مراکز علمی غرب، با توجه به شدت یافتن حملات تروریستی به مسلمانان ساکن کشورهای غربی طی ماه‌های اخیر و احتمال از کنترل خارج شدن این حملات بر آن شده‌اند تا به مطالعات علمی برای مدیریت چنین وقایعی بپردازند.

گروه جنگ نرم مشرق- در اسلام‌هراسي، تمام مسلمانان از جوامع غربی جدا شده و به «دیگری» تبديل مي‌شوند که حد و مرزهای اعمال شده توسط جغرافیای سیاسی غرب را به رسمیت نمی‌شناسد. تحقيق هاله افشار با عنوان « سیاست ترس: برای کسانی که «دیگری» هستند و ترسانده شده‌اند» كه در ماه می سال 2012 در دانشگاه شهر لندن ارائه شده است، نشان داده است كه با «دیگری» کردن تمام جامعه مسلمانان در غرب، برچسب منحصربه‌فرد اسلام‌گرایی باعث به‌حاشیه‌راندن و حتی مسکوت کردن بحث و گفت‌و‌گوهای پر تحرک میان مسلمانان درباره ایمان و تعالیم آنان شده‌ است. بنا بر يافته‌هاي اين تحقيق، پس از فاجعه‌ی 11 سپتامبر که منجر به اسلام‌هراسی شدید شد، ناگهان جوامع بزرگ و متنوعی در بریتانیا خود را «دیگری شده» و «طبقه‌بندی شده» به‌عنوان شیطان و دشمن یافتند. این مسئله معضلی برای آنان در رد یا پذیرش هویتشان بوجود آورده است.

خانم دکتر هاله افشار استاد علوم سیاسی دانشگاه یورک و مشاور دولت و مجلس انگلستان، به برخی سياست‌هاي غرب در راستای اسلام‌هراسی و غریبه‌سازی از مسلمانان اشاره می‌كند:

در سال 2005، تونی بلر، شریعت و خلافت را به عنوان ایدئولوژی شیطانی معرفی کرد؛ توصیفی عجیب زیرا شریعت تنها ساختار قانونی استفاده شده در کشورهای مختلف اسلامی است که با تعبیر جوامع غرب متفاوت است و خلافت به قانونی اشاره دارد که به‌وسیله‌ی خلیفه بنا نهاده شده بوده و ایدئولوژی نبوده اما در جوامع خاورمیانه تاریخی طولانی دارد. تونی بلر این برخوردها را نه تنها برخورد تمدن‌ها، بلکه جنگ میان غرب آماده‌ی نبرد و تروریسم اسلامی بیان می‌کند. در اقدامي مشابه،‌ دیوید کامرون نیز مذهب را به جنایتکاری مرتبط می‌کند و اظهار داشته است كه «نیروی محرکه تهدید تروریستی امروز، بنیادگرایی اسلامی است» وي در سال 2011 نيز در سمت نخست‌وزیري، با استفاده از واژه «افراط‌گرایی اسلامی» آن را به‌عنوان تهدیدی بالقوه توصیف کرد که موجودیت تمام تمدن را به خطر می‌اندازد.

به دنبال اسلام‌هراسی در اروپا، اقدامات سرکوب‌گرانه‌اي نسبت به شهروندان مسلمان انجام شد. در فرانسه پرزیدنت ژاک شیراک مبارزه با حجاب را آغاز کرد و دولت‌، قانونی را در سال 2004 برای منع پوشش موهای سر وضع کرد.

در سال 2009 سناتورهای فرانسوی قانونی را به کنوانسیون حقوق بشر اروپا پیشنهاد دادند که بر اساس آن، هرگونه پوشش سر و صورت در اماکن عمومی که از شناخت هویت افراد جلوگیری می‌کند، ممنوع شد و در صورت تخطی از آن مجازات‌هایی درنظر گرفته شد. قوانین مشابه علیه مسلمانان و نشان‌های مذهبی آنان، در هلند، ایتالیا، سوئیس و برخی نواحی اسپانیا نیز پیشنهاد شد. در بسیاری از کشورها برخی قوانین منع حجاب سر و صورت پیشنهاد شد و کشوری مانند بلژیک خود را به‌خاطر جرات داشتن در تصویب این قوانین مفتخر می‌دانست.

در نتيجه فعاليت‌هاي اسلام‌هراسي غرب، زنان دارای پوشش، در بسياري از كشورها به «دیگری» تبديل شدند و این فرض ايجاد شد که باید از این زنان ترسید؛ چرا كه آن‌ها به‌صورت بالقوه ظرفيت تروریست شدن را دارا هستند! تا جايي كه حتي این موضوع منجر به حملات خشونت‌آمیز نسبت به زنان شده‌است. به عنوان نمونه، در نوامبر سال 2011، کینامون هیتکوت دروری، عکاس پرتره ستارگان، به يك زن مسلمان که 6ماهه باردار بود، حمله کرد و او را به زمین انداخت. عکاس، زن را به تروریست بودن متهم کرد و اظهار داشت که آن زن و خانواده‌اش بمب‌گذار انتحاری بوده‌اند! اون در توجيه كار خود چنين ادعا كرد كه واضح است کسی که پوشیده باشد، نمی‌تواند شهروند بریتانیایی تصور شود و سزاوار حمله‌ی فیزیکی است!

بنابراين،‌ در جريان فعاليت‌هاي اسلام‌هراسي، اسلام و مسلمانان به عنوان یک بیگانه بازتعریف شده و با ترس و تروریسم برابر دانسته شده است. در اين ميان،‌ رسانه‌ها، يك عامل اصلي در بازتاب و بازتوليد ترس از اسلام و مسلمانان بوده‌اند.

پروژه بررسی اسلام‌هراسی و مستندات مربوطه (IRDP)

مرکز مطالعات نژاد و جنسیت (CRG) دانشگاه برکلی (کالیفرنیا)، پروژه ای تحت عنوان بررسی اسلام‌هراسی و مستندات مربوطه (IRDP) را در دستوركار خود قرار داده است كه بنا بر تعريف اين مركز،‌ با استفاده از یک روش سیستماتیک و عملی، بر مطالعه اسلام هراسی و اثرات آن بر روی جوامع مسلمان متمركز شده است. هم‌چنين اين مركز در راستاي مطالعات خود به برگزاری کنفرانس‌ها و انتشار ژورنال‌ها و روزنامه‌ها مي پردازد.

در توضيح اين پروژه آمده است كه امروزه مسلمانان کشور آمریکا، بخش‌هایی از اروپا و به طور کلی، مسلمانان در سطح جهان؛ به "دیگر"ی دیوصفت و دهشتناکي تبدیل شده‌اند! مقاله‌های روزنامه‌ها، نمایش‌های تلویزیونی، کتاب‌ها و فیلم‌های پرفروش، مناظره‌های سیاسی و منازعات فرهنگی، تلاش‌هاي بسیار زیادی را در بدنام‌سازی اسلام و مسلمانان انجام‌ داده‌اند.

پرواضح است که مراکز علمی غرب، با توجه به شدت یافتن حملات تروریستی به مسلمانان ساکن کشورهای غربی بعد از حمله به روزنامه شارلی ابدو دچار نگرانی شده و به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است تعداد و وسعت چنین حملاتی در جهان تا حدی زیاد شود که از کنترل دولت‌های دامن‌زننده به آن خارج شود. یکی از وحشتناک‌ترین حملات به مسلمانان که در موج پساشارلی ابدو گنجانده می‌شود، قتل سه دانشجوی مسلمان در تیراندازی کارولینای شمالی آمریکا اتفاق افتاد و طی آن دو خواهر و یک مرد که همسر یکی از این دو زن بود، در اثر اصابت گلوله کشته شدند؛ این واقعه، به «فاجعه چپل هیل» معروف شد.

چرا زن مسلمان اروپایی سزاوار کتک خوردن است؟ // در حال ویرایش

اسلام‌هراسی و مسلمان‌هراسی تا حدی شدت یافته است که موجب تبعیض‌هایی در ابعاد مختلف قانونی، اجتماعی و سیاسی براي مسلمانان شده است. تا جايي‌كه حتی در بالاترین سطوح سخنرانی‌های سیاسی (در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2008)، اسلام‌هراسی در میان مهم‌ترین دغدغه‌های مردم آمریکا بوده است و مردم آمریکا از اینکه باراک اوباما (اولین رییس‌جمهور سیاه پوست آمریکایی) یک مسلمان باشد که اسلام خود را پنهان ساخته، احساس ترس می‌کرده‌اند!

پروژه ای برای اسلام هراسی

بنابراين مرکز مطالعات نژاد و جنسیت دانشگاه بركلي به دنبال آن است كه بر روی پدیده اسلام هراسی و تعاريف آن متمرکز شود. در اين راستا، اين مركز به تعیین یک چارچوب تئوریک به منظور مستحکم ساختن پژوهش‌های کنونی و ایجاد یک مکانیزم متمرکز برای مستندسازی و تحلیل مجموعه داده‌های به دست آمده از سراسر آمریکا و در مقایسه با ساير مناطق در سطح جهان، پرداخته است.

پروژه ای برای اسلام هراسی

اهداف اين پروژه، اين‌گونه معرفي شده است:

1. حمایت از مستندسازی و ارائه مدارک مستند توسط دانشجویان و فارغ التحصیلان مختلف با تمرکز بر موضوع اسلام‌هراسی در قالب ارائه مشاوره و کمک علمی.

2. تشکیل یک گروه مشورتی از اساتید و هیات علمی‌های رشته‌های مختلف که بر روی مسایل مرتبط با اسلام‌هراسی کار می‌کنند.

3. تدارک دیدن و در دسترس قرار دادن منابع مالی برای پروژه‌های مورد نظر با موضوعیت اسلام هراسی.

4. تهیه ی گزارش سالیانه که مستندات مختلفی را در مورد وضعیت اسلام‌هراسی در آمریکا در اختیار قرار می دهد.

5. انتشار یک گزارش جانبی هر شش ماه یکبار با محوریت پژوهشهای در حال شکل‌گیری بر روی اسلام‌هراسی

6. میزبانی یک کنفرانس سالیانه برای تحلیل و بررسی نتایج حاصل از پژوهش ها.

پروژه ای برای اسلام هراسی

از جمله حامیان این پروژه، شورای روابط آمریکایی- اسلامی (CAIR) است. در سایت این شورا، بخش های مختلفی هم‌چون بهبود درک صحیح مخاطبان درباره اسلام، توانمندسازی مسلمانان آمریکایی، توسعه ی عدالت اجتماعی، آموزش و در اختیار قرار دادن قرآن کریم برای داوطلبان (به طور رایگان)، نقد اسلام هراسی و ... به چشم می خورد.

برخي از گزارش‌ها و مقاله‌هاي منتشر شده با محوريت مطالعات اسلام‌هراسي

در يكي از گزارش‌هاي منتشر شده با محوریت اسلام‌هراسی كه در 148 صفحه و در سال 2013 منتشر شده است، جزییاتی در مورد 37 گروه که پیش داوری ها، تعصبات و یا عداوت و توهین نسبت به اسلام و مسلمانان را ترويج مي‌كردند، بيان شده است. این گزارش نشان می دهد که این هسته ی داخلی ترویج کنندگان اسلام هراسی، در میان سال های 2008 تا 2011 دسترسی به منابع مالی بالغ بر 119 میلیون دلار آمریکا داشته اند. این رقم به معنای صرف بودجه ای معادل 30 میلیون دلار در سال بوده است! این گزارش همچنین از آماده شدن 78 طرح و لایحه مختلف که به منظور محدود کردن برنامه ها و مراسم مذهبی مسلمانان برای مجلس قانونگذاری و کنگره آمریکا طراحی شده بودند، پرده برداشته است.

هم چنین در سایت (Islamophobia.org) گزارش‌ها و بخش‌های مفصلی به موضوع اسلام‌هراسی و اشخاص و صفحات اینترنتی مختلفی پرداخته است که در شبکه ی به هم پیوسته و پیچیده ای، اسلام هراسی را در آمریکا ترویج می کنند.

پروژه ای برای اسلام هراسی

اين عكس روی جلد يكي از ژورنال‌هاي مطالعات اسلام هراسی، به كار رفته است و در رابطه با آن چنين توضيح داده‌اند كه يك زن شرقی و اهل خاورمیانه، تحت نگاه های تبعیض آمیز و سرشار از تحقیر مردم و دولت های غربی قرار دارد. علت استفاده از میکروسکوپ نيز چنين توضيح داده شده است كه اين وسيله بخشی از نمونه را بزرگنمایی می کند؛ همان طور که در غرب در رابطه با برخي گروه‌های تروريستي و جهادی که ادعا می کنند مسلمان هستند بزرگنمايي شده و به 1.2 میلیارد مسلمان بی توجهی می شود.

با اين وجود، نكته‌اي كه لازم است به آن اشاره شود اين است كه با وجود این ادعا ‌كه مرکز مطالعات نژاد و جنسیت دانشگاه برکلی سعي دارد به فعاليت‌هاي اسلام‌هراسي و تاثيرات منفي آن در تضييع حقوق مسلمانان بپردازد، هم‌چنان نگاه حاكم بر بسياري از محققان آن، غربي و برگرفته از تبليغات غرب است. به عنوان نمونه مي‌توان به اين نكته اشاره داشت كه در یکی از مقاله‌های انجام شده در اين راستا، با عنوان «آیا مسلمان خوب هم وجود دارد؟!» که در آن سعی شده است تا مسلمانان واقعی را با عنوان اسلامیست ها معرفی کرده و حساب آن ها را از سایر گروه های مسلح و تندرو جدا کند، به منظور شفاف سازی و جداکردن گروه های مسلح و افراطی تکفیری، نام حزب الله در کنار القاعده، داعش و طالبان قرار گرفته است!!!

در پايان مي‌توان به افزايش تعداد مسلمانان در غرب، علي‌رغم فعاليت‌هاي اسلام هراسي بي‌شمار اشاره كرد. به عنوان نمونه، هاله افشار در بخشي از مقاله خود به اين نكته اشاره كرده است كه تعداد مسلمانانی که در اروپای غربی زندگی می‌کردند از 10 میلیون نفر در سال 1990 به 17 میلیون نفر در سال 2010 رسیده و در بریتانیا در دهه‌ی اخیر، مسلمانان 74% افزایش جمعیت داشته اند و جمعيت آن‌ها از 1.6 میلیون به 2.8 میلیون نفر افزايش يافته است.


نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha