ویژه ها

جریان اصلاح طلب در سالهای اخیر در سه انتخابات متوالی شکست خورد. این شکست سریالی، دو دلیل عمده داشت؛ یکی کارنامه بسیار ضعیف و دیگری فقدان برنامه راهبردی و کاربردی برای رفع مشکلات بود.

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌ استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با    «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

******

**اصلاح طلبان «حاشیه سازی برای دولت رئیسی» را کلید زدند

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان «جلیلی و زاکانی از کابینه رئیسی سهم خواهند برد؟ » نوشت: «سهم سعید جلیلی و علیرضا زاکانی در دولت آتی ابراهیم رئیسی چه خواهد بود؟ آیا کناررفتن این دو نامزد پوششی بدون سهم‌خواهی در دولت آینده صورت گرفته است؟ اما سعید جلیلی فعلا فقط عضو مجمع تشخیص است و سمت اجرائی دهان‌پرکنی ندارد. از گزینه معاون اولی تا وزارت خارجه و حتی دبیری شورای عالی امنیت ملی برای او پیش‌بینی شده است، اگرچه به نظر می‌رسد خودش دوست دارد دوباره دبیر شورای عالی امنیت ملی شود. شاید خبرهایی دارد مبنی بر اینکه پرونده هسته‌ای در دولت رئیسی قرار است از وزارت خارجه به این شورا بازگردد؛ درست مانند آن هشت سال دولت احمدی‌نژاد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «علیرضا زاکانی هم...پذیرفته بود که در پاسخ به نیاز جبهه انقلاب و با اهتمام به منطق وحدت نامزد ریاست‌جمهوری شود و ابراهیم رئیسی را «کاور» کند یا به عبارت دیگر پوشش دهد و مانع از اصابت ضربات به او شود. البته با این منطق تعداد بیشتری از نمایندگان مجلس احتمالا راهی دولت خواهند شد؛ چراکه فعالیت‌های مجلس در طول مدت انتخابات و پیش از آغاز رقابت‌ها نشان‌دهنده تلاش‌های زیادشان برای پیروزی رئیسی در انتخابات بود».

اصلاح‌طلبان «حاشیه‌سازی برای دولت رئیسی» را کلید زدند/ «کارنامه دولت روحانی» عامل ویژه گلایه‌مندی و کاهش مشارکت

آقای رئیسی- ۳۱ خرداد- در نشست خبری با رسانه ها تاکید کرد: «همانطور که بارها گفتم مستقل به میدان آمدم و برای تشکیل دولت خود را در مقابل خدا مسئول می‌دانم و در مقابل ملت وامدار خواهم بود و برای تشکیل دولت به انقلابی بودن، کار آمد بودن و و فساد ستیزی توجه خواهم داشت».

وی در ادامه تاکید کرد: «توصیه من به رسانه‌ها این است که گمانه زنی نکنید. سامانه‌ای در اختیار شما و مردم قرار می‌هیم که در آن شاخص‌هایی که مد نظر ما برای انتخاب مسئولان هست را اعلام می‌کنیم تا مردم هر کسی را که فکر می‌کنند به عنوان یک مدیر می‌تواند خدمتگذار باشد معرفی کنند و حتما پیشنهادات خود را در باره افراد مختلف ارائه دهند و برنامه دولت مردمی شایسته سالاری خواهد بود».

با اینکه رئیس جمهور منتخب خطاب به رسانه ها تاکید کرد که درباره چینش کابینه گمانه زنی نکنند، اما برخی رسانه های اصلاح طلب از هم اکنون حاشیه سازی برای دولت آینده را با چاشنی تفرقه افکنی کلید زده اند.

این طیف درخصوص مجلس یازدهم نیز دقیقا همین شیوه را به کار گرفت. اصلاح طلبان بجای بیان مطالبات عموم جامعه و تلاش برای رفع مشکلات مردم، از روز اول آغاز به کار مجلس یازدهم، پروژه تفرقه افکنی را کلید زدند.

این روزنامه اصلاح طلب از برخی کاندیداهای انقلابی در انتخابات ریاست جمهوری تحت عنوان کاندیدای پوششی نام برده است، اما برخلاف این ادعا، اتفاقا پوششی ترین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، عبدالناصر همتی بود.

وی یکی از اعضای ارشد دولت بود که در آستانه انتخابات از دولت کنار رفت. همتی نماینده تام و تمام دولت و جریان اصلاح طلب بود.

نشان به آن نشان که در فاصله ۴۸ ساعت مانده به انتخابات، خاتمی و تاجزاده و کروبی و بهزاد نبوی و احزاب اصلاح طلب از جمله کارگزاران و اعتماد ملی و...انبوه روزنامه ها و سایت ها و کانال های تلگرامی و حساب های توئیتری اصلاح طلبان به میدان آمده و تبلیغات گسترده ای در حمایت از همتی به راه انداختند.

اما در نهایت علیرغم این تبلیغات وسیع و گسترده، نماینده اصلاح طلبان در انتخابات حدود دو میلیون و چهارصد هزار رای آورد.

ناگفته نماند که در انتخابات مجلس یازدهم نیز سرلیست اصلاح طلبان در تهران علیرغم تبلیغات سنگین و گسترده تنها حدود ۷۰ هزار رای کسب کرد.

اصلاح طلبان بجای حاشیه سازی برای دولت جدید بهتر است کمی هم به فکر مردم و مطالبات عموم جامعه باشند و برای رفع مشکلات مردم تلاش کنند.

** «کارنامه دولت روحانی» عامل ویژه گلایه مندی و کاهش مشارکت

روزنامه اعتماد در مطلبی با اشاره به تاثیر عملکرد دولت روحانی در میزان مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نوشت: «شهروندان دیدند رییس‌جمهوری که با رای آنان برسرِکار آمده و در جهت حفظ حقوق آنان سوگند یاد کرده، دولت او به حقوق شهروندی و به نظرِ حقوقی دستگاه خود بی‌توجه است. این نیز تاثیر شگرفی بر سرخوردگی اکثریت واجدان شرایط رای‌دهی از رای‌دادن داشت. بنابراین، دولت نیز از منظر حقوقی و اخلاقی باید در این ارتباط رسما مسوولیت بپذیرد. آقای رییس‌جمهور باید رسما از مردم پوزش بطلبد و راهی برای جبران بیابد».

اصلاح‌طلبان «حاشیه‌سازی برای دولت رئیسی» را کلید زدند/ «کارنامه دولت روحانی» عامل ویژه گلایه‌مندی و کاهش مشارکت

روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت گفت: «یک نفر نیامد به دولت این را بگوید که خسته نباشید». متاسفانه آقای روحانی و برخی دیگر از دولتمردان بجای عذرخواهی از مردم به جهت عملکرد بسیار ضعیف، همچنان با طلبکاری خطاب به مردم سخن می گویند.

طبق آمارها، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اقتصاد کشور چهار بار با رشد منفی مواجه شده و درمجموع رشد اقتصادی را در هشت‌سال اخیر به حدود صفر رسانده است. این برای اولین‌بار است که در سه‌دهه اخیر چنین دوران طولانی رشد منفی اقتصادی در کشورمان به‌وقوع پیوسته است.

آیا تورم ۴۳ درصدی نشان دهنده عملکرد قابل تقدیر است!؟ آیا گرانی بیش از ۶۰۰ درصدی قیمت مسکن، خسته نباشید دارد!؟ آیا اینکه دلار ۳ هزارتومانی در ظرف ۸ سال به ۲۴ هزارتومان افزایش یابد، نشان دهنده عملکرد مثبت است!؟

آیا باید به دولت آقای روحانی بابت نحوه مدیریت بازار بورس، خسته نباشید گفت!؟ صف های عریض و طویل خرید مرغ، جای تشکر دارد!؟ اینکه حتی یک واحد مسکن اجتماعی ساخته نشد، قابل تقدیر است!؟

پرواز قیمت پراید، خسته نباشید دارد!؟ پرونده های حسین فریدون و مهدی جهانگیری و شبنم نعمت زاده و مهدی آخوندی و رئیس سازمان خصوصی سازی و رئیس سازمان هلال احمر و...جای تشکر و خداقوت دارد!؟

نحوه اجرای سهمیه بندی بنزین در آبان ۹۸ و اجرای سیاستگذاری دلار ۴۲۰۰ تومانی در اردیبهشت ۹۷، خسته نباشید دارد!؟ خسارت حدود ۱۵۰ هزارمیلیاردتومانی حذف کارت سوخت چطور!؟ قرارداد خسارت بار توتال، خسارت محض برجام و...جای خسته نباشید دارد!؟

آیا همانطور که آقای روحانی وعده داده بود، اکنون آنچنان رونقی ایجاد شده که مردم دیگر به پول یارانه نیازی ندارند!؟ آیا چرخ کارخانه ها و چرخ سانتریفیوژها همزمان در حال چرخش است!؟

طبق آمارها، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اقتصاد کشور چهار بار با رشد منفی مواجه شده و درمجموع رشد اقتصادی را در هشت‌سال اخیر به حدود صفر رسانده است. این برای اولین‌بار است که در سه‌دهه اخیر چنین دوران طولانی رشد منفی اقتصادی در کشورمان به‌وقوع پیوسته است.

کارشناسان معتقدند که علت اصلی کاهش مشارکت در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، گلایه مندی مردم از کارنامه بسیار ضعیف دولت روحانی بوده است.

** محبوبیت اصلاح طلبان کمتر هم خواهد شد

روزنامه آرمان در مطلبی نوشت: «محبوبیت اصلاح‌طلبان و آقای روحانی در این مدت ۸ ساله کم شده و کمتر هم خواهد شد از این رو آنچه در آینده می‌تواند در بین مردم محبوبیت و مقبولیت پیدا کند پرچم و شعار جدید است ممکن است حتی اسمش اصلاح‌طلبی نباشد».

این روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «شاید آن جناح سیاسی که در آینده باید به میدان سیاست بیاید ممکن است اسمی مثل دولت ملی یا وحدت ایرانی با شعارهای ایرانی و ملی و حقوق بشری و آزادی و عدالت باشد.شاید اصلا لازم نباشد این پرچم جدید که برای حمایت مردم  برافراشته می‌شود نام اصلاحات داشته باشد».

اصلاح‌طلبان «حاشیه‌سازی برای دولت رئیسی» را کلید زدند/ «کارنامه دولت روحانی» عامل ویژه گلایه‌مندی و کاهش مشارکت

در روزهای گذشته روزنامه اعتماد در مطلبی، جریان اصلاح طلب را جماعتی پیر، فاقد شجاعت، بسته، خسته، ناتوان، ساده لوح، فرصت طلب، حرّاف و فاقد راهبرد معرفی کرده است.

«صادق زیباکلام» فعال سیاسی اصلاح طلب نیز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در مطلبی نوشته بود: «پس از براندازان...دومین و بزرگ‌ترین بازنده انتخابات ۲۸خرداد اصلاح‌طلبان بودند...دو و نیم میلیون رأی برای آقای همتی در حقیقت تیر خلاصی در شقیقه اصلاح‌طلبان بعد از ۲۴ سال حیات سیاسی‌شان بوددر بدبینانه‌ترین حالت دست‌کم ۱۰ میلیون و در خوشبینانه‌ترین حالت حتی رفتن به دور دوم را اصلاح‌طلبان برای نامزدشان پیش‌بینی کرده بودند؛ اما شکست آنان به‌مراتب سنگین‌تر از دیگران بود».

جریان اصلاح طلب در سالهای اخیر در سه انتخابات متوالی شکست خورد. انتخابات مجلس یازدهم، شورای شهر ششم و دولت سیزدهم. این شکست سریالی، دو دلیل عمده داشت؛ یکی کارنامه بسیار ضعیف و غیرقابل قبول و دیگری فقدان برنامه راهبردی و کاربردی برای رفع مشکلات.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  19 3
  اسهال طلبان حداقل تا ۱۰۰ سال آینده شانس پیروزی تو هیچ انتخاباتی را نخواهند داشت. این خط و این نشون.
  • بختیاری IR ۰۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   6 0
   اقای بناپارتیسم ایرانی چه خبر از آقای رسام؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دوره حبسش تمام شد؟؟؟؟؟؟؟ میگم شما که اطلاع دارید خائنینی که همراه رسام جاسوس میکردند چه کسانی بودند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا ادم باید چقدر بدبخت باشه که جاسوسی کشور خودشو بکنه اونم برای انگلیس خبیث وحشی؟؟؟؟؟ بنظر شما این جاسوسها شرف غیرت یا وجدان دارن؟؟؟؟؟ باتشکر از پاسخ شما جناب لیلاز
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   10 0
   مثه اینکه هنوز این اسلاح طلبا رو نشناختی مشتی، اینا استاد جنگ روانی ته همه جور ... بازی هستن، حاجی هنوز رئیسی نیومده این گرونی هایی که تو کالاهای غذایی داره میشه رو میندازن گردن رئیسی، عوضش دلار 10 برابر شد تو دولت عزیز دلشون سوت بلبلی زنان، یا نهایتش با فحش به مخالفا و منتقدا دادن سر و تهش رو جمع میکردن، الان رو ببین هنوز رئیسی نیومده دارن... مفت زیادی میزنن
  • رضا IR ۰۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   0 1
   مؤدبانه صحبت كن ، مابقى پيش كش !
 • IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  17 1
  مکرو ومکرالله ،۴سال پیش خواستند در برابر اراده الهی باستند ،خدا این سید را در مقابل چشمانشان بلند کرد.وبهد از این هم چنین خواهد بود.
  • IR ۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   0 17
   ابراهیم رئیسی شد اراده ی الهی؟؟؟؟
 • مسعود IR ۲۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  17 2
  سوء مدیریت و ناکارآمدی دولت روحانی عامل اصلی کاهش مشارکت مردم در انتخابات بود روحانی باید از مردم عذرخواهی نماید.
  • محمد IR ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   10 0
   حرمت جایگاه ریاست جمهوری توسط دولت آقای روحانی واصلاحطلبان شکسته شد. دلیل کاهش مشارکت اینه یا این دقیقتره
  • حمید عسگر IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   9 0
   خیر باید او و کسانی که وضع مملکت و ملت را به این روز انداختند محاکمه شوند و به سزای اعمالشان برسند تا برای دیگران درس عبرت شود که نمیتوان با نام رئیس و وکیل هر بلایی که میخواهند سر این ملت بیاورند و قسر در برند البته اگر مشرق این نظر را چاپ کند
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   14 0
   آمسعود خواب دیدی خیر باشه،عذرخواهی، اون از یه آدم کذاب و پررو، در جریان فتنه و آتش افروزی بنزینی با آن همه خسارت در همه ابعاد وسیعش، عکس العمل ای مرد چندتیکه رو بیاد بیار بعد انتظار عذرخواهی داشته باش.
  • جواد US ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   2 0
   سوء مدیریت عمدی البته. عملا کشور رو خراب کردن
 • سامان IR ۲۳:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  22 0
  اصلاح طلبان از دولت جدید سهم خواهی نکنند در دولت انقلابی جایی برای رانت خواران و نجومی بگیران وجود ندارد.
  • جبارسینک IR ۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   0 0
   خب اگر فردی اصلاح طلب باشه به دلیل اینکه دارای ویژگی پررویی نجومی است در نتیجه سهم خواهی که هیچ مدعی بالاآوردن آقای رییسی را هم ممکنه بکنه.
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  17 0
  این جماعت زبان عقل و منطق نمی فهمند به دنبال غارت هستند.
 • امیرحسین IR ۲۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  24 0
  اصلاح طلبان 8 سال مملکت را شخم زدند و فقر و محرومیت را در کشور توسعه دادند و خون مردمو توی شیشه کردند حالا باید دست از حاشیه سازی بردارند و اجازه بدهند دولت جدید مشکلات مردم رو حل کند.
  • جبارسینک IR ۲۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   0 0
   بهتره بگیم ۳۲ سال شخم زدند.بالاخره خط نفوذ هرگز بیکار نمیشینه و انتظلر دیگری نمیشه داشت ازشون.ما باید حواسمون جمع باشه
 • IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
  14 0
  چپ‌ها با گمانه زنی های تخیلی در باره کابینه احتمالی میخوان بحث تشکیل کابینه رو به حاشیه ببرن ولی سید ابراهیم رییسی کسی نیست که تحت تاثیر این حواشی نخ نما قرار بگیره
 • IR ۰۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  17 0
  این لیلاز خائن و نفوذی اقتصاد ایران رو نابود کرد
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  14 0
  بگذارید اصلاحطلبان تندرو و ستادی ها هرچه میخواهند بلغور کنند. قطعا اگر جلیلی یا محمد در دولت آینده سمت بگیرند و خوش بدرخشند ، همه این بوقچی های رسانه ای چپگرا ساکت میشوند. راستی مگر رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق با رئیسی دیدار نکرده بود؟
 • NL ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  1 4
  بجای داستان گفتن برو چند تا مطلب از اندیشکده های غربی ترجمه کن بذار تو سایت این اصلاح طلب اصولگرا رو ول کن ببینیم اونور چه خبره
  • IR ۱۶:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
   1 1
   زر نزن غربزده بدبخت
 • DE ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  5 0
  علت اصلی قطع برق مشخص شد. علت اصلی قطع برق این چندین هزار دستگاه رمزارز نیست بلکه علت اصلی مصرف شبانه روزی ماشین های پولشویی اصلاح طلبها و برو بچ رانخ ار و دلاال و شیتیلبگیرشون هست که دارن سریع پولها را میشویند که از کشور خارج کنند. به جان جان کریه جان جان افه کنه ای همینه
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  3 0
  این رفتارهاوگفتارهاازجناح اصلاح طلب کاملا طبیعیه.آنچه مهمه بایدسمت دولت آینده سمت خداباشه .پوست کلفتی داشته باشه وصدالبته پیرومطلق آیه۵۴سوره مائده باشه.ازطرفی قاطعانه بایددنبال محاکمه افرادی که به مردم خیانت کردندوبه نظام ضررزدند.حصرمشکلی روحل نمیکنه
 • IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 0
  میگن کسی که با جان مردم بازی کنه یعنی آدم بکشه مجازاتی برابر با کشتن همه بشریت خواهد داشت .اگر کسی با مال مردم بازی کنه یعنی حق الناس را بخوره در آخرت باید از تک تکشون رضایت بگیره وگرنه مجازات میشه میگن کسی که با آبروی مردم بازی کنه راهی جز مجازات براش نخواهد بود چون آبروی ریخته شده را نمیشه جمع کرد
 • IR ۰۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  0 0
  هر چی عوض داره گله نداره
 • فرهنگی بازنشسته IR ۰۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  6 0
  اصلاح طلبان دست از حاشیه سازی بردارند مردم کار میخواهند رییسی خودش از شما با تقواتر وفهمیده تر است ونیاز به شما ندارد
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  4 0
  اصلاح طلبان هر گز آدم نمی شوند همه چیز را وارونه جلوه می دهند تقصیر آنها نیست ذاتشان این است
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  1 0
  دهن روزنامه هاشون رو که زرد هم هستن رو گل بگیرین. برای چی هر بی لیاقتی راحت میاد تو عرصه خبر؟
 • ناصر IR ۱۶:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  5 1
  آقایان اصلاح طلب شما ماننده دستمال کثیفی شده ایدکه دیگه بدرد هیچی نمیخورید حتی خودتون ،پس بمیرید بهتره تا حزف های اضافی بزنید
 • IR ۱۶:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  3 0
  معلومه که اصلاحطلبان نمیتونن از قدرت کناره گیری کنن. سنگ اندازی و تخریب ها در پیش داریم
 • ۱۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 0
  اصلاح طلبان بیکار نمیشینن که.
 • محمود IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 2
  زندگی مردم ایران شده دعوای اصول گرا و اصلاح طلب من فقط میتونم بگم اصلاح طلب دروغ گوست مثل رو.... اصول گرا وحشی و داعشی است
 • مهدی IR ۱۹:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 0
  افساد طلبان غلط کردند.
 • IR ۲۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۴
  2 0
  ریشه اصلاح طلبان باید خشکانده شود
 • IR ۱۰:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  اصلاح طلبان کلا در حال تخریب هستند، حالا این بخش از تخریبشون قسمت آقای رئیسی شده است
  • IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
   0 0
   دقیقا
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  مگه بجز حاشیه سازی کار دیگه ای هم بلد هستند؟؟
 • IR ۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  اصلاح طلبی با حاشیه سازی نفس می‌کشد. انتظار اینکه حاشه سازی نکند انتظار زیادی است
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  اصلاح سازی که سهله، اصلاح طلبها اگر بتونن حاشیه رو تبدیل به متن خواهند کرد، آقای رئیسی باید حواسشون جمع باشه
 • جبارسینک IR ۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  من نظرم اینه که در مورد جریانها مطلقا از عبارت مرگ فلان جریان استفاده نکنیم.مخصوصا اگر اون جریان اصلاحطلب باشه.بلکه اینها جلد عوض میکنند رنگ عوض میکنن.البته مبنا و ریشه ی نفاق با رنگ به رنگ شدن عجین است. حالا ظاهرا اینجوری معادله ی برابری شکل میگیره.یعنی هم اصلاحطلب جماعت رنگ به رنگ میشن،هم منافق جماعت.پس یا اصلاحطلبها منافقند یا منافقا اصلاحطلبند.
 • DE ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  اصلاح‌طلبان «حاشیه‌سازی برای دولت رئیسی» را کلید زدند// لعنت به هرچی کلیده . برو بچ محله دیروز جمع شده بودند این کلید ساز محله مون را کتک مفصلی بزنند خدا بهش رحم کرد قفل هم میساخت ولش کردند . از هرچی کلیدِ متنفر شدم تمام قفل ها را رفتم فینگر تاچ کردم بدون کلید.
 • CA ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۵
  1 0
  این رفتار طبیعی اصلاحطلبهاست
 • ۱۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۶
  1 0
  اصلاح طلبان ۱۴۰۰ شبیه سازمان مجاهدین ۱۳۵۴ است. که بنظر میرسد تغییر ایدئولوژی در آنها اتفاق خواهد افتاد هرچند اعلام رسمی صورت نگیرد. این امر البته در سخنان اخیر سعید حجاریان مستتر بود. آنجا که میگوید آرمان اصلاح طلبی از طریق صندوق رای مرده است. این مفهوم مطلقا به معنی مردن اصلاحات نیست. بلکه حجاریان با این جمله تغییر فاز و تغییر ایدئولوژی از مباحث فرهنگی اجتماعی و سیاسی بصورت دموکراتیک را به فاز سخت و حتی نظامی اعلام میکند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس