حسن روحانی نمایه

رئیس‌جمهور روحانی طی ماه‌های گذشته بطور متوسط هر ماه یک بار بر ضرورت نظارت بر قیمت‌ها تأکید کرده اما چیزی که در عمل رخ می‌دهد گرانی‌های بیشتر است.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.  

*** 

چرا مجلس قیمت‌ها را کنترل نمی‌کند؟!

علی صوفی، فعال اصلاح‌طلب و از چهره‌های تحریم‌کننده انتخابات مجلس یازدهم به تازگی در اظهاراتی که سایت اعتمادآنلاین آنها را منتشر کرد، گفته است:‌ نمایندگان محترم همان اول کار با دامن زدن به شایعاتی درباره استیضاح رئیس جمهور و همچنین خیز برداشتن برای احضار وی نارضایتی خود را از وضع موجود نشان دادند، اما علی‌رغم اینکه گرانی‌ها از اسفندماه سال گذشته رشد چشم‌گیری داشت و در این چند ماهه به اوج رسید و متاسفانه همچنان هم ادامه دارد؛ هیچ نشانه‌ای از کنترل قیمت‌ها و بهبود اوضاع مشاهده نمی‌شود. حتی همه شاخص‌ها بیانگر آن است که چشم‌اندازی برای کنترل این وضعیت وجود ندارد.

او می‌افزاید: مجلس یازدهم در این زمینه نه طرحی ارائه کرده و نه ترمزی برای توقف این وضعیت شده است. در واقع از بعد نظارتی و تقنینی هیچ کاری انجام نداده است. البته آقای رئیس مجلس یک بار در تلویزیون از طرح اقتصادی خود گفت و وعده‌هایی داد. ما می‌دانیم که یک طرح تا مسیر خود را طی کند تا قانون و اجرایی شود ماه‌ها زمان می‌برد، اما آقای قالیباف و همکارانش در مجلس به خصوص رئیس کمیسیون اقتصادی در مصاحبه‌های خود اینطور القا کردند که خیلی زود در عرصه مسکن، طلا، خودرو و ... اقداماتی انجام خواهد شد. اکنون، اما هیچ نشانه‌ای از اقدام در این زمینه نمی‌بینیم و همه این‌ها نشان دهنده فاصله بین حرف تا عمل است.

در مقدمه این مصاحبه همچنین می‌خوانیم: نرخ دلار سر به فلک کشیده؛ خرید خانه و خودرو که هیچ حتی دیگر خریدهای روزمره یک خانواده نیز سخت شده است. آقایان و خانم‌هایی که با شعارها معیشتی و اقتصاد محور از مردم رای گرفته و خود را به بهارستان رسانده بودند، اما انگار نه انگار. اصلا به روی خود نمی‌آورند که قرار بود چه کنند و چه وعده‌هایی داده بودند. نه طرحی، نه حتی نطق و تذکری! نه به وزیر اقتصاد و سایر اعضای تیم اقتصادی دولت کار دارند و نه خودشان در فراکسیون‌ها و کمیته‌های تخصصی راهکار ارائه می‌دهند.[1]

*اینکه رجال اصلاح‌طلب و رسانه‌های این جریان خاص سیاسی از مقولاتی مثل کنترل قیمت‌ها سخن می‌گویند نشان از این دارد که تحلیل‌های چند سال قبل برخی محافل در قبال مشکلات اقتصادی امروز کشور درست بوده است.

اما مسئله اینجاست که اصلاح‌طلبان پیش از این و در یک رفتار غلط؛ هرگز این مقولات را به رسمیت نمی‌شناختند و عامل مشکلات را چیزی به نام "تحریم" عنوان می‌کردند.

آنها اکنون و در یک رفتار غلط دیگر، تقلا می‌کنند تا حال که یک مجلس اصولگرا بر مسند قانونگذاری و نظارت قرار دارد؛ راه حل‌های غیر قابل انکاری مثل نظارت بر قیمت‌ها را به مجلس مربوط کنند و نه دولت!

این در حالی است که مجلس هیچگونه اختیاری در کلان اجرائیات کشور ندارد و مادام که دولت نخواهد هیچ ارزانی در بازار رخ نخواهد داد.

و از همین روست که مجلس یازدهم علیرغم اهتمامی که به مسئله گرانی دارد اما هیچ اختیاری برای نظارت بر قیمت‌ها و بازار ندارد و نمی‌تواند بر بازار نظارت کند.

بحث استیضاح وزرا و رئیس‌جمهور نیز در شرایط فعلی که مدت کمی تا پایان عمر دولت باقی نمانده؛ به مصلحت نیست و موجب اخلال در امور می‌شود.

***

لذت روحانی از دستورهای هر روزه برای نظارت بر قیمت‌ها!

رئیس‌جمهور روحانی طی اظهاراتی در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که روزنامه ایران در شماره دوشنبه گذشته خود به آن پرداخت، گفته است: با تشدید نظارت‌‏ها به‌دنبال مقابله با نوسانات قیمتی هستیم که غالباً با ایجاد جو روانی کاذب از سوی برخی سودجویان رقم می‏‌خورد.

او همچنین می‌افزاید: اگر چه تحریم‏‌های غیرانسانی و غیرقانونی امریکا موجب کاهش درآمدهای ارزی کشور شده است و درآمدهای ارزی کشور در سال ۹۹، قابل قیاس با درآمدهای ارزی کشور در اوایل دهه ۹۰ نیست، اما با گذشت بیش از ۲.۵ سال از این تحریم‏‌ها، دولت با برنامه‏‌ریزی‏‌هایی که انجام داده، مانع تحقق هدف شوم امریکا یعنی فروپاشی کشور شده است.[2]

*این برای چندمین بار از ابتدای تابستان گذشته است که رئیس‌جمهور روحانی بر ضرورت "نظارت بر قیمت‌ها" تأکید می‌کند اما عملا نه تنها هیچ اتفاق خاصی در بازار رخ نمی‌دهد بلکه گرانی‌های بیشتری وقوع می‌یابد.

با رصد ما رئیس‌جمهور روحانی طی ماه‌های گذشته بطور متوسط هر ماه یک بار بر ضرورت نظارت بر قیمت‌ها تأکید کرده است![3]

جالب است که رئیس‌جمهور روحانی حتی چندی قبل در پاسخ به دغدغه مراجع تقلید پیرامونی گرانی هم تأکید کرد که پیگیر امور است و خطاب به مراجع اطمینان‌بخشی کرد. اما چیزی که در عمل رخ داد گرانی بود.

این رفتارهای عجیب دولت برخی سوء‌ظن‌های را برانگیخته است مبنی بر اینکه گرانی‌ها از درون ستاد دولت هدایت می‌شوند و دستی یا دست‌هایی در کار است تا ایجاد فتنه اقتصادی کند.

زیرا اولا "نظارت بر قیمت‌ها" با اختیارات و ابزارهایی که دولت در اختیار دارد یک کار ساده و چند روزه است، ثانیا ردّ پای کسانی از مقامات ارشد دولت در لیست سیاه‌نمایان از شرایط کشور دیده می‌شود و این در حالیست که دولت باید مدافع وضع موجود باشد نه منتقد آن! و ثالثا ظن پیش‌گفته هنگامی تقویت می‌شود که بدانیم کسانی از درون ستاد دولت از لزوم برنامه‌ریزی برای اغتشاش میلیونی مردم علیه نظام حرف زده‌اند و یا اظهار کرده‌اند که حکایت اغتشاشات آبان 98 ادامه دارد!

در بحث ساده بودن نظارت بر قیمت‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که دولت آقای روحانی چگونه توانست فی‌المجلس قانون مجازات عدم استفاده از ماسک را تعیین و برای آن جریمه در نظر بگیرد و یا چگونه اصرار بی‌فرجام خود درباره برجام را عملی کرد! اما همین آقایان از یک رفتار ساده نظارتی در بازار که جزو شئون حاکمیتی آنهاست استنکاف می‌کنند.

این مسئله نیز به شدت محل تأمل است که دولت در حالی اصرار دارد علت گرانی‌های چند ماه اخیر به تحریم مربوط است که به گواه تمام کارشناسان مبرّز کشور؛ اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران هرگز بیش از میانگین 30 درصد نبوده است.

ضمن اینکه بسیاری از اقلامی که شاهد افزایش نرخ آنها هستیم؛ هیچ ربطی به خارج از کشور ندارند.

***

1_ https://etemadonline.com/content/439809

2_ http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7471/7/557788/0

3_ mshrgh.ir/1095404

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 14
 • SE ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  5 1
  برای دولت فرقی ندارد که چه چیز و چه کسی را تایید یا تکذیب می کند، آن چه و آن کسی که به او نفع می رساند خوب است و چون اهل معامله به هر قیمتی است می کوشد تا آن چه را که بتواند بفروشد معامله کند‌.
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   16 1
   دلار 32000 تومانی و سکه 16 میلیونی و پراید 160 میلیونی و تورم 600 درصدی ثمره برجام نافرجام است اصلاح طلبان باید پاسخگو باشند.
 • خخ IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  2 12
  قدوم مبارک این مجلس باعث ارزانی همه چیز شد !!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   7 2
   فرصت طلبی یعنی همین روش اصلاح طلبان تهوع آور که ده ها سال ناکارآمدی دولت های برآمده از رأی فریبی مردم را به گردن مجلس چند ماهه ای که بدون فریب از سوی رأی دهندگان روی کار آمده است، بگذارند!
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   7 3
   مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت دولت و ناکارآمدی مجلس دهم است به مجلسی که 4 ماهه سرکار آمده نباید خُرده گرفت.
  • محمدایوب IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   6 0
   کاری به قدوم مبارک ندارد وقتی مردمی که انقدر قدرت تشخیص ندارند یک کلید دست میگیرد ومی گوید طرف مقابلش رییس جمهورشود پیاده رو رادیوارمیکشد. وبعد که رییس شد به اغوش کدخدا میرود. باز انقدر پررواست که باران خدا را از دست اورد هم اغوشی کدخدا میداند پر شدن فاضلاب خانه ها را از عدم قبول اف تی ایف میداند. چه توقعی. خجالت تنها چیزی است که درقاموس اصلاح طلبان جایی ندارد
  • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   0 1
   سبک سر نباش
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  20 1
  کم کم این تئوری درحال تقویت است که دولت عامدانه سعی درنارضایتی مردم و اقناع افکار عمومی برای رسیدن به باور‌ وادادگی و مذاکره با شیطان بزرگ آمریکای جنایتکاراست و اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره صلح امام حسن ع با معاویه نیز درهمین راستا تفسیر می شود.شاید بعضی ها خیال کنند به ته خط رسیده اند البته این حاصل نگاه لیبرالیستی آنان است ولی از نظر مردم مومن و انقلابی ایران این مرحله شروع حرکت حسینی و به نتیجه رسیدن قیام ۵۷ ساله ایرانیان است .عجیب است وقتی رژیم نامشروع اسرائیل در سراشیبی سقوط قرارگرفته رژیم های خائن عربی طرح دوستی با آن می ریزند و وقتی رژیم آمریکا نیز در سراشیبی سقوط است عده ای دم از مذاکره و سازش می زنند نباید جریان صفین تکرارشود آن جا که مالک پیام داد چیزی به کندن عمود خیمه نفاق نمانده امروز باید این خیمه نفاق و تزویر یکبار برای همیشه از بیخ و بن کنده شود و دست لیبرال های منافق و شیفته غرب برای مردم رو شود.
  • US ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   14 0
   از بُعد سیاسی تموم فرمایشات شما صحیحه و شکی درش نیست . اما مهمترین مسئله ای که بهش اشاره نکردی بُعد اقتصادی قضیه هست . شما قدرت اول نظامی هم باش اما اقتصادت دچار ورطه تورمی بسیار بالا بشه و سقوط کنه از درون داغون میشی . کاری که اصلاح طلبها تو این 7 سال کردن نابود کردن اقتصاد کشور بود . شما فکر کردی مثل ماشینه قطعه عوض کنی دوباره تعمیر بشه مثل روز اول ؟ ترمیم خسارات عمیق و زیربنایی اقتصادی گاهی چند دهه طول میکشه . اونوقت مجلس استیضاح پیشکشش تا حتی اجازه یک سئوال کوچک رو هم در برابر اینهمه ویرانی و فروپاشی اقتصاد و معیشت مردم نداره !!!! جل الخالق از این اوضاع
 • محمدایوب IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  9 2
  این دولت استخوان درگلو است. باید تحمل کرد اصلاح طلبان مثل خرتوگل موندن. دنبال بهانه هستن. خرشون بار رو بندازه دربره. حالا مجلس سیخ بزنه. بندازن گردن مجلس که داشت بار رومیبرد زبون بسته نذاشتن. از طرفی چون تمامی عوامل فتنه 88 دراین دولت به کارگرفته شدند وتمام سعی وتلاش دارند فشارحداکثری به مردم باعث اختشاش و اعتراض بشه تا به هدفشون برسن. وبه همین خاطر رییس جمهور تمام راه های دور زدن تحریمها رو به امریکا نشون داد تا گلوی ملت بیشتر فشار وارد بشه.
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  5 0
  دولت محترم سهم خود را از گرانيهاي بازار و جيب مردم و لاي دندان مردم به دست مي آورد. بنابراين نبايد انتظار داشت كه دولت كاري براي مردم و گراني بكند و بيان كنترل قيمتها عمليات رواني عليه مردم است.
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  3 0
  خفخ کردید خودتون رو با این اصلاح طلب و اصولگرا بازی. یه کم به فکر مردم باشید.
 • ستاره IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  1 1
  اصلا به فکرسلامتی ملت شهید پرور ایران نیستند.
 • IR ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  6 0
  "این در حالی است که مجلس هیچگونه اختیاری در کلان اجرائیات کشور ندارد و مادام که دولت نخواهد هیچ ارزانی در بازار رخ نخواهد داد." پس مجلس نه تو حوزه اقتصادی میتونه کاری کنه نه در حوزه سیاسی که همون استیضاح و طرح سواله؟؟؟؟!!!!! پس بفرمایید نقش مجلس در مملکت چیست؟؟؟؟؟؟؟؟
 • علی IR ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  0 1
  دولت باید کنترل کند نه مجلس با این وضعیتی که دولت درست کرده اگر همه ملت هم دنبال کنترل باشند چیزی درست نمیشود
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  3 0
  اصلاح طلبان وطن فروش خیانت کار باید برای همیشه از امور کشور کنار گذاشته شوند
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 0
  خود روحانی تو این مدت چی کار کرده که حالا از مجلس توقع داره؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس