فیاض زاهد

یک فعال اصلاح‌طلب که زمانی گفته بود خاطره خوبی از انقلاب سال ۵۷ ندارد! به تازگی و برای استتار پروژه "تحریم انتخابات"؛ بر ارزش‌های انقلابی تأکید کرد.

سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم. هر روز ۰۷:۳۰ با بسته ویژه خبری-تحلیلی مشرق همراه باشید.  

*** 

آکروبات‌بازی اصلاح‌طلبی که می‌گفت خاطره خوبی از انقلاب ۵۷ ندارد...

فیاض زاهد، از فعالان اصلاح‌طلب در بخشی از یک یادداشت که سایت اعتمادآنلاین آنرا منتشر کرد، در اشاره به بحث کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات مجلس یازدهم و احتمال تکرار آن در انتخابات ۱۴۰۰، مدعی شده است که برخی گروه‌های سیاسی داخل کشور طرفدار کاهش مشارکت مردم هستند!

او سپس نوشته است:‌

"در برابر جبهه یاد شده، گروه‌هایی قرار دارند که اینگونه نمی‌اندیشند. گروهی بر این اعتقادند که سکوت و کناره‌گیری از انتخابات، فرصت ایده‌آل را به جبهه قبلی داده و هزینه مضاعفی را بر روند تغییرات ایران تحمیل می‌کند. طرفداران این نظریه را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم کرد: کسانی که انقلاب اسلامی را همچنان دارای پتانسیل قدرتمند دانسته و معتقد به پویایی و انرژی‌های نهفته آن هستند. این گروه هر چند منتقد شرایط موجود هستند اما خود به دو گروه تقسیم می‌شوند. برخی از آنها آلترناتیو و جانشینی برای شرایط امروز ندارند. تعدادی اما هنوز به ارزش‌هایی که بر اساس آنها انقلاب اسلامی در سال ۵۷ شکل گرفت، باور دارند.

آنها استقرار یک نظام سیاسی مستبد فردی در ۲۵۰۰ سال گذشته را ریشه‌دارتر از آن می‌دانند که تنها با یک انقلاب سیاسی بتوان به دامنه‌های دمکراسی و مردم‌سالاری رسید. آنها ذات تاریخی و تربیت فرهنگی ایرانی‌ها را برای نیل به آنچه ایده‌آل است، کافی نمی‌دانند. از نظر آنها ۴۰ سال در تاریخ یک لحظه است بنابراین نباید زود ناامید شد. از نظر آنها این افراد نیستند که موجد تحقق شرایط پاتریمونیال می‌شوند بلکه این سیستم و تربیت اجتماعی و فرهنگی است که ما را از تحقق ایده‌آل مردم‌سالاری دور می‌کند. لذا تغییرات عاجل سیاسی تنها دوره‌های استبداد را طولانی‌تر و تحقق رویاها را فرسایشی‌تر می‌کند و راه برون‌رفتی نشان نمی‌دهد. ما را از این مرحله ناصواب به دوره‌ای سنگلاخی پرتاب می‌کند. البته اندکی نیز در این میان تمایل خود را بر اصلاح روابط فردی، اصلاح نظام تربیتی و رشد و نمو فرهنگ تعامل در خانواده‌ها می‌دانند. سوی دیگر کسانی هستند که در عین منتقد بودن، نظام سیاسی را مستقل می‌دانند اما برای آن ایراداتی قائل هستند که باید برای اصلاح آنها اقدام کرد. "[۱]

*مردم و مخاطبان محترم حتما بایستی متوجه پشتک واروهای مداوم اصلاح‌طلبان و استفاده ابزاری آنها از مفاهیم باشند.

چه اینکه آقای زاهد که اینطور دموکرات و انقلابی مشغول دفاع از انتخابات و انقلاب اسلامی سال ۵۷ است؛ چند سال قبل و در دولت اول رئیس‌جمهور روحانی گفته بود: "ما نه از انقلاب سال ۵۷ خاطره خوبی داریم و نه سن و سال ما دیگر اجازه انقلاب می‌دهد. "[۲]

ژست آقایان مبنی بر دموکراسی‌خواهی و اهمیت صندوق رأی نیز واقعیت خود را آنجا آشکار می‌کند که مردم بدانند این افراد انتخابات مجلس یازدهم را صراحتاً تحریم کردند و پای این تحریم هم انگشت زدند.

و جالب است که به تازگی هم از این می‌گویند که مردم احساس می‌کنند که صندوق رأی دیگر به نفعشان نیست! [۳]

از همینجا بایستی نقب زد و بر این نکته هم تأکید کرد که علت‌العلل کاهش مشارکت کسانی از مردم در انتخابات، تحریم انتخابات است که اصلاح‌طلبان علاوه بر فتنه؛ ‌ به رجس آن هم آلوده شدند.

بدیهیست که اگر این رفتار اصلاح‌طلبان آنطور که باید توسط خواص کشور رصد شده و در منابر مورد شماتت قرار گرفته بود؛ امروز شاهد شیرین‌کامی چپ‌ها از بابت تحریم انتخابات و زمزمه‌های آنها برای تکرار این رفتار در انتخابات ۱۴۰۰ نبودیم.

***

گِرای مهم به دشمن با عدم نظارت بر قیمت‌ها

آنچه واشنگتن‌دی‌سی از رفتارهای دولت ایران می‌فهمد

جماران گزارش داد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی به تازگی طی سخنانی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی هرمزگان گفته است:

"بدون تردید هر چقدر که نشان دهیم اقتصاد کشور سرپا است و صادرات و واردات مورد نیاز انجام می‌شود و مردم برای تأمین نیازهای اساسی خود مشکلی ندارند، این موضوعات به جهانیان نشان می‌دهد که اقتصاد ایران شرایط مناسبی دارد."[۴]

*آقای جهانگیری کاملا درست می‌گوید و از این هم بگذریم که ایشان و کسانی از دوستشان در ستاد دولت اعتدال بودند که تا همین چند سال قبل و حتی بعضا تا امروز! در صف اول سیاه‌نمایی از شرایط کشور هستند. [۵]

اما چیزی که نمی‌شود از آن به سادگی عبور کرد اینست که دشمنان ایران یک مشت پیرمرد مختل‌العقل نیستند وبلکه بسیار نیرنگ باز و فعالانه عمل می‌کنند.

به دیگر سخن اینکه آقای جهانگیری در هنگام اصرار بر نشان دادن واقعیات مطلوب کشور اما هرگز نباید در این تصور باشد که این دشمنان فرق شوآف با اقدامات واقعی را نمی‌فهمند و یا به راهکارهای التیام بازار آشنا نیستند.

وقتی آنها می‌بینند که اسحاق جهانگیری در تابستان امسال ۲ مرتبه از سوی رئیس‌جمهور مأموریت یافته تا با گرانی‌ها مبارزه کند اما گرانی افزایش یافته؛ یقینا به نتیجه می‌رسند که اقدامات و تهدیداتشان تأثیر خوبی داشته است.

و یا وقتی می‌بینند که علی ربیعی به جای اینکه دستور کار اصلی دولت را "نظارت بر قیمت‌ها" عنوان کند؛ از این می‌گوید که کار اصلی ما "عقب‌راندن تحریم‌ها"! است؛ آیا بر تقویت فشار روانی خود پیرامون تحریم‌ها تشویق نمی‌شوند؟

و جالب اینکه باز هم از لسان برادر عباد می‌خوانند که حکایت آبان ۹۸ همچنان باقیست...[۶]

حضرت حافظ بیت شعری دارد که می‌گوید: تو خود حجاب خودی حافظ از میان برخیز...

و ما اکنون از آقای جهانگیری و سایر دوستان اصلاح‌طلبشان در ستاد دولت می‌خواهیم که این شعر را یک بار دیگر مرور کنند تا مشخص شود علت گرانی‌های بی‌قاعده این روزها در بازار ایران و ایضا علت تشجیع دشمن به صحبت کردن از توهمی به نام تحریم بیشتر! چیست و چه کسانی در حال گِرا دادن به دشمن هستند!؟

اظهارات و رفتارهای مخرّب جهانگیری و برخی دیگر از عوامل ستادی دولت، نوستالژی یک خاطره تلخ از دوران دفاع مقدس نیز هست. دورانی که دشمن برخی شهرهای کشور را با موشک هدف می‌گرفت و هنگامی که این موشک‌ها به هدف نمی‌خوردند، برخی گروهک‌های نفاق در نشریاتشان به بهانه انتشار اخبار مربوط به جنایت‌های دشمن! اینطور می‌نوشتند که: "موشک دشمن بعثی در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال غرب هدف به زمین خورد"! و بدین صورت دشمن به راحتی گِرای هدف اصلی را می‌گرفت...

***

یابود مرگ یک سگ برای یک و نیم میلیون فالوور!

یک رقصنده و اینفلوئنسر اینستاگرامی به تازگی تصویری از یک سگ را در حساب تبلیغاتی خود که یک و نیم میلیون فالوور نیز دارد، استوری کرد و برای آن نوشت:

"الهی که من قربونت برم آرتور قشنگم. خیلی سخته، اولین باره که از شدت بغض دارم خفه میشم... دو روز مونده بود به ۵ ماهگیت. خیلی زود بود، خیلی..."

*این رقصنده اینستاگرامی، پیش از این و در جریان اغتشاشات آبان ۹۸ نیز ساعاتی پس از اعلام تصمیم خلق‌الساعه دولت مبنی بر گرانی بنزین؛ در یک استوری نوشته بود:‌ "کاش می‌شد بر خلاف همیشه اینبار دیگه تحمل نکنیم..."! [۷]

و البته هیچ برخوردی هم در قبال این دعوت علنی به آشوب با وی صورت نگرفت!

مسئله اینجاست که هیچ کشوری مثل ایران با چنین پدیده‌ای مواجه نیست که عده‌ای به اسم سلبریتی و اینفلوئنسر و... در حدی از ابتذال قرار داشته باشند که نه تنها فرق حساب شخصی و حساب عمومی و تبلیغاتی خود را ندانند بلکه هیچ تقیّدی هم به ارزش‌ها و عرف و دین جامعه خود نداشته باشند.

و از آن بدتر اینکه ردّ پای آنها در مشکلات اقتصادی و امنیتی هم دیده شود و همچنان نیز بدون هیچ قید و بندی مشغول ره سپردن در همین مسیر غلط باشند.

آیا اگر در قبال این افراد قوانین مالیاتی سختگیرانه و ضوابطی منطبق بر قوانین کشور رواداری می شد شاهد این سطح از ابتذال می‌بودیم!؟

آیا ول بودن و یله‌گی فضای مجازی در همین سطح است که یک نفر در مقابل چشم هزاران آدم و در یک حساب کاربری عمومی، برای مرگ سگش مویه کند و مسئولان ذیربط هم نگران اثرات فرهنگی این کار غلط نباشند!؟

بایستی این هشدار را جدی گرفت که خارج شدن فرایندهای تجاری از چارچوب قانون و عرف و شرع و ابتذال فرهنگی در برخی حساب‌های مجازی پر بازدید؛ آسیب‌هایی را خاصّه در بحث "امنیت" و "اقتصاد" دامنگیر نظام اسلامی و مردم خواهد کرد.

کما اینکه تجربیاتی هم در این زمینه وجود دارد اما مشخص نیست چرا آنطور که باید از آنها درست عبرت گرفته نمی‌شود!؟

***

1_ https://etemadonline.com/content/435306

2_ http://www.ghatreh.com/news/nn23939175

3_ mshrgh.ir/1122553

4_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1472830

5_ mshrgh.ir/818894

6_ mshrgh.ir/1121424

7_ mshrgh.ir/1012394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  37 0
  1/5 میلیون نفر برای یه سگ! همینا باید بیان رای بدن رئیس جمهور انتخاب کنن. این سیستم بی مصرف ریاست جمهوری رو بردارین. حالا اینش به درک. حواستون هست دارن فرهنگ ما رو عوض می کنن؟ این نگهدای از حیوانات رو ممنوع کنید. 10 سال دیگه می فهمید چه بلایی سر خانواده و بعد از اون کشور میارن. از ما گفتن.
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   11 0
   سعید حجاریان: ۲۵ اردیبهشت ۹۶: روحانی این‌بار با یک دسته کلید آمده است. «یک دست کلید است به زیر بغل عشق / از بهر گشاییدن ابواب رسیده»
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   10 0
   مشکلات کشور به خاطر واشنگتن لیسی شماست. مشکلات اصلی در داخل کشور است.
  • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   0 0
   بنفش تو چه کردی که رقصنده ها و سگ بازها همه طرفدار تو هستن. خیلی خوب کار کردی برای اونایی که بهت رای دادن
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  28 0
  همون لیاقتتون اینه قربون سگ و الاغ و غیره برید. عقب مونده های غرب زده
 • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  27 0
  یک میلیون فالوور برای رقاص و سگش؟؟!!!!!! اونوقت اینا حق رای دارن. الحق که فلاسفه قدیم راست می گفتن دموکراسی مزخرفترین حرف دنیاست. وقتی یک فرد اندیشمند هم یک رای دارد و یک رقاص بی عقل هوسران هم
 • سید IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  11 0
  تأثیرگذار(البته بر روی عوام و نادانان) !!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  17 0
  سلبریتی سگ صفت!
 • وطن پرست IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  7 1
  با سلام. کاش میشد این وقایع و تخلفات رو مستقیم دست مسئول مربوطه در مجلس رساند.مثلا این تخلف رو به کمسیون فرهنگی و امنیتی ارجاع داد برای حلو فصل همیشگی این قضایا.مگر کشورهای دیگه در برخورد با این اراذل چکار می کنند که ما نباید بکنیم.درصورتی که ما باید برخوردهای سخت گیرانه تری داشته باشیم نه برعکس؟؟!!!
 • IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  14 0
  تو ایران همه آزادند هر کاری که دوست دارن انجام بدن غیر از مذهبی ها تاکید میکنم مذهبی ها حق هیچ کاری ندارن
  • IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   1 0
   و انقلابی ها هم حق هیچ کاری ندارن. راستی کرونا هم هیچ جا نمیره فقط توی تن مسجدی ها و هیئتی ها و بسیجی ها میره ولی توی تن رقاص سگ پرست نمیره
 • سبا IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  12 1
  من موندم چرا شما اسم این رقصنده رو نگفتید! نکنه میترسید غیبت بشه اونم برای کسی که علنا تو فصای مجازی مصداق فسق انجام میده
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
   5 0
   حداقل یطوری صحبت بکردین بفهمیم کیه، ما که همچین افرادی رو دنبال نمیکنیم
 • سید IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  19 0
  اصلاح طلبان تهوع آور شایسته دربار پهلوی ها !!!!!!!!!!
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  12 0
  تنها راهش گرفتن مالیات سنگین ازین سلبریدی هاست والسلام!!
 • IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  16 0
  دست راست سگت روی سرت انشاالله که بزودی به اوبپیوتدی و در جوار قبر او بخوابی و با او در آن دنیا هم نشین هم کلام شوی
 • اسی خطر IR ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  11 0
  روباه و گربه نره
 • IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  10 0
  تحقیر و گدایی از فرهنگ منحط غرب در اراجیف این ضعیف النفس های غرب ذلیل مشهود است
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  7 0
  اقای جهانگیری از خدا نترسیدی این همه دروغ گفتی ایا فکر می کنی نخواهی مرد ایا فکر می کنی شیعه امیر مومنان (ع) هستی که که نان کره و گوشت را به فقرا می داد و خودش در خانه نان و نمک می خورد خداوند بحق ان امیر مومنان جزای بتو بدهد که حق تو هست.
 • یک هموطن IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  4 0
  لعنت خدا و رسولان و امامان و فرشتگان و مومنان و شهیدان بر افسادطلبان نانجیبی که با هزار و یک دروغ و ننه من غریبم بازی و رقیب هراسی در انتخابات شرکت می کنند و اگر رای نمی آورند دروغ تقلب و آشوب راه می اندازند و اگر رای می آورند مملکت و اقتصاد و فرهنگ و دیانت مردم را به بادفنا می دهند و تازه دوقورت و نیمشان هم باقی است! خدا لعنتشان کند! خدا لعنتشان کند به عدد قطره های باران و ریگ های بیابان و برگ درختان و به عدد علم خودش انشاءالله.
 • IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  9 0
  شدت علاقه شباهت می آورد دقت کنید به چهره و حرکات صاحبان حیوانات که علاقه و وابستگی دارند
 • آرش IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  5 0
  مرگ بر آمریکا و لعنت بر بی تدبیری و نفرین بر روسا و مسئولین بی عرضه و ...
 • avdt IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  4 0
  مقصر نیست!.شهرشلوغه!...
 • علی IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  5 0
  مرگ بر خائنین و اصلاح طلبان حرام خور و خائن به این ملت و مملکت
 • محمد IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  4 0
  بایدکمکش کنند تا قربون سگش بره ایشالاهرچه زودتر
 • محمد جواد IR ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  3 0
  اصلاح طلبي همان عقبه خاندان پهلوي و چپاول طلبي از صندوق بيت المال است منتهي در لباس دين و اسلام براي فريب اقشار عوام جامعه.
 • حسینی IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  2 0
  خب تو سامانه سجام قوه ثبت کنید تخلفاتشون رو اگه واقعا میخواهید برخورد بشه باید پیگیری قضائی کنی
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  3 0
  این جهانگیری موقع زلزله کرمانشاه قبل از رسانه های بیگانه خودش را به آن جا رساند و گفت مسکن مهر بیشتر تخریب شده. واقعا رسانه های بیگانه باید بیایند دست بعضی مسئولین ما را ببوسند که این طور تیشه به ریشه ی خودشان می زنند و نسبت به عملکرد همدیگر سیاه نمایی می کنند. این که بسیاری از مردم بی انصافی می کنند و فقط انتقاد می کنند ریشه در طرز فکر مسئولین دارد که فقط با تخریب سابقین رای آوردند و الان گریبان خودشان را هم گرفته.
 • US ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  0 0
  نا با ورانه ازبين اصلاح طلبان جناب فياض متوجه شده است معرفى نامزد رياست جمهورى شركت درانتخابات برايشان اجبارى است درهيچ كجاى دنيا جايى نيست كه انتخابات باشد وامريكا دران خضور نداشته باشد امريكا تا انجا كه شدنى باشد اجازه پيروزى اسان درانتخابات به مخالفان خود نمى دهد طبيعى كه توى سر اصلاح طلبان بزند كه درانتخاباتى كه شكست شان حتمى شركت كنند شعار بدهند واكركتكى دركار بود انرا هم بخورند اينكه ميگويند ما درانتخابات شركت نمى كنيم حرف است نسنجيده واز روى كم دانشى سياسى بيان ميشود
 • IR ۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
  0 0
  روحانی و جهانگیری پت و مت اقتصاد ایران
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
  0 0
  ظرف یک شب میشه مشکلات گرانی را حل کرد-کافیه نیروهای انقلابی،سپاه وبسیج شبانه،فراگیر بریزند خانه های تمام(مفسدان،جنایتکاران،خرابکارها،خودی وغیر خودی،امتیازیها،نجومی بگیرها،کارکنان ومسئولین بانکها،سرمایه داران داخلی وخارجی مقیم داخل،قاچاقچیها،مافیا،دولتی،خصولتی،وابسته...که کمترازیک میلیون نفرنیستندهموشون در بازرسی ودیوان و....)همشونو دستگیر وتمام اموال وداراییهاشونو ضبط کنیدوتحویل مردم وبیت المال  بدهند-فردا میبینید همه دلالیها قطع میشه وهمه چیز ارزان میشه،چون دیگه نمیتوانندشیادی وفساد وگرانی به بار بیآورند-نمیشه مردم مقاومت کنند وبیکار،گرسنه وبی پول باشندولی کارکنان مسئولین وخودیها وسرمایه داروامتیازیهای (بانکها،دولت،خصولتی،خصوصی وابسته) بی دغدغه باشندوخرابکاری وگرانی بوجود بیاورند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس