کد خبر 1200653
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
برجام نمایه

رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس با اشاره به شروط ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی، گفت: وزارت امور خارجه نباید منافع مردم را فدای‌ اغراض سیاسی و انتخاباتی کند.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی، رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس با تاکید بر اینکه طرف‌های برجامی باید تعهدات خود را در قبال ایران انجام دهند،گفت: یکی از مهمترین ارکان فایده مند بودن توافق کشورهای ۱+۵ با ایران انتفاع اقتصادی ایران از محل رفع تحریم ها بود که در چند سال گذشته به طور مشخص به حداقل ممکن رسید.  

رویکرد ناقص مذاکره‌کنندگان به کشور آسیب زد

وی متذکر شد: تجربه توافق اولیه برجام حاوی یک درس بسیار عبرت‌آموز است، مبنی بر اینکه نوع رویکردی که وزارت امور خارجه ما به توافق برجام داشت، ناقص بود و بیشترین آسیب را کشور ما از محل همین رویکرد ناقص خورد که در ذهنیت مذاکره‌کنندگان ما وجود داشت.  

بیشتر بخوانید:

برجام چقدر توانست مشکل آب خوردن را حل کند؟

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آن نقص در رویکرد عبارت از این بود که برخوردار شدن جمهوری اسلامی ایران از منافع اقتصادی برجام صرفاً موکول به لغو حقوقی تحریم‌ها است و این ساده اندیشی بود که در دوره اول، مذاکره کنندگان ما داشتند.  

خاندوزی ادامه داد: نتیجه این ساده انگاری باعث شد زمانی که تحریم ها روی کاغذ به صورت تعلیق درآمد و متاسفانه به شکل کامل هم لغو نشده بود، اقتصاد ایران از محل لغو تحریم‌ها استفاده کاملی نبرد.  

نهادهای ایران به دلایلی غیرهسته‌ای در لیست تحریم قرار گرفتند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در واقع از طریق دو کانال موثر انتفاع اقتصادی ایران بسیار محدود شده بود، گفت: کانال اول عبارت بود از اینکه بسیاری از نهادهای تحریمی یا موضوعات تحریمی ایران به دلایلی غیر از تحریم‌های هسته ای و برجام در لیست وزارت خزانه داری آمریکا قرار داشتند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به دلایلی از جمله حقوق بشری، کمک به تروریسم و هسته‌ای در لیست تحریم‌ها قرار داشت و چند برچسب همزمان روی نهادهای مختلف کشور قرار گرفته بود.  

رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی گفت: کانال اول این بود که علی‌رغم لغو تحریم های برجامی، بنا به سایر دلایل، همچنان نهادهای ما تحت محدودیت های خزانه داری آمریکا قرار داشتند و کانال دوم هم این بود که حتی نهادهایی که تمام برچسب های تحریمی آنها بعد از برجام بی اثر شده بود، از طریق فشارهای کاملاً غیررسمی و تهدیدات مقامات خزانه‌داری آمریکا دچار محدودیت روابط تجاری و ارزی می شدند.  

تهدید شرکای مهم تجاری برای مراوده با ایران

خاندوزی ادامه داد: به این معنا که با شرکای مهم تجاری و حتی شرکت‌های جزئی که مراودات بسیار اندکی در حد چند میلیون دلار با ایران برقرار کرده بودند، تماس گرفته می‌شد و آنها تهدید می‌شدند به اینکه به زودی تحریم‌های ایران باز خواهد گشت و شما به جهت مراوده‌ای که با اقتصاد ایران داشتید، مورد تعقیب و تحریم آمریکا قرار خواهید گرفت.

وی اظهار داشت: همچنین آنان این گونه تهدید می‌شدند که منفعت بلند مدت شما ایجاب می‌کند که اگر می‌خواهید در نظام چرخش مالی دلار و همکاری با شرکت‌های آمریکایی و اروپایی باشید و یا از نظام‌های پیام رسان هایی مانند سوئیفت استفاده کنید، باید به سرعت به این نوع مراوده‌ای که با ایران دارید خاتمه دهید.  

ایران در عمل از منافع رفع تحریم‌ها بهره‌مند نشد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: این تهدیدات موجب می‌شد که علی‌رغم اینکه روی کاغذ تحریم‌ها مرتفع شده بود، اما در عمل جمهوری اسلامی ایران از منافع آن استفاده نکند.  

بازگشت به برجام منوط به راستی‌آزمایی عملی لغو تحریم‌ها باشد

وی تاکید کرد: در پایان این تجربه پرهزینه، حداقل انتظار ما نمایندگان مجلس از مسئولان وزارت امور خارجه آن است که آن رویکرد ناقص قبلی خود را تکرار نکنند و این بار اگر قرار بر این است که کشور به تعهدات برجامی خود بازگردد، مطابق با فرمایش رهبر معظم انقلاب حتماً پس از راستی‌آزمایی عملی لغو تحریم ها باشد.  

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به عبارت دیگر ما یک راستی‌آزمایی صوری و حقوقی داریم که می‌تواند با یک فرمان اجرایی توسط رئیس جمهور آمریکا روی کاغذ محقق شود و تعدادی از فرامین اجرایی صادر شده در دوره ترامپ را خنثی کند.

رئیس کارگروه مقابله با تحریم‌ها در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با وجود این، ممکن است در شرایطی که به ظاهر و روی کاغذ تحریم‌های زیادی لغو شود اما از طریق کانال های دوگانه مذکور، همچنان اقتصاد ایران از منافع اقتصادی خودش بهره نبرد و حیات اقتصادی فعالان اقتصادی، صادرکنندگان، بانک‌ها و مردم متاثر از فشار تحریم‌ها باقی بماند.

وزارت امور خارجه ساده‌انگاری را کنار بگذارد

وی تاکید کرد: مهم‌ترین مطالبه ما از دستگاه دیپلماسی آن است که ساده انگاری دوره قبل را کنار بگذارند و از آن تجربه درس بگیرند و این بار شاخص‌های کاملاً دقیق، سنجش پذیر و کمی را برای راستی آزمایی لغو تحریم ها در عرصه عمل تعیین کنند.

تبیین شروط ایران جهت اجرای تعهدات برجامی 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صرفا پس از گذشت یک دوره دو یا سه ماهه از اجرای عملی لغو تحریم ها به نحوی که اقتصاد ایران از محل درآمدهای نفتی خودش عملاً منتفع شود، بتواند تراکنش‌های ارزی و بانکی خودش را به سهولت انجام دهد و همچنین بتواند بخش قابل توجهی از دارایی‌های بلوکه شده خود در خارج از کشور را در اختیار بگیرد و راستی‌آزمایی آن، جمهوری اسلامی ایران باید به تعهدات برجامی خودش بازگردد.  

خاندوزی گفت: در غیر این صورت متاسفانه یک فرصت بزرگ تاریخی برای کشورمان از دست خواهد رفت و ما هزینه مکرری را به جهت درس های نیاموخته از دوره پیشین تحریم‌ها به مردم و اقتصاد کشور تحمیل خواهیم کرد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امیدواریم نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه باعث نشود که در دستگاه دیپلماسی دولت، این منافع اقتصادی و واقعی مردم در بلندمدت، فدای اغراض سیاسی در کوتاه مدت شود.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  11 3
  خیلی رک و راست بیاین بگین ما دوست نداریم تحریم ها برداشته بشه.
  • IR ۱۸:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
   3 0
   ما که حدود 9500 کیلو از 10 هزار کیلو اورانیوم غنی شده رو تحویل دادیم. راکتور آب سنگین رو هم که تعطیل کردیم. الان ایران شد آدم بده؟ تازه این شرایط خیلی حداقلی هست. ایران باید شرط میذاشت برجام در کنگره و سنا تصویب بشه تا دولت بعدی آمریکا نتونه اون رو دوباره پاره کنه
 • saeed IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  4 0
  وراجی بسه..مردم که اینا رو میدونن..راست میگید ((در عمل)) اگر دولت تصمیمی خلاف منافع مردم و کشور گرفت، مجکم و قانونی جلوگیری کنید و نذارید کشور بیشتر از این دچار خسارت بشه.
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  2 0
  مجلس باید محکم جلوی خودسریهای وزارت امورخارجه بایستد تا تراژدی سالهای قبل تکرار نشود مردم به این امید به نمایندگاه رای دادن.
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  3 0
  هنوز این عشاق سینه چاک آمریکا بعنوان راه حل بحرانی که خودشون به عمد ایجاد کردن دنبال نسخۀ برجام و احیای این ننگنامه هستن ؟! آخه لامصبا کشور رو نابود کردین با این مدیریت مشعشع و چشم امید به آمریکاتون . آخه لجن تو سر تا پای برجام
 • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  0 3
  از بس که خود شما اصولگراها قدرت طلب و پول پرست هستید به همه همان انگی را می‌زنید که خودتان به آن مبتلایید شماها خودتان دنبال سیاسی کاری هستید وزارت امور خارجه رو متهم میکنید
  • IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
   7 0
   اصلا اصولگرایان بد... چرا ایران نباید شرطی بذاره که این دولت و دولت بعدی آمریکا نتونه دوباره بزنه زیر توافق؟
 • پیروزه IR ۱۵:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  1 0
  احسنت حرف دل مردم را زدید.
 • مسعود دیپلمات IR ۱۷:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  4 0
  خاندوزی، ساده لوحانه فکر می کند که رفع تحریم، با چند ماه آزمایش، راستی آزمائی شده و بازگشت به برجام صورت می گیرد. درحالیکه رئیس جمهور آمریکا هر آن می تواند آنها را به راحتی برگشت دهد. ساده لوح! اولا" باید تضمین اجرائی گرفته شود ثانیا" مرجع رسیدگی به جرائم و تادیه خسارات ناشی از عدم اجرای تعهدات مشخص گردد ثالثا" مفاد برجام به تایید کنگره آمریکا برسد مانند ایران رابعا" خسارات متحمله تا این زمان محاسبه و گرفته شود.
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  9 0
  طرف تو خیابون پوست موز میبینه، میزنه تو سرش که ای وای دوباره باید زمین بخورم....برگشت به تعهدات برجامی توسط ایران بدون تصویب این توافق توسط کنگره و سنای آمریکا یعنی پوست موز
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  9 0
  مجلسی که دندوناش رو کشیدن و نمی تونه از ابزار تنبیهی نظیر استیضاح استفاده کنه شروطش رو هم به سادگی آب خوردن زیرپا میذارن
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  1 1
  درآینده ای نزدیک ایران بمب اتم میخواهد والا چینیها واعراب و... مارو میخورند
 • DE ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  2 0
  شروط ایران جهت بازگشت به برجام . شروط ایران برای ما مهم نیست ما داریم برجام را پیش میبریم نه ایران لذا شروط ما مهمه .ما فقط یک شرط داریم امریکا هرچه هرچه هرچه خواست بهش دربست میدیم تا قبل از انتخابات تحریمها را بردارد .بعد از انتخابات برداشتن تحریمها برای ما ارزشی ندارد. یا خودمون سرکاریم که 8 سال ملت را باز میگذاریم سر کار یا رقیب ما سر کاره که 8 سال فرصت داریم بگذاریمش سرکار.
 • محمدایوب IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۸
  2 0
  شرط نداریم بایدن اراده کنه روحانی. وظریف وعراقچی. سینه خیز تا خود آمریکا به پابوسش میرن. وبقیه اصلاح طلبان هم ازهمین جا دم تکون میدن.