ویژه ها

جو بایدن صراحتا ۱۲ شرط پمپئو برای مذاکره با ایران را تکرار کرده است، اما متاسفانه در این سو هنوز برخی تصور می کنند که «امضای بایدن تضمین است»!

سرویس سیاست مشرق - روزانه می‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با  «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.

*******

**ظریف:برخی نگرانند که مذاکره با آمریکا الان شروع شود

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه در مصاحبه با روزنامه ایران گفت: «ما نباید دچار یک گرفتاری ادراکی شویم که آقای ترامپ و بایدن یکی هستند، نه؛ حتماً یکی نیستند...اگر آقای بایدن بخواهد تعهدات امریکا را اجرا کند، ما هم می‌توانیم فوراً به تعهدات برجامی خود به صورت کامل برگردیم - ما مخالف مذاکره نبودیم و نیستیم، مذاکره هم در چارچوب ۱+۵ امکان پذیر است - ما حاضریم گفت و گو کنیم که امریکا چگونه می‌تواند وارد برجام شود».

ظریف افزود: «متأسفانه برخی جناح‌های سیاسی به خاطر نگرانی‌های سیاسی داخلی که به نظر من کاملاً بی‌مورد است، نگران این هستند که این مذاکرات الان شروع شود. به نظر من هر زمانی که امریکا به تعهدات خود در ۲۲۳۱ برگردد، این به نفع امریکا و به نفع دنیا و به نفع ایران است و لذا نباید سایر ملاحظات را وارد کرد. هدف همگی ما باید کاهش فشار بر مردم ایران و آرامش در جهان و جلوگیری از پروژه تندروهای صهیونیست برای امنیتی‌سازی شرایط در منطقه باشد».

وی تاکید کرد: «اینکه آقای بایدن می‌خواهد به برجام برگردد خیلی هم خوب است، یک قسمت آن اجرای تعهداتشان به عنوان عضو ملل متحد است؛ باید تحریم‌ها را بردارند، باید اقدامات تخریبی که آقای ترامپ انجام داده و برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ بوده متوقف کنند...بایدن می تواند با سه فرمان اجرایی همه تحریم‌ها را لغو کند...در دوره آقای بایدن، رابطه معقول تری میان اروپا و امریکا وجود خواهد داشت. امریکا یکجانبه‌گرایی کمتری را اتخاذ می‌کند».

وزیر امور خارجه گفت: «آنچه در برجام است، حاصل مذاکرات طولانی است. آنهایی که در برجام مذاکره کرده‌اند کلمه به کلمه توافق را نه تنها خوانده‌اند بلکه بر سر هر کلمه بحث و چانه‌زنی کرده‌اند. انواع انتخاب‌ها برای هر کلمه وجود داشته  و بر سر هر موضوعی ساعت‌ها بحث شده است».

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه تاکید کرد: «زمانی که آمریکا به تعهدات خود بازگردد، ما هم برمی‌گردیم، عجله‌ای نیست. ولی سیاست تأخیری هم نداریم و نباید هم داشته باشیم... سیاست ما در مقاومت موفق بوده است، اما بالاخره به مردم ما فشار وارد شده، ما هم نیازمند تأخیر نیستیم. به نظر من باید این ملاحظات بچگانه کنار گذاشته شود».

آقای ظریف در این اظهارات، به صورت تلویحی تاکید کرده است که عده ای در داخل- که مقصود وی منتقدان دولت است- از کلیدخوردن مذاکرات پیش از انتخابات ۱۴۰۰ نگران هستند، متاسفانه ظریف در اقدامی مسبوق به سابقه سیاست خارجی را با مسائل جناحی و حزبی در داخل پیوند زده است.

محمد جواد ظریف -شهریور ۹۳- در شورای روابط خارجی آمریکا و درپاسخ هاله اسفندیاری-ضد ایرانی فعال در حوزه جنگ نرم- در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت: «ما روندی را شروع کرده‌ایم که هدف از آن تغییر فضای سیاست خارجی کشور است. اگر با وجود تلاش‌های ما برای تعامل، این تلاش‌ها بی‌نتیجه بماند، مردم ایران این فرصت را خواهند داشت تا ۱۶ ماه دیگر که انتخابات پارلمانی (مجلس دهم) برگزار می‌شود، به این عملکرد ما پاسخ دهند. وقتی قبلاً در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵، توافق‌هایی کردیم و تلاش‌های ما برای عملکرد شفاف، از جانب اتحادیه اروپایی رد شد،  مردم جواب ما را با انتخاب رئیس‌جمهوری متفاوت دادند که مرا هم زود بازنشسته کرد (!) حالا بار دیگر من زنده شده‌ام. به نظر من غرب در انتقال پیامی که می‌خواهد به ایران منتقل کند باید بسیار دقت کند».

آقای ظریف در این مصاحبه تاکید کرده است که «ترامپ و بایدن حتما یکی نیستند»؛ این اظهارنظر در حالی است که جمهوری خواهان و دموکرات ها در مسئله ایران دارای «وحدت استراتژیک» هستند. این دو حزب آمریکایی فقط در تاکتیک های رسیدن به «هدف مشترک»، دارای اختلاف سلیقه می باشند.

جالب اینجاست که در مسئله ایران، اتفاقا دموکرات ها کارنامه بدتری دارند. در همین رابطه روحانی در سال ۸۳- در مقطعی که دبیر شورای امنیت ملی بود- تاکید کرد که «ایران از دموکرات‌ها زیان بیشتری دیده است... ما ترجیح نمی‌دهیم دموکرات‌ها برنده شوند. آنها به طور تاریخی بیش از جمهوری‌خواهان به ایران صدمه زده‌اند».

لازم به ذکر است که در ۴۰ سال اخیر، دولت باراک اوباما- به معاون اولی جو بایدن- رکورددار تحریم های ضدایرانی است.

ظریف در این مصاحبه تاکید کرده که «اگر آقای بایدن بخواهد تعهدات امریکا را اجرا کند، ما هم می‌توانیم فوراً به تعهدات برجامی خود به صورت کامل برگردیم»؛ این اظهارنظر و ارائه تضمین به طرف بدعهد از موضع ضعف و نیاز، دقیقا از جنس اظهارات آقای ظریف در اوج مذاکرات هسته ای با دولت اوباما است. وی در آن مقطع در اظهارنظری عجیب گفت «امضای هر توافق، بهتر از عدم توافق است» ؛ این قبیل اظهارات که از موضع ضعف بیان می شود و ایران را مشتاق به مذاکره و توافق به هر قیمت نشان می دهد، طرف آمریکایی را در تشدید فشار گستاخ تر می کند.

جو بایدن با انتقاد از ترامپ صراحتا اعلام کرده که روش های هوشمندانه تری برای فشار و تحریم علیه ایران وجود دارد. وی صراحتا از جنایت دولت ترامپ علیه سردار قاسم سلیمانی حمایت کرده و ۱۲ شرط پمپئو برای مذاکره با ایران را تکرار کرده است، اما متاسفانه در این سو هنوز برخی تصور می کنند که امضای بایدن تضمین است!

** عباس آخوندی: مقایسه صنعت موشکی ایران با خودروسازی، مغلطه است

«عباس آخوندی» وزیر مستعفی راه و شهرسازی در دولت روحانی در یادداشتی در روزنامه همشهری نوشت: «از قضا امروز(سه شنبه) پس از چند سال میلم کشید که مذاکرات مجلس شورای اسلامی را مستقیم گوش کنم...آقای نماینده‌ای می‌گفت که چگونه است جوانان، دانشجویان و دانشمندان ایران می‌توانند زیردریایی، موشک و هواپیما ساخته و میمون به فضا ارسال کنند ولی نمی‌توانند ماشین تولید کنند. این چیزی نیست جز بی‌عرضگی دولت. و با صدای غرّا در ذمّ و بی‌کفایتی دولت سخن می‌گفت».

آخوندی در ادامه نوشت: «عجب مغلطه‌ای!...از صنایع نظامی که هزینه و فایده تولید آنها با معیارهای دفاعی و امنیت عمومی سنجیده می‌شوند، بگذریم. چون به‌هیچ‌وجه فرایندهای تولید، تامین و منطق حاکم بر سودمندی آنها با صنایع عادی مشابهتی ندارد...شایسته است به منطق این آقا و امثال او یک‌بار دیگر با دقت توجه کنیم. ایشان نمی‌گوید که تمام این وضعیت ناکارآمدی اقتصادی نتیجه «سیاست‌های عمومی» سترون و ضدتولیدی است که او و امثال او بر این ملت تحمیل کرده و خام‌ترین و غیربهداشتی‌ترین چلوکبابی است که آنان در ظرف یکبار مصرفِ غیرِشفاف، بسته‌بندی کرده و به زور به‌خورد مردم می‌دهند. او نمی‌گوید که خریدار آن خدمات و فناوری‌های پرتاب موشک به فضا و تولیداتی از آن دست، دولت بوده و طی فرایندی تولید شده‌اند که مجانی نبوده و هیچ خریداری هم به جز دولت ندارد».

چندی پیش «عباس عبدی» فعال سیاسی اصلاح طلب در یادداشتی با عنوان «تفاوت موشک و خودرو» نوشته بود: «آنان که می‌خواهند بدانند چرا موشک ساخته می‌شود ولی خودروی ما بی‌کیفیت است، باید توجه کنند که مساله ساخت و دانش فنی فقط جزیی از فرآیند تولید یک کالا است. فرآیندی که در موشک‌سازی وجود ندارد...موشک...متقاضی ندارد...هزینه تولید برایش مهم نیست...رقیب ندارد و... یکی از اینها برای توجیه تفاوت میان موشک و خودرو کافی است، چه رسد به اینکه این تفاوت‌ها ده تا باشند!! ».

عبدی پیش از این نیز در مطلبی مشابه نوشته بود: « تولید موشک…لزوماً اقتصادی نیست و اگر قرار باشد که همه کالاها از جمله کالاهای مصرفی نیز به این صورت تولید شود، کل اقتصاد کشور دچار بحران خواهد شد...بنابراین فرآیند تولید موشک از طریق غیراقتصادی و به کار گرفتن افراد و کارشناسان برجسته و با حقوق‌های بالا و غیررقابتی و بسیج تمام امکانات کشور برای تولید آن کالا و مستثنی بودن از تمامی مقررات، قابل تعمیم به تولید سایر کالاها نیست».

امثال آخوندی و عبدی از اینکه افکارعمومی پیشرفت های صنعت موشکی ایران را با وضعیت تأمل برانگیز صنعت خودروسازی در کشورمان مقایسه می کند، برآشفته می شوند. این طیف مدعی هستند که در صنعت موشکی، فاکتورهای اقتصادی به هیچ عنوان ملاک نیست.

امروز سؤال بسیاری از مردم این است که چگونه ایران می‌تواند به تکنولوژی پیچیده موشک‌های نقطه زن و یا ارسال ماهواره به فضا دست یابد و آن را بومی نماید، اما از ساخت یک خودروی ساده سواری ناتوان است!؟ پاسخ این سؤال جز این نیست که پیشرفت در صنعت موشکی و فضایی با تفکر جهادی و انقلابی و با اتکال به اراده الهی و توانمندی جوانان مومن و متخصص رخ داده ولی در صنایعی مثل خودروسازی رویکرد غربزده و نگاه به دست خارجی ها در کنار زد وبندهای مدیریتی و بده و بستان‌های سیاسی مانع از حضور جوانان شایسته و متخصص در این حوزه شده است و این قصور و تقصیرها به معیشت مردم نیز لطمه زده است.

لازم به ذکر است که جوانان غیور و متخصص حوزه دفاعی و نظامی در کشورمان در رقابتی ترین شرایط ممکن، در حال فعالیت و تولید هستند و فضای رقابتی آن، تهدیدات و هماوردی با نیروهای مسلح فرامنطقه ای است که جدیدترین و بهترین سامانه های آفندی و پدافندی جهان را در اختیار دارند. نکته دیگر اینکه بودجه نظامی ایران در مقایسه با کشورهای منطقه در کمترین مقدار قرار دارد، اما بیشترین بازده و نتیجه را داشته است.

امثال آقای آخوندی حتی در حد طبخ غذا هم به استعداد و توانایی های داخلی اعتقاد ندارد. برای نمونه، در سال ۹۵ و در زمان وزارت عباس آخوندی، یک کترینگ اتریشی فعالیت خود را در ایران آغاز کرد و در مراسمی با حضور وزیر راه و شهرسازی، اعلام شد که این کترینگ با سرآشپز اتریشی، وعده‌های غذایی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های وابسته را تا ١٠ سال آینده طبخ خواهد کرد.

تمام کشورهایی که امروزه حرفی برای گفتن در هر عرصه‌ای دارند، جز با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی خود به این جایگاه نرسیده‌اند. این همان رازی است که در فرهنگ ملی ما و با تعبیر رهبر حکیم انقلاب «اقتصاد مقاومتی» نامیده شد.

**آرمان: وضع فعلی اقتصادی نتیجه سوءمدیریت است

«بهمن‌ آرمان» اقتصاددان و معاون سابق بورس تهران در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «اقتصاد و سیاست نقاط مشترک و خاکستری فراوانی با هم دارند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که همه مشکلات اقتصادی کشور متأثر از تحریم‌های بین‌المللی نیست. شاید ۴۰ درصد مشکلات اقتصادی ایران متأثر از تحریم‌ها باشد اما بقیه آن متأثر از سوءمدیریت، ضعف مدیریت در اقتصاد است».

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: «به عنوان مثال اگر به بحران به وجود آمده در بورس توجه کنیم این بحران بیش از آنکه به سیاست خارجی ارتباط داشته باشد به ندانم‌کاری و نداشتن مدیریت کافی مدیران ارتباط پیدا می‌کند. ساختن مسکن و آزادراه‌ها در کشور که متأثر از تحریم‌ها نیست».

وی تاکید کرد: «قیمت کالاهای مورد نیاز مردم ارتباط مستقیمی به روند تحریم‌های بین‌المللی یا تغییر رئیس‌جمهور در آمریکا ندارد. افزایش قیمت کالاهای مورد نیاز مردم به دلیل سیاست‌های اشتباهی است که مسئولان تصمیم‌گیر اقتصادی انجام داده‌اند. اینکه خوراک دام مورد نیاز کشور وارداتی است ارتباطی به تغییر رئیس‌جمهور آمریکا ندارد. سوء‌مدیریت، سوء‌تدبیر و عدم ‌استفاده از دانش روز جهان باعث شده اقتصاد ایران به‌ چنین وضعیتی دچار شود».

کارشناسان اقتصادی- با گرایش های سیاسی مختلف- بارها تاکید کرده اند که تحریم ها نهایتا ۲۰ الی ۳۰ درصد در ایجاد مشکلات اقتصادی سهیم است و ۷۰ الی ۸۰ درصد مشکلات ناشی از سوءمدیریت و به عبارتی «تحریم داخلی» است.

با این وجود، جریان تحریف در پی آن است تا این نسبت را به صورت وارونه نمایش دهد. در حقیقت جریان تحریف با عملکرد خود، با تیز کردن تیغ تحریم‌ها، دشمن را به تشدید فشار تشویق می کند.در هفت سال اخیر هم‌پوشانی جریان تحریف و تحریم و نوع مواجهه دولت با این جریان، خسارات متعددی به کشور وارد کرد. کاهش ارزش پول ملی و کوچک شدن سفره مردم تنها بخشی از نتایج این هم‌پوشانی است.

رهبر معظم انقلاب تاکنون چندین بار درباره شرطی‌سازی اقتصاد ایران به‌واسطه گره زدن آن به سیاست خارجی تذکر داده‌اند.

جریان تحریف، با شرطی سازی اقتصاد کشور، و همچنین با کوچک‌نمایی توان داخلی و بزرگنمایی توان دشمن، جوانان و عموم مردم را در داخل مایوس و دشمن را نیز به تشدید فشار ‌ترغیب می‌کند. این رویکرد خسارت بار در نهایت به تیز شدن تیغ تحریم‌ها منجر می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 99
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 32
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  63 4
  شما هروقت عرضه داشتید حقوق به فنا رفته مردم ایران را در برجام خسارت محض را احقاق کنید و قیمتها و نرخ تورم را به قبل برجام برگردانید حق دارید از مذاکره حرف بزنید وگرنه لطفاً احترام خودتون رو حفظ کنید این چندماه آخر دولت تدبیر !!! و سکوت کنید
  • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   42 2
   خالی بستن رویه شده در دولت تدبیر! جناب ظریف شما فرق واژه های Suspend و Lift رو با remove تشخیص نمیدی اونوقت منتقدین رو متهم میکنی به نگرانی؟! مگه با این وصف این نگرانی به حق نیست؟ در ضمن چطور ممکنه سر تک تک کلمات برجام چانه زده باشید وقتی متن برجام کلمه به کلمه دقیقا چهارده ماه قبل از امضا توسط یک اندیشکده آمریکایی تنظیم شده بوده و ازقضا این مسئله رو هم وزارتخانه جنابتان تایید کرده! تازه کلماتی هم که اصلا ندیده اید یا نخوانده اید به کنار!
  • احمد IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   26 2
   من یکی که واقعا نگرانم اینا الان مذاکره رو شروع کنن.
  • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   24 0
   به آخوندی عقل کل بگید جناب آخوندی آیا نمیشود در مسائلی مثل خودرو و ... که فرمودید دولت پروژه تعریف کند و تامین مالی هم بکند تا دانشمندان ما به پلت فرم های کالاهایی مثل خودرو دست پیدا کنند و بعد دولت این پلت فرم ها را به بخش خصوصی بفروشد؟! نمیشه کاری که تو موشک کردند رو اینجا هم بکنیم؟ سرریز فناوری در کجای تحلیل های صدمن یغاز جناب آخوندی قرار دارد؟! اصلا تاریخ توسعه کشور هایی مثل کره جنوبی و آلمان پسا جنگ جهانی همین بوده برنامه توسعه صنعتشون برمبنای همین پروژه های علمی بوده. امان از غربزدگی
  • IR ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   16 3
   واقعا گل گفتی
  • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   18 2
   قصد جناب آقای وزیر ماست مالی خسارت هایی است که تحربم ها به کشور و مردم ایران وارد کرده. ایشان خودشان در این مدت حقوق کامل خود را دریافت کرده اند و بهای این خسارت ها را از جیب مردم بخشش می کنند.
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   4 0
   آقای ظریف، اتفاقا نگرانی ما کاملا درست است،
  • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   5 0
   آقای ظریف این صندلی خدمت مگر چه داره که یک دم رهایش نمیکنید، بذارید دیگران هم یک مقدار به مملکت خدمت کنند.
 • محمد IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  34 2
  باید خیلی حواسمان جمع باشد .ترامپ یچیز خوبی که داشت تمام کارهایش روبود ولی الان کسانی روی کار میان که با دست مخملی که ایرانم بیشترین آسیب ها را دوران اینها متحمل شده .
  • حمید IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   7 7
   ایا شهید کردن ناجوانمردانه سردار سلیمانی در ملا عام و به سفارش اسراییل کار خوبی بود اینطوری راضی هستی که همه چیز رو باشه؟
  • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   19 3
   آیا ترور دانشمندان هسته ای که زیرکانه توسط سیا و موساد طراحی میشد دست کمی از ترور سردار دلها نداشت؟! تازه دانشمندانی مثل علیمحمدی هیچ فعالیت نظامی هم نداشتند!
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  13 2
  هنوز معلوم نیست بایدن باشه یا ترامپ ضمنا معلوم نیست بعد بایدن وتزامپ ۴سال دیگه کی بلشه-ضمنا معلوم نیست بایدن ۰ی بگه وممکنه بگه باید بیاید آمریکا مذاکره دباید روابط عادیسازی بشه تا به مرور تحریمها رفع شود-پس بهتره عاشقان غرب وامتیاز ونجومیبگیر فقط وفقط این چندماه ننگینشون را هم سپری و سکوت کنند که مملکت را بدتر ازاین نکنند
  • FI ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   17 2
   متاسفم که این شخص وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران است. این اظهار علاقه به مذاکره با غربی ها از یک وزیر قاجاری یا پهلوی توقع است نه یک وزیر در نظام اسلامی که با جان فشانی بهترین انسان ها تحت رهبری امام خمینی برپا شده است.
 • محمد IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  30 3
  مردم نگران برجام جدید شما ودلارصدهزارتومانی هستند آخه شما استادمذاکره هستید
  • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   0 17
   آقای ظریف لطفا در 1400 کاندید شوید
  • FR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   0 5
   خودتو نچسبون مردم انتخاب شما رو هم داریم میبینیم هنوز هیچی نشده دلار تو 5 ماه سه برابر شده
  • ایرانی IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   3 0
   بد نیست بیاد مردم با رای ندادن تودهنی بهش بزنن. البته مردم ساده و خواب کم نیستند هنوز ولی به 1م نمیرسن
 • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  19 0
  باز دوباره ظریف برجام زده شد حتما امضای بایدن تضمین است
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  2 4
  البته که مردم اگر خودروی داخلی رو نخرند هیچوقت کارخونه دار ضرر نمیکنه اونا حاضرن پراید رو به عراق 3 میلیون تومن بفروشن ولی مردم کشور خودش هیچوقت ماشین خوب گیرش نیاد و قیمتشم همون 100 میلیون باشه.نه فقط ماشین گوجه فرنگی و سیب زمینیم حتی بشه کیلو 50 هزارتومن و هیچکس نخره باور کنید حاضرن قیمتشو نیارن پایین ولی مفت صادرش بکنن کشورای همسایه که نمونه ش سر مرز عراق چقد تلفات دادن
  • احمد IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   3 1
   پراید رو 8000 دلار می فروشن به عراق. سه میلیون که میشه 100 دلار. اصلا پول بردنش به عراق نمیشه. برای چی باید سه میلیون بدن به عراق؟!
 • الف میم همت IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  21 1
  آقای ظریف، خواهش می کنیم، التماس می کنیم برا ی مدت شما و سایر دولت مردها و رئیس تون سکوت کنید، سکوت ... تا مردم ی خورده راحت باشند.
 • احسان IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  4 18
  یبار دیگه متن حرف ظریف رو بخونین گفته مذاکره در چاچوب برجام ما یه معامله کردیم چکی که گرفتیم پول نشده حالا ظریف می خواد پولمون هر چند 3 سال تاخیر خورده برگردونه نمی فهمم چرا شما مخالفین ینی اگه تو بازار کسی چکش پول نشد برگشت خورد دیگه نمیرین سراغش باهاش مذاکره کنین پولتونو کم کم یجا هرچی پس بگیرین؟!
  • اللهم عجل لولیک الفرج IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   18 1
   جناب آقای ظریف وزیر محترم امور خارجه ، حال و روز آمریکائیها شاید مصداق کلاهیرداری است که چند نفر (اروپا و چین و روسیه) واسطه شدند گفتند نه دیگه از این کارها نمی کند ، گفتید باشد ، نشستید مذاکره کردید، خسارات قبلی بیش از چهل سال ظلم و تحریم را هم به گل روی لبخند واسطه ها و از روی آقا منشی ملت ایران ، بخشیدید !!!، گفتید حالا که مذاکره می کنید ، حداقل اصل پولمان را بدهید ، گفتند باشه فقط دیگه چک ما را پاره نکنید و امضاء کردند ، بعد رفتید چک را وصول کنید گفتند به شرط آنکه خودکارتان را به ما بدهید و با خودکاری که ما می دهیم پشت نویسی کنید ( تعلیق هسته ای و تسلیحاتی و کم کردن شتاب پیشرفت ایران)!!! گفتید عیب ندارد تا چند سال داوطلبانه با شما راه می آئیم بعد نماینده جدیدشان( ترامپ قمار باز) خودکار را که نداد هیچ!!! چک را هم مسدود و نماینده کشور عزیزمان را که برای وصول چک رفته بود را هم ترور کردند (شهادت حاج قاسم شهید به دستور ترامپ ملعون و به دست تروریستهای سنتکام) . حالا همان چک خودمان را می خواهند بدهند به یک شر خر دیگه (بایدن) که اصلا نمی خواهد قبول کند اصل چکی که امضاء کرده بوده از اول مال ما بوده و میخواهد طلب نداشته هفت جد و آباد مهاجرش را از ما وصول کند.تازه این وسط قصاص خون نماینده ما( حاج قاسم شهید را چگونه می خواهید نادیده بگیرید). این داستان حیرت آور گریه دار را خواندید. مصداق بلائی است که ستمکار ترین و فاسدترین دولتهای آمریکائی حامی صهیونیسم بر سر حقوق ملت ایران اسلامی آورده اند. خداوند ریشه همه ظالمان را خشک کند.آمین یا رب العالمین
 • IR ۱۸:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  18 0
  هیچکس نگران برجام تونیست-خودت بیشتر نگران(انتخاب برای ریاستت)هستی-که غیر ممکنه چه با برجام وچه بی برجام کسی به تو رای بده
 • IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  16 0
  بعللله آقای بایدن و اوباما خیلی مودب اند!!!
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  18 0
  نه آقا ظریف درسته 4ساله پشت پرده بحثهای کردی وقول قراری سرهم کردی ولی بدان گولت زدند تو تا متوجه شوید برجام نافرجام تکرار میشه
 • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  19 0
  آخوندی با چه رویی هنوز اظهار نظر می کنه ماشالارو که نیست
  • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   9 0
   آخوندی باید محاکمه بشه
 • GB ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  16 0
  چقدر پرروی شما چقدر
 • IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  17 1
  در روزهای آینده نسخه آمریکا و عمله هاش پیچیده می شه
 • مهدی IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  خشنود نشو دشمن اگر کرد محبت خندیدن جلاد ز شیرین سخنی نیست
 • Nm IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 11
  اگر تعصب نداشتی نسبت به بحث حرف عبدی یا اخوندی در رابطه با مغلطه اساسی داوری ومقایسه بین دو صنعت را میفهمیدی
  • محمد IR ۱۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   14 0
   فهمش کاملا ساده است صنعت دفاعی با کمترین بودجه تونسته در مقابل ناتو بازدارندگی ایجاد کنه از خطای یک کیلومتر به زیر ده متر برسه صنعت خودرو هم با این همه حمایت از پزو جی ال ایکس به ای ال ایکس رسیده از اینا گذشته خوب شمام اگه به موشک اعتقاد ندارید جوانان در صنعت خودرو بسیج میکردید البته که عرضه شو ندارن از طرفی پیچیدگی صنعت دفاعی کجا خودرو کجا از اصلا قابل مقایسه نیستن با هم یکسیستم موشکی و راداری سوم خرداد تونسته یک پهپاد دویست میلیون دلاری با هیجده زیر سیستم دفاعی ساخت نورثورپ گرومن که یکی معتبرترین تولیدکنندگاان تکنولوژی و سنسورها ی دفاعی، ساقط کنه شما بگو بینیم در مقابل شورلت کامارو حرفی برا گفتن دارید
 • ق IR ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  14 0
  شفاف شدن امور مالی در شرکت خصوصی نفت ،پتروشیمیها ،صنایع چپاول شده،بانک مرکزی (ارث پدری مفسدان اقتصادی) دهان مفت خواران یاوه گو را خواهد بست! این کشور چند حقوق بگیر دارد وچقدر حقوق میگیرند؟نمی شود که چند انسان بدوی در تاریخ جا مانده را ویترین کرد! موجودات بدوی تا کی مردم را به مذاکره مشغول می کنید!!!
 • پدرام IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 0
  نطرهاتونو خوندم بیشتر از کلاه گذاشتن امریکا میترسن که این درسته ولی عدم مذاکره و روی پای خودمون مودن شرطه
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  14 0
  خدا دهان منافق را ببندد.
  • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   8 0
   مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  بیا برو بابا
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  14 0
  هیچکس بجز خودت نگران برجامت نیست-خودتی خیلی برای(امتیازاتت وانتخاب ریایست جمهورت)نگرانی-ولی چه با برجام وچه بی برجام کسی به تو رای ن۷واهد داد.
 • مهدی مختاری IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  17 0
  ظریف هنوز داره خواب مذاکره می بینه؟!
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  7 0
  هنوز معلوم نیست(بایدن باشه یا ترامپ ضمنا معلوم نیست بعد بایدن وتزامپ ۴سال دیگه کی بلشه-همچنین معلوم نیست بایدن چی بگه وممکنه بگه باید بیاید آمریکا مذاکره کنیم و تاروابط عادیسازی بشه وبه مرور طی۴سال تحریمها رفع شود)-پس بهتره عاشقان(غرب وتله برجام ،امتیاز ونجومیبگیرها)این چندماه دیگر ازعمرننگینشون فقط وفقط سکوت کنند که مملکت را بدتر ازاین نکنند
 • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  8 0
  هنوز معلوم نیست بایدن باشه یا ترامپ ضمنا معلوم نیست بعد بایدن وتزامپ ۴سال دیگه کی بلشه-ضمنا معلوم نیست بایدن ۰ی بگه وممکنه بگه باید بیاید آمریکا مذاکره دباید روابط عادیسازی بشه تا به مرور تحریمها رفع شود-پس بهتره عاشقان غرب وامتیاز ونجومیبگیر فقط وفقط این چندماه ننگینشون را هم سپری و سکوت کنند که مملکت را بدتر ازاین نکنند
 • ناشناس IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 0
  خواهشا این اقا را بخاطر ترک فعلش محاکمه کنید که باعث گرفتاری همه مملکت شد. تولید کشور و امید به زندگیا تو جوانها نابود کرد افتخارهم میکنه .
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 0
  به آخوندی بگین به آمار کشته شدگان تصادفات پراید مراجعه کنه ،هرسال داریم به اندازه ی جنگ تو جاده ها کشته میدیم ،
 • سمنانی IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  11 0
  واقعا ترور سردار سلیمانی یادت رفته آقای ظریف؟! کسی از دولتمردان آمریکا عذرخواهی رسمی کرده؟ تاوان هزاران ظلم به ما را داده؟ بابا چقدر سادگی ! بسه دیگه عزتمان کجاست آقای ظریف؟ خواهش می کنم سر جایتان بنشینید و تا پایان مسئولیت استغفار کنید. دیپلماسی لبخند شما به دنیا را در ارزش پولمان دیدیم... تو را به خدا بس کن. ترامپ و اوباما و بایدن و ... همه از یک قماشند جواد! ول مان کن ظریف...
 • IR ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 0
  یادش بخیر چند سال پیش وقتی برجام تازه امضا شده بود و تحریمها فقط روی کاغذ برداشته شده بود ! آقای ظریف با شور و شوق زیاد از یه طرف داشت تو روزنامه های برخی کشورهای منطقه مثل کویت و ترکیه مقالاتی رو در تمجید برجام می نوشت و از طرف دیگه حضوری به چند تا کشور دیگه تو منطقه میرفت و اونارو مثلا داشت ترغیب می کرد که اونا هم برن دنبال برجام ! که البته هیچ کشوری ابن کارو نکرد و برجام فقط تو ایران موند !حالا هم دوباره با اومدن دموکراتها تو آمریکا احساساتی شده و دوباره داره از برجام حرف میزنه ! اما یه چیزی رو از اون سالها که ظریف احساساتی شده بود نباید فراموش کرد و اون اینه که عادل الجبیر وزیر خارجه وقت سعودی برای برقراری رابطه مجدد با ایران ظریف رو سر کار گذاشت و گفت باید امیر عبداللهیان معاونت آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه رو عوض کنی تا ما دوباره رابطه برقرار کنیم که ظریف هم حرفای این الجبیر دیوانه رو باور کرد و امیر عبداللهیان رو برداشت و جابر انصاری رو جاش گذاشت تازه بعد چند مدت فهمید الجبیر سر کارش گذاشته ! اینا نه برای مسائل جناحیه نه چیز دیگه فقط برای اینه که همه ما عبرت بگیریم و بدونیم دنیای سیاست جای افراد زود باور و ساده لوح نیست.
  • IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   2 0
   یادش نخیر!!!!!
 • حرف حساب IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  11 0
  آخوندی ! حرف بی حرف لطفا ای کاش یک هزارم بنده خدا آقای دکتر اسلامی وزیر راه و شهرسازی تلاش برای مسکن مردم می کردی . فکر می کنم تا آخر عمرت حرف نزنی و نظر ندی بهتره... باشه؟
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  15 0
  نگران این هستند که این مذاکرات الان شروع شود. تا وقتی شما وزیر و رئیس تون ، رئیس جمهوره ما در مودد همه چیز نگرانیم
 • SE ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 0
  آخوندی بگویدآی مقایسه خودش با بی خاصیت و مغرض و نفوذی عادلانه است یا نه
 • DE ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  13 1
  ظریف:برخی نگرانند که مذاکره با آمریکا الان شروع شود و بتن و سیمان برای مسکن سازی کمیاب شود.ولی نمیدانند که ما از قبل فکر همه چیز را کرده ایم و به انداره کافی سیمان و ماسه و شن برای بتن های برجامهای بعدی ذخیره کرده ایم /// عباس آخوندی:مقایسه صنعت موشکی ایران با خودروسازی، مغلطه است زیرا صنعت موشکی صنعت خودباورهاست و خودروسازی مانند مسکنی است من مسئولش بودم .
 • IR ۲۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  14 0
  نه نگران این هستیم که دوباره شما بری امتیاز بدی
 • حسين DE ۲۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  13 0
  جواد ظريف واقعاً خيلى ،نشون دادى كه تربيت آمريكائى دارى،ولى بدون كه چيزى به پايان عمر سياسى تو باقى نمونده جواد
 • ایرانی DE ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  13 0
  اینا ها نه نادان هستن و نه ساده.
 • IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  11 0
  به یاد یکی از گلابی های برجام تو اوج روزهای برجامی افتادم که بعد اون همه ذلت و ریختن چندین تن بتن تو قلب دستاوردهای عظیم جوانان با استعداد این مرز و بوم یه هواپیمای مسافربری دست دوم و بدون سند به ایران دادن که آقای آخوندی وزیر وقت راه دولت روحانی در معیت دهها نفر دیگر از اعضا و کارکنان این دولت آمد و با افتخار کنار این هواپیمای گلابی برجامی ایستادند و عکس یادگاری گرفتند و فردای آن روز این عکس تبدیل به تیتر اول روزنامه های زنجیره ای شد ! یعنی این حقارت تو بورکینافاسو هم دیده نشده و اونا بی تفاوت سوار هواپیماهایی شیک تر از این می شن و عین خیالشون نیست ! آخه وقتی ما موتور جت رو کامل و صددرصد تو داخل درست کردیم و به گفته همه کارشناسان صنعت هواپیمایی هم میتونیم هواپیمای مسافربری رو تو داخل تولید کنیم و هواپیمای ایران 140 نمونه اولیه اونه چرا باید تن به چنین حقارتی میدادیم و با این هواپیماهای دست دوم عکس می گرفتیم ؟! مثل سلفی بگیرهای مجلس دوره قبلی با موگرینی که آبروی ایرانو بردن ! ای کاش مشرق این عکسو از آرشیو دربیاره و همزمان با بیانات مشعشع آقای آخوندی منتشر کنه !
 • جسین IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  8 0
  دوکلمه هم بشنوید از مادر عروس اخوندی تو که این چیزا رو بلدی چرا وضع مسکن رو به اینجا رسوندی
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  7 0
  اتفاقا آقای آخوندی خودش دچار مغلطه شده. فعلا تو پاسخ عملکرد ضعیف خودت را در ارتباط با مسکن بده و فرافکنی نکن چون حق مغلطه نداری!!!
 • mojtaba SE ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  13 0
  وکیل الدوله عصر قاجار انقدر چشماش به امریکا است ,که انکار روحش هم خبر نداره مجلس ابر قدرت ایران با قانون 9 ماده ای که گذروند ,برجام رو دفن کرد.پاینده رهبر
 • IR ۲۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 0
  8 سال زندگی مردم رو به کدخدا گره زدند. از یک عده واداده چه انتطاری میشه داشت؟
  • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   5 0
   برجام=خسارت محض
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  اینها رو ول کنی با شیطان هم مذاکره می کنند.
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   8 0
   دقیقاً می‌خواهند با شیطان مذاکره کنند.!
 • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  11 0
  تو این 8 سال تولید مملکت رو به فنا دادند. سرمایه گذاری هم هیچ.
 • IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 0
  جوری میگن مذاکره با آمریکا شروع شود انگار برجام رو یادشون رفته...
 • IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  8 0
  متاسفم
 • IR ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  11 0
  آمریکا شیطان بزرگ. شیطان ذاتش شیطنت. شیطنت هیچ وقت عوض نمیشه.! پس بیخود بفکر مذاکره نباشید جناب ظریف.!
 • CA ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  صنایع نظامی پدر توسعه تمامی توسعه های امروزی هست. به خاطر صنعت موشک بود که مدارهای مجتمع و یا همان ای سی که مغز کامپیوتر هست ساخته شد. بخاطر خودروهای نظامی خودرو سازی بصورت امروزی بوجود آمد. بخاطر قدرت اطلاعاتی نظامی بود که اینترنت بوجود آمد بخاطر ساخت مهمات بود که پتروشیمی در این سطح بوجود آمد. اینقدر از این مثالها هست که انتها ندارد. در ضمن صنایع نظامی سودهای غیرقابل مقایسه با صنایع دیگر دارد برای همین صنایع نظامی از الویت بالایی در اقتصاد برخوردار هستند. در مقایسه با بدن بیولوژیک صنایع نظامی مثل ساخت سلولهای ایمنی هست و برای همین بسیار پیچیده حساس و تعیین کننده می‌باشند. بدن انسان با یک ویروس و یا باکتری هیچ موقع مذاکره نمیکند که بدن را مریض نکند بلکه تهدید را شناسایی و عوامل ضد انرا میسازد. آمریکا یک تهدید برای موجودیت نه‌تنها ایران بلکه موجودیت کل کشورهای مستقل هست و البته اصلاح طلب نیز یک تومور سرطانی هست که فعلا خوش خیم می‌باشد ولی اگر این تومور درمان نشود می‌تواند موجودیت ایران را از بین ببرد.برای همین این غده سرطانی بایستی حذف گردد
 • DE ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  7 0
  هر روز بیشتر از روز قبل نقاب های خود را بر میدارند و چهره های واقعی خود را آشکار میسازند .
 • IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 0
  شما با مذاکره قبلی تان چه گلی بر سر مردم زدید که حالا دارید از عجله برای آن صحبت میکنید، کمی از روح سالارشهدای حرم شرم کنید، راستی از باغهای گلابی چه خبر؟
 • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 0
  جناب ظریف این حرف که میگی بایدن را سی ساله میشناسمش یعنی چه بریم مذاکره کنیم واقعا ساده لوحیه متاسفم چنین وزیری داریم خیلی هم متاسفم خدا عاقبت ما به خیر کنه باشما مسولان
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  10 0
  آخوندی زمانی امثال توی چوپون اونم از نوع بیسوادشکه اوایل انقلاب کت رو تو شلوارت میکردی و نون واسه خوردن نداشتی یوهو کاخ نشین میشه اظهار نظر بهتر این نمیتونه بده
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 0
  ظریف ببند بسه !
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  9 0
  تنها دغدغه اصلاح طلبان اینه که با مذاکره پیروز انتخابات شوند، وگرنه مردم کیلو چندن، مستند مصاحبه ظریف
 • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  0 7
  آقای آخوندی دقیق و درست میگه. اینقدر قشنگ گفته بود که کپی کردم متنش رو
 • IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 0
  ...!
 • DE ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  2 4
  خدا از دهن شما بشنوه. فقط رفتار وعمل بایدن و مواضع عمکردی اش در مورد ایران ملاک قضاوت های ماههای اینده خواهد بود که ایا با ترامپ واقعا فرق اساسی داره یا نه؟ وگرنه با حلوا حلوا کردن دهن کسی تا حالا شیرین نشده.
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  6 0
  حرف عباسین کاملا مزخرف وبی بنیاد است آقایانی که معلومات شما منحصر به فضای مجازی ‌چارتا زرد نامه است حداقل برید تاریخ تحول صنعتی همون آمریکا که جعبه جادویی برای شماست بخوانید مهمترین پایه تحول صنعتی درآمریکا از دل تحقیقات صنایع نظامی وفضایی بوجود آمد آقایان عقل جز پس از کاربرد فیبر کربن در سبک سازی موشک ها وفضاپیماها بود که تحولات شگرف در ساخت بدنه خودروها ایجاد شد پیشرانه های هوشمند از صنایع موشکی به صنایع خودروسازی آمد وقتی عرضه صنعتی سازی پیشرفت های نظامی را در عرصه تولیدات صنعتی ندارید افاضات صد من یک غاز نکنید سر ملت رواینطور گرم میکنید تا شرکت های سبدگردان شما فقط درتابستان امسال ۱۲۰۰ میلیارد تومان سود از خالی کردن سهام روی ملت بیجاره بدست بیارید
 • سید فروزان CH ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  14 0
  سال قبل ، وقتی ایران کمپانی پژو را تهدید به قطع همکاری کرد ، رئیس پژو خیلی صریح گفت ، کاری نکنند که آنچه را باید نگویم ،بگویم ، اینکه صعنت خودرو و مسیولان آن چه مدارکی نزد فرانسویان دارند ، و چه انحام دادهاند شاید یک روز بر ملا شود شاید هم خیر ، هر چه هست ریش یک عده از دولتیان بد جوری در دست فرانسویان گیر است عبدی و امثالهم ، بدانند ، بالاخره روزی یقه آنها در محکمه های قضایی گرفته خواهد شد ،
 • سید فروزان CH ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  12 0
  جنای ظریف ، حتما لوبی نیویورکیها با آمدن دمکرات‌ها دوباره دارای بودجه و فعال خواهند شد در انجام مشاوره به جنابعالی و دوستانت در دولت ، برای مذاکرات جدید برجامی ، برجام یک به باب میل آنها شد وحتما دو و سه را هم تحمیل خواهند کرد اما متاسفانه بیشتر از هشت ماه از عمر دولت برجام نمانده پس به امید سه سوت امریکانباشید
 • علی US ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  5 0
  جناب ظریف! حق داریم نگران باشیم! میترسیم دوباره تشریف ببرید مذاکره و بعد از چندی دوباره بشیم دستمایه‌ی مسخره و پوزخند وندی شرمن که چی؟! که اینکه هیئت ایرانی یک واژه کلیدی‌رو اشتباه برداشت و ترجمه کردن ما هم از همون علیه خودشون استفاده کردیم...!!!!!
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  8 0
  ‌جناب قهرمان ملی 100 سکه جایزه مذاکرات خوب مزه کرده. هم عنوان و جایزه در انتظار شما و مذاکرات است. فقط بالمره تحریمها حذف نشود. آرام آرام کفایت می کند.
 • سلیمانی IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  8 0
  الآن میخوای راجع به چی مذاکره کنی ظریف؟ دیگه خواب امتیاز به کدخدا رو ببینی؟ زوده از هول حلیم تو دیگ بایدن بیفتی
 • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  9 0
  مجلس انقلابی باید دوتا کار انجام بده.تصویب هرچه سریعتر طرح غنی سازی 20 درصد و کاهش نظارتها.......... و دوم استیضاح ظریف....مگه ایران بچه است گولش بزنن هربار با یه شکلات؟!بعد بزنن زیر قرارداد و تحریم کنند؟!! اونم کی کشوری که امام گفته شیطان بزرگه
 • IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  7 0
  ازیه سوراخ چندبارگزیده میشویدخجالت هم خوب چیزی
  • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
   4 0
   مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود! غیر مؤمن معلوم نیست چندبار!!!!!!
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  3 0
  مذاکره!!!معلومه همچین حرفی می زنی وقتی کسی که در شب شهادت سردار سلیمانی میگه هیچ کس نباید عزادار باشه اون تروریست بوده بعد تو می گی سی ساله باهاش رفیقم خب معلومه یک ماجرایی هست..مردم درسته آمریکا داره آبشار می زنه ولی توپ رو پاسور ما پاس می ده برای آبشار زن اونها #سرطان_اصلاحات
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  3 0
  جناب ظريف كاسه چينى سياست دولت پنهان وبه تعبير شما دولت امريكا ترك برداشته وبند وبستى كه شما درعالم خيال بران ميزيند كاربرى ان به شكل سابق بر نمى گردد درعالم واقع هم اقاى بايدن هم قادر به ترميم ترك كاسه سياست امريكا نيست شما اسوده بخوابيد چون ازبيدارهاهم درامريكا كارى ساخته نيست
 • مهدی IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  4 0
  امان از این عقل کلهاااااا!!!! برای توجیه خودشون همه چیزا زیر سوال میبرند
 • اسماعیل IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  6 0
  سیاست چماق وهوبج باز سر جاشه.به نظر بنده آدم باید خیلی احمق باشه که فکر کنه آمریکا سیاستش را در قبال ایران درست میکنه.آقایون بیدار شوید دوستی گرگ و گوسفند محاله محال.مومن ازیک سوراخ.......
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  5 0
  دکتر ظریف ظاهرا شما دچار اختلالات ادراکی و فراموشی شده اید و یا خود را به فراموشی میزنید که بخش قابل توجه و اغاز تحریمهای هدفمند و به به قول خودشان فلج کننده علیه ایران توسط دولت دموکرات اوباما و دوست شما جان کری شکل گرفت .
 • IR ۰۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  7 0
  جناب ظریف شما یا ساده هستی و فریب میخوری و یا نه با تحلیل و طرح در زمین دشمن بازی میکنی . واقعا از این دو حال خارج نیست .
 • ممقانی IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  5 0
  از مذاکره نمی ترسیم از مذاکره کننده می ترسیم خطبه 238 نهج الباغه را یک نگاه بندازید ألَا وَ إِنَّ الْقَوْمَ اخْتَارُوا لِأَنْفُسِهِمْ أَقْرَبَ الْقَوْمِ مِمَّا تُحِبُّونَ [يُحِبُّونَ]، وَ إِنَّكُمُ اخْتَرْتُمْ لِأَنْفُسِكُمْ أَقْرَبَ الْقَوْمِ مِمَّا تَكْرَهُونَ؛ وَ إِنَّمَا عَهْدُكُمْ بِعَبْدِ اللَّهِ بْنِ قَيْسٍ بِالْأَمْسِ يَقُولُ إِنَّهَا فِتْنَةٌ، فَقَطِّعُوا أَوْتَارَكُمْ وَ شِيمُوا سُيُوفَكُمْ؛ فَإِنْ كَانَ صَادِقاً فَقَدْ أَخْطَأَ بِمَسِيرِهِ غَيْرَ مُسْتَكْرَهٍ، وَ إِنْ كَانَ كَاذِباً فَقَدْ لَزِمَتْهُ التُّهَمَةُ [التُّهْمَةُ]. فَادْفَعُوا فِي صَدْرِ عَمْرِو بْنِ الْعَاصِ بِعَبْدِ اللَّهِ بْنِ الْعَبَّاسِ وَ خُذُوا مَهَلَ الْأَيَّامِ وَ حُوطُوا قَوَاصِيَ الْإِسْلَامِ. أَلَا تَرَوْنَ إِلَى بِلَادِكُمْ تُغْزَى وَ إِلَى صَفَاتِكُمْ تُرْمَى بدانيد كه شاميان كسى را به داورى اختيار كردند كه به آنچه دوست دارند از همه نزديك تر بود و شما كسى را برگزيديد كه به آنچه ناخوش داريد از همه نزديك تر بود. بياد آريد عبد الله بن قيس كه ديروز مى گفت: اين فتنه است، پس زه كمانهاى خود را بگشاييد و شمشيرها را در نيام كنيد، اگر راست مى گفته، پس در آمدنش به نزد ما، بى آنكه مجبورش كرده باشند، خطا كرده و اگر دروغ مى گفته، تهمت در حق او رواست. اين كه با برگزيدن عبد الله بن عباس، نيتى را كه عمرو بن العاص در دل پرورده است بزداييد. و فرصتها را از دست مدهيد و بلاد دوردست اسلام را حفظ نماييد. آيا نمى بينيد كه آتش جنگ در آن بلاد شعله ور است و نمى بينيد كه چسان قدرت شما را كه چون صخره اى استوار بود هدف قرار داده اند عمو جان مذاکره مذاکره يعني چه بحث مذاکره اين هست که شما جريان ابوموسي اشعري را پاي مذاکره برديد و هستيد وگرنه براي ابن عباس و علي ع ، کسي را که با مالک اش جنگ را برده بود با ابن عباسش هم مذاکره را مي برد يکبار آنزمان گول خورديد بيايد و به خدا يا ليتنا کنا مع الاشعري را کنار بگذاريد
 • محمد IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  4 0
  باید دید آقایون اون طرف چی دارن که اینقدر برای رابطه ومذاکره له له میزنند!؟
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  2 0
  حالا خودرو سازی رو در نظر نگیریم شما اصلاح طلبان فاتحه همه چی رو خوندید اون از اقتصاد ایران اونم از سیاست خارجی شما فقط فاتحه خوندید به همه چی
 • فضل الله عالی پور بندر دیر IR ۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  2 0
  سلام . مشکل کشور عزیز ما ناشتن مدیر با غیرت ملی است مدیران فعلی مدیران قاجاری اند ملت باید با غرور ملی و غیرت ملی به این نفوذی ها نه بگویند .
 • فضل الله عالی پور بندر دیر IR ۱۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  2 0
  سلام . به اصلاح طلبان توصیه می کنیم فکر قبله ای دگر باشید که رو به این قبله( آمریکا ) دعا به اجابت نمی رسد .
 • DE ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  1 0
  قبل از فرار ممنوع الخروجش کنید باید محاکمه بشع
 • DE ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  2 0
  چند عدد مکانیسم ماشه دیگر می خواهی درست کنی؟ مکانیسم ماشه تحریم مکانیسم ماشه تقسیم ایران مکانیسم ماشه نابودی ایران مکانیسم ماشه ........ و پسر ترامپ میاید و همه را فعال می کند
 • ابوالقاسم حیدری دبیر مطالعات اجتماعی IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
  0 0
  آنچه در گفته های آقای ظریف قابل تامل است این نکته است که وی عنوان نموده هرزمان آقای بایدن ۳دستور اجرایی صادر کنه ما از دو روز قبلش سیمان پر ملات آب میگیریم و میریزیم تو هر سوراخی که اونا گفتن دیگه فکر نمیکنیم که این سوراخها چند میلیار دلار برای مردم هزینه داشته دقیقا عین دوره قبل آخه حاجی اونا به دستور و قولشون مگه پای بند بودن که حالا باشن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس