کد خبر 1202370
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
حمله پلیس آمریکا با یک زن معترض

در پی برنامه ریزی گروه‌های راست‌گرای افراطی و سفید برتر پندار برای تظاهرات در سرتاسر آمریکا، نیروهای پلیس این کشور به حال آماده‌باش درآمدند.

به گزارش مشرق، نیروهای پلیس در سرتاسر آمریکا روز یکشنبه و پیش از برگزاری تظاهرات گروه‌های راست افراطی، به حالت آماده‌باش درآمدند.

به نوشته نشریه «فوربس»، تجمعات روز یکشنبه گروه‌های راست افراطی و سفیدبرترپندار که «جان سفیدپوستان اهمیت دارد» نام گرفته است، قرار است در شهرهای مختلف آمریکا برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

افسر پنتاگون به قتل ۲ نفر در آمریکا متهم شد

گروه‌های شبه‌نظامی از جمله «پسران مغرور» که در حمله مرگبار به کنگره آمریکا هنگام تأیید پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دست داشتند، برای حضور در تظاهرات روز یکشنبه نیز اعلام آمادگی کرده‌اند.

قانون‌گذاران دموکرات ایالت کالیفرنیا روز شنبه در بیانیه ای، برنامه‌ریزی «شوالیه‌های سفیدپوست وفادار» وابسته به فرقه نژادپرست «کوکلاس کلان» برای برگزاری تظاهرات در منطقه «هافینگتون بیچ» را محکوم کردند.

اداره پلیس هافینگتون بیچ اعلام کرد، برای مقابله با خشونت‌های احتمالی آماده بوده و «برای تضمین امنیت عمومی برنامه‌ریزی کرده است».

سخنگوی اداره پلیس شهر «رالی» در ایالت کارولینای شمالی نیز اعلام کرد از برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری چنین تجمعاتی باخبر بوده و اداره پلیس شهر «اشویل» در همین ایالت نیز اطمینان داد که تحرکات گروه‌های راست افراطی را تحت نظر دارد.

از سوی دیگر مقامات ایالت اوهایو نیز درباره تجمعاتی که قرار است در شهر کلمبوس برگزار شود گفتند، در صورت لزوم، نیروهای مسلح از سرتاسر ایالت قابل به این شهر اعزام می‌شوند.

علاوه بر نیروهای پلیس، گروه‌های نزدیک به حزب دموکرات از جمله «جان سیاه‌پوستان اهمیت دارد» نیز قرار است در تقابل با تجمعات گروه‌های راست‌گرای افراطی،به‌خصوص در ایالت کالیفرنیا، وارد خیابان شوند.

تظاهرات گروه‌های سفید برتر پندار و راست‌گرای افراطی در حالی برای روز یکشنبه برنامه ریزی شده است که دادگاه رسیدگی به اتهامات «درک شاوین» مأمور پلیس قاتل «جورج فلوید»، شهروند سیاه‌پوست غیرمسلح در شهر مینیاپولیس از دو هفته قبل آغاز شده و آمریکا بار دیگر شاهد تظاهرات‌هایی علیه نژاد پرستی است.

آماده‌باش پلیس آمریکا در آستانه تظاهرات راستگراها

از اوایل خرداد ماه و پس از اقدام پلیس مینیاپولیس در ایالت «مینه‌سوتا» در قتل جورج فلوید شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود ۹ دقیقه، اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا و تبعیض‌های نژادپرستانه از شهر مینیاپولیس آغاز شد و به دیگر شهرهای آمریکا و حتی کشورهای دیگر سرایت کرد.

 رسانه‌های آمریکا مهرماه سال گذشته گزارش دادند شاوین به قید وثیقه یک میلیون دلاری از بازداشتگاهی در ایالت مینه‌سوتا آزاد شده است.

گروه‌های راست افراطی آمریکا از زمان شکست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق جمهوری‌خواه آمریکا در انتخابات، بارها در حمایت از تقلب گسترده وارد خیابان‌های آمریکا شده‌اند.

در یکی از جنجالی‌ترین این تجمعات، روز ششم ژانویه سال جاری میلادی، هواداران ترامپ از جمله اعضای گروه‌های سفید برتر پندار به ساختمان کنگره آمریکا که در حال تأیید پیروزی بایدن بود حمله کردند.

در نتیجه این حمله که پس از سخنرانی ترامپ در مجاورت کنگره انجام گرفت، پنج نفر از جمله یک مأمور پلیس کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

در پی این حادثه روند استیضاح او برای بار دوم کلید خورد که در نهایت مجلس سنا وی را از اتهام برانگیختن این شورش تبرئه کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha