صالحی

چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند؟!

سرویس سیاست مشرق - در روزهای گذشته گزارش بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شد. اما نکته قابل تأمل اینجاست که بجای اینکه سایت رسمی آژانس گزارش بازرسی خود از ایران را منتشر کند، گزارش بازرسان این سازمان قبل از انتشار رسمی در خبرگزاری انگلیسی «رویترز» منتشر شد.

سوال اینجاست که چرا باید یک خبرگزاری خارجی، گزارش بازرسان آژانس درباره تاسیسات ایران را قبل از انتشار رسمی در اختیار گرفته و آن را منتشر کند!؟ آن هم خبرگزاری متعلق به دولت انگلیس، دولتی که از هیچ اقدام خصمانه ای علیه مردم ایران چشم پوشی نمی کند.

رویترز در گزارش مذکور نوشت: «ایران شروع به تغذیه خوراک گاز هگزا فلوراید اورانیوم (UF6) به سانتریفیوژهای پیشرفته غنی سازی اورانیوم IR-2m نصب شده در کارخانه زیرزمینی خود در نطنز کرده است».

این خبرگزاری انگلیسی در ادامه نوشت: «این اقدام آخرین نقض توافق هسته‌ای ایران با قدرتهای بزرگ است که می گوید فقط با دستگاههای نسل اول IR-1 می توان اورانیوم غنی شده تولید کرد و تنها اینها هستند که می توانند در نیروگاه زیرزمینی کار کنند.   گزارش قبلی آژانس بین المللی انرژی هسته ای گفته بود که ایران ماشین های IR-2m را در زیر زمین نصب کرده است».

متاسفانه جناب آقای صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین سخنگوی این سازمان و سخنگوی وزارت امور خارجه هیچگونه واکنشی به این اقدام غیرحرفه ای و ضدایرانی آژانس نشان ندادند.

ارتباط خبرگزاری انگلیسی با بازرسان آژانس!

اما این اولین بار نیست که دلایلی دال بر رابطه یک خبرگزاری انگلیسی با بازرسان آژانس انرژی اتمی در ایران به دست آمده است.

در آبان 98 خبر ممانعت ایران از ورود یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات نطنز خبرساز شد. طبیعتا این موضوع باید در روال اداری و غیررسانه ای توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی پیگیری می شد.

اما نکته قابل تأمل اینجاست که خبر ممانعت ایران از ورود بازرس آژانس به تاسیسات نطنز برای اولین بار در خبرگزاری انگلیسی رویترز منتشر شد! پس از انتشار گزارش رویترز، اداره‌ کل دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران خبر مربوطه را تایید کرد.

آن‌طور که در اطلاعیه اداره دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی آمده بود «هنگام ورود این خانم بازرس، تجهیزات کنترلی علامت هشدار را نشان داده است و به همین دلیل ضمن کنترل وسایل همراه بازرس از ورود او به سایت جلوگیری و مراتب نیز به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منعکس شده و از طرف ایران به آژانس اعلام شده که پذیرش قبلی این بازرس لغوشده تلقی می‌شود».

مقامات ارشد سازمان  انرژی اتمی، دلیل ممانعت از ورود بازرس این نهاد به سایت هسته‌ای نطنز را مثبت‌بودن وجود آثار «نیترات منفجره» عنوان کرده و تصریح کردند: دستگاه‌های هشداردهنده یک فرد خاص را آلوده تشخیص دادند.

پس از انتشار خبر مربوطه توسط خبرگزاری رویترز، تروئیکای اروپا جنجال رسانه ای علیه فعالیت هسته ای ایران به راه انداختند.

متاسفانه در آن مقطع نیز آقای صالحی و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و سخنگوی وزارت خارجه باز هم به اقدام ضدایرانی و مغرضانه خبرگزاری انگلیسی رویترز واکنش نشان ندادند! آیا مدیران مربوطه با تروئیکای اروپایی رودربایستی و تعارف دارند!؟

بازرسان آژانس، یا همکاران اطلاعاتی آمریکا و انگلیس!؟

چه ارتباطی میان بازرسان آژانس در ایران با رسانه های انگلیسی و آمریکایی وجود دارد!؟ آیا بازرسان آژانس در ایران، همکاران اطلاعاتی آمریکا و انگلیس هستند!؟

«جی کارنی» سخنگوی وقت کاخ سفید در سال 91 با بیان اینکه آمریکا برنامه هسته‌ای ایران را زیرنظر دارد، گفت: «بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چشم‌های ما هستند.» این صریح‌ترین اظهارنظر یک مقام ارشد آمریکایی درباره همکاری‌های فراقانونی آژانس با ایالات متحده درخصوص برنامه هسته‌ای ایران است.

اظهارات جی کارنی درواقع تایید تمام حرف و حدیث‌هایی بود که تا پیش از این درباره کاربرد دوگانه برخی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته و شنیده می‌شد؛ حرف و حدیث‌هایی که در جریان ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان قوت گرفت و عملا به اثبات رسید.

چند سال بعد و در ماه‌های منتهی به امضای توافق هسته‌ای، اندیشکده بروکینگز در گزارشی با ‌اشاره به نقش اطلاعات کسب‌شده از خلال  بازرسی‌های آژانس از ایران در فرآیند مذاکرات هسته‌ای نوشت: «اطلاعات مخفی نقش عیانی در مذاکرات کنونی بر سر برنامه هسته‌ای ایران ایفا می‌کنند. اگر توافق در ژوئن نهایی شود، ایران بخش اعظمی از توانمندی غنی‌سازی اورانیوم خود را قربانی برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی کرده و به‌ مدت بیش از یک دهه مجبور به پذیرش رژیم بازرسی‌های سرزده خواهد شد تا پایبندی‌اش مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد».

بعد از شهادت چهار دانشمند هسته ای کشورمان این سوال پیش آمده بود که با وجود اقدامات امنیتی برای حفظ اسرار برنامه صلح آمیز هسته ای کشورمان، نام دانشمندان مرتبط با این برنامه ها چطور در اختیار تیم های ترور سازمان های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار می گیرد؟ این سوال را در آن زمان تحلیلگران هسته ای با اشاره به دیدارهایی که برخی بازرسان آژانس از تاسیسات هسته ای داشتند، پاسخ گفتند.

تحلیلگران عامل اصلی افشای نام دانشمندان هسته ای کشورمان را بازرسان آژانس انرژی اتمی و عدم پایبندی آنها به تعهدات بین المللی شان می دانند؛ مسئله ای که سخنگوی کاخ سفید هم به آن اعتراف کرد.

حال لازم و ضروری است که سازمان انرژی اتمی نسبت به برخی اقدامات ضدامنیتی و ضدایرانی آژانس انرژی اتمی و همچنین اقدامات غیرحرفه ای و خصمانه خبرگزاری انگلیسی رویترز واکنش قاطعی نشان داده و از تکرار موارد مشابه جلوگیری کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 28
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  47 2
  صالحی باید عزل شود...
  • محمود IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   22 0
   صالحی درتلویزیون چشم درچشم مردم ایران بدروغ قسم جلاله خورد
  • ڪیان IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   18 0
   نه‌عزل‌می‌شود‌نه‌واڪنش‌درخوری‌نشان‌داده‌می‌شود این‌دولت‌برای‌واڪنش‌قاطع‌ساخته‌نشده‌است تنها‌قدرت‌وواڪنش‌قاطع‌این‌دولتِ‌‌#لبخنداست‌و‌بس
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  39 0
  وقتی وزیر خارجه ذوق زده مذاکره بدون دستاورد است یعنی قدرت هسته ای برای اینان هیچ ارزشی ندارد
 • فراجناحی IR ۰۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  23 2
  آقای صالحی راجع به ۱۹۰ هزار سو و خیلی از وقایع مربوط به سازمان انرژی اتمی رو راست نبوده ولی ایشان اختیار تام نداشته و فقط مجری دستورات بوده ، خدایا به آنی و کمتر از آنی خرداد ۱۴۰۰ را برسان. بحق محمد و آل محمد
 • رضا IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  16 0
  بلبل زبونى اين جماعت ، فقط در برابر منتقدين داخليه وقتى نوبت به اين حرومزاده ها ميرسه آقايون حسابى لال مونى مى گيرند.
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  13 0
  این سکوت یعنی جری کردن دشمن این التماس ها برای مذاکره یعنی جری کردن دشمن این گرو گرفتن معیشت یعنی جری کردن دشمن یعنی بزنید سردار و فرمانده نظامی ما رو راحت ترور کنید یعنی هر کاری خواستید با ما بکنید هر کس خیانت اینها رو نبینه یا کوره یا خودشو زده به کوری
 • IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  10 1
  با این گزارش معلوم شد انفجار ویرانگر چند ماه پیش سایت نظنز هم با مواد منفجره ای که بازرسان آژانس وارد کرده بودند اتفاق افتاد!
 • IR ۰۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  13 0
  وقتی معاونت درمان تو زرد باشد و بعداز هفت سال باز حاضر به نوکری بیگانه از غرب زدگان بیش از این انتظاری نیست انگلیس با غرب گرایان همیشه در ایران جولان میدهدتا این نا اهلان را از وزارت خانه ها بیرون ریخته نشوند همین اش و همین کاسه است وزارت خانه ها الوده گی از درون وزارت خانه هاست تا بچه های دلسوخته بتوانندکار کنند فتنه 88 شروع یک فتنه بزرگ بود وهنوز ایادی غرب زده داخلی پیگیر منافع خود هستند نمونه اش معاونت درمان است دنبال شود ببینید به کجاختم خواهد شد اینها فتنه اند
 • مهرناز IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  13 0
  متاسف باید بود " که طبقه تحصیکرده ایرانی اینهمه محافظه کار شده " که برای نگهداری مقام خود " چشم براینگونه جاسوسی های بیگانگان مخصوصا انگلیسی ها " که هنوز در کشورمان فعال هستند " چشم پوشی کنند .
 • حسين DE ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  5 0
  در مود صالحى و عملكرد وى در رأس سازمان انرژى اتمى و همچنين بعنوان يك عضو مذاكره كننده هسته اى از چندين سال پيش شايعات زيادى بر سر زبانها بود از جمله روابط مشكوك وى با پاره اى از شخصيت هاى اروپائى ،نميدونم بعضى وقتها ميگن تا نباشد چيزكى مردم نگويند چيزها،غلط يا درست من نميدونم.
 • salman IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 0
  صالحی کاری با کارشناسان و دانشمندان هسته ای ایران کرده که تا 5 سال دیگر هم اگر بخواهیم نمی توانیم این صنعت را به بالندگی برسانیم( انفجار نطنز - اخراج دانشمندان - دروغهایی که ایشان بر سر برجام به مردم گفتند)
 • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  11 0
  در آقایان -در حالت خوشبینانه- نوعی وادادگی در مقابل غرب دیده می‌شود که برای نابودی بخش مهمی از منافع ملی کشور کافی است.
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  6 1
  باسلام ایشان قصم جلاله خورده پس نگران نباشید!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • حسین IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  بعد از اینکه صالحی تو لیست انتخاباتی کارگزاران قرار گرفت ....
 • سید علی IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  8 0
  عوامل حاضر در حفاظت و امنیت سازمان باید همه محاکمه شوند و بابت انفجار نطنز باید پاسخگو باشن چرا معاونین حفاظت باید از افراد چند بار بازنشسته استفاده شوند طرف حال کار کردن هم نداره
 • NZ ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  10 0
  ای لعنت تو روح هرچی خائن است.
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  5 0
  وقتی خبرگزاری منتشر کنه یعنی ما خودمون کشف کردیم و ایران خبر نداده
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  0 0
  این خبر هم مثل خبر توزرد تخریب آلونک بندرعباسه. مشرق عادت کرده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس