فاضل میبدی

محمدتقی فاضل‌میبدی از فعالان اصلاح‌طلب به تازگی در سیاه‌نمایی از ایران اسلامی اینطور گفته است که برخی کشورهای خارجی اخلاقی‌تر و عقلانی‌تر از ما عمل می‌کنند!

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.

***

فاضل‌میبدی:

برخی کشورهای خارجی اخلاقی‌تر و عقلانی‌تر از ما عمل می‌کنند!

تأکید آیت‌ا... جوادی‌آملی بر "گفتمان اقتدار"/ نامزدهای بدسابقه ما را تأیید کنید تا مشارکت زیاد شود!

محمدتقی فاضل میبدی، از فعالان اصلاح‌طلب در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا پیرامون جامعه ایرانی و فضای اکنون کشور گفته است:

"جامعه ما به ویژه در حوزه سیاست، جامعه اخلاقی نیست، من الان اگر بخواهم مقایسه کنم بین ایران و برخی از کشورهای پیشرفته، گاه در سیاست اخلاقی‌تر و عقلانی‌تر عمل کرده‌اند تا ما در ایران! "

او همچنین با بیان اینکه متأسفانه پیشرفت خوبی نداشتیم، می‌افزاید: اگر یک روز صبح بروید در یکی از خیابان‌های تهران و یا همین قمی که ما هستیم به نحوه رانندگی مردم نگاه کنید ببینید نحوه رانندگی مردم که همه آدم‌ها با آن برخورد دارند اصلا طبق اصول و قاعده و قانون نیست، ما در بازار اقتصادی هم که برویم همین است به اصول بازار هم که نگاه کنید نرخ‌ها سر جایش نیست، مردم می‌خواهند به هم دروغ بگویند کلاه سر هم بگذارند، اعتمادی بین بخشی از مردم و حاکمیت وجود ندارد، اعتمادی در متن جامعه هم وجود ندارد و در جامعه‌ای که سلب اعتماد شد این جامعه از لحاظ فرهنگی عقب است و اگر یک آمار دیگر بخواهیم بگیریم مسئله راستگویی و دروغگویی است، شما ببینید یک فردی از صبح که بیدار می‌شود تا شب که بخوابد حالا زن یا مرد، پدر، مادر و فرزند چه قدر از حرف‌هایی که به هم می‌زنند از روی صداقت است و چه قدر هم دروغ است و همین طور بیائید در جامعه، اخبار ما گفتارهای آماری ما، این است که صداقت واقعی در فرهنگ جامعه ما خیلی کمرنگ شده است. [۱]

***

ما صحبت‌های این فرد را به قضاوت مخاطبان محترم وا می‌گذاریم.

و البته این سؤال را می‌پرسیم که اگر نام گوینده را از ابتدای این عبارات برداریم آیا اینطور به ذهن متبادر نمی‌شود که یک دشمن معاند که برای دیدن پیشرفت‌های ایران نیز دچار نابینایی است؛ چنین حرف‌هایی را علیه ایران اسلامی رواداری کرده است!؟

مسئله مهم دیگر واقعی بودن این حرف‌هاست.

بله! گناه همیشه و حتی در حکومت امام معصوم(ع) نیز وجود داشته است.

اما آیا ادعای فراگیری یک گناه و ندیدن پیشرفت‌های یک کشور کاری عقلانی است!؟

این در حالی است که از جانب شخصیت‌های خارجی از قبیل پاپ و یا فعالان فرهنگی سایر کشورها همواره شنیده‌ایم که از ایران اسلامی با عنوان یک کشور اخلاقی، ارزان و با رفتارهای پیشرفته یاد کرده‌اند.

تقلای برخی اصلاح‌طلبان برای تسرّی دادن یکسری عوامانه‌های تاریک ذهنی در افکار عمومی جامعه یک پروژه ضد امنیتی است که حتما بایستی با تدقیق خاص مد نظر و بررسی قرار گیرد.

***

نامزدهای بدسابقه ما را تأیید کنید تا مشارکت زیاد شود!

تأکید آیت‌ا... جوادی‌آملی بر "گفتمان اقتدار"/ نامزدهای بدسابقه ما را تأیید کنید تا مشارکت زیاد شود!

حسن رسولی، فعال چپ و عضو شورای شهر تهران در بخشی از یک مصاحبه با شماره دوشنبه گذشته روزنامه آرمان ملی پیرامون انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرده است: کاهش سرمایه اجتماعی شکل بی‌سابقه‌ای در فضای اجتماعی و سیاسی کشور به خود گرفته است. به همین دلیل نیز بازگشت این سرمایه اجتماعی تنها برعهده جریان اصلاحات نیست؛ بلکه سایر جریان‌های سیاسی و نهادهای نظام نیز باید در این زمینه با جریان اصلاحات همراهی کنند. بخش‌های اصلی حاکمیت، به خصوص پس از بیان راهبرد نظام جمهوری اسلامی در روزهای اخیر توسط مقام معظم رهبری مبنی‌بر اولویت داشتن مشارکت مردم در انتخابات آینده باید شرایطی را فراهم کنند که جریان‌های سیاسی بتوانند زمینه‌های مشارکت مردم را در انتخابات به وجود بیاورند. همه امکانات و ظرفیت‌های موجود حاکمیت باید در راستای  مشارکت مردم در انتخابات به کار گرفته شود.

او می‌افزاید: از سوی دیگر در فرصت باقی مانده تا برگزاری انتخابات باید وقایع و رویدادهای امیدوارکننده‌ای در کشور رخ بدهد تا امیدواری‌ها نسبت به گذشته در بین اقشار مختلف مردم افزایش پیدا کند. در این زمینه شورای نگهبان مهمترین نقش را ایفا خواهد کرد. به همین دلیل نیز این شورا می‌تواند با سعه‌صدر و مشاهده افق‌های پیش‌رو شرایطی را به وجود بیاورد که جریان‌های سیاسی با همه ظرفیت‌های موجود در انتخابات حاضر شوند. در چنین شرایطی به صورت طبیعی میزان مشارکت مردم افزایش پیدا خواهد کرد! [۲]

***

بایستی مراقب خوانش‌های منافقانه از تأکید نظام اسلامی بر "مشارکت حداکثری مردم در انتخابات" بود.

مشارکت پرشور حتما نصب‌العین تمام مردم و دلسوزان انقلاب است. اما این راهبرد اصولی هرگز به معنی دست برداشتن شورای نگهبان از معیارهای عقلانی، شرعی و قانونی برای تأیید صلاحیت‌ها نیست.

به سخن دیگر اینکه بهانه اعضای هسته سخت اصلاحات مبنی بر اینکه "اشرار سیاسی و کاندیدای بدسابقه ما را تأیید کنید تا مشارکت زیاد شود" یک بهانه باطل و نخ‌نماست.

چه اینکه مردم با دعوت طیف‌ها و احزاب سیاسی به مشارکت تشویق به مشارکت می‌شوند نه با حضور این و آن!

و مسئول اصلی کاهش مشارکت مردم نیز "تحریم‌کنندگان انتخابات" هستند.

مثل شورایعالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و چپ‌های ستادی که انتخابات مجلس یازدهم در سال ۹۸ را با عدم معرفی کاندیدا تحریم کردند و داغ ننگ خروج از مردمسالاری را بر پیشانی اصلاح‌طلبان نشاندند.

دقت شود که وظیفه یک حزب یا طیف سیاسی در هنگام تأیید صلاحیت نشدن نامزد یا نامزدهایش قهر و معرفی نکردن کاندیدا نیست!

چه اینکه این گروه سیاسی در وهله اول بایستی از مردم و نظام اسلامی عذرخواهی کند که چرا رفتارها و فرایندهایش در قواره‌ای نبوده است که بتواند یک نامزد صلاحیت‌دار و خوش‌سابقه را در معرض انتخاب مردم بگذارد.

و در گام دوم نیز این گروه سیاسی مکلف است یک نامزد دیگر، یک نامزد جوان و یا یک نامزد ائتلافی را برای پرشور شدن انتخابات به مردم معرفی کند.

عدم معرفی نامزد یا همان "تحریم خاموش انتخابات" یک اقدام شریرانه است که در حکومت‌های جهان برای مسببان آن اشدّ مجازات و احکام سنگین در نظر گرفته می‌شود.

***

تأکید آیت‌ا... جوادی‌آملی بر "گفتمان اقتدار"

تأکید آیت‌ا... جوادی‌آملی بر "گفتمان اقتدار"/ نامزدهای بدسابقه ما را تأیید کنید تا مشارکت زیاد شود!

حضرت آیت‌ا... جوادی آملی، مفسّر برجسته قرآن کریم و از مراجع عظام تقلید در دیدار ‌سرلشکر ‌باقری‌ رییس ستاد کل نیروهای مسلح، با بیان اینکه باید با قدرت و استفاده از ظرفیت‌های داخلی، جدیدترین سلاح‌ها را بسازیم، گفت: ما قصد دعوا و جنگ با کسی را نداریم و اصلاً کار اصلی ما جنگ نیست، اما خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم فرمودند طوری باشید که دشمنان از شما بترسند.

به گزارش رسا، وی با اشاره به اینکه اگر به آنچه که مطلع هستیم، عمل کنیم، خداوند در آنچه که نمی‌دانیم، راه را برایمان روشن خواهد کرد، افزود: ملت ایران از نظر هوش و ذکاوت، پیشینه تاریخی و فرهنگ از دشمنان جلوتر هستند و همچنان که تاکنون نشان داده‌اند، ظرفیت توسعه و پیشرفت را در عرصه‌های مختلف دارند.

آیت‌ا... جوادی‌آملی همچنین تصریح می‌کند: "ما ملت ظلم‌پذیری نیستیم و موظف هستیم به جایی برسیم که دشمنان از اقتدار ما واهمه داشته باشند...ما نباید غفلت کنیم و نباید گرفتار منیت‌ها و کید شیطان شویم، بلکه باید تلاش و کوشش کرد و در حوزه تولید گام مؤثر برداشت. "[۳]

***

"گفتمان اقتدار" مقوله‌ای است که خواص دلسوز و تحلیلگران منصف جامعه دیرگاهی است که از آن با عنوان شاه کلید حل مشکلات کشور نام می‌برند.

اقتداری برآمده از یک "ایران قوی" در همه ابعاد که البته روند رسیدن به آن با "رأی خوب" مردم و تحقق یک "دولت مقتدر و جهادی" بیشتر سرعت می‌گیرد.

ایران اسلامی طی نزدیک به ۵ دهه از عمر پر برکت خود توانسته یک ساختار سالم، شکوفا و مستقر را در ابعاد مختلف خود ایجاد کند که این ساختار به دلیل برخی سوء مدیریت‌ها و ناکارآمدی‌ها طی چند دولت اخیر با برخی خلل و فرج‌ها مواجه شده است.

خلل و فرج‌هایی که اگرچه ساختار سالم، خوداتکا و کارآمد نظام آنها را به مرور رفع خواهد کرد اما روی کار آمدن گفتمان اقتدارخواه و یک "نامزد مقتدر" در دولت می‌تواند به سرعت استشفای این خلل و فُرج‌ها بیافزاید و نتیجه‌ای حتی فراتر از حد تصور را به مردمی که رأی خوب می‌دهند اعطا کند.

دقت شود که واهمه دشمن از اقتدار ما و "ایران قوی" حتی از هم‌اکنون نیز هویداست.

آنجا که به هر کارنامه‌ای که بویی از مدیریت جهادی داشته باشد، می‌تازند و دنباله‌های داخلی آنها نیز هرکس که دارای همت جهادی باشد را در آماج تهمت و تخریب قرار می‌دهند تا شاید از دسترس انتخاب مردم خارج شود.

بیت‌الغزل این مفاهیم آنجاست که بدانیم مقام معظم رهبری در بیانات پیشاانتخاباتی خود در ایام انتخابات سال ۹۲ نیز صراحتاً تأکید کردند که باید به نامزدی با "همت جهادی" رأی داد. [۴]

***

1_ https://www.ilna.news/fa/tiny/news-1042204

2_ https://www.armanmeli.ir/fa/main/print/308874

3_ rasanews.ir/002pfA

4_ https://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=36264

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  15 16
  فقط قالیباف
 • سید IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  29 18
  آرزوی اصلاح طلبان تهوع آور برای تسلط بر قوه مجریه به فضل پروردگار با خود این قبیله در سال آینده برای همیشه به گورستان تاریخ خواهد پیوست!!!
  • سید2 IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   1 11
   بذارید کاندیدهاشون بیان تا خود مردم تصمیم بگیرند .
 • IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  15 4
  به انتخابات نزدیک میشیم گدایی رأی شروع شد
 • IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  8 23
  جناب میبدی حقیقت را گفته و کاملا صحیح فرموده
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   13 3
   با وجود ایشان و همفکرانشان چنین وضعیتی دور از انتظار نیست
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  5 5
  از احمدی نژاد و حداد عادل چه خبر؟؟
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   3 3
   احمدی‌نژاد مثل همیشه برای دیده شدن پرت و پلا گفته
 • ناشناس IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  32 17
  اینکه برخی کشورهای خارجی عقلانی تر از ما عمل میکنند سیاه نمایی هست؟؟؟ شما اگر علامه ی دهر هستی چرا وضع مردمتون اینه؟ بازی اصلاح طلب اصولگرا رو تموم کنید و به فکر مردم باشید
  • IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   25 3
   الان فرانسه با قانونی شدن زنای محارم از ما اخلاقی تره ؟خوبه حالا تو کرونا به دزدیدن ماسک و گان افتادن کشورای غربی برجامو امضا کردن بعد زدن زیرش اینا اخلاقی ترن پولای مارو چند وقته دزدیدن داعشو کی درست کرد کیا واسه فروش سلاح یمن اونجور کردن اینا از ما اخلاقی ترن تمام دنیا رو به لجن کشیدن با کودتا بعد میبدی بخاطر رانندگی کشف کرده از ما اخلاقی ترن مغزو خدا داده استفاده کنیم میبدی نه اینی که اکبند ببریم
 • علی IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  17 7
  فقط محمود جون
  • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 0
   محمود جونت از دشمنان خارجی خط میگیره
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  29 6
  خوشحالم که مراجع هم متوجه شدند که با تولید علم به ایران قوی باید رسید
  • IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   12 0
   عامل اصلی اقتدار "مدیریت جهادی" است
  • مهدي IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   5 1
   متدينين و علماي دين هميشه و همواره به علم آموزي و دست يابي به علوم جديد ولو در دورترين كشورها و مكان ها(چين يا ثريا) اعتقاد داشته اند. اما عجيب نيست بينندگان و شنوندگان رسانه هاي ضدانقلاب اندك آگاهي از ديدگاه هاي علماي دين نداشته اند
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  23 10
  سعید محمد سعید محمد
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  29 4
  عدم مشارکت احتمالی مردم به خاطر عملکرد اسف بار این دولت اصلاح طلب است که ناامیدی را در مردم ایجاد کرده است. دولتی که شعارش "تدبیر و امید" بود با از دست دادن "امید" مردم و "تدبیری" که هرگز نداشت به دولت "و" تبدیل شده است
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  9 1
  اسمان ریسمان را بهم بافته اید تا بعضی واقعیتها را کتمان کنید
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 2
  به نظرم آقای فاضل میبدی درست میگه ولی متهم ردیف اول در این بی اخلاقی ها سیاست مداران وابسته به خط فکری خودشون هستن برای اثبات ای موضوع کافی از خودشون سوال کنید در مورد روحانی ،قطعا خواهند گفت اگه رییسی میومد دلار میشد ۱۰۰
 • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  6 0
  فکر می کنم این شورای وحدتی ها نفوذی جریان رقیب-اصلاح طلب- هستند که برای شکستن آرای جریان اصولگرایان و دلسرد کردن جوانان اصولگرا از جریان اصولگرایی با نام بردن افرادی نظیر لاریجانی که در نزد مردم معلوم الحال هستند تلاش می کنند تا همان بلایی که سر جریان اصلاحطلبی آمد سر اصرلگرایان نیز بیاید ، جریان اصولگرا باید خیلی هوشمند عمل کند.
 • علی IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  4 2
  البته اصلاح طلبان در انتخابات مجلس لیست دادن ولی به خاطر کرونا و حوادث آبان رای زیادی نیاوردن ، مسبب حوادث آبان هم خود اصلاح طلبان بودند
  • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 2
   شما اظهارات نبوی و هاشمی رو هم خوندی که گفتن تحریم انتخابات کار غلطی بود یا همینجوری رد میشدی و یه چیزی گفتی؟
 • US ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  9 1
  شورای نگهبان نباید اجازه دهد با هجمه اصلاح طلبان افراد نالایق و مخالف اسلام کاندید ریاست جمهوری بشن باید ریشه اصلاح طلبان و هر گروه با هر اسمی که ادامه دهنده افکار گروههای اصلاح طلب شیطانی باشد یکبار برای همیشه خشکانده بشه.
 • PL ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  15 1
  کورخوندین اصلاح طلب ها ملت از شما بیزارن ...
  • ملت IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   0 1
   خودتو ملت جا نزن ربات سخنگو توکجا و ملت کجا!
  • IR ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
   1 0
   مردم حالشون از همه کاندیدهای غرب پرست بهم میخوره دیگه تکراری شدن. فقط یه جوان انقلابی باید بیاد که رای بدن. سعید محمد یا سعید جلیلی
 • NL ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 0
  صحبت های آقای فاضل میبدی من را به یاد آیه 51 سوره نسا انداخت: أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ أُوتُوا نَصِيبًا مِنَ الْكِتَابِ يُؤْمِنُونَ بِالْجِبْتِ وَالطَّاغُوتِ وَيَقُولُونَ لِلَّذِينَ كَفَرُوا هَؤُلَاءِ أَهْدَى مِنَ الَّذِينَ آمَنُوا سَبِيلًا ﴿۵۱﴾ آیا کسانی را که نصیبی از کتاب به آنها داده شده ندیدی که به جبت و طاغوت ایمان می آورند و درباره کسانی که کافر شده اند می گویند که اینان از آنها که ایمان آورده اند هدایت یافته ترند؟!
 • ناشناس AE ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 1
  نزدیک به ۲۴ میلیون نفر به روحانی رای دادند یا بهتر بگویم، تَکرار کردند، خدا از شما جماعت نگذره، زندگی ماها را با خاک یکسان کردید و خون در حلقوم نفس کشیدیم در این ۷ سال اندی...بعید نیست که باز هم به شخصی همانند روحانی رای بدهید...و اگر این کار را انجام دادید باز هم حق دیگران را پایمال کردید و بدانید که خدا حق خود را می بخشد اما حق الناس را نمی بخشد...حقم حرامتان الی ابد...
 • سیدعلی IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  7 2
  فاضل میبدی باریش ستاری وسواد اندک خودرا صاحب نظر در همه امور میداند از ایشان بپرسید نام آن کشورهای خارجی که از کشور ما ازنظر اخلاق بالاترند معرفی کند
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  7 1
  نگزان نباشید اینبار خام افسادطلبا نمی شویم
 • بای IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 7
  احمدی نژاد همجنس مردم از مردم برای مردم یار بیکسان خداوند یار ونگهدارش با د در کوچه و بازار حرف اوست نقل مجلس مردم شده الحق که این از الطاف خداوند است که کسی را اینچنین در دل مردم جا می اندازد
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 6
  خداحافظ انتخابات بدون بصیرت.
 • سوخته IR ۱۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 0
  اکثریت اصلاح طلب ها جزو پر تنفرتین مردمان عالم هستند . کسی که منافق است و نفاقش بارها و بارها ثابت شده جایش سطل آشغال است نه کاندید شدن .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس