کد خبر 424935
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۰:۳۰

درحالی که برخی رسانه های اسرائیل گزارش هایی در مورد در خطر بودن دروزی های سوریه منتشر کرده و بر لزوم حمایت از آن سخن به میان می آورند، این سوال مطرح است که آیا این موضوع می تواند دستاویزی برای دخالت نظامی اسرائیل در سوریه باشد.

به گزارش مشرق، نگاهی به گزارش های اخیر رسانه های اسرائیل مبنی بر در خطر بودن دروزی های اسرائیل و لزوم کمک به آنان این سوال را مطرح می کند که آیا این گزارش ها زمینه چینی برای حمله نظامی اسرائیل به سوریه است؟

نکته قابل ملاحظه اینکه با وجود مواضع و اظهارات تل آویو و تاکید بر اینکه ارتش اسرائیل در جنگ موجود در سوریه دخالت نظامی نخواهد کرد، اما نگاهی به اظهارات اخیر مسئولان اسرائیلی و پیگیری این اظهارات این سوال را مطرح می کند که آیا اسرائیل به بهانه حمایت از دروزی های سوریه در این کشور دخالت نظامی خواهد کرد؟

ابراز نگرانی عمدی اسرائیل نسبت به دروزی های سوریه

نکته روشن در این اواخر این بود که اسرائیل به عمد در مورد سرنوشت شهرک های دروزی نشین در بلندی های جولان خود را نگران نشان داده و اعلام کرد که چه بسا این نگرانی موجب شود در گزینه های خود تجدید نظر کند و یکی از این گزینه ها دخالت نظامی مستقیم است.

بنابراین باید پرسید آیا اسرائیل اکنون در مرحله آمادگی برای دخالت عملی به سر می برد یا اینکه سرگرم فراهم کردن زمینه است تا در صورت تغییر شرایط برای هرگونه دخالت آماده باشد و به همین دلیل از هم اکنون اینگونه وانمود می کند که به دنبال دفاع از دروزی های سوریه است.

اما بر اساس اظهارات اخیر مسئولان اسرائیلی به نظر می رسد روند امور هنوز کامل نشده است.

در همین ارتباط چند روز پیش یک افسر بلندپایه ارتش اسرائیل در گفت و گو با شکبه دو تلویزیون این رژیم اخبار مربوط به نقشه اسرائیل برای دخالت نظامی در سوریه را تکذیب کرده و گفت :اسرائیل در نظر ندارد به منظور حمایت از درورزی های سوریه به دخالت نظامی در این کشور به معنی دخالت زمینی و اشغال خاک آن اقدام کند.

وی همچنین گفت که اسرائیل ترجیح می دهد اوضاع به همین روال کنونی و بدون دخالت نظامی باقی بماند و «در صورتی که دروزی ها تصمیم بگیرند به سمت مرزها فرار کنند به آنان اجازه ورود نخواهیم داد بلکه چه بسا مناطق مشخصی را برای پذیرش آنان در نظر بگیریم که در همان مرزهای سوریه خواهد بود».

احتمال دخالت نیروی هوایی اسرائیل برای حمایت از دروزی های سوریه

با وجود این «امیر ایشل» فرمانده نیروی هوایی اسرائیل تاکید کرد:«چنانچه از ما خواسته شود به دروزی ها در سوریه کمک کنیم، نیروی هوایی می داند چگونه این کار را  انجام دهد».

اما او در مقابل همچنین تاکید کرد: برای اسرائیل دفاع از خود مهم است و در حوادث جاری منطقه به ویژه جنگ سوریه دخالت نمی کند  و فقط در صورتی که امنیت و منافعش در معرض خطر قرار بگیرد، دخالت خواهد کرد.

ایشل تلاش کرد با این اظهارات نگرانی دروزی های فلسطین اشغالی نسبت به سرنوشت برادران خود در سوریه را از بین ببرد.

یک افسر بلندپایه ارتش نیز در تایید اظهارات ایشل گفت که هر دلیلی که در مرزهای جولان اشغالی وجود داشته باشد، تفاوتی ندارد زیرا تل آویو فقط بر اساس منافع خود به اقدام نظامی دست می زند.

در این میان در دو روز گذشته و در پی پیشروی داعش در برخی شهرک های جنوب سوریه، بار دیگر گزارش های هشدار آمیز عبری منتشر شد، مبنی بر اینکه خطر به طور جدی دروزی های سوری را تهدید می کند.

این گزارش ها اینگونه القا می کند که خطر به دروزی های سوریه نزدیک می شود و باید راههای مقابله با آن را به شیوه ای متفاوت با آنچه اکنون در جریان است، بررسی کرد.

به نظر می رسید اخبار رسانه های اسرائیلی مبنی بر «نزدیک شدن خطر به دروزی های سوریه» در واقع به کار انداختن راهبرد قدیمی اسرائیل است که بر اساس آن تناقضات محیط اطراف اینگونه مورد بهره برداری قرار می گیرد که به ظاهر به نفع یک طرف وارد عمل شده اما در اصل هدف از این دخالت تامین منافع امنیتی و سیاسی اسرائیل است.

سوابق اسرائیل در لبنان هنوز در یادها باقی است و نکته ثابت و تغییر ناپذیر این است که اسرائیل بر سر دو راهی متحدان و پیروان خود را با وجود اینکه از آن حمایت کردند، کنار گذاشته و رها می کند.

در مورد سوریه نیز اسرائیل همین راهبرد را در همین سطح به کار گرفته است به این معنی که هرچند دروزی ها دغدغه اسرائیل به شمار می آیند اما این موضوع  به این جا ختم نمی شود.

توافق اسرائیل با تروریست ها در سوریه

به عبارت بهتر اسرائیل در دو سال گذشته دست کم در مورد قشرهای مختلف مردم سوریه و جنبش ها و گروههای مسلح مختلف مهربانی غلو آمیزی داشته است بلکه در این مورد تا آنجا پیش رفت که از گروههایی که آنها را تروریستی می دانست، از جمله جبهه النصره حمایت کرد.

این حمایت در سال های گذشته تا چیزی شبیه توافق بین دو طرف پیش رفت، مبنی بر اینکه این گروهها از هرگونه عملیات ضد اسرائیلی در طول مرزهای جولان اشغالی جلوگیری کنند.

این بار و به دلیل شدت گرفتن خطر داعش و جبهه النصره علیه دروزی های سوریه، اسرائیل به این فکر می کند که این وضعیت موجب می شود برخی دروزی ها به آن پناه آورده و درخواست کمک کنند و چنانچه منافع اسرائیل ایجاب کند که در سوریه و دست کم در مناطق جنوبی نزدیک به مرزها، دخالت نظامی داشته باشد بد نیست که این دخالت تحت عنوان حمایت از دروزی های سوریه انجام شود.

آخرین زمینه چینی های اسرائیل برای توجیه این دخالت این است که عملا در یک مرحله دخالت در سوریه به منظور تامین منافع امنیتی خود را ضروری اعلام کند و اینجاست که در گزارش های روز گذشته برخی رسانه های اسرائیل به درخواست کمک دروزی ها اسرائیل از تل آویو اشاره و اعلام شد که آنان کمک به برادران دروزی خود در سوریه را خواستار شده اند.

بنابر اعلام شبکه ماهواره ای اسرائیل، «سران مذهبی و سیاسی دروزی ها از جمله اعضای کنونی و سابق کنیست به اضافه افسران دروزی در نیروهای ذخیره ارتش از کابینه اسرائیل درخواست کردند از دروزی های سوریه حمایت کرده و زمینه را برای کمک به  برادران دروزی در سوریه را فراهم کند».

بنابر اعلام این شبکه « دروزی های اسرائیل مایلند به برادران خود در سوریه از نظر مالی و انسانی کمک کنند و برگزاری نشست فوری برای بررسی این موضوع را خواستار شده و از کابینه درخواست کردند هرچه زودتر در این خصوص دخالت کند  و راهکارها و امکاناتی را برای از بین بردن سایه خطر از سر دروزی ها پیدا کند».

همچنین سران دروزی اسرائیل در تلاش هستند در این خصوص با سفیران خارجی مستقر در تل آویو صحبت کرده تا ائتلاف بین المللی علیه داعش را به بمباران مواضع این گروه تشویق کنند تا از امکان نفوذ آنان به منطقه جبل الدروز جلوگیری کند.

اما واکنش رسمی اسرائیل به این درخواست ها چیست؟

بنابر اعلام شبکه ماهواره ای اسرائیل وزارت امنیت و نهاد نظامی آن هنوز در حال بررسی این درخواست ها هستند و تا کنون هیچ گونه پاسخ روشنی به دروزی های اسرائیل داده نشده است.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۶
    0 0
    دنیای وارونه - اسرائیل برای کی دلش سوخته که برای دروزیها بسوزه - غده چرکین منطقه فقط دنبال فتنه است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس