فتنه 88

اگرچه کارکرد اصلی رجال سیاسی، حفظ امنیت کشور و دعوت مردم به فرایندهای دموکراتیزه است اما قائم مقام یک حزب چپ اخیراً گفته است: مردم مجبور هستند برای اعتراض به کف خیابان بیایند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. ۷:۳۰ هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

وقتی احزاب ایرانی کار اصلی خود را انجام نمی‌دهند

مظلومیت مردم در کژ کارکردی احزاب ایرانی

مظلومیت مردم در کژ کارکردی احزاب ایرانی/ تشویق مدام فرماندهان فتنه برای کشاندن مردم به خیابان‌ها

سعید شریعتی، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه با شماره سه‌شنبه گذشته روزنامه آرمان ملی که پیرامون نقش احزاب در جامعه انجام شد، در پاسخ به این سؤال که "یکی از محورهای پیام رئیس دولت اصلاحات گفت‌وگوی درون جبهه‌ای و گفت‌وگوی- احزاب- با مردم بود. با توجه به وضعیت اقتصادی و تنگناهای معیشتی گفت‌وگو با مردم چگونه ممکن است؟" اظهار می‌کند:

"احزاب سیاسی منشاء تصمیم گیری نیستند که بتوانند چاره‌ای برای معیشت مردم پیدا بکنند. مسئول وضعیت معیشت مردم در حال حاضر دولت و دیگر نهادهای تصمیم‌گیر هستند. نهادهایی که خودشان را مستقل از احزاب می‌دانند و در واقع تاکنون توجهی به احزاب نداشته‌اند، اما  برای حل مشکلات معیشتی جامعه می‌توانند با اخذ توجه احزاب، همراهی، همدلی، هم سخنی و تلاش برای بازتاب دادن صدای مردم از میزان نارضایتی‌ها کم کنند."

او می‌افزاید: تنگنای معیشتی یک مسأله است و درد دیگر صدای محرومان، فقرا و صدای محذوفان و یا صدای افرادی است که استخوان آنها در فشارهای معیشتی خرد می شود اما به گوش نهادی نمی‌رسد. احزاب اگر در بخش اول یعنی در رفع واقعی تنگناها و فشارها کاری کنند که اختیاری در توان آنها نیست و تصمیم گیر و مجری نهادهای دیگر هستند  اما همین احزاب می‌توانند در کنار مردم باشند، درد و رنج مردم را لمس بکنند و نشان بدهند که همدرد هستند و تحمل این درد را با همدلی با جامعه تقلیل بدهند.[۱]

*این صحبت‌ها، صحبت‌های یک رجل سیاسی_حزبی متعهد نیست!

بلکه نوعا صحبت‌ افرادیست که به مردم به چشم ابزار نگاه می‌کنند، هیچ قیدی نسبت به پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری ندارند و اساسا جایگاه احزاب را هم نمی‌دانند.

این اظهارات شریعتی در حالی است که او در ابتدای امر باید نقش خود، دوستان و حزب متبوعش را در روی کار آمدن دولت ضعیف و ناکارآمد اعتدال توضیح می‌داد تا مشخص شود علت‌العلل گرانی و مشکلات اقتصادی امروز جامعه چیست؟!

چه اینکه ممکن نیست دادگاهی پرونده یک مقتول را بدون تعقیب قاتل پیگیری کند.

پس احزاب هم در سیاست و اجرائیات کشور نقش دارند و هم بایستی نسبت به این نقش داشتن، مسئولیت‌پذیر و پاسخگو باشند.

در گام بعدی نیز پر واضح است که یک رجل سیاسی و یک حزب در هنگام مسئولیت‌ناپذیری همواره در فضای سیّال حرکت می‌کند، هیچ قطعیتی را نمی‌پذیرد و البته در این فرایند مردم نیز بصورت خواه‌ناخوانه تبدیل به ابزار و آلت دست می‌شوند. تا فقط به درد شهوات حزب بخورند.

و اما کارکرد احزاب!

بر خلاف آنچه که شریعی و بسیاری دیگر از رجال حزبی تأکید دارند؛ کارکرد اصلی حزب در وهله اول هرگز در بخش گفت‌وگو و در کنار مردم بودن و ... نیست. بلکه کارکرد اصلی حزب ارائه الگوها و کارنامه‌های بهتر برای اجرائیات و حکمرانی بهتر در جهت ارتقای معیشت مردم است. ارتقا یافتنی که طبیعتا به بهبود زندگی دینی و اعتلای آخرتی جامعه منتج می‌شود.

به دیگر سخن اینکه یک حزب سیاسی باید همواره متدی برای اجرائیات بهتر در کیسه داشته باشد و با ادعای برخورداری از همین متد یا کارنامه در کنار مردم قرار گیرد. خواه در قدرت باشد و خواه نباشد.

در ادامه نیز حزب سیاسی معقول از آنجا که رویکردها و برنامه‌های خود را توسط نخبگان و عقلانیت تدارک دیده است؛ آنگاه می‌تواند مدعی مردمی بودن خواسته‌های خود باشد و حرف‌های خود در جهت اجرائیات بهتر و معیشت مطلوب‌تر را حرف مردم و درد و دل مردم بنامد. (در این باره البته نگاهی به فعالیت حزب هزار فامیل اتحاد ملت نیز تأملاتی زیادی را موجب می‌شود!) +

کارکرد احزاب صرفا در این صورت عقلانی می‌شود و در سایر موارد عملا چیزی جز مجلس‌آرایی نخواهد بود.

تجربه تلخی که در ماجرای احزاب ایرانی نیز شاهد آن هستیم و با وجود ده‌ها حزب مختلف راست و چپ اما آنچه که سهم مردم شده است صرفا مشتی قرائت مختلف از قانون اساسی است نه ارائه متدهای بهتر برای اجرائیات مطلوب، مالیات کمتر، نظارت بر قیمت‌ها، درمان ارزان‌تر و...

در این میان البته احزابی مثل اتحاد ملت نیز که صراحتا در حمله به کارنامه‌های اجرایی مطلوب و روی کار آوردن ناکارآمدان نقش داشته‌اند نیز حاضر به پذیرش مسئولیت خود نیستند!

ذکر این نکته هم ضروریست که کژکارکردی احزاب ایرانی خاصّه در طیف چپ به جایی رسیده است که برخی از این احزاب صراحتا پا به وادی "تحریم انتخابات" و یا "فرماندهی اغتشاش" گذاشته‌اند.

این مسئله شاهدیست بر تحلیلی که از مسیر نادرست احزاب ایرانی و بیربطی آنها به نیاز مردم عنوان کردیم...

***

تشویق مدام فرماندهان فتنه برای کشاندن مردم به خیابان‌ها

مظلومیت مردم در کژ کارکردی احزاب ایرانی/ تشویق مدام فرماندهان فتنه برای کشاندن مردم به خیابان‌ها

اسماعیل گرامی‌مقدم، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا اظهار کرده است:

" مردم در سختی، مشقت و گرفتاری‌های روزمره هستند و مایحتاج‌شان تامین نمی‌شود و مجبور هستند برای اعتراض به کف خیابان بیایند"!

او می‌افزاید: طبیعی است که حاکمیت می‌تواند تا حدودی این اعتراضات را تحمل کند یا کنترل اعتراضات را در دست بگیرد ولی ممکن است کنترل اعتراضات از دست دستگاه‌های ذی‌ ربط خارج شود که همه این موارد معلول موضوعی به نام ناکارآمدی مدیریتی است.[۲]

*پیش از این، یک فعال حزبی چپ دیگر یعنی علی‌محمد نمازی از حزب کارگزاران هم در اظهاراتی گفته بود: به اعتقاد من تحمل مردم تمام شده است![۳]

این قبیل اظهارات از سوی حامیان اصلاح‌طلب روحانی صرفا و صراحتا در جهت ایجاد "فتنه اقتصادی" و به راه انداختن حمام خون در خیابان‌هاست.

ما اولا از آقای گرامی‌مقدم می‌پرسیم که به خیابان آمدن مردم موجب رفع مشکلات می‌شود یا موجب بیشتر شدن آنها؟!

ثانیا کسی که دچار صعوبت معیشت شده است؛ آیا اگر برای کار دوم یا جدید، "رأی خوب" و کنار زدن دموکراتیک ناکارآمدان برنامه‌ریزی کند بهتر است یا برای سنگ و چوب برداشتن و به خیابان آمدن؟!

مردم عزیز ایران به روشنی جواب این پرسش را می‌دانند...

از طرفی در خیابان قرار است چه چیزی جز بدمستی اوباش، طمع‌ورزی دشمن، کساد شدن کسب و کارها و به خطر افتادن جان مردم نصیب شود که امثال گرامی‌مقدم آنرا یک اجبار و حتی یک حق می‌نامند؟!

ضمن اینکه اگر قرار بود امورات مردم و کشور با اعتراض خیابانی حل شود؛ دیگر نیازی به احزاب و کار سیاسی و انتخابات و رأی دادن نبود.

جالب آنجاست که آقای گرامی‌مقدم حتی درس کلاس اول سیاست را هم نمی‌داند که "امنیت اصلی‌ترین و اولین نیاز است" و به راحتی از این می‌گوید که ممکن است کنترل اعتراضات از دست خارج شود!

درد و فاجعه آنجاست که شنوای این سخنان از لسان یک رجل مدعی کار حزبی و سیاسی هستیم!

به این معنی که گویا بهتر است آقای گرامی‌مقدم و دوستان ایشان رودربایستی را کنار گذاشته و من‌بعد لباس چریکی پوشیده و با تفنگ‌های حمایل شده به مجامع سیاسی و اجتماعی بیایند تا مردم و دستگاه‌های امنیتی بیشتر با ماهیت اینان آشنا شوند.

ما در اینجا تأکید می‌کنیم که "فتنه اقتصادی" و تقلای عده‌ای برای فرماندهی آن یک خطر قریب است! اگر مقامات ذیربط کشور نگاه دقیقی به این قبیل سخنان و مواضع اشاره شده نداشته باشند، برای سم‌زدایی از ساحت جامعه نسبت به این القائات خطرناک گام برندارند و مهمتر از همه اینکه اگر برای رسواسازی فرماندهان فتنه کاری نکنند.

***

نقشه حساب اینستاگرامی ۳ میلیونی برای اغتشاش + عکسیک حساب اینستاگرامی که مطالب سرگرمی خود را به زبان فارسی منتشر می‌کند و  ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار عضو دارد اخیراً در یک پست جدید اقدام به انتشار تصاویری عجیب کرد.

آنچه که در ادامه می‌بینید تعدادی از عکس‌های مذکور به ترتیب انتشار است:

مظلومیت مردم در کژ کارکردی احزاب ایرانی/ نقشه حساب اینستاگرامی ۳ میلیونی برای اغتشاش +عکس

مظلومیت مردم در کژ کارکردی احزاب ایرانی/ نقشه حساب اینستاگرامی ۳ میلیونی برای اغتشاش +عکس

مظلومیت مردم در کژ کارکردی احزاب ایرانی/ نقشه حساب اینستاگرامی ۳ میلیونی برای اغتشاش +عکس


گفتنیست در بخش نظرات این پست نیز کامنت‌هایی علیه نظام اسلامی وجود دارد!

*جدای از هدف این قبیل مطالب برای ایجاد اغتشاش و فتنه اقتصادی در کشور اما باید اشاره کرد که مطالب مذکور بالتمامه غلط هستند و نه تنها منطق و البته مصلحت مردم که همان امنیت است را در نظر نمی‌گیرند بلکه از بیان اطلاعات معقولی مثل تک نرخی شدن بیکاری در ایران، نرخ پایین فقر مطلق و گرسنگی در ایران، وجود هزاران اولویت مقدم بر استادیوم رفتن برای بانوان ایرانی و قاعده منطقی حجاب نیز امتناع می‌کنند.

چیزی که متأسفانه در کشورهای دیگر یک رسم همیشگی است اما در فضای مجازی رها شده ایران تبدیل به یک سنت حسنه شده است!

دقت شود که راهبرد اینان دعوت مردم و جوانان مظلوم ایرانی به شورش از طریق دروغگویی، سیاه‌نمایی و انکسار ذهنی است.

البته از روی تلخی و شوربختی باید گفت در جامعه‌ای که برخی رجال سیاسی آن صراحتا مردم را به "فتنه اقتصادی" فرا می‌خوانند، از ناامیدی جامعه حرف می‌زنند و شورش خیابانی را یک اقدام حق در جهت رفع مشکلات معرفی می‌کنند؛ چنین مقولاتی اصلا جای تعجب ندارد!

ما قضاوت درباره کارنامه مسئولان ذیربط، پیرامون برخورد با پروژه سیاه‌نمایی و فتنه اقتصادی را به قضاوت مخاطبان محترم می‌گذاریم.


***

۱_ https://www.armanmeli.ir/fa/main/print/۳۲۷۵۰۵

۲_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-۱۱۶۶۴۵۰

۳_ mshrgh.ir/۱۳۰۹۴۷۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 23
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • سید IR ۰۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  16 2
  اظهار وجود های اصلاح طلبان ...ـوع آور در قالب مثلاً تحلیل های اجتماعی به نوعی تلاش های مذبوحانه و ناامیدانه ای است برای آن که به یکدیگر دلداری و امید دهند که مثلاً هنوز هم در صحنه هستند!
  • IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   11 3
   هنر افساد طلبان این بود که مردم ایران را درگیر فقر و فلاکت و گرسنگی کردند.
  • IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   11 2
   اصلاح طلبان بی لیاقت بزرگترین مانع پیشرفت و آرامش کشور هستن.
  • IR ۱۹:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   1 1
   اصلاح طلبان هر چی که بودند مملکت را به فقر نینداختند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • سید IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  14 2
  به فضل خدا ملت ما بساط اصلاح طلبان ....ـوع آور را برای همیشه برچید و اظهار وجودهای این جماعت در روزی نامه های زرد و زنجیره ای شان نمی تواند برای ایشان محملی باشد که آرزویش را دارند!
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  10 2
  ایران رو ویران کنن فقط برای اینکه یه خونه 80 متری تو امریکا بهشون بدن همین کل ارزوی اینا یکی هم میشه ژاپن کره مردمش 10 سال زحمت کشیدن برای امروز که مردمش راحت باشن یه سری میشن مثل اینها
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  7 2
  غرور یکی از بدترین آفات است!
 • FR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  16 2
  متاسفانه هیچ کشوری به اتدازه ایران خائن وطن فروش ندارد....
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   0 2
   مکزیک هم داره
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  9 2
  خب این نتیجه مماشات با این طایفه مغولی است که به اینجا رسیدیم طی این 40 سال این نفوذی های وطنی با نقاب به تمام ثروت این مردم دست پیدا کردن و تا توانستند غارت کرده و حال نیز با استفاده از همان ثروت مردم کشور را آزار می دهند.
 • كريم IR ۱۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  10 1
  كما بيش تمامي جوامع انساني در گير مسائل مشابهي پيرامون جوانان و مشكلات آنها هستند اما اينكه ما حتما بايد به قول سعيد شريعتي حتما رو به نوكري آمريكا بياوريم، جاي بسي تاسف است. افساد طلبها مي خواهند به هر قيمتي كه شده پاي دشمنان ما را به كشورمان باز كنند تا خودشان بتوانند به غارتهایشان برسند. راه مبارزه با دشمنان، مقاومت است نه وطن فروشي. ننگ بر سران فتنه 88 و حاميانشان.
 • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  3 4
  پس مردم بیچاره وگرفتار ودرمانده صدای اعتراضشان رو چطور بگویند
 • علیرضا IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  6 3
  " مردم در سختی، مشقت و گرفتاری‌های روزمره هستند و مایحتاج‌شان تامین نمی‌شود و مجبور هستند برای اعتراض به کف خیابان بیایند"! ساکت شو و از طرف مردم حرف نزن. خرگوش خونه مون هم درکش از تو بیشتر است بیا محبت کن ببین چگونه ابراز محبتت را جواب می دهد. خجالت نمی کشید از کیسه نظام می خورید و بر چهره نظام پنجه می کشید؟
  • IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   0 1
   تو توی خونت خرگوش داری ؟
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  6 3
  اکثر این پیج هایی که ادعای فکت میکنن، فقط دروغ منتشر میکنن. دروغ علیه ایران و مدح و تمجید دروغین از کشورهای دیگر. حالا از امارات بگیر تا سوئد و غیره. هدفشان فقط این است که ایران را جهنم جلوه دهند و دنیا را بهشت. همون هم تهشون به یگان 8200 ارتش صهیونیستی میرسه
  • IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
   3 2
   این ها میبینن بعضی از مردم ساده لوح تشنه یک سرزمین ایده آل آرمانی دروغین هستن با یک سری دروغ در اینستا این رو براشون درست میکنن تا کاسبی کنن. یک مشت چرت و پرت. در سوییس کسی جرمی مرتکب نمیشه! مردم دانمارک اصلا دستشویی نمیرن! سوئد زندان نداره و... اسم پیجشونم میشه فکت فلان!
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  3 2
  بارها از سوی دلسوزان بحث رصد اطلاعاتی شبکه های اجتماعی و شناسایی سرشاخه های سیاه نمایی و فتنه گری علیه مردم و نظام گوش زد شده ولی متاسفانه حتی در دولت جدید هم اهتمامی برای این کار دیده نمیشه
 • هشدار IR ۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  2 1
  با این روند گرانی ها و عدم مهار بویژه گرانی هایی که توسط مجموعه های وابسته به دولت مثل خودرو سازی ها و غیره انجام می شود، توقع چه دارید !؟! ... خدا به داد این ملت و مملکت و نظام برسد با این همه ...
 • کارشناس ارشد فرهنگی IR ۱۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  2 1
  نمیدونید این صفحات از کجا داره هدایت میشه؟
 • IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  1 2
  کسی حق ندارد با اینستاگرام برخورد کند. محدود کردن آزادی مردم و کسب و کارها است !
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  3 1
  بعضی از کانالها و پیج های اینستا بعد ترفند افزایش ممبر، بعد مدتی که اصلی ترین هدف از ایجاد تبلیغات خارج از عرف است نمایان میکنند ، نشان دهنده جنگ سایبری. تبلیغاتی است. سواد رسانه لازم است که دوست از دشمن تمییز کنیم . در جنگ استعمار مجازی اسیب پذیر هستیم چون برای استقلال فضای اینترنت تلاشی نکردیم
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۷
  0 0
  مرگ بر منافق مرگ بر آمریکا مرگ بر انگلیس مرگ بر اسراییل
 • aliostad IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۸
  0 1
  سلام این اقایان به اصطلاح اصلاح طلب حد اقل بذارند مدتی از فجیا یعی که رقم زدند بگذره گر چه جور ی گل کاشتن که تبعات آن به این زود ی و به سادگی و شاید اصلا قابل جبران نباشد.مثلا جبران به فنا رفتن 37 میلیارد دلار ارز جهانگیری.ده تن سوخت هسته ای.بتن ریزی رآکتور اراک.ترور فخری زاده.دلار سه هزارو هفتصد تومنی به سی هزار تومن.اختلاس های چند هزار میلیارد ی.بازی کردن با غرور و افتخار ملی که برای بدست آوردنش ملت بهای سنگینی پرداخت کردند.وووووووووحالا شدن دایه مهربانتر از مادر.و دردناکتر از همه اینکه فکر میکنند مردم قدرت تشخیص ندارند تو چند سال چه کار مثبتی انجام دادین که حالا از دولتی که هنوز چند ماهه تشکیل شده میخواهید همه مشکلات را حل کنه گر چه در همین مدت کم قدمهایی استوار برداشته وگوشه ای از مشکلات را حل کرده دقیقا همان مشکلاتی که حضرات عالی حل آنها را به اف ای تی اف گره زده بودین و از همه مهمتر دوباره اقتدار و شرافت را به ملت برگردانده پس لطفا برای مدتی روی زخمهای ملت که خودتون رو دل و روح مردم گذاشتین نمک نپاشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس