%D8%AA-%D8%A7%D9%8A%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%D9%BE%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%87-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D9%8A%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%B4%D8%AF.html

17-http://www.irna.ir/fa/News/80978583/%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF_%DA%A9%D9%84%D8%A7%D9%86/%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3_%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86_%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA_%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%DB%8C__%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4_%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C_%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA_%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA_%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%8620%D8%AA%D8%A735%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87_%D8%A7%D8%B3%D8%AA

18-http://www.mashreghnews.ir/fa/news/377471/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%DA%AF%D8%B1%DA%AF%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85%D8%B5%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%D9%81%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C

19-http://mehrkhane.com/fa/news/12056/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7-%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D9%86%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%A8%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%AC%D9%85%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85%D8%AF

20- http://hamshahrionline.ir/details/181835

21-http://www.roozonline.com/persian/mihman/mihman-item/article/-2ac3d76d6c.html&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ved=0CBMQFjAAahUKEwjovvrVjJDJAhXEMhoKHYvaCQ0&usg=AFQjCNEhPLrifrCw-K-zf9wqkdq3-_aT0A

www.radiozamaneh.com/234347

www.feministschool.com/spip.php?article7782

22-http://www.paiassoc.ir/category/%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7/%D9%85%D8%B4%D9%88%D9%91%D9%82%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF-%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.html

23- http://www.donya-e-eqtesad.com/news/783397/

24- http://www.paiassoc.ir/home/942-1388-12-01-15-32-24/142-1389-08-16-13-58-51.html

25- https://www.wilsoncenter.org/person/ellen-percy-kraly

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 30
 • سیروس ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  2 1
  مقولات جوانی و پیری جمعیت مال جامعه پیشرفته ای است که در آن «نیروی کار» اهمیت اساسی دارد. در این مملکت ما که جوان تحصیل کرده اش راننده تاکسی میشود، یا در پمپ بنزین کار میکند و کل مملکت با پول نفت اداره میشود، دیگه چه جوان و چه پیر...!
 • مهدی ۰۴:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  عملکرد مشکوک جماعت به اصطلاح جمعیت شناس!!!!... اظهر من الشمسه!!!... تا کی باید گوش مسوولین به اراجیف این جماعت باشه؟؟ اگه راست میگن این کارشناسای محترم برن این نسخه ها رو واسه امریکا و اسراییل بپیچن که زناشون هر کدوم 5-6 شکم میزائن!!!... آخه کدوم احمقی باور میکنه پیری جمعیت یه فرصته؟؟؟ آخه آدم پیری که نمیتونه کار کنه و فقط مصرف کنندست و بودجه مملکت خرج دوا و درمونش میشه کجاش فرصته؟؟؟....انگار بعضیا معنی فرصت رو نمیدونن!!!!...فرصت یعنی جمعیت جوانی که میتونه کار کنه و میتونه تولید کنه و میتونه اگه جنگ شد از مملکت دفاع کنه و تن سالم داره و قدرت خلاقیت و نواوری داره و ....بیماری و خرج انچنانی نداره و...!!!.... اکثر کسانی که آمریکا و انگلیس تحصیل کردن و میکنن خواسته یا ناخواسته تبدیل میشن به مهره های اجرای سیاستهای کثیف استعمار در کشورهای خودشون!!.... یه عده نادون هم تا بهشون میگی بچه بیارین هی میگن بجه خرج داره تربیت میخواد و از این چرندیات!!!... آخه مگه بچه چقد خرج داره؟؟ یه ذره توکل داشته یاشید!!!!... تازه مگه ماها که تو خونواده های شلوغ بزرگ شدیم بی تربیت شدیم؟؟...اتفاقا بچه های دهه هفتاد که یا تک فرزندن یا نهایتا دوتا هستن برین تربیتشونو ببینین تا معلوم بشه حق با کیه!!!.... خدا اخر عاقبتمونو با این رشد کم و افتضاح جمعیت بخیر کنه!!!
 • کاکرو یوگا ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  1 0
  تا بیکاری جوانان و گرانی رو حل نکنید همینه
 • ایرانی اریایی ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  با درامد ناپایدار ی که به زحمت یک ملیون تومان میرسد پول نان بدیم یا قبض هارو یاهزینه دکتر یا سرویس نکنه همش باید بدیم اقساط وام خوراکو که خانه پدر زن پلاسیم مادر زن هم حکم مدیر مهد داره تازه پس انداز هم میکنیم اینده اقتصادی خانوارو فعلا بی خیال خدا نکنه که مهمان بخواد بیاد بیاد که باید از پدر ومادر گدایی بکنیم .......راستی چندین وچند کارشناس بیارین ببینیم چرا رشد جمعیت کمه کار مسکن برای نیروی جوان که مهم نیست امکانات وتفریح که مهم نیست حال واینده که مهم نیست
 • ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  99% در افشانی ها به وضعیت اقتصادی خانوار بر میگردد، وقتی مردم توان سیر کرن شکم خود را ندارند و همیشه شرمنده اند .و تف و لعنت خانواده و فرزندان را برای خود خریده اند که شمائی که نداشتید خیلی بیجا و غلط کردید که در نهایت در این زمان اقتصاد خانوار و صد البته ثبات اقتصادی است که تعیین کننده خیلی چیزهاست و .....
 • مانی ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  به عبارتی دیگر مارادونا را بی خیال شید .. غضنفر را بچسبید.
 • ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  مشکل ازدواج جوانان را دولت حل کند زاد و ولد نرمال میشود
 • ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  كسي منكر لزوم وجود جمعيت مناسب و پويا براي كشور نيست اما با شرايط اقتصادي مبهمي كه سالهاست ادامه دارد و طي آن داراها داراتر و ندارها ندارتر شده اند بهتر است كه اين قشر ثروتمند باشند كه تشويق به فرزند آوري بيشتر شوند چون قشر متوسط و به پايين عملا نمي توانند بيش از دو فرزند داشته باشند چرا كه از مخارج آن بر نمي آيند. كارمند مجردي حقوق دو ميليون كه بهتر است كه ازدواج را فراموش كند و كارمند متاهل با كه دو فرزند دارد همان تعداد را كافي و حتي زياد مي داند.
 • ابواسحاق ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  موانع فرهنگی . اجتماعی و مالی برای ازدواج حل بشه همه چیز حل میشه . کلیدش دست دولت ، مسئولین و خانواده هاس
 • ایران ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  1 0
  یعنی شما آینده کشورهایی مانند پاکستان بنگلادش و اندونزی رو درخشان می بینید !!! تمام این گرونی ها بیکاری ها این نابودی محیط زیست بدلیل افزایش بی رویه جمعیت رقم خورد ، ما تو منابع آبی تو کمبود سختی هستیم !ما باید تلاش کنیم نسلی فرهیخته بسازیم آخرش کارگر های صقر را از کشور های بدبخت میاریم ! ولی سرمان در جهان بالا میشه و مغز هامون در کشور خودمون می مونند .الان هم کم نیستم هشتاد ملیون هستیم جهل سال پیش سی ملیون بودیم پس بحرانی نیست !
 • ریتا ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  من بقیه رو نمی شناسم و نمی دونم دقیقا این حرفا رو زدن یا نه! ولی دکتر میرزایی استاد خودم بوده تو دانشگاه تهران و خیلی آدم منطقی و کارشناس زبده ای هستند در بحث جمعیت شناسی. مطمئن هستم که هرگز عامل جمعیتی رو به عنوان تنها عامل خشک شدن دریاچه ارومیه نمی دانند!
 • ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  متاسفانه بعضی از این متخصصین دیدگاه غربی دارند و یا اصلا کلان نگر نیستند.بنابراین هر بار مطابق فضایی حرف میزنند که در آن قرار گرفته باشند
 • ناشناس ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  مهمترین ارکان توسعه پایدار توسعه اجتماعی(رفاه اجتماعی و روابط دیپلماتیک و قوانین صحیح در جهت رفاه اجتماعی) توسعه اقتصادی و حفاظت از محیت زیست هست. امروزه دنیا در این مسیر حرکت میکنه و اگر برنامه های کلان کشوری از این سه مورد خارج بشه نه تنها خود اون کشور بلکه دنیا رو دچار مشکل میکنه. منابع زیست محیطی از جمله منابع آب کشور جوابگوی بیشتر از 100 ملیون ایرانی نیست( با توجه به خشکسالی های اخیر) دوم اینکه اشتغال و داشتم اقتصاد مناسب ( زیر مجموعه دو مورد اول ذکر شده) در کشور ما دچار مشکل هست بنابر این سیاست های افزایش جمعیت بدون اصلاحات اقتصادی و اجتماعی ممکن نخواهد بود اگر هم موفق بشه مشکلات جامعه بیشتر خواهد شد. مسوولین مملکت اینقدر تک بعدی فکر نکنن. اگر اون سه مورد درست بشه رشد و تعادل مناسب جمعیت در کشور هم به وجود خواهد امد. دوما این که الان دقدقه مسوولین از رشد منفی ناشی از نگرانی اونها از کاهش نیروی فعال و نیروی کار نیست ( این رو وضعیت اشتغال و قوانین کار و معیشت مردم کشور به طور واضح نشون میده) پس به نظر میاد این دقدقه مسوولین فقط ناشی از کم شدن نیروی مورد نیاز برای دفاع از کشور در تهدیدات احتمالی کشور در اینده باشه در این مورد هم باید اضافه کنم جنگ های امروزی جنگ تکنولوژی هست که توسعه اقتصادی کشور رشد تکنولوژی رو نتیجه خواهد داد صرف داشتن جمعیت نشان قدرت کشور نخواهد بود.
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  مهم این است که کارشناسان، دیدگاه استوار و منسجمی داشته باشند، و در صورت تغییر عقیده دلایل علمی و محکمه پسند ارائه دهند. رشد جمعیت و باروری کشور در دو دهه گذشته به شدت کاهش پیدا کرده است اما مشکلات اقتصادی هنوز باقی است. یعنی اگر فکر کنیم با کاهش رشد جمعیت مشکلات خود به خود حل میشود اینطوری نیست. مشکلات با مدیریت درست منابع از جمله نیروی کار حل میشود. دیکته نوشتن از روی دست سازمان های بین المللی خیلی از کارشناسان داخلی از جمله افراد نامبرده در گزارش را به تناقض گویی وا میدارد. بنابراین طبیعی است هر بار مطابق فضایی حرف بزنند که در آن قرار گرفته باشند. مطمئنا اگر افراد نامبرده در گزارش بر خلاف برنامه های سازمانهای بین المللی حرفی بزنند، فرزندان و خانواده های خود را که در آمریکا و دیگر کشور های غربی سکنا گزیده اند از دیدار خود و دلار های ارسالی برای آنها محروم خواهندکرد. متاسفانه فرزندان و خانواده این افراد به عنوان گروگان در آن کشور ها نگهداری می شوند.
 • ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  از نظر ویلیام پتی که بعضا از او به عنوان پدر علم اقتصاد نام می برند؛ نیروی کار پدر زمین و زمین را مادر ثروت می نامد بنابراین آنچه که مهم است مدیریت درست منابع اقصادی می باشد نه خود جمعیت.
 • ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  شما برای اینکه مطمئن شوید به گفته دکتر میرزایی مراجعه کنید. اتفاقا من هم دانشجوی دکتر میرزایی بودم؛ ایشان اعتقاد داشت که بزرگترین جمعیت شناس ایران است و حرف خود را بدون دلیل و استدلال همیشه می خواست به کرسی بنشاند. بنابراین وقتی از او سوال می شد در پاسخ می گفت چون من می گویم.
 • ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  واقعا چقدر احساس حقارت دارند کسانی که ایران را با پاکستان بنگلادش و اندونزی مقایسه می کنند. بابا به خدا باور کنید که اوضاع ایران بسیار بهتر از این کشورهاست. چرا خود را باور ندارید؟ یک شاخص مهم برای این استدلال ناتوانی داعش در نفوذ به ایران است در حالیکه شما می بینید داعش علاوه بر کشورهایی که شما نام می برید به اروپا نیز نفوذ کرد اما به ایران نمی تواند. پس خود را باور کنید.
 • ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  کاهش گسترده جمعیت روم به عنوان یک عامل سقوط این تمدن ذکر می شود. این پدیده به دلیل حاکمیت فکر اشراف رومی مبنی بر محدود سازی زاد و ولد بود. البته یکی دیگر از علل سقوط تمدن رومی به تجمل گرایی دولتمردان و کم توجهی مردم به تولید بود.
 • مقداد رحیمی ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  سلام. از وقتی فهمیدم دارم فرزند دار می شمٰ خداوند رزق و روزی من را حسابی پر برکت کرده است. این چیزی ست که این جمعیت شناسان نمی فهمند
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  چرا مسائل رو پیچیده میکنید نبود انگیزه در جوانان برای اینده مهمترین عامله . وقتی کار نیست پول هم نیست سن ازدواج هم بالا میره
 • ناشناس ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  دولت وام 25 میلیونی خودرو بدون ضامن میدهد اما برای وام 6 میلیونی ازدواج 2 تا ضامن میخواهند !
 • ناشناس ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  اگر کارمند با 2 میلیون حقوق نخواهد ازدواج کند مطمئن باش با 10 میلیون حقوق هم ازدواج نمیکند !
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  حتما تمام مردم ایران بیکار هستند که رشد جمعیت داره کم میشه؟چرا افراد متاهلی که شغل دارن، خونه بزرگ دارن، بچه کم دارن . آنهایی که شما فرمودید ممکنه لازم باشه ولی کافی نیست. مطلبی گفتید یعنی اینکه که در افریقا، افغانستان، بنگلادش، و خیلی از کشور های دیگر که بچه از سر و کول آنها بالا میرود هم پول دارن، هم مسکن خوب و هم همه کار دارن؟
 • ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  رشد جمعیت صفر خوب است به شرطی که با دنیا کنار بیاییم ولی اگر نه ......
 • ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  این هم نشانه ی دیگر از نفوذ! اقایان کلاه تان را بالا بگذارید
 • ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  اخه تو چی می دونی؟ اینها با این سیاستهای جمعیتی می خواهند کشور رو ضعیف کنند و به اون نفوذ کنند نشسته ای پشت اینترنت داری برای کار و بیکاری جوانان نظر می دی. تو خودت اهل کار کردن نیستی
 • rt ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  این کارشناسای محترم برن این نسخه ها رو واسه امریکا و اسراییل بپیچن که زناشون هر کدوم 5-6 شکم میزائن!!! مطمئنی هر زن آمریکایی 6 تا بچه داره؟؟ ما که جوونیم و حوصله کار داریم کجاست کار تا بریم کار کنیم اخوی؟ که پیرش حوصله نداشته باشه؟
 • ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  خوش به حالت که راحتی و عقل نداری
 • ایران ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  خدایی فکر نمی کردم نظر منو بزاری ! آفرین با اینکه به دبد من نوسنده هاتون بی جهت نمی نویسند و گرایش های به سوی خاصی دارند ، و با اینکه بعد اون توهین به کوروش (کره ای ها اون جومونگی که کوچک بود رو به آن بزرگی نشون دادند ولی شما فرد بزرگی را کوچک کردید ) نمی خواستم دیگه وارد سایتتون بشم ولی از اینکه نظر مخالفتون رو درج کردید مرسی
 • رضا ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  شما که می فهمی بیا آمارهای بیکاری و جوانان و خط فقر و تورم رو توضیح بده برامون؟
 • ایران ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  نخست بخون سپس بکوب ! برادر من کحا گفتم ایران پاکستانه !! من گفتم جمعیت زیاد و بی رویه مثل اون کشور ها بیشتر تهدیده تا فرصت ! و هیچ چشم اندازی برای آن کشور ها نیست ما باید جمعیت فرهیخته داشته باشیم و گرنه آینده تیره و تاری خواهیم داشت
 • ایرانی ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۶
  0 0
  رشد جمعیت صفر فاجعست!!!
 • ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  مشرق باهوش اول بگو ببینم تو یه آپارتمان 90 متری 2خوابه که یکی از اتاقهاش تبدیل به انباری شده چند نفری میشه زندگی کرد ؟ هیچ نیازی به استاد وپروفسور نیست طبقه متوسط مجبوره با نرخ رشد صفر زندگی کنه میفهمی مجبووووره .
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  از خدای متعال برای شما شفای عاجل درخواست میکنم و اینکه خداوند علاوه بر شفا به شعور و ادب شما نیز توجهی ویژه بنماید و اما بعد ! هیچ کس منکر توکل بر پروردگار نبوده و نیست ولی در عالم هستی علاوه بر توکل ملزوماتی نیز دیده شده که راه رو برای ترقی انسان در سطوح مختلف مهیا می کنه ! شما که نسخه توکل می پیچی چرا توصیه نمی کنی به جای شش شکم زاییدن و از هم گسیختگی و عدم کنترل خانواده ها ، به جوان ها برای ازدواج بهای بیشتری داده بشه ؟ چرا توصیه نمی کنی زمینه های اقتصادی، فرهنگی ، اجتماعی ، مسکن و راه و ... فراهم بشه که مثلا در اتوبوس Brt دست من توی چشم جلویی و دهن اون یکی توی گوش من نباشه؟ کشور با همین جمعیت کنونی مشکل مسکن ، کار، ازدواج، اعتیاد و ... داره شما بر چه اساسی نسخه افزایش جمعیت می پیچی !!! وقتی بنده و خانم از صبح ساعت 7 سر کاریم و مهد کودک داره بچه ما رو تربیت میکنه و بچه بین خونه و مهدکودک در حال رفت و آمده کار عاقلانه در افزایش تعداد فرزنده ؟ وقتی 2 نفر باید کار کنن که یک بچه در رفاه نسبی باشه شما برچه اساسی برای من و ما نسخه توکل من پیچی ! شاید شما برای بچه ات تصمیم گرفتی فقط در حدی بخوره و بپوشه که نیاز اولیش برطرف بشه ولی من میخوام بچه ام با همون توکلی که شما میگی و با سعی و تلاش خودش و پشتیبانی خانواده واقعا زندگی کنه نه مثل الان من و ما که غوطه ور در گرفتاریها و مسائل روزگاریم ! در ضمن خوبه به عقاید هر کسی اگرچه غلط هم باشه احترام بزاری هر کس مسئول زندگی خودشه و شما هم قیم مردم و جامعه نیستی!!
 • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  عامل جمعیتی رو عامل خشک شدن دریاچه ارومیه نمی دانند ولی بیکاری، فقر و اعتیاد ، کمبود مسکن ، آلودگی زیست محیطی ، قتل و پدیده شوم مهاجرت و افزایش جرم و جنایت رو آیا عامل خشک شدن دریاچه هامون می دانند انشاا...
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  جناب ناشناس به قول شما با این سیاستی که دولت ها در پیش گرفتن رشد جمعیت کاهش پیدا کرده و مشکلات اقتصادی هنوز پابرجاست پس به نظر شما توصیه به افزایش جمعیت معنایی جز مسخره کردن خود و تحویل یک مشت آدم با انواع و اقسام عقده و کمبود به جامعه چیز دیگری به دنبال دارد.
 • ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  جناب مقداد صحبت سر برکت و اینجور چیزا نیست ! صحبت بر سر داشتن امکانات و آمادگی فرزندپروریه ! شما آمادگی و امکانتش رو داری 10 تا بچه بیار مگه کسی مخالفه!! ولی بنده با این امکانات و آمادگی روحی و روانی و خیلی مسائل دیگه یه فرزند رو ترجیح میدم! حرف جمعیت شناس ها هم دقیقا در همین راستاست وجود زمینه های فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی و ... جهت فرزند پروری ! در صورت نبودن این امکانات آخه فرزند به دنیا بیاریم که چی؟ که فردا یه فرد ناباب بشه مثل یه حیوان درنده بیفته به جون مردم!!
 • ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  نود متر!!!!!!!!!!!!!!!
 • مهران ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  در جواب ناشناس خونه 90 متری 2خوابه باید بگم ما توی خونه 75 متری 2خوبه زندگی میکنیم حتی از پذیراییشم استفاده میکنیم بدون مشکل یعنی شما به تعداد اطاق خواب هایتان بچه دار میشوید
 • حسين ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  سربازي دوراني است كه پس از دانشگاه به مردان اعطا می‌گردد. این موجب می‌گردد كه مردان برای مدتی طولانی از كار، تولید یا رقابت اداری عقب بمانند.
 • سیری ۲۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۷
  0 0
  عزیزان این بحث برای بنده مثل جوک میمونه.32سال سن دارم هیچ وقت کار ثابت نداشتم.کارشناسی دارم.تو شرکتای خصوصی حداقل دستمزد اونم چند ماه یه بار...آخه اول باید زن گرفت بعد دنبال فرزند بود. دوستانم هم وضعیتی شبیه به من دارند.موهایمان سفید شده نه کار نه ازدواج و نه هیچی.این مطالب جوکی بیش نیست.
 • ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۳۰
  0 0
  و این یعنی نرخ رشد صفر
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۵
  0 0
  خب به هر حال باید هزینه مرد بودن و ایرانی بودنشونو بدن دیگه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس