بنابر اعلام سخنگوی ستاد مشترک عملیات نظامی ارتش روسیه، جنگنده بمب افکنهای این کشور که برای کمک به نظامیان سوریه وارد این کشور شده اند، طی 24 ساعت اخیر بیش از 30 حمله هوایی علیه مراکز و مواضع تروریستها انجام داده اند.

گروه بین الملل مشرق- برای مخاطبان گزارش‌های تحولات سوریه، از تازه‌ترین تحولات میدانی جبهه «دمشق، قنیطره و عملیات نظامی روسیه در 4 استان سوریه » گزارش‌هایی رسیده است که مطالعه آن را به علاقه‌مندان "تحولات در صحنه" سوریه توصیه می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.

تفاصیل حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه

طی چند روز اخیر تحولات میدانی و سیاسی در سوریه تا حدود زیادی تحت تاثیر آغاز عملیات نظامی ارتش روسیه علیه مواضع گروههای تروریستی تکفیری در چند استان شمالی و مرکزی سوریه بوده است. جنگنده بمب افکنهای نیروی هوایی ارتش روسیه از ساعات ابتدایی صبح روز چهارشنبه گذشته بر فرار آسمان استانهای ادلب (تحت اشغال القاعده)، رقه (تحت اشغال داعش)، حماه و حمص به پرواز در آمده و بر اساس اطلاعات دقیق در یافتی از منابع محلی و پرواز هواپیماهای شناسایی اقدام به بمباران گسترده اهداف تروریستها در این مناطق کرده اند.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطرهبنابر اعلام سخنگوی ستاد مشترک عملیات نظامی ارتش روسیه، جنگنده بمب افکنهای این کشور که از سه روز پیش با درخواست رسمی دولت سوریه برای کمک به نظامیان سوریه و مبارزه با فعالیتهای گروههای تروریستی تکفیری وارد این کشور شده اند، طی 72 ساعت اول تهاجم، بیش از 100 حمله هوایی علیه 35 هدف شامل مراکز استقرار، انبارهای سلاح و سوخت، مقرهای فرماندهی و یگانهای تانک و توپخانه تروریستها انجام داده اند که منجر به خسارات و تلفات سنگینی به سازمان رزم و تسلیحات تروریستهای القاعده، داعش، ارتش آزاد و جبهه اسلامی شده است.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطرهجنگنده های مورد استفاده قرار گرفته در عملیات هوایی ارتش روسیه شامل موارد زیر بوده است:

1 - سوخو 24 فنسر (شمشیرباز)

هواپیمای بمب‌افکن سوخو۲۴ (Sukhoi Su-24) یک جنگنده‌بمب‌افکن زمینی مافوق صوت، دو کابینه، بال‌متغیر و دو موتوره است که توسط شرکت سوخو روسیه (شوروی سابق) تولید شده است. سوخو-۲۴ اختصاصاً برای حملات ارتفاع پایین مافوق صوت به عمق خاک دشمن طراحی شده و طراحی بال متحرک آن باعث شده تا قابلیت فرود و برخاست کوتاه را داشته باشد.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

بارگیری بال بالای این هواپیما نیز باعث شده تا پرواز باثباتی در ارتفاع پایین و مقاومت خوبی در مقابل جریان باد داشته باشد. این هواپیما با وزن خالی بیش از ۲۲ تن توانایی حمل ۸ تن مهمات از جمله بمب‌های هسته‌ای تاکتیکی، و دیگر انواع بمب و موشک و راکت و سوخت اضافی را دارد.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

مشخصات سوخو 24:

نام: سوخو 24 فنسر 

شرکت سازنده:sukhoi

کشور تولید کننده: روسیه (شوروی سابق)

انواع مدل: 7 مدل

موتور: دو موتور توربوجت لیولکا مجهز به پس سوز

سال ساخت: 1965 الی 1969

اولین پرواز: 1970

سال به خدمت درآوردن: 1974

هواپیماهای مشابه: تورنادو، ا ف 111، ا ف 14، ا ف 15، میگ 23، میگ 27، میگ 29

کابین: دو نفره

وظیفه: هواپیمای تهاجمی در انواع آب و هوا، بمب افکن دوربرد سنگین، هواپیمای ضربتی

طول: 24 متر

اندازه بال: 17.6 متر

ارتفاع از زمین: 6.19 متر

وزن هواپیما بدون بار: 22320 کیلوگرم

وزن هواپیما با حد اکثر بار: 39700 کیلوگرم

مقدار تسلیحات سوار شده بر بال: 945 کیلوگرم

سقف پرواز: 16500 متر

رنج پروازی: 2500 کیلومتر

رنج دریایی: 1930 نانو متر

سرعت: 2.18 ماخ و در مدل‌های پیشرفته 2.4 ماخ

سرعت هنگام بلند شدن: 280 کیلومتر بر ساعت

سرعت هنگام نشستن: 280 کیلومتر بر ساعت

نرخ سرعت: 30000 پا در عرض یک دقیقه

سقف پرواز برای سرویس: 57 هزار پا

مقدار باند برای پرواز: 1300 متر

مقدار باند برای نشستن: 950 متر

سوخت گیری در آسمان: بله

سوخت داخلی: 10385 کیلو گرم

سوخت خارجی: 2396 کیلوگرم

تسلیحات: انواع موشک‌ها و بمب‌ها

2 - سوخو 25

سوخو ۲۵ (به روسی: Сухой Су-25)‏ یک جت جنگنده تک سرنشین دوموتوره است که در اتحاد جماهیر شوروی، توسط دفتر طراحی سوخو طراحی و تولید شد. ماموریت اصلی این هواپیما پشتیبانی نزدیک از نیروهای زمینی است. اولین پیش‌نمونه آن در ۲۲ فوریه ۱۹۷۵ پرواز کرده، تولید انبوه آن از سال ۱۹۷۸ در کارخانه‌ای در تفلیس در گرجستان شوروی آغاز شده و از سال ۱۹۸۱ وارد خدمت فعال نظامی در ارتش شوروی شد. این هواپیما در نیروهای هوایی و زمینی روسیه با نام مستعار کلاغ سیاه و در ناتو به نام پای قورباغه (به انگلیسی: Frogfoot)‏ شناخته می‌شود.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

ویژگی‌ها

سوخو-۲۵ برای انهدام دقیق اهداف زمینی در تمامی شرایط آب‌وهوایی شبانه‌روزی و به طور خاص انهدام خوردوهای زرهی دشمن، وسایل ارتباطی، سنگرهای آتش، و واحدهای فرماندهی و نظارت، جاده‌ها، خطوط آهن، هلیکوپترهای نظامی دشمن طراحی شده است. سوخو-۲۵ از نظر توانایی‌های جنگی، قدرت ضربتی، مقاومت، و اثرگذاری کاملا قابل مقایسه با همتای آمریکایی خود آ-۱۰ تاندربولت است.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

ساختار کلی، تجهیزات الکترونیکی، و به ویژه توانایی سوخو-۲۵ در استفاده از طیف وسیعی از مهمات و امکان فعالیت در خطیرترین شرایط سوخو-۲۵ را هواپیمایی ایده‌آل برای پشتیبانی نزدیک هوایی از نیروهای زمینی می‌سازد. این هواپیما به یک توپ اتوماتیک دولول ۳۰ میلی‌متری در زیر بدنه با ۲۵۰ گلوله مسلح شده و هشت پایلون در زیر بال‌های آن قرار دارد که به آن قدرت حمل حدود ۴ تن مهمات هوابه‌زمین از جمله راکت‌های ۵۷ تا ۳۳۰ میلی‌متری را می‌دهد. دو پایلون کوچک بیرونی هم برای موشک‌های هوابه‌هوا در زیر بدنه تعبیه شده‌اند.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

بدنه سوخو-۳۴ به گونه‌ای طراحی شده تا سطح مقطع راداری کوچکی داشته باشد و به گفته سیمونوف آشکارگی راداری آن در حد یک موشک کروز مافوق صوت است. تفاوت دیگر سوخو-۳۴ با سوخو-۲۷ در کابین خلبان شیشه‌ای با نمایشگرهای سی‌آر‌تی رنگی با عملکرد چند گونه این نمایشگرهاست.

مشخصات

خدمه: ۱ خلبان

طول: ۱۵/۳۳ متر (۵۰ فوت و ۱۱)

طول بال: ۱۴/۳۶ متر (فوت ۱ ۴۷)

قد: ۴/۸۰ متر (فوت ۹ ۱۵)

مساحت بال: ۳۰٫/۱ متر مربع (۳۲۴ فوت مربع)

وزن خالی: ۱۰/۷۴۰ کیلوگرم (£ ۲۳/۶۷۷)

وزن بارگذاری شده: ۱۶/۹۹۰ کیلوگرم (£ ۳۷،۴۵۶)

حداکثر وزن برخاست: ۲۰،۵۰۰ کیلوگرم (£ ۴۵،۱۹۴)

نیروی رانش: ۲ × تومانسکی آر-۱۹۵ توربوجت، ۴۴/۱۸ در هر کیلو نیوتن

حداکثر سرعت: ۹۵۰ کیلومتر / ساعت (۵۹۰ مایل در ساعت، ۰/۷۷ ماخ [۷۲])

مبارزه با شعاع ۳۷۵ کیلومتر (۲۳۵ مایل)

فری برد: ۲۵۰۰ کیلومتر (۱۵۵۳ مایل)

خدمات سقف پرواز: ۷۰۰۰ متر (۲۳،۰۰۰ فوت) [۷۳]

نرخ صعود: ۵۸ متر / ثانیه (۱۱۴۰۰ فوت / دقیقه)

بارگذاری بال: ۵۸۴ کیلوگرم / مترمربع (£ ۱۱۹ / فوت مربع)

رانش / وزن: ۰/۵۱

تسلیحات

یک قبضه توپ دولوله ۳۰ میلی متری با نرخ شلیک ۳۰۰۰ گلوله بر دقیقه

۱۱ جایگاه حمل سلاح با توانایی حمل انواع راکت‌انداز، راکت‌های هدایت شونده، موشک‌های هوا به سطح و هوا به هوا، بمب‌های لیزری، بمبهای ضد نفر، بمب‌های خوشه‌ای، بمب‌های آتش‌زا، بمب‌های شیمیایی

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

سوخو 34

سوخو-۳۴ (به روسی: Сухой-34) (با نام فول بک در ناتو) جت جنگنده بمب افکن دوسرنشینه و دوموتوره ساخت سوخو در روسیه است که بر اساس بدنهٔ پروازی جنگنده برتری هوایی سوخو-۲۷ طراحی شده است. سوخو-۳۴ برای تکمیل و جایگزینی جنگنده ضربتی سوخو-۲۴ در نیروی هوایی روسیه ساخته شده‌است. تولید این هواپیما از سال ۲۰۰۶ آغاز شده و در سال ۲۰۱۴ به طور رسمی وارد ارتش روسیه شد. هزینهٔ تولید هر فروند از این جنگنده-بمب‌افکن حدود ۳۶ میلیون دلار اعلام شده و تاکنون به هیچ کشوری صادر نشده‌است.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

مشخصات

سوخو-۳۴ برای رخنهٔ مافوق صوت و ارتفاع بالا به فضای هوایی دشمن طراحی شده و قادر به حمل هشت تن انواع موشک و بمب و شلیک از فاصله ۲۵۰ کیلومتری است. این جنگنده به یک کابین زرهپوش و پادکارهای پیشرفته مجهز شده و قادر است ضربات ترکش‌های موشک و برخورد مستقیم سلاح‌های کالیبر پائین را تحمل کند.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

شعاع عملیاتی سوخو-۳۴ با استفاده از تانکرهای سوخت اضافی ۱۵۰۰ کیلومتر است که با سوخت‌گیری هوایی می‌توان آن را ارتقا داد. وزن برخاست این هواپیما ۴۵.۱ تن است و از یک سیستم هدف‌گیری دیجیتال بهره می‌برد که دقت شلیک آن را در هرنوع شرایط جوی به چند متر محدود کرده‌است. حداکثر سرعت سوخو-۳۴ حدود ۱.۸ ماخ است و نیروی محرکه خود را از دو موتور توربوفن سالیوت AL-31FM1 می‌گیرد.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

به گفته کارشناسان نظامی، بمب افکنهای سوخو-۳۴ اولین تجربه جنگی خود را در جنگ داخلی سوریه به دست آورد. در سپتامبر ۲۰۱۵ حداقل شش فروند از این هواپیما به فرودگاه نظامی "حمیمیم" واقع در استان لاذقیه منتقل شده تا در عملیاتهای هوایی علیه مواضع گروههای تروریستی تکفیری القاعده، داعش، ارتش آزاد و ...مشارکت کنند. سوخو-۳۴ها در این حملات در ارتفاع بالای ۵ هزار متر حملات خود را انجام می‌دند تا از موشک‌های دوش‌پرتاب دشمن در امان باشند.

سوخو 30

سوخوی30 ام (Su-30M)  یک جنگنده چندمنظوره ی دونفره است که به طور کامل با جنگنده ی لاکهید مارتین F-15E ایالات متحده برابری می کند. مدل MK نوع ویژه ی صادراتی این جنگنده است. سوخوی30 یک مدل توسعه یافته از خانواده ی جنگنده های موفق سوخوی27 (فلانکر) است که توسط دفتر طراحی سوخو در مسکو به انجام رسیده و به وسیله ی شرکت ایرکوت (IRKUT) تولید شده است.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

در این جنگنده از ادوات آویونیک و سیستم های ناوبری مشابه استفاده شده در سوخوی37 جهت ایجاد برتری هوایی و مانورپذیری بالا استفاده شده است. این جنگنده به موشکهای هوا به زمین بسیار دقیق مجهز شده است که یک مدل از این موشکها بردی برابر 120 کیلومتر دارد!

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

مشخصات کلی

کشور سازنده: روسیه

شرکت سازنده: سوخوی

قیمت: 35 میلیون دلار آمریکا

هواپیماهای معادل: سوخوی34 ، سوخوی33 ، سوخوی37، F-15E و F-14D

طول بدنه: 94/21 متر

ارتفاع از سطح زمین: 36/6 متر

وزن خالص: 17700 کیلوگرم

وزن نرمال: 25670 کیلوگرم

حداکثر وزن: 34000 کیلوگرم

حداکثر وزن مهمات قابل بارگذاری: 8000 کیلوگرم

وزن نرمال بارگذاری: 1400 کیلوگرم

حجم سوخت: حداکثر 5090 کیلوگرم در مخازن داخلی

حجم کلی سوخت: 9400 کیلوگرم

موتور: دو موتور توربوفن AL-31

سرعت نرمال: 1380 کیلومتر بر ساعت

حداکثر سرعت: 2125 کیلومتر بر ساعت (3/2 ماخ در ارتفاع 10000 فوتی)

درجه ی اوج گیری: 230 متر بر ثانیه

برد عملیاتی: 3000 کیلومتر

حداکثر برد با سوختگیری هوایی: 5200 کیلومتر

حداکثر برد عبوری: 6990 کیلومتر

مسافت لازم جهت برخاست: 550 متر

مسافت لازم جهت فرود: 670 متر

حداکثر شتاب g قابل تحمل: 9+

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

کانون اصلی حملات هوایی جنگنده بمب افکنهای روسیه در مناطق زیر قرار داشته است:

1 - استان حمص به اهداف تروریستهای القاعده و ارتش آزاد در حاشیه شهرهای "رستن، تلبیسه، ام شرشوح و الحوله" و مراکز استقرار گروه ترویستی تکفیری "داعش" در حاشیه شهرهای "تدمر و قریتین" در حاشیه شرقی این استان که در حمله پنج ماه پیش داعش به اشغال آنها درآمده بود.

علاوه بر این حملات هوایی، از ساعات ابتدای صبح امروز نیروی زمینی ارتش و دفاع وطنی (بسیج مردمی) سوریه عملیات وسیعی را از محور غربی به سمت شهرکهای "عقرب و الحوله" آغاز کرده که هنوز از موفقیت یا عدم موفقیت آن اطلاعاتی منتشر نشده است. گفته می شود بمب افکنهای نیروی هوایی ارتشهای سوریه و روسیه بطور همزمان بیش از 20 حمله هوایی علیه مواضع تروریستها طی 24 ساعت اخیر در این مناطق انجام داده اند. 

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

2 - در استان ادلب اهداف تروریستهای عضو ائتلاف جیش الفتح به رهبری شبکه تروریستی تکفیری بین المللی القاعده (جبهه النصره) در شهر های خان شیخون، کفرسجنه، بلیون، کفر نبل، اریحا، معره النعمان مورد حملات شدید قرار گرفته و خسارات شدیدی به سازمان رزم و تسلیحات سنگین تروریستها وارد آمده است. در پی این حملات ائتلاف جیش الفتح به رهبری القاعده بخش اعظم تسلیحات سنگین شامل توپ و تانک و یگانهای موشکی خود را به روستاهای مجاور مرز با  ترکیه عقب کشیده است. ب

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

در پی این حملات که با دقت بسیار بالا صورت گرفته و به انهدام کامل مخازن سلاح، اردوگاههای آموزشی و مراکز استقرار تروریستهای جبهه اسلامی و ارتش آزاد و القاعده منجر گردید، گروه های تروریستی با انتشار بیانیه های شدید و غلیظ علیه روسیه حملات بمب افکنهای این کشور را به منزله اعلان جنگ رسمی و علنی معرفی کرده اند. برخی منابع میدانی نیز از فرار دسته جمعی و انتقال تسلیحات سنگین تروریستها شامل توپ، تانک و یگانهای موشکی از مناطقی همچون ادلب، جسرالشغور و اریحا به مرز ترکیه برای جلوگیری از انهدام آنها از سوی ارتش روسیه خبر داده اند.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

3 - در استان حماه کانون حملات بمب افکنهای روسی به مواضع ائتلاف تروریستی جیش الفتح (متشکل از گروههای القاعده، ارتش آزاد، اخوان المسلمین سوریه) در شهرهای لطامنه، مورک، کفرزیتا و حواش قرار داشته است. 4 - در استان لاذقیه سوریه مواضع تروریستها در حاشیه شمالی آن و در مجاورت مرز سوریه با ترکیه بشدت مورد حملات هوایی قرار گرفته است. کانون این حملات در مناطقی همچون "غمام، بنی زید و دیرحنا قرار داشته است.5 - در استان رقه حملات بمب افکنهای دوربرد سوخو 34 ارتش روسیه علیه مواضع، پادگانها و مراکز استقرار گروه تروریستی تکفیری داعش قرار داشت که از حدود دو سال پیش تا کنون آن را به اشغال کامل خود درآورده اند. گفته می شود حداقل 40 تن از نیروهای داعش شامل چند تن از فرماندهان ارشد این گروه مانند "ابوبلال تونسی" مفتی داعش در استان رقه به همراه حداقل 17 هدف نظامی متعلق به این گروه در این بمبارانهای بسیار دقیق از بین رفته اند.

تحولات میدانی جبهه قنیطره

در جبهه قنیطره گروههای تروریستی تکفیری "جبهه النصره (القاعده)، ارتش آزاد و جبهه اسلامی"  از حدود یک هفته پیش عملیاتی را با نام "و بشر الصابرین" در مناطق حاشیه شمالی و شمال غربی استان قنیطره در دو مرحله آغاز کرده اند. هدف کلی تروریستها از این عملیات جامه عمل پوشاندن به رویای دیرین آنها در شکستن حلقه شبه محاصره منطقه "غوطه غربی دمشق" از طریق اتصال آن به مناطق تحت سیطره خود در قنیطره و در نهایت اتصال آن به مرزهای سوریه با فلسطین اشغالی میباشد.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

در این راستا از چند روز پیش ائتلافی متشکل از گروههای زیرمجموعه ارتش آزاد، القاعده (جبهه النصره) و جبهه اسلامی (احرارالشام و جیش الاسلام) حملات وسیعی را برای سیطره بر مقرهای نیروهای ارتش و دفاع وطنی (بسیج مردمی) سوریه در ارتفاعات و مناطق راهبردی شمال غربی استان قنیطره آغاز کرده اند.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

پیش از آغاز عملیات تروریستها، ارتش اسرائیل به بهانه پرتاب چند گلوله خمپاره به اراضی فلسطین اشغالی 4 موشک به مقرهای ارتش سوریه درقنیطره کرد. این موشکها "مقر تیپ 90 و مراکز استقرار نظامیان سوری در تل ابولندی و نبع الفوار" را هدف قرار داد که به شهادت و جراحت چند نفر منجر گردید.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

عملیات تروریستها در دو مرحله اجرا شده است. در مرحله نخست هدف اصلی آنها تصرف ارتفاع رابردی "تل احمر" بود که طی چند ساعت درگیری مسلحانه با عقب نشینی چند ده سرباز و افسر سوری از آن به تصرف کامل تروریستها درآمد. در این حمله تروریست ها با هدف تمرکز زدایی از توان نظامی  وتمرکز عملیاتی ارتش سوریه، از 3 محور و بطور همزمان علیه مواضع نیروهای دولتی را در مناطقی هچون "روستای طرنجه، مزارع امل (امید)، مورد هجوم خود قرار دادند.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

با تصرف مناطق یاد شده نیروهای پشتیبانی سوری به منطقه رسیده و پس از درگیری های شدید موفق به بازپس گیری مزارع امل شده اند. در این در گیریها بالگردهای نیروی هوایی ارتش بشدت مواضع تازه تصرف شده در تل احمر را هدف حملات هوایی قرار دادند. برخی منابع میدانی از تعلل ارتش سوریه در اعزام نیروهای تازه نفس به منطقه درگیری خبر داده و از آن انتقاد کرده اند. در عملیات بازپس گیری مزارع امل نیز نیروهای حزب الله وارد شده بودند که در درگیریها حداقل 4 تن از رزمندگان آنها به شهادت رسیده اند.نکته بعدی اینکه به دلیل نزدیکی منطقه درگیری به مرزهای فلسطین اشغالی، هواپیماهای ارتش سوریه برای حضور در آسمان منطقه با مشکل مواجه هستند. چرا که اسراییل از سال گذشته با استقرار سیستم های پدافند موشکی پاتریوت، طی دو مرحله اقدام به رهگیری و سرنگونی بمب افکنهای ارتش سوریه کرده است که این اقدام با هدف ایجاد غیر رسمی منطقه "پرواز ممنوع" جهت ایمن سازی مناطق تحت اشغال تروریستهای القاعده، ارتش آزاد و اخوان المسلمین سوریه (جبهه اسلامی) صورت می پذیرد. از روز گذشته مرحله دوم عملیات نظامی تروریستها نیز با حمله آنها به مقرهای ارتش در "سریه العباس، تل الحمریه، تل یو ان، نبع الفوار (در ابتدای عملیات تروریستها از سوی اسراییل بمباران شد!) و تل شاهین" آغاز شده که تا کنون با مقاومت نیروهای نظامی سوری تروریستها پیشروی نداشته اند. بدیهی است در نتیجه تحولات میدانی فوق الذکر و تصرف مناطق جدید، شهرک درزی نشین "حضر" که از دو ماه پیش علی رغم حملات شدید تروریستها با مقاومت نیروهای بومی دفاع وطنی و ارتش سوریه از اشغال بدست آنها نجات پیدا کرده بود در حالت شبه محاصره قرار گرفته و در صورت ادامه پیشروی تروریستها خطر محاصره کامل و قتل عام آن را تهدید می کند. در درگیریهای چند روز اخیر دهها تروریست شامل گروهی از فرماندهان ارشد تروریستها به هلاکت رسیده و دهها تن دیگر بشدت زخمی شده اند که از آن میان می توان به ابوخلیفه (فرمانده نظامی گروه ترویستی تکفیری احرارالشام) اشاره کرد.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطرهتحولات میدانی دمشق

منابع خبری سوری گزارش دادند که در ادامه اختلافات شدید داخلی میان گروههای تروریستی تکفیری "داعش" و جیش الاسلام (اخوان المسلمین سوریه)، عصر امروز دهها تن از تروریستهای عضو جیش الاسلام با حمله مسلحانه به مقر "دار القضاء (دادگاههای به اصطلاح شرعی که تروریستهای تکفیری اختلافات خود را به آن ارجاع می دهند) جنوب دمشق 5 جوان متهم به عضویت در داعش را بیرون کشیده و در خیابان به گلوله بسته اند. 

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

دور جدید اختلافات میان طرفین به حادثه انفجار چند روز پیش یک بمب کنار جاده ای در مسیر یک خودروی "ون" حامل اعضای گروه تروریستی تکفیری "جیش الاسلام" در حاشیه منطقه "یلدا" واقع در جنوب شهر دمشق باز می گردد که به کشته شدن 6 تن منجر شده بود. طی دو ماه گذشته محلات حاشیه جنوبی شهر دمشق مانند "القدم، حی العسالی و یرموک" صحنه درکیریهای شدید نظامی میان ائتلافی متشکل از گروههای زیر مجموعه ارتش آزاد، جیش الاسلام و احرارالشام و القاعده با تروریستهای داعش بوده که به هلاکت و جراحت صدها تن از دو طرف منجر شده است.

گزارش تفصیلی از حملات هوایی ارتش روسیه در سوریه/عملیات تروریستها در قنیطره

در پی این حمله، دار القضای تروریستهای تکفیری در جنوب دمشق با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این حادثه، از گروه تروریستی جیش الاسلام خواست تا عناصری را که دست به این اقدام زده اند تحویل دهد. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 76
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  خو چه فایده وقتی ارتشی نیست که به مواضع بمباران شده نفوذ کنه
 • سعید ۰۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  درود بر روسیه و ایران که با این حملات کوبنده همه کشور های طرفدار تروریست را گیج کردند
 • جعفر طیار ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  روسیه به سرنوشت چچن دچار میشه روسیه از چچن و افغانستان درس عبرت نگرفته در سرزمین شام هم شکست سنگینی خواهد خورد
 • اهوازی ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  ایکاش ایران هواپیماهای جنگی میگ 31 و میگ 35 و سوخو 30 و سوخو 34 و سوخو 35 و توپولف 160 را خریداری کند.
 • سید محمد ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  دامنه حملات روسیه باید بسیار بیشتر از این باشد ، چون جبهه سوریه بزرگ است ، روزانه حداقل 100 الی 150 سورتی پروازی نیاز است
 • ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  بوی یه عملیاته بزرگ از طرف محور مقاومت و روسیه و چین به مشام میاد
 • پدرام ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  پوتین جان ! دمت گرم داداش کاش زودتر وارد معرکه شده بودی ! داداش یه فکری هم واسه شکستن محاصره شهرک های شیعه نشینِ بکن.... درد و بلات بخوره تو سرِ مرتجعین خلیج فارس.
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  به قول شما ایرانی ها دم روس ها و پوتین به معنای حقیقی کلمه مودب و باهوش گرم و به رژیم قرون وسطایی آل حمارو ترکیه و شیطان بزرگ و اسرائیل و ... هم باید بگویم موتوا بغیظکم
 • کاکرو یوگا ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  باید به ارتش روسیه در خواست بمباران اطراف نبل و زهرا و فوعه و کفریا رو داد
 • ۰۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  حدود مرز با ترکیه و خصوصا حدود مرز با جولان اشغالی رو باید ماهواره های روسیه زیر نظر بگیرند ماهواره هایی بسیار دقیق که می توانند شروع تحرکات را رصد و مختصاتش رو گزارش کنن و در مرحله بعد هدف موشک های نقطه زن با سر جنگی چند صد کیلویی قرار بگیرد ، این نوع حملات اگر شکل بگیرد علاوه بر پوشش دادن نیروهای مقاومت در حدود مرزی می تواند افسران صهیونیست ، اردن و در شمال ترکیه را هم هلاک کند و صدمات وحشتناکی به حرامیان بزند اما وقتی انجام نمی شود این معنی رو می ده که سوریه همچنین موشک هایی نداره روسیه هم فعلا با تمام توان در میدان نیست والا واضحه که منطقه ای که پوشش هوایی نداره باید با چیزی پوشش داد ، توان ماهواره ایی روسیه اگر واقعا به میدان بیاد می تونه بسیار موثر باشه ، چیزی بیشتر از وضعیت فعلی .
 • ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  یکی از خاصیتهای عملیات روسیه اینه که روی اردوغان حسابی کم شد و پوتین اردوغان رو حسابی خوار و ذلیل کرد و از یک گردن کلفت عربده کش به یک پسر بچه کوچولو تبدیل کرد .
 • ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  ایولا این شد یک گزارش کامل و جامع مشرق دستت طلا من دوبار زنگ زدم دفترتون پیگیر این گزارشها شدم عالی هستن انصافا در هیج کدوم از رسانه های ایران ندیدم دست خوش
 • ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  وارد مراحل حساس شدیم. دوستان همه آماده باشید برای فرود غربی ها در سوریه. در ضمن با این اتفاقات به نظر میاد باید منتظر خروج سفیانی باشیم.
 • ۰۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  زرشک! اتفاقا در چچن وهابیهای تروریست عین سگ هلاک شدن و میشن چچن کشور بسیار زیبا و آبادی هست تا کور بشی و بشوند همه وهابیهای سگ سوریه را هم به کوری چشمت و قلب تاریکت بهترشو میسازیم در ضمن این ها که داری میبینین تازه از نتائج سحر در سرویه هست و برنامه های حسابی داریم واسه جرواجر کردنتون در سوریه
 • ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  موافقم باید فورا از هر کدوم 300 فروند بخریم روسیه اگر واقعا بدنبال شریک منطقه ای هست باید ایران رو تقویت کنه وگرنه ماهم گاز به اروپا میفروشیم زیر قیمت تا حال روسهای خائن نامرد جا بیاد و گازش از سلاح برنده به چوب دستی شکسته تبدیل بشه
 • ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  روسیه باید خیلی زودتر از اینها میومد پای کار همین الان هم از حملات نمایشی باید بره به سمت پشتیبانی هوایی از عملیاتهای زمینی رزمنده های ارتش و حزب الله در سوریه و همچنین نیروی هوایی ارتش سوریه رو به تجهیزات دید در شب و عملیات در شب مجهز کنه
 • ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  در عمرت یبار حرف ادمیزادی زدی! موافقم بدجور
 • ۰۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  مردیم از خماری انصافا
 • موریس ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  جعفر کذاب ...
 • مسعود ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  اولا که نوشته شما جناب ناشناس نشان دهنده میزان ادب شماست. ثانیا از کشته شدن مسلمان ها خیلی خوشحالی انگار؟ بنده امیدوارم صلح در سوریه برقرار شود و از طرفی روسیه در سرزمین های اسلامی پایش را بیرون بکشد. حالا هرچقدر می خواهی بنده را متهم به وهابی و نجس و ... بکن. بنده فقط برای تو و امثال شما اظهار تاسف میکنم
 • ناشناس ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  حالا وقت شروع تحریم گازی همزمان ایران و روسیه علیه ترکیه است تا اردوغان را از خواب بیدار کنه
 • مهدی ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  توی نقشه ای که از سوریه گذاشتید استان اسکندرون هم جزء سوریه نشون داده شده که در حال حاضر تحت اشغال رژیم لایک ترکیه است. به امید پیوستن این استان علوی نشین به کشور سوریه
 • مهدی ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  توی نقشه ای که از سوریه گذاشتید استان اسکندرون هم جزء سوریه نشون داده شده که در حال حاضر تحت اشغال رژیم لایک ترکیه است. به امید پیوستن این استان علوی نشین به کشور سوریه
 • ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  خداوند ان شالله شر اين جنايتكاران داعشي را بواسطه روسيه از سر مردم بي دفاع سوريه و عراق برچيند .
 • مهدی ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  توی نقشه ای که از سوریه گذاشتید استان اسکندرون هم جزء سوریه نشون داده شده که در حال حاضر تحت اشغال رژیم لایک ترکیه است. به امید پیوستن این استان علوی نشین به کشور سوریه
 • مالک اشتر ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  اسمتو بذار ابوسفیان! چون ابوسفیان یک منافق و ضد اسلام بود و مثل تو هیچ وقت حقیقت اسلام را درک نکرد!!!
 • مجید ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  اتفاقا برعکس شاهد فرار غربیها خواهیم بود. مثال وضعیتی که بر سر مردم اوکراین اوردند . اوکراین را تکه تکه کردن و گورشونو گم کردن
 • حمید ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  ایول ایول داش پوتینِ ایول
 • ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  احسنت گزارش خوبی بود
 • علی ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  داغت نبینم پوتین جان که داغ گذاشتی به دل آل یهودِ وهابی دوستت دارم بووووووس
 • طاهر ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  مسلمون روسیه خودش شر و جنایتکار است ملت ایران هنوز ظلم ها و جنایات روسها در حقو ایران و ایرانی را فراموش نکرده اند
 • سعيد ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  پس خبر نداري كه ارتش ايران نيروي زميني اين حملات پوشش ميده
 • ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  سیاست های روسیه خیلی قابل اعتماد نیست، ولی این یه دونه (پوتین) یه قدری مرد از کار درآمده، فکر میکنم بخاطر همدمی با جودو و ایضا احمدی نژاد باشه، بهرحال هرکه خوک کشی (اگه خوک های عالم ناراحت نمیشن) کنه ما خوشحال میشیم، بزودی نوبت یمن هم میرسه
 • علی ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  آقا طاهر! اولاً: اونی که شما میگی مال زمانیه که روسیه، "اتحاد جماهیر شوروی" بود. دوماً: مهم اینه که الان و در حال حاضر داره با این کارش داغ به دل امریکا و وهابیون آل یهود میذاره سوماً: از اونجا که داره دشمنان قسم خوردۀ اسلام و ایران‌رو خون به جگر و به درک واصل میکنه ما باید خوشحال باشیم. و دست آخر اینکه از قدیم گفتن: دشمنِ دشمنِ ما، دوستِ ماست!.
 • ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  نیروهای جدیدی قراره از ارتش سوریه نیروهای مردمی و حزب الله لبنان وارد سوریه شده و به مناطق بمباران شده حمله کنن.ضمنا ایران هم قطعا پشتیبانی گسترده ای خواهد کرد
 • ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  خوب بود در استانه زمستان صادرات گاز ایران به اردوغات متوقف شود .
 • سروش ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  روسیه باید قنیطره رابمباران کند تسلیحات هدایت ماهواره ای خیلی یهتراز تسلیحات لیزری اند در هدف های ساکن
 • ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  همش بازی بود که امریکا روسیه رو بکشونه تو مرداب داعش آخرشم موفق شد
 • دانشجوی ارشد ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  درود بر پوتین ومرگ بر اردوغان خاین به منطقه
 • احمد ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  با سلام. امیدوارم دوستان متوجه باشند که هدف اصلی روسیه حفظ اخرین پایگاه خود در خاورمیانه و حتی آب های گرم است. بارها مسئولان روسی عنوان کرده اند که حفظ بشار اسد در قدرت اصلا مسئله اول آنها نیست. ترس من آنجاست که در صورت حفظ بندر طرطوس حتی تجزیه سوریه هم برای روسها مسئله مهمی نباشد. پس خیلی زود است که نتیجه گیری کنیم !
 • با نام ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  درووووووووووووووووووووود بر روسیهههههههههه دروووووووووووووود بر ایرانننننننننن دروووووووووووووووود بر اسلامممممممممممممم
 • ولادیمیر پوتین ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  بر روی چشم !!! اوامر دیگری نیست ؟؟؟!!!!
 • ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  قابل توجه جعفر طیار لطفا خفه شو ابله وهابی بر اونجایی رو که سوخته پماد بمال.
 • داریوش ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  تا حالا که آمریکا و اروپا برای امنیت اسرائیل و ترکیه وهابیون و دیگر شیخ نشینها هم برای اختلافات قومی و نابودی اسلام واحد با دست تکفیریهای نا مسلمان مسلمین سوریه و مردمش را نابود کردند کسی هم نگفت مسلمان کشی کودکان و مردم فلسطین و غزه را صهیونیستها به خاک و خون کشیدند و کودکان و زنان و مردم یمن را سعودیها و هم پیمانانش ؟!!
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  ما گشته مرده روسیه نیستیم روسیه مثل یک گردباد می مونه کسی از گردباد خوشش نمی اید اما وقتی بتونی از نیروی اون جهت تولید انرژی بهره برداری کنی به این کار می گویند مدیریت صحیح حالا ما می خواهیم از نیروی روسیه در جهت اهداف اسلام و دفاع از ان بهینه استفاده کرده و ان را مدیریت کنیم
 • ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ روسیه خودش یکی از دشمنان اسلامه با چسب 5 قلو هم نمیتونه خودشو به جبهه حق بچسبونه جوگیر نشین تو نظراتتون لطفا
 • ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  بو کباب نیست اخوی...
 • ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  به قول شما نروژی ها زرشک!!!پوتین تا دلار نشونش بدن با پوتینش به همه پشت پا میزنه.
 • میثم ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  پس این موشکهای نقطه زن ایران کجا هستند
 • منوچهر ۱۴:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  ترسیدن این کارو کردن روس ها ترسون گندشون نکنین
 • علی حقجو ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  آقا مسعود ! یعنی شما از کشته شدن سربازان و مردم سوری ناراحت نیستی ؟ و دلت برای تکفیری ها که از اسلام خارجند و یا بدتر از کفارند چون منافقند میسوزه فقط به این دلیل که ادعا میکنند مسلمانند؟؟!!!!!! خوب ابن ملجم مرادی هم ادعای اسلام داشت . حالا دلت برای شهادت امام متقیان به درد اومده و یا برای قصاص اشقی الاشقیا ابن ملجم روسیاه؟ امیدوارم به اشتباه خود پی برده باشی و بین خود و بین الله توبه سختی کنی که دیگه دلت برای ظالم نسوزه. اللهم عجل لولیک الفرج.یا حسین
 • ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  اینقدر ذوق نکنید تابحال کدوم گروه تروریستی و چریکی با بمباران نابود شده که این دومیش باشه.شوروی 10 سال طالبان رو بمباران کرد چی شد.اگر پشتیبانی مردمی نداشته باشید کل دنیا هم بمباران کنند کاری از پیش نخواهند برد.بمبهای ریخته شده بر روی ویتنام توسط امریکا 2 برابر کل بمبهای ریخته شده در جنگ جهانی دوم بود.ایا تونست ویت کنگها رو از بین ببره .خواهشا چاپ کنید
 • کاکرو یوگا ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  نصف حقوق تو رو به من بدن همیشه از این حرفا میزنم
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  مشرق بترس بترس از خشم امریکا ناتو غربی ها و سعودی ها ......
 • ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  جناب مسعود خیلی جالبه شما غرب گراها وقتی امریکا و غرب هر هر کشور اسلامی دهتا پایگاه نظامی زده و افغانستان و عراق رو به اسم گسترش دموکراسی اشغال کرده و با خاک یکسان کردن صداتون در نمیاد ولی وقتی رقیب غربی ها میاد که پوزه اونها رو به خاک بماله به رعشه می افتید
 • افشین ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  چرا شهرک های محاصر شده نبل ، الزهرا،فوعه و کفریا که توسط تروریست ها محاصر شده اند فراموش شده اند
 • ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  گاز برنت شمال چندسال قبل توسط ایران خریداری شده تا تعیین کننده قیمت گار ایران وروسیه باشند
 • ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  بخاطر این احساس خوب خدا همتون رو عزیز دو ذنیا کنه خدا پشت و پناهتون
 • ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  آقا شما جعفر طیاره رو به بزرگی خودتون ببخشید تقصیر نداره یه چیزش خیلی خوب بود متوجه نشد
 • ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
  0 0
  نابغه اینجا سوریه هست
 • عماد ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  0 0
  سید عزیز در حال حاضر هر دو دقیقه یک هواپیمای روسی میشینه یا بلند میشه . هیچکدام از کشورهای هشتگانه ای که در عملیات طوفان صحرا جنگ اول بر علیه صدام ملعون شرکت داشتند هم به تنهایی اینکار ها رو نمی تونستند انجام بدهند حتی خود آمریکا . امیدوارم بهتر اطلاع داشته باشید که شارژ و راه اندازی هر هواپیمای جنگی حتی بدون بستن مهمات به آن چقدر وقتگیر ، پر هزینه و دردسر ساز است یه پرسش از بروبچه های نیروی هوایی خودمان بکنید
 • ۰۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  0 0
  حالا هی منفی بدید ببینید من کی گفتم!
 • علی ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  0 0
  بالاخره آه مردم مظلوم گریبان ظالم رو گرفت من که همیشه برای نابودیه تکفیری ها دعا کردم وخواهم کرد خدا همشونو به زودی نابود کنه و از صفحه ی کره ی زمین این کثافتای آدم کش رو محو کنه الهی آمین.
 • ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  0 0
  امام باقر در روایتی خطاب به میسر ضمن پرسش از فاصله محل اقامت او تا قرقیسیا به بزرگی و بی سابقه بودن نبردی که در این منطقه رخ خواهد داد اشاره کرده، می‌فرمایند: ای میسر! از اینجا تا قرقیسیا چقدر راه است؟ عرض کردم: همین نزدیکی‌ها است، در ساحل فرات قرار دارد. پس فرمودند: اما در این ناحیه واقعه‌ای رخ خواهد داد که مانند آن از زمانی که خداوند تبارک و تعالی، آسمانها و زمین را آفریده اتفاق نیفتاده و تا زمانی هم که آسمان‌ها و زمین برپا هستند مانند آن اتفاق نخواهد افتاد. سفره‌ای است که درندگان زمین و پرندگان آسمان از آن سیر می‌شوند.[۲] همچنین در روایتی از ابن ابی یعفور از امام باقر آورده‌است: همانا واقعه‌ای برای فرزندان عباس و مروانی در قرقیسیا روی خواهد داد که پسر نوجوان در آن پیشامد پیر گردد و خداوند هر گونه یاری را از ایشان برگیرد و به پرندگان آسمان و درندگان زمین الهام کند که از گوشت تن ستمگران خود را سیر کنید. سپس سفیانی خروج خواهد کرد.[۳] امام باقر در روایت دیگری به ارتباط نبرد قرقیسیا و خروج سفیانی اشاره کرده، می‌فرمایند: سپاهیان سفیانی از قرقیسیا عبور خواهند کرد و در آنجا به نبرد خواهند پرداخت، پس صد هزار نفر از ستمگران در آنجا به قتل خواهند رسید. آنگاه سفیانی سپاهی را به سوی کوفه روانه می‌سازد که تعداد آنها به هفتاد هزار نفر می‌رسد.[۴] امام صادق در روایتی، در مورد نبرد قرقیسیا چنین می‌فرمایند: همانا برای خداوند در قرقیسیا سفره‌ای است که سروش آسمانی از آن خبر می‌دهد؛ پس ندا می‌کند ای پرندگان آسمان و ای درندگان زمین! برای سیر گشتن از گوشت ستمکاران شتاب کنید.[۵] یکی از محققان معاصر نیز در کتاب خود به این حدیث اشاره کرده و ذیل آن می‌نویسد: چنانکه روایت اشاره می‌کند، عرصه نبرد، بیابان خشک و بی آب و گیاه است و آنها اجساد کشتگان خود را دفن نمی‌کنند و یا توانایی این کار را ندارند، از این رو پرندگان آسمان و درندگان زمینی از گوشت لاشه‌های آنها شکم خود را سیر می‌کنند و اینکه سربازان کشته شده نیز ستمگرند؛ زیرا که آنها سربازان جباران و ستم پیشگان می‌باشند. یا اینکه در میان آنها شمار زیادی از افسران و فرماندهان ستمکار از دوطرف وجود دارد.[۶] منابع اهل سنت نیز به نقل روایاتی پرداخته‌اند که بیانگر شدت درگیری در قرقیسیا است؛ از جمله روایت زیر که ابن حماد آن را نقل می‌کند: سفیانی با سپاهیان خود بر آنها غالب می‌شود و ترک و روم را در قرقیسیا به قتل می‌رساند تا اینکه درندگان زمین از گوشت آنها سیر می‌شوند
 • خسرو ۰۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  صادرات گاز به اردوغان ؟ اون کثافت خودش منبع گازه
 • اسی ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  احمد جان اینقدر احمد تی این انگلیسای جونور رو نخور
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  زیاد به این حملات روسها خوشبخین نباش ! چیزی پشت این قضیه هست که به مرور زمان نمایان میشه!!
 • ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  طاهر جان حرف شما کاملا منطقیه در آینده ای نزدیک به این حقیقت خواهیم رسید! وقتی یک دیوار محکم جهت حفظ رژیم صهیونیستی به واسطه حضور روسها در جاهایی که الان تحت اشغال داعشه ( مرزهای لبنان و سوریه هم مرز با رژیم صهیونیستی) به وجود بیاد و محور مقاومت از مرزها دور بشه هدف اصلی حمله روسها کاملا نمایان خواهد شد!!
 • ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  به همین خیال باش برادر !! اونها از ماها خیلی زرنگترن ! مطمئن باش برای اسلام و مسلمین هیچ کاری نخواهند کرد اینها در جهت منافع آل یهود قدم بر می دارن !!
 • ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  فعلا مناطق هم مرز با رژیم دوست و برادر روسیه یعنی رژیم صهیونیستی باید امن بشه الزهرا و فوعه به چه کار روسیه میاد!!!
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
  0 0
  علی جان زیاد خوشحال نباش جای 2 تا ظالم با هم عوض شده !!
 • ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
  0 0
  روسیه برا منافعش خودش اونجا می جنگه نه برای بشار اسد
 • ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
  0 0
  دارن نقطه مذارن
 • ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
  0 0
  آیا مردم سوریه از اقدامات روسیه حمایت نمی کنند؟!!
 • ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶
  0 0
  ناشناس 10:07 ؛ داعش هیچ خطری برای اسرائیل نداره و اقدامات داعش در راستای اهداف اسرائیل هست.
 • حجت ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
  0 0
  شما احتمالا موقع نهار بشقاب برای امام زمان کنار نمی گذارید؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس