کد خبر 1049983
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۳
اقدامات دانشجویان بسیجی در جبهه مقابله با کرونا/ تلاش شبانه‌روزی برای نابودی ویروس

دانشجویان بسیجی این روزها با تشکیل جبهه مقابله با کرونا به صورت شبانه‌روزی و با راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده تلاش می‌کنند تا سهمی در ریشه‌کن کردن این ویروس داشته باشند.

به گزارش مشرق، هر ساله در این ایام دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های مختلف خود را برای حضور در اردوهای جهادی و همچنین برنامه ریزی برای برگزاری اردوهای راهیان‌نور آماده می‌کنند، اما امثال باتوجه به شرایط ایجاد شده برای کشور و ابتلای تعدادی از هموطنان به ویروس کرونا، برای عدم ایجاد ابتلای دانشجویان به ویروس اردوهای راهیان نور و برخی اردوهای دانشجویی و همچنین برنامه‌های اعتکاف دانشجویی لغو شد.

لغو برنامه‌های بسیج دانشجویی و برنامه هایی مانند اردوهای راهیان نور و اعتکاف دانشجویی فرصتی را فراهم آورده تا برنامه‌های بسیج دانشجویی و دانشجویان انقلابی و جهادی متمرکز به جبهه مقابله با کرونا شود.

بیشتر بخوانید:

در همین راستا دانشجویان بسیجی و جهادی در این جبهه با تشکیل قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا در شهرهای مختلف کار خود را با هماهنگی با وزارت بهداشت آغاز کرد و دانشجویان از همان ابتدا در هر جایی که احساس کردند باید اقدامی برای کمک به مردم و ریشه‌کن کردن ویروس کرونا صورت گیرد، وارد میدان شدند.

* راه اندازی کارگاه‌های تولید اقلام بهداشتی در ۲۳ استان

از ابتدای تشکیل قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی تا کنون کارگاه های تولید اقلام بهداشتی در ۲۳ استان با ظرفیت ۲ تا ۵ هزار تولید ماسک در روز راه اندازی شده و همچنین کارگاه تولید مواد ضد عفونی در ۲۲ استان فعال شده است.

همچنین هم اکنون ۵۲ گروه جهادی پزشکی در سراسر کشور برای خدمات رسانی و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا در سراسر کشور فعال هستند.

علاوه بر این گروها، ۱۵۱ گروه جهادی غیر پزشکی نیز در بحث تولید اقلام بهداشتی و ضدعفونی معابر و مراکز عمومی درحال خدمات رسانی هستند که در مجموع ۶۴۷۰ نفر از جهادگران در این عرصه فعالیت می‌کنند.

* تولید لباس ایزوله بیمارستانی توسط قرارگاه مبارزه کرونای بسیج دانشجویی 

بر همین اساس در روزهایی که مجاهدان سلامت در بیمارستان‌ها درگیر مبارزه با کرونا هستند، جهادگران قرارگاه مبارزه با کرونای بسیج دانشجویی کردستان برای مجاهدان سلامت لباس ایزوله بیمارستانی تولید می‌کنند. 

کارگاه تولیدی لباس ایزوله و مخصوص در استان کردستان به همت سازمان بسیج جهت مقابله با بیماری کرونا راه اندازی شده است که گروه‌های جهادی خواهران در حال فعالیت هستند و در حال تولید لباس‌های ویژه هستند این کارگاه ظرفیت تولید روزانه ۱۰۰۰ لباس ایزوله را دارد.

ابراهیم اسدی دبیر قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی کردستان می گوید: با پیگیری‌های انجام شده به دنبال راه اندازی خط تولید ماسک هستیم و امکان تولید روزانه یک هزار عدد ماسک تنفسی را نیز داریم.

دبیر قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی کردستان ادامه می دهد:  با توجه به نیاز جامعه به مواد ضد عفونی کننده برای تولید این مواد نیز بررسی‌های لازم انجام شده تا در صورت امکان تولید این مواد نیز صورت گیرد. 

اسدی خاطرنشان می کند: در کنار اقدامات جهادی دانشجویان در استان کردستان، آموزش شهروندان و اقدامات پیشگیرانه نیز در دستور کار قرار دارد، چندین کارگروه در خصوص تولید محتوا و نکات پیشگیری در فضای مجازی تشکیل شده که در حال فعالیت و تولید محتوا هستند.

وی تصریح می کند: برپایی غرفه سلامت در سطح شهر و کمک به نهادهای مربوطه در بازرسی احتکار کالاهای بهداشتی از دیگر اقدامات قرارگاه مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی کردستان است.

* راه اندازی کارگاه تولیدی ماسک به همت بسیج دانشجویی 

از آنجایی که یکی از نیازهای اساسی کشور در این روزها ماسک بهداشتی است و کمبود این ماسک مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده بسیج دانشجویی سردشت با همکاری مرکز آموزش فنی و حرفه ای این شهرستانکارگاهی را برای تولیدی ماسک راه اندازی کرد.

بر همین اساس توان و ظرفیت تولید این گارگاه ۱۰۰۰ ماسک در ۷۲ ساعت است.

تولیدات این کارگاه به صورت رایگان در روستاها و حاشیه شهر سردشت توزیع خواهد شد.

* توزیع محصولات بهداشتی در مناطق محروم

بر همین اساس دانشجویان بسیجی در گروه جهادی منتظران مصلح (عج) و همچنین بسیجیان حوزه مقاومت قمر بنی‌هاشم(ع) ورامین صورت بسته های بهداشتی شامل صابون، شامپو، پودر لباس‌شویی، دستمال کاغذی، مایع ضدعفونی‌کننده و ... را در روستاهای محروم توزیع کردند.

جهادگران همچنین با توزیع پمفلت نکات بهداشتی و آموزش‌های لازم برای مقابله با کرونا را به مردم ارائه دادند.

*  راه اندازی کارگاه‌های تولید ماسک

گروه جهادی منتظران ظهور بسیج دانشگاه‌های فنی و حرفه ای هم با راه اندازی کارگاه‌های تولید ماسک تلاش دارند نیاز مردم به این کالا را برطرف کنند.

روز گذشته مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور هم از کارگاه تولید ماسک گروه جهادی منتظران ظهور بازدید کرد و از نزدیک در جریان اقدامات صورت گرفته، قرار گرفت.

* راه‌اندازی پویش «رزمنده امروز خداقوت» در فضای مجازی

سازمان بسیج دانشجویی استان فارس هم با راه‌اندازی پویش « رزمنده امروز خداقوت» در فضای مجازی از مردم و دانشجویان خواست تا با پیوستن به این پویش از پزشکان، پرستاران و کسانی که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند، تجلیل کنند.

* حضور دانشجویان بسیجی برای اهدای خون

دانشجویان بسیجی دانشگاه‌های اردبیل با توجه به کاهش مراجعات مردمی در جهت اهدای خود به علت شیوع ویروس کرونا و کاهش ذخیره بانک خون به مراکز اهدای خون مراجعه کرده و با اهدای خون تلاش کردند قدمی برای مقابله با کرونا بردارند. 

دانشجویان بسیجی اردبیل هم در مرکز اهدای خون اردبیل حضور یافته و با اهدای خون خود در میدان دیگری به جهاد خود ادامه دادند.

* ضدعفونی کردن مکان های عمومی 

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم شهر هم با گندزدایی و ضدعفونی کردن مکان های عمومی سطح شهر و خیابان های پر تردد در جبهه مبارزه با کرونا، به فعالیت پرداخت.

این اقدام در شهرهای دیگری نیز از سوی دانشجویان بسیجی صورت گرفت.

* خدمت رسانی گروه‌های جهادی در استان مرکزی

دانشجویان بسیجی و گروه های جهادی استان مرکزی هم فعالیت های گسترده ای همچون از تولید و توزیع ماسک گرفته تا ضدعفونی کردن مساجد و معابر در مقابله با ویروس کرونا انجام دادند.

براساس این گزارش چندی پیش جهادگران استان مرکزی در پیامی از آمادگی کامل خود برای مقابله با ویروس کرونا خبر داده بودند که بخشی از این پیام آمده است: ضمن اطمینان خاطر به مردم ولایتمدار استان مرکزی اعلام می گردد فرزندان جهادگران بسیجی شما همانند روزهای سخت سیل فروردین ماه در کنار شما خواهند بود و تا ریشه کن شدن این بیماری لحظه ای از پای نخواهند نشست و وظیفه شرعی خود می دانند در تمام عرصه های مورد نیاز با نیروهای متخصص خود حضور موثر و تعیین کننده داشته باشند.

* اقدامات قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان البرز

قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا بسیج دانشجویی استان البرز هم با راه اندازی کارگاه تولید ماسک به کمک مردم شتافت.

ضدعفونی کردن مساجد و معابر و مکان های پرتردد، اعزام نیروهای جهادی به مکان های پرتردد ومراکز بهداشت در سطح شهر برای آگاهی دادن وافزایش روحیه مردم و بخش بروشور و حضور در بیمارستان ها و قدردانی از کادر درمانی بیمارستان باهنر از اقدامات دیگر جهادگران استان البرز است.

* قدردانی از زحمات پرستاران و پزشکان با اهدای گل توسط دانشجویان بسیجی

جمعی از دانشجویان بسیجی شهرهای مختلف هم با حضور در برخی از بیمارستان‌ها با اهدای گل به پزشکان، پرستاران و کادر درمانی از زحمات مدافعان سلامت تجلیل کردند.

دانشجویان بسیجی و جهادی اصفهان امروز به بیمارستان های ویژه مراقبت از بیماران کرونایی این شهر سر زدند و با اهدای گل از زحمات نیروهای درمانی که این روزها شبانه روز در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارند، قدردانی کردند.

* راه اندازی کارگاه دوخت ماسک  بهداشتی توسط بسیج دانشجویی استان گیلان

دانشجویان بسیجی استان گیلان در قرارگاه جهادی مبارزه با کرونا هم با راه اندازی کارگاه دوخت ماسک  بهداشتی به کمک مردم شتافتند.

پس از تولید 3500 عدد ماسک بهداشتی در مرحله اول، ماسک ها در بیمارستان پس از ضدعفونی بین مردم توزیع خواهد شد.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس