ویژه ها

اگر برجام بهترین، کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای مدیریت چالش‌ها و بحران‌های داخلی است، پس چرا این معجزه و فتح الفتوح در دولت روحانی جواب نداد!؟

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با    «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می آید

«صباح زنگنه» فعال اصلاح طلب در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «تأخیر و تأمل‌هایی که روی این موضوع شد برجام را در وضعیت شکننده‌ای قرار داده است و مشخص نیست در آینده در چه مسیری حرکت خواهد کرد...به‌هرحال برای رسیدن به نتیجه باید طرفین از مواضع حداکثری خود کوتاه بیایند و به یک جمع‌بندی مشترک دست پیدا کنند.»

وی افزود: «انعطاف هرکدام از طرفین باعث انعطاف طرف مقابل می‌شود و در مقابل پافشاری روی مواضع حداکثری باعث می‌شود که طرف مقابل نیز در همین مسیر حرکت کند...تنها مسیری است که می‌تواند برجام را به نتیجه برساند این است که ایران و آمریکا به راه‌حل‌های میانه فکر کنند و درنهایت به راه‌حل‌های موقت رضایت بدهند. تنها در چنین شرایطی است که هر دو طرف به خواسته‌های خود دست پیدا می‌کنند.»

این فعال اصلاح طلب در ادامه گفت: «از یک‌سو ایران با گشایش‌هایی در زمینه تحریم‌ها و اقتصاد خود مواجه می‌شود و می‌تواند برخی از مشکلات خود را حل کند و از سوی دیگر آمریکا می‌تواند اعتبار ازدست‌رفته خود درباره برجام را که با خروج ترامپ از برجام صورت گرفت را دوباره به دست بیاورد. من معتقدم راه‌حل سوم همچنان بهترین راه و حل و شاید تنها راه‌حل باشد که برجام را از محاق بیرون بیاورد

اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می‌آید/ نسخه پیچی خالقان «امضای کری تضمین است» برای دولت رئیسی

بزرگترین اشتباه اصلاح طلبان در پرونده برجام این است که کارنامه سیاه آمریکا در توافقات بین المللی و از جمله برجام را سانسور کرده و بر آن سرپوش می گذارند. آمریکا به «قاتل زنجیره ای توافقات بین المللی» مشهور است.

جریان اصلاح طلب در اقدامی تأمل برانگیز، ایران و آمریکا را در مسئله برجام در یک کفه ترازو قرار می دهند. در دولت روحانی و علیرغم آنکه دولت وقت تمامی تعهدات خود را شتابزده و یکجا و پیش دستانه انجام داد، وقتی در دولت باراک اوبامای مودب! و باهوش! نوبت به تعهدات آمریکا رسید، کاخ سفید نه تنها تعهدات خود را انجام نداد بلکه در اولین روز اجرای برجام، تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرد.

حالا علیرغم این کارنامه سیاه و فراموش نشدنی، فعالین و رسانه های اصلاح طلب مدعی هستند که اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می آید، این در حالی است که خوی دیکتاتوری و سلطه گری و غارتگری و زورگویی آمریکا، شهره خاص و عام است.

تجربه ثابت کرده است که دولت آمریکا- هم دموکرات ها و هم جمهوری خواهان- فقط زبان زور را می فهمد. به عبارتی، دولت تروریست و زورگو و غارتگر آمریکا فقط زبان اقتدار را می فهمد. بر همین اساس هرگونه عقب نشینی و ضعف و انفعال در مقابل این دولت عهدشکن و زورگو، خسارت هایی بیشتری در پی دارد.  

** حامیان «شهردار هفت تیرکش» منتقدِ خشونت علیه زنان شدند!

روزنامه اعتماد در مطلبی با عنوان «اصلی‌ترین مساله زنان این سرزمین تامین امنیت است» نوشت: «کمیسیون زنان بنیاد باران با انتشار نامه سرگشاده‌ای خطاب به معاون رییس دولت سیزدهم درباره مانع‌تراشی‌ها در مسیر تصویب لایحه حفظ امنیت و کرامت زنان و خانواده و عواقب آن هشدار دادند

در ادامه این مطلب آمده است: «اکنون که در دهه پنجم انقلاب اسلامی به سر می‌بریم مطالبات انباشته شده زنان روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود. زمانی که با ندای رهبر کبیر انقلاب امام خمینی زنان و مردان این سرزمین پا در عرصه مشارکت برای پیروزی انقلاب اسلامی گذاشتند، اهداف بلندی نظیر استقلال و آزادی را در لوای جمهوری اسلامی به عنوان نظام دموکراتیک و اسلامی مورد نظر داشتند. آنها با امید به اینکه در پرتوی نظام سیاسی مبتنی بر دین اسلام و مشارکت مردمی بتوانند مشکلات و نیازهای خود را برآورده کنند تلاش‌های بسیاری انجام دادند و زخم‌های ناشی از جنگ تحمیلی هشت ساله به همراه فشارهای ناشی از تحریم را به جان خریدند تا بتوانند کشور خود را از شر دشمنان دور کنند و مطالبات خود را پاسخ بگیرند. مطالبات زنان که ناشی از گسترش خشونت برای آنان در فضای خانواده و اجتماع اشکال نگران‌کننده‌ای به خود گرفته نیازمند توجه بیشتر قانونگذاران و مسوولان اجرایی کشور است.»

اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می‌آید/ نسخه پیچی خالقان «امضای کری تضمین است» برای دولت رئیسی

جریان اصلاح طلب به برخورد قبیله ای و باندی و به عبارتی به واکنش دوگانه به مسائل، مشهور است. تجربه ثابت کرده که مسائلی از جمله حمایت از حقوق زنان، پشیزی برای لیدرها و سران این طیف اهمیت ندارد. چرا!؟ به این نمونه توجه کنید:

«محمد علی نجفی»  شهردار اسبق تهران و از چهره‌های مشهور جریان اصلاح طلب که ریاست سازمان برنامه و بودجه در دولت خاتمی و ریاست سازمان میراث فرهنگی در دولت روحانی و وزارت آموزش و پرورش در دولت هاشمی رفسنجانی را در کارنامه خود دارد و در سال ۹۲ نیز یکی از گزینه‌های اصلاح طلبان برای ریاست جمهوری بود - ۷ خرداد ۹۸- «میترا استاد» همسر دوم خود را- که ۳۰ سال از وی جوانتر بود- به ضرب گلوله و با سلاح غیرمجاز به قتل رساند.

اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می‌آید/ نسخه پیچی خالقان «امضای کری تضمین است» برای دولت رئیسی

قتل یک زن توسط یک سیاستمدار اصلاح طلب، افکار عمومی را به شدت جریحه دار کرد، اما نکته قابل تأمل اینجاست که زنان اصلاح طلب به هیچ عنوان این اقدام را محکوم نکرده و علیه آن موضع نگرفتند.

«شهیندخت مولاوردی»  که سابقه معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور در دولت روحانی را در کارنامه خود دارد و تا پیش از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، دستیار ویژه روحانی در امور حقوق شهروندی نیز بود، از جمله این افراد است.  فعالین رسانه ای در آن مقطع تاکید کردند که زنان معروف اصلاحات مثل شهیندخت مولاوردی که رگ گردنشان علیه خشونت خانگی بیرون میزند کلمه‌ای در همدلی با زن قربانی و محکومیت جنایت هم حزبی‌شان نگفتند.

مولاوردی در پاسخ به این مطالبه در توئیتی نوشت: «گاهی سکوت از سر رضایت نیست، گاهی سکوت سرشار از ناگفته‌هاست و شاید سکوت بره‌ها!، همه سکوت‌ها از یک جنس نیستند، تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل». نکته قابل تامل اینجاست که پیام توئیتری مولاوردی، فضای دیکتاتوری و قبیله‌ای در طیف اصلاحات را بدون روتوش نمایش داد.

«معصومه ابتکار» معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور نیز از دیگر افرادی بود که در ماجرای قتل همسر دوم نجفی، سکوت کرده و از واکنش به این جنایت امتناع کرد.   «پروانه سلحشوری»  نماینده عضو فراکسیون امید مجلس در ماجرای جنایت نجفی، به جای دفاع از مقتول و اعتراض به این رفتار جنایتکارانه در اقدامی تأمل برانگیز در مصاحبه با روزنامه شرق- ۲۱ خرداد ۹۸- گفت: «درباره پرونده قتل همسر محمدعلی نجفی، واقعاً نمی‌دانم پرستوسازی واقعیت دارد یا نه، اما همه اشاره می‌کنند که پرستوسازی در کشور رخ می‌دهد و میترا استاد قربانی این پرستوسازی بوده است»!

پس از اقدام جنایتکارانه نجفی، اصلاح طلبان با زیرپا گذاشتن همه دعاوی گذشته خود در زمینه ضدیت با خشونت، دفاع از حقوق زنان و احترام به قانون و دادگاه و پرهیز از اقدامات خودسرانه، مدعی شده بودند، نجفی کار خوبی کرده که همسرش را به تشخیص خودش به قتل رسانده است. آن‌ها در همین مسیر، توهین و اتهاماتی شرم‌آور را نثار همسر مقتول نجفی کردند.

اصلاح طلبان بجای دفاع از مقتول و محکوم کردن اقدام قاتل، از «قاتلِ یک زن» قهرمان ساخته و مقتول را آماج توهین و تهمت قرار دادند. در نهایت  خاتمی و همقطاران وی برای نجات قاتلِ یک زن،    ۱۰ میلیارد تومان هزینه کردند.

بنابر دلایل متعدد و متقن، لیدرها و سران جریان اصلاح طلب به هیچ عنوان نمی توانند مدعی حمایت از حقوق زنان باشند.

** نسخه پیچی خالقان تیتر «امضای کری تضمین است» برای دولت رئیسی

روزنامه شرق در مطلبی نوشت: «حالا که دولت رئیسی روی کار آمده است و با مشکلات از نزدیک دست‌وپنجه نرم می‌کند، به این درک رسیده که بهترین، کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای مدیریت چالش‌ها و بحران‌های داخلی، احیای برجام و لغو تحریم است؛ اما نکته اینجاست که مخالفان برجام، چه دلواپسان و چه کاسبان تحریم یا به هر اسم دیگری در مجلس و دیگر نهادها دولت را در بن‌بست قرار داده‌اند

اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می‌آید/ نسخه پیچی خالقان «امضای کری تضمین است» برای دولت رئیسی

جریان اصلاح طلب اصرار دارد که نسخه شکست خورده و پرهزینه خود را به دولت رئیسی تحمیل کند. روزنامه شرق مدعی شده که «بهترین، کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای مدیریت چالش‌ها و بحران‌های داخلی، احیای برجام است.» این ادعای مضحک در حالی است که دولت قبل با همین شعار، وعده های فراوان داد و در نهایت با کارنامه ای بسیار ضعیف به کار خود پایان داد.

روزنامه شرق در سال ۹۴ با تیتر درشت در صفحه اول نوشت: «امضای کری تضمین است؛ اطمینان تهران از اجرای برجام»؛ بعدها این تیتر به نماد سهل اندیشی و بی اطلاعی جریان اصلاح طلب از سیاست خارجی و روابط بین الملل تبدیل شد.

یک سوال؛ اگر برجام بهترین، کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای مدیریت چالش‌ها و بحران‌های داخلی است، پس چرا این معجزه و فتح الفتوح در دولت روحانی جواب نداد!؟ مگر قرار نبود با برجام هم چرخ کارخانه ها بچرخد و هم چرخ سانتریفیوژها!؟

مگر قرار نبود به واسطه رویکرد دولت روحانی در سیاست خارجی و اقتصاد، آنچنان رونقی ایجاد شود که هیچکس به پول یارانه احتیاجی نداشته باشد!؟ اگر مدل برجام، راه حل رفع مشکلات بود، قطعا اثرات آن در دولت روحانی مشخص می شد؛ که نشد.

و اما این روزنامه اصلاح طلب به دروغ مدعی شده است که «دولت رئیسی به این درک رسیده که بهترین، کم‌هزینه‌ترین و کوتاه‌ترین راه برای مدیریت چالش‌ها و بحران‌های داخلی، احیای برجام است.» برخلاف این ادعا، دولت سیزدهم با پرهیز از گره زدن امور به برجام و به عبارتی «بدون برجام و بدون FATF» اقدامات بسیار مهمی را انجام داد.

در اینجا فقط به یک نمونه اشاره می کنیم؛ جریان اصلاح طلب همصدا با مقامات ارشد دولت روحانی مدعی بودند که بدون برجام و بدون FATF هیچ اتفاق مثبتی در حوزه واکسن کرونا رخ نخواهد داد. کار به جایی رسید که تعداد فوتی های روزانه رکورد ۷۰۰ نفری زد. اما با روی کارآمدن دولت رئیسی، بدون برجام و بدون FATF واکسیناسیون روزانه افزایش یافت و ما از ۷۰۰ فوتی در روز رسیدیم به کمتر از ۵ فوتی در روز و حتی رکورد ۲ فوتی در روز هم ثبت شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  12 1
  افسادطلبان رو باید ببریم کارخانه بازیافت زباله از باقیمانده آنها هم سنگ پای مصنوعی درست کنیم
  • IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
   4 7
   هر وقت تونستین قیمت دلار رو ثابت نگه دارین راجع به بدجام بگید.
  • DE ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
   5 1
   اگر ما در برجام کوتاه بیاییم، آمریکا هم کوتاه می‌آید/ نه بابا جان جان کریه راس میگی تنت بمیره راس میگی؟؟ آخه بیشتر از این باید کوتاه بیایی که تمام سانتریفوژها را بردین انبار تمام دانشمندان و مخ های هسته ای را فرستادین شغل آزاد هر جا رسیدید بتن ریختید‌تمام صنعت و تولید را خواباندید کل روزنامه هاتون از بی بی ۳۰ و بی بی چل و بی بی خل و رادیو اسقاطیل و ضدانقلاب و منافقین بیشتر ضد انقلاب و و ضد اسلام انقلابی نوشت کلی استحاله کردید جلوشون سینه خیز رفتید کدخدا اسمشون را گذاشتید و رعیتشون شدید هرچه بهتون دیکته کردند امضا کردید جلوی تولید نسل را حتی گرفتید..و صدها خلاف دیگر در ازای ۱۰۰ برابر شدن تحریمها . ای ناجوانمردان بیخرد ای خائنبن به ملت ای وطنفروسان ملعبه دست یهود چه از جون این ملت‌میخواهید. شما غربگدایان اشرافی اصلاحطمعکار چی دیگه دم دستتون بود که ندادید به امریکا و اون فقط آب دهان کف دستتان ریخت. ای بی وجدانهای مفتخوار که مانند زالو و بختک افتادید به جون ملت ول کن هم نیستید یک مشت حراف دلال شیتیلگیر علاف. نسخه پیچی خالقان «امضای کری تضمین است» برای دولت رئیسی.
  • IR ۰۰:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
   3 0
   بازیافت نه.دوباره بر می گرده تو طبیعت. از مغزشان استفاده مطلوب بشه... مثلا برای حیوانات باغ ارم.
  • IR ۰۶:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
   3 0
   هروقت آمریکا تونست جلوی چهار برابر شدن قیمت بنزین و کمبود شیرخشک تو کشورشو بگیره بعدش بیاد راجع به برجام صحبت کنه!!!
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
   2 0
   ‏تورم ترکیه از ۷۳ درصد هم گذشت!! یادداشت کنید: بدون تحریم؛ بدون جنگ؛ بدون تضاد با اسرائیل؛ با ارتباط سیاسی و اقتصادی با دنیا، و بدون تقابل جدی با آمریکا و اروپا.. حالا هی برو دنبال بدجام. حالا هی بگو تورم
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
   2 0
   برجام سبب زیاده خواهی دشمنان در مباحث موشکی و منطقه ای شد هر یک قدم که ما عقب بیائیم دشمن به جلو می آید.
 • علی GB ۲۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  10 0
  اره درست مثل دفعه قبل که ما کوتاه امدیم و امریکا زد زیر برجام . الان مطمئن شدم که شما احمقید ان هم از نوع نابش .
  • IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
   8 1
   احمق نیستند وطن فروشند با این انقلاب الهی دشمنند
  • IR ۲۲:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
   6 0
   دقیقا
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  0 4
  هركس ميتواند براى خود معيارهايى براى سنجش داشته باشد ولى حق ندارد ديگران را وادار به قبول ان معيار كند
  • IR ۰۶:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
   3 0
   احسنت ، دقيقأ مثل هلوکاست که شما در کشورهای فول دموکراتیک حتی حق سؤال درباره اش رو نداری چه برسه به اظهار نظر!!!
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  8 0
  برجام یک مصیبت عظمی بود. نه میشد آن را ادامه داد و نه می شود از آن بیرون آمد چون در هر دو صورت متضرر می شویم. اگر ترامپ یک کار خوب کرده باشد آن هم همین خروج از برجام بوده است . هر چند رو ح ا نی بموقع عکس العمل نشان نداد و به ضرر روی ضرر ادامه داد. ولی الآن بهترین کار برای خلاصی از برجام ادامه مذاکره با رعایت شدید خطوط قرمز ایران حتی سرسختانه تر از آن برای جلوگیری ازسواستفاده غربیها است در عین حال کار اصلی عبارت است است از خنثی سازی تحریمها که سلاح تحریم را اولا بی خاصیت ثانیا یخ جلوی آفتاب خواهد کرد.و مهمتر اینکه ما هم از برجام بیرون نیامده ایم و هم عملا برجام دیگر نمی تواند دست برنامه هسته ای را بسته نگه دارد و ضمنا ما در منظر افکار عمومی مقصر نخواهیم بود. دولت باید سرسختانه در مذاکره حاضر باشد ولی کار اصلی همان خنثی سازی تحریمهاست که باید با جدیت دنبال شود همینطور رسیدگی به کسانی که شرایط معیشتی مناسبی ندارند این شرایط با جدیت دنبال شود بعد از مدتی نه طولانی شرایط خوب خواهد شد الحمد لله شرایط هم بگونه شده است که با بالا رفتن قیمت نفت شرایط هم از لحاظ فروش هم از نظر قیمت به نفع ما در جریان است.خدا رو شکر
 • FR ۲۱:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  14 0
  آن ساده لوحی که می گوید اگر ما کوتاه بیاییم امریکا نیز کوتاه می اید یا امریکا را نمیشناسد و یا مزدور است
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  9 0
  واقعاً چرا باید با وعده‌های دروغ لغو تحریم‌هایی که به بهانه‌های مختلف بر علیه ما وضع شده و مطمئناً هم هرگز لغو نخواهد شد، صنعت هسته‌ای خود را هم، به دست خودمان محدود و تخریب، و جاسوسان آژانس صهیونیست‌ها را پشتیبانی کنیم و اقتصاد کشور را هم شرطی نماییم؟! مذاکره‌ی فرسایشی برای کشور مضر است؛ آمریکا نمی‌خواهد مذاکره کند تا حرف حقی را قبول کند؛ بلکه می‌خواهد مذاکره کند تا حرف باطلی را تحمیل کند. آن‌ها در پشت صحنه‌ی دیپلماسی، گرگ درنده و روباه حیله‌گر هستند. به غربی‌ها هیچ اعتمادی نداریم و معتقدیم به ما کمک نمی‌کنند و هر جا بتوانند ضربه می‌زنند. مطمئناً عدم توافق با شیطان بزرگ قلدر و سه نوچه‌ی اروپائیش از توافق کردنی که در آن، منافع ملّت پامال بشود، عزّت ملّت از بین برود، ملّت ایران با این عظمت، تحقیر بشود، شرف دارد. مطمئناً برجام چکی نیست که قابلیت نقد شدن داشته باشد، بلکه تجربه‌ی تلخی است که از اعتماد به غرب با صرف هزینه‌ی زیاد به‌دست آمده و تاکنون هم اشتباهات زیادی در مواجهه با آن در پیش گرفته شده است؛ اکنون تنها نفعی که می‌توان از این تجربه به‌دست آورد، برداشتن این یوغ از گردن صنعت هسته‌ای و اقتصاد کشور، با عدم بازگشت به مذاکرات، و کوبیدن شجره‌ی خبیثه‌ی برجام بر سر آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، و خروج قاطعانه و مقتدرانه از برجام با توکل بر خدا، و خنثی‌سازی تحریم‌ها از طریق ایجاد حرکت تولیدی و تحرک اقتصادی داخلی، و توسعه‌ی صنعت هسته‌ای با حداکثر سرعت و به هر میزان لازم با اخراج کامل جاسوسان آژانس و جمع‌آوری تمام دوربین‌ها است؛ و این، خواست مؤکد ما از دولت و مجلس انقلابی است که ان‌شاءالله منتظر تحقق آن هستیم.
 • IR ۲۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  10 1
  چعه شما کوتاه بیاید چه نیاید اونها کوتاه نمیان
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  8 0
  اصلاح طلبان با گندی به سیاست خارجی و اقتصاد و اداره کشور زده اند بهتر است سکوت کنند تا بیشتر مورد تمسخر و خنده تلخ مردم قرار نگیرند
 • عطا IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  8 0
  شیمون پرز بی دلیل نگفته : اصلاح طلبان سرمایه های ارزشمند ما در ایران هستند.
 • مهران IR ۲۱:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  7 0
  با سلام آقایان اصلاح طلب، برجام بخورد توی سر شما و آنهایی که تنظیمش کردند. برجام یک توافقنامه ننگین است
 • نام آشنا IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  11 0
  دولت اصلاح طلب قبلی به اندازه کافی امتیازات ریز و درشت به غربی ها خصوصا یانکی های بی وجود داده است و دیگر جای هیچ کوتاه امدنی در مقابل انها وجود ندارد. برداشتن تمام تحریمها و راستی ازمائی ایران و ازاد سازی تمام پولهای بلوکه شده ایران در سراسر دنیا وپرداخت خسارات چند صد میلیاردی ایران به دلیل خروج چهار ساله یانکی های قانون شکن از برجام بایستی همچنان کف خواسته های ما باشد.
 • IR ۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  5 0
  ... های ذلت طلب
 • IR ۲۲:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  7 0
  بعضی از اصلاحطلبها یادشون رفته که آمریکا عهدشکنی کرد؟!
 • IR ۲۳:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۳
  7 0
  مگه رییس تون امضا نکرد برجام را پس چی شد دیدید که زدن زیر میز و دبه کردند
 • IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  اونها کوتاه بیا نیستند تا تمام مملکت را دراختیار ودرتسلیم نگیرند وتمام پیشرفتها رابتن نکنند وجاسوساشونو نبآورند
 • صابر IR ۰۱:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  4 0
  ظریف کسی که برجام نخوانده را با تضمین امضای کری امضاء و خسارت محض را به ملت ایران تحمیل کرد .؟؟؟ (پس ازسالها اعتراف کرده که نفهمیده به جای کلمه لغو ، تعلیق بکار رفته _ چون خودش نخوانده _ و اطرافیان به او نگفته اند . که البته بارها منتقدین گفتند و در مجلس هم مطرح شد و او به دروغ گفت در هیچ جای برجام کلمه تعلیق نیامده) راستی وعده لغو بالمره تحریمها را که یادتان هست ؟؟؟!!!! کسی که اعلام کرده بود هر توافقی ، دقت کنید هر توافقی بهتر از توافق نکردن است ؟؟هر توافقی، ؟؟؟حتی اگر خائنانه باشد،؟؟؟!! ؟!!! در نقش فروشنده به هر قیمت ؟؟؟!!! ، در مقابل جان کری اعلام کرد توافق نکردن بهتر از توافق بد است. با ترکیب دو اعلام نظر‌ معلوم میشود ظریف کدام طرف ایستاده است.طرف ما یا طرف انها؟؟؟!!! بعید است خسارت تحمیل شده صرفا نتیجه انفعال ویاسفاهت باشد و باید پرتقال فروش را پیدا کرد. ایا ظریف مجبور شده بود از دری اصفهانی جاسوس تیم برجام دفاع کند اگر جواب مثبت است از کدام طرف مجبور شده بود ؟ سابقه داشته تاکنون وزیر امور خارجه ای از جاسوس محکوم شده برای دشمن کشورش دفاع کند؟؟؟؟؟!!!!!و گفتنی ها بسیارند... ظریف در عمل، عامل تحقق اهداف امریکا و غرب بود او هم صنعت هسته ای را نابود َ کرد ، هم تحریمها دو برابر شد.
 • فرشاد IR ۰۲:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  3 0
  ایران خواهد ماند و دشمنانش نابود خواهند شد... آمریکا با همه قدرتش هم از این قاعده مستثنی نیست ای اصلاح طلبان بداندیش
 • IR ۰۲:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  شهردار دو زنه قاتل همسر کش ،تهران در احادیث شهریست نکوهیده ومضمت شده.
 • IR ۰۵:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  2 0
  کوتاه بیاییم؟! شما با برجام در برابر امریکا زانو زدید اما امریکا کوتاه که نیامد هیچ بلکه با تر برکام زد توی سرتان. حالا با چرویی جرئت میکنید وقیحانه از کوتاه آمدن دم بزنید؟!
 • IR ۰۷:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  خداوکیلی نمیدونم چرا این افسادطلبا شرم حالیشون نمیشه. من جای اینا بودم حالا حالاها صدام درنمیومد.از خجالت!
 • عبدالله IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  جناب صباح زنگنه اگر وقت کردی برو یک کم قرآن بخوان! آنجا که خدای متعال در آیه ۱۲۰ سوره بقره چنین می فرمایند: «وَلَنْ تَرْضَى عَنْكَ الْيَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ (و هرگز يهوديان و ترسايان از تو راضى نمى ‏شوند مگر آنكه از كيش آنان پيروى كنى)». انشاء الله خدای متعال به شما و امثال شما فهم بدهد.
 • کارشناس IR ۰۹:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  برجام فقط برای خریدن وقت بود. بعد روسیه و چین نوبت شماست
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  آدم نشدن هنوز یا مزدور غربن؟ آمریکا تا تمام حیثیت و انسانیت و دین و ناموستو نگیره ول کن ماجرا نیست. کوتاه بیاییم؟!!!!
 • IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  1 0
  وطن فروش و خائن کسی است که مشورت دروغ به ایرانی ، در راستای اهداف غرب بدهد
 • حسين DE ۱۵:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۴
  2 0
  اگر ما در برجام كوتاه بيائيم آمريكا هم كوتاه ميآيد ساده اينكه ما مقصريم و آمريكا بى گناه،اين اظهارات سخيفانه از روى ناآگاهى نيست بلكه كاملًا آگاهانه و خيانت آميز است،اين مردك كم سواد حداقل توضيحى نميدهد كه دستآورد برجام جز هيچ براى ما چه بود؟.
 • IR ۰۶:۱۸ - ۱۴۰۱/۰۳/۱۵
  0 0
  اگر ما کوتاه بیاییم از کجا معلوم که آمریکا کوتاه بیاید. شما که کوتاه آمدید و قلب راکتور اراک را سیمان ریختید و کلی خسارت به مملکت زدید و نتیجه هم نگرفتید . چطور الان دارید دوباره این نظر را ترویج می کنید. ما باید به دنبال راههای پایدار باشیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس