شرارت رژیم صهیونیستی در مانع تراشی بر سر راه مذاکرات وین

روزنامه تهران تایمز ضمن اشاره به پیشرفت های حاصل شده در این دور از مذاکرات وین، به نقل از یک مقام امنیتی ایران خبر داد که رژیم صهیونیستی در صدد انجام اقدامی بدخواهانه جهت کارشکنی است.

به گزارش مشرق، روزنامه تهران تایمز در سرمقاله خود به بررسی روند مذاکرات وین و نقش رژیم صهیونیستی در مانع تراشی و اقدامات شرورانه پرداخت.

تهران تایمز در گزارش خود نوشت که دور اخیر مذاکرات در وین پس از حصول پیشرفت در برخی مسائل، در روز جمعه گذشته به پایان رسید و پس از گذشت بیش از دو هفته، مذاکره کنندگان تصمیم گرفتند که برای رایزنی به پایتخت هایشان بازگردند و برای دور بعدی این مذاکرات که پیش بینی می شود تا پایان ماه جاری برگزار شود، آماده شوند.

بیشتر بخوانید:

افشای آبروریزی امنیتی و اخلاقی رئیس سابق موساد

اما آنچه در اینجا مطرح است این مسئله است که حرکتی خصمانه از سوی رژیم صهیونیستی برضد ایران در روزهای آتی می تواند مذاکرات وین را از مسیر اصلی خود خارج سازد یا دست کم تحت تاثیر قرار دهد.

یک مقام ارشد امنیتی ایران در گفتگو با نورنیوز که رسانه ای نزدیک به شورای عالی امنیت ملی است، گفت که پیشرفت نسبی انجام شده در مذاکرات وین می تواند انگیزه رژیم صهیونیستی را برای انجام «حرکات بدخواهانه» تقویت کند.

مقام مذکور با استناد به «برخی اخبار ارزیابی نشده» گفت که این رژیم «در حال بررسی انجام اقدامی شرورانه» برضد ایران است.

هشدار یاد شده پس از آن صادر می شود که چندین تن از مقامات رژیم صهیونیستی علنا تهدید به حمله به ایران کرده اند. «بنی گانتز» وزیر جنگ این رژیم اعلام کرد که به ارتش این رژیم دستور داده برای حمله به ایران آماده باشند. دیگر مقامات اطلاعاتی، سیاسی و نظامی این رژیم نیز تهدیداتی از این دست را مطرح کرده اند.

مقامات آمریکا نیز به همین ترتیب اعلام کردند که در صورت شکست دیپلماسی به «گزینه‌های دیگر» برضد ایران متوسل خواهند شد که نمایانگر تهدیدی نیمه علنی برای استفاده از گزینه نظامی است.

اما با مراجعه به تاریخ، مشخص می شود که تهدیدهای نظامی بی‌پرده و علنی آمریکا و رژیم صهیونیستی برضد ایران تقریباً به طور قطع نتیجه معکوس خواهد داشت. بررسی و شناخت این واقعیت مستلزم پرداختن به سخنرانی سال ۲۰۱۸ رهبر معظم انقلاب اسلامی است که در اوج تهدیدهای آمریکا برضد ایران ایراد شده است.

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اهمیت موشک در دکترین دفاعی ایران، گفتند: امروز جوانان، ما را به برترین قدرت موشکی منطقه تبدیل کرده‌اند. دشمن باید بداند اگر فقط یک بار به ما ضربه بزند، ما ده برابر پاسخ می‌دهیم!

مورد یاد شده در سخنرانی آیت الله خامنه ای در ظاهر به موضوع موشکی اشاره دارد اما در باطن خود نگاهی اجمالی به نحوه برخورد ایران با غرب در زیر پا گذاشتن تعهداتش ذیل توافق هسته ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام، ارائه می دهد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا در ۸ ماه می سال ۲۰۱۸ (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) یکجانبه از برجام خارج شد و شروع به اعمال تحریم های گسترده برضد ایران نمود.

ایران یک سال منتظر ماند تا اروپایی‌ها ضرری را که تهران به دلیل تحریم‌های آمریکا متحمل شده بود، جبران کنند اما پس از شکست اروپایی ها در انجام این کار، با گسترش تدریجی زیرساخت های هسته ای خود، کاهش تعهدات هسته ای اش را در چارچوب برجام آغاز کرد.

اقدامات اصلاحی ایران در بازنگری در حوزه هسته‌ای، نتیجه‌اش را نشان داد و موقعیتی قوی به تهران در مذاکرات ارائه داد.

بدین ترتیب ایران ده برابر ضربه زد. این الگوی پاسخ راهبردی همچنین زمانی تکرار شد که رژیم صهیونیستی جرأت کرد اقداماتی خرابکارانه علیه برخی از تأسیسات ایران، به ویژه تأسیسات تولید سانتریفیوژ در کرج، انجام دهد.

رسانه های صهیونیست در این باره گفتند که عوامل موساد این مرکز را با موشک شلیک شده توسط یک پهپاد که در داخل ایران سوار و سر هم شده بود، هدف قرار دادند. جدای از نحوه انجام خرابکاری، این اقدام رژیم صهیونیستی، مایه دردسر خود این رژیم، ایالات متحده، تروئیکای اروپایی (انگلیس، فرانسه، آلمان) و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد چرا که ایران به آژانس اجازه نداد دوربین‌های نظارتی آسیب دیده را با دوربین‌های جدید جایگزین کند. تهران تنها پس از اینکه ناظر هسته ای سازمان ملل شرایط ایران را پذیرفت به آژانس اجازه داد این کار را انجام دهد.

هر گونه اقدام خصمانه رژیم صهیونیستی یا آمریکا برضد تهران به احتمال زیاد منجر به ایجاد بن بستی مشابه برای عاملانش خواهد شد. اکنون که ایران به طور سازنده در مذاکرات شرکت کرده است، چنین اقدامی اشتباهی راهبردی خواهد بود یا دست کم سایه ای از شک و تردید را بر مذاکرات خواهد انداخت.

مقام ایرانی یاد شده همچنین هشدار داد با توجه به اینکه تل آویو شریک راهبردی واشنگتن و به طور کلی غرب است، شیطنت احتمالی اش عواقبی برای آمریکا خواهد داشت. وی همچنین گفت که شرارت این رژیم به طور قطع تأثیر منفی بر همکاری ایران و آژانس خواهد گذاشت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۶:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
  2 0
  تا زمانی که تمام تحریم ها لغو نشده است و راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای باید با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. در شرائطی که طرف های برجامی طی 6 سال به طور پیوسته بر خلاف تعهدات خود عمل کرده اند، چه دلیلی وجود دارد که ما تصاویر تأسیسات هسته ای را به طور پیوسته حفظ کنیم؟! ما به دوربین های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، اطمینان نداریم. این دوربین ها باید جمع آوری گردد و اجازه ی حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. با توجه به پیشرفت فناوری احتمال دارد در این دوربین ها فرستنده-گیرنده هایی کار گذاشته شده باشد که تا زمانی که سیگنال کد شده ای را دریافت ننموده اند هیچ ارسالی انجام ندهند و با دریافت کد، تصاویر را ارسال نمایند یا اقدامات خرابکارانه ی دیگری را انجام دهند؛ در نتیجه بررسی‌های دقیق حفاظتی و امنیتی در زمان نصب کفایت نمی کند. این که نمونه ای را در اختیار قرار دهند نیز کاملاً مضحک است، زیرا ممکن است دوربین هایی که نصب می کنند با آن نمونه متفاوت باشد. در هر حال اگر قرار است کار اشتباه ضبط پیوسته ی تصاویر، که یک عقب نشینی فاحش در برابر دشمن غیر قابل اعتماد است، صورت گیرد، حداقل این کار باید توسط دوربین های خودمان انجام شود و آژانس باید این را بپذیرد.
 • IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۹
  2 1
  درخواست ما از دولت و مجلس، مقاومت مقتدرانه در برابر فشار غرب، و مقابله به مثل زیر است: 1- سیاست قطعی اعلام شده از طرف امام خامنه ای در تمام ابعاد ذکر شده که ظرافت های بسیار دقیقی دارد و خط قرمز ماست، کلمه به کلمه و مو به مو به طور شجاعانه اجرا گردد. 2- آمریکا باید تمام تحریم‌ها را با هر بر چسب و به هر بهانه و در هر زمانی که وضع کرده است، برای همیشه و به طور یک جا و در عمل لغو کند. 3- آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان باید هزینه‌ ی تمام خسارت‌هایی را که در این شش سال به دلیل عمل نکردن به تعهداتشان در برجام وارد کرده اند، بپردازند. 4- کل مطالبات منابع ما که به دلیل تحریم مسدود شده یا به هر دلیل دیگر توسط غربی‌ها پرداخت نشده است، در هر کشوری که باشد باید وصول گردد. 5- هیچ تضمینی به جز اجرای عملی موارد فوق حتی اگر در سطح کنگره و سنا باشد، هر چند لازم است، اما کافی و پذیرفته نیست. 6- انجام این موارد باید دقیقاً مورد راستی‌آزمایی طولانی مدت قرار گیرد. 7- تا زمانی که راستی آزمایی کامل صورت نگرفته است، نباید هیچ محدودیتی پذیرفته گردد و صنعت هسته‌ای با سرعت تمام در هر سطح و میزان مورد نیاز ممکن توسعه یابد. دوربین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی که در واقع آژانس جاسوسی صهیونیست‌ها از تأسیسات هسته‌ای است، جمع آوری گردد و اجازه حضور به این جاسوسان صهیونیست ها در کشور داده نشود، تا مجدداً شاهد ترور دانشمندان هسته‌ای یا خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نباشیم. 8- شرط‌هایی فراتر از لغو تحریم ها در تقابل با سیاست‌های استکباری ظالمانه غرب از جمله خروج آن ها از منطقه و عدم حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی گذاشته شود، همان گونه که آن‌ها بعد از شش سال عمل نکردن به تعهدات خود در لغو تحریم‌ها شروط جدید هم اضافه می‌کنند. 9- مکانیسم ماشه باید از برجام حذف گردد تا آمریکا نتواند با بازگشت صوری به برجام، از این امتیاز یک طرفه به ضرر ما سوء استفاده کند. 10- مذاکرات نباید فرسایشی و بی ثمر باشد، لذا باید برای انجام موارد فوق ضرب الاجل قرار داد و مذاکرات را تا زمان انجام موارد اشاره شده در عمل، هر یک سال یک بار در روز امضای برجام، به حال تعلیق در آورد. 11- همت اصلی تمام مسئولان کشور در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، خنثی سازی و بی اثرسازی تحریم ها، و حذف دلار از چرخه ی اقتصاد کشور باشد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس