خط ویژه| اصلاح‌طلبان از توافق با عربستان، درس مذاکره با آمریکا گرفتند!/ امام جمعه محبوب BBC و صدای آمریکا

متاسفانه جریان غربگرا با انکار شکل گیری نظم جدید جهانی همچنان نگاه «ارباب-رعیتی» به آمریکا داشته و نسخه ضعف، انفعال و حقارت می‌پیچد.

به گزارش مشرق، توافق ایران و عربستان بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت. یکی از محورهای تحلیل رسانه های غربی، تحقیر آمریکا و ضربه خوردن به منافع آمریکا به واسطه این توافق بوده است. به عنوان نمونه، نشریه فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: «توافق میان ایران و عربستان یک پیروزی برای دیپلماسی چین و چالش برای ایالات متحده بشمار می‌رود که روابط قوی و سنتی آن با ریاض به تازگی رو به سردی گراییده است.»

روزنامه نیویورک تایمز نیز توافق ایران و عربستان را ضرری بزرگ برای منافع آمریکا توصیف کرد و نوشت: «نزدیکی روابط تهران-ریاض به ابتکار پکن، یک چالش ژئوپلیتیک برای واشنگتن ایجاد کرده است.»

برخی کارشناسان مسائل بین الملل نیز با اشاره به این توافق تاکید کردند:«توافق ایران و عربستان که با میانجیگری چین انجام شد، ممکن است سنگ بنای پترویوان باشد، یعنی نفتی که به یوان چین فروخته می‌شود. بدیهی است که این تنش زدایی راه را برای پیوستن عربستان و ایران به بریکس هموار کرد. بریکس پلاس را با سه غول نفتی روسیه، سعودی و ایرانی تصور کنید. ایجاد یک ارز جدید با پشتوانه نفت و گاز چقدر سخت خواهد بود؟ جهان چندقطبی با امکانات بی پایان!»

اصلاح‌طلبان از توافق با عربستان، درس مذاکره با آمریکا گرفتند!/ امام جمعه محبوب BBC و صدای آمریکا

شبکه MSNBC نیز در تحلیلی نوشت:«توافق ایران و عربستان خبری است که حقیقتاً منطقه را در بهت فرو برد.نزدیک شدن عربستان به ایران می تواند مشکلات جدی برای اسرائیل و روند عادی سازی روابط با کشورهای عرب خلیج فارس پدید بیاورد.کارشناسان امنیت ملی در آمریکا از نقش چین بسیار نگرانند.»

همچنین خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت:«توافق غافلگیرکننده میان ایران و عربستان به منظور احیای روابط دیپلماتیک، چالش‌های فراوانی را برای ایالات متحده ایجاد می‌کند. این توافق حاوی پیامی است که بدون شک مقامات واشینگتن را عمیقاً مضطرب می کند؛ نقش چین به عنوان میانجی صلح در منطقه‌ای که ایالات متحده برای مدت طولانی در آن نفوذ داشته است.»

با اینکه رسانه های مطرح غربی، این توافق را در نقطه مقابل منافع آمریکا تعریف کرده و از نظم جدید جهانی سخن گفته اند، اما برخی رسانه های اصلاح طلب همچنان به سمت آمریکا غش کرده و به بهانه این توافق مدعی شده اند که ایران باید در گام بعد، مذاکره مستقیم با آمریکا را کلید بزند.

در همین رابطه «محمد صادق جوادی حصار» سخنگوی حزب اعتماد ملی در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:«ما چاره‌ای جز تنش‌زدایی نداریم و تنش‌زدایی با دنیا نیز قواعد خود را دارد...در حال گفت‌وگو با شرق آسیا هستیم چه اشکالی دارد با غرب اروپا هم گفت‌وگو داشته باشیم. با غرب دنیا که امریکا است گفت‌وگو کنیم. به نظر می‌رسد که اگر گفت‌وگوی مستقیم میان امریکا و ایران در سطح جهانی و میان ایران و عربستان در سطح منطقه صورت بگیرد و پای میز مذاکره بنشینند مشخص خواهد شد که مشکل جدی به آن اندازه که آنها آن را بزرگ می‌کنند وجود ندارد.»

وی در ادامه گفت:«به نظر من باید از مذاکره مستقیم با امریکا و عربستان استقبال کنیم و اگر این اتفاق توسط دولت کنونی رقم بخورد حداقل این است که هیچ کاری که نکردند بگویند ما یخ رابطه ۴۰ساله با امریکا را ذوب کردیم و یک مانع بزرگ برای روابط تسهیل شده بین‌الملل را از سر راه خودمان برداشتیم.»

متاسفانه جریان غربگرا از بدیهی ترین و ابتدایی ترین مسائل در حوزه روابط بین الملل نیز بی اطلاع بوده و با انکار شکل گیری نظم جدید جهانی همچنان نگاه «ارباب-رعیتی» به آمریکا داشته و نسخه ضعف، انفعال و حقارت میپیچد.

امام جمعه محبوب BBC و صدای آمریکا

بازنشر مداوم خطبه های نماز جمعه توسط بی بی سی و صدای آمریکا و اینترنشنال، قطعا طبیعی و عادی نیست. پس علت را باید در محتوای مطرح شده در خطبه های آن امام جمعه جستجو کرد.

اکنون مدت هاست که رسانه های بیگانه به صورت مستمر خطبه های نماز جمعه عبدالحمید را بازنشر داده و به آن ضریب می دهند.

در جدیدترین نمونه، بی بی سی فارسی در مطلبی تحت عنوان «مولوی عبدالحمید خواستار رعایت حقوق زنان و همه مردم ایران شد» نوشته است:«مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار رعایت حقوق زنان و حقوق همه مردم ایران در چارچوب قوانین بین‌اللملی شد. این روحانی سرشناس سنی با شروع اعتراضات سراسری ایران از شهریورماه امسال هر هفته در خطبه‌های نماز جمعه از حکومت به‌ دلیل سرکوب شدید معترضان انتقادات کرده است. آقای عبدالحمید در سخنان این هفته خود گفت که وضعیت تحصیل و اشتغال زنان و جوانان باید مورد توجه قرار گیرد.»

اصلاح‌طلبان از توافق با عربستان، درس مذاکره با آمریکا گرفتند!/ امام جمعه محبوب BBC و صدای آمریکا

صدای آمریکا نیز که هر هفته خطبه های نماز جمعه عبدالحمید را منتشر می کند، در جدیدترین مطلب نوشت:«مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ١٩ اسفند در زاهدان گفت تا آزادی بیان، اندیشه، و انتقاد نباشد، مشکلات کشور حل نمی‌شود. امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنانش بر اهمیت احترام به حقوق زنان در سراسر ایران تاکید کرد.»

اصلاح‌طلبان از توافق با عربستان، درس مذاکره با آمریکا گرفتند!/ امام جمعه محبوب BBC و صدای آمریکا

صدای آمریکا در ادامه با تمجید از عبدالحمید نوشته است:«امام جمعه اهل سنت زاهدان طی ماه‌های گذشته انتقادات بی‌سابقه‌ای از جمهوری اسلامی کرده و خواستار برگزاری همه‌پرسی، احترام به حقوق آحاد ایرانیان فارغ از قومیت و جنسیت‌شان، و همچنین آزادی زندانیان سیاسی به‌ویژه معترضان بازداشتی در جریان اعتراضات پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی بوده است.»

شبکه منوتو- منتسب به فرقه بهاییت- نیز مشابه رویکرد بی بی سی و صدای آمریکا، به بازنشر مداوم اظهارات عبدالحمید اقدام می کند. این شبکه ضدایرانی در جدیدترین خبر در این خصوص نوشت:«مولوی عبدالحمید با اشاره به حقوق اقلیت‌ها و حقوق زنان و جوانان،‌اصناف و همه طیف‌ها گفت: «باید حقوق همه در نظر گرفته شود و تا حقوق همه رعایت نشود، مشکلات حل نمی شود.» او تاکید کرد: «تا آزادی کامل نباشد، آزادی‌های بیان و قلم و احزاب و آزادی انتقاد و اندیشه و آزادی‌های گوناگون در کشور وجود نداشته باشد، مشکلات حل نمی‌شوند و این آزادی‌ها حق انسانند و حق بشرند.» او با تاکید بر رعایت حقوق بشر که در همه جوامع شناخته شده‌اند،‌ گفت: «باید همه در صحنه باشند و حق داشته باشند تا حقوقشان را پیگیری کنند.» او در مورد حقوق زنان و جوانان هم گفت: «ما باید امروز شرایط حاضر جهان را ببینیم و ببینیم که زنان چه پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف در جهان داشته‌اند.» مولوی عبدالحمید تاکید کرد: «زنان و مردان با هم برابرند و حقوقشان با مردان برابر است و باید حقوق زنان رعایت شود و برای آینده آنها.»

اصلاح‌طلبان از توافق با عربستان، درس مذاکره با آمریکا گرفتند!/ امام جمعه محبوب BBC و صدای آمریکا

هدف اصلی رسانه های بیگانه از تمرکز بر اظهارات عبدالحمید، فعال کردن گسل قومیتی و همچنین گسل شیعه-سنی است. لازم به ذکر است که قاطبه مردم غیور سیستان و بلوچستان و همچنین علمای اهل تسنن در این استان نسبت به رویکرد و اظهارات تأمل برانگیز عبدالحمید ابراز برائت کرده اند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 14
 • غیر قابل انتشار: 1
 • بشار عبدالواحد IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  9 34
  من با سخنان مولوی عبدالحمید موافقم.
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
   4 1
   باشه
  • IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
   13 1
   شما اول در میان اهل تسنن و خانواده های آنها به حقوق زنان و دختران احترام بگذارید بعد بلند گوی بیگانگان باشید. هنوز دختران شما اجازه تنهایی بیرون رفتن و درس خواندن ندارند بعد حرف از آازدی میزنید؟
  • IR ۰۷:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
   0 7
   اینا هم دنبال یک آدم جاهل هستند تا ازش سواری بگیرند یک روز منتظری یک روز هم عبدالحمیر
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
   0 1
   اگه راست میگی برو مثل اون 4تا زن بگیر بعدشم اجازه نده پاشون رو از خونه بیرون بذارن !!؟ لعنت به هرکی نکنه
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  3 19
  توافق با عربستان ، ذلت و خواری رو نشون داد !!!!!
  • IR ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
   0 0
   اگه با آمریکا با اون رئیس جمهور خرفتش بود که حتما عزت وبزرگی بود 😅
 • سید IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  13 4
  برای مولوی عبدالحمید تنها راه دیده شدن و اظهار وجود همانا تشبث به رسانه های اسلام ستیز همچون بی بی سی بهائی زده است!!!!
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  2 1
  اصلاح طلب به شما یاد دادن برای مردم پاره نشن باید با دنیا تعامل داشت البته ااگه بزران
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  10 1
  مولوی عبدالحمید با این کار ها نشان داد که همه این سال ها به قول معروف آب ندیده بوده وگرنه شناگر قابلی بوده .
 • مجید IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  2 1
  چهارتا خط مطلب بدون کلمه اصلاح طلب و . هم بنویسید.. مگه کم گفته شد که باید روابط با عربستان برقرار بشه.؟ هر چه تاکید بیشتر شد . تنش بیشتر و شعار برعلیهعرربستان و .. بیشتر...
 • ایرانی IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  7 0
  حقا که اشغال طلبان و عبدالخبیث با هم مسابقه فریبکاری و پلید بودن و دغل و دروغگویی گذاشته اند! یکی از یکی منفورتر و حال به هم زنتر!
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  9 1
  از این خنده دارتر نمیشود که عبدالحمید از یک طرف زنان را به مسجد راه ندهد که نماز بخوانند از طرف دیگر ادعا کند که طرفدار آزادی و حقوق زنان است.
 • IR ۱۹:۰۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  4 0
  🤣😂بگذارید یکم بیشتر کار و مانور بده و هر هفته جمعه ها صدای خطبه هاشو پخش کنید تا مردم عادت کنند براش ، قراره کاخ سفید را ب حسینیه تبدیلش کنیم و بعد از آن ایشون را امام جمعه ی کاخ سفید انتصابش کنیم...هههخخخ
 • !! IR ۱۹:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  7 0
  مولوی عبدالسلمان !!
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  9 0
  بوی کباب به مشام عبدالحمید خان رسیده،درحالیکه اونفهمیده که دارند خر کباب میکنند!
 • IR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  7 1
  تو تاریخ همیشه ابوموسی اشعری وجود داشته است.....
 • IR ۲۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  3 1
  مذاکره مشکل ما را با آمریکا حل نمی‌کند، زیرا شیطان بزرگ همیشه به‌دنبال باج‌خواهی است و هرگز به تعهدات خود عمل نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. تنها راه موفقیت ما، مقاومت در برابر شیطان بزرگ حیله‌گر و عدم توافق است. هرگونه توافقی با دشمن غدار، قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود؛ آمریکا هرگز تمام تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد و با توافق یا بدون توافق، هر روز بر تحریم‌ها خواهد افزود. باید سلطه‌ی دلار را بشکنیم و تحریم‌ها را خنثی و بی‌اثر کنیم، از پیمان عدم اشاعه خارج شویم و به نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی جاسوسان آژانس خاتمه دهیم.
 • عبدالله علی زی IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
  2 0
  جناب موافق ! شما؟! شما؟! شما؟؟؟؟؟؟؟؟! پس موافق باش تا اموراتت بگذره!.
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۱
  0 0
  خودش ده تا زن دارد دم از حقوق زن میدهد واقعا جالبه
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۴
  0 0
  به فرموده خمینی کبیر رمز نابودی اسرائیل اتحاد کشورهای مسلمان برای نابودی اسرائیل است.توافق ایران با عربستان پیش زمینه توافق برجام نیست .بلکه توافق ایران وعربستان بستر وزمینه تشکیل اتحاد نظامی بین کشورهای عربی با ایران برای تشکیل ناتوی نظامی عربی اسلامی برای حمله به اسرائیل ونابودی اسرائیل است. ایران فرمانده این جنگ است و همه کشورهای عربی با فرماندهی ایران در ساعت صفر در نبرد بزرگ به اسرائیل به زودی حمله گسترده خواهند کرد واسرائیل را نابود خواهند کرد.
 • حسین IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۶
  0 0
  عبد انگلیس اول آزادی بیان را برای دختر بلوچ بیار که هنوز نزایده پدرش پیشاپیش شوهرش داده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس